Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 70 71 72 73 74 ... 90
(Read 279793 times)
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #1065 - 16.12.2008 at 18:32:14
 
titud wrote on 16.12.2008 at 16:05:55:

Kaj pa če gre za to, spričo surove neposrednosti življenja, ki jo vnese otrok, večina prejšnjih lastnih in tujih življenskih preukupacij postane preprosto nepomebnih in se jih zgolj prezre (oziroma  postanejo prosojne, če se jim iz vljudnosti ali po sili prilik približaš). V bistvu ne gre toliko za njihovo nekakovost, ampak nepomebnost glede na tvojo novo/drugačno pozicijo opazovanja. Kaj pa če babica spričo svoje življenjske širine, s katero pokriva tudi zate nepomembne (a drugim pomebne) dejavnosti,   postane zate 'plehka' in zato v pregledovanju 'fajlov' iščeš predvsem  tiste podobe in dogodke, ki bi ti pomagali premagati 'plehkost' in te v odnosih z drugimi (in do samo sebe, svoje osebne zgodovine) na novo trdno povezavli v skladu s tem tvojim   novim pogledom/pozicijo?  


Najbrž že. Gre za povezanost na novih temeljih in seveda hkrati za razmejitev od drugih. Je pa tu več kot problem plehkosti. Sorodnici sta boleča točka moje preteklosti in mogoče zdaj nisem pripravljena pojasnjevati podrobneje.

Quote:
Sicer pa se mi res zdiš čisto simpatična, pat pat pat.  Grin


No, pa sem te sistematično prepričala  Grin Grin, peace  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1066 - 16.12.2008 at 21:22:40
 
Quote:
Freud bi v vseh mojih sanjah našel material za svoj stil interpretacije   Cheesy. Sploh ne dvomim, da bi te zadnje sanje nadgradil s še bolj pikantnimi obrazložitvami. Sicer tudi če mene vprašaš, je v teh sanjah kar nekaj elementov, iz katerih bi naredila sama podobno interpretacijo, če človeka ne bi poznala. Tvoje sklepanje je dokaj samoumevno glede na sanjski material. Problem je, kar se je dogajalo tudi pri Freudu, če človek ni pozoren na detajle in dela sintezo samo iz tistega, kar ga najbolj zbode v oči, mirno pa prezre vse, kar nasprotuje tej sintezi.

Tukaj je potrebnih nekaj dodatnih pojasnil sanj. Nisem nameravala pisati celega romana o (kot sem mislila) banalnem dogodku v trgovini, ampak izpade, da so detajli pomembni za razumevanje. Najbolj pomembna je prodajalka. S partnerjem sva prek nje kupila veliko stvari – otroška posteljica, itd, itd. Baldahin je bil edina zadeva, za katero se nisva odločila. S tem, da naju je tisto, kar sva videla, odbilo, preden sva govorila s prodajalko in v vsakem primeru ga ne bi kupila. Pred prihodom v trgovino sem sama imela v mislih funkcionalnost baldahina, tisto, kar sem videla, pa me ni zapeljalo, ampak odbilo zaradi svoje neuporabnosti in kičastega izgleda. Prodajalka je razumela, kaj iščeva in kaj rabiva in je pač na prvo mesto postavila zadovoljnega kupca. Vse, kar sva rabila, sva tudi vzela. Če se prodajalka ne bi potrudila, bi bilo manj verjetno, da bi kaj kupila in bi šla mogoče drugam. Kupec se ne vrača tja, kjer so ga »nategnili« in mu prodali slabo robo. V bistvu je bila to ena najbolj kvalitetnih prodajalk, takšnih, zaradi katerih se kupci vračajo. S strani podjetja bi bilo idiotsko, če bi jo odpustili – pri vseh drugih resnično slabih prodajalcih.

Zame je bil baldahin sinonim za slabo robo in z nakupom se je vse končalo, ampak moje nezavedno je delalo še naprej in ustvarilo asociacije, ki jih v budnem stanju ne bi bila sposobna. Na slabo robo pač v življenju naletiš in je ne moreš vedno takoj prepoznati. Moje nezavedno je sorodnici – teto in sestrično – povezalo s slabo robo. Moj občutek krivde je v tem, da je grdo tako označiti svoje sorodnike, ampak žal ustreza realnosti. Blago, ki ga prodajata v sanjah, od daleč izgleda zelo bogato, dragoceno (od daleč je videti samo vrhnja oblačila), šele ko se potrudim pogledati od blizu, vidim, da je material nekvaliteten, da gre za tretjerazredne izdelke. Prosojno perilo in majice so vmes, ampak tudi iz nekvalitetnega materiala. Seveda se strinjam, da tudi oblačila, ki delujejo erotično, pridejo še kako prav. Pojav teh izdelkov v mojih sanjah ni povezan z erotičnostjo, ampak z določenimi dogodki iz preteklosti, ki se navezujejo na mojo teto in sestrično in vem, zakaj sem jih sanjala oz. zakaj se pojavijo vmes. Moja izjava, da nimam kaj s tem početi, se nanaša na del moje preteklosti in na določene ljudi.

