Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 42609 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zavest - evolucija
Reply #15 - 02.07.2002 at 09:37:15
 
Quote:
Skratka po zelo ozki definiciji inteligence bi lahko bil inteligenten. Zna se samostojno učiti in raziskovati svoje okolje. Zna vzdrževati svoj obstoj (dokler ne zmanjka elektrike). Zna se prilagajati nepredvidljivim situacijam na podlagi ocene trenutne situacije in svojih poprejšnjih izkušenj. A sem ga s tem ozavestil?


Bp, upam, da  mal sarkastičen ton tvojega sicer logičnega razmišljanja skriva v seb eno nezmožnost sprijaznit se s tem, da je finta naše evolucije ustvart eno umetno intelegico, ki bo služila človeku kot kroni stvarstva. Ker če bi bla finta samo v tem, pol se nam ne bi blo treba s tem matrat od sesalca gor ampak bi šli lahko od človeka dol: mal genskega inženiringa združenega z mal informacijske tehnologije pa mamo tle čist solidne kiborge, ki nam bodo pucal prah pa nas še kak drugč inteligentno pedenal dost boljš kot še tolk intelegintno zasnovana mehanika. Ker taki stvorčki bi imel zavest integrirano tko rekoč na božji podlagi tud v gapetovem smislu, mi bi jim svobodno voljo samo malo omejil pa nadzoroval, da bi nam služila našim evolucijskim predstvam in ne božjim... Ampak to itak skušamo počet drug z drugimal pa celo sami s sabo brez genske manipulcije možganskih implantatov (pomaga že mal kemije),  samo da sedaj nobene garancije nimamo, da se taki psihični posegi v zavest ne bodo obrnili prot nam skoz kakšno revolucijo ali podobno norost.

Bp, sem navedu še en razolg, zarad katerega bi  po mojem tud ti pristal na tezo, da mora naša zavest  evolvirat naprej, da se ne sme na v klonih pa kiborgih pa umetni intelegenci ustavit pa porazgubit. Čeprav je logična tud ta teza, da jih moramo ustvarit zato, ker smo 'naravne' evolucijske tekmece zgubl, pa moramo zdaj lastnim produktom konkurirat. Ampak ta logika bi se lahko opirala le na tako realnost, v kateri drug drugmu ne bi  predstaljali več evolucijske konkurence v smislu narvanega izbora znotraj vrste. Ampak če bi med sabo kot ljudje dosegl tako stopnjo zavesti medsebojnega sožitja in sopovezanosti, pol bi se spravili tud z vsem ostalim okoljem, ne bi imel več ene 'vojaške hierhaije zavesti'  in takih spačkov tud ne bi imel nobene potrebe ustvarjat...

Jest ne vem, kako bi tako stopnjo evolucijske zavesti oz. samozavedanja poimenoval. Zdi se mi zlo podobno gapetovemu  krogu

Quote:
če govorimo o človeški zavesti, potem je rezultat evolucije, ta pa izhaja iz višje zavesti - božje ... ta iz evolucije, ki ... in tako v neskončnost ...


saj bog je itak produkt človeške zavesti na neki evolucijski stopnji, ko je ta zaštekala samo sebe in se ustrašla svoje samotne odgovornosti na vrhu evolucijske verige.    



   


Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zavest - evolucija
Reply #16 - 02.07.2002 at 11:01:08
 
titud,

Jaz bi se kakšnim sesalcem za prah, ki je vsaj tako (raje pa bolj) inteligenten kot Aibo prav rad sprijaznil.

In ni vrag, da se ne bi uspeli sprijaznit tudi s kakšno umetno inteligenco. Če bi trpela? Verjetno tud. Pa s kiborgi? Počasi bi se jih že navadlii.

Saj kakšno čisto naravno inteligenco brutalno uničimo, zakoljemo in spečemo na ražnju, samo zato, ker smo lačni ali pa nam samo paše. Recimo pujska. V Koreji kužka. V Hong-Kongu ti odžagajo pred tabo glavo še živi opici, tako da lahko potem z žličko ješ njene možgane. Pa to marsikdo ve in se je očitno s tem tudi sprijaznil.

In kaj zdaj? Pa še vedno ne vemo, kako naredit neko inteligentno bitje. Še tega ne kaj je inteligentno oz. kaj je zavestno bitje, oz. kaj je zavest. Pa govorimo o kozmični zavesti, pa o želvasto hierarhičnih zavestih, pa kaj vem kakšnega vraga vse. Se mi spet zdi, da se pogovarjamo o vilah, vilah in pa vilah.

