Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6
(Read 25736 times)
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kategorije
Reply #30 - 16.09.2002 at 19:28:50
 
Dobro se počutim takrat, ko si ne delam kakih nepotrebnih skrbi (tuhtanje), torej, ko pazim na to, kaj mislim.
Seveda, posledično vplivam na to, kaj čutim. Če se že predhodno s čim obremenjujem, potem dodatnih situacij in občutkov ob tem, (lahko) ne zmorem predelati sproti in rabim se umakniti in se posvetiti temu.

Slabo se lahko počutim, ko se mi preveč nabere. Nabere se pa seveda takrat, ko se srečam s čim, kar mi ne paše, kar preveč boli, kar še ni zaceljeno.

Kaj bolj stabilnega; je stanje umirjenosti - ki je posledica uspešnega notranjega dialoga.
Uspešnega dialoga v smislu, da slišim, čutim VSE, kar pač čutim, da sprejmem to, kot del mene in ne skušam teh občutkov utišati, oceniti, zatreti. Kontrolni stolp mora biti prijazen!  Smiley
Poskušam biti sama sebi dobra prijateljica. Včasih pa, ko ne zmorem sama, poskrbim zase preko drugih.

Meditacija meni recimo ne paše. Pomaga mi pa mantranje, Reiki. To kot dodatek, ne kot glavni vir "psihične - čustvene higiene".

Glede mešanih občutkov; izhajam iz človeške in ne nadčloveške, razsvetljenske narave. Mešani občutki, dvojnost so menda pač realni.
Imeti jih čimmanj. Ja, saj se da. Samo veliko mero odkritosti do sebe, pa gre. Pa postane hitro jasno, za kaj gre v resnici.

Ti dam en svoj primer. Enkrat sem šla na razogovor za en job. Prvi vtis je bil, ker je šlo za zelo zelo specifične ljudi, precej slab. Počutila sem se prestrašeno, ne-varno, ogroženo. In ta občutek odpora, je bil pristen. Po tem, sem se skušala prepričati, da bi bila to zame pozitivna izkušnja, da saj ni nič tako groznega (!!!)skratka, racionalizirati, olepševati, prikazovati na nek lahkotno brezskrben in "neozirajoč" se nase način.
In seveda, ker sem hotela negirati svoj pristni odziv, so se potencirali dvojni občutki. Dobesedno razklano sem se počutila. In to samo zato, ker sem hotela preglasiti svoje notranje dogajanje. Postala sem razdvojena, razdražljiva. Dokler nisem pogledala, kaj se dogaja. In sem ugotovila, da SPET delam nekaj proti sebi. Spet skušam spregledati sebe.

KDaj odreagirati in kako: to je tako splošno, da ne vem kaj reči. Po mojem je dobro odreagirati, ko nismo razdvojeni.

Hvala ti za tvoja vprašanja.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kategorije
Reply #31 - 16.09.2002 at 20:11:16
 
Quote:
Slišim, pa včasih ne vem, kaj mi govori, slišim, pa mu drugič rečem, naj  ne razgraja, ker bo imel jutri (in pojutrišnjem) spet  mačka oz. odvajalne probleme, kot že kdaj prej. Slišim in včasih prisluhnem. Pa kdaj tudi ne slišim.

bp… Ampak jaz še vedno verjamem, da znaš slišati svoje srce… Veš, kdaj ga slišiš? Takrat, ko se poglobiš in usmeriš sam vase. Ga slišiš. In verjamem, da ga znaš slišati tudi ti. Se spomniš občutka, ko si bil sam v sebi popolnoma miren in si enostavno s popolno mirnostjo in gotovostjo lahko samo sledil svojemu notranjemu glasu? Ko ni bilo nobenega vprašanja o kakšnem mačku ali kakšnih odvajalnih problemih? In to je bil tisti pravi feeling… Takrat je govorilo tvoje srce…

Kadar pa se ti zgodi, da takrat, ko poskusiš slišati svoje srce, v sebi začutiš še razne dileme zaradi morebitnega mačka, odvajalnih problemov (kot temu rečeš ti) ali notranjega nemira (kot temu rečem jaz), ali kot je temu rekla Amstel:

Amstel wrote on 16.09.2002 at 19:28:50:
Dobesedno razklano sem se počutila. In to samo zato, ker sem hotela preglasiti svoje notranje dogajanje. Postala sem razdvojena, razdražljiva. Dokler nisem pogledala, kaj se dogaja. In sem ugotovila, da SPET delam nekaj proti sebi. Spet skušam spregledati sebe.


potem so »na delu« tvoji vzorci, tvoja zavest in tvoja podzavest. Potem stopi v akcijo strah. In potem se je treba znati ozreti vase in se vprašati, kaj je bilo tisto, kar je vate vneslo ta nemir, kot bi temu rekla jaz. Ali strah pred tem, da boš imel mačka, ali strah pred tem, da boš imel odvajalne probleme, kot bi temu rekel ti.

