Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9 10 
(Read 47864 times)
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: partnerski trojček
Reply #105 - 18.02.2005 at 12:07:13
 
en_bk wrote on 18.02.2005 at 11:36:39:
Hehe

Zame je sprejemanje priznavanje drugemu, da ima pogled, kot ga ima, da je takšen, kot je. Samo to.


samo to ja, z drugo besedo "strpnost" ...


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: partnerski trojček
Reply #106 - 18.02.2005 at 12:20:38
 
en_bk wrote on 18.02.2005 at 11:36:39:
Hehe


Zame je sprejemanje priznavanje drugemu, da ima pogled, kot ga ima, da je takšen, kot je.

če me ogroža, jih bo dobil po pički. A ga vseeno sprejemam.

simpl Grin


To je pa živi dokaz, da je vaše sprejemanje en velik blef. Sprejet in hkrati ga udarit po  pički. Kakšen paradoks. Če je res to čar sprejemanja, pol jaz očitno celi svet sprejemam.

Tisto bluzenje na začetku - o priznavanju drugemu, da obstaja, da imasvoj pogled....jao, koji faktor sem jaz, da bi mogla drugemu to priznati, ko pa je vendar neizpodbitno DEJSTVO, da obstaja in da ima svoj pogled.
Razen če je sprejemanje mišljeno za tiste, ki so slepi - tako ali drugače - in ne vidijo, da poleg njih še kdo na svetu obstaja.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: partnerski trojček
Reply #107 - 18.02.2005 at 12:27:30
 
bp, kakor jaz vidim tole sprejemanje in če se že moram odločati med možnostmi, ki si jih dal ti na razpolago, potem bi se odločila kvečjemu za zadnji dve možnosti:

Quote:
  • da priznam, da obstaja lahko tudi drugačno stališče od mojega, ki temelji na drugih izhodiščih, vrednotah
  • da poslušam argumente sogovornika (in zraven ne popizdim oz. ga ne užgem po buči, če pove nekaj, kar se meni zdi nesprejmljivo)

s tem, da bi zadnji možnosti, ki si jo ti naštel, dodala še to, da ob tem niti ne misliš, da je on butl samo zato, ker ima drugačno stališče od tebe, da niti ne čutiš potrebe, da popizdiš, ko poslušaš argumente sogovornika oz. nimaš niti potrebe, da bi ga užgal po buči, če pove nekaj, kar je tebi nesprejemljivo.

Sicer ne verjamem, da kdo v popolnosti tole pravo sprejemanje obvlada. No, ja, da ne bom govorila za druge… vsaj jaz ga sigurno ne vedno... Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: partnerski trojček
Reply #108 - 18.02.2005 at 12:42:30
 
Lilith wrote on 18.02.2005 at 12:20:38:
To je pa živi dokaz, da je vaše sprejemanje en velik blef. Sprejet in hkrati ga udarit po  pički. Kakšen paradoks. Če je res to čar sprejemanja, pol jaz očitno celi svet sprejemam.

Tisto bluzenje na začetku - o priznavanju drugemu, da obstaja, da imasvoj pogled....jao, koji faktor sem jaz, da bi mogla drugemu to priznati, ko pa je vendar neizpodbitno DEJSTVO, da obstaja in da ima svoj pogled.
Razen če je sprejemanje mišljeno za tiste, ki so slepi - tako ali drugače - in ne vidijo, da poleg njih še kdo na svetu obstaja.


Grin
A ne kako so ene stvari preproste. In kako se jih da zakomplicirat.
Eee...mislm...a se ti zdi, da je vid tudi dejstvo?

Aja...kar se paradoksa tiče. Tvoja stvar, če uživaš v zaletavanju s tujimi glavami v zid. Izvoli. Če boš poskusila z mojo...se bom branil.  Grin /pa ne ti/
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: partnerski trojček
Reply #109 - 18.02.2005 at 12:43:50
 
Lilith wrote on 18.02.2005 at 12:20:38:
To je pa živi dokaz, da je vaše sprejemanje en velik blef. Sprejet in hkrati ga udarit po  pički. Kakšen paradoks. Če je res to čar sprejemanja, pol jaz očitno celi svet sprejemam.

Tisto bluzenje na začetku - o priznavanju drugemu, da obstaja, da imasvoj pogled....jao, koji faktor sem jaz, da bi mogla drugemu to priznati, ko pa je vendar neizpodbitno DEJSTVO, da obstaja in da ima svoj pogled.
Razen če je sprejemanje mišljeno za tiste, ki so slepi - tako ali drugače - in ne vidijo, da poleg njih še kdo na svetu obstaja.


mislim, da bikec ne spada me vseprežemajoče ljubezniveže, vsaj ne spomnim se, da bi to kdaj napisal.  Grin

tko da mu jaz tole napako čist odpustim. Si pa dobro izpostavila paradoks (permojduš da si Grin)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: partnerski trojček
Reply #110 - 18.02.2005 at 12:49:10
 
Exo, sem se odločila, da ti bom še malo kravžlala živčke… Grin

exodus wrote on 17.02.2005 at 20:41:46:
Tu sem mislil zgolj na versko-ideološko zaverovanost, o čemer pravkar debatiramo - o vsesprejemanju. O tem, o čemer sem jaz pisal, je jasno, da je v zmoti terorist, ki pomori kopico ljudi za svojo ideologijo, da je v zmoti islamski fundamentalist, ko ženskam odreka pravice, menda ne dvomiš tudi v to... Jaz ne obsojam skrajneže kot subjekte, ampak obsojam njihova zla dela. Če recimo priprejo človeka, ki je umoril nekoga, ne morem z njim sočustvovati, lahko ga razumem samo v določenih okvirih, ker sicer bi zmanjšal njegovo odgovornost za zlo delo, če ne celo opravičeval.