Ja znamo, znamo, zelo dobro znamo izkoristit, ti bi napisal instrumentalizirat, naravno inteligenco. Če se hočeš o tem prepričat, potem ti ni treba kaj dosti dlje, kot do ta prvega hleva in si malo pogledat, kako to zgleda. Pa če bo treba klone, pa klone. Pa če kiborge, btw. ravno zadnjič si je en tipček nekaj res nekaj elektronskega ušravfal v glavo, nek implantat, ga je kazalo na TV, potem pa kiborge.

Če se ne bom mogel s čim sprijaznit se bom začel proti temu borit.

Mamo še nekaj sto let časa za premislek. Lepo, da o tem premišljamo.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Zavest - evolucija
Reply #17 - 02.07.2002 at 11:05:06
 
Q
Zna vzdrževati svoj obstoj (dokler ne zmanjka elektrike). Zna se prilagajati nepredvidljivim situacijam na podlagi ocene trenutne situacije in svojih poprejšnjih izkušenj. A sem ga s tem ozavestil?
Q
mislm da sm to že enkrat napisu, pa sm še enkrat opazu:
NE nisi ga ozavestil
nisi mu dal niti življenja (elektrike ki skoz teče - je ne zmanjka nikol - edin če se sam od nje odklopi)
potemtakem niti zavesti (tvoje kvazi inteligence, ozki definiciji nje)

Hiša Ki Ni Zgrajena Z Rokami == telo

evoluciji bi clo lahko reku bog - katerakoli evolucija inteligence - zavesti, je božja evolucija.
pa naj bo to moja, tvoja, zemljina, vesoljna evolucija inteligence zavesti boga.

lahko bi tud reku ... vsaka evolucija zavesti limitira k bogu
ko je prag presežen se združi z bogom - postane ENO z Njim.
Njim, ki je center - taprva želva do kamr si nekako lahko jest razložim razumsko ... ampak ... ne trdim in za moje 'račune' je vseeno, da ni spodaj pod to želvo še kakšna želva


jest si predstavljam reč tko
želva
big bang
začne se ustvarjati vesolje
vesolje si prestavljaš (v času seveda) (3D) kot lijak, ki se začne pri poku in se širi (v času).
v katerikoli točki v času kahko narediš presek 'trenutka', vedno vidiš vse reči, če ne manifestirane, pa njih zasnove. te zasnove so svetlobne niti (ki so pripete na orla), po njih teče Božja energija.
ne zdej pobegnt z mislimi
predstavljej si zdej svetlobno nit malo po poku
začetek švigne od poka stran in za sabo pušča svetlo sled, ker ima nit svojo valovno dolžino naj malo niha.
to nihanje se z oddaljenostjo in 'šusi' energije spreminja - bi reku - energija v bistvu pulzira
in to nihanje v nekem trenutku v času postane tako da se zgodi neki zarad česar nastane sonce, še prej po istem kopitu seveda galaksija itd - cela hierarhija
no in če gledaš od sonca svetlobno nit on sploh ne niha več, ampak je kr ena taka vijačnica, ki ima vedno večji premer ... in tera ... in od njega se enkrat odcepi zemlja in ostali planeti - zaradi nevem-česa-že
predstavlji si svetlobne niti vseh planetov v našem osončju
vsak se vrti okrog svoje osi
vsak se vrti okrog sonca
in sonce potuje po vijačnici
vsak ima svojo vijačnico
in te se prepletajo
in če si se sposoben prestavit ven iz vesolja - lijaka - vidiš naše vesolje kot eno špago iz miljon svetlobnih niti
od zuni zgleda samo svetloba
bolj ko grež bižje bolj opaziš da so v bistvu niti
vedno več jih je
in ko prideš do prve vidiš da je nenormalno večja od tebe
in zdej recimo
glede na to kolk blizu pipe (glavne svetlobne niti) si ... tolk več energije dobiš ... direkt od boga ... do pipe je treba pa pridet in do pipe se pride kako?

no mal me je odpelal, pa nima veze ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Zavest - evolucija
Reply #18 - 02.07.2002 at 11:24:43
 
bp - tukaj se itak pogovarjajo predvsem o vilah in bolj malo o stvarnosti, kar se pa tiče

Quote:

