Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 12
(Read 43039 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #30 - 04.05.2005 at 12:29:35
 
T, če kriticizem do cerkve temelji na sklicevanju na avtentičnosti njenga lastnega nauka, pol maš zgodovniski zgled za to, kam to vodi: v  odcepitev od vatikana oz. decentralizicaijo, ki  vodi do ustvarjanja   nacinalnih avtohtonih cerkva ali v avtonomna  komurano/farna občestva    a'la pravoslavna cerkve in protestantizem.

Verski pluralizem in decentralizacija še ne odpravljata sama po sebi totalitarizma znotraj cerkvenih občestev. In obratno, centralizem ni nujno tudi totalitarizem, če omogaoča notranji pluralizem.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #31 - 04.05.2005 at 16:18:26
 
titud wrote on 04.05.2005 at 12:29:35:
T, če kriticizem do cerkve temelji na sklicevanju na avtentičnosti njenga lastnega nauka, pol maš zgodovniski zgled za to, kam to vodi: v  odcepitev od vatikana oz. decentralizicaijo, ki  vodi do ustvarjanja   nacinalnih avtohtonih cerkva ali v avtonomna  komurano/farna občestva    a'la pravoslavna cerkve in protestantizem.

Verski pluralizem in decentralizacija še ne odpravljata sama po sebi totalitarizma znotraj cerkvenih občestev. In obratno, centralizem ni nujno tudi totalitarizem, če omogaoča notranji pluralizem.  




Krščanstvo kot je sedaj ni potrebno prenove, temveč odprave (tu je bil Luter samo podoben pes, kot vsi katoličanarji - je pa naredil veliko delo, ko je vsaj delno oslabil to himero) - tako kot je Gru nakazal - naj se vsak loti po svoje, naj vsak najde svojo cerkev v sebi.

Problem Katoliške cerkve je v njeni notranji protislovnosti - v tem, da je o nekdaj zgolj poslušen aparat trenutnim oblastem (u bistvu hoče biti ena od oblasti - edina duhovna oblast, pri čemer pa nikoli ni skrivala tudi želje po čim večji posvetni oblasti), da dejansko ne opravlja nobenega poslanstva, ki ga naj bi sprejela o Jezusa. Postala je klasična mafijska organizacija, katero bi morali zaradi dobrobiti človeštva že zdavnaj razpustiti.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #32 - 04.05.2005 at 16:43:32
 
t wrote on 04.05.2005 at 16:18:26:
Problem Katoliške cerkve je v njeni notranji protislovnosti - v tem, da je o nekdaj zgolj poslušen aparat trenutnim oblastem (u bistvu hoče biti ena od oblasti - edina duhovna oblast, pri čemer pa nikoli ni skrivala tudi želje po čim večji posvetni oblasti), da dejansko ne opravlja nobenega poslanstva, ki ga naj bi sprejela o Jezusa. Postala je klasična mafijska organizacija, katero bi morali zaradi dobrobiti človeštva že zdavnaj razpustiti.



uživajte!


jeba a ne, vsako združenje lahko razpusti samo članstvo (edina izjema so nacifašistične stranke, pa še te samo v Nemčiji) ... vse ostalo je totalitarizem ...


no samo, da so nekateri v svoji hinavščini dosledni ...

čist btw ... s čim pa tebe gospod t Cerkev ogroža? glede na to, da si študent, ali se bojiš, da ti bodo nabili obvezni predmet verouka?  Grin  Grin  Grin

dikler ne bodo zahtevali uvedbe obveznega predmeta verouka
dokler ne bodo uvedli desetine (zgodovinskega cerkvenega davka)
dokler ne bodo prepovedali splava
dokler ne bodo nasilno prekrščevali
dokler ne bodo zahtevali vsakotedenske takmašne prisotnosti ...

me tangirajo toliko kot Jehovci v Kranju ali Mormoni na Celovški v Ljubljani ... prav nič - tako da bi bilo zanimivo slišat, kaj gospoda t-ja osebno tako boli, da kup enih slepih ovčic v nedeljo v eni stavbi s špico 1 uro čas zabija?


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #33 - 04.05.2005 at 16:44:47
 
t wrote on 04.05.2005 at 16:18:26:
Krščanstvo kot je sedaj ni potrebno prenove, temveč odprave (tu je bil Luter samo podoben pes, kot vsi katoličanarji - je pa naredil veliko delo, ko je vsaj delno oslabil to himero) - tako kot je Gru nakazal - naj se vsak loti po svoje, naj vsak najde svojo cerkev v sebi.