In je včasih to tudi težko ugotoviti. Če sodim po sebi, seveda. Čeprav, če izhajam ravno iz sebe, si skorajda upam trditi, da poznam vsaj veliko večino svojih strahov. In se mi kljub temu še vedno dogaja ta notranji nemir. Ko srce in podzavest kažeta v različni smeri. Takrat poskusim prepoznavati to, kar mi govori srce. Včasih falim. In grem še vedno nasproti svojim vzorcem. Ampak to je verjetno potrebno. Svoje vzorce moram preseči. S soočenjem z njimi. Z »vajo«, kot temu rečem jaz. Kar pa pomeni samo to, da se mi bo določena »vaja«, ki jo moram opraviti, da bom lahko stopila korak naprej, tolikokrat pripeljala na mojo pot, da jo bom opravila. Ponavadi z veliko truda. Dokler je ne bom, toliko časa se mi bo ponavljala. Ko se bom enkrat soočila z njo, ko si bom upala tvegati tudi bolečino (mačka!), ko bom to vajo opravila, šele potem bom vedela, kaj mi govori moje srce. In lahko stopila korak naprej...

Uf, sem zabluzila? In spet ne veš, o čem govorim?

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kategorije
Reply #32 - 17.09.2002 at 08:26:48
 
Quote:
Zanimivo pa je, da je med temi krogi zelo malo komunikacije, kljub podobnim temam. Zanimivo.


Če bi bli  kanali  zanavnega, mislenega in emocionalnega kroga pretočni,  bi bla  ljubezen razodetje, ne pa kaotično čustvo, ki bi se ga blo treba bat pa naknadno racionalno razčlent pa sprejet al pa zavrčet. Šele zato, ker se kanali le delno pretočni,  se pojavijo emocionalni pa razumski vzorci in pojmovne kategorije pa kar je še tega, ki ljubezen sicer  naredijo razpoznovno, a jo hkrati ukrotijo,  podredijo in vprežejo v interes.

   

Quote:
Se pa strinjam s tabo, da se nikoli ni dobro na en tak izsek omejit, preveč poenostavit, preveč zreducirat in izgubit celoto. Ampak tudi celota sama spet ne prepreči, da ne bi kaj včasih bolelo ali skelelo.


Ta strah pa nezaupanje pred celovitim spoznanjem, ki ne dopušča nobene rezervne opcije, v katero bi se blo mogoče zatečt, če bi nas spoznaje razočaralo, je spet   vzorec, ki je nastal iz naše tradicije delnega spoznanja.  

Ta strah so v evropski kulturi že  razrešili s kultom viteštva, v katerem so ljubeznsko čustvo konvertira v lastno izkazovanje najplemenitijših čustvev in neutrašnih  herojstev, ljubezen kot spoznanavna kategorija  pa ostane v polju neuresničljivega. Ta kult ostaja v obliki domišljije v evropski duhovni tradiciji še vedno pa  precej trdoživo, čeprav je pojm čustva pragmatična evropska filozofija kasneje umestila v pojm interesa.

Interes naj bi bla tist idealen presek vseh spoznovnaih  krogov, ki naredi čustvo obvladljivo , razum vpreže v konkretno stvarnost, zaznavo pa reducira na tolk, kolikor je  takšen način procesiranja sposben prebavit. Lastno kreativnost  jim priznava le na omejenem polju domišljije, kjer  se čustva lahko mal zaromanticirajo, kjer razum lahko mal zakontemplira in kjer se zaznavno polje lahko tolk odpre, da mozak lahko gre mal bolj svobodno na pašo.   Ta spoznavna formula deluje dost dobr  še dons, amapak ma luknje, kot tud ti, bp, dobro opaziš, če ne si ne bi postavljal takih vprašanj, na katere ti tle trudmo odgovort.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #33 - 17.09.2002 at 10:49:12
 
Amstel wrote on 16.09.2002 at 19:28:50:
Samo veliko mero odkritosti do sebe, pa gre. Pa postane hitro jasno, za kaj gre v resnici.

To je to. Pa nekaj časa, da se stvari, ki jih še sam sebi zamegljujem, razmeglijo in se pokažejo, kakršne že so.

Sem pa prvič, ko sem bral stavek, da mora biti kontrolni stolp prijazen, prebral zadevo kot: "Kontrolni stolp mora biti prazen!"

Potem sem prebral še titudovo pisanje o evropski tradiciji viteštva, pa nekje je še gape spet nekaj pisal o oshotovem bojevniku, pa tole, pa se mi je vse malo pomešalo, pa se mi je pojavilo nekaj vprašanj:

Jolanda Čeplak je v enem intervjuju na vprašanje, zakaj je tako dobra, oz. kaj jo žene, da dosega tako dobre rezultate, odgovorila, da je to zato, ker je tako zajebana do same sebe. Vitezi, ki jih omenja titud so morali vsake toliko s konjem, kopjem in mečem po deželi, pa najt in pobit kakšnega ogenj bruhajočega zmaja, če so hoteli vzdrževati tisto predstavo o romantični viteški ljubezni, ker bi bili sicer samo še bluzerji, trubadurji pa so morali zložiti vsaj kakšno prelepo pesmico, sicer tudi oni sami sebi niso mogli upravičiti svojega statusa in in je njihova motivacija postala samo še forma. Gape pa pravi, da je za uspešnega bojevnika treba ugasniti notranje dialoge in monologe in delovati. Vsi ti pa divjajo skozi življenje in morda zgledajo, kot da so obsedeni in ne čisto pri pravi.

