Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6
(Read 25725 times)
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kategorije
Reply #15 - 16.09.2002 at 12:56:58
 
bp... Ena mičkena miška ima eno mičkeno željo, prošnjo, vprašanje... ali kakorkoli že želiš tole vzeti...

Slišiš kdaj svoje srce? Svoje srce, ki se trudi nekaj ti povedati? Ki se trudi splezati preko vseh tistih zidov razuma in racionalnosti, s katerimi je obdano? Tisto srce, ki ga je treba samo slišati in potem niso potrebne nobene besede več? Nobene razlage, nobene kategorije, nobeno razumsko premlevanje? Samo udejanjenje tistega, kar čutiš? In kar se ti tako zelo trudi povedati tvoje srce?

Ga res ne slišiš?

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kategorije
Reply #16 - 16.09.2002 at 13:27:34
 
Quote:
ali se bom cel dan smehljal kot kaka Mona Liza ob misli nanjo.

so trenutni občutki ena čudna mešanica, ki jo ne znam opisati.
Da naj bi se v to potopil? Nak, me je škoda.

Poskusi, da bi jo poiskal so neuspešni. V kaj naj bi se pa tukaj potopil in čemu prepustil?


Verjetno ima Titud prav, ko opaža, da nekako drugače dojemamo svoje občutke in čustva. Ne rabim jih kategorizirati. Rabim jih opaziti, občutiti, ne potlačiti, jih priznati.
Kot tebe bp razumem, pa se ti zdi škoda, da bi se potopil v občutke, ko so mešani.
Naravnost zanimivo se mi zdi tole.
Namreč... meni vsaj, so mešani občutki naravni, poznani. Z njimi shajam več ali manj vedno, kako dobro, pa je odvisno bolj od mojega počutja, kot pa od intenzivnosti mešanice.
Torej, kaj napraviti, ko gre za mešane občutke?

Po mojem gre za tole... iz mešanih občutkov, čustev, se ne da načrtovati akcije. In to zna biti begajoče.
In morda zgledamo ženske (joj, saj ne rada delim), kdaj muhaste... ker se pač odzovemo in potapljamo tudi v zmedene občutke. Tebi se to zdi škoda. In te razumem. Popolnoma. Saj ni logično, a ne, da bi se potapljali v zmedo.  Smiley Amapk, je pa tudi realno, da so taka čustva in občutki, čeprav zmedeni, del nas. In nam tudinekaj govorijo.
Iz primera, ki si ga dal... bi odvihral stran, ker čutiš odpor in hkrati bi se podal v dolg objem... Meni se zdi logično, da bom pogledala oba občutka. In vedela bom, da sta oba občutka osnovana. Če čutim, da bi rada odvihrala preč, je to zato, ker se očitno nekaj dogaja na nekem področju, ki je meni pomembno in mi oseba ne paše. In obratno.
Vprašanje je, česa je več.. ali dlje...
Ampak, ker je dobro imeti temelje... kako sedaj, graditi, če je zmeda.
Na tem, kar je vredno. Na tem, kar je dalj trajajoče ali vsaj pogosteje porajajoče.
Torej, če sem kdaj smejem kot Mona Liza, ker sem ravno pomislila na Francljna, ne bom na tem nič zgradila, ker je bežen, sicer lep občutek.
Če se bo pa ta nasmešek ponavljal, seveda ne pomeni, da gre za vzorec (bp, to sem mislila bolj za slabe občutke). Pomeni, da mi postaja oseba nekaj vrednega.

Mešani občutki so pač realnost. Zato, je pač smiselno najti še kaj več stabilnega in vrednega.
Tako nekako.
Bom pa še o tej zadevi meditirala, ker je očitno kar... zanimivo zapleteno subjektivno realno privlačno dinamična.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #17 - 16.09.2002 at 13:43:50
 
Miska wrote on 16.09.2002 at 12:56:58:
Slišiš kdaj svoje srce? Svoje srce, ki se trudi nekaj ti povedati? Ki se trudi splezati preko vseh tistih zidov razuma in racionalnosti, s katerimi je obdano? ...
Ga res ne slišiš?
m.

