Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 10 11 12 13 14 ... 17
(Read 47746 times)
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #165 - 23.03.2011 at 09:30:44
 
Se opravičujem, samo o čem sploh teče beseda?
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Trdi determinizem
Reply #166 - 23.03.2011 at 09:36:55
 
Poet wrote on 23.03.2011 at 09:30:44:
Se opravičujem, samo o čem sploh teče beseda?

O harmoniji, ki naj bi jo človek dosegel v svojem bivanju.

Lp,igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #167 - 23.03.2011 at 09:52:27
 
Quote:
Poet wrote on 23.03.2011 at 09:30:44:
Se opravičujem, samo o čem sploh teče beseda?

O harmoniji, ki naj bi jo človek dosegel v svojem bivanju.

Lp,igor

Do neke mere lahko človek doseže harmonijo, če pozna sebe.
Če razume in se zaveda povezave med sabo in zunanjim svetom oz. občutki.
Z razumevanjem se potem podredi tudi um, da ne ustvarja preveč zgage. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #168 - 23.03.2011 at 10:50:41
 
Poet wrote on 23.03.2011 at 09:30:44:
Se opravičujem, samo o čem sploh teče beseda?

Smo malo zalutali od uvodne teme na topiku. Tam je bla po moje bistvena ugotovitev, da sta  tako  določenost  kot nepredvidljivost  sestavna dela totalitete sveta in da za  emergetne pojave pojave velja, da so posamezni elementi celote semiavtonomni akterji, ki hkrati ne morejo obstajati zunaj konteksta (so določeni), in da delujejo nepredvidljivo (so avtonomni).

Lahko da teče beseda o tem kako tako  opredeljeno totaliteto (ob)čutit/(os)mislit kot celostnost, harmonijo, ravovesje...  lahko pa da se tud motim.      

Aja, besede naj bi tekla tudi o človekovi svobodni volji (avtonomiji) in (ne)ravovesju, o katerima je bilo v ovodnem topiku ugotovljeno, da se kot problem pojavita le  v tistih socialnih situacijah, ko se v  interakciji med posameznikom in socialnim ozadjem  poruši ravnotežje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #169 - 23.03.2011 at 13:22:48
 
titud wrote on 23.03.2011 at 10:50:41:
Poet wrote on 23.03.2011 at 09:30:44:
Se opravičujem, samo o čem sploh teče beseda?

Smo malo zalutali od uvodne teme na topiku. Tam je bla po moje bistvena ugotovitev, da sta  tako  določenost  kot nepredvidljivost  sestavna dela totalitete sveta in da za  emergetne pojave pojave velja, da so posamezni elementi celote semiavtonomni akterji, ki hkrati ne morejo obstajati zunaj konteksta (so določeni), in da delujejo nepredvidljivo (so avtonomni).

Lahko da teče beseda o tem kako tako  opredeljeno totaliteto (ob)čutit/(os)mislit kot celostnost, harmonijo, ravovesje...  lahko pa da se tud motim.      

Aja, besede naj bi tekla tudi o človekovi svobodni volji (avtonomiji) in (ne)ravovesju, o katerima je bilo v ovodnem topiku ugotovljeno, da se kot problem pojavita le  v tistih socialnih situacijah, ko se v  interakciji med posameznikom in socialnim ozadjem  poruši ravnotežje.

No in potem je zanimiva tudi možnost, da sistem kot tak že znotraj sebe vsebuje možnost porušenja ravnovesja, da recimo to neravnovesje ni nekaj kar je šlo hudo narobe in je potrebno sedaj sankcionirat, temveč da je neravnovesje enako del sistema kot ravnovesje, s to razliko, da ga mi sami občutimo kot bolj "prijetnega" in zaradi tega stremimo bolj k ravnovesju, večina, pa potem niti ni odvisno od nas, ali bo do ravnovesja sploh prišlo.

In imamo potem težavo pri sprejemanju dejstva, da je svet lahko na popolnoma isti način v neravnovesju kot v ravnovesju, z drugimi besedami ne preferira nobenega od teh dveh stanj. Človeški um pa seveda preferira, ampak tudi to je verjetno že zakodirano v samem njegovem ustroju.

