Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 17863 times)
bp
Ex Member




Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
28.03.2005 at 20:33:35
 
Mateja B. wrote on 28.03.2005 at 15:05:59:
Res mi je čudno, da se tako rada orientiraš na tisto, kar nas ločuje (pa nisi edina), namesto na tisto, v čemer se strinjamo. Od tam bi lažje prišli do skupne rešitve, sprejemljive za vse. Pa kako, da to enim ni jasno? ???

Nak, draga mateja b., po mojem mnenju pa zanikanje in potiskanje konfliktov vodi vse kam drugam kot v razrešitev konfliktov. Tako kot vsa zanikanja in potiskanja.

Mene taka zanikanja konfliktov spomnijo na lastnosti raztopin (solutions) o katerih se nisem nikakor maral učit včasih v šoli pri kemiji. Vzameš neko snov in jo kar se da veliko raztopiš v neki drugi snovi, vse zgleda lepo in prav, gladina je videti mirna, pa potem prideš drugo jutro in vidiš en neraztopljen kupček, ki se je bogvezaradičesa pojavil spet nekje na sredini.

In potem debelo gledaš in se praskaš po glavi.
Mateja B. wrote on 28.03.2005 at 15:05:59:
Ker dobro je tisto, kar naredi največ ljudi vsaj zadovoljnih. In očitno je, da je v tem času je zadovoljnih čist premalo ljudi. (Pa nisem med njimi, ampak vem, da bi lahko bilo še veliko bolje.)

Eh na ta tvoj utilitarizem je pa marsikdo naravnost alergičen, ker dovoljuje tudi recimo pregnat ciganske otroke iz šol, da bodo starši večine otrok zadovoljni in potem še reči, da je to pa dobro in prav. Za tisto, kar je prav oz. pravilno oz. pravično, pa želi večina ljudi vendarle biti neodvisna od diktata sosedov, ker če že soseda ne smeš počit po gobcu, če se ti recimo na kakršenkoli način že pokaka pred prag, imaš pa vsaj dober občutek, da imaš pa prav. In si zato menda dober on pa ne.

Lahko se pa potem tudi ti pokakaš na to kaj je prav in greš in počiš soseda po gobcu, potem sicer nisi dober, si pa zadovoljen.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #1 - 29.03.2005 at 14:20:30
 
Mi je zelo žal, da ima tale tema tako malo "pogledov", ker je bp tule pametne stvari načel.

Da ni odgovorov, je manj presenetljivo, ker k vsemu skupaj skoraj ni kaj dodati.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #2 - 29.03.2005 at 15:06:32
 
Quote:
Res mi je čudno, da se tako rada orientiraš na tisto, kar nas ločuje (pa nisi edina), namesto na tisto, v čemer se strinjamo. Od tam bi lažje prišli do skupne rešitve, sprejemljive za vse


Po moje je to previsoko zastavljena ambicija, ker še tako demokratičen sistem se zadovlji z odkrito  prevlado  večine nad manjšino in ne konsenzom. Pa tud če gre za konsenz se dost laže da  dosečt  o tem, kaj ni sprejemljivo za vse in kot  o tem, kaj naj bi blo vsem sprejemljivo. Sprejemljivo za vse  je ponavad tisto, kar ostane od tistga, kar ni sprejemljivo za vse in se tega za vse sprejemljivega niti ne določa, ker določanje deluje kot zapoved in s tem omjeitev in restrikacija, ki zihr ne mre vsem ustrezat. Še 10 zapovedi temlji predvsem na eni zapovedi, ki je tako splšona da konsens okrog nje sploh  ne more bit sporen, ker ni v ničemer posamičen (Veruj v enega boga!),  vse ostale zapovedi so v bistvu konsenz o prepovedih.

Tud o tem, da univerzalna  zapoved 'ne stori drugemu kar nočeš,  da drug stori tebi' ne govori o konsenzu okrog nečesa, kar je sprejemljivo za vse ampak o konsenzu okrog tega, da vsem  ničesar ni mogoče  zapovedat in tako vedno ostane vsakomur  dovolj prostora za njegovo lastno storitev.