M.,

Slišim, pa včasih ne vem, kaj mi govori, slišim, pa mu drugič rečem, naj  ne razgraja, ker bo imel jutri (in pojutrišnjem) spet  mačka oz. odvajalne probleme, kot že kdaj prej. Slišim in včasih prisluhnem. Pa kdaj tudi ne slišim.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Kategorije
Reply #18 - 16.09.2002 at 14:25:21
 
Miska wrote on 13.09.2002 at 15:52:15:
In OK, saj bom počakala, da boš še odgovor bp-ju skup sklamfal…
Ego gor, ego dol… Kako se ti sliši, če ti zdajle rečem: »Edi, ljubim te.« ???  Shocked Ma, ne me hecat, no! Padem jaz dol od smeha, padeš ti dol od smeha, še dobro, da je tvoja žena takšna, kakršna je in bi tale stavek vzela kot štos. Bože ne daj, da bi ga razumela tako, kot bi ga lahko razumeli tisti, ki imamo ego…

In tako, kot sem rekla na pikniku, ko je bilo govora o tisti energiji pa skoraj odprtem tretjem očesu – se spomniš? Če je stanje, ko nimaš ega, enako razsvetljenju in temu, da se ti odpre tretje oko – potem si tega niti ne želim... Živim življenje tukaj in zdaj. Med temi ljudmi in danes. In mi ni prav nič potrebno gledati s tretjim očesom...

Živim tukaj in zdaj in živim med ljudmi, ki ljubezen do partnerja približno enako pojmujejo kot jaz (no, ja… sve su ostalo nianse... Wink). In če pomeni otresti se ega tudi ljubiti vse… Hmm, nisem prepričana, da se potem sploh želim otresti ega..

Boš rekel, da edini dodatek, ki razlikuje mojo ljubezen do partnerja in ostalih sta erotika in spolnost? Ali pa še to ne?


BP-ju že posredno odgovarjam, je pa še neki, da še ni vsega povedal in debata ki teče še ni, da bi mu odgovoru.

K praviš ego gor, ego dol, ok, fajn, se strinjam. Če rečeš:«Edi, ljubim te!« ti to tko rečeš, kaj bom pa jest začutu, pa v seb absorbiral pa je moj odziv. Ti kar reč, sej nisi zadnja ki mi je to rekla Wink. Hec je v tem, da se to začut. In če rečeš, tko kot čutiš, lahko rečeš:«Ti si en bedak«, pa boš lahko isti efekt dosegla. V živo se to da bolj čisto doživet in začutit, kot z napisanim besedoslovjem. Če se poznaš je seveda vse tudi lažje. Mi je že marsikateri moški isto reku (ljubim te). Pa ni šlo za razmerje, gre za odnos. He he.

Ti na to besedno frazo (ljubim te) upleteš, vse ljubezenske zgodbe, Romeo in Julije (OPRANI MOŽGANI!!!), romantika, ekskluzivno sanjsko ljubezensko razmerje, bi lohka reku. Jest ne več. Mi lahk rečeš, kar hočeš. Odzivam se na vprašanje, na življenje tko kot se. Maš željo, maš namero en tak odnos vzpostavt. Toda to ni stvar razumevanja pojma (ljubiti, imeti rad). To so že drugi definiral, ti se samo odločiš, kaj uporabljaš. Vzameš SSKJ in to uporabljaš, bo manj konfliktnih situacij. Ne vem, zakaj bi pojme (ne vseh) na novo definiral. Saj že stoletja pomenijo isto. Le napačno jih uporabljamo. Pa tudi to ni problem. Edini problem je v opisovanju. V opisovanju čustev. Sej se celo človeštvo ukvarja s tem. Ne samo mi. Celo človeštvo. V vsaki reklami imaš ljubezen, v vsakem filmu, vsaki pesmi, vsakem koraku. Človek se le trudi vsak svoj korak, vsak dih popisati z besedami. Zato sem reku, ne se sekirat. Zame, so najpomembnejši občutki. Zdej mogoče, mogoče res lahko dokaževa, da je pisana beseda v zvezi s čustvi z življenjem na nek način eno veliko sranje. Zaradi interpretacij. Pa poglejva.
Je JEZUS napisal kako vrstico ? NE
Je Buda napisal kako vrstico? NE
Je OSHO napisal kako vrstico? NE
Nobeden, noben od razsvetljenih ni pisal. A ni to čudno. Množice so jim sledile in pisale. In edino kar so rekli. Živo življenje je pravo. Edino živi učitelj te popelje naprej. Pisana beseda nikoli, je mrtva.
Zato pride čas, ko enostavno ni več branja, ko je le doživljanje. Nikoli ne moreš do podtankosti doživet tistega kar doživljaš. So le dobri in slabi približki. Noben ti ne more opisat občutka, ko čutiš celoto, vesoljno stvarstvo. Lahko le interpretiraš in si PREDSTAVLJAŠ. Ampak to so predstave, iluzije, zgrajene na besedah drugih. Seveda pomagajo, dajo ti smer. Vendar cilja z knjigo ni še noben dosegu. Cilj morajo prehoditi noge, telo, zavest. Vzemi svoj križ in ga nosi.