In potem vpraša hladilnik televizor: "A ti misliš, da je najino zavedanje delo stvarnika, torej višje zavesti, ali je najina zavest nastala kot produkt številnih naključij, ki so skozi mehanizem evolucijske selekcije privedle do zavesti. Kaj pa evolucija sama? Od kod se je pa ta pojavila?" Ubožčka, bi jima moral posvetiti malo več pozornosti


si pa pozabil na to, da je sesalec očitno ustvarjen od stvarnika, pri nas pravih uboščkih pa stvarnika še nihče ni dokazal, kaj šele videl.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Zavest - evolucija
Reply #19 - 02.07.2002 at 11:36:51
 
gape wrote on 02.07.2002 at 11:05:06:
... do pipe je treba pa pridet in do pipe se pride kako?


Smem uporabit mal prispodobe?
Kako pridt do pipe?
Če štartaš iz oceana, kot vsak začetnik,
je treba najdt ustje reke, kot vsak nadobudni iskalec neznanega,
nato po njej priti do izlitja kanalizacije, kot vsak vztrajni borec,
potem se podati v kanalizacijo in iskati pravi odtok, kot vsak pustolovec, ki se izogiba pastem,
nato stopiti iz lijaka pod slap, ki tece iz pipe, kot vsak junak, ki se po opravljeni svinjariji ocisti in
nato je treba samo se stegniti roke, objeti pipo in se napajati iz njene cistosti, kot vsak, ki doživi preporod.

A paziti je treba na nekaj... Ce zelis zajeti prevec cistoce, te lahko odplakne nazaj v odtok, kanalizacijo, reko vse do ocena... in pol? Here we go again...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zavest - evolucija
Reply #20 - 02.07.2002 at 13:17:19
 
Quote:
In kaj zdaj? Pa še vedno ne vemo, kako naredit neko inteligentno bitje. Še tega ne kaj je inteligentno oz. kaj je zavestno bitje, oz. kaj je zavest. Pa govorimo o kozmični zavesti, pa o želvasto hierarhičnih zavestih, pa kaj vem kakšnega vraga vse. Se mi spet zdi, da se pogovarjamo o vilah, vilah in pa vilah.


Seveda vemo, kako naredit neko intelegintno bitje. Ljubezen je ključ, bp, a si pozabu? Ga je  možno tud iz dleta pa lesa naredit, tko kot  ostržka, a oživi ga lahko le ljubezen. Ker se  kozmična zavest le skoz ljubezen izraža, lahko skoznjo kreiraš intelegenco parktično kadarkoli in kolikorkoli hočeš. Jest na tvojem mestu tle vanjo ne bi dvomu, če ne si boš hudiča nase priklical.  Samo zavedat se je treba, da je  ljubezen kot  varovalka: brez nje je intelegnca lahko samo  frankenštajnovska kreatura, ki se slej ko prej proti svojemu stvarniku obrne.

Mi o vilah, vile pa nam vile v hrbet...  
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zavest - evolucija
Reply #21 - 02.07.2002 at 13:32:45
 
Quote:
Ce zelis zajeti prevec cistoce, te lahko odplakne nazaj v odtok, kanalizacijo, reko vse do ocena... in pol? Here we go again...


Neidentificirano truplo, ti si strokovnjak za senco, svaka čast.  Ker zavesti zaradi njenega slepečega sijaja ni za videt, se ti rajš osredotočiš na tisto, kar pušča za sabo njeno  senca. Se jo  da prazprav ravno tko spoznat,  kar je že veliko in včasih tud zadost. Če ni,  pomaga pivo. Pivo v senci, direkt iz pipe...    
Back to top
 
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Zavest - evolucija
Reply #22 - 02.07.2002 at 13:36:16
 
titud....
Ma tolk sem se kontroliral, da nisem pipe asociiral s tisto iz katere tece pivo.. e jebi ga sad.. pol se pa ti najdes in celo stvar pozenes v prave "vode"... sencka, pircek...  8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zavest - evolucija
Reply #23 - 02.07.2002 at 15:36:43
 
gape wrote on 02.07.2002 at 11:05:06:
želva
big bang
začne se ustvarjati vesolje .... .... ...

