Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 10
(Read 47944 times)
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: partnerski trojček
Reply #75 - 15.02.2005 at 23:02:51
 
Lilith wrote on 15.02.2005 at 22:57:41:
In me niti ne moti, če ljudje zame mislijo, da sem "zblužena",  "ubrisana", "prepotentna" ali karkoli že, ker jaz itak Vem. Wink

vsevedna Lilith


thats why I love U!
Kiss

iii   4255   -    118929  p.s. samo za admine Wink
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: partnerski trojček
Reply #76 - 16.02.2005 at 08:16:26
 
Quote:
Budisti poznajo vipassano, kar pomeni videti stvari takšne kot so, in skozi meditacijo se učijo opazovati sebe in svoje reakcije, brez da bi jih moral pri tem bistveno obarvat čustveni odziv, z nekaj truda pa menda tudi lahko do neke mere zaobidejo uveljaljeni simbolni red.

A ti kot Resnico pojmuješ nekaj podobnega temu, ali je resnica zate nekaj kar nastane skozi komunikacijo v socialnem kontekstu, ali misliš, da lahko direktno zgrabiš boga za jajca?

Meni Resnica pomeni resnico, osvobojeno ega, osvobojeno vseh vzorcev, prepričanj, obrambnih mehanizmov, avtomatizmov in kajtijazvemčesaše, ki nam niso lastni, ampak smo jih na nek način in iz nekega razloga prevzeli. Kadar uporabim malo črko r (resnica torej), takrat mislim na individualno resnico vsakogar posebej. Mojo, tvojo, njegovo/njeno. Tisto resnico torej, ki vsebuje tudi ego in vse ostalo, že našteto zgoraj. Sem spadajo tudi tista barvna stekla, skozi katera doživljamo svet in ljudi okoli nas na vsakemu od nas lasten, enkraten in edinstven način. In ker je resnica obarvana z egom, lahko tudi boli (boli namreč ego). Tista Resnica pa, kjer ega ni, ne boli. Ker nima kaj boleti. Ker tisto je čista Ljubezen…

Resnica (z velikim R) je zame torej ena sama, resnic (z malim r) pa toliko, kolikor nas je različnih ljudi…

In verjetno bo tale moja Resnica res kar precej podobna tistemu, česar se učijo budisti v tistih njihovih meditacijah. Hmm… morda bi morala pa it med budiste? Grin

Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: partnerski trojček
Reply #77 - 16.02.2005 at 08:41:45
 
Jaz sem resnico z velikim R napisala preprosto zato, ker se je misel oz. stavek začel z besedo resnica.

Drugače pa o eni sami resnici je moja pot zelo (ali pa že kar neverjetno) podobna temu kar je napisala Lilith, s tem da so bili moji mentorji iskanja resnice kar moji starši.

Argument, da je velika RRRResnica osvobojena vsakega egiča (oz. vsaj glede na to, kako jaz pojmujem egič v smislu samozavedanja), pa ne more držati vode.

Uresničevanje napovedi ...
recimo to ... tudi toleranca do nasilja, rodi nasilje ..
              ... toleranca do lenobe, rodi še več lenobe


...skratka obeta se nam še več nasilja s strani ljudi, ki se jim ne ljubi delat in bodo kradli na vse možne načine (ko smo glih pri pomanjkanju kreativnosti, na tem področju je kar ne zmanjka)


p.s. Opažam samo še to, da besedo egič zelo radi uporabljajo ljude, ki so nagnjeni h grandioznosti oz. trpijo zaradi nizke samopodobe... kar pa nima nobene veze s samozavedanjem (pa smo spet pri konceptu sorazmerja, ki folku na sploh dela težave)
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #78 - 16.02.2005 at 09:36:38
 
