Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 33
(Read 102560 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #75 - 25.08.2005 at 14:35:10
 
X wrote on 25.08.2005 at 14:27:44:
'Live and let live' si jaz ne predstavljam tako, da človeka prepustiš samemu sebi, naj se znajde sam kot ve in zna. Jaz ta angleški pregovor razumem bolj v smislu, da pustiš človeka naj živi tako kot on sam meni, da je zanj najbolje. Če meniš, da ti bolje veš kaj je zanj dobro, mu lahko svoje videnje kvečjemu predstaviš, pa še to samo, če te je on sploh pripravljen poslušat oz. le v primeru, če te za to povpraša. Nikakor ga pa ne silit v karkoli ali celo sodit, češ, ti gnili človek, ker s tem dosežeš kvečjemu nasproten efekt (kar je na tem forumu vidno že milijonkrat, tudi v tem topicu). Vkolikor človek pride do točke, ko meni, da je zavozil, ko ne vidi izhoda in je pripravljen vprašati za in sprejeti pomoč, potem naj to naredi in pomoč bo prejel. Hej, magari celo od mene, če meni, da bi mu znal pomagat... In obratno, če bom kdaj jaz zavozil, bom enostavno zacvilil 'Help me!' Cheesy Cheesy

Ask and ye shall receive.


se ne bi mogla strinjati bolj

čeprav imm občutek, da nisi razumel, kaj sem napisala - v mojem svetu namreč prositi za pomoč ni isto kot zahtevati (sklicevati na pravico)
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #76 - 25.08.2005 at 14:38:19
 
titud wrote on 25.08.2005 at 14:12:32:
Lilith pa toni v svojo (poklicno) pozornost namenjata  patološkimi primerkom družin in njihovih članov, ki rabijo  trdne/zdrave zglede, da se nanje naslonijo in psihično rehabilitirajo. Nč narobe, ampak paleta teh močnih zgeldov je široka, tako v literaturi (teoriji) kot v dnevni praksi, zato se me zdi pametno omejevat en in univerzalen za vse čase veljaven zgled.       



govoriš o poklicni deformaciji? Za razliko od tebe s z Lilith strinjam, ker tisto čemur ti praviš dnevna praksa je zgolj kulisa.

Univerzalen zgled - hm prilika o lastovkah kako naučijo svoje mladiče leteti
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #77 - 25.08.2005 at 15:01:09
 
sinjeoka wrote on 25.08.2005 at 14:38:19:
govoriš o poklicni deformaciji? Za razliko od tebe s z Lilith strinjam, ker tisto čemur ti praviš dnevna praksa je zgolj kulisa.

Univerzalen zgled - hm prilika o lastovkah kako naučijo svoje mladiče leteti


Jeba je v udejanju univerzalnega zgleda pred kulisami dnevne prakse, ne da bi enamu ali drugemu delali silo.  Razrešitev te jebe se moremo obetat  v zavezanosti profesiji, zato  to po meoje  ni profesionalno vprašanje na način, kot si ga zastavljata lilith in toni. Če bi blo, pol bi se razrešitev  tega vprašanja samo preneslo iz sfere religoznih/duhovnih  avtoritet v strokovne/profesionalne kroge. Amapak tega noben zame ne more rešit boljš kot jest sam in kljub temu, da je zard tega  to zgleda  banalno, je za to potrebna vsa vrhunska  prosfesionalna/religozna/duhovna angažiranost, ki jo je sposben skup spravit trenuten 'duh časa'.
Back to top
 
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #78 - 25.08.2005 at 15:07:44
 
sinjeoka wrote on 25.08.2005 at 14:35:10:
čeprav imm občutek, da nisi razumel, kaj sem napisala - v mojem svetu namreč prositi za pomoč ni isto kot zahtevati (sklicevati na pravico)

