Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 17
(Read 47586 times)
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #60 - 15.03.2011 at 10:43:03
 
Quote:
Poet wrote on 14.03.2011 at 13:21:45:
Quote:
Tako kot oko ne more gledati samega sebe, lahko pa se gleda v ogledalu. od tega se potem reče, da je vse iluzija, maya.

Ampak to predpostavlja pogoj. Da zavest pod nujno potrebuje ogledalo, ker če ne bo joj. V tem smislu to ni več čista iluzija ampak dejanska potreba. Po mojem se gre bolj za "preganjanje dolgčasa" v smislu, da zavest je vse kar obstaja, in potem se zanalašč samopozabi in igra igro "jaz sem človek v relativnem svetu", torej sem le delček tega sveta znotraj mnogoterih delčkov, ne pa celoten svet, ki je.

Kdo pa pravi, da moraš biti igralec v igri? Temu, da se oko mora videti botruje neznanje-avidja, kar povzroča mayo.


Zdaj te pa ne štekam. Od česa se potlej reče, da je vse Maya, iluzija, glede na to, da se oko samo ne more videti, lahko pa se gleda v ogledalu?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #61 - 15.03.2011 at 10:53:02
 
No, nimam se ravno za znanstvenega determinista v smislu  zagovornika dawkinsovega genskega  determinizma  ali kakšnih drugih v tem topiku omenjenioh filozofov determinizma, čeprav mi je všečno, kako  to pozicijo skušajo branit pred religijami vseh vrst, da bi ubranili to posameznikovo avtonomijo pred božjim detreminizmom oz. kreacionisti.

V bistvu sem skeptičen do takega znanstvenega  determinizma ravno zaradi svojega redukcionizma, ki je po svojem pristopu do človeka  preveč podoben religioznemu fanatizmu, da se lahko pustila pri miru.

V znanosti  mi je  zato bliže teorije emergence, ki je proti redukcionizmu vsake vrste in je tako praktično v konfliktu tako s prevladojučo  determistično znastveno paradigmo kot kreacionistično religiozno, čeprav se mi zdi, da se lahko z emergenco  najbolje (meni zadovoljivo) razlaga tako kemično-biloško-kognitivne procese kot njihove individulano duševne in  sociialno psihološke  impikacije.          
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #62 - 15.03.2011 at 11:14:09
 
Titud,

človeku se zmeša od teorij. Teorija naredi veliko hrupa znotraj je pa votla/je ni. Najbolje, če si človek to drzne, je opustit vsakršno teorijo.

Lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Trdi determinizem
Reply #63 - 15.03.2011 at 11:23:37
 
Poet wrote on 15.03.2011 at 10:43:03:
Quote:
Poet wrote on 14.03.2011 at 13:21:45:
Quote:
Tako kot oko ne more gledati samega sebe, lahko pa se gleda v ogledalu. od tega se potem reče, da je vse iluzija, maya.

Ampak to predpostavlja pogoj. Da zavest pod nujno potrebuje ogledalo, ker če ne bo joj. V tem smislu to ni več čista iluzija ampak dejanska potreba. Po mojem se gre bolj za "preganjanje dolgčasa" v smislu, da zavest je vse kar obstaja, in potem se zanalašč samopozabi in igra igro "jaz sem človek v relativnem svetu", torej sem le delček tega sveta znotraj mnogoterih delčkov, ne pa celoten svet, ki je.

Kdo pa pravi, da moraš biti igralec v igri? Temu, da se oko mora videti botruje neznanje-avidja, kar povzroča mayo.


Zdaj te pa ne štekam. Od česa se potlej reče, da je vse Maya, iluzija, glede na to, da se oko samo ne more videti, lahko pa se gleda v ogledalu?

Maja je zaradi neznanja, iluzija, da je jaz smrten, da je ločen od nas. Zavest ni vse, omogoča pa vse. Oko ni zaradi tega, da bi gledalo samega sebe, če je svet igra ni nujno, da si ti igralec.
Dvojnost (dvandva; sansk.) je serija nasprotij, ki nam kaže navidezni kaos, vendar ustvarja harmonijo. Eno se pojavlja kot dvoje (igra). Dva očesa pa vendar dajeta en pogled, ker delujeta v harmoniji, razmerje med dvojnostjo, ki jo vidimo kot enost predstavlja realnost.