Problem Katoliške cerkve je v njeni notranji protislovnosti - v tem, da je o nekdaj zgolj poslušen aparat trenutnim oblastem (u bistvu hoče biti ena od oblasti - edina duhovna oblast, pri čemer pa nikoli ni skrivala tudi želje po čim večji posvetni oblasti), da dejansko ne opravlja nobenega poslanstva, ki ga naj bi sprejela o Jezusa. Postala je klasična mafijska organizacija, katero bi morali zaradi dobrobiti človeštva že zdavnaj razpustiti.


Razpustitu cerkve kot mafije članov občestva ne osvobodi mafijske mentalitete. Verski pluralizem te še ne osvobodi totatilatirnosti, ki jo nosiš v seb tud, če univerzlna cerkev rapade do zadnjega člana, to je na posameznega vernika.  Je  torej religija sama izvor totalitarnosti in bi jo blo zarad tega odpravit?    
Back to top
 
 
IP Logged
 
miha--
Guest




Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #34 - 04.05.2005 at 21:40:51
 
cerkvi bi mogl sodit za vse grehe in odvzet pridobljeno premozenje in razdelit prezivelim in lacnim v afriki
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #35 - 05.05.2005 at 09:07:00
 
Quote:
cerkvi bi mogl sodit za vse grehe in odvzet pridobljeno premozenje in razdelit prezivelim in lacnim v afriki


To lahko nardedi samo konkurenčna cerku ali kakšen drug totalitaren sistem, ki bi imel večjo moč kot cerku. Tko da premika v smislu 'odkupa za pretekle grehe'  ne bo, če se bo vsak iskren pripadnik cekvenega občestva pr seb ne bo odloču, da  neha vzdrževat inštiticije tega občestva, njene nepremičnine in drug kapital pa se razproda oz. se  spravi v funkcijo financiranja zdravstvo/izobraževanja in ostale nujno potrebna insfratsrukture za zanjašanje svetovnih razlik, ki jih je povzročila tisočletna nadvlada krščanstva kot vladjoče idelogije. Podoben korak bi za globalno enakost oz za 'odkup za pretekle kolonilane  grehe' morale nardit tud nacinalne države države v obliki uvede univerzalnega temeljnega  dohodka, ki bi ga državljani moral delit s folkom v bivših kolonijah.
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #36 - 05.05.2005 at 13:52:20
 
Gru Gru wrote on 04.05.2005 at 10:47:32:


Tukaj se mi je po dolgo-mučnem prebiranju porodilo nekaj vprašanj:  

1. Je sploh pomembno kdo ima prav in kdo ne?

2. Je pomebno natepavanje  zgodovinskih dejstev ne-dejstev kdo je in ni grešil, kajti dejstvo je, da noben zgodovinar ni popoln, ne ve vsega in se lahko tudi moti, se iz dneva v dan postavljajo in rušijo hipoteze?

3. Kaj jest osebno naredim za boljši jutri do  sočloveka, živali, rastlin nasploh celotnega okolja?

4. Ali lahko govorimo le na podlagi lastnih dejanj in izkušenj, občutenj?

5. Ali lahko kljub različni verski prepričanosti vidimo skupno delovanje za lepši jutri?

*****************

Dejstva so znana že leta, stoletja. O njih pravi in resnični ljudje tudi znotraj posameznih inštitucij tega ne zanikajo.

Lahko jih natrosimo 1x, 10x, 100x na tale forum, pa efekta razen prepira ne bo.


Po mojem mnenju je škoda zgubljat besed, za zadeve, ki so tukaj obljavljene že prevečkrat, sam pobrskat je potrebno. Sem 100% prepričan, da je bila tovrstna problematika že na tak in drugačen način obravnavana.

Zanimivo pa je predvsem to, da se na čisto aktualne probleme, ki se tičejo direktno nas osebno precej ljudi požvižga, še prebere se jih skorajda ne!

In spoznavanje resnice, delovanje po njej, se začne pri osebnem razčiščevanju in spoznavanju samega sebe.

Za en hiter primer, si lahko vzamete predsednika največjega sindikata v državi. Hecno se mi zdi, da se ob njega nihče ne vtakne!!!

