Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 6
(Read 21551 times)
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Odpuščanje - ponovno
18.09.2002 at 09:42:31
 
Ste kdaj razmišljali o odpuščanju? Ali je potrebno? Kdaj je potrebno? Zakaj je potrebno?

Nekdo vas je prizadel, morda včeraj, morda davno tega, in vi tega ne morete pozabiti. Niste si zaslužili, prizadelo pa vas je tako globoko, da se je zajedlo v vaš spomin. In boli vas še danes.

Vsi se prebijamo skozi svet, v katerem celo dobronamerni ljudje ves čas prizadevajo bolečine drug drugemu. Ko del sebe vnesemo v medsebojne odnose, svojo dušo izpostavimo možnim bolečinam. Nekatere oblike prizadetosti smo vsi sposobni prezreti. Vsaka malenkost se nam ne zadre tako globoko. Nekatere stare bolečine pa le ne izginejo tako zlahka. Ostanejo kot trdovratni madeži v tkivu našega spomina.

Globoke rane, ki si jih nismo zaslužili, se iz mrtve preteklosti neustavljivo pretakajo v živo sedanjost. Prijatelj nas izda, oče nas zlorablja, mož ali žena nas globoko prizadene… Vse te bolečine ne izginejo čez noč…

Verjetno si je vsak izmed nas že kdaj zaželel, da bi lahko segel nazaj v preteklost do nekega bolečega trenutka in ga izrezal iz svojega življenja. Nekateri ljudje imajo srečo. Zdi se, kot da imajo neke blagodejne žleze za spodbujanje odpuščanja. Nikomur ničesar ne zamerijo, ne spomnijo se starih bolečin. Boleči včeraj zanje umre s prihodom novega jutri. Večini izmed nas pa se bolečine iz preteklosti preganjajo v spominu sem ter tja in ničesar ne moremo storiti, da bi jih ustavili…

Ničesar?

Velika judovska filizofinja Hannah Arendt je v zadnjem delu svoje študije »Človeško stanje« zapisala, da je edina sila, ki lahko ustavi neusahljivi tok bolečih spominov zmožnost odpuščanja.

Odpuščanje je najtežja naloga ljubezni, pa tudi najbolj drzna. Če se sprevrže v nasprotje tega, kar želite doseči, vas spremeni bodisi v mlahavo cunjo ali v neznosnega manipulanta. Odpuščanje je moč ljubezni, da premaga zakon narave.

Pravo odpuščanje se zdi skoraj nenaravno. Občutek za pravičnost nam govori, da bi ljudje morali plačati za dejanja, ki jih storijo in s tem globoko prizadenejo. Ker se zavedamo, da vsak človek naredi tisto, česar je v tistem trenutku največ zmožen, naš razum to lahko sprejme. Kako pripeljati do tega, da bo to sprejelo tudi naše srce?

Kaj narediti, da resnično v svojem srcu odpustite nekomu, ki vam je storil "krivico"? Nekaj, kar se vam je zarezalo globoko v srce in vas je močno prizadelo? Nehote in nevede je to storil, ampak bili ste globoko prizadeti? Kako odpustiti? Komu lahko odpustite? Je mogoče, da so šli nekateri ljudje tako daleč, da odpuščanje ni več mogoče? Zakaj sploh odpustiti?

Leta 1984 je papež Janez Pavel II. v celici rimskega zapora obiskal Mehmeta Alija Agco. Moža, ki ga j poskušal ubiti. Papež je človeka, ki je streljal vanj, prijel za roko in mu odpustil. Je to poklic? Je to resnično mogoče doseči? Govorim o odpuščanju v srcu in ne o odpuščanju zato, ker samo mislimo, da je tako prav in ker te gleda ves svet?

Ste kdaj razmišljali o tem?

m.