Ne vem, meni se vedno bolj zdi, da začnemo iz točke 0, potem se večino življenja želimo približat točki 10 ali 01, pa se v resnici samo vedno znova vrnemo na točko 0. Znova in znova. Hja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #170 - 23.03.2011 at 14:32:43
 
Poet wrote on 23.03.2011 at 13:22:48:
No in potem je zanimiva tudi možnost, da sistem kot tak že znotraj sebe vsebuje možnost porušenja ravnovesja, da recimo to neravnovesje ni nekaj kar je šlo hudo narobe in je potrebno sedaj sankcionirat, temveč da je neravnovesje enako del sistema kot ravnovesje, s to razliko, da ga mi sami občutimo kot bolj "prijetnega" in zaradi tega stremimo bolj k ravnovesju, večina, pa potem niti ni odvisno od nas, ali bo do ravnovesja sploh prišlo.

In imamo potem težavo pri sprejemanju dejstva, da je svet lahko na popolnoma isti način v neravnovesju kot v ravnovesju, z drugimi besedami ne preferira nobenega od teh dveh stanj. Človeški um pa seveda preferira, ampak tudi to je verjetno že zakodirano v samem njegovem ustroju.

Ne vem, meni se vedno bolj zdi, da začnemo iz točke 0, potem se večino življenja želimo približat točki 10 ali 01, pa se v resnici samo vedno znova vrnemo na točko 0. Znova in znova. Hja.


Ena moja (ne čist moja, od lacana pobrana) teza je, da je zavest vznikne iz razpoke, lahko bi rekli iz neravnovesja:
Quote:
Na eni strani imamo svojo biološko/nagonsko opremo,  na drugi strani so drugi s svojo opremo. Med sabo komuniciramo jezikovno/simbolno, s komunikacijo vzpostvljamo simbolni red, različen od nagonskega reda vsakega posameznika. Obstaja torej razlika med t.i. kolektivnim in individualnim, v to razpoko se umesti (iz nje izrašča) zavest, ki ni nič drugega kot  dejstvo obstoja praznega prostora (razlike), katerega funkcija  je vzdrževanje tega praznega prostora/razpoke (sicer izgine, saj je na njem vzpostaljena). Zavest torej vznikne povsod tam, kjer se zanjo vzpostavi prazen prostor oz. samo-zavedna zavest vzpostavlja  te prazne prostore, da iz njih vznika.    

Svet kot tak nam je  neposredno nespoznaven zardi  dvojne narave človeka kot biološkega in socialnega bitja.  Posreduje se nam le  skozi zavest, ki izhaja iz te dvojnosti in ju edina lahko združuje v neko celovito totalnost  na nek enovit in funkcionalen (neshizofren) način. S tvojimi besedami: lahko zaobseže svet v svojem izhodiščnem neravnovesju  na način, da ne  preferilal katero od strani. Če le ne pride v situacijo:

– da ozadje pretirano strukturira posameznikovo delovanje
– ali da postane posameznik pretirano avtonomen v odnosu do ozadja.    

...potem pač zapade  v neko shizofreno situacijo ali s pomočjo uma zavestno išče/razvije  strategije, kako  vplivat na to, kako spremeit okolje, da ne bo več pretirano strukturiralo njegovega delovanja ali pa kako (samo)omejit lastno avtonomijo.

V razvoju človekovekove zavesti od rojstva do smrti  se odvijajajo podobni (arhetipski) razvojni procesi, kot potekajo kolektivni  ravni razvoja človeške skupnosti. Težko je le opredlit, od kje pravzaprav začenjamo in kam nas vse skupaj pelje.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #171 - 23.03.2011 at 14:56:40
 