Moje sanje se nanašajo na pogled iz bližine. Ko zadeve pogledam od blizu, izgledajo drugače. Izgubljeni tujci postanejo sprejemljivi. Kup nepomembnega papirja na mizi se izkaže za dragoceno gradivo. Kup vabljivih oblačil je tretjerazredna roba. Na videz lep in neproblematičen vrt (ki v sanjah ni moj) je problematičen, ko se osredotočim na psa v njem. In ko se osredotočim na fascikle, najdem tiste s svojim imenom.

Aja, kičaste stvari niso same po sebi privlačne. So ponesrečene imitacije slabe kvalitete. Mislim, da se moje sanje ukvarjajo s to razmejitvijo.


Torej govorijo te sanje o kvaliteti odnosov. Glede na tvoje navdušenje nad profesionalnostjo prodajalke, v odnosih pričakuješ profesionalnost. Nič lahkotnega ne pride v poštev. Za kužka ni dovolj prostora. Verjetno zato, ker z energijo, ki jo premoreš, gradiš silno urejene angleške vrtove, ki pa so premali. Kič pa itak ni vreden, da bi se človek z njim ukvarjal. Pozabljaš, da je tudi kič lahko umetnost. Pa še poceni je. Dostopen marsikomu. "Ni to neka visoka erotika, pač pa prijetna kurbirska lahkotnost." Nič ekskluzivnega. Čisto možno, da gre vsanjah samo za objektivni prikaz tvojih sorodnic. Me je pa malo zmotil zadnji in predzadnji del sanj, ki me je malo ziritiral.
Ženske pogosto uporabljate besedo želeti, v resnici pa gre za vaša pričakovanja, ki so na meji zahtev. Tako si v zadnjem delu sanj napisala, da predavateljica "želi", da preučiš fascikle. Torej zahteva in potem skupaj obe vložita veliko energije. Je res potrebna, se splača? Bi bilo mogoče bolj pametno urediti kak preprosti veliki vrt za kužka?
Pač moje misli, nič kar bi človek nujno vzel za sveto.
Back to top
« Last Edit: 17.12.2008 at 10:41:51 by murileon »  
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1067 - 17.12.2008 at 12:20:28
 
Quote:
Najbrž že. Gre za povezanost na novih temeljih in seveda hkrati za razmejitev od drugih. Je pa tu več kot problem plehkosti. Sorodnici sta boleča točka moje preteklosti in mogoče zdaj nisem pripravljena pojasnjevati podrobneje.


Dejstvo je, da v se sanjaš  razrešiš ogroženosti od njunih (potencilano v povezavi z izkušnjo s s trgovko)) slabih  namenov  s tem, da dobiš uvid v prozornost/prosojnost in nefunkcionalnost njune ponudbe.  S tem, ko spregledaš njuno 'igro', nisi več pogojena z njuno močjo nad tabo in se ti niti ni treba več spuščat v 'bolečo točko' svoje preteklosti.  Če smo natančnejši: pravi namen  sanjskega 'brskanja po starih papirjih' je pravzaprav  vpoklic  intervencije sorodnic in babice, zato v fajlih (v brskanju po družinski in osebni zgodovini) ni možno najt konkretnih 'bolečih točk' in jih na tak način ozavestist in razrežit (kot to v budni zavesti  delajo psihoanalitiki) ampak le skozi konkretne/aktualne sanjske odnose in situacije, ki jih takšen namen 'brskanja po fajlih' sproti vpokliče...
Back to top
« Last Edit: 17.12.2008 at 15:41:12 by titud »  
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1068 - 18.12.2008 at 12:06:35
 
Včeraj popoldne sva z ženo  peljala k veterinarju  uspavat domačega psa, ki je sicer doživel skoraj  18 človeških  let (100 pasjih). V čakalnici mi je poginil kar v naročju (žena je odšla ven, ker ni mogla gledat, kako se pes matra),  zato (oz. kljub temu) je bila to zame precej stresna situacija. Zvečer mi je sin povedal, da dela za časopis članek o tem, da nekje zakonodaja omogoča vročitev obtožnih dokumentov osmuljencu kar na njegov face-book naslov, ki naj bi sodišču zadoščal za identifikacijo. Zadevi so se mi sanjah povezale in odrazile takole:

Z ženo prispeva v nek obema slabo poznano mesto. Parkiram v neki ulici blizu naslova, na katerega sem očitno namenjen. Rečem ji, naj počaka kar pri avtu, ker imam za opravit neko zoprno zadevo. Blizu najdem v neki gasi naslov stare stavbe, na katerem moram kar v nabiralnik  oddat eno zadevo iz sodišča. Ko se obrnem, da da bi se vrnil k avtu, je bila ulica povsem drugačna  kot ob odhodu od avta. Začnem iskati 'pravo' ulico, prehodim veliko ulic in nobena mi ni niti približno znana. Celo ponavlajo se ne, zato spoznam, da se kar sproti  kreirajo  in da ne gre za to, da  bil pozabljiv ali  da bi se izgubil. Pogrešam/izgubim  pa mobitel in vse dokumente, saj opazim, da tudi jakna, v kateri sem oblečen ni moja oz. jo spoznam kot jakno, ki sem jo videl na nekem stolu pred neko restvracijo in sem jo očitno kar zamenjal oz. vzel sabo. Sanje se končajo z občutkom precejšnje brezizhodnosti in hkrati z v ozadju prisotnem sumu, da vse to ne more biti res, zato me za izgubljeno ženo/avto niti ne skrbi lastnemu občutju brezizhodnosti primerno...
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #1069 - 18.12.2008 at 13:30:37
 
titud wrote on 18.12.2008 at 12:06:35:
 Sanje se končajo z občutkom precejšnje brezizhodnosti in hkrati z v ozadju prisotnem sumu, da vse to ne more biti res, zato me za izgubljeno ženo/avto niti ne skrbi lastnemu občutju brezizhodnosti primerno...    


Izgubljanje fizičnih, materialno otipljivih lokacij je najbrž podobno izginjanju fizičnih teles. Za obojim ostane neka praznina, določen občutek izgubljenosti. Soočenje s smrtjo (tudi če je to "zgolj" hišni ljubljenček)  pomeni soočenje z zavestjo o lastni minljivosti, spremembe lokacije pa tudi pomenijo minljivost  (nič ni večno - ne telesa, ne lokacije, ne identitete).  So mogoče sanje povezale dejstvo, da prenos domačega naslova v virtualno okolje še vedno pomeni neko eksistenco , z doživljanjem smrti (večnost je v spreminjanju)? Zato kljub brezizhodnosti začasna izguba identitete, ljubljene osebe in spremenjeno okolje niso doživljeni tragično?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1070 - 18.12.2008 at 13:57:27
 
Quote:
Izgubljanje fizičnih, materialno otipljivih lokacij je najbrž podobno izginjanju fizičnih teles. Za obojim ostane neka praznina, določen občutek izgubljenosti. Soočenje s smrtjo (tudi če je to "zgolj" hišni ljubljenček)  pomeni soočenje z zavestjo o lastni minljivosti, spremembe lokacije pa tudi pomenijo minljivost  (nič ni večno - ne telesa, ne lokacije, ne identitete).  So mogoče sanje povezale dejstvo, da prenos domačega naslova v virtualno okolje še vedno pomeni neko eksistenco , z doživljanjem smrti (večnost je v spreminjanju)? Zato kljub brezizhodnosti začasna izguba identitete, ljubljene osebe in spremenjeno okolje niso doživljeni tragično?

Po moje je v ozadju sanjsko kreiranega subjektivnega sveta, ki se spremeni zaradi izpolnjevanja/dogajanja nekih  dolžnosti/nujnosti (nujna sta samo smrt in davki  Tongue) obstajala tudi subjektivna zavest o obstoju od tega sveta  neodvisnega ali vsaj ločenega objektivnega sveta, ki se ga  izguba osebne identitite in subjektivna dezorentiranost ne dotakne bistveno. Mogoče je k temu 'sumu' v sanjah pripomoglo fizično distanciranje moje žene in njeno presentljivo  objektiven pogled na nujnost pasje  smrti ('vendarle je bil star 100 pasjih let'), s katerim je blažila mojo skoraj otročjo  subjektivno prizadetost. K sanjski dezorinetaciji v prostoru pa je po moje pripomoglo fizično dejstvo, da sem na ženino zahtevo/željo iz stanovanja takoj odstranil vse, kar je bilo povezano s psom, zato se mi je dom zdel tuj/spremenjen   že pred odhodm v posteljo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #1071 - 18.12.2008 at 14:01:39
 