Lp,igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Trdi determinizem
Reply #64 - 15.03.2011 at 11:30:21
 
Poet wrote on 15.03.2011 at 11:14:09:
Titud,

človeku se zmeša od teorij. Teorija naredi veliko hrupa znotraj je pa votla/je ni. Najbolje, če si človek to drzne, je opustit vsakršno teorijo.

Lp

si postal zagovornik karma-joge (opravljanje dela), ko se odpoveš sadov dela.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Trdi determinizem
Reply #65 - 15.03.2011 at 11:42:20
 
titud wrote on 15.03.2011 at 10:53:02:
No, nimam se ravno za znanstvenega determinista v smislu  zagovornika dawkinsovega genskega  determinizma  ali kakšnih drugih v tem topiku omenjenioh filozofov determinizma, čeprav mi je všečno, kako  to pozicijo skušajo branit pred religijami vseh vrst, da bi ubranili to posameznikovo avtonomijo pred božjim detreminizmom oz. kreacionisti.

V bistvu sem skeptičen do takega znanstvenega  determinizma ravno zaradi svojega redukcionizma, ki je po svojem pristopu do človeka  preveč podoben religioznemu fanatizmu, da se lahko pustila pri miru.

V znanosti  mi je  zato bliže teorije emergence, ki je proti redukcionizmu vsake vrste in je tako praktično v konfliktu tako s prevladojučo  determistično znastveno paradigmo kot kreacionistično religiozno, čeprav se mi zdi, da se lahko z emergenco  najbolje (meni zadovoljivo) razlaga tako kemično-biloško-kognitivne procese kot njihove individulano duševne in  sociialno psihološke  impikacije.          

misliš emergenco kot vznik iz nižjega v višje po naključju al kako
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #66 - 15.03.2011 at 12:32:26
 
Quote:
Poet wrote on 15.03.2011 at 11:14:09:
Titud,

človeku se zmeša od teorij. Teorija naredi veliko hrupa znotraj je pa votla/je ni. Najbolje, če si človek to drzne, je opustit vsakršno teorijo.

Lp

si postal zagovornik karma-joge (opravljanje dela), ko se odpoveš sadov dela.

Ne, enostavno sprejmeš, da se življenja ne da razložiti. To sem mislil s teorijo. In potem deluješ kot pač deluješ, kot se ti razodeva iz trenutka v trenutek.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Trdi determinizem
Reply #67 - 15.03.2011 at 14:32:01
 
ravnodušje v sedanjosti
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #68 - 15.03.2011 at 14:37:33
 
Quote:
misliš emergenco kot vznik iz nižjega v višje po naključju al kako

Ni ravno naključje, bolj nujnost, ki je imanentna lastnost naraščajoče kompleksnosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Trdi determinizem
Reply #69 - 15.03.2011 at 14:43:50
 
titud wrote on 15.03.2011 at 14:37:33:
Quote:
misliš emergenco kot vznik iz nižjega v višje po naključju al kako

Ni ravno naključje, bolj nujnost, ki je imanentna lastnost naraščajoče kompleksnosti.

To je pa suhoparen analitično deteminističen pogled.

Prej bi rekel, da zaradi lepote dovršenosti

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #70 - 15.03.2011 at 14:52:38
 
Poet wrote on 15.03.2011 at 11:14:09:
Titud,

človeku se zmeša od teorij. Teorija naredi veliko hrupa znotraj je pa votla/je ni. Najbolje, če si človek to drzne, je opustit vsakršno teorijo.

Lp


Teorije so zame zgolj reakcije na svete preproščine in otročjje  poenostavitve, h katerim se folk zateče v sicer iskreni želji, da bi si psihološko zadovolčjivo  pojasnil tako  kompleksene in protislovne  pojave kot sta npr. zavest in  življenje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #71 - 16.03.2011 at 07:57:38
 
titud wrote on 15.03.2011 at 14:52:38:
Poet wrote on 15.03.2011 at 11:14:09:
Titud,

človeku se zmeša od teorij. Teorija naredi veliko hrupa znotraj je pa votla/je ni. Najbolje, če si človek to drzne, je opustit vsakršno teorijo.

Lp


Teorije so zame zgolj reakcije na svete preproščine in otročjje  poenostavitve, h katerim se folk zateče v sicer iskreni želji, da bi si psihološko zadovolčjivo  pojasnil tako  kompleksene in protislovne  pojave kot sta npr. zavest in  življenje.  