Udeleženci odprtih  forumskih  debat zato vedno reagiramo zlo  ogroženo, ko se počutmo omejeni od zapovedi drugih in dost hitrejš dosežemo  konsenz ali vsaj večinsko mnenje okrog tega, kar nam ni skupno. Ker je tak konsenz  vendarle mogoče dosečt le v nekem skupnem polju odprte debate,  je vse kar lahko v tem primeru storimo, da negujemo ta konsenzualni  prostor odprte debate na način, da ga ne zreduciramo na katerokoli skupno rešitev, ki bla sprejemljiva za vse in ki bi se omejila na karkoli drugega kot na to  polje odprte debate.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #3 - 29.03.2005 at 15:43:28
 
Titud,

Se mi zdi, da do sicer razrešitve konflikta lahko pripelje že konsenz, da je stopnjevanje ali nadaljevanje konflikta vsem sodelujočim v škodo. (Kljub temu da ta razrešitev sicer morda ne bo zdržala spremenjenih pogojev)

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #4 - 29.03.2005 at 19:58:41
 
po mojem mnenju je konflikt sestavni del življenja

sem se tudi jaz spomnila na eno učno uro iz kemije, kjer sem demonstrirala, kako se iz dveh spojin naredi tisto zadevo, ki gasi ogenj in je v gasilnih aparatih, a ene raztopinice sem dala kanček preveč in mi je tisto bučko razgnalo kar v roki,  steklo pa letelo po celem razredu

ja in včasih je enih "raztopinic" za kanček preveč na eni strani in imamo že konflikt

tudi v teh debatah na forumu je zanimivo, kako se konflikti iz naslova v naslov vrtinčijo in prehajajo iz topika v topik, ja in če je kakšen problem, je morda v tem, da je opaziti vztrajnost teh konfliktov

na družbo kot celoto, vsak gleda iz svojega majhnega gledišča, iz svoje osebne pozicije, na podlagi svoje zgodovine, izkušenj

konec koncev se skozi konflikte (do staršev...) tudi formiramo, iščemo sebe

eno najbolj zanimivih stališč oziroma pogledov, ki sem jih na to temo zasledila v zadnjem času, je misel Walterja Benjamina, da ni glavni vir frustracij otroka premoč staršev, ampak to, da otrok ne more čarat, pa bi rad

zanimivo se mi zdi, ker misel vir frustracij ne postavlja v drugega človeka, ampak v eno tako temeljno nezmožnost, oziroma v neko osebi lastno nezmožnost
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #5 - 29.03.2005 at 20:23:19
 
siaj wrote on 29.03.2005 at 19:58:41:
sem se tudi jaz spomnila na eno učno uro iz kemije, kjer sem demonstrirala, kako se iz dveh spojin naredi tisto zadevo, ki gasi ogenj in je v gasilnih aparatih, a ene raztopinice sem dala kanček preveč in mi je tisto bučko razgnalo kar v roki,  steklo pa letelo po celem razredu


Shocked  Shocked  Shocked LOL

siaj wrote on 29.03.2005 at 19:58:41:
tudi v teh debatah na forumu je zanimivo, kako se konflikti iz naslova v naslov vrtinčijo in prehajajo iz topika v topik, ja in če je kakšen problem, je morda v tem, da je opaziti vztrajnost teh konfliktov


bi se težko ne strinjal (ampak brez skrbi, teoretične možnosti so, da se najde kdo, ki se ne bo  Grin)

siaj wrote on 29.03.2005 at 19:58:41:
eno najbolj zanimivih stališč oziroma pogledov, ki sem jih na to temo zasledila v zadnjem času, je misel Walterja Benjamina, da ni glavni vir frustracij otroka premoč staršev, ampak to, da otrok ne more čarat, pa bi rad


doh - to pa itak!!!  Cheesy
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #6 - 29.03.2005 at 20:28:02
 
ixtlan, veš ... pa tale od Walterja je res huda, ker tip je bil z vsemi žavbami namazan  Grin  Grin





Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #7 - 29.03.2005 at 20:32:43
 
sicer mi je blo pa tole zlo posrečen Grin

Bamby wrote on 24.03.2005 at 06:31:36:
kontekst -a m  => “MOJE BISTVO JE PRAVO NE TVOJE”; Če nekdo podvomi v naš DVOM, ga moramo takoj diskvalificirati in poudariti, da je naš DVOM postal naše BISTVO in ne njegov dvom v naš dvom. Tako lahko v nedogled manipuliramo saj lahko vsak naš dvom spremenimo v NAŠE BISTVO in vsako TUJE BISTVO v NAŠ DVOM. Tako nam ne more nihče in nikdar do živega!! In končno, če ne uspe popolnoma, ga še vedno lahko proglasimo za nepismenega

Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #8 - 29.03.2005 at 20:36:03
 
Quote:
Titud,

Se mi zdi, da do sicer razrešitve konflikta lahko pripelje že konsenz, da je stopnjevanje ali nadaljevanje konflikta vsem sodelujočim v škodo. (Kljub temu da ta razrešitev sicer morda ne bo zdržala spremenjenih pogojev)

bp


Mamo po moje eno napačno predstavo, da je razrešitu konflikta  možna samo z zmago/porazom močnejšega/šibkejšega in da je zato  za pluralnost različnih identitet nujno treba vzpostavit   nekonfliktno razmerje med njimi. Po  moje je konflikt  lahko čist konstruktivno orodje pluralnosti in je pravzaprav le orodje   za  zavedanje nujnosti pluralizma različnih identiteitet Seveda pa sam konflikt ne more  razrešit teh razmerij drugač kot z destruktivno igro moči na zmago in poraz. Konsenz o neprouktivnosti konflikta se  zato mora vzpostavit hkrat s konsenzom o nujnosti pojava konflikta, kar seveda ne pomen, da je  konflikt neligitimen in ga, tko kot ti praviš, ni pametno  'pometat pod preprogo'.

Nasprotno, konflikt je nujen za ozaveščanje lastne induvidualnosti/identititete, ker pa se ta ne more  razvijat drgač kot v razmerju do drugih/različnih individualnsti/identitet,  konflikt tega razmerja ne sme ukinit. Ker koflikt ukinja dialoško razmerje med s prav tem  konfliktom ustvarjenimi  individualnstmi/identitetitemimi, je v imenu ohranjanja tega razmerja nujno dosečt konsens  o nekostruktivnosti/ukinitvi konflikta.

Ta razvojan dialektika je tako osebna kod družbena, samo da tega  konsenza o ukinitvi konflikta ponavad pride šele  takrat, ko  zamgovalec že  ogrozi svojo lastno identititeto/individualnost, ker je pač ne more več vzpostvaljat iz razmerij, saj je skoz  konflikt izniču drugega, v razmeju do katerga  bi se  sam šele lahko vzpotavljal kot individuum.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #9 - 29.03.2005 at 20:47:36
 
vsaj nekaj pa vem zagotovo Wink in to je točn to, da se je brezveze prepirat kdo ma prav in kdo narobe, takrat, kadar se ni treba...tko da - zarad mene, mi lahko zej vsi nasprotujete, pa se niti slučajn ne mislim pregovarjat  Grin

če pa že debatiram o nečem, pa zgolj iz želje, da zvem kakšen nov pogled...naj bi šlo za izmenjavo informacij...to tud pomeni beseda "komunikacija"
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #10 - 29.03.2005 at 21:02:04
 
ixtlan wrote on 29.03.2005 at 20:47:36:
vsaj nekaj pa vem zagotovo Wink in to je točn to, da se je brezveze prepirat kdo ma prav in kdo narobe, takrat, kadar se ni treba...tko da - zarad mene, mi lahko zej vsi nasprotujete, pa se niti slučajn ne mislim pregovarjat  Grin

če pa že debatiram o nečem, pa zgolj iz želje, da zvem kakšen nov pogled...naj bi šlo za izmenjavo informacij...to tud pomeni beseda "komunikacija"


Se bojim, da se konfliktu ob izmejavi informacij oz. komuniciranju ni mogoče povsem izognt, ker komuciranje je vzpostavljanje razmerij, skoz katera se difenciraš oz. ozaveščaš svojo enkratno individualnost.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #11 - 29.03.2005 at 21:07:44
 
titud wrote on 29.03.2005 at 21:02:04:
Se bojim, da se konfliktu ob izmejavi informacij oz. komuniciranju ni mogoče povsem izognt, ker komuciranje je vzpostavljanje razmerij, skoz katera se difenciraš oz. ozaveščaš svojo enkratno individualnost.  