Miska wrote on 16.02.2005 at 08:16:26:
Meni Resnica pomeni resnico, osvobojeno ega, osvobojeno vseh vzorcev, prepričanj, obrambnih mehanizmov, avtomatizmov in kajtijazvemčesaše, ki nam niso lastni, ampak smo jih na nek način in iz nekega razloga prevzeli. Kadar uporabim malo črko r (resnica torej), takrat mislim na individualno resnico vsakogar posebej. Mojo, tvojo, njegovo/njeno. Tisto resnico torej, ki vsebuje tudi ego in vse ostalo, že našteto zgoraj. Sem spadajo tudi tista barvna stekla, skozi katera doživljamo svet in ljudi okoli nas na vsakemu od nas lasten, enkraten in edinstven način. In ker je resnica obarvana z egom, lahko tudi boli (boli namreč ego). Tista Resnica pa, kjer ega ni, ne boli. Ker nima kaj boleti. Ker tisto je čista Ljubezen…

Resnica (z velikim R) je zame torej ena sama, resnic (z malim r) pa toliko, kolikor nas je različnih ljudi…

In verjetno bo tale moja Resnica res kar precej podobna tistemu, česar se učijo budisti v tistih njihovih meditacijah. Hmm… morda bi morala pa it med budiste? Grin




pa še 3 pike zraven..... "osvobojeni" ega bomo živeli srečni vse do konca svojih dni... A res, je življenje res tako preprosto, zakaj potem ne hodi po svetu večina od veselja vriskajočih ljudi, če bi morali po tvoje biti srečni in zadovoljni s sabo, ker vedo, da se morajo rešiti vzorcev, ega in kaj jaz vem še čega vsega? hm.... Ja morda tako zlahka zdrknemo v psihozo, v neko nebivanje, vegetiranje in pasivnost...   Undecided

SKratka življenje je treba živeti sedaj, tako kot je, brez olepšav, brez da imamo neke visokoleteče misli, ki jih gradimo v oblakih,... Gotovo je v redu, če se zavemo svojih napak, vzorcev, slabosti, ampak to je normalen proces, ki spada k zorenju posameznika, ne pa da bi delali nasilje nad samim sebi in si krhali ego, ki predstavlja integriteto naše osebnosti, biti, potem lahko ostanemo prazni, življensko nezainteresirani, topi, samozadostni, nikakor pa ni v tem ključ do sreče - tako se morda lahko samo odklopimo, pa še to začas, da pozabimo na svoje težave, le te pa še ostanejo, mi jih samo nočemo videti...  To je stremenje k popolnosti, če misliš, da boš kar tako na en, dva, tri osvobojena vsega, kar te tare in duši, ker ta korak je že na začetku zgrešen, ker noben perfekcionizem ali taki skrajni idealizem ne obrodi sadov...

Kot pravim: življenje vzeti tako kot je, tudi sebe sprejeti s svojimi slabosti, napakami, pa potem nekako voziti skozi življenje po svojih najboljših sposobnosti, kjer pa lahko pričakuješ, da boš imela vzpone in padce, in zato ni kriv noben ego, niti nisi kriva,ampak to je del življenja, tako pač je....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: partnerski trojček
Reply #79 - 16.02.2005 at 10:04:59
 
Hmnjah... veš, exo, ko bomo »osvobojeni« od ega, bomo tudi razsvetljeni in takrat v bistvu ne bomo več v teh telesih... ker ne bo več nobene potrebe po tem... ker takrat se bomo naučili vsega, kar se moramo naučiti...

Se pa strinjam s tistim, ko praviš, da je treba življenje živeti sedaj, v tem trenutku. Z zavedanjem, da smo na točno tistem delčku poti, kjer moramo biti, s točno tisto nalogo, ki se je moramo na/učiti... In seveda – ker imamo svobodno voljo, se vsakič sproti odločamo, ali bomo izbirali pot ega ali pot, ki jo želi hoditi naša duša. V tej odločitvi smo svobodni in tukaj se (v času) lahko opazi naša rast...

Čakaj, čakaj... če krhamo svoj ego, to pomeni, da lahko ostanemo prazni, življenjsko nezainteresirani, topi, samozadostni? Od kje pa tebi takšen zaključek? Če vprašaš mene, je namreč ravno nasprotno... bolj, ko krhamo svoj ego, bolj razvijamo prav polnost življenja, življenjsko zainteresiranost, sočutje, ljubezen in še kaj. In prav osvobajanje od ega lahko pomeni tudi to, da se zgodi prav to (odvisno od tega, ali je to naš vzorec), da ne bežimo več od svojih težav, da jih vidimo, se jih zavemo, se z njimi soočimo in se jih učimo presegati.

