Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 7
(Read 34842 times)
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Živciranja
Reply #30 - 21.10.2005 at 11:46:42
 
Živčnost je produkt sodobnega časa, imho. A sploh vemo kam tok hitimo? Sploh službe. Kjerkoli sem delala so bli šefi živčni, skos eni pritiski in skos se mudi; za večjo storilnost, za večje dobičke; na cestah je pa itak vsak dan večji urnabes, cel teksas. Sploh v Ljubljani kjer so skos neskončni zastoji in vedno večje količine prometa. Tko, da res blagor vsem tistim, ki v tej civilizaciji lahko ohranjajo v vsakem trenutku mirne živčke. Vendar jaz takih ljudi ne poznam. Ker vsakdo kdaj popeni, tko pač je. Nekdo mi je rekel, da če ne bi vsak dan mal alkohola spil, da bi težko prenašal vse te pritiske. Grin
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Živciranja
Reply #31 - 21.10.2005 at 12:28:23
 
Bardo_Thodol wrote on 21.10.2005 at 11:04:11:
Z živčnostjo nad naslilje, laž, podtikanja, je pa skoraj tako, kot z bencinom nad požar.



še 1x :...živciranje naj bi služilo kot vzrok za akcijo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Živciranja
Reply #32 - 21.10.2005 at 12:56:04
 
vida wrote on 21.10.2005 at 12:28:23:
še 1x :...živciranje naj bi služilo kot vzrok za akcijo...



Živciranje je popolnoma napačen vzrok za akcijo - je podobno dober vzrok za akcijo kot je bencin dobro sredstvo za gašenje požara, saj po navadi živciranje pripelje do najbolj katastrofalnih akcij, ki se vse po vrsti končajo zelo nesrečno.

In še enkrat ni okolje tisto, ki bi moralo biti krivo za živciranja, temveč napačno delovanje in mišljenje oziroma napačno razumevanje okolice in delovanje na podlagi takšnega napačnega razumevanja.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Živciranja
Reply #33 - 21.10.2005 at 13:16:14
 
gape wrote on 20.10.2005 at 12:26:57:
se reče
prej te je motl da oni to delajo, zdej te moti da tebe to moti.

svoje cajte smo mel nekoga ki ti je znal zabrusit: kar te mot je tvoja pot!


Sem  to na nek način obdelal z ene druge strani: če te živcira, da  maš problem, se tega  živciranja s problemom lahko rešiš  samo na način, da  problem zgine. To, da problem zgine, ne pomen nujno, da problem razrešiš (racionalno/intuitivno), ampak je zadost že, da se rešiš problema. Ker se problemi  lahko porajajo  le znotraj sfere jezika, problemi izven sfere verbalnega sploh ne obstajao. Problema se je mogoče rešeit ne da bi ga razrešli  edino v neizrekljivem, zato tam ni  ni problemov in zato tud živcirnja z njimi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živciranja
Reply #34 - 21.10.2005 at 13:19:28
 
vida wrote on 21.10.2005 at 12:28:23:
še 1x :...živciranje naj bi služilo kot vzrok za akcijo...

Če se rada živciraš, tukaj pač ne morem nič  8)

Ni pa treba živciranja zahtevati tudi od drugih, halo, ta je pa mal huda.


Dober vzrok za akcijo je že zgolj zaznava nepravilnosti in možnost za izboljšanje stanja, ne pa živčnost.

Sicer bi bilo podobno absurdno, kot če bi rekel, da bom pomil posodo šele takrat, ko me bo ta začela živcirati (ali pa ko me bo začelo trgati v križu).
Kaj ni dosti boljši razlog za pomivanje posode že samo dejstvo, da je ta pač umazana in da preprosto ni več pomite posode, ki bi jo še lahko uporabil.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Živciranja
Reply #35 - 21.10.2005 at 13:42:00
 
Jaz mislim, da razumem, kaj je želela vida povedati, da naj bo živciranje neko izhodišče za akcijo. Samo pomembno je, da sprejmemo naprej, da tako je, in da je v nas, nato delujemo. Niti ni važno tolk zakaj. Odgovori pridejo kasneje.

Ne vem no, Blisk, a se ti res zdi, da si ti tolk boljši od drugih? S tem ustvarjaš še večjo ločenost in dvojnost, ki že itak je in na nek način mora biti v sedanjih časih, ampak, da bi ljudje bli tolk slabi?
Poskusi videt to taisto dobro tud v drugih no. Pa bo lažje najt mir v sebi. Al pa poskusi videt tisto kar drugim očitaš tud kdaj v sebi. Boš lahkotneje reagiral na situacije. Svobodneje. Obstaja nek red, ki ga ni potrebno dodatno ustvarjat po moje. Je pa razumljivo, da si človek želi najti notranji mir. Ampak s prepričanjem, da so drugi bad, sami pa good, pa je mal težje. No, ni pa nujno, ponavadi se v ekstremu vidi nasprotnost, ki predstavlja uvid in uravnovesi.




Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živciranja
Reply #36 - 21.10.2005 at 13:47:34
 
Quote:
Jaz mislim, da razumem, kaj je želela vida povedati, da naj bo živciranje neko izhodišče za akcijo. Samo pomembno je, da ga sprejmemo naprej, nato delujemo.

Z mojimi prepričanji se nekako ne sklada (pa to ni živciranje  Cheesy ) ravno tisti del ... NAJ BO ŽIVCIRANJE izhodišče...

Zakaj pa naj bo?
A brez živciranja res ne bi šlo?


Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Živciranja
Reply #37 - 21.10.2005 at 13:57:33
 
Bardo_Thodol wrote on 21.10.2005 at 13:47:34:
Z mojimi prepričanji se nekako ne sklada (pa to ni živciranje  Cheesy ) ravno tisti del ... NAJ BO ŽIVCIRANJE izhodišče...

Zakaj pa naj bo?
A brez živciranja res ne bi šlo?



Bilo je mišljeno, naj bo..., če že je. To velja za karkoli drugega, kar v človeku povzroča nemir. Ti verjetno misliš živciranje kot neko delovanje, vendar mnogo ljudi je v tem nemočnih, in se ne zavedajo, da si to sami dovoljujejo, in ne znajo kontrolirati svojih živcev oz. še bolje upravljati z njimi.

Recimo, nekdo se bo namesto živciral popolnoma zaprl, in postal pasiven. Nekdo bo kolerično reagiral, kar tudi ni živciranje. Gre za to, da greš dalje, da spustiš. Da pustiš, da je, kar je. Da se ne živciraš pravzaprav, to pa je možno takrat, ko sprejmeš, da se. Uf Grin






Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Živciranja
Reply #38 - 21.10.2005 at 14:13:22
 
titud wrote on 21.10.2005 at 13:16:14:
Ker se problemi  lahko porajajo  le znotraj sfere jezika, problemi izven sfere verbalnega sploh ne obstajao. Problema se je mogoče rešeit ne da bi ga razrešli  edino v neizrekljivem, zato tam ni  ni problemov in zato tud živcirnja z njimi.



Tudi sloni obstajajo samo znotraj sfere jezika - pa jih nismo z brisanjem te besede iz SSKJ nič bolj odpravili, tako tudi problema ne odpravimo z brisanjem besede (razen tiste definicije, ki pravi, da je to beseda, ki je znotraj verbalnega - vendar so to vse besede).

Zdi se, da se bosta Blisk in Vida tudi v neizrekljivem še vedno živcirala v prometu, če se jima bo kdo vrinil v vrsto.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Živciranja
Reply #39 - 21.10.2005 at 14:34:22
 
titud wrote on 21.10.2005 at 13:16:14:
Ker se problemi  lahko porajajo  le znotraj sfere jezika, problemi izven sfere verbalnega sploh ne obstajao.


...
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Živciranja
Reply #40 - 21.10.2005 at 15:20:40
 
t wrote on 21.10.2005 at 14:13:22:
Tudi sloni obstajajo samo znotraj sfere jezika - pa jih nismo z brisanjem te besede iz SSKJ nič bolj odpravili, tako tudi problema ne odpravimo z brisanjem besede (razen tiste definicije, ki pravi, da je to beseda, ki je znotraj verbalnega - vendar so to vse besede).

Zdi se, da se bosta Blisk in Vida tudi v neizrekljivem še vedno živcirala v prometu, če se jima bo kdo vrinil v vrsto.


uživajte!


Saj ne trdim, da znam zbrisat problem (in s tem živciranje okrog njega) z brisanjem besede.  Vendar  ta  moja nezmožnost  brisanja  besede ne ovrže trditve, da se  problemi, ki nas živcirajo, pojavljajo izključno v sferi jezika in da jih izven njega ni.

Iskanje 'pravzvroka' nekega  problema nas slej ko prej pripelje do tega, da je  problem v njegovi izrekljivosti, torej v besedi.  Beseda je problem sama po seb,  zato se ta problem lahko  razrešuje  le v nove probleme, ki nas bolj ali manj živcirajo.  

Blisk in vida tko kot jaz in ti ne znata razreševat prometnih problemov z brisanjem v neizrekljivem, zato sta   tako kot ti in jaz obsojena na verabalno živciranje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Živciranja
Reply #41 - 21.10.2005 at 15:47:54
 
titud wrote on 21.10.2005 at 15:20:40:
Saj ne trdim, da znam zbrisat problem (in s tem živciranje okrog njega) z brisanjem besede.  Vendar  ta  moja nezmožnost  brisanja  besede ne ovrže trditve, da se  problemi, ki nas živcirajo, pojavljajo izključno v sferi jezika in da jih izven njega ni.


