Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 6
(Read 25656 times)
bp
Ex Member




Kategorije
13.09.2002 at 11:47:12
 
Me je spodbudila Miška, ki je hotela odpret en topik na temo razlik med ljubosumjem in ljubosumjem, bolj točno med posesivnostjo, sumničavostjo, zavistjo in morda še čem.

Sam imam podoben problem, ko se pogovarjamo o ljubezni. Ljubezen je pri nas kategorija, ki označuje cel kup zame različnih občutkov in čustev, pa vendar so del ene same kategorije.

Naprimer Grki so pred 2000 leti poznali eros, ki je vključeval erotično oz. spolno privlačnost in ljubezen; agape, ki je označevala prijateljstvo in naklonjenost, pa philadelphio, ki je označevala naklonjenost do človeštva nasploh.

Pa me zanima, zakaj ves čas govorimo o ljubezni kot eni kategoriji, če pa gre (vsaj zame) za več različnih občutkov.

Iztočnice za debato bi lahko bile:

Ker imajo vse te reči nek skupni temelj, ki jih vse transcendira (dobro???)?

Ker tako malo komuniciramo o teh rečeh, da niti ne rabimo bolj natančno določenih kategorij ? Eskimi imajo naprimer skoraj 100 različnih besed za sneg, za vsako vrsto snega svojo, mi imamo eno, bušmani v Kalahariju pa najbrž nobene.

Ker je Jezus tako opletal z ljubeznijo okrog in bi bolj podrobna kategorizacija naredila njegov nauk manj pomemben in potreben (Za tiste, ki povsod vidijo zarote je to gotovo zarota RKC)? Gre za omejitve hebrejščine ali latinščine oz. židovske skupnosti ali pa Rimske države, ki sta jih Jezus in RKC zacementirala?

Ker nekaterim koristi, da se vsi ne zavedamo svojih občutkov in svojih motivov? Ker je pomembnejša moč (ali pa gre za še eno zaroto, za privržence teorije zarot)?

Ali zato, ker ni potrebe ali pai zato, ker se o teh rečeh prav zares ne pogovarjamo, oz. samo v zelo posebnih okoliščinah, tako da te reči ne morejo postati del javnega življenja in se s tem tudi preseliti v jezik?

Ali zato, ker traja zelo dolgo, da neka sprememba postane del jezika, oz. se čas podaljšuje s številom ljudi, ki govori nek jezik (he, he, potem bi morala biti slovenščina zelo fleksibilna)?

Kaj si vi mislite o tem? Podobno kot za ljubezen velja, kot je nekje ugotovila Miška, tudi za ljubosumnost. Samo, da tam teorije zarot in zgodovinske teorije hitro odpadejo oz. se hranijo iz malo drugačnih virov.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kategorije
Reply #1 - 13.09.2002 at 13:00:23
 
Hmm, bp… Si pa postavil vprašanje… O temle se da debatirati na dolgo in široko...

Imam tudi jaz s tem težave, ko mi kdo reče: »ljubim vse«. Ampak, hudiča, kako lahko ljubiš vse? Jaz lahko ljubim samo enega. In to je moj partner. Vse ostale imam rada. Na tak ali drugačen način. Starše imam rada na svoj način, otroke, ko in če bodo prišli, bom imela verjetno rada na svojega, prijateljico imam rada na svojega. Za vse ostale pa rečem, da jih sprejemam.

Toliko na kratko o različnih kategorijah ljubezni in kako jaz to doživljam. Še kaj morda kasneje, ko se bo malce bolj skristaliziralo, kam debata o tako obširnem vprašanju pelje.

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Kategorije
Reply #2 - 13.09.2002 at 14:30:20
 
Miska wrote on 13.09.2002 at 13:00:23:
Imam tudi jaz s tem težave, ko mi kdo reče: »ljubim vse«. Ampak, hudiča, kako lahko ljubiš vse? Jaz lahko ljubim samo enega. In to je moj partner. Vse ostale imam rada. Na tak ali drugačen način. Starše imam rada na svoj način, otroke, ko in če bodo prišli, bom imela verjetno rada na svojega, prijateljico imam rada na svojega. Za vse ostale pa rečem, da jih sprejemam.


bp,

teb bom tud odgovoru ampak bom rabu več cajta, tko da mi oprost k deluje kot preskok. Je pa tud del odgovora v tem, da imamo za ljubezen pojem - ljubiti.