Po drugi strani je cel kup naukov, ki se koncentrirajo na uskladitev, harmonijo posameznika z okoljem. Skozi najrazličnejše tehnike, šole, učitelje, nauke. Vsem je skupno prilagajanje na trenutno stanje, na trenutno okolje. Ki pa se tako ves čas spreminja, tako da je to nenehen proces. Skupna lastnost vsem tem rečem je bolj ne-akcija, no-thing-ness, notranji mir ipd. In prijazen kontrolni stolp, ki to omogoča in morda včasih vodi v pretirano pasivnost.

Obsesivno delovanja, kot ga je zmogel veleumni vitez Don Kihot iz Manče, in popolna pasivnosti osebe v globoki meditaciji, sta oboje ekstrema, v enega pripelje prestrog kontrolni stolp, do drugega pa tisti preveč skrben in prijazen. Vendar lahko preko obeh ekstremov lahko "z revolucijo" prideš do praznega kontrolnega stolpa, ki ti omogoči stik s tvojimi impulzi, željami, čustvi, pobudami, tudi energijami, če želite.

No pri meni zgleda še zmeraj vlada Ronald Reagan, ki je zaslovel s tem, da je kontrolorje, ki so hoteli štrajkat in zapustit stolpe, vklenil v lisice in prisilil, da so opravljali svojo službo naprej.

No vprašanje, ki se mi postavlja, je, ali je  res potrebno it skozi enega od ekstremov, da se vsaj včasih sprazni kontrolni stolp? Ali to velja samo za tiste, ki se ne znamo prepustit in živet.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #34 - 17.09.2002 at 11:15:25
 
Miska wrote on 16.09.2002 at 20:11:16:
Uf, sem zabluzila? In spet ne veš, o čem govorim?

Miška, hvala za tvoj odgovor in za tvoj trud, sem ga bil zelo vesel.

Mislilm, da te razumem.

Ampak tale stavek "Mislim da ..." skriva eno epistemološko zanko, saj bi, če bi bil prepričan, da te razumem, potem to tako napisal. Vendar sem napisal, "mislim, da", kar pomeni, da v to nisem prepričan. oz. da celo da do neke mere verjamem, da te ne razumem. In ker delnemu razumevanju težko rečem razumevanje, to verjetno pomeni, da te ne razumem.

Skratka, pazi se tistih, ki ti pravijo: "Mislim, da te ljubim." Lažejo, kot pes teče, pa ne samo tebi, ampak celo samemu sebi.

Uff, sem zabluzil. In ti veš, o čem jaz govorim?

Just kidding. I think.

lp bp
Back to top
« Last Edit: 18.09.2002 at 09:45:12 by bp »  
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kategorije
Reply #35 - 17.09.2002 at 11:17:26
 
Quote:
Sam imam podoben problem, ko se pogovarjamo o ljubezni. Ljubezen je pri nas kategorija, ki označuje cel kup zame različnih občutkov in čustev, pa vendar so del ene same kategorije.

Pa me zanima, zakaj ves čas govorimo o ljubezni kot eni kategoriji, če pa gre (vsaj zame) za več različnih občutkov.


Pretekla stoletja so nakopičila številne reprezentacije ljubezni in tudi v 20. stoletju se ljubezen  pojavlja kot ena najpogostejših tem literature, umetnosti, popularne glasbe in fikcije, v zadnjem času pa tudi v raznovrstnih medijskih produktih: od filmov in oglasov, časopisnih podlistkov  do pedagoških televizijskih programov in 'soap oper'. Kultura s tem, ko govori in piše o ljubezni, oblikuje predstave in verjetja o ljubezni in s tem pripravisvo je člane na izkušnjo ljubezni  ter druge pojave in odnose v emocionalni sferi življenja. N. Luhan je v svoji študiji o ljubezni pokazal na obstoj kulturnih navodil, v skladui s katerimi
čustvo izražamo, oblikujemo simuliramo, pripisjemo drugim, da ga imajo, ga tajimo in se z vsem tem pripravimo na posledice, ki jih sproži, če se taka komunikacija tudi udejani(...) Prav množitev pomenov, zasidranih v kodi, omogoča učenje ljubezni, interakcijo njenih znamenj in sporočanje globokih čustev s pomočjo znakov; in prav koda omogoča oživljanje diferece in poveličevanje neizpolnjene ljubezni.

Verjetja o ljubezni sooblikujejo ljubezen kot emocionalno izkušnjo ter vzorce romance in šrše vzorce delovanja. A. Jaggar trdi, da
nimamo nobenega dostopa do lastnih čustev ali čustev drugih, ki bi bil neodvisen in neposredovan z disurzivnimi praksami dane kulture(...) Tako je ljubezen mogoče proučevati le skozi načine, na  katere se o njej govori in piše.

Kulturne reprezentacije  nam ne povedo le to, da smo zaljubljeni (napr. ko nam pokažejo, da je ljubezen možna le med določenimi vrstami ljudi in v določenih vrstah okolij), ampak da nas za to (čustvo/vanje) tudi usposobijo s tem, da nam pokažejo, kaj pomeni biti zaljubljen, da nas naučijo ars amadi (npr. filmi).