Pravljica, ki sem jo jaz nekoč bral je šla pa takole:

Nič.
Motnja. Napaka. Pomota. Eksplozija. Tri dimenzije, štiri - čas, v katerem pocasi drsimo skozi razlicne tridimenzionalne prostore. Delci. Iz energije. Precej cudni delci, nic kaj kamenckasti. Taki, ki so in pa niso, pa zadaj so pa zdaj niso. In vesolje, ki se ob vsaki spremembi razcepi v dve vzporedni, kot eno tako lepo drevo. V enem se je sprememba zgodila, v drugem pa ne. In jaz, ki izbiram, se sprehajam med temi spremembami, med temi vesolji. Vsaka izbira je pomembna v tej peti dimenziji izbire, v dimenziji zavesti, saj se kaj lahko zgodi, da se to vesolje, ki sem ga izbral ne bo vec nikoli zdruzilo s tistim, v katerem sem zelel biti.

In kaj zdaj, oz. kje sva zdaj? Tam nekje v pravljici o jari kaci in steklem polzu?

Moja je lepsa, tvoja pa daljsa!  Tongue

lp bp

P.S. Ampak vedno se mi zdi zabavno, če si predstavljam eno tako vesolje, ki je cisto enako temu v katerem smo zdaj, samo da je oseba, ki si jo zamisljim sinje vijoličasto progasta. Si moram instalirat Paintshop ali kaj podobnega pa probat. Ali pa kakšen slovenski politik zelen z vijolicastimi pikami stiska roko modremu z rumenimi zvezdicami.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zavest - evolucija
Reply #24 - 02.07.2002 at 16:03:59
 
Ok, fantje, pravljice si pripvedujemo z enim namenom, po navadi z vražje resnim namenom. V njih je vedno nakazan en  izhod, pa naj bo labirint še tko zamotan pa zmaji na poti še tko hudi. Ker dokler si ji pripovedujemo, se nam izhodi kar sami od sebe odpirajo. Ko jih nehamo je isto, kot da bi si vse izhode zaprli pa zklenili pa  ključe stran vrgli. Pol smo pa tko pametni, da ostanek življenja ne počnemo nič drugega, kot te jebene ključe iščemo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zavest - evolucija
Reply #25 - 02.07.2002 at 18:14:22
 
titud wrote on 02.07.2002 at 13:17:19:
Ljubezen je ključ, bp, a si pozabu? Ga je  možno tud iz dleta pa lesa naredit, tko kot  ostržka, a oživi ga lahko le ljubezen.

Nisem pozabil. Tudi ostržka še nisem pozabil. Pa tudi na svoj inteligentni samohodni sesalec nekako ne morem pozabiti.

Recimo, da mu vdelam čustveno kontrolno zanko, v kateri doživi (skoraj) najvišjo čustveno gratifikacijo v stanju ki ga poimenujem ljubezen. Vprogramiram, da to stanje doseže ob sesanju prahu. Ali pa se poigram in mu vprogramiram, da to stanje doseže v moji bližini. V tem primeru se bo obnašal podobno kot moj maček zjutraj, ko se intenzivno  drgne ob moje noge, dokler ga lakota ne odpelje k skodelici s hrano. In če smrdi kot riba, in je videt kot riba in je spolzko kot riba, potem ...
... pa behavioristov ne mara skoraj nihče več.

Pa boste rekli, da so te vile dobre samo za gnoj kidat, ne znajo pa lebdet v zraku in naredit iz buče kočije (znajo pa zato pomagat, da iz semena nastane buča!)

Jah, jaz bi tukaj rekel, da je tvoj pogled, tudi na ljubezen, čisto odvisno od tega, kaj poskusaš preseč, pardon, transcendirat. Ali svoje probleme, ali svojo družino, ali malo širšo skupnost, ali družbo ali pa kar odplavat ven iz tega vesolja.

Sam delam tukaj bolj prve korake in z svojo kratkovidnostjo ne morem razumet tistih, ki ravno jemljejo zalet, da izskočijo iz vesolja (si predstavljam, da je treba za kaj takega met res kar nekaj zaleta tutud, ni čudno, da se človek upeha).

Ne se še utrudit,

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Master
1
*
Offline


Posts: 17

Gender: male
Re: Zavest - evolucija
Reply #26 - 03.07.2002 at 00:01:43
 
Še en pogled na vesolje - zavest



(neskončnost) Ni je  resnice, ki bi jo morali poznati o čem, dokler je kdo ne ustvari.