P.S. Sem prebrala thread na to temo http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=64;sta..., vendar mi odgovorov na ta vprašanja žal ni dal, zato to temo odpiram ponovno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #1 - 18.09.2002 at 10:00:25
 
i forgive me, and i forgive him/her

that's it

ko boš to zadostkrat rekla, če je treba naglas, ti bo tud u ta tvoj srček pršlo ... imho

sicer pa ... zakaj nisi nadaljevala na unem threadu - zakaj si šla novga odpirat?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #2 - 18.09.2002 at 10:40:08
 
gape wrote on 18.09.2002 at 10:00:25:
i forgive me, and i forgive him/her
that's it
ko boš to zadostkrat rekla, če je treba naglas, ti bo tud u ta tvoj srček pršlo ... imho

That'it?? Really? Hmm, potem bi moralo v tem mojem srčku biti eno samo odpuščanje… Wink Pa ni, veš. Razumsko je vse jasno. Ampak do tega mojega srčka to nikakor ne pride in ne pride. Pa vse razumem, vse vem, vse mi je popolnoma jasno. Zavest odpušča. In je odpustila. V srčku pa je še vedno odpor… Mi je včasih že čudno, kako zelo jasne so mi zadeve, kako zavest vidi vse jasno in kako je zavest vse zlahka zmogla odpustiti. Ampak srček? Hmm, ta pa še vedno v temi tava… In še vedno išče odpuščanje… OK – še vedno času čas?


gape wrote on 18.09.2002 at 10:00:25:
sicer pa ... zakaj nisi nadaljevala na unem threadu - zakaj si šla novga odpirat?

Hja… Edini "pameten" odgovor, ki mi zdajle pade v glavo, je tale: zato, da mi boš ti lahko odpustil Wink

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #3 - 18.09.2002 at 10:46:38
 
Po mojem je najtežje biti svoboden in ljubiti. Da se ne upogneš skušnjavam, razlogom za svojo držo, otročja početja, ko ne želiš razumet ZAKAJ?

Sama sem že večkrat težila s svojo zamero v srcu,
Žal mi je, da si morda s tem ustvarjam okoliščine, ko bom morda morala biti v isti, podobni situaciji, da jo bom razumela.  

Včasih pa je tako preprosto. Znam se odločiti se za svobodo. Takšna odločitev pomeni egoizem, pomeni čisto kreatorstvo, čisto odgovornost. Ampak takrat ljubim.  Smiley
Back to top
« Last Edit: 23.09.2002 at 08:41:20 by Loops_of_infinity »  
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #4 - 18.09.2002 at 11:24:53
 
Miska wrote on 18.09.2002 at 10:40:08:
That'it?? Really? Hmm, potem bi moralo v tem mojem srčku biti eno samo odpuščanje… Wink Pa ni, veš.

pomoje pa je, samo ti (še) ne veš ... k boš vedla pa bo ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #5 - 18.09.2002 at 11:40:50
 
Quote:
Kaj narediti, da resnično v svojem srcu odpustite nekomu, ki vam je storil "krivico"? Nekaj, kar se vam je zarezalo globoko v srce in vas je močno prizadelo? Nehote in nevede je to storil, ampak bili ste globoko prizadeti? Kako odpustiti? Komu lahko odpustite? Je mogoče, da so šli nekateri ljudje tako daleč, da odpuščanje ni več mogoče? Zakaj sploh odpustiti?  


Odpuščanje predpostavlja krivca, to je tistega, ki je nekaj zakrivu, da mu je tisto treba odpustit. Ampa zakaj bi bil pa on česa kriv? On je imel le problem s svojo senco, s katero se je hotu uskladit, pa smo mu bli napot, pa nas je na poti nč hudga sluteč al pa nenamenoma  zgazu. V bistvu ni važn zakaj, važn je to, da sploh ni problem v nas, ampak v njegovem usklajevanju s svojo predstavo o seb, pri kateri smo mi stali na poti. Saj, če se zadaj mi začnemo spraševat, zakaj ravno mi, pol smo že na poti priznavanja lastne krivde. Pol se že počutmo krivca, pol je tud  odpuščanje v bistvu usklajevanje z našo lastno senco, na poti katere smo spet sami izpostavljeni dejstvu, da bomo koga zagzl. A pol bom pa spet pričakovl eno odpuščanje v smilu, ups, nism hotu, sem dobr mislu...

Zato jest v odpuščanje ne verjamem, je eno obremnjevanje s senco drugih in hkrat ustvarjanje svoje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #6 - 18.09.2002 at 11:59:02
 
S tole zadnjo izjavo si me razočaral, ker nakazuje na tvoje nerazumevanje širine tega pojma. Kaj pa dejansko z demistificiranjem mistike, globjim razumevanjem, kategoriziranjem, analiziranjem, filozofiranjem pravzaprav počenjaš drugega kot odpuščaš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #7 - 18.09.2002 at 12:10:56
 
titud… Se oba strinjava, da tisti, ki je nekoga prizadel (in bil kriv po tvojih besedah) ni dejansko ničesar kriv. Je imel probleme s svojo senco, kot praviš temu ti. Jaz temu rečem, da je v tistem trenutku naredil največ, kar je zmogel. Ampak – se mi zdi da tule govoriva o isti stvari.