Miška sej nimaš ti s tem težave, v bistvu jih imajo vsi.

Tist ki reče ali celo to trdi; ljubim vse; kratkomalo naklada, ker takega človeka začutiš, in tak navadno o tem sploh tako ne govori, ampak tako deluje.

Jest tud lahko to rečem, pa tega širša okolica ne začut, oz. tud moja zavest ve, da je to zaenkrat prevara, da je le razum na poti k dejanju.

Ja naprej, ti lahko ljubiš samo enega-partnerja. Ok, in normalno. Ostale maš pa rada. Vendar si ti postavla to pojmovno omejitev. Pa ni prava. Moj prijatu je clo reku
- ljubiti - brez-pogojna ljubezen
- imeti rad - posesivna ljubezen
pa tud nekako ni mel prav, čeravno imeti, pomeni neko osebno prilaščanje.

Zato Miška ne se sekirat, pot te bo že nekam pripeljala, ker dokler ljubimo samo enega, mamo ego, ko ljubimo vse nimamo ega.


Evo SSKJ spet poglej razlage pod ljubiti(4), rad(3), imeti (13):
ljubíti  in ljúbiti -im nedov.  1. čutiti močno naklonjenost do osebe drugega spola: 2. čutiti močno naklonjenost do koga, združeno s skrbjo za njegovo korist, dobro: mati ljubi otroka; ljubiti brata, prijatelje, starše; prisrčno ljubiti; ljubila ga je, kot bi bil njen sin; starši in otroci se ljubijo / ljubiti konje / ljubiti dom, domovino, narod 3. imeti močen pozitiven odnos do česa: ljubil je svoje delo; kmet ljubi zemljo / ljubiti pravico, svobodo / knjiž.: bolnik ljubi mir ima ga rad; žival ne ljubi mraka nima ga rada; ljubi njen smeh rad ga posluša // knjiž. imeti nagnjenje, veselje do česa: ljubi glasbo, knjige / ekspr. ljubi dobro hrano rad je dobre jedi; evfem. na obrazu se mu pozna, da ljubi žganje rad pije žganje / z oslabljenim pomenom, z glagolskim samostalnikom: ljubiti lov; dekleta ljubijo ples rada plešejo 4. imeti dobre, prijateljske odnose: ljubiti človeka; ljubiti vse ljudi; evfem. sosedje se navadno ne ljubijo / pes ljubi gospodarja 5. nav. 3. os. imeti kaj za dober pogoj rasti, razvijanja: ta trta ljubi zavetno lego; take rastline ljubijo svetlobo, vlažna tla // zastar., z dajalnikom biti všeč, ugajati: od vsega sadja so mu najbolj ljubile hruške; dovolil je, da si vsak vzame, kar mu ljubi
rad 1 ráda -o stil. -ó -í prid., m., ž., s. rájši in ráje stil. ráj, stil. rájši -a -e (  á) v prislovni rabi 1. izraža pripravljenost koga opravljati kako dejanje z veseljem, zadovoljstvom: on rad dela; otroci se radi igrajo; vsakomur rad pomaga; 3. v zvezi imeti rad - ljubiti: rad ima sosedovo hčer; rada se imata / rad ima oba, mater in očeta; otroci imajo babico zelo radi / te rastline imajo rade sončno lego // imeti nagnjenje, veselje do česa: rad ima glasbo, knjige / rad ima dobro hrano; ekspr. na obrazu se mu pozna, da ima rad žganje 4. izraža a) nagnjenost k določenemu ravnanju, dogajanju: fant rad laže; 5. izraža, da se dejanje opravlja z lahkoto, brez težav: mandarine se rade lupijo / suha drva rada gorijo 6. ekspr., v zvezi rad ali nerad izraža nujnost česa: to moraš narediti rad ali nerad; rada ali nerada, vrnila se bo

iméti imám nedov., iméj in iméjte; ima;l in imél iméla; nikalno nímam (   n mam) 1. izraža, da je kaj osebkova svojina, lastnina: imeti avtomobil, hišo; imel je tri konje; imeti veliko knjig; malo, veliko ima; ekspr. nič nima 13. v zvezi imeti rad - ljubiti: rad ima sosedovo hčer / rad ima mater, očeta / ona ima rada glasbo, rože / vedeli so, da ima rad vino
Back to top
 