Pred in za vsem je nedoločljiva zavestnost. (čista bit)

Dejanje določanja česarkoli – ustvarjanja zamisli, oblike in dogodka se začne kot čisto dejanje vere. (stvaritev)

Stvaritve so sestavljene iz gledišča, definicije in gibanja. (sprememba)

Gotovost določa resničnost stvaritve. (obstoj)

Stvaritve imajo sposobnost, da spodbujajo vtise, jih precejajo, porajajo posledico ali medsebojno delujejo z drugimi stvaritvami. (Zavest)

Stvaritev samodoločilnega prepričanja »jaz sem,« pomeni začetek dvojnosti. (jaz & svet)

Znotraj določenih omejitev vsakega »jaza« se vsako dejanje določanja česarkoli – ustvarjanja zamisli, oblike in dogodka – začne s prepričanjem. (Um)

Znotraj določenih omejitev vsakega »jaza« imajo stvaritve sposobnost spodbujanja vtisov, precejanja vtisov, porajanja posledic ali medsebojnega delovanja z drugimi stvaritvami. (Misel)

Znotraj določenih omejitev vsake stvaritve imajo stvaritve sposobnost ….. drugih stvaritev.

Stvarniki svoje stvaritve lahko spreminjajo. (svobodna volja)

Novo gledišče spreminja gledišče. (Izkustvo)

Nova definicija spreminja definicijo. (Odločitev)

Novo gibanje spreminja gibanje. (dejanje)

Zaznava je sestavljena iz vtisov, ki jih porajajo stvaritve, medsebojno delujoče z drugimi stvaritvami. (Občutek)

Razumevanje sestavljajo prepričanja, ki zaznave razlagajo kot pomembne. (védenje)

Vedrost je spoštovanje lastnih razlag zaznave in povrnitev odgovornosti za lastne stvaritve. (modrost)

Borba je odpor proti lastni razlagi zaznave in zanikanje odgovornosti za lastne stvaritve. (predsodek)

Povrnitev odgovornosti za prvotno določilno prepričanje »jaz sem« ima za posledico nedoločljivo zavestnost. (svoboda)

Zanikanje odgovornosti za prvotno določilno prepričanje »jaz sem« ima za posledico identiteto. (ujetost v past)


(neskončnost) Ni resnice, ki bi jo bilo mogoče pozabiti, dokler je nekdo ne ustvari.



Obrazec vesolja:

Čista bit * stvaritev * sprememba * obstoj * zavest * jaz in svet * um * misel * svobodna volja * izkustvo * odločitev * dejanje * občutek * védenje * modrost in predsodek = svoboda in ujetost v past
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zavest - evolucija
Reply #27 - 03.07.2002 at 09:10:59
 
Quote:
Recimo, da mu vdelam čustveno kontrolno zanko, v kateri doživi (skoraj) najvišjo čustveno gratifikacijo v stanju ki ga poimenujem ljubezen. Vprogramiram, da to stanje doseže ob sesanju prahu. Ali pa se poigram in mu vprogramiram, da to stanje doseže v moji bližini. V tem primeru se bo obnašal podobno kot moj maček zjutraj, ko se intenzivno  drgne ob moje noge, dokler ga lakota ne odpelje k skodelici s hrano


Razumem, kaj hočeš povedat. Teoretično pa skorjada tud praktično bi blo možno skreirat magari  ljubezensko čustvo, če je le preko njega možno  inteligenco/zavest učinkovito  spravit v interakcijo z okoljem in ga  tako z vključitvijo  v evolucijske procese nardit za samostojen subjekt  s svobodno voljo. Ambiciozen načrt, še posebej, ker bodo informatiki s pomočjo fizikov pa kemikov in bilogov zdaj zdaj sposobni skreirat procesne enote, ki bodo mogle praktično neskončne količine informacij obdelavat na kvantnem nivoju. Tud socilogi so svojo znanost začel gradit na odkrivanju najmanjših kulturnih prcosenih možganskih enot, memov, ki ji je nekaj milijonov več kot bioloških živčnih vozlov  v možganih oz. nevronov. Zdaj skupaj z biologi pa psihologi iščejo mehanizme povezav med zaznavami in čustvi, med razumskimi  in  intuitivnimi procesi pa oblikovanje komplesnih pojmov za ustvarjanje   socialnih  odnosov kot so osebnost, skupnost, morala... Bp, beri šesti čut od gregorja tomca, tam je ta nova sociolška paradigma za oblikovanje umetne inteligence lepo in pregledno zastavljena... Amapak ravno v njej sem jest odkril en feler v tej znanstveni  paradigmi, ki se je v tej knjigi razrkril v poglavju o demsitifikacije mistike, kjer je tomc polemiziral s preušem,  kognitivnim znanstvenikom, ampak hkrat tud mistikom.  Ta znanost skuša 'presečt, pardon, transcendirat', pa ga se tomc podobno kot zdaj ti mene, trud na trdna zanstvena  tla postavljat. Bp, si še bolj nov tukaj, a vztrajen, zato boš morda njun dialog prebrebral na tem mestu:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=101350...
pa tud morda en širš vpogled dobu, kolk sem s svojo 'transcedenco' tud sam noter vpleten (sem problem ponovno odprl v svetovalnici, kot boš lahko zadve povezal). Pol bi pa jest o tem v tem kontesktu naprej, vmes pa lahko tud še kakšno rečemo o pravljicah...
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zavest - evolucija
Reply #28 - 03.07.2002 at 11:50:37
 