Niti ne vem, od kje tebi zaključek, da mislim, da bom kar tako na en, dva, tri osvobojena vsega, kar me tare in duši? Nikjer nisem tega rekla in daleč od tega, da bi mislila tako...

Se pa podpišem tudi pod tole, kar praviš: »življenje vzeti tako kot je, tudi sebe sprejeti s svojimi slabosti, napakami, pa potem nekako voziti skozi življenje po svojih najboljših sposobnosti, kjer pa lahko pričakuješ, da boš imela vzpone in padce«. Le da se po vsej verjetnosti razlikujeva tudi v tem, kako gledava na različne situacije in različne ljudi, ki so nam poslani na pot. Jaz prav gotovo verjamem v nek točno določen namen, zakaj se mi nekaj zgodi (nečesa se moram iz točno določene situacije naučiti), zate to tako pač je...

Vsakdo na svojem delčku svoje poti... Wink

Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #80 - 16.02.2005 at 10:39:14
 
Quote:
Hmnjah... veš, exo, ko bomo »osvobojeni« od ega, bomo tudi razsvetljeni in takrat v bistvu ne bomo več v teh telesih... ker ne bo več nobene potrebe po tem... ker takrat se bomo naučili vsega, kar se moramo naučiti...


Ni to bistvo, kaj bi bilo, če bi bilo... To je zdaj čisto ideološko-religiozno gledanje, kar si povedala. To, čemur ti praviš ego, je za kristjane hudič - in tudi oni verjamejo, da bodo osvobojeni ob Jezusovem 2. prihodu.

Skratka, saj je v redu, da o teh rečeh premišljujemo in debatiramo, ampak še bolje je to živeti. Živeti pa ne pomeni uresničevati nekako nedosegljivega visokoletečega strmljenja k popolnosti, ampak da sedaj tuzemeljsko življenje živimo, ga čimbolj izkoristimo, se učimo, trpimo, se veselimo, smo srečni, smo žalostni- to je realiteta, vsakdanjost, ki je pestra, razgibana, polna duha. Zdaj pa če si nekdo prizadeva k nekemu nedosegljivemu cilju, ga lahko to samo še bolj frustrira, ker tega ne bo nikoli dosegel, namesto da bi si vzel to, kar ima, kar mu je dano in iz tega izhodišča gradil....

 
Quote:
Čakaj, čakaj... če krhamo svoj ego, to pomeni, da lahko ostanemo prazni, življenjsko nezainteresirani, topi, samozadostni? Od kje pa tebi takšen zaključek? Če vprašaš mene, je namreč ravno nasprotno... bolj, ko krhamo svoj ego, bolj razvijamo prav polnost življenja, življenjsko zainteresiranost, sočutje, ljubezen in še kaj. In prav osvobajanje od ega lahko pomeni tudi to, da se zgodi prav to (odvisno od tega, ali je to naš vzorec), da ne bežimo več od svojih težav, da jih vidimo, se jih zavemo, se z njimi soočimo in se jih učimo presegati.  


JA, to sem recimo videl pri evropskih novopečenih budistih in drugih vzhodnjaških verah. Ne moreš biti kot Evropejec budist, če imaš vsak dan karkoli si zaželiš za jesti, za obleči, hodiš v službo, bereš časopis, se boriš za preživetje, nahraniš otroke, poskrbiš za ono, za tretjo... Ta religija je specifična za določeno družbeno-kulturno območje, da je človek od malega vzgojen v tem duhu, in to živi, res živi. Tukaj pa se pač svet vrti v malo drugačno smer in ne gre drugače.


Kaj EGO?

