Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 9822 times)
Josephine
1
*
Offline

*****
Posts: 4

Gender: female
Anoreksija-ja, ne??
12.06.2002 at 22:05:28
 
???

Kako se rešiti odvisnosti od hrane?? Se mi zdi, da sem včasih zelo odvisna, in opažam, da mi hrana zelo dosti pomeni..  ampak pred strahom da bi za zmeraj obdrzala preko 65 kilogramov pri visini 1.68 m si prizadevam shujsati na 48 kg ( trenutno imam54 kg). Na dan zauzijem max. 450 kcal.
Back to top
 
7985828 Nusha18  
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #1 - 12.06.2002 at 22:36:12
 
Rešiti se zasvojenosti od hrane?
Hm.
Glede na to, da imaš tako strog načrt za hujšanje svojega telesa na 48 kg, ti bo težko kaj svetovati.

Ti bom povedala, kako vidim jaz.
Odvisni od hrane, smo vsi. Kot od zraka.
Zasvojeni s hrano, pa niso vsi.

Zasvojenost od hrane, postane za določene ljudi izhod iz stiske.
Zato, ne moreš biti "včasih" odvisna oz. zasvojena od hrane.
Da ti hrana dosti pomeni, je verejtno res.
Zato, ker je postala več, kot le hrana.
To je postala tvoja droga.

Josephine, praviš, kako se rešiti zasvojenosti. Sklepam, da bi se je ti rada rešila.
A si se pripravljena odreči občutku moči, ki ga črpaš iz kontrole nad hranjenjem?
A si se pripravljena odreči drami, ki te lahko spremlja ob pretiranem shujšanju? Verjetno bodo tvoji starši postali zaskrbljeni. Ali pač kdo iz tvoje okolice.
Si se pripravljena odreči občutku moči, ki ga boš imela v sebi, ko boš opazila, kako so se začeli morda celo bati zate?

Ne vem, na kakšni točki si v zasvojenosti od hrane.
Samo nekaj ti naj bo jasno.
Zasvojenosti, nobene, se ne rešiš enkrat za vselej. To je dolg proces. Ki lahko traja dolga leta.

Zdaj pa k razlogom, zakaj ti je hrana tako pomembna.
Se morda počutiš ničvredno? Imaš občutek, da nisi dovolj zanimiva, dovolj pametna, dovolj uspešna? Si osamljena? Se bojiš življenja? Se ti zdi, da ne obvladuješ sitaucij, da se ne znajdeš s seboj?

Ne vem, samo ugibam.
Ampak, poznam žensko, ki ima anoreksijo. Vem, kako je nagnjena k perfekcionizmu, kako je zahtevna do sebe. Kako hlasta po tem, da bi imela ves čas kontrolo nad dogajanjem, nad drugimi ljudmi, nad svojo usodo, nad tem, kar si drugi mislijo o njej.
In veš... v resnici kontrole NIMA. To je le iluzija.

Pri zasvojenosti gre za to, da z mehanizmom omamljanja, dosežeš pri sebi občutek miru, potešenosti. Ko hrana oz. kontrola hranjenja, postane vsakdanji ali nekaj tedenski mehanizem potešitve, pomeni, da se s tem omamljaš.
To pomeni, da tvoje telo se začne navajati na to, da ne rešuješ več občutkov bolečine na direkten način, tako, da bolečino občutiš, jo doživiš, se potolažiš, zjočeš...
Telo se navadi na to, da bolečino lajšaš s hrano oz. z odtegovanjem hrane. Zato, postane to problem.

Pri zasvojenosti gre za to, da nehaš čutiti bolečino.
Nehaš čutiti sebe.
Sedaj te kaj boli, s časom boš pa postala otopela, nihče in nič več ti ne bo pomemben. In ne misli, da je to rešitev. To je osama, to je praznina, hlad, oddaljenost od drugih, je pretirano ukvarjanje s seboj.

Zato, Josephine, se moraš ti odločiti, kaj boš. Kje poiskati pomoč, verjetno veš. Če ne, povej. Ti bom dala kak link.
Čao.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Josephine
1
*
Offline

*****
Posts: 4

Gender: female
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #2 - 12.06.2002 at 22:47:16
 
Glavni problem je, da ce nimam nadzora nad hrano...med hujsanjem, potem bi vse zmetala vase kar je za pojest!! Ze nestetokrat sem shujsala na 50 kg in potem cez dva meseca vse dobila nazaj..enostavno ne morem reci ne in ne vem kdaj je prevec.
Zato si vcasih zelim da bi bila anoreksicna, da nikoli vec ne bi bila debela. Ze tolikokrat sem si rekla da bo tokrat zadnja dieta, ampak vedno se znova zacne.
Ne vem kaj naj naredim... Embarrassed
Back to top
 
7985828 Nusha18  
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #3 - 12.06.2002 at 22:56:53
 
Te razumem. Ti praviš, da nočeš biti debela. Jaz pa mislim, da sebe nočeš sprejeti, čeprav si rahlo prekomerne teže. In veš kaj še, mislim, da tudi, ko si imela 50 kg, sebe nisi videla kot suho.