Sva zadnjič debatirala o objemih, kdo lohk in kdo ne. Jest vedno ne. Tudi ti ne. Začutš pa včasih da lahko. In na pikniku, si se odločla, da lahko. Si se z vsemi (skoraj) z objemom razšla.  Al, čutiš, zaznaš ali pa nič. To je point. In je čist enostavno. In opiši sedaj, v podtankost čutenje objema z eno osebo?
In tisto kar praviš da si ne želiš, da živiš življenje tukaj in zdaj. Seveda si tukaj in zdaj. Nikjer drugje. In z odprtim oz. zaprtim tretjim očesom. Edina razlika, (kot jest razumem razsvetljenje), je ta, da si in deluješ 100%.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Kategorije
Reply #19 - 16.09.2002 at 14:25:42
 
Tko ga jest razumem, zato berem te, ki so to doživeli, je pa včasih res nerazumljivo, nelogično marsikaj kar povedo. Tisto je lahko le približna predstava, podoben opis, ki ga nekdo vzame za razsvetljenje, je pa le še en fin nateg ega. Sicer pa o tem beri od teh ki so bili. In ljubiti vse zame pomeni isto kot razsvetljenje, nirvano, čista zavest... in še bi lahko najdli pojmov. Ampak, žal še nisem srečal razsvetljene osebe, le nekaj prbližkov.  Sej je tud Jezus reku:«Ljubi svojega bližnjega kot sam sebe!«, ni reku »Ljubi sebe, kot svoje bližnje«. Ne morem pa nič zatrdit, to je le skupek mojega »pranja možganov«.  Torej za konec, opisat to stanje so se trudli in trudli, pa vsak ga je malo po svoje opisal, vsak je to povedal sto in stokrat. Vse na koncu privede na skupni imenovalec-ljubiti vse. Zato se ne boj ničesar. Vse kar pride vate, vse kar gre iz tebe gre z nekim namenom. In jest nimam želje ali cilj, da bi reku:«Čez 10 let se moram razsvetlit.« Ne. Dones se lahko. Vsak trenutek se lahko, nikol ne veš. Vsak korak ko stopaš po svetu ti to omogoča. Koliko pa ti to dopustiš, pa je tvoja stvar, he, he, tko kot moja. Z vsakim korakom se učiš in stopaš naprej. In eden drugemu smo bergle. En drugemu omogočamo prepoznavat pot, en drugemu kažemo pot, en drugemu smo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Kategorije
Reply #20 - 16.09.2002 at 14:38:39
 
Quote:
Je pa razlika, ali jo bom naslednji dan, ko se zbudim pozabil in na poti v službo razmišljal o službenih problemih, ali se bom cel dan smehljal kot kaka Mona Liza ob misli nanjo. In temu nikakor ne morem reči vzorec.

Recimo, da me nekega dne pokliče dekle, s katerim sva se pred časom razšla, ker je odnos med nama postal nekaj kar je, kot je to slikovito opisala Anuk, stalo kot tretja oseba med nama, in mi pove, da me zelo pogreša in si želi moje bližine. Pri tem pa so trenutni občutki ena čudna mešanica, ki jo ne znam opisati. Od težnje, da bi čimprej končal ta pogovor, do salt ki jih dela nekaj tam okrog pleksus solarisa. Vsi naenkrat in vsak posebej.  Da naj bi se v to potopil? Nak, me je škoda.

Ali pa da cesti srečam neko osebo, s katero sva se pred časom samo bežno spoznala, potem pa naju je življenje odpeljalo narazen. Vendar zaradi časovne stiske in obveznosti greva spet vsak svojo pot, brez kakšnih posebnih občutkov. Potem pa se en lep čas zjutraj v intenzivnih sanjah pojavlja prav ta oseba. Poskusi, da bi jo poiskal so neuspešni. V kaj naj bi se pa tukaj potopil in čemu prepustil?

lp bp


Vsi trije odstavki so vzorci.


