Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11 
(Read 55051 times)
SeK
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 28

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #135 - 13.09.2002 at 23:27:15
 
gape wrote on 07.09.2002 at 12:59:07:
se tud jest strinjam z vama, jezus in marija sta kul

ampak

ti praviš da mi (ne-neporočeni = tisti ki sexamo) se naj ne razsvetljujemo ???

ti nam tega ne priporočaš?

al kaj?


Ti Gape, a ti to meni? Bo še zate veljala tista: "ušesa imajo pa ne slišijo, oči pa ne vidijo". Samo eno je potrebno v našem življenju - spreobračati se, spreobračati se.

To velja tako zame, kot tudi zate, kot tudi za kogarkoli drugega. Tudi ti si povabljen v spreobrnenje - da bi tudi tvoje telo postalo tempelj. Tempelj, kjer bi bival Sveti Duh, in kjer bi vladala dobrota, razumevanje, sprava, dobrohotnost, odpuščanje.  In kjer bi Bog lahko vzpostavil kraljestvo miru.

In ne samo razum (da se razsvetliš). Bog si želi zavladati  tudi v srcu - tvojem, mojem in vseh osebah sveta. Poglej tvoj nemir srca, odpor do Cerkve in vsega podobnega. Mir bo zavladal tudi tedaj, ko boš ti lahko neobremenjeno sprejel nadškofa Rodeta, učenje Cerkve, duhovnike. Sprejel kot osebe, ki govorijo o modrosti, ki ne mine. In se trudil da bi to razumel.
To je dovolj da odpreš vrata Bogu, ostalo bo naredil On.

Ker če njega ni, vlada hudobija. Vlada nemir srca, in tedaj trpi ta oseba in osebe okoli nje. In tedaj pekel že čutimo tu na zemlji.

Vse dobro, SeK!


Back to top
 
 
IP Logged
 
SeK
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 28

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #136 - 13.09.2002 at 23:41:45
 
titud wrote on 11.09.2002 at 10:31:16:
Če bi bil to njihov iskren namen, pol si duhovnikov  ne moremo predstavljat drugač kot enih sočutnih ljudi, ki v ljudeh obujajajo ena najplemenitejša čustva. Pa še to ne zato, da bi jih za svoje nauke pridobil in od njih odvisne delal, ampak zato, da zunanje spodbude božje besede (bog ne daj avtoritete) sploh ne bi rabl, da bi ljudje sami iz sebe  plemenitsot črpal. (nekaj sem o tem 'privzagjanju' sočutja že v svoji 'gnezdni' teoriji v topiku o pobitih mačkah razpredal)  

Je  v cerkveni praksi   po moje  bolj prisotna druga opcija:  cerkvi  sploh  ni do tega, da bi farani  začel po lastnih nagibih delat, ker bi pol ona svojo funkcijo božjega zastopnika pa avtoritete na zemlji zgubila. V tem smsilu je sploh za podvomit, da cerku zaupa v naše notranje dobro. A nismo za kler  drug drugmu v  bistvu volkovi, zato da nas le ona lahko  dela za božje ovčice, ki nujno rabjo pastirje?
       


Kot zelo se mi zdi pomembno poudariti pojem o sočutnosti. Ta pojem je s prihodom Dalajlame v SLO zelo aktualen. Obstaja namreč zelo velika razlika med krščanstvom in budizmom. Budizem (čeprav poln koristnih odkritij o človeku) ima pač to "smolo", da ni odkril Boga, pa tudi Boga sam, v podobi človeka se mu ni razodel.

Prav tu je tudi bistvena razlika razumevanja problema. Zakaj bi glodali lubje naše jablane, če pa imamo na voljo jabolka. No, šalo na stran! Bistvena je ljubezen, in bistveno je, da prepoznavamo v drugih Jezusa. In poslanstvo duhovnikov ni samo to - sam Jezus, glej to čudo!, sam Bog!, jih je pooblastil, da darujejo Njegovo telo očetu, da govorijo o temu, kaj bo po smrti, kaj bo na vesoljni sodbi, da odpuščajo grehe.

Tisto drugo so pa že malo blodnje. A ti veš kaj je rekel Rode na Veliki Šmaren. Naj se laiki bolj angažirajo!
In katerikoli dokument (o plenarnem zboru, o II. vatikanskem koncilu, razna gibanja Vera in Luč, skavti, Karitas, ...) delajo v okviru Cerkve, pa vendar po vzgibi duha, ki je bil dan samo njim.

Sploh se premalo zavedamo, koliko koristnega Cerkev je naredila. Za časa Merije Terezije je oblast vse podržavila (beri: pokradla). Vtikali so se v Cerkev (vladar je določil kdo je lahko duhovnik ali kdo bo škof). A je sedaj družba kaj boljša? Še zmeraj delajo na isti način, potem pa pluvajo po preteklosti, o kateri pa vedo prav malo.