To je izredno zanimiva tema. Po mojem tukaj govorimo o samo-zavedanju, pustimo zdaj druge definicije zavesti. O samo-zavedanju bi lahko rekel, da sem slišal nekaj podobnega, v smislu da svet obstaja samo takrat, ko simultano obstaja tudi subject, ki se ga je sposoben zavedati. In zaradi tega si jaz zlahka predstavljam, da se neandertalec in primitivni ljudje, ter seveda v tem trenutku vse živalske vrste, niso zavedali in se ne zavedajo sveta, ker v njihovem "svetu" ni potrebnih pogojev za kaj takega: ni razumskega subjekta, ki lahko svet prepozna kot nekaj kar je tam, jaz  sem pa tu, in posledično ne pride do izkušanja sveta. Izkušnja pa je pogojena s izkuševalcem in tiskim kar je izkušano - torej je v domeni dvojnosti. In dokler ta sistem ni dovolj kompleksen, da bi omogočal kaj takega, enostavno ne pride do izkušanja in posledično bi lahko rekli, da svet niti ne obstaja, saj se ga nihče ne zaveda. In zato lahko 15 milijard let mine v trenutku, medtem ko ima pri naš čas popolnoma drugačno komponento in ga doživljamo zelo akutno, v smislu, da smo zavestni vsake male sekundice. Kar je pa seveda zelo dolg proces, oz. se morda samo-zavedanju zdi dolg proces saj je vsak trenutek ogrožen, da se razblini v prah.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #172 - 23.03.2011 at 15:37:52
 
evo eno mojo mal sterjšo  razpravo o samozavedanju:

titud wrote on 23.10.2002 at 15:04:15:
Moram nekaj rečt o samozavedanju. Samozavedanja ne bi blo brez podružbljanja, brez vzpostavitve enih zapletnih socilanih interakcij, pri katerih se pokaže ena potreba po tem, da se v tej vpletenpsti v družbo človek počut kot individuum. Samozavednje sprva (pa marsikje še sedaj) še ni blo vezano na posameznika, ampak na eno skupino nasprot drugi (pleme, rod kontra drugemu plemnu, rodu). Induvidulano samozavedanje je novejša zadeva, ki se je razvila skoz judovsko in grško kulturo. Tko se je še v srednjem veku dogajalo, da večina folka  ni bla sposobna sebe niti vizulano identificirat, se opisat oz. se v ogledalu razpoznat, kaj šele lastne misli identificirat kot svoje in ne kot glas  nekoga drugega ali vsaj nečesa izven njega, kar mu ukazuje in čemer se mora bolj ali manj podredit. Na tem psihološkem dejstvu so religije lahko gradile tako trdne temelje, da ni čudno, da jih ni možno kar tako čez noč spodkopat.

Samozavedanje pomen v enem modernem  kontekstu  prevzem odgovornosti za procese, ki se prepoznani kot  tvoji lastni in ne kot nekaj 'od zunaj'. Seveda je našo civilizacijo odkritje samega sebe razgnalo tja do sebičnega kopičenja ugodja in dobrin  preko kapitalistične proizvodnje, ki jo za silo drži skupaj ena kao demokracija, skoz katero naj bi se iz sebičnega interesa delal nazaj skupen, ki pa v bistvu ni. Novodobnišiki/postmoderen kocept samozavedanja  vidi ideal  v poudarjanju tistega, kar je vsem  skupno, ki ga prodaja nazaj posamezniku z vsemi subtilnimi in manj subtilnimi metodami  kot njegovo edino lastno bistvo. V tem smsilu zgleda, da je duhovnost  samozavednju v bistvu nasproten ali vsaj  retrogarden proces, ki se kaže v splošni maniji po odpravi sebičnega ega.  

Kakorkoli že, samozavedanje je eno stanje zavesti, ki je lastno le družbenim bitjem. Magari  tud delfinom, saj je tud za njih značilna ena zelo komplicirana socilana struktura, le da ta nima tehnologije odzad in s tem posledic pa odgovorsnosti za celotno biloško stanje na zemlji pa še kje drugje.

Različna  stopnja kompleksnosti zavesti  pač potegne za sabo različno kvaliteto te zavesti, zato bi se  po moje  majhen  transportni 'šum' v prenosu gradiva, ki omogoča zavest,   lahko usodno  odrazil  na kvaliteti zavedanja.                



titud wrote on 24.10.2002 at 08:53:22:
Quote:
Samozavedanje je reč, ki jo imajo vsa bitja, ki so se sposobna učiti pa magari po trial and error metodi. Ne rabijo nobene socialne interakcije, po mojem.


