Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9 10 11
(Read 55193 times)
Bardo Thodol
Guest




Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #105 - 05.09.2002 at 14:54:17
 
Saj v SSKJ lepo piše, da gre pri krivdi za negativno konotacijo, za nekaj slabega.
Ne razumem pa, zakaj naj bi bilo vstajanje z levo ali desno nogo kaj slabega, kljub tisti frazi o "vstajanju z levo nogo".

Za poboj v Rovinju bi lahko iskali vzroke zelo daleč nazaj. Pravno formalno je kriv izvršitelj. Pravno formalno je kriv tudi naročnik uboja, čeprav ga ni bilo zraven.  Za kar tako krivega bi pa lahko razglasili tudi umorjenega, ker (domnevno) ni poravnal nekega dolga.

Ali so krivi tudi sosedje, ki so jim (domnevno) tudi želeli najslabše (foušija)?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #106 - 05.09.2002 at 15:12:47
 
No smo se mal razperutili.

Še dobr, da mi ni kdo priletu, s tem, da majo pač tako karmo?

Za frazo, "vstati z levo nogo" jest nisem kriv. Sem premlad da bi bla moja izmišljiotina. Jo pa uporabljamo.

Tko kot besedo "krivda", če te besede nebi uporabljali jo sploh nebi bilo v slovarjih.

In odgovoren - ja spet nov pojem za prežvečit, pa se mi ne da več... mi hgre preveč na smešno cel dan... in sem si sam odgovoren za to. Ne kriv, ker je to zame pozitivna "konotacija".

In Bardo Thodol, dej se že registriri, ker mam skoz občutek da te z nekom menjam, pa še kak privat message ti pošljem, enim, ki ima ime na K.

Jest sem Edi tuki tam.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #107 - 05.09.2002 at 15:23:18
 
Gru Gru wrote on 05.09.2002 at 15:12:47:
Tko kot besedo "krivda", če te besede nebi uporabljali jo sploh nebi bilo v slovarjih.

Ja, Edi... Je beseda "krivda" v slovarju, tako kot je tudi beseda "obsojanje" v slovarju... Ampak kot sem napisala gape-u, da beseda obsojanje negativno zazveni v meni, tako ima tudi beseda krivda zame negativen prizvok... In se tudi te besede izogibam uporabljati...

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #108 - 05.09.2002 at 15:24:38
 
Gru Gru wrote on 05.09.2002 at 15:12:47:
In Bardo Thodol, dej se že registriri, ker mam skoz občutek da te z nekom menjam, pa še kak privat message ti pošljem, enim, ki ima ime na K.

Menjaš, menjaš, Edi...

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #109 - 05.09.2002 at 15:26:52
 
Quote:
In Bardo Thodol, dej se že registriri, ker mam skoz občutek da te z nekom menjam, pa še kak privat message ti pošljem, enim, ki ima ime na K.


8) Na K. ?!  da ni spet kaj okol Krivde  Cheesy
In kako ako me lahko zamenjaš z nekom na K.  Mislim ...  Roll Eyes

Že v službi dobivam cel kup enih messagov in kupa res ne bi rad še tule povečeval. Včasih me prime in potem kaj napišem, that's it.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #110 - 05.09.2002 at 15:28:49
 
Sprejeti, sprejeti, sprejeti....

Beseda je in ima sebi določen pomen. In izogibanje ti bo naredilo prevelik ovinek. Sprejmi besedo in jo uporabi ko je tak smisel.
"Kriv sem, ker sem zapeljal čez rdečo luč in se zaletel v tovornjak. "

Kaj čem tuki filozofirat. Ne morem vam povedat "ljube" duše ("neljuba" - LittleStar), da besede niso krive. Kriv res ni noben. Ampak tko je. In enako velja za obsojanje.

Obsodili so ga na 5 let zapora. - tle ni filozofije. To je fakt, to je dejstvo. Jest se tle ne morem izognt. Poveš, sej z besedo ni treba vedno čutit, bo preveč Slovenščina bolela.... Grin Cheesy Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #111 - 05.09.2002 at 15:35:56
 
Gru Gru wrote on 05.09.2002 at 15:28:49:
"Kriv sem, ker sem zapeljal čez rdečo luč in se zaletel v tovornjak. "

Kako se sliši: »Odločila sem se, da zapeljem čez rdečo luč in se zaletela v tovornjak«


Gru Gru wrote on 05.09.2002 at 15:28:49:
Obsodili so ga na 5 let zapora.