En topel pozdrav, SeK!


Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #137 - 14.09.2002 at 02:50:01
 
SeK wrote on 13.09.2002 at 23:27:15:
Ti Gape, a ti to meni?

jp
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #138 - 16.09.2002 at 11:12:45
 
Quote:
In poslanstvo duhovnikov ni samo to - sam Jezus, glej to čudo!, sam Bog!, jih je pooblastil, da darujejo Njegovo telo očetu, da govorijo o temu, kaj bo po smrti, kaj bo na vesoljni sodbi, da odpuščajo grehe.  

Tisto drugo so pa že malo blodnje. A ti veš kaj je rekel Rode na Veliki Šmaren. Naj se laiki bolj angažirajo!


Sek, jest nimam nč prot temu, da duhovniki darujejo svoje telo očetu in da govorijo o njem. Še posebej, če jim tak akt odrekanja povečuje kredibilnost med folkom. Jest pa ugotavljam, da ga s tem aktom darovanja izgubljajo kredibilnost med folkom. Ne uspejo več prepričat folka, da je  grešen, oni pa čisti. Se je bumerang vrnu, so 'grešni' posatli sami. Tle jih tud laiki ne bodo mogli pred to stigmatizacijo tako faranov (in  večine druge javnosti) zaščitit. Jest tle nč ne blodim, to je realnost. Jest edin izhod vidim v tem, da bi cerku folk pomagala tolk ozavestit, da teh stereotipov ne bi imel. Laiki bi zato  moral  folk prepričevat, da je homosekusalnost svobodna izbira posameznika in da je pedofilstvo ene vrste  klic na pomoč v mladosti prav tako zlorabljenega človeka. Za svoje duhovnike pa cerkveno občestvo naredl dost več,  kot da morajo o homoseksulanosti kot bolezni govort,  pomen pedofilstva relativizirat in namest duhovnikov pridge držat, ker njim itak ni nč več za verjet.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #139 - 16.09.2002 at 11:22:39
 
Včeri je Rode seval neko spremembo.....  Grin Grin Grin

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #140 - 16.09.2002 at 11:32:28
 
valjda, če pa združuje ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #141 - 01.10.2002 at 13:01:00
 
SeK wrote on 13.09.2002 at 23:12:31:
Ti Star12, dostikrta pa opažam, da ljudje čisto napačno razumejo Jezusa ali pa Marijo. Si predstavljaš, da bi kdo pri jablani po koncu poletja jedel samo lubje, jabolka pa pustil. Prav škoda se mi zdi, da pa ravno z Jezusom in Marijo to počnejo. Preberejo eno knjigo, pa drugo, pa že mislijo da več vedo kot nekaj generacij ljudi ki so razmišljali samo o tem.    


Ti, in kaj se ti je razodelo? Oziroma kaj si dobil?

SeK




Sek!


Čeprav malo pozno, bi Ti rada samo izrazila To, da VEč, ko bereš manj veš... Ha ha Ha... Grin

In , to, kar piše v knjigah... ??? hmmmm, kdo bi vedel če je resnično.... ??? Smiley

...Jezus in Marija nam sama pošljeta odgovor in to v obliki, neke notranje misli ali pa obliki spoznanja... Kiss

.............drugače pa, bolj važni so občutki, kot pa neke izrečene misli......

.............razodetje ostaja pri meni................ ??? Smiley
Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #142 - 01.10.2002 at 22:29:11
 
jest padam mal pozno u to ampak bi ene rad prjavu......vsak kult se gradi dolg casa in vec k je ljudi v njem in vec k je iniciiranih in starejsi k je mocnejsi je...........vera ki gore premika.........ta rek ni od muh........verjet tko da lahko spreminjas realnost samo pa se huje .....ce ne ist......al pa vsej vplivas nanjo............usmerjenost, hipnoza, vera .........kateri postopek je enostavnejsi.......cilj je verjetno isti .........ana goro in v dolino se pride po razlicnih poteh.............zupnik je pa orodje.......tko kt kramp.........seveda ce ga ni ne bos z glavo touku u kamen..........usedu se bos in cakou...........JST.........je enkrat ene pametne stvari pisou u beli in crni magiji in je tut umestiu zupnike na pravo mesto. bit zupnik pa definitivno ni hec......pa ne zarad ovcic al pa organizacijskega dela ampak........zarad usega tega na kar je jung opozarjou da nosi krscanska vera s seboj.......zadeva zna bit zlo mocna............sam zavisi kako se jo lotis...........vsaka zadeva ima svojo skrivnost.....pa seveda tut ta.

tko da ce bi hotel raziskovati razlicne cerkve bi bilo potrbno raziskati tudi njihove popolne odklone .....gibanja ki le te niso hotele priznati......itd.......skrivnost lezi med vsemi temi stvarmi......med oblikami nekje vmes spolzi.....in se skrije .........obogim ocem oblike.......

alah ......ime boga brez oblike......katerega se ne upodablja ker je to zaljivo.......?????