Sama si boš verejtno težko pomagala.

To kar si opisala, se imenuje jojo efekt pri shujševalnih dietah. Najprej hujšanje, potem pridobitev teže, pa spet na novo vse....
In veš, da tudi obsedenost z dietami, je problem.

Razlogov, zakaj se rabiš spet zrediti, zakaj ne vzdržiš biti suha, je verjetno kar nekaj.

Eden je verejtno ta, da pretiravaš pri hujšanju. 450 kcal dnevno? Edino če miruješ cel dan, je lahko za tvoje telo to "zdravo".
Ostali, so pa verjetno notranji razlogi.
A kdaj pogledaš vase?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Josephine
1
*
Offline

*****
Posts: 4

Gender: female
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #4 - 12.06.2002 at 23:04:08
 
Cry
[color=Blue][/color]

Samo suho se lahko sprejmem(lepe obleke, dobro pocutje) , ker drugace je moja samozavest na nicli.
Ali so se kaki drugi razlogi za moje pocetje...ne vem...
Back to top
 
7985828 Nusha18  
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #5 - 12.06.2002 at 23:18:52
 
Te razumem. Žal mije, da ti je hudo.
Trenutno si nesamozavestna. Ampak, to ni nujno, da ostane tako celo življenje. Sicer pa veš, da samozavest gradit na oblekah, postavi, je puhlo.
Ti predlagam, da poiščeš nekaj, kar ti je pri srcu in se s tem ukvarjaš. Ne glede na rezultate.
Predlagam ti, da se povežeš s svojim notranjim otrokom. Predvidevam, da si s tem delom sebe izgubila kontakt.
Začni tako, da se spomniš sebe, kot malo deklico. Kaka si bila takrat in kaj je bil tako krasenga v tem občutku "sebe". Spomni se tega. Poskušaj odstraniti vse možne slabe izkušnje, za prvič. Poglej samo malo "Josephine".
Ko jo najdeš, pa je ne spusti več z rok. Lepo skrbi zanjo. Poslušaj,kaj ti govori. Poslušaj, kaj potrebuje. Nekaj potrebuje. Občutek varnosti? To, si ti. Poslušaj se, kaj si govoriš in kaj preslišiš.
Bodi pozorna na to, kako pogosto utišaša tega malega otroka... Kolikokrat ga pustiš na cedilu. Sebe pustiš na cedilu.
Poskušaj dobiti ta občutek sebe. Ti bo postalo marsikaj jasno.
Pa še to boš morda opazila, da to, kar sebi delaš, si se naučila od tvojih staršev. Ampak, oni niso bistveni.
Bistveno je, kaj sedaj sebi delaš. Kako dobro znaš psokrbeti za svoje želje, potrebe, ideje, razsposajenost....

Predvsem pa, poišči terapevta. Kot sem rekla, je zadeva veliko bolj kompleksna, kot sedaj misliš. Zato, sama ne moreš.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #6 - 12.06.2002 at 23:33:42
 
kontrola je vedno iluzija
nadzor nad svojim telesom in čustvi pa ni več tolk zlo iluzija

ključne besede zate so:
sprejemanje - sebe
strah - no more - žerjavica naprimer - strah je tvoj edini (največji?) sovražnik - moraš (iz)vedet da je znotraj votel - okrog pa ga nič ni.

če ne veš kako si pomagat - posrči (search - na vrhu strani) za ključnimi besedami
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #7 - 13.06.2002 at 00:25:11
 
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #8 - 13.06.2002 at 00:37:06
 
Quote:
Samo suho se lahko sprejmem(lepe obleke, dobro pocutje) , ker drugace je moja samozavest na nicli.
Ali so se kaki drugi razlogi za moje pocetje...ne vem...


Saj si si že sama odgovorila.
Še enkrat preberi svoj post.

Ne veš samo zato ne, ker nočeš tega sprejeti, kar veš.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #9 - 13.06.2002 at 00:40:28
 
Quote:
Kot sem rekla, je zadeva veliko bolj kompleksna, kot sedaj misliš. Zato, sama ne moreš.  


Tudi tu je že odgovor.
Ravno zaradi takšnega razmišljanja, da so zadeve kompleksne , se potem ne moremo z njimi soočiti in si mislimo, da jih morajo strokovnjaki.
Ampak s tem se samo izogibamo sami sebi in svoji moči.