Pa tole: »zaradi tega in tega bo moral 5 let preživeti v zaporu«

Ma, ja, saj so vse le detajli, nianse ali kakorkoli že rečeš temu. Pa v teh stavkih, ki si jih dal ti za primer, ni nič napačnega, če uporabiš tudi te besede. Zadeva postane bolj občutljiva, ko gre za osebno področje človeka. Ko torej nekoga osebnostno obsodiš ali kriviš…

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #112 - 05.09.2002 at 15:40:51
 
Ja res je, raba besed je zelo pomembna.
Pravniki celo trdijo da izrek "beseda ni konj" ne drži, beseda je še več od konja.

Zdi se mi pa zelo komično, če se nekdo počuti krivega, ker je namesto z desno, vstal z levo nogo  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #113 - 05.09.2002 at 16:46:45
 
Ups, se moram malo popraviti…

Miska wrote on 05.09.2002 at 15:35:56:
»Odločila sem se, da zapeljem čez rdečo luč in se zaletela v tovornjak«

Tale moj stavek ne vsebuje vseh elementov, kot jih vsebuje tvoj, ane Edi? Ker »biti kriv« namreč vključuje tudi odgovornost… Spet prehitra in površna. Ti, ti, lumpa, ti!

Evo, se popravljam:
»Odločila sem se, da zapeljem čez rdečo luč in se zaletela v tovornjak, torej sem odgovorna za posledice nesreče.«

ali pa

»Prevozila sem rdečo luč in se zaletela v tovornjak, torej sem odgovorna za posledice nesreče«

No, Edi?

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #114 - 05.09.2002 at 17:07:05
 
Evo, da bodo čudeži še tukajle…

Gru Gru wrote on 05.09.2002 at 15:55:57:
Če ti kdo reče da si kriv, mu povej da si odgovoren.

Obsojanje je izrečeno na podlagi odgovornega dogodka.

Če te obsodijo, jim mirno povej, da si dobil kar si iskal.


Hehe, Edi, a si hud? Saj sem kriva, no, ja, saj priznam… Pa odgovorna tudi, ker sem tole sem napopala, čeprav si napisal na nekem drugem topicu, hehe.

A me boš zdaj obsodil? No, ja, če me boš, ti bom povedala, da sem dobila, kar sem iskala…

Uf, saj se samo hecam… Pa malo nagajam, priznam...

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #115 - 05.09.2002 at 20:57:40
 
A bi kdo reku, da si DNK popraviš ali kaj, ne vem.
itak
ko spremeniš / očistiš / ozavestiš ... vzorec na nekem nivoju, se on prečisti na vseh nivojih, to pomeni tudi na tako fizičnem kot je dnk. ona se s tem spremeni, pa še mersikej drugega tud

bravo ana, Avtobiografija v petih poglavjih, noro ... vzorec ...

Zdaj hodim po drugi ulici - nivoju zvezdica, druga ulica je drug nivo vibracije, veliko malih ulic z raznoraznimi luknjami je treba prehodt, da lahko potem hodiš po širših ulicah, in še širših, in še širših tam kjer ni več ulice, tam je cilj.

voljno sprejmeš ja ampak ne padanja v luknje, te obideš


Quote:
Kriv?? Le zakaj toliko poudarjaš krivdo?  

4. Igra krivde
Vsi poznamo krivdo: je nekaj, za kar nismo nikoli prosili, pa vendar je v našem življenju. Krivda je primerna beseda, ki pokrije vse različne načine, s katerimi se odzivamo na našo senco: zavrnitev, zanikanje, gnus, strah, sovraštvo, beg itd. Krivda je način, kako ego reče: "Pojdi stran, nisi mi všeč, ti nisi jaz." Z drugimi besedami: "Živjo senca." Krivda ponavadi spremlja neprijetne občutke, medtem ko se želimo čim bolj odmakniti od vira neugodja, ki ga ego doživlja kot nekaj izven nas. Zakaj je temu tako? Razlog, zakaj je senca tako neprijetna, je, ker ego obstaja samo kot nasprotje sence. Krivda služi kot orodje za ločevanje med egom in senco.
http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20020830145042459





Quote:
Pri skoraj vseh okoliščinah, ki se nam postavijo na pot, naše odločitve v večini primerov niso imele prav veliko zraven. Pomembno pa je, kako mi v teh okoliščinah reagiramo.  