Za vzpodbudo:
1. Na poti v službo, bodi na poti v službo!

2. "Nak, me je škoda"- škoda, za koga ali kaj?

3. Sanje nujno ne pomenijo, da oseba ki jo sanjaš mora spet prit, lahko pomeni da rabiš tak ali podoben odnost, ne glede na osebo. Tista oseba ti je mogoče samo pokazala, prav, neprav....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kategorije
Reply #21 - 16.09.2002 at 14:45:46
 
Gru Gru wrote on 16.09.2002 at 14:38:39:
Vsi trije odstavki so vzorci.


Tvoje mnenje je, da so vse to vzorci. Vprašanje bp je pa še vedno odprto.  Wink

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #22 - 16.09.2002 at 15:07:17
 
Gru Gru wrote on 16.09.2002 at 14:38:39:
Za vzpodbudo:
1. Na poti v službo, bodi na poti v službo!

Edi, ko sem v službi sem v službi. Vsaj do pred nekaj meseci je to veljalo, v zadnjem času me večkrat premami vmes forum in potem moram ta čas popoldne nadoknadit. Sem pa včasih potem doma poslušal očitke, da sem hladen in da nikoli ne pokličem.  
Undecided

Quote:
2. "Nak, me je škoda"- škoda, za koga ali kaj?
Se mi zdi škoda, da se ne bi ničesar naučil in ponavljal iste napake in iste vzorce, kot so se vzpostavili pred tem.

Jih pa še ne znam čisto razbit in presekat.

Quote:
3. Sanje nujno ne pomenijo, da oseba ki jo sanjaš mora spet prit, lahko pomeni da rabiš tak ali podoben odnost, ne glede na osebo. Tista oseba ti je mogoče samo pokazala, prav, neprav....

Točno tako, čeprav ne gre vedno ravno za prav in neprav. Zato grem naprej v življenje in se ne ukvarjam v nedogled s sanjami in s preteklostjo. Sprejmem, kolikor znam prepoznat in se odzvat.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kategorije
Reply #23 - 16.09.2002 at 15:09:05
 
Quote:
Slišim, pa včasih ne vem, kaj mi govori, slišim, pa mu drugič rečem, naj  ne razgraja, ker bo imel jutri (in pojutrišnjem) spet  mačka oz. odvajalne probleme, kot že kdaj prej. Slišim in včasih prisluhnem. Pa kdaj tudi ne slišim.

Je težka, ta z mačkom,bp. Ker ljubezen kot brezpogojno predajo  naš na ego centriran um  dojema podobno, kot da bi človek, ki bi  poslušal srce, moral zato razum zatajit pa izdat pa zato mačka imet. Pa je to le en stereotip, ena usedlina evropkse racinalistične tradicije, ki jo, kašen paradoks, sploh  ni možno niti racionalno utemlejit.

Ljubezen je evropska tradicija potisnila na območje emocionalnega in  s tem kao izven polja racionalnega, ki določa našo zavest.  Po eni nvejši.  precej verjetni teoriji nastanka čustev (j.w. papez) pa so možgani razdeljeni v tri integrativne kroge:
- zanavni krog
- misleni krog
- čustveni ali emocionalni krog

Vsi trije krogi se  srečujejo s talamusom, najvišjim delom možganskega debla, ki leži sredi možgan. Talamus je pomemeben del najvišjega integrativnega sistema, ki je izven teh krogov, obnem pa z njimi povezan v okviru pojma zavesti.

Emocionalni krog je po tej teoriji  enakopraven kreator zavesti, zato z racinalnim ni niti v podrejenem položaju niti v konfliktu. Men se najbolj dopade še tista možnost, ki jo zagovarja gape, da je ljubezen enakopravno udeležena že v zaznavnem  krogu  in je tako  preko receptorjev ljubezen prisotna  že na možganskem  inputu.