Zakaj ravno mi sprašuješ? Ne vem. Karma? Usoda? Nihče ne ve tega in le zakaj bi to bilo sploh pomembno? In zakaj bi s tem priznavali lastno krivdo? Tega ne razumem. Bili smo tam. Slučajno smo se znašli na poti, ko nas je nekdo nehote in nevede globoko prizadel. Ranil v globino duše. Le zakaj bi bili krivi mi?

In ne gre za odpuščanje v smislu nisem hotel, nisem vedel. Se mi zdi, da tukajle gledava tudi z različnih strani. Jaz s strani tistega, ki je bil prizadet, ti s strani tistega, ki je prizadel. In če sem bila prizadeta jaz – meni je popolnoma jasno, da tisti, ki me je prizadel, tega ni naredil namerno, ni hotel in ni nameraval. In z moje strani, s strani tistega, ki je bil prizadet torej, ne gre za odpuščanje v smislu nisem hotel, nisem vedel.

Čisto s koncem tvojega posta se pa ne strinjam. Da odpuščanje ni potrebno. Sama namreč menim, da je ravno odpuščanje tisto, ki pripelje mir v tvoje srce in da je ravno odpuščanje tisto, na podlagi katerega lahko daš tistemu, ki te je globoko prizadel možnost, da se vrne v tvoje življenje. Najprej seveda možnost samemu sebi in potem njemu. Seveda ni nujno, da se to zgodi. Je pa dana možnost. Ki je brez odpuščanja ne bi bilo.

Glej, ti »povem« eno pravljico. Pravljico o odpuščanju. Pravljico o čudežnih očeh. Pa mi ti razloži, kako si ti doživel tole pravljico. In – ali odpuščanje res ni bilo potrebno? Sicer mi bo gape moral spet odpustiti, ker še vedno ne znam tistih html-jev, pa ftp-jev, pa kaj jaz vem, kaj še vsega. Ampak to le ni dejanje, za katerega bi bilo potrebno odpuščanje, ane gape? Ti bodi kar hud, ti odpustim Wink

m.


Pravljica o čudežnih očeh, torej:

V vasi Faken v osrčju Frizije je živel potegnjen, suh pek po imenu Fouke, poštenjakar z dolgo ozko brado in dolgim ozkim nosom. Fouke je bil tak pokončen človek, da se je zdelo, kot da skozi njegove ozke ustnice pravičništvo brizga po vseh, ki se mu približajo; zato so se Fakenčani raje držali stran od njega.

Foukejeva žena Hilda je bila majhna in lepo zalita, zalitih rok, zalitega oprsja, zalitih bokov. Hilda ni odbijala ljudi s pravičniško držo; njena mehka zaobljenost je kar vabila ljudi, naj z njo delijo toplo vedrino njenega odprtega srca.

Hilda je spoštovala svojega pravičniškega moža, pa tudi rada ga je imela, kolikor ji je pač dovolil. Toda njeno srce je hrepenelo po tem, da bi ji mož naklonil še kaj več kot zgolj hvalevredno pravičnost.

In tam, v postelji njenih potreb, je ležalo seme otožnosti.

Neko dopoldne je Fouke, potem, ko je že od rane zore mesil testo za v peč, prišel domov in v svoji postelji našel neznanca, ki je ležal v Hildinih zalitih nedrih.

Hildino prešuštništvo je kmalu postalo glavna tema pogovorov v gostilni in vzrok za zgražanje fare. Vsi o pričakovali, da bo Fouke postavil Hildo pred vrata, ko je bil tak pravičnež. Na vsesplošno presenečenje pa jo je obdržal, češ da ji odpušča, kot mu naroča Sveto pismo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #8 - 18.09.2002 at 12:11:17
 
Na dnu srca pa Fouke ni mogel odpustiti Hildi, da je tako osramotila njegovo ime. Kadar je mislil nanjo, so bila njegova čustva do nje sovražna in zamerljiva. Preziral jo je, kot da bi bila navadna vlačuga. Pravzaprav jo je sovražil, ker ga je izdala, čeprav ji je bil ves čas tako dober in zvest mož. Samo pretvarjal se je, da je Hildi odpustil, zato, da bi jo lahko kaznoval s svojim pravičniškim usmiljenjem.