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #143 - 04.10.2002 at 10:21:07
 
Vem, da ste od duhovnikov že vse povedali in kar bom jaz dodala ne bo nič novega, ampak ne da se mi vse za nazaj prebirat.
kaj hočem povedati? Strinjam se, da bi se lahko duhovniki poročali, saj edino tako bi znali bolje z otroki delati, ampak ne dolgo tega sem se pa srečala še z enim vidikom tega vpr.
Govorila sem z enim duhovnikom, ampak duhovnikom v pravem imenu. Prijazen, ljubeč, res, takšen, kakršen bi duhovnik moral biti. In sva tudi o tem malo spregovorila. Rekel je, da se tudi on strinja, da bi se duhovniku morali poročati, kdor bi hotel (to mi je rekel rimsko katoliški duhovnik), ampak, da bi bili verjetno njegova žena in otroci, zapostavljeni, da ne bi imeli toliko časa, da bi se ukvarjali tudi z njimi.
In to mi jo odprl čist novi vidik tega vpr.
Mi lahko modrujemo, kakšni bi morali biti duhovniki, ali naj bi se poročali ali ne, nihče pa o tem ni vpr duhovnike same. Tudi njihovo stališče je zanimivo slišati in moram priznati, da me je tudi presenetilo.  

SLAVA BOGU NA VIŠAVAH IN NA ZEMLJI MIR LJUDEM (IN TO VSEM, NE SAMO TISTIM, KI SO MU P0 VOLJI)
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
pirx_
1
*
Offline

Obišči stičišče mladih
www.drustvo-mmm .si
Posts: 35
www.drustvo-mmm.si
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #144 - 04.10.2002 at 10:54:39
 
oj Veronika!

Ker si verjetno spregledala moj poost nekaj časa nazaj, ti ga znova prilagam:)

Duhovniki in celibat...žgečkliva tema, ob katero se radi obregajo rumeni časopisi in ostale publikacije, ko jim zmanjka idej in inovativnosti. Ok, pojdimo po vrsti. Imam frenda, ki ima ženo, dva čudovita sina   in  redno službo. Dela od 6:00 pa do 14:00. Ko popoldne pride domov, poje, potem pase  kake 4 - 5  ur ukvarja z otrokoma, ju previja, se igra z njima in ju pelje na kak sprehod.  Malo kasneje seveda se intenzivno posveeti tzudi ženički.. . Potem zaspi in zjutraj spet vstane ob peti uri.  
Imam še enega prijatelja, ki je duhovnik. Opravlja funkcijo kaplana v srednje veliki Ljubljanski župniji. Tudi on vstaja ob peti uri. Najprej četrt ure moli, potem nekaj malega poje in se loti tekočih opravil. Nekaj administracije, potem pa na teren »žicat« privatnike in bolje stoječe firme za sponzorstva za Karitas in podobne socialne dejavnosti. Vmes gre klošarjem talat hrano, med tem pa ob ene 14-15 tudi sam malo prigrizne. Sledita ena ali dve maši, potem pa še ena večerna. Vmes še malo druženja z otroci in starši (zakonske skupine, župnijski projekti...). Tega duhovnika vsi spoštujejo pa tudi maše ima navadno precej dobro obiskane. Več kot očitno pa je, da v svoje delo vlaga ogromno časa, oz živi dobesedno z in za Cerkveno občestvo. Prenekateri so  ravno zaradi njega, oz  sadov njegovega garanja spremenili svoje mnenje o »grabežljivi in oblasti željne Cerkve«.  
 