Plače ima, upam da se ne bom preveč zmotu nekje okrog pol milijona neto. Če je človek, ki se postavlja na mesto, ki se bori za enakost in pravice delavcev, res tako bogato plačan, se spet lahko vprašate, kok delavcev v eni fabriki mora delat cel mesec (delat po celih 8 ur), da se on potem s svojo mogočno administrativno ekipo (tajnice, in cela četa dobro plačanih zaupnikov) bori za pravice, katere se prav veliko od osamosvojitve niso spremenile. Kok keša je en tak stric v tem času pospravu v žep (da ne omenjamo, malic, prevoznih stroškov, sejnin, službenih avtov, lepih pisarnic, še cel kup dodatnih stroškov na račun poslovnih prostorov, medijskega materiala) na račun zgaranih delavcev je čist zanemarljivo.




zdej, Gru Gru, več ali manj se z vsem strinjam, ...

razen: navajanje zgodovinskih dejstev se meni zdi pomembno

kdo ima prav in kdo ne -- to mi je vseen

niti se mi ne zdi, da bi se v tej debati kaj prepirali

kakor te razumem, bi ti izpostavil AKTUALNE probleme

sou ?  ???

sindikalisti naj bojo dobro plačani, zakaj ne? bistvo njih je, da so nepodkupljivi

drugače pa glede te debate ... če človek neko zanimivo knjigo prebere in potem se še toliko potrudi, da objavi na forum, se meni zdi skrajno pozitivno  Smiley Wink

določena zgodovinska dejstva, stališča, pogledi - vedno dobrodošlo




Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #37 - 05.05.2005 at 15:21:12
 
siaj wrote on 05.05.2005 at 13:52:20:
razen: navajanje zgodovinskih dejstev se meni zdi pomembno

kdo ima prav in kdo ne -- to mi je vseen



zakaj je navajanje zgodovinskih dejstev pomembno, če pa ni važno ali so prava, pravilna, pristranska, zavajajoča, nelogiččno utemeljena?

v čem je potem namen zgodovinskih dejstev - yellow press?

siaj wrote on 05.05.2005 at 13:52:20:
sindikalisti naj bojo dobro plačani, zakaj ne? bistvo njih je, da so nepodkupljivi



se mi je zdelo, da je namen visokih plač sindikalistov predvsem preventivne narave; namreč preprečujejo prejemnikovo (Semoličevo)podkupljivost.

sou ... sindikalisti, so združenje, ki se bori za pravice nepodkupljivih (očitno z odličnim efektom)

(Hvala za razsvetljenje,  Wink )
Back to top
 
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #38 - 05.05.2005 at 15:44:50
 
sinjeoka wrote on 19.04.2005 at 12:00:36:
drugače pa se iz tega foruma poslavljam ...

Pa adijo, no.
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #39 - 05.05.2005 at 15:51:06
 
Zanimiv text pa slikce

http://emperors-clothes.com/vatican/cpix.htm


...


...


...


(zanimivo, da so nad nacizmom bili še posebej navdušeni bratje hrvatje in njihov kler)

uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #40 - 05.05.2005 at 15:52:37
 
sinjeoka wrote on 05.05.2005 at 15:21:12:
zakaj je navajanje zgodovinskih dejstev pomembno, če pa ni važno ali so prava, pravilna, pristranska, zavajajoča, nelogiččno utemeljena?





No dej vsaj enkrat dokaži kakšno svojo trditev.




uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #41 - 05.05.2005 at 15:54:40
 
X wrote on 05.05.2005 at 15:44:50:
Pa adijo, no.


Adijo, X.  Smiley
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #42 - 05.05.2005 at 16:02:38
 
Lilith wrote on 05.05.2005 at 15:54:40:
Adijo, X.  Smiley


Ti tudi odhajaš s foruma?

......

Adijo.

Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #43 - 05.05.2005 at 16:05:27
 
t wrote on 05.05.2005 at 15:52:37:
No dej vsaj enkrat dokaži kakšno svojo trditev.




uživaj!


katero pa?
sicer pa ne spodbijam niti ne pritrjujem pravilnosti tvojih copy-pasteov ... jaz pač samo trdim, da si hinavec in da ne veš zakaj se obregaš samo ob en totalitarizem ...

... humanist pač nisi ...

...zločinov cerkve pa tudi ne relativiziram ali kako drugače zmanjšujem ... (zločin je zločin, hinavščina je hinavščina ...

ti kot dober kritičen družboslovec bi moral že spregledat) ...

torej čemu tvoja borba - zoper hinavščino, nemoralnost, cerkveni totalitarizem ...

... glede na družbeno resničnost zadnjih 60 let ti Cerkev ni mogla škodit ... ali pač ... ??? (o tem se še nisi zjasnil)

zato me zanimajo motivi, ali pa je to le zgolj gobezdanje nekoga z opranimi možgani ...

... ama dvomim da lahko - si ob izvolitvi nove vlade razglašal, da so prišli "tvoji na oblast" (karkoli že to pomani)

...kriza identitete, pomanjkanje jac ino hrbtenice


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: CERKVENO BOGASTVO
Reply #44 - 05.05.2005 at 16:07:21
 
X wrote on 05.05.2005 at 16:02:38:



Ah, le tebi sem odzdravila v slovo, ko si se poslavljal.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 12