Se mi zdi, to tako, ko se skušamo znebiti ega (to en gre, ni mogoče, rzaen v psihozah, ko gre za razpad ega), kot da bi se počutili umazani, pa si prizadevamo ta "greh"(ego) sprat s sebe, da bomo "čisti" (dobri, srečni??)? Ego ni kriv za naše težave, morda delno že, kolikor smo sami odgovorni zase, sicer pa ima to velik vpliv okolje, vzgoja, družba, X dejavnikov.... Zdaj pa ta poskus, da se znebimo ega je sam posebi usojen na propad, je jalov, pomeni le to, da si želimo sprati greh (umazanijo), kar pa pomeni, da se počutimo umazano, nevredno, krivo => torej smo nezadovoljni sami s sabo (tako kot je Sinjeooka napisala, z nizkim samospoštovanjem in samkopodobno). Funkcijo greha v krščanstvu nadomešča funkcijo ega v vzhodnjaških filozofijah.... Kot veš, je ego integracijski del nas, zato se ga ne moremo znebiti, niti ni slab niti dober, na njem je pač strukturirana naša persona, osebnost, ki pa je takšna kot je, ne vrednotimo je...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: partnerski trojček
Reply #81 - 16.02.2005 at 13:48:36
 
Ne, kaj bi bilo, če bi bilo… ampak kaj bo, ko bo… exo, mi je žal, če ti tole razmišljanje ni blizu, jaz pač tako čutim in jaz pač to vem… Ampak vem tudi to, da je do tam še dooooolga pot… kajtijazvem koliko življenj bom morala do takrat še prehodit… v tem trenutku pa seveda - živim tukaj in zdaj…

Si kdaj slišal, da je vizijo v bistvu zelo dobro imet? Ker potem ti je znana tudi pot? Zdaj bi seveda lahko začela debatirat o vizijah, kakšne so, iz česa izhajajo, kam nas peljejo, koliko so realne, itd., itd., ampak pustiva to (čeprav to nikakor ne pomeni, da to morda ni pomembno). Kar želim zdajle povedati je samo to, da sem mnenja, da je vizijo dobro imet – tega pri tebi pač ne začutim…

In če je to, čemur jaz pravim ego, za kristjane hudič… To je pač del, katerega se bodo morali lotiti kristjani in tisti, ki pač verjamejo v to (če bodo to želeli in hoteli, seveda)… Vse, kar jaz lahko k temu pripomorem, je edino to, da povem to, kar mislim – da ego nikakor ni hudič, niti ni nekaj slabega… preprosto samo je, takšen kot je in itak, da verjamem celo to, da tudi on ni tukaj kar tako… je z namenom prav našega učenja in preseganja in zato celo dobro in prav da je… Si že slišal za varianto, da smo si tudi ego v bistvu sami izbrali? Takrat, ko se je naša duša namreč odločala za življenje v telesu, si je izbrala tudi svojo nalogo (poslanstvo), ki se je bo učila presegati in prav v ta namen si je izbrala točno določene starše (prijatelje, širšo okolico, skupnost, družbo… ), od katerih smo prejeli točno določene vzorce, ki se jih potem v življenju učimo presegati in tako izpolniti svoje poslanstvo, zaradi katerega smo se inkarnirali? Tebi je takšno razmišljanje verjetno tudi zelo tuje…

Kar se tiste tvoje razlage ega tiče… Je res, da naša psiha (podzavest) deluje po sistemu, da tisto, kar nam je znano in domače, tisto je OK (vzorci torej). Tisto, kar ni po naših vzorcih, ni OK. In res ni nujno, da se prvič, ko ti uspe »premagat« ego, počutiš OK. Morda se res lahko počutiš tudi umazanega. Ti dam primer (čeprav se mi zdi, da smo tudi o tem že debatirali): če je tvoj vzorec recimo avtomatizem, da vedno in vsakomur pomagaš, brez, da bi sploh pomislil, ali je ta pomoč na drugi strani dobrodošla, zaželjena, morda je celo nepotrebna in kadar tega ne narediš avtomatično po svojem vzorcu, se res morda lahko počutiš umazanega – saj si naredil nekaj, kar je tebi popolnoma tuje. Jaz temu rečem saboterji – ko se učiš presegati svoje vzorce, postanejo tile saboterji zelo pridni in oh in sploh aktivni in se na vse načine trudijo povedati ti in te prepričati, da to, kar si naredil, ni OK, da je morda umazano, grdo, da si nevreden ali še kaj drugega (spet odvisno od tvojih vzorcev).