Nauk obeh »zgodbic«, ki sta happened to be resnični in jih je vsepolno? To, da če hočeš biti dober duhovnik, delati za in z ljudmi, ti pač ne ostane dovolj časa, da bi bil tudi dober oče in mož. Enako je obratno, če imaš  majhne otroke, oz. družino je nerealno pričakovati, da boš lahko praktično 24 ur na voljo  Cerkvenemu občestvu. Menim, da  v Vatikanu to prav dobro vedo in če boste, forumovci pomislili, koliko časa za svojo družino porabi oče in mož, oziroma dober duhovnik za svojo »družino«, boste dejansko opazili, da ti dve vlogi enostavno ne gresta skupaj, ne da bi ena izmed njiju radikalno trpela. Tudi v tem je razlog za celibat in kar se mene tiče precej smiseln.  
(V poostu sem predpostavljal, da vsaj približno poznate zahtevno in praktično neprekinjeno delo duhovnika)

LP!
PS: Ste morda gledali par mesecev nazaj Polnočni klub, kjer je podobno razložil profesor dr. Štuhec?
Back to top
 

Obišči stičišče mladih: www.drustvo-mmm.si
WWW WWW  
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #145 - 04.10.2002 at 12:12:11
 
ZANIMIVO ZANIMIVO

NIČ GA NISEM SPREGLEDALA, SAMO PREVEČ SEM FAVLASTA, DA BI VSE ZA NAZAJ BRALA, PRIZNAM. Grin
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #146 - 04.10.2002 at 12:21:49
 
V BISTVU SI NAPISAL TO, KAR JE ON DUHOVNIK POVEDAL MENI. JAZ SEM PA VEDNO MISLILA, DA SO RAZLOGI DRUGJE, IN MOGOČE TUDI DELNO SO.
DA SE JE CERKEV BALA, DA BI POTOMCI DUHOVNIKOV PREVEČ HOTELI JERBAT, KER NIKAKOR NESMEMO POZABITI, CERKEV JE VELIKO IN TUDI DUHOVNIKI SO SAMO LJUDJE, KI IMAJO DOLIČENE POTREBE IN JAZ DUHOVNIKA, KI IMA KUHARICO ZA KAJ VEČ KOT ZA KUHAT, SPLOH NE OBSOJAM
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #147 - 04.10.2002 at 23:16:01
 
Kako pa uspeva duhovnikom v nekaterih drugih verah združiti družino in skrbeti za svojo čredo ovčic? Veronika, tudi jerbanje je del strahu, ki ga vidi Vatikan.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #148 - 04.10.2002 at 23:31:21
 
Quote:
Imam še enega prijatelja, ki je duhovnik. Opravlja funkcijo kaplana v srednje veliki Ljubljanski župniji. Tudi on vstaja ob peti uri. Najprej četrt ure moli, potem nekaj malega poje in se loti tekočih opravil. Nekaj administracije, potem pa na teren »žicat« privatnike in bolje stoječe firme za sponzorstva za Karitas in podobne socialne dejavnosti. Vmes gre klošarjem talat hrano, med tem pa ob ene 14-15 tudi sam malo prigrizne. Sledita ena ali dve maši, potem pa še ena večerna. Vmes še malo druženja z otroci in starši (zakonske skupine, župnijski projekti...).


Kaj praviš, če bi si prilagodil svoj urnik?
-vstane ob petih, lahko do šestih moli.
-zbudi otroke in ženo, se malo pogovorijo, pozajtrkujejo, otroci gredo v šolo, žena naprimer v službo.
-od 8-9 uredi administrativne stvari
-od 9-11 obišče dve firmi, kjer nafehta denar
-od 11-12 razdeli klošarjem hrano
-ob 12 se iz šole vrnejo otroci, lahko je z njimi, otroci delajo nalogo, on pripravi pridigo.
-ko se vrne žena iz službe, pripravita kosilo in kosijo
-15-16 verouk
-potem še ena maša in zopet se lahko posveti družini.
 Ker je v fari več kaplanov, ni potrebno vsega admistrativnega dela, fehtanja, verouka, razgovora z ovčicami opraviti samo njemu, ampak, si ga lahko razdelijo. torej mu ostane dovolj časa za družino. Konec koncev pa tako mora narediti službo, ki traja osem ur, vendar je porazdeljena čez ves dan. saj si je sam izbral tak poklic. In lepo prosim, ne mi več prihajati s takimi bosimi, da duhovniki nimajo časa.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
pirx_
1
*
Offline

Obišči stičišče mladih
www.drustvo-mmm .si
Posts: 35
www.drustvo-mmm.si
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #149 - 06.10.2002 at 10:09:28
 
Kaj praviš Harry, k bi se najprej pozanimal kaj in o čem pišeš in šele potem napisal? Mi lahko napišeš primer fare, kjer je "več kaplanov"?
Tudi tvoje omenjanje "ovčic" deluje precej zbadljivo in nakazuje na ne ravno visoko raven raven tvojega komuniciranja in želje po resni debati. Nič čudnega, da potem ne moreš (ali pa nočeš) razumeti, da duhovnikom dejansko zmanjkuje časa in da je hočeš / nočeš  to eden izmed razlogov za celibat, o katerem je govora!

Ja, tudi tebi naj sije Smiley!
Back to top
 

Obišči stičišče mladih: www.drustvo-mmm.si
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11