A v nebesih njegovo pretvarjanje ni bilo dobro sprejeto.

Zato je vsakič, ko je Foukeja navdalo skrivno sovraštvo do Hilde, k njemu prišel angel in mu v srce spustil droben kamenček, nič večji od gumba na srajci. Vsakič, ko je tak kamenček padel v srce, je Foukeja zbodla bolečina, podobna tisti, ki jo je občutil, ko je našel Hildo, ki je poskušala nasititi svoje lačno srce iz tujčeve shrambe.

Tako jo je sovražil še bolj. Zaradi sovraštva ga je zbadalo v srcu, zaradi zbadanja v srcu je sovražil ženo.

Kamenčkov v srcu je bilo vedno več in Foukejevo srce je zaradi njihove teže postalo zelo težko, tako težko, da mu je trup vleklo naprej in ga je stalo veliko naporov, če je hotel dvigniti vrat in pogledati predse. Obupan zaradi svojega gorja si je Fouke začel želeti, da bi bil mrtev.

Angel, ki je prinašal kamenčke v njegovo srce, mu je neke noči prišel povedat, kako lahko ozdravi od svojega gorja. Za prizadeto srce obstaja zdravilo, eno samo, je rekel. Fouke bi potreboval čudežne oči – oči, ki bi lahko pogledale nazaj na začetek njegove prizadetosti in videle Hildo ne le kot ženo, ki ga je prevarala, marveč kot šibko žensko, ki ga je potrebovala. Samo nov pogled na stvari skozi čudežne oči lahko ozdravi prizadetost, ki izvira iz včerajšnjih ran.

Fouke je ugovarjal. »Nič ne more spremeniti preteklosti«, je rekel. »Hilda je kriva. To je dejstvo, ki ga ne more spremeniti niti angel«

»Da, ubogi prizadeti človek, prav imaš«, je rekel angel. »Preteklosti ne moreš spremeniti, lahko pa zaceliš rane, ki ti ostanejo iz preteklosti. In zaceliš jih lahko samo s pogledom čudežnih oči«.

»In kako lahko dobim te tvoje čudežne oči?«, je kujavo vprašal Fouke.

»Samo prosi zanje, a iskreno, pa jih boš dobil. In vsakič, ko boš pogledal Hildo z novimi očmi, bo v tvojem razbolelem srcu en kamenček manj«.

Fouke ni bil sposoben takoj prositi za čudežne oči, saj mu je njegovo sovraštvo preveč priraslo k srcu. Končno pa ga je bolečina v srcu le prisilila, da je iskreno zaprosil za čudežne oči, ki mu jih je obljubil angel. In angel mu jih je dal.

Kmalu se je Hilda začela spreminjati pred Foukejevimi očmi, čudovito in skrivnostno. Začenjal jo je videti kot žensko, ki ga je ljubila in imela svoje potrebe, nič več kot hudobnico, ki ga je prevarala.

Angel je držal obljubo. Enega za drugim je odnašal kamenčke iz Foukejevega srca, čeprav je trajalo kar nekaj časa, preden je odstranil vse. Fouke je počasi občutil, da je njegovo srce vse lažje. Hildo je povabil nazaj v svoje srce. Res se je vrnila in skupaj sta začela potovanje v drugo obdobje preproste življenjske radosti.

Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #9 - 18.09.2002 at 13:31:49
 
Miška, hvala za zgodbico  Kiss
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #10 - 18.09.2002 at 13:42:02
 
kzul zgodbica, pa vendarle za razumnika tituda, odpustiš lahko takoj, ko si začutu negativni vzgib v sebi, na dejanje nakoga, lahko pa odpustiš šele kasneje, kot pravi zgodbica, enkrat MORAŠ, dobr ni ti treba, ampak pol si kmal začneš želet da bi umrl, ker če ne odpustiš, ali pač odpuščaš malo po malo, potem GOJIŠ ta slab filing in on te razjeda, zato, odpuščat je treba, če že kdo kje obstaja ki te do slabega filinga sploh spravi, če tak ne obstaja, pol res nimaš kej odpuščat ... in v tem primeru bi imel prav, ta primer pa pri tebi dvomim da zdrži ... lahko pa ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #11 - 18.09.2002 at 13:56:33
 