Če gledaš na samozavedanje kot obliko zavesti, ki je sposobna sebe dojemat kot nekaj ločenega od drugih oblik zavesti, pol  ta kvaliteta zavesti nastop dost hitr, po moje itak s pojavom najosnovnejših oblik živih bitij in jih to v bistvu opredeljuje kot živa bitja, ki se v skaldu z v svojimi v genetski material zakodiranimi ključi odzivajo na okolje, se magari tud učijo z memoriranjem izkušenj in vzpostavljanjem povezav in vzorcev  na višjih kognitivnih nivojih.  To  'samo'zavedanje pa še ni taka oblika  samozavedanja, ki  bi se 'samo'zavedanja zavedala, ki bo postala samemu seb odgovornen kreator in destruktor. Taka refleksija je možna šele skoz visoko stopnjo  interakcije samozavedajočih bitij, ki tako obliko samozavedanje najprej oblikujejo skoz kašen plemenski totem, poli/mono teizem,  v nacionalni ideji ali pa kultu induviduma, ki svoj super jaz racionalno uravnava v skladu  z ekonomskimi zakonotinstmi skoz demokratično/totalitarne mehanizme, na prisilo katerih zavestno pristja zard svojih pragmatičnih interesov. Zdej semo v glavnem na tej obliki samozavedanja, ki pa seveda ni zadnja, če ne bo zarad svojega iracionalnega priseganja na racionalnost samega sebe pokopala.

Quote:
zavest je obdelava informacij ...
... se mi zdi da je ona bolj ... zavest so informacije same, do njih imaš dostop (zavest o njih - znanje) ali pač ne ... se mi vedno bolj zdi, da je ZAVEST lastnost dvojnosti, da je v enosti nekako ni, mogoče da je ampak na popolnoma drugem nivoju in v popolnoma drugi obliki in s popolnoma drugimi atributi ...


Ego je v bistvu una primarna oblika samozavedanja, ki sebe sicer loči od okolja, vendar v seb ohranja praspomin na zlitost z  okolljem. Ego  tako lastno genetsko/karmične determiniranost pojmuje kot ločenost od okolja, zato se hoče z njim zlit/prilagodit z izkušanjem,  posnemavanjem,  memoiranjem,  vzorčenjem - učenjem skratka. To početje ego slej ko  pripelje do takega nivoja zavedanja samega sebe, da spozna obsojenost na  večno relativno in nikoli povsem zadovoljivo  in trajno samorealizacijo. Taka    stopnja samozavedanja pripelje  tako v bistvu  do potrebe po ukinitvi tega samozvedanja, do stapljanja genstsko/karmične danosti z informacijskim okoljem brez posrednika. Tako 'stopitev' je v obliki iluzije možno dost hitr vzpostavit: naša  zahodna civilizacija s tehnologijo humaniziranja neprijaznega  zunanjega okolja ob hkratni adaptaciji raznovrstnih  čutnih potreb na industrijsko/konfekcijske približke/nadomestke, vzhodna pa s tehnikami osredotočenja na endogene nad/čutune oblike uživanja na račun zunanje askeze oziroma transformiranja zunajih čutnih zaznav v primarno notranje. Po nobeni  od obeh kulturno/civilizacijskih simulacij  se samozavedanja  ne more do konca poistit z informacijo po enačbi zavest=informacija. Zahodnjak ne bo materialne relanosti  nikol do konca humaniziral/podredil/uskladil  s svojim genetskim potencilaom oz. sposobnsotim procesiranja informacij, tud če ta genetski potencial dekodira pa ga začne optimalno usklajat s tem humaniziranim okoljem kot virom informacij. Vzhodnjak ne bo nikol svoje karmične danosti uspel s pomočjo dharme do konca  z zunanjimi okoliščinami uskladit, se bo moral kar naprej nazaj hodit učit. Tud vzhodno/zahodna sinhronizacija je le oblika  samozavedanja in s tem le simulacija te enosti zvesti=inormacija. Po moje smo na dvojnost  zavest: informacija res obsojen ne glede na to, da  svoji zavesti postajamo vse bolj pomemben in z njo uskljen  vir informacij.

Dobr pa je to nezmožnost ozavestit, ker se z na zgodit, da se bomo v kakšni dualistični krizi al pa preveliki goročenosti k enemu katastrofično skurli/izničli, kar se je baje zgodilo že kar nekaj civilizacijam pred nami.  