Quote:
Ja, v luči tvoje interpretacije, se tudi meni zdi, da gre za sanje o tem kdo si, koliko te določajo družinske razmere, kaj ti je zares pomembno.
Prvi prizor opisuje odnos z babico, ki je imela zgleda v življenju precejšen vpliv nate, vendar se mi zdi ta odnos tudi ambivalenten, po eni strani ti je bila vzor, po drugi strani pa njenega vedenja nisi nikdar v celoti razumela oz. si si želela ali pričakovala njene drugačne odzive.
Sestrična in teta sta ti pomagali izoblikovat tvojo identiteto v smeri kaj ti nisi ali si ne želiš postat.
V drugem prizoru z vrtom in kužkom, se mo zdi, da je kužek tisto ljubeče bitje, ki mu je na račun urejene podobe namenjene drugim, odmerjeno premalo prostora. Gre za tvoje preteklo občutenje, ali za tvojo vrednoto v odnosu do okolice.
bp

murileon wrote on 16.12.2008 at 21:22:40:
[
Torej govorijo te sanje o kvaliteti odnosov. Glede na tvoje navdušenje nad profesionalnostjo prodajalke, v odnosih pričakuješ profesionalnost. Nič lahkotnega ne pride v poštev. Za kužka ni dovolj prostora. Verjetno zato, ker z energijo, ki jo premoreš, gradiš silno urejene angleške vrtove, ki pa so premali. Kič pa itak ni vreden, da bi se človek z njim ukvarjal. Pozabljaš, da je tudi kič lahko umetnost. Pa še poceni je. Dostopen marsikomu. "Ni to neka visoka erotika, pač pa prijetna kurbirska lahkotnost." Nič ekskluzivnega. Čisto možno, da gre vsanjah samo za objektivni prikaz tvojih sorodnic. Me je pa malo zmotil zadnji in predzadnji del sanj, ki me je malo ziritiral.
Ženske pogosto uporabljate besedo želeti, v resnici pa gre za vaša pričakovanja, ki so na meji zahtev. Tako si v zadnjem delu sanj napisala, da predavateljica "želi", da preučiš fascikle. Torej zahteva in potem skupaj obe vložita veliko energije. Je res potrebna, se splača? Bi bilo mogoče bolj pametno urediti kak preprosti veliki vrt za kužka?
Pač moje misli, nič kar bi človek nujno vzel za sveto.


titud wrote on 17.12.2008 at 12:20:28:
Dejstvo je, da v se sanjaš  razrešiš ogroženosti od njunih (potencilano v povezavi z izkušnjo s s trgovko)) slabih  namenov  s tem, da dobiš uvid v prozornost/prosojnost in nefunkcionalnost njune ponudbe.  S tem, ko spregledaš njuno 'igro', nisi več pogojena z njuno močjo nad tabo in se ti niti ni treba več spuščat v 'bolečo točko' svoje preteklosti.  Če smo natančnejši: pravi namen  sanjskega 'brskanja po starih papirjih' je pravzaprav  vpoklic  intervencije sorodnic in babice, zato v fajlih (v brskanju po družinski in osebni zgodovini) ni možno najt konkretnih 'bolečih točk' in jih na tak način ozavestist in razrežit (kot to v budni zavesti  delajo psihoanalitiki) ampak le skozi konkretne/aktualne sanjske odnose in situacije, ki jih takšen namen 'brskanja po fajlih' sproti vpokliče...  


Babica oz. njen vpliv predstavlja v naši ženski liniji nekakšno generacijsko karmo - ob zahtevi po vsesprejemanju manjkajo kakršnikoli razločevalni kriteriji - se pravi avtoriteta, ki bi terjala odgovorno, etično ravnanje. Ravno to vsesprejemanje brez kakršnihkoli zahtev je sprožilo popoln razdor v sorodstvu, simptomatično po babičini smrti, prav po zaslugi omenjenih (in še nekaterih) sorodnic, katerih destruktivno, zlo ravnanje (in vse pripadajoče posledice) ni bilo nikoli problematizirano. Odsotnost kriterijev je uničila vezi, je povzročila razpad skupnosti. V sanjah se v bistvu borim proti zahtevi, da se celo ob razpadu skupnosti igramo igro "vse je v redu", tudi če vsi vidimo skozi. Ker je to igra, ki naj bi ohranjala skupnost pri življenju (čeprav  je seveda ne), se ne morem izogniti rahlemu občutku krivde.

Prihod otroka izostri problem te generacijske karme in postavi vprašanje, na katerih temeljih se bo sedaj organizirala skupnost oz. kako se bo otrok povezoval vanjo. Starih ne morem sprejeti oz. jih ni, nove je težko vzpostaviti, ampak treba je najti pot zanje.

Hvala vsem za uvide.




Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1072 - 18.12.2008 at 15:24:08
 
Quote:
Babica oz. njen vpliv predstavlja v naši ženski liniji nekakšno generacijsko karmo - ob zahtevi po vsesprejemanju manjkajo kakršnikoli razločevalni kriteriji - se pravi avtoriteta, ki bi terjala odgovorno, etično ravnanje. Ravno to vsesprejemanje brez kakršnihkoli zahtev je sprožilo popoln razdor v sorodstvu, simptomatično po babičini smrti, prav po zaslugi omenjenih (in še nekaterih) sorodnic, katerih destruktivno, zlo ravnanje (in vse pripadajoče posledice) ni bilo nikoli problematizirano. Odsotnost kriterijev je uničila vezi, je povzročila razpad skupnosti. V sanjah se v bistvu borim proti zahtevi, da se celo ob razpadu skupnosti igramo igro "vse je v redu", tudi če vsi vidimo skozi. Ker je to igra, ki naj bi ohranjala skupnost pri življenju (čeprav  je seveda ne), se ne morem izogniti rahlemu občutku krivde.

Prihod otroka izostri problem te generacijske karme in postavi vprašanje, na katerih temeljih se bo sedaj organizirala skupnost oz. kako se bo otrok povezoval vanjo. Starih ne morem sprejeti oz. jih ni, nove je težko vzpostaviti, ampak treba je najti pot zanje.

Hvala vsem za uvide.


Smrt tistega,ki skupnost vzdržuje, ne pomeni nujno tudi razpada skupnosti: Vsaj za tiste ne, ki   skupnost še naprej potrebujejo za vzdrževanje lastne identitete. Takšna skupnost je lahko zgolj simbolna in traja dokler se simbolno ne izprazni, pa še potlej se lahko dolgo časa vzdržuje preko obhajanja  izpraznjenih obredij. Vso pravico imaš  iz takega obrednega obhajanja izstopit, vendar se je res za vprašat, ali je tako dejanje fer do tistih, ki simbolno skupnost še vedno potrebujejo. Če ti je kaj do njih, potem sodeljuj, dobro pa je, da jim  hkrati daš vedeti, da si samo fer do njih in da sama tega ne potrebuješ, ker bodo sicer poskušali izrabljati skupnost kot krinko za izavjanje nadzora in oblasti nad tvojim življenjem podobno kot tvoja babica. Osebno sem bil priča in akter  kar nekaj razhodom s takimi skupnostmi (tudi z občutkom lastne 'krivde'), za katere pa se je izkazalo, da so   živele/životarile svoje izpraznjeno/okostenelo življenje ne toliko zato, ker bi jih prizadel moj razhod z njimi, ampak predvsem zato, ker so bile že prej le 'šlep' palica oz kompenzacija tisim, ki niso uspeli zgardit svojih avtentičnih skupnosti...
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #1073 - 21.12.2008 at 12:10:51
 
V današnjih sanjah sem se znašel sredi nekakšnih srbskih ali ruandskih pokolov, v skupini preganjanih, v kateri so bili poleg mene večinoma otroci.

Vseh detajlov se ne spomnim, spomnim se dveh prizorov, v enem se skrivamo v nekakšni veliki omari, jaz z nožem v rokah in pripravljen, da eksplodiram v prvega, ki bi nas morebiti odkril.

V drugem prizoru pa smo nekje na planem, ponoči, iščemo poti po katerih bi se lahko prebili na kakšno varno območje.

V prvem prizoru se počutim stisnjenega v kot, brez možnosti prave obrambe, pa vendar pripravljen se boriti do zadnjega trenutka. V drugem prizoru precej obupano iščem poti ven iz te situacije.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1074 - 21.12.2008 at 13:35:30
 