Ljubezen postane življenjska veščina  s pomočjo sistema pomenov, besednjaka diskurzivnih konvencij in norm, ki jih razvija kultura. Da ljubezni ni mogoče razumeti brez povezave zrazličnimi diskurzov o ljubezni je zelo dobro zaznal že La Rochefocault, pisec iz 17. stoletja, ki je zapisal:
So ljudje, ki se nikoli ne bi zaljubili, če ne bi slišali govoritio ljubezni.

Ljubezen je kulturni fenomen. V nekem smislu je vse tisto, kar ljudje verujejo, da je. Ob predpostavki, da ljubezen ni (v celoti) naravno čustvo, ampak v (v veliki meri) produkt kulture, postanejo nesmiselna vprašanja kot so: 'Kaj je ljubezen?', 'Kakšna je prava/resnična ljubezen?'. Z drugimi besedami, vprašanja o bistvu ljubezni je smiselno opustiti ob upoštevanju dejstva, da je ljubezen skoz stoletja podvžena različnim interpretacijam. Dsikurz zastopa čustvo prek drugih (predhodnih) reprezentacij,  njegovo razumevanje je vselej posredovano s predhodno reprezentacijo čustva. Nova palst razumevanja, ki o doda, širi, spreminja in zapleta razumevanje ljubezni. Nalaganje številnih plasti sedimentiranih  razumevanj (pomenov) ljubezni otežuje neposredno soočanje  s tem pojavom, kar bi v postmodernem jeziku pomenilo, da se realnost trasformira v hiperrelanost.

Ljubezen je mogoče prepoznati, označiti in izraziti le s pomočjo standardov, ki jih oblikuje domena hiperrealnosti.

Dobrodošel,  bp, v tem postmodernem svetu hiperrealnosti, v katerem veljajo specifični standardi prepoznavanja/označevanja/spoznavanja.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Kategorije
Reply #36 - 17.09.2002 at 11:33:28
 
Quote:
1. Odpira se vsak takrat, ko je pripravljen


Odpiraš se takrat ko se hočeš, sej o tem mamo cel kup primerov, ki smo jih že na tem forumu dal skoz. Jih ne bom ponovno omenjal, da ne bo kdo reku, da se sklicujem nanj. Jest sem za sebe ugotovu, da kar fino zadanem, ali uganem, ali dobim odgovor, če oseba sama odpre sebe, sem jest samo posrednik, in od kje mi odgovor pa ne vem. Zadnji takšni je bil Karlu. Mogoče si opazu, da sem ga fehtal za roj. Dan sina. Kako je potekal dogodek. Sta prišla s punco na piknik v soboto in med debato sem enostavno reku v četrtek se bo rodil in se je. Zakaj četrtek, kako sem dobu ta dan, sam ne vem. Sem se dolg cajta spraševal, kdo za boga mi je odgovor spustu skoz usta, pa ga nism najdu. In še mnogo takšnih zadev, o katerih pa zaradi narave in zaupanja do teh s katerimi se pogovarjam, žal ne morem govort. In so vprašanja o prihodnosti, ki jih razrešim, pa ne jest, ne moj razum, enostavno neka zadevščina  uleti in povem, brez razumskega razmišljanja. Sem o tem že pol leta nazaj tud pisal, pa se je zdej spet potreba po tem pojavlja. In kar lahko zatrdim je to: da to lahko povem le takšnim, ki brez strahu želijo to tudi slišat in seveda ne manipulirajo s tem ali verjame ali ne. In več ko je manipulacije zravn, bolj se lahko zmotim. Enako sem RESPECT-u namignu, da vem stvari, pa lahko povem le tok kot sem. Tako navodilo sem dobu, da lahko povem da vem, kaj pa vem, pa ne smem. Sej je meni tud smešen, zakaj tako, vendar dokler spoštujem to kar začutm, preberm, je to tko.
In za konec, le tist ki je iskreno, brez dvomov, brez preverjanj pripravljen dobit odgovor, ga je še vedno dobil.

Quote:
2. In kaj bo tebi pomagalo, …


in ne jemlji oz. razumi, da bo MENI kaj pomagalo, jest ne pomagam, jest delujem. To je tist point. Jest sem dva. Tisti del ki ve, ki se ga ego zavedam, in tisti del, ki občasno zakumunicira navzgor, bi si z gapo.vo slikco pomagov ki si jo vidu, Meni osebno ko tebi odgovarjam nima kej pomagat, služim le namenu, in videnemu vprašanju. Sva se tle srečala, in nebi zdej filozofiral v nedogled kako, zakaj, s kakšnim namenom. Na tebi je da se odpreš al pa ne. Ampak ni odpreti se, delat nov leksikon, pa novo študijo. Hec je v tem, da mnogo ljudi čutim tako ali drugače, vem za njihove probleme, pa mislijo, da ne vem. Ampak prvo se morajo oni sami odpret, potem mi je dovoljeno da jim povem naprej. Dokler pa za vsako ceno branijo svoj egič, manipulirajo, odrivajo,  (tko kot seveda tudi jest sam) pa mi ni dovoljeno.