Ravno ta vzorec je problem, da ne najdemo izhoda iz tega začaranega kroga.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Tana
Guest




Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #10 - 13.06.2002 at 15:46:11
 
zivjo,
ta odgovor ne bo ravno na nivoju, ker gre samo za resitev simptomov. ampak meni je pomagalo pri odnosu do hrane in od takrat lazje resujem tudi ostalo.
tudi jaz sem v najstniskih letih padla na gugalnico, kile gor, kile dol, predvsem pa slaba vest ob vsakem grizljaju. pred tremi leti sem pa koncno prebrala 'Jem, torej hujsam', Michel Montignac in shujsala na svojo optimalno tezo. Predvsem sem pa spremenila odnos do hrane. zdaj vem, da je treba jesti, v hrani uzivam, slabe vesti ni vec, se imam neprimerno bolj rada, vse skupaj se je umirilo. enako se je zgodilo vsem, ki so mi sledili. OK, saj padem kdaj v depro, pa se tolazim s hrano, ampak ker zaradi tega nisem vec tako obupana, lahko prej neham in odvecno tezo potem brez muk odpravim.
ej, vem, da vse skupaj zveni kot reklama za to knjigo. zal mi je. in ponavljam - gre za resitev konkretnega problema, ne za resitev globljih, ki ga povzrocijo.
meni je pomagalo - mogoce bo se komu, uzivajte,  Cheesy
Tana
Back to top
 
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #11 - 20.06.2002 at 08:26:44
 
Mogoce bom malce pregrob.. se bom kar v naprej opravicil.

Ja, problemi s hrano oz. prehranjevanjem.... ne vem, ne vem... odkimavam z glavo ob suhih deklicah, ki hocejo posnemati manekenke. Cemu? Za ceno lepe oblekce in mogoce slave uniciti samega sebe?
Vecni izgovor, da ni samozavesti, ce je kaka kilca viska. Izgovor. Nic drugega.
Samo pritrdim lahko eni zelo stari trditvi.
"Ce bi hotel sexat z okostnjakom, bi sel na pokopalisce in si prvega izkopal."
Deklice. Dejte se mal zamislit tud nad tem, da obstajamo moski, ki nam je vsec, ce so deklice malce bolj zalite in nam je v veselje pogledat napeto ritko, ne pa zobotrebce na katerih visijo cunjice.

Ce vam je pa vasa teza res toliko v breme, se pa izogibajte vseh drasticnih shujsevalnih kur. Malce gibanja, obroke mal zmanjsat in to je to.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #12 - 20.06.2002 at 10:06:19
 
John_Doe wrote on 20.06.2002 at 08:26:44:
Vecni izgovor, da ni samozavesti, ce je kaka kilca viska. Izgovor.


Tole si mi pa dal za mislit zdajle malo. Ker imas prav. Vsak si nek svoj izgovor najde.Se najlazje ga je nalepit na kile, ker je tako svetovno popularen. In ce ne bi bilo tega bi bilo prav gotovo nekaj drugega. Problem bi pa vseeno ostal. Treba se je problema lotit.
Joj, kak imas prav, si me prav razsvetlil zdajle Wink

Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
unicat
Guest




Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #13 - 26.09.2002 at 15:52:46
 
Josephine wrote on 12.06.2002 at 22:05:28:
???

Kako se rešiti odvisnosti od hrane?? Se mi zdi, da sem včasih zelo odvisna, in opažam, da mi hrana zelo dosti pomeni..  ampak pred strahom da bi za zmeraj obdrzala preko 65 kilogramov pri visini 1.68 m si prizadevam shujsati na 48 kg ( trenutno imam54 kg). Na dan zauzijem max. 450 kcal.

Back to top
 
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Anoreksija-ja, ne??
Reply #14 - 26.09.2002 at 16:34:18
 
Mogoče je pri nekaterih izgovor nesamozavest za preveč kilogramov, dejstvo pa je, da pri večini ni. Če si nesamozavesten iščeš uteho v različih stvarih in nažalost jih je velko ki si pomagajo s hrano. Ja, razlog je nesamozavest, ne obstaja pa hitra rešitev. Takšen človek se lahko muči s hujšanjem v nedogled, pa mu bo uspelo le za kratek čas.
Ni rešitev v hujšanju, temveč v tem, da se sprejmeš takšno kot si, da se imaš rada in da veš, da tisti ki so res pravi prijatelji, niso to zato, ker si suha, temveč ker vidijo v tvojo dušo in te imajo radi.
Imej se rada in vse ostalo bo sledilo. Vem, res vem, da je to težje storiti kot reči, a ni nemogoče. Korak po korak in v tvoje življenje bo zasijalo sonce, ki je že ves čas tam, le pogledati moreš v pravo smer.

VERJEMI, USPELO TI BO, KER TI SI ZMAGOVALKA, ZMAGOVALKA NAD SVOJIM ŽIVLJENJEM IN MI TE IMAMO RADI.

USPELO TI BO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Smiley Wink Shocked Kiss 8)
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2