V mojem tudi ne. Samo, kaj pa vem, to zgoraj napisanega nič ne spremeni. Če prosiš za pomoč, ni pravica ali dolžnost kogarkoli, da ti pomaga. Da ti nekdo pomaga, je odvisno le od njegove dobre volje ali pa če do sam sebe čuti dolžnost, da mora drugim pomagat. Zato ni nujno, da boš pomoč dobil pri prvem, kateremu rečeš zanjo. Pomoč srdito zahtevati kot pravico je pa v mojem intimnem svetu nekako... mi ne gre skup, no. Pomoč je podarjena - tistemu, ki zanjo zaprosi (ne vsiljena).
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #79 - 26.08.2005 at 08:49:52
 
Tako kot se bere razprava v temle topicu, ugotavljam, da je najbolj ogrožujoča (in zato od nekaterih proglašena za neverjetno) tista predpostavka, da bi kdorkoli lahko kaj več vedel o nekem človeku kot ve tisti človek sam o sebi - na zavednem nivoju.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #80 - 26.08.2005 at 10:00:05
 
Lilith wrote on 26.08.2005 at 08:49:52:
Tako kot se bere razprava v temle topicu, ugotavljam, da je najbolj ogrožujoča (in zato od nekaterih proglašena za neverjetno) tista predpostavka, da bi kdorkoli lahko kaj več vedel o nekem človeku kot ve tisti človek sam o sebi - na zavednem nivoju.



meni se zdi čist logično, da drugi boljše vidijo moje probleme, pa tisto kar me omejuje, kot jaz

samo, kolko bom drugemu pustila da mi odpira oči, je pa ZELO odvisno od tega, na kak način to počne - in ZAKAJ
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #81 - 26.08.2005 at 10:19:28
 
Lilith wrote on 26.08.2005 at 08:49:52:
Tako kot se bere razprava v temle topicu, ugotavljam, da je najbolj ogrožujoča (in zato od nekaterih proglašena za neverjetno) tista predpostavka, da bi kdorkoli lahko kaj več vedel o nekem človeku kot ve tisti človek sam o sebi - na zavednem nivoju.



Tudi Boga se ne bojimo zato, ker je neumrljiv in vsemogočen, temveč zato, ker vse ve.

Mene tukaj zanima zadeva predvsem z etičnega stališča, sam sem pristaš tistega "pustiti biti" - v vseh smereh (pri čemer meni gre bolj za mojo). Po moje je to stališče edino na katerem se lahko gradi vse ostalo - da vsemu in vsakomur pustiš biti to, kar je (geslo dela tako na medpersonalni kot na globjih metafizičnih in gnoseoloških ravneh, svoje vrednosti pa ne izgubi niti v življenju samem).

In mislim, da je na svoj način to geslo predstavil tudi Kanduč. Lilith pa je zmotilo, to da je v sklopu tega propagiral nek svoj pogled na partnerstva, katera Lilith niso všeč.

Mene v tem smislu bolj moti ta sprogramiranost, katero propagirajo razni poboljševalci odnosov in dušebrižniki (kateri pravijo "gradnja odnosa"). Ko se strast zamenja z nežnostjo, užitek s hrepenenjem, tedaj smo samo še korak stran od dogovorjeih porok in programiranega fuka po odlokih pastirjev.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #82 - 26.08.2005 at 11:21:30
 
m wrote on 26.08.2005 at 10:00:05:
meni se zdi čist logično, da drugi boljše vidijo moje probleme, pa tisto kar me omejuje, kot jaz

samo, kolko bom drugemu pustila da mi odpira oči, je pa ZELO odvisno od tega, na kak način to počne - in ZAKAJ


Zakaj? Na to skor ni možno odgovorit drgač kot zato, da bi si ta drugi razširu vpogled v svoje probleme oz. v tisto, kar ga omejuje. Če pa si tega ne priznaš, pol ta zakaj argumetiraš z nečim  zunanjim/samostoječim kot je  strokovni interes, javni interes, državni interes, cerkveni interes, ... kot da ti inetersi ne bi bli samo sformalizirana/institucioanlizirana oblika tega tvojega istega osebnega odgvora zakaj, od katere je v mogočem odvisnen tudi odgovor kako (s pozicije moči statistične večine, avtoritarne  demokratične/tiranske oblasti, božje volje/pooblastila....)  