Quote:
3. Razlika med ljubeznijo in ljubeznijo. Obstaja? Kako velika je lahko? Kaj sploh je ljubezen?

3. Zdej veš  da razlike med ljubeznijo in ljubeznijo ni. Če le malo razumeš kaj so hoteli povedat vsi veliki misleci, modreci, razsvetljenci. Ljubezen je ena sama. Le človek jo je zaradi ego, potreb malo predelal, v sebi uporabno obliko. Kaj pa je kamenjanje ženske tam doli v Nigeriji? Čista predelava pojma o veri, na svoj mlin. Zakaj ne kamenjajo tistega ki je tudi spal z njo? Zakaj ob tako sveti prepričanosti o bogu in ne vem kakih verskih izpadih ne ljubijo, ampak mečejo kamne? Rabjo to za potrditev in kontrolo ljudstva, v biti za potrditev svojega ega.

Quote:
4. Zakaj reven besednjak, malo kategorij na področju ljubezni

4. Zakaj malo kategorij. Ja zakaj bi jih pa rabu 100 in 100 in še dodatno človekov um obremenjeval. Le zakaj, jest v tem ne vidim nobenga smisla. Sploh pa govort in definirat stvari ki jih moraš čutit. Ljubezen je ena sama. In dokopat se do te ene same, je dost dela. Vse ostalo so blodnje. Ljubezen razkosat na miljon podtonov. Tko kot je bela barva bela, je črna črna. Sej se lahko ukvarjaš s tem, pa bo življenje minilo in šlo, pa na boš velik novga odkril. Delej na tem pa bo čist dost.

Quote:
5. A bi bilo potrebno ljubezen ločiti na več različnih kategorij, ali obstaja razlog, da govorimo o eni nedeljeni ljubezni?

5. Ja razlog je ljubezen sama po sebi, In to je zadost velik razlog.

Quote:
6. Kako lahko ljubiš vse? (Miška)

6. Kako ljubiš vse? Jih pač ljubiš, sem to že parkrat povedu, ampak zgolj iz razumevanja prebranega. Ker jest tudi še vedno ne ljubim vseh. Sem pa parkrat to začutu, en tak moment, ki je začetek, približek tega. In takrat se ne spuščaš več v seciranje. Ljubezen pač ni za secirat. Žal. Ljubezen je za čutit. In dokler se temu upiraš, ti in vsi skupi vam tle ne morem pomagat. Lahko se edin potrudim in zrihtam pogovor z enim mojstrom.

Quote:
7. Sta erotika in spolnost potem edino, kar loči partnersko ljubezen od ljubezni nasploh? (Miška)

7. Erotika je erotica, spolnost je spolnost, partner je partner,  ljubezen je pa ljubezen. Evo to je čist jasno.
Ne vem, men je tukaj vse jasno. Res, ne vem kaj komplicirat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Kategorije
Reply #37 - 17.09.2002 at 11:33:49
 
Quote:
8. Kakšna je razlika med čustvom in občutkom? (Amstel)

8. Ja madona čustvo je čustvo, je tisto kar čutiš (ljubezen, sovraštvo, srd, jeza, žalost, hrepenenje, veselje), Občutek pa je, da nisi prepričan v neko dejstvo, ki se pojavlja. Imam občutek, da me sosed izkorišča. – torej še nisi definiral nekega dejstva. Imam občutek, da bom zadel sedmico na lotu. Ja besede v stavke rukn pa boš dobu razlago, če ne gre pa v SSKJ. Zdej bom temu počas reku, Mam občutek, da me mal zajebavate. Občutek je prej povezan z nekim predvidevanjem. Lahko pa da se globoko motim.

Quote:
9. Kaj narediti z občutki? Kategorizirati? Zakaj? (Amstel)

9. Z občutki, kaj nardit. Iskreno vprašat tistega, zarad kerga imaš občutke. Razrešit dilemo. Jest že miljonkrat pravim. Dejmo najprej razrešit ljubezen pa bo potem vse razrešeno, vi pa stalno nabijate, nabijate miljnone in miljone pojmov. Pa sploh ne gre za razreševanje pojmov, gre za razreševanje trenutka in biti v njem. Potem je vse. Ja drugač vam res ne morem povedat. Res ne. Se žal zlo izogibam vseh religijoznih prijemov, ker so le slabi, zastareli pripomočki. Ker res ne rabiš eno novo zadevšno odpirat, kot življene pogledat iz življenkske plati.

Quote:
10. Kako prepoznati nekaj neopisanega ali celo neopisljivega, kako se zavedat nečesa, kar se ne loči od vsega ostalega? (bp)

10. Ja sebe opazuj, pa sočloveka, pa boš najboljše rešitve najdu. Ni recepta, tega res ne razumete, ni ga. Ker če bi bil, nebi bli tukaj kjer smo. Kako to ljudstvu ni jasno. Je le vse in nič. Je le življenje in smrt. Ni reinkarnacije, ni Boga, ni razsvetljenja, ni duhov, ni Angelov, ni čaker, ni jih. To so le pripomočki za jebeni razum. V čisti zavesti samo si. Vsi tisti dodatki so le primomočki, še najsmešnejši mi je zen, ki se poslužuje totalno odbitih pripomočkov. “Misli na neslišni zvok” Misli na bas bravo”. ….