Pred par dnevi sem imel sanje iz katerih se spomnim samo dveh simbolov oziroma kratkih situacij.
Bil sem oblečen v spodnje hlače, kakeršne je nosila moja babica. Ženskosti ni imela razvite. Vedno je nosila spodnje hlače podobne današnjim bokserkam, ki pa so meni kot otroku delovale popolnoma nežensko, feminilno popolnoma nerazvito. Bog ne daj, da bi svoje gate kdaj poimenovala hlačke. To so bile striktno hlače. Jaz sem v sanjah oblečen v slične gate, le da se temu bolj reče hlačke. Lepe roza, erotične, prijetne mehke tople. Zgleda tudi, da je moje telo podobno ženskemu telesu. Kot otrok sem se vedno totalno zgražal, če me je kdo zamenjal s punčko. Pa tudi ženska patetika in dekliškost so mi vedno delovali inferiorno, nekaj, s čimer se pravi moški res ne more identificirati. V sanjah pa mi je na trenutek sicer malo nelagodno, ampak si rečem, pa kaj, če delujem dekliško in dekliško erotično.
Nato se še spomnim, da kakih deset do zob oboroženih policajev izvaja neko preiskavo. Išče krivca. V tisti dekliški opravi pomislim, da se nimam česa bati, saj nič ne skrivam.
Par dni sem rabil, da sem natuhtal ta dva kompleksna simbola. Eden je moj odnos do feminilnosti in do svojega aspekta ženskosti. Do zob oboroženi policaji so moj aspekt, ki kar naprej nekaj tuhta, ocenjuje, precenjuje, sodi, obsoja, komentira, pametuje, v bistvu vedno išče krivca, kar je daleč od feminilnega razumevanja, empatije, rahločutnosti. Kakor je bilo lepo vidno tudi na tem forumu, včasih iščem neke krivce za kolektivne situacije in rad molariziram. Ta aspekt se seveda prebuja vkonfliktih s partnerko, kjer v svojih mislih meljem njeno krivdo. Moja partnerka ima oba aspekta, ki sta tu v mojih sanjah, tudi precej razvita in tudi precej avtonomna, neodvisna od kontrole zavesti. Glede na to, da sem v sanjah "deklica v prvi osebi", kaže po mojih izkušnjah na to, da mi sprejemanje feminilnosti in "potreba po nenapadanju feminilnosti" počasi prihaja v zavest. Ko je moja partnerka ogrožena, se prebudi njen animus, ki reagira strogo, vojaško, policajsko, tudi divje. Njena dekliškost pa je ogrožena zaradi njenega pomanjkanja samozavesti na tem področju. Verjetno vsaka ženska do neke mere trpi za tako "boleznijo", razen kake ledene kraljice, ki so čisto prepričane v svojo vzvišenost in privlačnost.
V glavnem, borba v partnerskem odnosu, mi je počasi odprla potrebo po prebujenju mojega ženskega aspekta, oziroma po višji kvaliteti delovanja moje anime. Moja anima je drugače bolj histerično in k smiljenju nagnjeno bitje, kot je bila moja babica.

Nato je kak dan kasneje v znamenju virusa, ki je napadel družino in tudi meni že pošteno načel imunski sistem, ter obiska nekega predavanja o sinhroniciteti. Ker sem doma čuval sina, sem imel možnost se spomniti kakih sanj. Prepričan sem bil, da bodo v znamenju prejšnje dnevnega dogajanja. Pa niso bila. Spet se spomnim samo enega simbola in kratkega dogajanja. V sanjah naj bi kupil srebrnik za cca 40€. Po mojih trenutnih merilih je to denar, ki ga ne moreš zanemariti. Partnerka me v sanjah opozori, da to sploh ni srebrnik. Začuden nad sabo, ker je to očitno en navaden medeninasti gumb, kot se jih spomnim na plaščih babice ali ene njene prijateljice Ane, ki mi je več kot babica in je del stare družine. Nato se srebernik-gumb spremeni v kovanec jugoslovanskih dinarjev, gor je letnica 197...in še ena številka, verjetno ni pomembno. Dinarji so v današnjih dneh na naših tleh postali neuporabna, brezvredna valuta.
Ker sem zaradi težav v komunikaciji s partnerko razmišljal, bolj nezavedno kot zavedno, o tem, da se bom mogoče moral preseliti nazaj od koder prihajam, so me sanje opozorile, da take vrste razmišljanja niso nič vredna. Recimo, da sem v to vlagal energijo v višini 40€. Družini iz katere prihajam je najbolje šlo v sedemdesetih letih. Ko so nosili tiste cenene gumbe. Ampak čas je šel naprej in to dandanes zame več nima smisla. No, mimogrede, tisti gumbi so na otip prijetni in topli in me spominjajo na Ano, ki jo imam še vedno rad. Ni imela otrok in se je navezala na naju z bratom. Precej uravnovešena oseba je, kljub njeni nizki izobrazbi in precej težkemu življenju. Verjetno je v tem tudi nekaj kompenzatornosti. Ko je v odnosu s partnerko težko, dobim nostalgijo po občutkih razumevanja.
Modre sanje Smiley. Kot zmeraj, le razumem jih le včasih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1075 - 21.12.2008 at 13:58:35
 
Quote:
V današnjih sanjah sem se znašel sredi nekakšnih srbskih ali ruandskih pokolov, v skupini preganjanih, v kateri so bili poleg mene večinoma otroci.

Vseh detajlov se ne spomnim, spomnim se dveh prizorov, v enem se skrivamo v nekakšni veliki omari, jaz z nožem v rokah in pripravljen, da eksplodiram v prvega, ki bi nas morebiti odkril.

V drugem prizoru pa smo nekje na planem, ponoči, iščemo poti po katerih bi se lahko prebili na kakšno varno območje.