Back to top
 
 
IP Logged
 
M.L.
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1728

Re: Trdi determinizem
Reply #173 - 23.03.2011 at 16:37:03
 
Poet wrote on 23.03.2011 at 14:56:40:
To je izredno zanimiva tema. Po mojem tukaj govorimo o samo-zavedanju, pustimo zdaj druge definicije zavesti. O samo-zavedanju bi lahko rekel, da sem slišal nekaj podobnega, v smislu da svet obstaja samo takrat, ko simultano obstaja tudi subject, ki se ga je sposoben zavedati. In zaradi tega si jaz zlahka predstavljam, da se neandertalec in primitivni ljudje, ter seveda v tem trenutku vse živalske vrste, niso zavedali in se ne zavedajo sveta, ker v njihovem "svetu" ni potrebnih pogojev za kaj takega: ni razumskega subjekta, ki lahko svet prepozna kot nekaj kar je tam, jaz  sem pa tu, in posledično ne pride do izkušanja sveta. Izkušnja pa je pogojena s izkuševalcem in tiskim kar je izkušano - torej je v domeni dvojnosti. In dokler ta sistem ni dovolj kompleksen, da bi omogočal kaj takega, enostavno ne pride do izkušanja in posledično bi lahko rekli, da svet niti ne obstaja, saj se ga nihče ne zaveda. In zato lahko 15 milijard let mine v trenutku, medtem ko ima pri naš čas popolnoma drugačno komponento in ga doživljamo zelo akutno, v smislu, da smo zavestni vsake male sekundice.


Ja, res je tako, prav na to sem mislil, ko sem v prejšnjih postih govoril o predadamitih in z Adamom o dovršenem človeškem materialnem telesu, da je lahko ali imelo možnost, že tako dovršeno telo izoblikovati in posedovati svobodno voljo, s tem pa posledično dobilo zavest.

Pa lep pozdrav.
Back to top
 

Vrnimo Življenju življenje.

 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #174 - 23.03.2011 at 17:48:46
 
Quote:
No in potem je zanimiva tudi možnost, da sistem kot tak že znotraj sebe vsebuje možnost porušenja ravnovesja, da recimo to neravnovesje ni nekaj kar je šlo hudo narobe in je potrebno sedaj sankcionirat, temveč da je neravnovesje enako del sistema kot ravnovesje, s to razliko, da ga mi sami občutimo kot bolj "prijetnega" in zaradi tega stremimo bolj k ravnovesju, večina, pa potem niti ni odvisno od nas, ali bo do ravnovesja sploh prišlo.

Vesolje nenehno niha in oscilira..Od ene vrednosti v drugo...Človek pa si želi ravnovesje in notranji mir in le dobre občutke, kar je pa nemogoče.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #175 - 23.03.2011 at 18:22:06
 
Quote:
O samo-zavedanju bi lahko rekel, da sem slišal nekaj podobnega, v smislu da svet obstaja samo takrat, ko simultano obstaja tudi subject, ki se ga je sposoben zavedati. In zaradi tega si jaz zlahka predstavljam, da se neandertalec in primitivni ljudje, ter seveda v tem trenutku vse živalske vrste, niso zavedali in se ne zavedajo sveta, ker v njihovem "svetu" ni potrebnih pogojev za kaj takega: ni razumskega subjekta, ki lahko svet prepozna kot nekaj kar je tam, jaz  sem pa tu, in posledično ne pride do izkušanja sveta.

Jaz pa si to malo drugače razlagam...
Namreč vsako živo bitje se zaveda sveta v katerem obstaja. Saj je vsako živo bitje z okoljem v določenem odnosu in z njim tudi manipulira. Vsako bitje na svoj svojstven način.
Pri drugih živih bitjih ta razum ni tako razvit, saj ni inteligence in razuma, ki bi bil sposoben rekonstruirati doživljanje v tako podrobni obliki, kot to počne človek.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Trdi determinizem
Reply #176 - 23.03.2011 at 22:40:59
 
Robi wrote on 23.03.2011 at 18:22:06:
Quote:
O samo-zavedanju bi lahko rekel, da sem slišal nekaj podobnega, v smislu da svet obstaja samo takrat, ko simultano obstaja tudi subject, ki se ga je sposoben zavedati. In zaradi tega si jaz zlahka predstavljam, da se neandertalec in primitivni ljudje, ter seveda v tem trenutku vse živalske vrste, niso zavedali in se ne zavedajo sveta, ker v njihovem "svetu" ni potrebnih pogojev za kaj takega: ni razumskega subjekta, ki lahko svet prepozna kot nekaj kar je tam, jaz  sem pa tu, in posledično ne pride do izkušanja sveta.