bravo bardo, hvala ti za tale text ... in ostale
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
SeK
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 28

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #116 - 05.09.2002 at 22:25:32
 
TITUD-------------------
Je trajal par tisoč let, da samo nekaterim to ne predstavlja problema. Bo trajal morda še par tisoč let, da to nobenmu ne bo predstavljal problema. Ker cerkev ga sama vedno znova generira.  Če ji to očitaš, odgovori,   da če tisto, kar ona  prav, ni dobr za folk, tolk slabše zanjga. Če začneš  delat na ozavešanju folka, si avtomatsko proti cerkvi. Mam občutek, da se take zadeve lahko končajo res le  pri cerkvi brez folka. Pa tud, če sploh nimaš tega namena.

SeK----------
Titud, se mi pa zdi kar simpatično tole tvoje razmišljanje. Kot otroka, ki gleda v zvezde in se čudi, kaj pomenijo. A ni to lepo, tako preprosto in odprto se spraševati o tako globokih rečeh! Seveda pa ni rečeno, da se z vsemi predpostavkami strinjam.

Ne razmem tisto o problemih. Glede ozaveščanja folka. Mislim, da nekaj iščeš, nekaj pričakuješ, nekaj kar bi rešilo tebe in ves svet. In to kar ti iščeš je živa oseba, ki bi te vodila v življenje, v srečo, v notranje zadovoljstvo.  Ti hrepeniš po Življenju, po Poti, po Resnici.  Da, po Jezusu! Ampak, nisi ga še spoznal, zato si še zmeraj nesrečen, nezadovoljen, negotov. Odrini se in se mu vrzi v naročje. On te lahko popolnoma spremeni, in on ti lahko pomaga, da bo s tvojo pomočjo stopil še v kakšno življenje in spremenil nova srca. Zaupaj mu….
Back to top
 
 
IP Logged
 
SeK
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 28

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #117 - 05.09.2002 at 22:40:05
 
ROBI----------
Seveda nisem mislil, da so pedri bad guys.

Saj si niso sami krivi, so pač "proizvod" te družbe in prepričanj.

Poudariti želim vzorce in prepričanja, ki jih širijo religije in z njimi povzročajo takšne "nepravilnosti".

SeK---------------
Saj Robi, nekateri jih izrabljajo. Si že pomislil na to. Najprej imajo nesrečo v mladosti, potem jih pa še silijo naj hodijo na parade. Zato da bi drugi iz njih lahko dobivali politične točke.

Veš kaj, tisto o religijah pa drugič raje zbriši. Ali pa raje vprašaj, preden napišeš neumnost. Religije, vsak krščanstvo, ljudi ne izkoriščajo (ne rečem da ni izjem, vendar navadno zaradi posameznikov ali oblastnikov). So pa “religije”, ki jih dobro uporabljajo za svoje namene slave in oblastiželjnega vladanja.


VALENTINA--------------
Kar se pa celibata tiče, pa mislim, da bi se duhovniki, ki delujejo v farah, živijo dejansko med ljudmi, lahko poročali (poudarek na lahko!), se mi zdi to bolj življensko, kot vztrajanje na celibatu. Če mu znese imet družino, je to najbolj naravna stvar. Če se pa predaja skupnosti še z delom na socijali, naj se pa posveti temu, OK.  
Tisti  posvečeni, ki gredo pa v samostan, naj se pa držijo celibata, naj živijo v askezi in naj se posvečajo duhovnosti, spojitvi z bogom, naj svojo spolno energijo transcendirajo proti razsvetljenju... Se  mi to zdi nekako smiselno, logično

SeK-----------------

Valentina, načeloma bi se strinjal. Samno , zavedati se je treba da je to samo tvoje ali pa moje mišljenje. Kaj veva, kakšni razlogi so še vodili Cerkev. A ti veš, da je Marija Vianney (njegovo geslo je na tej strani) toliko molil, da se je celo sam satan obregnil ob njegovo delo. Včasih je ponoči tako topotalo okoli cerkve, da so se sosednje kar križali. Da ne rečemo, da mu je hudič nekajkrat zažgal hišo. In Don Bosca, ki ga je ponoči tako premetaval hudi duh, da si nihče od sosedov ni upal prebiti nočiv bližini. Ne vem kako bi se ti počutila kot desetletnica ali žena ob takih dogodkih. No, moliva za zdravo pamet svetega očeta, in vseh ostalih, ki bodo o tem še morebiti razmišljali.