In še enkrat, exo: osvobajanje od ega ne pomeni, da se počutimo umazano, nevredno, krivo… morda le tisti čas, ko tvoji saboterji jurišajo… in osvobajanje od ega nikakor ne pomeni, da smo nezadovoljni s seboj… prav nasprotno – osvobajanje od ega pomeni prav zadovoljstvo s seboj… stik s svojo dušo, če hočeš…

Da pa Sinjeoka doživlja te ljudi kot ljudi z nizkim samospoštovanjem in samopodobo, je pa vprašanje njenih barvnih stekel… zame recimo imajo ti ljudje precej višje samospoštovanje in precej višjo samopodobo… ampak njim te njihove samopodobe in samospoštovanja ni potrebno kazati na zunaj… jo je pa čutiti znotraj in od tam sije in deluje navzven…

In če želiš, lahko rečem tudi tako, da ego je del nas in da se ga ni mogoče znebiti – vsekakor pa verjamem, da se je v tem primeru mogoče naučiti živeti z njim na način, da te ne obvladuje on, ampak da tvoje besede, reakcije in dejanja izhajajo iz tvoje duše…

Drugače pa: morda bi bilo bolje, da se v primeru, če želiš razpravljati o egu, vključiš v razpravo, ki pravkar teče na forumu o tem: »Ego… tako in drugače!«. Tudi zelo zanimiva debata. Splošna razprava o egu je tule offtopic (ali pač ne?) in morda bi bilo bolje razpravljati o tem tam, kjer je odprt topic prav v ta namen…
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: partnerski trojček
Reply #82 - 16.02.2005 at 13:56:13
 
Miska wrote on 16.02.2005 at 13:48:36:
Da pa Sinjeoka doživlja te ljudi kot ljudi z nizkim samospoštovanjem in samopodobo, je pa vprašanje njenih barvnih stekel… zame recimo imajo ti ljudje precej višje samospoštovanje in precej višjo samopodobo… ampak njim te njihove samopodobe in samospoštovanja ni potrebno kazati na zunaj… jo je pa čutiti znotraj in od tam sije in deluje navzven…




sinjeoka pravi malo drugače, da so ljudje, ki se pretirano ubadajo z lastnim egičem so out of balance ... ki se lahko kaže na dva načina ...

nizka samopodoba = premalo spoštovanja
previsoka samopodoba = preveč samospoštovanja

zanima me če v kakšnem zahodnjaškem zen budizmu obstaja kakšno uporabno navodilo o učenju natančnega branja ...

Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: partnerski trojček
Reply #83 - 16.02.2005 at 17:46:01
 
vedno nam ostane še srednja pot


LOVE

kaj smo že?

aj, ja.... slovenci Shocked Roll Eyes 8) Wink
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #84 - 16.02.2005 at 19:44:56
 
Quote:
Ne, kaj bi bilo, če bi bilo… ampak kaj bo, ko bo… exo, mi je žal, če ti tole razmišljanje ni blizu, jaz pač tako čutim in jaz pač to vem… Ampak vem tudi to, da je do tam še dooooolga pot… kajtijazvem koliko življenj bom morala do takrat še prehodit… v tem trenutku pa seveda - živim tukaj in zdaj…  


Ne vem, meni se zdi, da večina ljudi uporabi skrajne oblike verovanja ali religijo kot neke vrste kompenzacijo, če so s temi rečmi preveč okupirani ali fixirani, da jim to pomeni neke vrste nadomestek, mogoče tudi beg pred samim sabo, iščejo usmislitev za svoje osebne težave, trpljenje, nezadovoljstvo in neizpolnjenost, kot da bi jim nekaj manjkalo, kar jim onemogoča živeti polno življenje, zato pa to praznoto skušajo izničiti, zaradi zmedenosti se oprimejo vsake ideologije, ki jim nekako obljublja razvetljenje, srečo, ljubezen.... Kaj jaz vem, do določene mere se strinjam, da ni nič napačnega, če človek skuša živeti po raznih idealih in moralno-etičnih smernicah, ampak zdaj če peveč razmišljamo in se zatapljamo v neko poglobljeno tuhtnanj, pomeni to tudi odmik od življenja.