sj ravno zato sem pa podčrtal "kadar se ni treba", da mi ne bi ti ali kdo drug tega odgovoril:P pa ponavad se ni treba, al se ne bi strinjal s tem?
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #12 - 29.03.2005 at 21:16:52
 
ixtlan wrote on 29.03.2005 at 21:07:44:
sj ravno zato sem pa podčrtal "kadar se ni treba", da mi ne bi ti ali kdo drug tega odgovoril:P pa ponavad se ni treba, al se ne bi strinjal s tem?

Ti lahko ta 'ni treba' določiš samo zase, drugemu  ga nemoreš določlit. Ne moreš vedet, kaj je tisto, kaj ga iritira, da bo šel s tabo v konflikt in ni dost, da se samo ti ven potegneš, ker 'ti tega ni treba'.  V tem smislu se je zato treba prizadevat za konsenz, da je konflikt nekonstruktiven, ker  če se samo ti iz konflikta ven potegneš, ker ga kao ne rabiš, se potegneš ne samo iz konflikta,  ampak hkrat iz razmerja, ki pa ga rabiš, če ne ne bi vzpostavu komunikacije, ki se je magari proti tvoji volji  razrasla v konflikt.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #13 - 29.03.2005 at 21:31:12
 
titud wrote on 29.03.2005 at 21:16:52:
Ti lahko ta 'ni treba' določiš samo zase, drugemu  ga nemoreš določlit. Ne moreš vedet, kaj je tisto, kaj ga iritira, da bo šel s tabo v konflikt in ni dost, da se samo ti ven potegneš, ker ti tega ni treba.  V tem smislu se je


dobr, lahko določim zase, ravno za to se gre: za konflikt sta potrebna dva <- a ni to že zelo zguljen stavek?

zakaj ni dost, da se ven potegnem, če se hočem?

titud wrote on 29.03.2005 at 21:16:52:
zato treba prizadevat za konsenz, da je konflikt nekonstrustikteven, ker  če se samo ti iz konflikta ven potegneš, ker ga ko ne rabiš, se potegneš ne samo iz konflikta,  ampak hkrat iz razmerja, ki pa ga rabiš, če ne ne bi vzpostavu komunikacije, ki se je magari proti tvoji volji  razrasla v konflikt.


aja, se mi je kar zdelo, da gledaš globoko iz perspektive "ko si znotraj razmerja" in situacije "ki jo je potrebno reševat", da se razmerje ohrani

he he ... i hate to repeat myself, but: zato sem pa podčrtal "kadar se ni treba"  Grin časovno mi ne znese imet toliko razmerij, kolikor lahko poznam ljudi, s katerimi imam lahko konflikte

mislim, da je vedno potrebno dodat debati predvsem spoštovanje do stališča drugega, pa do konflikta niti ne pride, pač pa pride prej do medsebojnega razumevanja, morda celo empatije...česar posledica je lahko konsenz, ki ni dosežen na podlagi power-playa
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Prav dobro o hitrih rešitvah in raztopinah
Reply #14 - 29.03.2005 at 21:42:31
 
ixtlan wrote on 29.03.2005 at 21:31:12:
mislim, da je vedno potrebno dodat debati predvsem spoštovanje do stališča drugega, pa do konflikta niti ne pride, pač pa pride prej do medsebojnega razumevanja, morda celo empatije...česar posledica je lahko konsenz, ki ni dosežen na podlagi power-playa


Razmerju se ne moreš izognt. Ne moreš imet komnikacije brez razmerja takrat, ko se  komunikacija zarad  nespoštovanja stališča drugega sprevrže v konflikt in komunikacijo z razmerjem takrat, ko vladata medsebojno razumevanje in empatija. Razmerje obstaja v obeh primerih komunikacije, ponavad se itak prvo sprevrže v drugega in obratno al pa ni komunikacije sploh.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5