 
Back to top
« Last Edit: 26.08.2005 at 12:41:17 by titud »  
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #83 - 26.08.2005 at 12:08:05
 
m, s povedanim se v precejšnji meri strinjam. Zdaj mi gredo skozi misli Merlinove besede - Merlin je moder mož, marsikaj ve, celo toliko je moder, da ne govori o stvareh, ki jih vidi in ve, ker meni, da nima te pravice (drugemu soliti pamet, kako naj živi).
To seveda velja le do točke, ko bi drugega življenjski način resno ogrozil našo kvaliteto bivanja. Mogoče bi to bila ločnica - kdaj in zakaj spregovoriti?


titud,
mene pa zanima tvoje stališče do "obče resnice", kakor sem dilemo formulirala tukaj

Lilith wrote on 26.08.2005 at 08:49:52:
Tako kot se bere razprava v temle topicu, ugotavljam, da je najbolj ogrožujoča (in zato od nekaterih proglašena za neverjetno) tista predpostavka, da bi kdorkoli lahko kaj več vedel o nekem človeku kot ve tisti človek sam o sebi - na zavednem nivoju.


Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #84 - 26.08.2005 at 13:48:36
 
[quote author=Lilith link=1123672215/75#83 date=1125050885]m, s povedanim se v precejšnji meri strinjam. Zdaj mi gredo skozi misli Merlinove besede - Merlin je moder mož, marsikaj ve, celo toliko je moder, da ne govori o stvareh, ki jih vidi in ve, ker meni, da nima te pravice (drugemu soliti pamet, kako naj živi).
To seveda velja le do točke, ko bi drugega življenjski način resno ogrozil našo kvaliteto bivanja. Mogoče bi to bila ločnica - kdaj in zakaj spregovoriti?


titud,
mene pa zanima tvoje stališče do "obče resnice", kakor sem dilemo formulirala tukaj

Lilith wrote on 01.01.1970 at 01:00:08:
Tako kot se bere razprava v temle topicu, ugotavljam, da je najbolj ogrožujoča (in zato od nekaterih proglašena za neverjetno) tista predpostavka, da bi kdorkoli lahko kaj več vedel o nekem človeku kot ve tisti človek sam o sebi - na zavednem nivoju.


Občost  je zame  sposobnost postvaljanja nečesa posameznega v nek kontekst.  Vsak se mora uvrstit  v nek kontekst, resničnost tega konteksta pa se za vsakogar potrjuje  s tem, če mu zadošča za lastno pozicioniranje v tem kontekstu. Če se v obočosti  ne moreš  pozicionirat  si zgubljen, zato občosti same po seb ni, je vedno le konkretna, na tvojo osebno zgobdo se nanašajoča občost. Zato tud  s poznavanjem neke abstrakne občnosti konkretnemu človeku ne moreš nč pomagat, ker take občosti zanj  prerosto ni, če vanjo ni sposben umestit.

Ravno sem zaključil z branje štirih letnih časov, v katerih filozof  skuša z pripravit učneca, ki je doživu razočranje v ljubezni, do tega, da bi uteho najdu v filozofiji. Ne taki ali drugačni, ampak v vseh možnih, ki vsaka na svoj način pozicionira človeka v občem, v kozmičnem  prosotoru in času. Skozi različna pozionirana ga slednjič pripelje do meja občega, do roba, za katerim pozicioniranje v kozmosu  ni več možno in na katerem spozna, da se tam začenja samo nova zgodba, nov kontekst...
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #85 - 26.08.2005 at 15:30:25
 
m wrote on 26.08.2005 at 10:00:05:
samo, kolko bom drugemu pustila da mi odpira oči, je pa ZELO odvisno od tega, na kak način to počne - in ZAKAJ


če se z zakajem strinjam

se pri načinu zataknem pri:

Resnica boli!