Skratka, racinalno ni nobenega razloga za mačka, če priznaš ljubezni vsaj enakopravno mesto ob razumu. Jest mam zadnje čase clo obraten problem: mačka, ob tem, da če zaslutim, da se pustim  vodit samo razumu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #24 - 16.09.2002 at 15:27:31
 
Amstel wrote on 16.09.2002 at 14:45:46:
Vprašanje bp je pa še vedno odprto.  Wink

Amstel, pa ne samo eno, čedalje več jih je. Katero si imela pa ti v mislih?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #25 - 16.09.2002 at 15:59:05
 
Titud,

Način, na katerega lahko potegnemo črte čez nekoga, je koristna reč, ampak ne sam po sebi. Koristen je, kolikor nam olajša komunikacijo, kolikor lahko pove kaj o tem kar mi smo, tako, da se znamo ravnat.

Črte, ki jih pozna evropska tradicija, govorijo o tem, o čem so se na tem področju javno pogovarjali o človeku, ljudeh, njihovih čustvih ipd. Prav tako pove dosti o družbi to, o čemer se javno ni govorilo. Gotovo so zanimive, kot so zanimive tudi prečne in vzdolžne črte, ki jih je potegnila Anuk Karmen. Prav tako so zanimive črte tiste, ki jih uporabljajo psihologi in psihiatri.

Zanimivo pa je, da je med temi krogi zelo malo komunikacije, kljub podobnim temam. Zanimivo.

Se pa strinjam s tabo, da se nikoli ni dobro na en tak izsek omejit, preveč poenostavit, preveč zreducirat in izgubit celoto. Ampak tudi celota sama spet ne prepreči, da ne bi kaj včasih bolelo ali skelelo.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Kategorije
Reply #26 - 16.09.2002 at 16:07:56
 
Pa jih že napiš, ta vprašanja.

Taka resnična, ne nekih predpostavk, jest enostavno ne morem začutit odgovora, če neki predpostavljamo, res bolj težko. Se mi zdi potem bolj debatkanje.

1. očitki so prileteli iz lastnega nezadovoljstva osebe, ki jih je očitala
2. tolk časa se ti bo to dogajalo, dokler jih ne boš razrešu, ampak "recimo", "predstavljajmo si",.... ne vem
3. ja vprašanje pa si postavu....

Se trudim en mnenje podat, pa še ne useka  Grin.

Ti pa lahko povem, da ni panike.


Edi-son
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #27 - 16.09.2002 at 17:09:04
 
Edi San,

Odpira se vsak takrat, ko je pripravljen. V Rinzai šoli Zena se sicer včasih zgodi, da učitelj prepozna učenca, da se nahaja na pragu, da mu manjka samo en droben korak in ga takrat poči ali na drug način šokira, da naredi ta korak čez svoj cikel, čez svoj vzorec. No zdaj je situacija po mojem takšna, da jaz še nisem na pragu spremembe, ali pa ti nisi tisti učitelj, ki zna prepoznati trenutek v vsej njegovi sedanjosti in ga razviti. Najmanj nekaj od tega, lahko tudi oboje.

In kaj bo tebi pomagalo, če napišem, da je nekaj od tega, kar sem napisal tudi res in ne samo "recimo da je". Ali pa celo vse? Zakaj je pomembno, ali gre za "pucanje" ali "debatkanje", oz. ali je slednje manj pomembno od prvega?

Predlagam, da najprej sebi odgovoriš na ta vprašanja, potem boš lažje odogovoril meni, če se seveda želiš pogovarjati z mano? Silim nikogar.

Vprašanja so kakršna so, kakšnega kdaj spregledamo, kakšno pa se šele s časom dobi ta pravo obliko. Pri marsikateri razpravi je že bilo tako.

Vprašanja, ki sem jih zasledil ali postavil:
Razlika med ljubeznijo in ljubeznijo. Obstaja? Kako velika je lahko? Kaj sploh je ljubezen?
Zakaj reven besednjak, malo kategorij na področju ljubezni.
A bi bilo potrebno ljubezen ločiti na več različnih kategorij, ali obstaja razlog, da govorimo o eni nedeljeni ljubezni?
Kako lahko ljubiš vse? (Miška)
Sta erotika in spolnost potem edino, kar loči partnersko ljubezen od ljubezni nasploh? (Miška)
Kakšna je razlika med čustvom in občutkom? (Amstel)
Kaj narediti z občutki? Kategorizirati? Zakaj? (Amstel)
Kako prepoznati nekaj neopisanega ali celo neopisljivega, kako se zavedat nečesa, kar se ne loči od vsega ostalega? (bp)
Zakaj "smo/ste se z jasnega sonca prešli v senco filozofirat, se dotikal teme, rotiral v bolj ali manj kaosu, se pral in izpiral, pa s pomočjo cetri~ sile gravitiral spet na konstanto za-iz-reč-eno-st: *isti/a-ime-dotik-neizrekljivo-individualno-st ali v  ne-po-z-veza-no-st? " (Anuk)
Pa še katero vprašanje je komu pomembno? (bp)

Pa še marsikaj, kar sem spregledal in izpustil.