 
IP Logged
 
DolpHiN
3
***
Offline

A wet kiss to you 2 :)

Posts: 112
Slovenija, maribor
Gender: male
Re: Kategorije
Reply #3 - 13.09.2002 at 15:15:21
 
Gru Gru wrote on 13.09.2002 at 14:30:20:
Jest tud lahko to rečem, pa tega širša okolica ne začut, oz. tud moja zavest ve, da je to zaenkrat prevara, da je le razum na poti k dejanju.


ja se popolnoma strinjam Edi... razum in ljubezen res ne gresta skupaj... razum postavlja dvome, razum postavlja uganke... razum ubija ljubezen

lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kategorije
Reply #4 - 13.09.2002 at 15:52:15
 
Gru Gru wrote on 13.09.2002 at 14:30:20:
Zato Miška ne se sekirat, pot te bo že nekam pripeljala, ker dokler ljubimo samo enega, mamo ego, ko ljubimo vse nimamo ega.

Edi, saj se ne sekiram. V bistvu sem čisto zadovoljna s svojim razlikovanjem in svojimi kategorijami glede ljubezni… In OK, saj bom počakala, da boš še odgovor bp-ju skup sklamfal… Medtem ti pa povem svoj komentar na tole.

Ego gor, ego dol… Kako se ti sliši, če ti zdajle rečem: »Edi, ljubim te.« ???  Shocked Ma, ne me hecat, no! Padem jaz dol od smeha, padeš ti dol od smeha, še dobro, da je tvoja žena takšna, kakršna je in bi tale stavek vzela kot štos. Bože ne daj, da bi ga razumela tako, kot bi ga lahko razumeli tisti, ki imamo ego…

In tako, kot sem rekla na pikniku, ko je bilo govora o tisti energiji pa skoraj odprtem tretjem očesu – se spomniš? Če je stanje, ko nimaš ega, enako razsvetljenju in temu, da se ti odpre tretje oko – potem si tega niti ne želim... Živim življenje tukaj in zdaj. Med temi ljudmi in danes. In mi ni prav nič potrebno gledati s tretjim očesom...

In enako velja za ljubezen. In govorim točno o ljubezni do partnerja. Živim tukaj in zdaj in živim med ljudmi, ki ljubezen do partnerja približno enako pojmujejo kot jaz (no, ja… sve su ostalo nianse... Wink). In če pomeni otresti se ega tudi ljubiti vse… Hmm, nisem prepričana, da se potem sploh želim otresti ega.. Sicer smo spet pri egu in kaj to komu pomeni, pa seveda mi potem odgovori še na eno vprašanje: OK – ljubim vse (ufff, kako grozno mi je to slišati!) Ampak, kakšen odnos pa imam potem s partnerjem? Boš rekel, da edini dodatek, ki razlikuje mojo ljubezen do partnerja in ostalih sta erotika in spolnost? Ali pa še to ne?

Sicer pa se bojim, da bomo kmalu spet pri tistih naših vedno nedokončanih debatah o egu in o tem, kaj ego sploh je... In kaj z njim naredit...


Uffff, zmeda…

m.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kategorije
Reply #5 - 13.09.2002 at 21:36:04
 
Miška, zakaj praviš... ufff, zmeda?

Meni se pa zdi, da si zelo ne-zmedeno povedala, kako vidiš in doživljaš. No, če se počutiš zmedeno, je pa druga zadeva.

Lahko dam kljukico pod tem, kar si napisala.

Tudi sama izhajam iz tega, kar danes sem, iz tega, kar sem danes sposobna... Ne izhajam iz tega, kar morda nekoč bom in morda nekoč ne bom več imela (ega), ker je to zame bluzing.
Se pa zavedam, da maske, sence ali karkorkoli to imenujete, težko hkrati živijo z ljubeznijo.

Kategoriziranje.... je po mojem nesmiselno, ker bi bilo toliko kategorij, kolikor je ljudi na svetu. Vsak dojema ljubezen kot je ta trenutek sposoben.