Laž pa je običajno sladka. (predvsam samoprevara)
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #86 - 26.08.2005 at 20:56:37
 
sinjeoka wrote on 24.08.2005 at 10:17:57:
poznavanje spolnosti ni samo poznavanje pravil kontracepcije ...

pri nerazčiščenem odnosu do sebe in svoje spolnosti se sprašujem kako lahko trdiš, da imaš poštiman odnos do spolnosti drugega


Nisem čist prepričana, da sva na isti valovni...
Naj te najprej vprašam kaj ti pojmuješ pod poštiman odnos do spolnosti drugega? Meni je ta termin popolnoma tuj. (sicer pa nimam pojma,kje sem kaj takšnega trdila, zato mi prosim mal pomagej...)
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #87 - 26.08.2005 at 21:05:10
 
sinjeoka wrote on 26.08.2005 at 15:30:25:
če se z zakajem strinjam

se pri načinu zataknem pri:

Resnica boli!

Laž pa je običajno sladka. (predvsam samoprevara)



Strinjam se s tabo, ko praviš,da resnica boli.To je res. Ampak...kot je že x omenu, se pri preveč grobem podajanju 'resnice' pojavi odpor,zanikanje.itd. Zdej odvisno kaj hočeš s tem podajanjem resnice dosežt. Al samo to, da pač nekomu nekaj poveš in si misliš uh kolk sem jst pameten in faca, ker si upam nekomu zabrusit v obraz, da je tak in tak ali pa je namen kritike dosežt to, da človek spremeni svoje obnašanje-to zadnje pač zahteva od kritika malo več taktnosti, če želi, da s svojo kritiko doseže svoj namen. Dajanje kritike je zame tudi (velika) umetnost. Po moje je bolje,da si bolj blag, saj jo še vedno lahko pojačaš, če vidiš, da nisi učinkovit, če pa udariš na vso moč lahko po večini pričakuješ obrambni zid (in velikokrat tudi napad-temu se pa še nikol ni reklo konstruktivna komunikacija).
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #88 - 26.08.2005 at 22:00:11
 
Devi wrote on 24.08.2005 at 10:59:50:
sam v bistvu se ne da rečt, da tak odnos ne more izit tudi iz onega vzdržnega pred poroko. vzdržnost ni garancija za vzpostavljanje zdravih odnosov
tud zaradi tega
ker se na spolnost veže lih tolko projekcij kot na karkoli druzga, če ne še več. in določene moraš reševat direktno skozi spolnost, ni dovolj samo kreiranje odnosa

kar se pa projekcij tiče, pa se jih ne da čez noč reševat. tak čist iz svojih izkušenj lahko rečem, da sem že 5 let v odnosu, pa imam še zmer zelo dosti dela s samo sabo in svojimi projekcijami glede partnerstva in tud spolnosti. včasih jih je tolko, da je lahko tud odprta tuba zobne paste eden od razlogov, da me začne use minevat, potem se spomnim, da je odnos, ki ga imava, bolj bogat, da nima samo motenj in na srečo je tud spolnost dovolj povezujoč (čeprov ne bistven) faktor, da pomaga vztrajat in gradit odnos dalje.

v bistvu vzdržnost sama po sebi ni čist nič slaba in v začetni fazi lahko kaže na neke vrste resen namen, sam lahko pa, če dlje traja, postane na enak način zavajajoča kot promiskuiteta, saj zanemarja celovitost odnosa.


Nekje sem spregledala tale tvoj post. Zelo lepo si tole napisala, če bi jst poskusila tele misli,ki so podobne mojim spravit na tipkovnico, bi po vsej verjetnosti ratalo nekej nerazumljivega... Grin
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #89 - 27.08.2005 at 10:44:50
 
Devi wrote on 24.08.2005 at 10:59:50:

v bistvu vzdržnost sama po sebi ni čist nič slaba in v začetni fazi lahko kaže na neke vrste resen namen, sam lahko pa, če dlje traja, postane na enak način zavajajoča kot promiskuiteta, saj zanemarja celovitost odnosa.



Tule se ne da vleči paralele iz naslednjega razloga: promiskuiteta vedno pomeni tudi neodnos, med tem ko je odločitev za predzakonsko abstinenco lahko zelo resna in odnosna in je spolnost v tem kontekstu nadgradnja odnosa.
Resni nameni pa se po moje izključujejo z zavajanjem. Zavajanje mi gre bolj zraven k neresnim namenom oz. figi v žepu.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 33