Bistveno je to, da si postaviš vpršanje, kjer je potrebna popolna iskrenost do sebe? Ali ti to verovanje pomaga, te dviga, bodri, da lažje voziš skozi življenje, ali pa je to zate samo morda neki nadomestek, da te v bistvi zavira v napredku, da si misliš: "JA, sedaj nimam sreče, bo pa po smrti, v naslednjem življenju bolje." - potem je to regresija oziroma samotolažba iz obupa? Če ti vera pomeni to, da si zaradi tega srečnejši in bolj izpolnjen človek, potem je vse v redu, če pa je drugo, da ti to služi kot substitut za neke notranje boje, občutku inferiornosti, nezmožnost vklapljanja in podobno, potem pa delaš proti sebi, in zato sama sebi v škodo....

Toliko je tudi govora o vzorcih? Ja, kaj - to zdaj ni neka določenost, determiniranost, da ne bi imeli možnosti in moči, da to spremeni na sebi, če vidimo, da nas to nekako omejuje in nam onemogoča, da bi recimo našli boljši stik s soljudmi.... Vzorec je po domače povedano neke vrste omejenost oziroma zaplankanost, da smo v nekaj nedvomno prepričani, kar so nam drugi posredovali in nam vcepili, ne da bi sami v skladu s svojimi čustvi in dojemanjem presodili, če je to res za nas dobro, če tako čutimo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #85 - 16.02.2005 at 20:21:37
 
sinjeoka wrote on 16.02.2005 at 13:56:13:
zanima me če v kakšnem zahodnjaškem zen budizmu obstaja kakšno uporabno navodilo o učenju natančnega branja ...

mene pa bolj zanima, zakaj se vsi dobri nameni na koncu znajdejo v jarkih ...

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: partnerski trojček
Reply #86 - 16.02.2005 at 23:02:46
 
me


...


myself


...

and

I

...
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #87 - 16.02.2005 at 23:18:50
 
Kali, zakaj limaš te predemenzionirane slike v forum?  Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: partnerski trojček
Reply #88 - 16.02.2005 at 23:34:50
 
exodus wrote on 16.02.2005 at 23:18:50:
Kali, zakaj limaš te predemenzionirane slike v forum?  Tongue



I


Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: partnerski trojček
Reply #89 - 17.02.2005 at 11:06:02
 
exodus wrote on 16.02.2005 at 19:44:56:
Ne vem, meni se zdi, da večina ljudi uporabi skrajne oblike verovanja ali religijo kot neke vrste kompenzacijo, če so s temi rečmi preveč okupirani ali fixirani, da jim to pomeni neke vrste nadomestek, mogoče tudi beg pred samim sabo, iščejo usmislitev za svoje osebne težave, trpljenje, nezadovoljstvo in neizpolnjenost, kot da bi jim nekaj manjkalo, kar jim onemogoča živeti polno življenje, zato pa to praznoto skušajo izničiti, zaradi zmedenosti se oprimejo vsake ideologije, ki jim nekako obljublja razvetljenje, srečo, ljubezen.... Kaj jaz vem, do določene mere se strinjam, da ni nič napačnega, če človek skuša živeti po raznih idealih in moralno-etičnih smernicah, ampak zdaj če peveč razmišljamo in se zatapljamo v neko poglobljeno tuhtnanj, pomeni to tudi odmik od življenja.