Sicer pa kar usekaj.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kategorije
Reply #28 - 16.09.2002 at 17:35:59
 
OK, Edi… Me veseli, da sva prišla do tukaj in zdaj… In da sva pustila tisti »ljubim vse«, ki naj bi bil povezan z egom, razsvetljenjem, tretjim očesom in vsem ostalim za tisti čas, ko bo ta trenutek prišel. Verjetno nikoli ali vsaj v tem življenju ne, vsaj tako mi dajejo misliti spoznanja, kdo je to točko že dosegel…

Izhajava torej iz tegale trenutka, komu lahko rečem jaz (ali ti) ljubim te, kdaj lahko koga jaz objamem (ali ti). Prav?

Kot sem nekje že zapisala:

Miska wrote on 19.07.2002 at 22:47:11:
Osnovne vrednote razumevanja moje brezpogojne ljubezni so: iskrenost, zaupanje, zvestoba, sočutje, srčnost, človečnost, nežnost, toplina, občutek varnosti, pozornost, pa če bi zdajle še bolj pomislila, bi verjetno lahko še kaj našla… To, recimo, je brezpogojna ljubezen zame. Odnos, v katerem lahko vse to doživim in v katerem lahko vse to tudi dam…

In še vedno lahko izhajam iz te definicije – edinole človek, kateremu bom lahko dala vse te opisane vrednote in ki jih bom tudi začutila z njegove strani – edinole njemu bom lahko rekla: »Ljubim te«. Seveda se hkrati zavedam, da te popolnosti ne bom nikoli dosegla, ampak lahko pa najdem najboljši približek mojega ideala? Tako pač doživljam tole zadevo jaz. In tako jo doživlja vsak po svoje. In v osnovi, vsaj tako se mi zdi, je bilo tudi mišljeno vprašanje bp-ja… Kaj komu izmed nas pomeni, ko nekomu rečeš »Ljubim te«. Seveda pa sem pomen prvega bp-jevega posta lahko popolnoma napačno razumela. bp?

In če grem še naprej. O mojem dojemanju in doživljanju ljubezni. O tem, komu rečem ljubim te in komu imam te rada. In kaj skrivajo te besede v sebi.

Glej, Edi. Do svojega očeta čutim eno samo in iskreno ljubezen. Nič in popolnoma nič drugega ni v mojih čustvih do njega kot ena sama popolna ljubezen. Pa vendarle mu vsako jutro, ko se srečava na pokopališču povem, kako zelo ga imam RADA. Pa je v tej besedi verjetno več čiste in popolne ljubezni kot je celo v besedah tistemu, ki mu rečem »ljubim te«.

Naprej. Otroci. Jih nimam, zato ne morem govoriti o njih. Veš pa, kako zelo imam rada svoja nečaka. Sta moja sončka in veš, kakšno ljubezen čutim do njiju. Pa jima kljub temu nikoli ne rečem: "ljubim te, moj mali mucek", ampak jima rečem (in to se jima trudim reči čimvečkrat): "tako zelo te imam rada, ti moj mali cukrček". In sem prepričana, da je tudi v teh besedah skrite zelo veliko tiste prave ljubezni, o kateri govoriš.

Še naprej. Svoji prijateljici velikokrat rečem: rada te imam. Nikoli ji ne rečem: ljubim te. Pa je tudi v teh besedah skrite veliko tiste prave ljubezni, ki jo čutim do nje.

Za ostale pa sem že rekla, da jih sprejemam. In ne uporabljam niti izrazoslovja »ljubim te«, niti izrazoslovja »rada te imam«.