Lepa zgodba, miška, ampak ne vidim, kje je njena ost, ki naj bi bla uperjena  na moje nepriznavanje očiščevalne vloge odpuščanja. Nasprotno, v njej je nakazano, da je osnova iskrenega odpuščanja priznanje lastne krivde: šele ko je Fuoke samemu seb iskreno priznal, da ga je Hilda prevarala po njegovi krivdi (ker jo je v svoji praviniški  nadutosti namenjal premalo pozornosti), ji je bil spobosoben tud iskreno odpustit.  Po takem vzročno- posledičnem ključu smo kot žrtve lahko zmerom hkrat tud krivci. Zato pravm, da odpušanje pogojeno z  iskanjem/priznajem krivde.

Zvezdica, ne bit razočarana nad mojo krutostjo. Vsa ta moja intelektualna telovdba  tle  gor je le  pletenje enega razširjenega pa kolkr tolk varnega gnezda, v katerem se bi počutu čim bolj po domače pa s tem 'v redu'. Da v se v njem ne bi počutu neuskljenega s svojo senco. Ker funkcija vsakega doma kot enega podjšanega mikrokozmosa je, da sta ti in tvoja pričakovanja o seb pa drugih v njem eno. Da od sebe ne pričakuješ, da bi bil drgač. Da si takšen kot si, najboljši kar moreš biti tko zase kot za druge. Da se ne rabš za nč krivit in nikomur nč očitat al pa odpuščat, kakorkoli to morda tud kruto pa egoistično zgleda.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #12 - 18.09.2002 at 14:07:38
 
Ljudje delamo/delajo napake! Ko jih prepoznamo, jih je potrebno odpustiti! Seveda, če pa nekateri skozi masko intelektualiziranja in razumskosti ne priznavajo krivde, in potemtakem ne odpuščanja, torej ne odpustijo in tako nikoli ne dopustijo ljubezni, da zasije skozi njih. Tako menim.

ODPUSTITI = PUSTITI = DOPUSTITI
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #13 - 18.09.2002 at 14:15:53
 
Quote:
pač odpuščaš malo po malo, potem GOJIŠ ta slab filing in on te razjeda, zato, odpuščat je treba, če že kdo kje obstaja ki te do slabega filinga sploh spravi, če tak ne obstaja, pol res nimaš kej odpuščat ... in v tem primeru bi imel prav, ta primer pa pri tebi dvomim da zdrži


Gape, sem bolj počsan pri replayaju, si svojga objavu prej, si predvidu, ob kaj se bom spotaknu. Sem se res, čeprav tvojga posta pred objavo svojga nism vidu...

Drgač pa, ne me narobe razumet. Če maš filing krivde, pol je odpščanje pač obvezen del očiščevalne terapije.  Psihoterapevt pa fajmošter  te ne bosta  prej od sebe spustla, preden ne boš obžalovanja izrazu, če sisam kaj zakuhal, al pa odpučanja, če ti je drug kaj zakuhal, pa misliš, da si tud tiza to kaj kriv. Otrok napr. itak misl, da je kriv, če se je kdo nanjaga spravu, faran ma pa itak en staln občutek krivde v seb, da ni kot popoln kot to bog od njega pričakuje. Tko da v praksi je odpoščanje skor zmeraj potrebno, če še hočeš na en način krivde losat. Pa saj o tem ne mislm samo jest tko, sem mislu, da se je tako gledanje na senco pa krivdo tle gor že bolj  udomačlo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Odpuščanje - ponovno
Reply #14 - 18.09.2002 at 14:28:44
 
Odpuščanje ne določa nujno krivca, krivde. Odpuščanje je prevzemanje odgovornosti. Če nisi odgovoren, še ne pomeni, da si kriv. Pač nisi odgovoren, zatorej nisi svoboden.


Titud, samo sem ti hotela nekako povedat, primer - ti, ki ti je familija 'svetišče', pomisli, da se ti zgodi (čeprav je morda ne želiš, morda ravno zato), neka fatalna privlačnost z nekom, ki se ji ne moreš upreti. Ne traja dolgo, vendar družina te ne razume, še manj ti sebe, porušil si vse, kar si 'zgradil'. Povej mi, kdo je odgovoren? In povej mi, ali ni potrebno vsestransko odpuščanje v takšnem primeru?



Back to top
« Last Edit: 23.09.2002 at 08:42:02 by Loops_of_infinity »  
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 6