Bistveno je to, da si postaviš vpršanje, kjer je potrebna popolna iskrenost do sebe? Ali ti to verovanje pomaga, te dviga, bodri, da lažje voziš skozi življenje, ali pa je to zate samo morda neki nadomestek, da te v bistvi zavira v napredku, da si misliš: "JA, sedaj nimam sreče, bo pa po smrti, v naslednjem življenju bolje." - potem je to regresija oziroma samotolažba iz obupa? Če ti vera pomeni to, da si zaradi tega srečnejši in bolj izpolnjen človek, potem je vse v redu, če pa je drugo, da ti to služi kot substitut za neke notranje boje, občutku inferiornosti, nezmožnost vklapljanja in podobno, potem pa delaš proti sebi, in zato sama sebi v škodo....

Toliko je tudi govora o vzorcih? Ja, kaj - to zdaj ni neka določenost, determiniranost, da ne bi imeli možnosti in moči, da to spremeni na sebi, če vidimo, da nas to nekako omejuje in nam onemogoča, da bi recimo našli boljši stik s soljudmi.... Vzorec je po domače povedano neke vrste omejenost oziroma zaplankanost, da smo v nekaj nedvomno prepričani, kar so nam drugi posredovali in nam vcepili, ne da bi sami v skladu s svojimi čustvi in dojemanjem presodili, če je to res za nas dobro, če tako čutimo...

Exo, glej… se strinjam, da obstajajo tudi ljudje, ki uporabljajo skrajne oblike verovanja ali religijo kot neke vrste kompenzacijo in gredo pri tem v skrajnost. Bi morda poudarila dve zadevi, ki se mi zdita tukaj pomembni:
1) to so drugi ljudje, to nisi ti. Ti ne moreš hoditi njihove poti, ti ne moreš sprejemati njihovih odločitev. Če želiš, lahko debatiramo tudi o tem, kakšen naj bi bil tvoj odnos do teh ljudi, ampak eno je gotovo: ti njih spreminjati ne moreš. Ti lahko spreminjaš le samega sebe. In verjemi – ko se boš enkrat odločil za to, boš videl, kako zelo veliko dela imaš že pri samem sebi… tako kot vsi, katerih odločitev je takšna…
2) govoriš o večini ljudi, ki so takšni. Ampak to še nikakor ne pomeni, da so takšni vsi v tej večini, ki jo omenjaš. Po nekaj besedah nekoga, ki spregovori o tem še nikakor ne moreš zaključiti, da je ta človek tudi ekstremist in skrajnež v tej smeri. Mene recimo si zelo hitro hotel pospraviti v tisto skupino, za katere je ego tudi hudič, ampak temu še zdaleč ni tako. Izogibati se je treba posploševanju in dopustiti, da se izrazi individualnost vsakega posameznika.
Drugače pa – tudi po mojem mnenju nobena skrajnost ni dobra…

Tisti stavek »ja, sedaj nimam sreče, bo pa smrti, v naslednjem življenju bolje« bi tudi jaz zelo hitro razumela kot izraz nemoči in vdanosti v usodo, češ, saj ne morem nič spremeniti. Ampak, exo – žal, prepričanja tega človeka ne morem jaz spremeniti, to lahko stori le on. In prav gotovo se to nikakor ne bo zgodilo, če ga bom napadla, če bom izrazila svojo jezo nanj, če bom zato, ker tako misli, sovražna do njega, če ga bom zato, ker drugače misli, postavila v podrejeno vlogo in sebe dvignila nad njega, ipd. Mi je žal, ampak spet sem pri tistem sprejemanju… edino skozi to, da v njem zbudim občutek sprejetosti (in to pomeni ravno to, da ga sprejmem sama!), obstaja možnost, da bo ta človek postal odprt tudi za drugačna razmišljanja. Torej se spet lahko vrnem samo k sebi – jaz moram spremeniti sebe, da bom tega človeka lahko sprejela, mu s tem dala občutek sprejetosti in šele potem obstaja možnost za karkoli drugega…

Lahko rečeš tudi tako, da je vzorec neke vrste omejenost ali zaplankanost. Z nekega vidika je to celo res. Ampak to še ne pomeni, da ga ni mogoče spremeniti. Vse vzorce se da in jih je možno spreminjati, le da to (kot že tolikokrat rečeno) ni vedno lahko. Je pa možno… in to govorim iz lastnih izkušenj…
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 10