Kaj je ta sposobnost ljubiti?
Kot vidim to zadevo jest, je odločitev odreči se igram moči, na kratko.
V istem trenutku ne moremo ljubiti in živeti svojo masko. In izmenjavanje tega, je dinamika, ki je po mojem opažanju, realna za vse nas. Kdo uspeva več ljubiti, ali več časa v enem dnevu ljubiti, ali večkrat na dan ljubiti, kdo pa manj.

Sori, ker ne vem bp o čem govoriš, ko praviš ljubosumje in ljubosumje. Verjetno ste o tem že govorili kje drugje. Kaj si s tem mislil?

Sem pa večkrat slišala, da ljudje rečejo, da kdor ljubi je tudi ljubosumen. Hm?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Kategorije
Reply #6 - 14.09.2002 at 09:23:48
 
Amstel wrote on 13.09.2002 at 21:36:04:
Meni se pa zdi, da si zelo ne-zmedeno povedala, kako vidiš in doživljaš. No, če se počutiš zmedeno, je pa druga zadeva.

Hehe, Amstel… Saj veš, da tako hitro se pa tudi ne dam zmesti. Wink Ali je treba imeti dovolj trdne argumente, na podlagi katerih spremenim svoje dotedanje prepričanje, ali pa svoje prepričanje spremenim na podlagi lastne izkušnje, ki bi me v tem primeru prepričala v to, da bi bilo "ljubim vse" usklajeno z mojimi občutki in mojim doživljanjem.

Tako, da… Glede prepričevanja se ne bojim, saj vem, da me (vsaj tukajle) nima nihče namena v nič prepričevati. Povedo mi samo svoje (morda drugačno) mnenje, moja izbira pa je, ali ga sprejmem. Občutka prepričevanja pa, se mi zdi, tukajle še nisem doživela. Vsaj jaz. Wink

Glede lastne izkušnje pa - bo treba počakat nanjo. Trudim se mirno stopati po svoji potki in prepoznavati in pobirati darila, ki ležijo ob njej.

Tista zgoraj zapisana zmeda pa je (vsaj meni) ponazorila še tisoč drugih vprašanj, ki so se pojavila v moji glavi ob poskusu poistovetenja z »ljubim vse«.

m.


P.S. Se je danes naredil prav lep dan, na tvoji današnji poti proti tvojemu današnjemu cilju te bo spremljalo sonce. Hmm, prejšnjo soboto Nanos, kaj si si že izbrala za današnji cilj?

Amstel wrote on 12.09.2002 at 14:55:00:
… jaz se odpravljam z eno kolegico na Krnsko jezero in morda tudi na Krn..

Kjerkoli že boš – imej se lepo!
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #7 - 14.09.2002 at 21:11:07
 
Amstel,

Razlika med ljubosumjem in ljubosumjem izhaja iz threada Ljubosumje, ki me je spodbudilo, da odprem še to novo temo.
Miska wrote on 13.09.2002 at 09:16:53:
V bistvu mi je težko reči karkoli. Ker se mi zdi, da je ljubosumje le ena izmed posledic »strahu pred bližino«, ki nastane kot posledica neizkazovanja brezpogojne ljubezni otroku. Ampak ljubosumje pa se razprede na tisoč možnih različic, od katerih ima vsaka svoj vzrok. In tole, kar si ti napisal, bi bilo po mojem mnenju posledica izkazovanja »pogojne ljubezni« - če boš priden, če boš miren, če boš pojedel kosilo, če ne boš jokal…
Več o tem lahko verjetno najdeš tam.

Sicer pa jaz sam doživljam veliko razlilčnih občutkov z različnimi ljudmi ali pa z istimi ljudmi ob različnem času. Občutki, vsaj tisti pozitivni lahko variirajo od blage naklonjenosti do ekstremne privlačnosti, od ekstatičnega navdušenja (no ja hudo redko, žal) do rahlega zadovoljstva in ponosa. Skozi čas se iz občutkov tke odnos, kot slika iz majhnih pikic. Ta se spreminja, ko nove pikice prekrivajo stare.

Včasih se mi pojavi nova pikica, nov občutek, s katerim ne vem kaj bi. Spremenil svoje vedenje zaradi tega, ali pa se delal, kot da se nič ni zgodilo. Ga izrazil takoj, ali počakal na kak drug trenutek. Ali morda potlačil in poskušal pozabiti.