To dejstvo, na primer, da smo tako ali drugače vsi udeleženci v prometu različnih neprijetnih situacijah ni v ničemer odvisno od verbalnega - ko me nekdo izsiljuje na cesti in s tem na kocko postavlja moje življenje, to se zagotovo ne dogaja v sferi jezika, temveč v prometu. Ali se zaradi tega živciral pa je odvisno od mene.

Izrekljivost vsega skupaj je lahko problem, vendar pa ni problem te vrste, kot avto, ki se iz neke stranske ceste pojavi pred teboj ali nekdo, ki se ti vrine v vrsto.





uživaj!


Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Živciranja
Reply #42 - 22.10.2005 at 10:54:02
 
t wrote on 21.10.2005 at 15:47:54:
To dejstvo, na primer, da smo tako ali drugače vsi udeleženci v prometu različnih neprijetnih situacijah ni v ničemer odvisno od verbalnega - ko me nekdo izsiljuje na cesti in s tem na kocko postavlja moje življenje, to se zagotovo ne dogaja v sferi jezika, temveč v prometu. Ali se zaradi tega živciral pa je odvisno od mene.

Izrekljivost vsega skupaj je lahko problem, vendar pa ni problem te vrste, kot avto, ki se iz neke stranske ceste pojavi pred teboj ali nekdo, ki se ti vrine v vrsto.

uživaj!




Da avto, ki se ti vriva v vrsto, sploh perceptiraš kot problem, ki te živcira, je potrebna dolga verbalna zgodovina: za ta problem so potrebna zapisana prometna  pravila/zakoni in  verbalni  moralni kodekos nasploh, da te voznik, ki jih ne spoštuje, lahko ziritira sploh. Živciranje je v bistvu vznemirjanje v smilslu kje so policaji, da bi delali red... kako nekoristne zakone (in s tem oblast)imamo, da jih jih lahko vsak poljubno krši... kako jebeno prometno infrastukturo (in s tem oblast) imamo, da je tak kaosna cestah, da se ne da se brez kršitev pravil nikamor ne pride (in s tem opravičuješ lastno vrivarnje)...
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Živciranja
Reply #43 - 22.10.2005 at 11:22:06
 
titud wrote on 22.10.2005 at 10:54:02:
Da avto, ki se ti vriva v vrsto, sploh perceptiraš kot problem, ki te živcira, je potrebna dolga verbalna zgodovina: za ta problem so potrebna zapisana prometna  pravila/zakoni in  verbalni  moralni kodekos nasploh, da te voznik, ki jih ne spoštuje, lahko ziritira sploh. Živciranje je v bistvu vznemirjanje v smilslu kje so policaji, da bi delali red... kako nekoristne zakone (in s tem oblast)imamo, da jih jih lahko vsak poljubno krši... kako jebeno prometno infrastukturo (in s tem oblast) imamo, da je tak kaosna cestah, da se ne da se brez kršitev pravil nikamor ne pride (in s tem opravičuješ lastno vrivarnje)...



Po moje pa ne potrebuješ ničesar od tega - kar se mene tiče je avto, ki mi predstavlja takšno ali drugačno oviro povsem na istem nivoju s srnami, lahko priznam, da v tem vidim problem, vendar pa se izogibam temu, da bi se zaradi tega živciral.

Z lahkoto abstrahiram iz dane situacije vse razen mene in ceste, ter neke ovire na moji poti do cilja - ti oviri lahko rečem problem ali pa je sploh ne poimenujem, ali percipiram, pa bom zaradi nje še vseeno moral prilagoditi svoje akcije, če bom hotel prispeti do svojega cilja - vse to je popolnoma neodvisno od mojih verbalnih dejavnosti, kot so pojmovane, razmišljanje, živciranje...



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Živciranja
Reply #44 - 22.10.2005 at 12:00:46
 
Taka metodo abstrahiranja konkretnega drugega me spominja na kašne jogijske tehnike ali pa na ene vrste atavitzem. Če je do konca konsistentna, pol predpostavlja, da si  tud ti sam abstrahiran  drugi  za drugega, ko mu predstavljaš  srno in ko te s  tem postavlja v polje neverblanega enako kot ti drugega.

Na tak način se problem  rešuje le subjektivno  zate, ne odpravlja pa se prisotnosti problema kot takega. Objektivno se ga odpravlja  le v polju vzajemno neizrekljivega v smilu x-ovega  zelenega dinozavrčka, to je polju ljubezni do konkretnega drugega.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 7