Jaz pa si to malo drugače razlagam...
Namreč vsako živo bitje se zaveda sveta v katerem obstaja. Saj je vsako živo bitje z okoljem v določenem odnosu in z njim tudi manipulira. Vsako bitje na svoj svojstven način.
Pri drugih živih bitjih ta razum ni tako razvit, saj ni inteligence in razuma, ki bi bil sposoben rekonstruirati doživljanje v tako podrobni obliki, kot to počne človek.

Seveda se ga zaveda. Po nagonu ima tudi potrebo po razmnoževanju in s tem obstanku.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #177 - 24.03.2011 at 07:53:22
 
Quote:
Robi wrote on 23.03.2011 at 18:22:06:
Quote:
O samo-zavedanju bi lahko rekel, da sem slišal nekaj podobnega, v smislu da svet obstaja samo takrat, ko simultano obstaja tudi subject, ki se ga je sposoben zavedati. In zaradi tega si jaz zlahka predstavljam, da se neandertalec in primitivni ljudje, ter seveda v tem trenutku vse živalske vrste, niso zavedali in se ne zavedajo sveta, ker v njihovem "svetu" ni potrebnih pogojev za kaj takega: ni razumskega subjekta, ki lahko svet prepozna kot nekaj kar je tam, jaz  sem pa tu, in posledično ne pride do izkušanja sveta.

Jaz pa si to malo drugače razlagam...
Namreč vsako živo bitje se zaveda sveta v katerem obstaja. Saj je vsako živo bitje z okoljem v določenem odnosu in z njim tudi manipulira. Vsako bitje na svoj svojstven način.
Pri drugih živih bitjih ta razum ni tako razvit, saj ni inteligence in razuma, ki bi bil sposoben rekonstruirati doživljanje v tako podrobni obliki, kot to počne človek.

Seveda se ga zaveda. Po nagonu ima tudi potrebo po razmnoževanju in s tem obstanku.

Ja, samo odzivanje na zunanje dražljaje ni isto kot samo-zavedanje. Živali se odzivajo na zunanje dražljaje isto kot mravlja, saj se mravlja tudi odziva, pa a to pomeni, da se zaveda? Po mojem ne.

In tako bi lahko bilo, da se vse v živalskem svetu odvija spontano - spontano odzivanje na zunanje dražljaje, in to je vse. Pri človeku pa ni samo golo odzivanje na dražljaje (samo v sanjah) ampak je zraven pomešan še občutek "to se dogaja meni", zaradi česar ni več občutka, da se vse dogaja spontano, avtomatično, kot ples vesolja.

In je potem čloevk ujet v samo-zavedanju, kjer se svet dogaja meni, ampak se ne zgolj dogaja, jaz lahko celo vplivam nanj in preprečim, da bi se dogajalo to kar se dogaja. Ergo, rojen je ego, ki misli, da lahko vpliva na okolico, pa je morda tudi on sam del avtomatizma vesolja, kot nek program, ki misli, da vse odloča sam, pa v resnici vesolje/life odloča vse zanj, in mu obenem daje občutek, da odloča on sam!
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Trdi determinizem
Reply #178 - 24.03.2011 at 08:33:35
 
Žival ima prav tako strah, ki ga jemlje kot osebno obrambo. Ene živali so pać bolj razvite, druge manj. Mravlje celo s svojimi telesi zgradijo most čez potoček, tako, da se zavedajo, da je tam potok in namerno tako ukrepajo.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #179 - 24.03.2011 at 09:23:35
 