In ker mi marsikaj intuitivno ne uspeva najbolje, bi mi bile v pomoč nekatere izkušnje in občutja drugih ljudi. Tu pa trčim ob prvi problem, da je te izkušnje nemogoče posredovat, ker manjka kategorialni aparat, s katerim bi lahko bile posredovane.

Dostikrat je edina pomoč beseda ljubezen.

Pa še ta ni kakšna posebna pomoč, saj je definirana skoraj v celoti metaforično. To pomeni, da če napišem

Ljubezen je ....

boš zelo težko nadaljevala ta stavek drugače kot z besedico "ko ..." ali "takrat ko ..." ali nekaj podobnega. Še največ ti je v pomoč, ko nekdo za neko tvoje dejanje ali izraz reče afirmativno npr. "to pa je res ljubezen".

In ko nekdo reče "ljubim vse ...", si je pod tem zelo težko karkoli predstavljati. Pa tudi, ko reče "ljubim te ...".

Ali ko rečem "ljubim te ..." je to lahko nekaj čisto drugega, kot pa tisti "ljubim te ...", ki sem ga izrekel ob neki drugi priložnosti.

Je res, da so občutki dostikrat zelo subjektivni, ampak isto bi verjetno lahko rekli za doživljanje barv. Pa imamo tam kar lepo razdelano, kaj je rumeno in kaj je modro, kaj je zeleno, in kaj je rdeče.

Glede na to, da vsaj z moje strani tole pisanje ni dokazovanje, kdo je pametnejši in močnejši, gre po tvoji definiciji pri meni torej za čisto pravo ljubezen.  Wink

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kategorije
Reply #8 - 15.09.2002 at 19:08:47
 
Quote:
Sicer pa jaz sam doživljam veliko razlilčnih občutkov z različnimi ljudmi ali pa z istimi ljudmi ob različnem času.

Včasih se mi pojavi nova pikica, nov občutek, s katerim ne vem kaj bi.

In ker mi marsikaj intuitivno ne uspeva najbolje, bi mi bile v pomoč nekatere izkušnje in občutja drugih ljudi.

Je res, da so občutki dostikrat zelo subjektivni


Bp, razumem, da bi rad s svojimi občutki rad nekaj naredil. To, da imaš različne občutke, ob različnih ali celo istih ljudeh, to je nekako običajno. Da so občutki subjektivni, je dejstvo.

Zdaj pa k "pikici", novemu občutku, s katerim ne veš kaj bi. A govoriš tu o čustvu ali občutku?

Oprosti, ampak mi gre malo na smeh.
Ne razumem, kaj bi naj sploh moral narediti, če nekaj čutiš.
Ti povem zakaj. Občutki so. Čustva tudi. In gredo. In so lahko globoki. So lahko ponavljajoči. Vsekakor pa niso stalni. Predvsem se mi zdi smiselno jih čutiti, se jih zavedati.

Z nekim občutkom bi rad nekaj naredil, v smislu izražanju tega navzven, tako mu daš eno izrazno obliko. Ali še kaj drugega? Ali bi rad samo razumel? Ali kategoriziral? (WHY?)

Tu tudi ne vidim v čem je problem, če želiš izraziti.
Ga izraziš in mu daš obliko.
Če želiš. Če ne, pač samo JE.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #9 - 15.09.2002 at 19:55:02
 
Amstel,

Če do nekoga občutim odpor, je to lahko samo trenutna reč, ki jo lahko premagam, ki me lahko mine. Če pa ta občutek preraste v čustvo, pa to meni pomeni nekaj dlje časa trajajočega, nekaj kar traja še čez trenutno situacijo.

Mislim, da boš tudi v SSKJ našla razlago pri kateri je ena od večih razlag gesla občutek zelo podobno ali identično razlagi gesla čustvo. Med minljivim občutkom in bolj trajnim čustvom je razlika predvsem v trajanju in konstantnosti. Pri meni in po mojem razumevanju.

Sama praviš, da je ključ v prepoznavanju in zavedanju občutkov oz. čustev. Kako prepoznaš nekaj, česar ti ne more nihče opisati? Kako se zavedaš nečesa, za kar ne veš kaj bi to sploh lahko bilo?