Quote:
11. Zakaj "smo/ste se z jasnega sonca prešli v senco filozofirat, se dotikal teme, rotiral v bolj ali manj kaosu, se pral in izpiral, pa s pomočjo cetri~ sile gravitiral spet na konstanto za-iz-reč-eno-st: *isti/a-ime-dotik-neizrekljivo-individualno-st ali v  ne-po-z-veza-no-st? " (Anuk)

11. Ni odgovora. S tem iskanjem in vprašanjem samo zaposluješ um, Da mu ni dolgčas. Ko si tukaj, zdaj, te briga zakaj je sosedov maček pojedu kanarčka. Veš. Ker je bil lačen. Zakaj bi zdej neko filozofijo tle razpredu. Da je to zato, ker se v možganih mačka, sprožijo procesi, ki zavohajo, al kaj jest vem kaj. Če hočeš živet, potem ne seciraj. Evo, seks je osnovni pokazatelj, da ga ne moreš secirat. Al je, al pa ni. Vse blodnje okrog, vse igre, vsi pripomočki le začasno odpravijo težavo. Zakaj? Ker nategneš um, za neki cajta, ampak problem še vedno tiči globoko v tebi. In seks je seks, ni nič drugega. Je prva predaja, ki jo človek da lahko iz sebe. Pa majo dons ljudje s seksom take probleme, da mi je včasih že kar smešn. V pojstlo prinesejo cele kariere, cele banke, cele pogodbe, ja jest bi res težko seksov, če bi moral prej ne vem kake moralne igre poslušat. Se predaš ali ne. Začutiš ali ne.

Quote:
12. Pa še katero vprašanje je komu pomembno? (bp)

12. Pomembno vprašanje je.
Katero opravilo je najpomembnejše, katera oseba je najpomembnejša  in kateri je pravi trenutek za to opravilo v življenju.

Odgovor je sila enostaven.
Najpomembnejše opravilo, je tisto ki ga točno zdele opravljaš, najpomembenejša oseba je tista s katero si ta trenutek. In točno ta trenutek je najpomembnejši.

Evo tko, upam da sem kaj razjasnu, je to le moje mnenje, je to le moj vpogled.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #38 - 17.09.2002 at 13:00:42
 
Gru Gru wrote on 17.09.2002 at 11:33:28:
Odpiraš se takrat ko se hočeš, ...

Ad 1. Mislim, da oba ugotavljava enako, glede odpiranja. Če kdo počne kaj nasilo, lahko potem še dolgo kakšen NMA po forumu straši.

Zdaj pa mene pri tej točki zanima, s kom manipuliram? S tabo, s sabo ali s kom drugim?

Katere metode manipulacije uporabljam in kako? Se tega očitno sam ne zavedam, ti pa se očitno jih in jih prepoznaš, saj jih omejaš, tako da mi boš lahko na to odgovoril, če boš le hotel odgovoriti.

Quote:
in ne jemlji oz. razumi, da bo MENI kaj pomagalo
Edi, postavil sem ti vprašanje in ne trditve. Vprašanje je bilo, zakaj rabiš vedeti, kaj je resnično in kaj je izmišljeno? Ti pomaga, če veš, da je vse resnično? Vse je resnično. Ti pomaga, če veš, da obstaja določene stopnja pesniške svobode, pri opisu vsega tega? Vsa komunikacija gre skozi skrben nadzor mojega oddelka za odnose z javnostmi.  Tongue
Quote:
Zdej veš  da razlike med ljubeznijo in ljubeznijo ni.

Ad 3. Edi, tega še vedno ne vem. Če bi to vedel, ne bi spraševal. Tvoj odogovor in tvoja gotovost še ni moja gotovost. Tudi vsi veliki misleci mi niso pomagali rešiti moje zmede.

Sicer pa se tudi tebi zahvaljujem za tvoje mnenje in odgovore na različna vprašanja v tej debati.

Še posebej za tisti zadnji krepko natisnjeni stavek.

lp bp
Back to top
« Last Edit: 17.09.2002 at 14:21:41 by bp »  
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kategorije
Reply #39 - 17.09.2002 at 13:37:04
 
Quote:
Ker tako malo komuniciramo o teh rečeh, da niti ne rabimo bolj natančno določenih kategorij ?

Ker nekaterim koristi, da se vsi ne zavedamo svojih občutkov in svojih motivov? Ker je pomembnejša moč (ali pa gre za še eno zaroto, za privržence teorije zarot)?

Ali zato, ker ni potrebe ali pa zato, ker se o teh rečeh prav zares ne pogovarjamo, oz. samo v zelo posebnih okoliščinah, tako da te reči ne morejo postati del javnega življenja in se s tem tudi preseliti v jezik?

Ali zato, ker traja zelo dolgo, da neka sprememba postane del jezika, oz. se čas podaljšuje s številom ljudi, ki govori nek jezik (he, he, potem bi morala biti slovenščina zelo fleksibilna)?