Poet wrote on 24.03.2011 at 07:53:22:
Quote:
Robi wrote on 23.03.2011 at 18:22:06:
Quote:
O samo-zavedanju bi lahko rekel, da sem slišal nekaj podobnega, v smislu da svet obstaja samo takrat, ko simultano obstaja tudi subject, ki se ga je sposoben zavedati. In zaradi tega si jaz zlahka predstavljam, da se neandertalec in primitivni ljudje, ter seveda v tem trenutku vse živalske vrste, niso zavedali in se ne zavedajo sveta, ker v njihovem "svetu" ni potrebnih pogojev za kaj takega: ni razumskega subjekta, ki lahko svet prepozna kot nekaj kar je tam, jaz  sem pa tu, in posledično ne pride do izkušanja sveta.

Jaz pa si to malo drugače razlagam...
Namreč vsako živo bitje se zaveda sveta v katerem obstaja. Saj je vsako živo bitje z okoljem v določenem odnosu in z njim tudi manipulira. Vsako bitje na svoj svojstven način.
Pri drugih živih bitjih ta razum ni tako razvit, saj ni inteligence in razuma, ki bi bil sposoben rekonstruirati doživljanje v tako podrobni obliki, kot to počne človek.

Seveda se ga zaveda. Po nagonu ima tudi potrebo po razmnoževanju in s tem obstanku.

Ja, samo odzivanje na zunanje dražljaje ni isto kot samo-zavedanje. Živali se odzivajo na zunanje dražljaje isto kot mravlja, saj se mravlja tudi odziva, pa a to pomeni, da se zaveda? Po mojem ne.

In tako bi lahko bilo, da se vse v živalskem svetu odvija spontano - spontano odzivanje na zunanje dražljaje, in to je vse. Pri človeku pa ni samo golo odzivanje na dražljaje (samo v sanjah) ampak je zraven pomešan še občutek "to se dogaja meni", zaradi česar ni več občutka, da se vse dogaja spontano, avtomatično, kot ples vesolja.

In je potem čloevk ujet v samo-zavedanju, kjer se svet dogaja meni, ampak se ne zgolj dogaja, jaz lahko celo vplivam nanj in preprečim, da bi se dogajalo to kar se dogaja. Ergo, rojen je ego, ki misli, da lahko vpliva na okolico, pa je morda tudi on sam del avtomatizma vesolja, kot nek program, ki misli, da vse odloča sam, pa v resnici vesolje/life odloča vse zanj, in mu obenem daje občutek, da odloča on sam!


Sposobnost samozavedanja je že del človeškega 'harvdvera', je biološko pogojena sposobnost, razvita zaradi tega, ker se  je evolucijsko izkazala za upešno za preživetje človeka kot vrste.

Neglede na to, na  kakšen način se realizira, povratka nazaj ni. Če že govorimo o iluziji, potem je iluzija morda prav nostalgično hrepenenje k povratku k prvotni (kozmićni?)  enosti, na katerem temeljijo re-ligije. Ilzuija v smsilu poskusa redukcije človeške zavesti na pred (samo)zavedno stanje.

Iluzija je v smislu (neoreligioznega?) redukcionizma je morda tudi to, da si  kot  samozavedajoče bitje ustvarja  takšno zunanje in notranje okolje (npr. s pomočjo tehnike, ki posega tudi v njegov biloški 'hardver'), ki  bo povsem omogočilo neposredno zlitost  zavedojočega bitja  z naravnim in socialnim okopljem . Ta koncept zanemarja dejstvo, da zavest sama izrašča iz ustvrjene  'razpoke' med naravnim in socialnim zaradi njune kvalitativne različnosti in da tako zlitje predpostvlja izničenje (samo)zavedanja in s tem ogroža ne samo evolucijski razvoj ampak tudi obostoj človeštva kot vrste.

Iluzija je pravprav vse, kar postavlja človeka izven polja odločevlaca o svoji usodi in hkrati vse, kar ga dela za edinega odločevalca. Ilzuija zato, ker  ga ogoroža kot vrsto znotraj evolucijske niše, ki si jo je ustavril s točno tako obliko (samo)zavedanja, ki pa mu zaradi prevzemanja soodgovornosti za svojo usodo  predstavlja breme in se ga zato  na tak ali drugčen način skuša razbremenit.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 10 11 12 13 14 ... 17