Vse dobro, SeK!

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #118 - 06.09.2002 at 09:27:06
 
Quote:
Vsi poznamo krivdo: je nekaj, za kar nismo nikoli prosili, pa vendar je v našem življenju. Krivda je primerna beseda, ki pokrije vse različne načine, s katerimi se odzivamo na našo senco: zavrnitev, zanikanje, gnus, strah, sovraštvo, beg itd. Krivda je način, kako ego reče: "Pojdi stran, nisi mi všeč, ti nisi jaz." Z drugimi besedami: "Živjo senca." Krivda ponavadi spremlja neprijetne občutke, medtem ko se želimo čim bolj odmakniti od vira neugodja, ki ga ego doživlja kot nekaj izven nas. Zakaj je temu tako? Razlog, zakaj je senca tako neprijetna, je, ker ego obstaja samo kot nasprotje sence. Krivda služi kot orodje za ločevanje med egom in senco
.  

Dobr tale članek od herbya, ena poljubna interpretacija jungove psihe, ki  pravi, da psiha same sebe v bistvu ne more zaznavat, zato  jo je mogoče samo preko njene sence preučevat. Drugače povedano: vse religije pa  psihološke zanosti  in prakse kot njihove sodobne naslednice se ukvarajo s to senco. Jo po defoltu predpostavljajo, jo odkrivajo in kao  odpravljavjajo, odpravijo pa nikoli, ker bi  s tem izgubili  podstat, na kateri so utemljene. Hranijo se iz napetosti med egom in njegovo senco, iz občutka krivde: če je ni, jo pa vzbudijo. Na tej  krivdi, stojijo in  pravzaprav celotne civilizacije, pa naj postavijo v izhodišče materialne ali duhovne vrednote.

Mislim, da je to osho dobro zadel, ko se je spravil na religije in sodobne  psihoterpevtske postopke. Je treba sprijaznjenost s svojim egom jemat predvsem kot sprijaznjenost z njegovo senco.  Da je točno tak kot je čisto ' v redu',  da se nima razloga  počutit kriv al pa se občutit kot žrtev drugih, ki so krivi... ki bi bli morali bit drgačni. Ki ne ustvarja tistega nezadovoljstva,  zarad katerega ne moreš vzljubit sebe in zarad katere ljubezni ne moreš ubčutit tudi do drugih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #119 - 06.09.2002 at 09:50:48
 
Quote:
Ne razmem tisto o problemih. Glede ozaveščanja folka. Mislim, da nekaj iščeš, nekaj pričakuješ, nekaj kar bi rešilo tebe in ves svet. In to kar ti iščeš je živa oseba, ki bi te vodila v življenje, v srečo, v notranje zadovoljstvo.  Ti hrepeniš po Življenju, po Poti, po Resnici.  Da, po Jezusu! Ampak, nisi ga še spoznal, zato si še zmeraj nesrečen, nezadovoljen, negotov. Odrini se in se mu vrzi v naročje. On te lahko popolnoma spremeni, in on ti lahko pomaga, da bo s tvojo pomočjo stopil še v kakšno življenje in spremenil nova srca. Zaupaj mu….


Glej, sek, jest ne iščem žive osebe. Midva se sva se sto živo osebo že najdla, pa tud drug drugega vodva v srečo pa  zadovoljstvo pa k resnici. V tem smsilu jest enega novega vodstva ne rabm.  Nasprotno, vedno bolj spoznavam, da ni finta le  v zaupanju v osebo, v ljudji, da to vodi v odvisnost pa čredništvo pa kar je še takih človeških slabosti. Da je partner pa družina pa cerkev pa druga občestva lahko kvečjemu ena pot 'okrog rit v aržet', ena pot nazaj k seb. Da tud  če zalutaš, nč hudga, mim sebe ne moreš, seb pa tud ne moreš uit. Če nimaš družine v seb, te noben partner ne more vanjo prisilt. Če nimaš boga v seb, nobena cerkev ne more boga vate vcepit. Te stvari ne pridejo od zunaj kot sveti duh, zato ti za te  stvari  ni treba nobenmu 'od zunaj' hvaležen bit. Samo seb in če si si res pa iskreno, boš s tem tud do drugih največjo hvaležnost izkazov.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9 10 11