Zakaj sta življenje in zavest protislovna? Kje ti vidiš protislovje?

Po mojem lahko rečemo takole: če je samo zavest, nema ništa. Če je samo življenje brez zavesti, ni nikogar, ki bi se življenja zavedal, in spet nema ništa. Samo takrat ko obstajata in zavest in življenje se nekaj dogaja. Recimo kot: če je ful močna luč se nič ne vidi. In če je ful močna tema se tudi nič ne vidi. Takrat ko je pa ne premočna luč in ne premočna tema - takrat se pa lahko celo nekaj vidi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #72 - 16.03.2011 at 08:27:03
 
Quote:
Zakaj sta življenje in zavest protislovna? Kje ti vidiš protislovje?

Po mojem lahko rečemo takole: če je samo zavest, nema ništa. Če je samo življenje brez zavesti, ni nikogar, ki bi se življenja zavedal, in spet nema ništa. Samo takrat ko obstajata in zavest in življenje se nekaj dogaja. Recimo kot: če je ful močna luč se nič ne vidi. In če je ful močna tema se tudi nič ne vidi. Takrat ko je pa ne premočna luč in ne premočna tema - takrat se pa lahko celo nekaj vidi.

Ne vem, če je protislovje ali ni...Človek je zavestno bitje, pa prav tako s svojo voljo uničuje življenje....
A po drugi strani pa lahko rečem, da zavest dopolnjuje življenje, saj življenju omogoča, da se razvija.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #73 - 16.03.2011 at 09:11:27
 
Poet wrote on 16.03.2011 at 07:57:38:
Zakaj sta življenje in zavest protislovna? Kje ti vidiš protislovje?

Po mojem lahko rečemo takole: če je samo zavest, nema ništa. Če je samo življenje brez zavesti, ni nikogar, ki bi se življenja zavedal, in spet nema ništa. Samo takrat ko obstajata in zavest in življenje se nekaj dogaja. Recimo kot: če je ful močna luč se nič ne vidi. In če je ful močna tema se tudi nič ne vidi. Takrat ko je pa ne premočna luč in ne premočna tema - takrat se pa lahko celo nekaj vidi.


Cela štala nastane, ker zavest  življenja ne more neposredno izkustveno  zapopast v  (znanstveno rečeno) kemično/biloško/kognitivni determiniraniranosti,  ker zavest izhaja iz razpoke med to determiniranostjo in determiniranostjo s socialnim ozadjem. Življenje v svoji totaliteti kot ga je sposobna procesirat  in dojemat zavest, je torej v izhodišču protislovno, zavest je sama produkt/rezulat tega protislovja in ga ne more/sme ukinit, saj s tem  hkrati ukine samo sebe. Obstajajo sicer finte, kako zavest  transcedentirat ( jo spravit iz same sebe) in njo na tak način  totalno poistovetit z enim od protislovijl (ki jih je  vendo znova prisiljena tudi ustvrajat, če ne se pač samouikne)  s svojo kemično/biološko/nagonsko pogojensotjo ali z (poosebljenim) moralno/etičnimi idealom determiniranim  s socialnim  ozadjem, a transcedenca je kot taka vedno le k totalitarnosti stremeča oblika zavesti: prva je totalitarna na račun  zanikanja  etično socialnega ozadja ravnanja posameznika oz.  totalizira etnično/skupnostno  z nagonsko/biološkim, druga pa totalizira nagonskot in biloško danost posameznika s skupnostnimi ideali...

Zmernost ... srednja pot... itak        
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #74 - 16.03.2011 at 10:11:44
 
Spet operiramo z različnimi definicijami.

Titud, po mojem misliš tu na um, kot skupek vsega kulturnega razvoja, misli, občutenj, hotenj, itd.

Jaz govorim o nečem drugem - zavest kot nedeljen element, ki sploh omogoča percepcijo sveta. Z drugimi besedami, sam ne mislim, da možgani proizvajajo zavest, ker možgani so sami po sebi mrtva atomska materija in kako se lahko oni zavedajo svojega obstoja? Se ne morejo.

Torej je zavest nekaj, kar ni del materialnega sveta. Je onkraj, in se ravno zato ker je onkraj (obstaja tudi v stanju globokega spanca ko ni več ničesar drugega) se lahko zaveda sveta/življenja, ker če temu ne bi bilo tako, bi bila spet samo delček mrtve materije in se ne bi mogla zavedati ničesar.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 17