Glede objemov sprašuješ? Ja, rada se objemam. In to zelo. Pa vendarle – je res odvisno, komu svoj objem lahko namenim in komu ga tudi dam. Odvisno predvsem od tega, kako osebo začutim. Bližje ko jo začutim, lažje ji ponudim svoj objem. Bolj se ji odprem, hitreje ji ponudim svoj objem. In če se spomniš prvega piknika? Nikomur nisem ponudila svojega objema. Ker smo bili še v fazi spoznavanja. Danes, ko za marsikoga izmed vas lahko rečem, da stopamo po poti prijateljstva, tudi marsikomu izmed vas lahko tudi ponudim svoj objem. Občutki? Namig? Namera? Ti je ne znam opisati. Ker jo enostavno začutim. In edinole, česar se držim, je iskrena želja po objemu, ki jo začutim v svojem srcu.

S tem, da bi rada dodala tudi to, da spoštujem tudi željo tistega, ki mu želim dati svoj objem. Če je objem tudi želja sočloveka, kateremu želim pokloniti svoj objem, potem to naredim iskreno in iz vsega srca. Če mi je na nek način sporočeno, da objem z nasprotne strani ni zaželjen (mi sploh ni pomemben razlog!), potem spoštujem željo sočloveka in ga objamem samo v mislih.

Nekako tako. Tukaj in zdaj. In tam, kjer spregovorijo moja čustva in moje srce. In ne SSKJ. Niti kdorkoli drug, ki je kdaj izrekel te besede. V angleščini »I love you« pomeni oboje – ljubim te in rad te imam. Jezus je govoril: "ljubim vas". Ampak to sem jaz. Tukaj in zdaj. Jaz. In morda še kdo, ki bo napisal, kaj njemu pomenita besedi »Ljubim te«.

m.


P.S: Si me pa napeljal na razmišljanje o tem, zakaj jaz ljubezen obarvam tako, kot jo. Morda erotično? Morda odvisno od stopnje, koliko se komu odprem?


Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #29 - 16.09.2002 at 18:59:56
 
Amstel wrote on 16.09.2002 at 13:27:34:
Verjetno ima Titud prav, ko opaža, da nekako drugače dojemamo svoje občutke in čustva. Ne rabim jih kategorizirati. Rabim jih opaziti, občutiti, ne potlačiti, jih priznati.
Kot tebe bp razumem, pa se ti zdi škoda, da bi se potopil v občutke, ko so mešani.
Naravnost zanimivo se mi zdi tole.
Namreč... meni vsaj, so mešani občutki naravni, poznani. Z njimi shajam več ali manj vedno, kako dobro, pa je odvisno bolj od mojega počutja, kot pa od intenzivnosti mešanice.
Jaz bi si kdaj prav želel tistih, malo manj mešanih. Je življenje bolj enostavno, tako pa shajam s tistimi mešanimi tudi jaz, kakor pač znam. Samo eno vprašanje na rob: Od česa je pa potem odvisno tvoje počutje?
Quote:
Po mojem gre za tole... iz mešanih občutkov, čustev, se ne da načrtovati akcije. In to zna biti begajoče.
In morda zgledamo ženske (joj, saj ne rada delim), kdaj muhaste... ker se pač odzovemo in potapljamo tudi v zmedene občutke. Tebi se to zdi škoda. In te razumem. Popolnoma. Saj ni logično, a ne, da bi se potapljali v zmedo.  Smiley Amapk, je pa tudi realno, da so taka čustva in občutki, čeprav zmedeni, del nas. In nam tudinekaj govorijo.
Iz primera, ki si ga dal... bi odvihral stran, ker čutiš odpor in hkrati bi se podal v dolg objem... Meni se zdi logično, da bom pogledala oba občutka. In vedela bom, da sta oba občutka osnovana. Če čutim, da bi rada odvihrala preč, je to zato, ker se očitno nekaj dogaja na nekem področju, ki je meni pomembno in mi oseba ne paše. In obratno.
Ja, lep primer. Obojega ne moreš. Odvihrat stran in pasti v objem. (Lahko kvečjemu padeš v objem in potem odvihraš stran Smiley). Pa tudi se naslonit nazaj in počakat, kaj ti čas prinese, ni vedno dobro. Včasih je treba reagirat. Kdaj (???). Kako (???)

Quote:
Mešani občutki so pač realnost. Zato, je pač smiselno najti še kaj več stabilnega in vrednega.
Poiskat nekaj drugega in bolj stabilnega, a je to meditacija in razčiščevanje pri samemu sebi, ali si pod tem predstavljaš "odvihrat preč"?

Hvala ti za tvoje mnenje,

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6