Prepoznavaš in zavedaš pa se z namenom ustrezno odreagirati, saj sicer vse to ne bi bilo prav posebej smiselno.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kategorije
Reply #10 - 15.09.2002 at 20:14:03
 
Quote:
Če pa ta občutek preraste v čustvo, pa to meni pomeni nekaj dlje časa trajajočega, nekaj kar traja še čez trenutno situacijo.

Kako prepoznaš nekaj, česar ti ne more nihče opisati?


Hm, odpor, ki preraste v konstantno čustvo, je že vzorec. Po mojem, ni pristno.

Sicer, si govoril bolj o ljubezni, a ne, prej? Po moji izkušnji ni kontsantno občutenje ali čustvo.

Prepoznati nekaj, kar mi nihče ne more opisati?
Z namenom kategorizacije? To mi recimo ni v zanimanju, tako, da ti res nimam kaj odgovoriti.

Sicer pa kar opazim, samo občutim, se potopim v to in sem v tem. To je vse. Tako raz-poznam.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #11 - 15.09.2002 at 21:46:15
 
Quote:
Sam imam podoben problem, ko se pogovarjamo o ljubezni. Ljubezen je pri nas kategorija, ki označuje cel kup zame različnih občutkov in čustev, pa vendar so del ene same kategorije.

Naprimer Grki so pred 2000 leti poznali eros, ki je vključeval erotično oz. spolno privlačnost in ljubezen; agape, ki je označevala prijateljstvo in naklonjenost, pa philadelphio, ki je označevala naklonjenost do človeštva nasploh.

Pa me zanima, zakaj ves čas govorimo o ljubezni kot eni kategoriji, če pa gre (vsaj zame) za več različnih občutkov.

Kaj si vi mislite o tem? Podobno kot za ljubezen velja, kot je nekje ugotovila Miška, tudi za ljubosumnost. Samo, da tam teorije zarot in zgodovinske teorije hitro odpadejo oz. se hranijo iz malo drugačnih virov.
lp bp


Živjo bp  Smiley
Zanima te razlika med ljubeznijo in ljubeznijo?! Bravo. To je edino pravo vprašanje tukaj in zdaj.

Zame na primer. Kako pripadat  ali biti last nekoga s tešilnim in ne težilnim čustvom, s čustvom varnosti in ne ogroženosti, s predanostjo in ne preračunljivostjo.

Pri vprašanju, ki se je pojavilo kot razlika med čustvom in/ali občutkom se mi zdi poleg dobe torej trajnost (morda tudi zveznost), pomembno podarit še razliko med apriori/aposteriori -iz prakse ali v naprej!

V začetni fazi odnosa - vsaj pri odgovornih partnerjih to ni problem. A razpokice v nas, ki nastanejo, so del procesa gradnje odnosa. So meja, ki deli točkice pokritja in točke teme, neznanega in nezavednega. Kar naprej poslušamo, kako pomembno je pogovarjanje. Katera informacija-koda nas aktivira, premakne skriti v razvidni pomen, aktivir razpoloženje - dejavnost organizma? Bi lahko pritrdil, da ljubezen - konkreten odnos dveh ni več samo interakcija dveh organizmov partnerjev, je že kar tretje "telo", ki se vrašča mednje.  
In kdaj, kako, zakaj se lahko zgodi Razpoka? Intuicija mi govori, da je tu predvsem zelo dobro ločiti pojem zavidanja od zavedanja, pa ne vem, koliko imam prav.

V vprašanju "prave" ljubezni - saj to vključuje vsa druga vprašanja - smo/ste se z jasnega sonca prešli v senco filozofirat, se dotikal teme, rotiral v bolj ali manj kaosu, se pral in izpiral, pa s pomočjo cetri~ sile gravitiral spet na konstanto za-iz-reč-eno-st: *isti/a-ime-dotik-neizrekljivo-individualno-st ali v  ne-po-z-veza-no-st?

Je odgovor tako enostaven kot npr. ljubezen je kemija? Pa smo definirani po biologiji in posledično družbi ali kar v totalnem zosu obeh?  Če je vsa pestrost življenja grajena iz nekaj encimov in beljakovin, proces informacij pa z nekajenostavnimi dogodki v enih celularnih avtomatih??

Kategorije? Ja, po biologiji smo definirani s prečnimi plastmi (*bolj ali manj duhovnimi sferami), po družbi z vzdolžnimi - po dva in dva zares, vsi ostali pa s projekcijo.
Drži, števila je relativno enostavneje pariti kot ljudi. Wink Da se zdaj hecam? V naravi je res; obstaja gravitacija kadar sovplivata dve telesi.