Kulturne reprezentacije kažejo na stopnjo 'konceptualne pozornosti' ki jo kultura namenja emocionalnemu življenju in njegovi pestrosti/zapletenosti/pretanjenosti. Kultura lahko olajšuje ali pa zavira priznavanje velike večine čustev, kar se odraža tudi v bogastvu ali skromnosti jezika. Kolikor bogatejši je jezik za označevanje/prepoznavanje/izražanje/ nekega čustva v dani kulturi, toliko več znanja o njem imajo na voljo tisti, ki govore jezik te kulture. V danem besednjaku s lahko torej neka določena čustva obdelana v večji meri kot druga. Večjo stopnjo leksikalne obravnave  dosegajao tista čustva, ki so predmet velikega družbenega zanimanja. Medtem ko obstaja v danem jeziku bogastvo izrazov za določeno čustvo in njegove različne vrste, ostajajo določeni drugi emocionalni pojavi brez posebnih besed, neimenovani, brez pomena.Meje jezika čustev pomenijo meje mojega emocionalnega sveta.  

Odsotnost/pomanjkanje/nedostopnost besed omejuje možnosti artikulacije izkušnje/prepoznavanja/identificiranja/sintetiziranja določenih občutij in čustevv notranjosti subjekta. Drugače povedano, otežen je dostop do lastne čustvenosti, govor o lastnih čustvih in njihova elaboracija na ravni spomina. Zmanjšana pozornost do notranjih pojavov in stanj omejuje emocionalno izražanje in možnost njihove javne artikulacije.

Izkušnja nepoimenovanega oziroma nekonvencionalnega čustva je neartikulirana, nepopolna izkušnja. Artikulacija emocionalne izkušnje je možna šele z razvojem terminologije čustev. Oblikovanje jezika in pomenov pa ni v dosegu individualne moči izoliranega subjekta, ampak je vselej produkt drubenih sprememb. Izahaja iz družbenega procesa, v katerem večjo število ljudi okriva/osmišlja/poimenuje svoja čustvav družbenih interkcijskih odnosih v katere so vpleteni. Čeprav kristalizacije nejasne gmote občutij ne pomeni vedno difereciacije  predhodno neposananih oziroma novih čustev, pa v pricipu ni neke predobstoječe čustvenosti, čustev, ki so vseskozi prisotna in čakajo zgolj na to, da se jih enostavno odkrije in poimenuje.

Se pravi, bp, dilema ni v tem, da ljubezen kot taka je, le zment bi se  moral, kaj je za nas, kaj nam pomen. S tem, ko se menmo o nej, jo hkrat soustvarjamo tkorekoč iz nič. Smo neomejni  kreatorji, zato se nč bat posegat v neizrekljivo, pa če tud si  tega pol ne zmoremo predočit drugač  kot  hiperrealno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #40 - 17.09.2002 at 14:20:07
 
Hej titud,

Tole si pa zelo lepo artikuliral in zapisal. Nimam kaj za dodat, samo za občudovat.

Zdi se mi samo, da se s tem, kot si to že ti prej ugotovil, ne bodo strinjali vsi.

Amstel zgleda lažje živi (nimam dobrega prevoda za coping with) z mešanimi občutki kot jaz, tako da ne vidi posebne potrebe, da bi dalje analizirala in poskusila formulirat kakšno posebno strategijo ali akcijo za razrešitev situacije. Ta pride sama po sebi, ko razišče in odkrije pravo naravo svojih čustev. Njen odgovor predpostavlja, da svoja čustva čuti, in tudi razume, da je samo vprašanje časa in iskrenosti, da postanejo jasna neposredna in ji spet dajejo dodaten zagon.

Edi trdi, da je ljubezen ena in velika in nediferencirana, vsaj on jo občuti kot takšno. Oziroma si jo želi občutiti kot takšno. Vsaka diferenciacija je po tem občutenju nepotrebna.

Mene mešani (neimenovani, nejasni) občutki zavrtijo na mestu. Me pustijo razdvojenega, nemirnega, začutim potrebo poseč v vse tisto neimenovano in neizrekljivo, potrebujem nekaj, kar me bo potegnilo naprej. Se mi zdi, da če jih osvetlim, če se jim kdaj prepustim, bom enostavno bolj zadovoljen in bolj srečen. Zato se bom še kdaj poskusil spustit v neimenovano in neizrekljivo. A bom pri tem ustvarjal fikcijo in manipuliral, bom verjetno najbolje vedel sam, saj bo meni najbolj jasno, koliko energije oz. navdušenja lahko iz tega dobim. Z manipulacijo najbrž bolj malo.

Mi je bilo všeč, ko je Amstel (in drugi) napisala, kaj jo privlači in se ji zdi erotično. Bi lahko poskusili tudi še kakšno drugo svojo osebno predstavo delit. Pa kakšno zmedo razčistit.

Pa ti, titud?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kategorije
Reply #41 - 17.09.2002 at 15:05:23
 
Quote:
Tole si pa zelo lepo artikuliral in zapisal. Nimam kaj za dodat, samo za občudovat.


Ti kar očuduj, bp, samo ne mene, jest sem to prepisal iz knjige Usoda čiustev v zahodni civilizaciji od Zdenke Šandl. Se je pa zahvalt naključju, da se mi ravno te dni valja po rokah, ko si ti ta vprašanja zastavljaš. Si pa mal lastim neih zaslug, da sem te na postavljanja teh vprašanj mal tud jest zaplejal, ko sem kje drugje spoznaja iz te knjige bolj zakomuflirano kot svoja predstavljal.