V prvem prizoru se počutim stisnjenega v kot, brez možnosti prave obrambe, pa vendar pripravljen se boriti do zadnjega trenutka. V drugem prizoru precej obupano iščem poti ven iz te situacije.

bp


Moja prva domneva je na objektivni ravni. Nekdo ali neka situacija v realnosti pritiska nate, zaradi česar se počutiš nemočno, kot kak otrok.

Druga varijantaje na subjektivni ravni. Neki tvoji notranji aspekti so do tebe in verjetno tudi do okolice zelo neusmiljeni. Zato se počutiš zelo nemočnega in ogroženega. Verjetno se kdaj tako počuti tudi kdo, ki je s tabo v odnosu in funkcionira infantilno.
V Srbiji in verjetno tudi v Ruandi gre za neko kolektivno blaznost, ki je aktivirala vojske, zrahljala sistem, ki je omogočal zaščito nemočnih in preprečeval nastajanje vojaških tolp, ki so se okoriščale s situacijo. Verjetno je trenutni kolektivni način razmišljanja zelo nenaklonjen tvoji trenutni situaciji, ki samo še vzpodbuja tvojo domnevno eksistencialno krizo. Iz slike, da gre za noč, domnevam, da gre za težavo osvetliti trenutno situacijo. Trenutno znaš funkcionirati v situaciji, ko moraš hitro odreagirati, eksplodirati, v prostoru velikosti omare, ki ga zmoreš sam napolniti. Ko si v temi na večjem prostoru, ki bi ga lahko napolnila skupina ljudi, orientacije ne najdeš. V tebi trenutno ni prebujenega starševskega aspekta, ki bi te pomiril, potolažil in ti vlil upanje v svetlo prihodnost. Rešitev je v pozorni skrbi zase, še bolj pa pripadnosti neki socialni strukturi, ki bi te podpirala z razumevanjem in zaznavala tvoj obstoj. Mogoče družina.
Spomnil sem še, kaj je tisto bistveno v situacijah v Ruandi ali Srbiji. Popolnoma zgrešena morala in etika. Nacionalizem, pripadnost skupini, vodji, je prva vrednota. Ni odnosa do empatije, ki bi akceptirala potrebe nemočnih in odvisnih. Ni odnosa do zaščite v skupnosti, pripadnosti nekomu. Pretiravanje v individualizmu, ki je prestrašilo aspekt otroka, ki potrebuje tudi razvita kolektivna čustva. Ker kolektivna čustva, bolje pogledi niso dobro razviti, se kolektivni aspekti v tvojih sanjah pojavljajo kot povzročitelji tragedij v Ruandi in Srbiji.

Sproti sem se spomnil interpretacije, zato je mogoče malo zmešnjave. Ampak bistvo mojih misli se verjetno da ujeti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #1076 - 22.12.2008 at 09:07:53
 
murileon wrote on 21.12.2008 at 13:35:30:
Modre sanje Smiley. Kot zmeraj, le razumem jih le včasih.


Meni se zdi kar precej kompenzatornosti v teh sanjah. Kolikor razumem skozi te sanje, je pravzaprav tisto, kar si pogrešal pri babici nežnost, toplina in ljubezen, kar je nekoliko nadomestila tukaj omenjena gospa Ana. Lik ženstvenosti sicer pri otroku ponavadi uteleša mati, ne babica. Babica je običajno bolj varuhinja ognjišča, modra žena.
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1077 - 22.12.2008 at 12:43:01
 
Quote:
murileon wrote on 21.12.2008 at 13:35:30:
Modre sanje Smiley. Kot zmeraj, le razumem jih le včasih.


Meni se zdi kar precej kompenzatornosti v teh sanjah. Kolikor razumem skozi te sanje, je pravzaprav tisto, kar si pogrešal pri babici nežnost, toplina in ljubezen, kar je nekoliko nadomestila tukaj omenjena gospa Ana. Lik ženstvenosti sicer pri otroku ponavadi uteleša mati, ne babica. Babica je običajno bolj varuhinja ognjišča, modra žena.