Anuk Karmen
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kategorije
Reply #12 - 16.09.2002 at 09:53:37
 
Quote:
Sam imam podoben problem, ko se pogovarjamo o ljubezni. Ljubezen je pri nas kategorija, ki označuje cel kup zame različnih občutkov in čustev, pa vendar so del ene same kategorijePa me zanima, zakaj ves čas govorimo o ljubezni kot eni kategoriji, če pa gre (vsaj zame) za več različnih občutkov. .


Tud jest jest bi si prej, preden bi se vprašal kako (v kakšnih kategorijah) se pogovrjat o  ljubezni, vprašal: zakaj se pogovarjat o ljubezni? Ker kolikor dekleta tle gor berem, si tud one ne delajo posebnega problema s kako, bolj z zakaj. Kot da jo majo v  seb, kot da jim ne bi blo treba ljubezni šele artikulirat. Miška tako  pravi:
Quote:
In enako velja za ljubezen. In govorim točno o ljubezni do partnerja. Živim tukaj in zdaj in živim med ljudmi, ki ljubezen do partnerja približno enako pojmujejo kot jaz (no, ja… sve su ostalo nianse... ).  

amastel govori ravno kontra:
Quote:
Kategoriziranje.... je po mojem nesmiselno, ker bi bilo toliko kategorij, kolikor je ljudi na svetu. Vsak dojema ljubezen kot je ta trenutek sposoben.  

pa si nobena od njih  iz pojmovanja ljubezni ne delata posebnih problemov. Anuk pa ugotavlja, da bi bila beseda ljubezen lahko bila celo koda, ki iz interakcije dela - razpoko:
Quote:
Kar naprej poslušamo, kako pomembno je pogovarjanje. Katera informacija-koda nas aktivira, premakne skriti v razvidni pomen, aktivir razpoloženje - dejavnost organizma? Bi lahko pritrdil, da ljubezen - konkreten odnos dveh ni več samo interakcija dveh organizmov partnerjev, je že kar tretje "telo", ki se vrašča mednje. In kdaj, kako, zakaj se lahko zgodi Razpoka?  


Bp, zdaj vidiš, da dekleta v bistvu niso ustvarjena tako, da bi morale najprej ustvart en splošno veljavni  pojmovni aparat, ga logično  razdelat,  pa ga pol začet osvajat, en pojm za drugim do prisvojitve kategorije v celot. Ženski oprincip je izrazito subjektiven, zato lahko zapopade celotno 'kategorijo' v totalu. Ženska ve, kaj je ljubezen tkorekoč od zmeraj  pa v celot in si ne dela problemov okrog tega,  kako  si jo šele  omislit. Jeba je torej  v tem, ker s tem, da je njej ni treba 'objektivizirat', da ne šteka, da si jo dedec mora najprej razelit po 'fazah', pojmovno predočit kot eno 'tretje telo', en skupno dogovorjen 'subjket' in jo pol po enem logičnem redu pa v skupnem konsenzu gradit. Tko kot npr. hišo: od potrebe prek načrta do dovoljenj in zidanja, ženski pa ostane pucanje....  V najbljšem primeru ženska moškemu to njegovo potrebo po kategoriziranju 'tolerira' in moškemu dopušča iluzijo, da  se njuni predstavi o ljubezni usklajujeta, v bistvu pa gre za podrejanje  njenemu vedenju. Tle je oshota proces dobro ponazroru z ženskim pricipom delovanja, ki ne gre po principu logčnega utemljevananja  kamor ta pač že vodi, ampak po principu zmage z vsako ceno ( ko ženski zmanjka argumentov, začne kričat pa histerizirat in ošo se ne more načudit, kako kako uspešen je ta  'logični argument' ).