Moji so samo boldirani zaključki, ki po moje niso čist za lase privlečeni in me postavljajo v kontekst, kot ga ima zate pa kot ga je tud zame imel pa še ma edi pa kot ga imaš za naju pa vse nas tud ti, bp: da odkrijemo,  kar si  (še) ne moremo priznat, pa da to sprejmemo. Kaj je to ne ve noben čist točno, zato se tle trudmo v to vsaj verjet, da obstaja, pa drug drugmu pa vsi skupaj za druge artikulirat. Mal nerodno, jebiga, so punce mal nervozne, ko nas gledajo, kako se matramo, pa bo že. Počas.  

Quote:
Mi je bilo všeč, ko je Amstel (in drugi) napisala, kaj jo privlači in se ji zdi erotično. Bi lahko poskusili tudi še kakšno drugo svojo osebno predstavo delit. Pa kakšno zmedo razčistit.


Glej, ta erotično/kreativni kompleks se jest trudm vzpredno s pisanjem na tale forum na en literarn način obdelat. Tle gor si le  teoretično podlago tud z vašo pomočjo soustvarjam, zato se mi zdi, da bi si vse pokvaru, če bi se iz enega eseizma  v  literarturo  tud tle  gor preselu.  

Hvala za razumevanjem, bp, pa še kaj se oglašej, te je eno veslje brat pa polemizirat s tabo. Bo šiht že počakov, smo že dost ergije znajga zmetal, je čas da še kaj zase nardimo, se bo pol tud na eni večji kreativnosti pr nemu odrazl.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Če bi čutil, da se lahko z  raketo  Re: Kategorije
Reply #42 - 17.09.2002 at 16:10:09
 
Quote:
Anuk
Tisto razliko med ljubeznijo in ljubeznijo bom moral pri sebi na koncu verjetno vseeno sam premlet.

Zaustaviti hiperealnost? Ja ali ne in ob katerem pravem času?

Quote:
Tiste intuitivno uvidene razlike med zavidenjem in zavedenjem pa nisem razumel. Je težko razumet intuitivne uvide nekoga drugega nasploh, najbrž.

Nisi razumel? A vendarle si pravilno zapisal.

Quote:
Če bi čutil, da se lahko z  raketo zapodim direktno v sonce, tako kot ... bi verjetno to že storil, tako pa se bolj grejem ob ognju

Vsi tukaj gor od prvega do zadnjega se grejemo ob ognju; me pa tudi muči zahtevnost vprašanja in če se lahko tukaj tudi skurim potem, tko kot se lahko v RL, če verjamem enemu Ikarju? (pa ravno tega ne bi rada naredila, da ne bo pomote)

Quote:
Pa je še to včasih težko. Včasih se mi zdi, da je tudi pogovor o nekaterih sencah nemogoč. Ali pa rabiš, tako kot to počnejo Američani, za to it do kakšnega psihiatra...

Sem že Smiley slišala, da obstajajo tudi moške cipe. A katera ve, ma kak namig, priporočilo? (Lahko tud na moj messenger)


Samo to za zdaj

Anuk Karmen.

p.s.: a se s tako mrežo, kot jo mamo zdej tle gor, sploh še da kakšno ribo ujet   Tongue



Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Če bi čutil, da se lahko z  raketo  Kategorije
Reply #43 - 17.09.2002 at 17:09:12
 
Anuk Karmen, da te ne bom zdaj jaz citiral, saj veš:
"You scared the ..."

Me boš še spreobrnila nekega dne, če boš še naprej nadaljevala z zavidenjem in zavedenjem med ugotavljanjem razlik med zavidanjem in zavedanjem.

Ampak imam zaenkrat še polno glavo opravkov s svojim kompliciranjem.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kategorije
Reply #44 - 17.09.2002 at 17:20:48
 
Quote:
Sem pa prvič, ko sem bral stavek, da mora biti kontrolni stolp prijazen, prebral zadevo kot: "Kontrolni stolp mora biti prazen!"


Dragi bp, morda, morda pa to le ni slučaj (itak, da ni, hehe).
In, se mi zdi prav zanimiva varjanta. Prazen kontrolni stolp.
Predstavljam si takega, očiščenega, pospravljenega, z listkom na mizi.. "grem v life".. Grin

Prijaznost kontrolnega stolpa sem mislila v smislu podpornega sistema. Ne (več) kot zateženega, kritičnega, predsodkanega.... itd.

Glede manipulacije... mi pade na pamet le tole... manipuliraš iz strahu. Torej, se ti res ne izplača se potapljati v mešane občutke, ker boš (?) iz strahu manipuliral, ker se v njih ne znajdeš. Pač. To je tvoja realnost. Upoštevaj jo.  Wink

Kaj je zame ljubezen?  Grin  Grin  Grin
Ko vidim človeka mimo vsega. Ko pogledam mojo mačko in začutim v sebi ganjenost. Ko uspe priti na dan trenutek večnosti in sem spokojna.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6