Titud,

Sem si malo pogledal v thread, ki si mi ga pokazal. Mi je malo bolj jasno tudi, kaj si hotel povedati in vprašati kje drugje. Tnx.

Sam niti ne trdim, da je tvoja ideja, tvoja resnica kaj slabša od moje. Verjameš kar verjameš in imaš zato svoje vzroke. Jest pa tud. Lahko se zdaj greva prepirat o tem, čigava senca spoznanja je bolj prava senca, ampak se mi zdi, da je to potem bolj prepir o oslovi senci.

Mislim pa, da se lahko drug od drugega še kaj naučiva. Sam ne zavračam nobenega misticizma apriori, mislim da bi se s tem prikrajšal za marsikaj zanimivega. Ampak pri tem pa bom poskusil spoznati, pobrati tiste stvari, ki jih zmorem.

Ti povem en primer. Zen je lahko precej mistična praksa, saj veliko šol zahteva dolgotrajno sedenje v zazenu in meditiranje. Pa potem govorijo o neposrednem uvidu, s katerim prideš do spoznanja.

Jaz pa sem sposoben ta trenutek iz vsega tega povleči samo metodo reševanja problemov. Tistih težkih, tistih nerešljivih, saj veš, mož se z zobmi drži za vejo osamljenega borovca, ki raste nad prepadom, mimo pride ...
In potegnem ven to, da je treba v nekaterih situacijah poskusit preseč svoje stanje duha, se dvignit nad problem sam in ta se potem reši kar sam od sebe. Tako je lahko zame Zen mojster tudi Aleksander Makedonski, ko je presekal gordijski vozel, kljub temu, da takrat za Zen še nihče slišal ni.

Zaradi tega tudi upam, da se tukaj ne bomo začeli vrtet v krogu in da bomo vsi uspeli preseč svoje probleme. Mogoče se pri tem lahko enkrat pojavimo kot učitelji, drugič kot učenci pred svojo koano.

Aja, pa še nekaj sem se naučil. Včasih je treba pač malo počakat, da kakšna reč, ali pa kakšna oseba enostavno dozori, torej ne gre je siliti. Vključno z mano.

bp, turist v svetu duhovnosti, ki pa morda kdaj postane tudi popotnik
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zavest - evolucija
Reply #29 - 03.07.2002 at 12:19:22
 
Quote:
Aja, pa še nekaj sem se naučil. Včasih je treba pač malo počakat, da kakšna reč, ali pa kakšna oseba enostavno dozori, torej ne gre je siliti. Vključno z mano.


Gape, ki tole stran rihta, nas ves čas opozarja, da je treba vse nivoje sprot šlihtat pa prizemljen ostat. Je sicer ene buge v božjem programu odkril pa si včasih z njimi pomaga pa  bi tud nas rad osvestu  o njih varni uporabi (ne zlorabi). Jest se pa bolj na leta pa izkušnje sklicujem, čeprav te svoje 'buge'  tud jest skušam hkrat zrelativizirat, ker pogosto tud mene zaplejejo.
   
Zato maš prov: nč se silt pa pustit posiljevat, je čar tega  odprtega foruma v tem, da ne premore nobenga instrumenta prisile. Samo si ne zmotno predstavljat, da nč ne vpliva: jest sem tud not prišel kot pravoverec med med 'domorodce', zdaj pa kot zgleda na nove prišleke kot en plemenski šaman delujem... Evolucija zavesti, pranje možganov...  al kaj?    
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4