Tko bi  tud jest iz lastnih iskušenj  reku, da je konsenz okrog termina ljubezen v partnerskem odnosu v principu nemogoče dosečt kot neko tretje 'neodvisno' in 'nevtralno' subjektiviteto. Ma anuk tle čist prov, da je to v bistvu razpoka v interakciji, tud za moškega, čeprav jo predvsem ženska čut kot tako. Men osebno zadnje čase čist nč ne fali, ko sprejemam partneričino vizjo ljubezneskega odnosa  kot neprizivno dejstvo. Se je dost prejebala s tem, da mi je mojo 'dogovrno' varianto zbila iz glave. Me je uspela  prepričat, da bi bla z eno konsenzualno varianto ljubezni že po defoltu  neizpolnjena oba  in je ni kategorije, skoz katero bi ljubezen izživljal tako totalno, kot je kategorija 'po njeno'.  Moram pa priznat, da se nisem znebu ene moške potrebe po logičnem utemeljevanju 'za nazaj'. To utemljevanje  tle gor zgleda kot iskanje razlogov pa opravičil za 'predajo' oz 'podreditev', med katerimi  zadnje čase tud npr. ta, da tud tisto, kar si ženska jemlje kot edino možno in  brezpogojno ljubezen, ne zraste povsem na njenem  zeljniku...

Bom to poskusil logično utemeljit v eni bolj mačo debati, zdaj pa pričakujem glasne ugovore deklet pa tud kakšne fantovske utemeljitve nelogičnosti moje predstave o pojmu  ljubezni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #13 - 16.09.2002 at 11:55:15
 
Amstel wrote on 15.09.2002 at 20:14:03:
Hm, odpor, ki preraste v konstantno čustvo, je že vzorec. Po mojem, ni pristno.

Prepoznati nekaj, kar mi nihče ne more opisati?
Z namenom kategorizacije? To mi recimo ni v zanimanju, tako, da ti res nimam kaj odgovoriti.

Sicer pa kar opazim, samo občutim, se potopim v to in sem v tem. To je vse. Tako raz-poznam.

Amstel,

Recimo, da srečam privlačno žensko, s katero se dobro ujameva in razumeva in se fajn imava. Potem pa greva vsak svojo pot. Je pa razlika, ali jo bom naslednji dan, ko se zbudim pozabil in na poti v službo razmišljal o službenih problemih, ali se bom cel dan smehljal kot kaka Mona Liza ob misli nanjo. In temu nikakor ne morem reči vzorec.

Recimo, da me nekega dne pokliče dekle, s katerim sva se pred časom razšla, ker je odnos med nama postal nekaj kar je, kot je to slikovito opisala Anuk, stalo kot tretja oseba med nama, in mi pove, da me zelo pogreša in si želi moje bližine. Pri tem pa so trenutni občutki ena čudna mešanica, ki jo ne znam opisati. Od težnje, da bi čimprej končal ta pogovor, do salt ki jih dela nekaj tam okrog pleksus solarisa. Vsi naenkrat in vsak posebej.  Da naj bi se v to potopil? Nak, me je škoda.

Ali pa da cesti srečam neko osebo, s katero sva se pred časom samo bežno spoznala, potem pa naju je življenje odpeljalo narazen. Vendar zaradi časovne stiske in obveznosti greva spet vsak svojo pot, brez kakšnih posebnih občutkov. Potem pa se en lep čas zjutraj v intenzivnih sanjah pojavlja prav ta oseba. Poskusi, da bi jo poiskal so neuspešni. V kaj naj bi se pa tukaj potopil in čemu prepustil?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #14 - 16.09.2002 at 12:30:56
 
Quote:
Zanima te razlika med ljubeznijo in ljubeznijo?! Bravo. To je edino pravo vprašanje tukaj in zdaj.

Anuk  Kiss,

Tisto razliko med ljubeznijo in ljubeznijo bom moral pri sebi na koncu verjetno vseeno sam premlet.

Če bi čutil, da se lahko z  raketo zapodim direktno v sonce, tako kot Tom Robbins zapodi enega od svojih junakov, bi verjetno to že storil, tako pa se bolj grejem ob ognju in komentiram sence na stenah.

Pa je še to včasih težko. Včasih se mi zdi, da je tudi pogovor o nekaterih sencah nemogoč. Ali pa rabiš, tako kot to počnejo Američani, za to it do kakšnega psihiatra in se z njim pogovarjat o tistih stvareh, ki so v življenju pomembne, pa niso služenje denarja ali šport.

Tiste intuitivno uvidene razlike med zavidenjem in zavedenjem pa nisem razumel. Je težko razumet intuitivne uvide nekoga drugega nasploh, najbrž.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 6