V pravljicah ali pa redke izjeme. Moja mama je ostala na nivoju najstnice, zato ni premogla neke zrele ženstvenosti. Temu primerno se je razvijala moja anima, ki se mora zdaj transformirati pod pritiskom okoliščin. Moje projekcije na mojo partnerko so pogosto zgrešene, zato se dogaja, da doživim čisto drugačno reakcijo od tiste, ki jo pričakujem. Je pa res, da ima tudi ona svojega animusa trdega kot kamen in pretirano resnega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #1078 - 22.12.2008 at 16:52:36
 
murileon wrote on 21.12.2008 at 13:35:30:
Pred par dnevi sem imel sanje iz katerih se spomnim samo dveh simbolov oziroma kratkih situacij.
Bil sem oblečen v spodnje hlače, kakeršne je nosila moja babica. Ženskosti ni imela razvite. Vedno je nosila spodnje hlače podobne današnjim bokserkam, ki pa so meni kot otroku delovale popolnoma nežensko, feminilno popolnoma nerazvito. Bog ne daj, da bi svoje gate kdaj poimenovala hlačke. To so bile striktno hlače. Jaz sem v sanjah oblečen v slične gate, le da se temu bolj reče hlačke. Lepe roza, erotične, prijetne mehke tople. Zgleda tudi, da je moje telo podobno ženskemu telesu. Kot otrok sem se vedno totalno zgražal, če me je kdo zamenjal s punčko. Pa tudi ženska patetika in dekliškost so mi vedno delovali inferiorno, nekaj, s čimer se pravi moški res ne more identificirati. V sanjah pa mi je na trenutek sicer malo nelagodno, ampak si rečem, pa kaj, če delujem dekliško in dekliško erotično.
Nato se še spomnim, da kakih deset do zob oboroženih policajev izvaja neko preiskavo. Išče krivca. V tisti dekliški opravi pomislim, da se nimam česa bati, saj nič ne skrivam.

Meni se zdi, da te sanje govorijo tudi o drugosti, drugačnosti, o tistem, kar se ne ujema s tvojimi predstavami in pričakovanji, povezanimi z ženskami v tvojem življenju. Ali pa tudi s tistimi zunanjimi splošnimi predstavami, recimo ko primerjaš kakšne "cosmo girls" in dejansko osebo pred teboj.

Tukaj so ti že poočitali, da si pasivno agresiven, kakšna nežnejša duša se je morda (vsaj nazivno) celo odvrnila od nadaljne debate (prav tako lahko recimo tudi zaradi moje brezobzirnosti), če imaš doma podoben način komuniciranja, je to lahko potencialni generator medosebnih konfliktov.

Vendar to sploh še ni vse, zdi se mi, da si negotov v svoji novi vlogi partnerja in očeta, pričakovanja svoje partnerke pa večkrat doživljaš kot pritisk. Obrambne reakcije so spet lahko generator napetosti in konfliktov, izrečenih ali neizrečenih. Vsaj po mojih izkušnjah.

Tretji del je, da se ne počutiš dobro v svojih čevljih niti v zunanjem svetu, tudi tu si negotov, nezadovoljen z odnosi, v konfliktnem ali dvojnem odnosu do različnih avtoritet, od katerih se počutiš  odvisen, da ne rečem celo na nek čuden način nanje navezan.

Poleg tega si pa še pod zunanjim pritiskom, znašel si se, če sem te prav razumel, v denarni stiski, za katero še ne poznaš poti ven, niti ne vem, ali jo morda iščeš, ali se morda umikaš.

Zadnji del, ki se mi je zdel zanimiv v tvojih preteklih sanjah, je konflikt med hedonizmom in askezo. Ne vem točno, ali gre za notranji ali družinski konflikt, povezan pa je po mojem z denarnimi problemi, to novo situacijo, na katero še ne poznaš odgovora in načinom njenega reševanja.  Zdi se mi, da pod hudim pritiskom iščeš sočutje, usmiljenje, nekoga, ki ti bo v tej zapleteni situaciji prinesel neko zavetje, vsaj majhno olajšanje, kot jo recimu prinese jokajočemu otroku sladoledna lučka. Vendar je to pričakovanje in reakcija po mojem otročja. Dejansko prej potrebuješ vzpostavit odnos, v katerem si bosta s partnerko v vzpodbudo, podporo, olajšanje, okolje skupnega načrtovanja in reševanja težav, ne pa vir pritiska na drugega.

Rožnate hlačke pa samo v tej luči spet slikajo probleme, ki jih imaš s svojo vlogo v družini, odnosom do partnerke in odnosom do sveta, avtoritete, ki ga trenutna kriza oz. stiska dela še posebej hudega.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #1079 - 22.12.2008 at 17:03:34
 
murileon wrote on 21.12.2008 at 13:58:35:
Moja prva domneva je na objektivni ravni. Nekdo ali neka situacija v realnosti pritiska nate, zaradi česar se počutiš nemočno, kot kak otrok.

Gre za situacijo iz življenja, nekaj kar mi je pomembno, pa kljub vsemu trudu ne uspem ničesar spremenit. Zanimive se mi zdijo sanje, ki vse skupaj slikajo v zelo dramatičnih slikah, medtem ko se zavestno prepričujem, da to ni življenska katastrofa in naj enostavno  odidem naprej.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 70 71 72 73 74 ... 90