A da debatiramo o versko-ideološko zaverovanosti? Aha, dobro, da si mi povedal… jaz sem namreč debatirala čisto o nečem drugem… Grin Hecam se, pa dajmo malo filozofirat, če tako hočeš. OK, dajva takole: tudi zame in glede na to, kdo in kaj sem jaz, kakšne so moje vrednote in moja prepričanja, je vsekakor v zmoti terorist, ki pomori kopico ljudi za svojo ideologijo. Definitivno ja! Ni prav, da je pobil kopico ljudi za svojo ideologijo in prav je, da prevzame odgovornost za svoja dejanja. Ampak! Ali lahko razumeš vsaj tole, pa bom za lažje razumevanje vzela skrajni primer: si lahko zamisliš nekega fantka, ki je bil rojen v neki družini, kjer so ga vzgajali in vsak dan šopali s tem, kako je prav in potrebno v imenu Alaha za vero pobiti vse tiste, ki ne mislijo tako? Si lahko zamisliš tega istega fantka, ki je odraščal v takšnem okolju, kjer je bilo ubijanje ljudi za svojo vero del življenja? Kjer je bilo to celo, khm, njihova vrednota? Drugega pogleda ta fantek nikoli ni imel možnosti niti videti, niti doživeti, kje o tem razmišljati ali celo podvomiti v to, česar so ga učili in tako živeli prav vsi, od njegove mame, očeta, prijateljev, učiteljev v šoli. Se ti res zdi čudno, zakaj se je zgodilo, da je potem taisti moški pobil kopico ljudi za svojo ideologijo? Meni je to pač logična posledica vrednot, ki jih je živel in so postali del njega. In da hitro povem še enkrat (preden bo kdo spet kaj zaključil po svoje), kaj mislim o tem jaz: NIKAKOR NI PRAV, DA JE POBIL KOPICO LJUDI ZA SVOJO IDEOLOGIJO IN PRAV JE, DA PREVZAME ODGOVORNOST ZA SVOJA DEJANJA! Želim poudariti samo to: če bi tisti fantek odraščal v drugem okolju z drugačnimi vrednotami, verjetno na kaj takšnega nikoli v življenju ne bi niti pomislil, kaj šele storil… Kaj misliš o tem?


exodus wrote on 17.02.2005 at 20:41:46:
Ja, če je človek baraba, ga vidim takšnega, kot je, brez olepšav. Ja že drži, kar je Jezus povedal, da naj bi ljubili svoje bližnje, ampak kolikor vem, do hinavcev (saducejev in farizejev) ni bil niti malo "ljubeč" in prizanesljiv, ampak jih je zaznamoval z "gadjo zalego". Človeka sodim po delih in ne kot subjekta, ko ne gre za hujše in nepreračunljive prekrške. Če ne bi naš pravni sistem vseboval sodišč, pa itak veš, da to vodi v anarhijo.  

Hmm… če je človek baraba, si res prepričan, da ga ti čisto zares vidiš takšnega, kot je? Res vidiš v njegovo dušo? Res vidiš v njegovo srce? Res vidiš, zakaj je postal takšen, kot je? In moram zdajle prav hitro spet napisat: NIKAKOR NI PRAV, DA JE ČLOVEK BARABA IN PRAV JE, DA PREVZAME ODGOVORNOST ZA SVOJA DEJANJA! Ampak to sem le jaz in to so le moje vrednote…
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: partnerski trojček
Reply #111 - 18.02.2005 at 13:01:21
 
Sprejemanje razumem v smislu, da nekoga sprejmeš takega, kot je, da ga pač nimaš namena spreminjati.
Zato ne vidim nič paradoksalnega v tem, če ga kljub temu, da ga sprejemaš, tudi prebutaš, saj tega ne delaš z namenom njegovega spreminjanjal (ok, zlomljena čeljust, pa to, ampak to ne šteje, ker ni bilo planirano  8) ), ampak za obvarovanje samega sebe.

Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #112 - 18.02.2005 at 13:43:44
 
Miška, tale debata o sprejemanju je mišljena v tem kontekstu, da človek naj razumsko presodi, kaj je vredno sprejemanja in kaj ni - ne pa da vsepovprek sprejema, ker to je zame neki brezčutni in prirejen "grupnjak", nasilje proti sebi. Pri vseh življenjskih odločitvah je potrebna dobršna mera objektivnosti ("zdrave pameti"), ki je očitno pri tebi in ljudem podobnega kova, ki razmišljate v new-agerskem slogu, kar nekam izpuhtela - verjetno tak način razmišljanja izhaja predvsem iz lastnih nepredelanih travm. Razum je treba uporabljati v vseh situacijah v svojem življenju, saj rabimo racionalno cedilko ali sito, da presejemo in ločimo pleve od semena. Namreč kruh iz plevela ne bo dober, lahko se kvečjemu zastrupiš in še naprej haluciniraš, da ga še več poješ in govoriš, češ kako je dober. Torej, kaj si mislim o vsem tem:

- to, da če je človek bolj zatiran (spolno, duševno, čustveno zlorabljen), npr. že od otroštva, bolj bo prepričan, da mora "vse ljubiti" in "vse sprejemati", ker paradoksalno, sam ni bil ljubljen in sprejet - torej se postavi v vlogo svojega zatiralca in poskuša zaigrati podoben scenarij v odnosu do drugih ljudi, le da tokrat v vlogi "dobrotnika" (če mene niso imeli radi, bom pa jz druge imel rad in še "dober" sem zaradi tega). Tako kot nekateri slabi gospodarji delajo s psi, da jih tepejo, pa se kuža kljub temu priplazi h gospodarjevim nogam in zraven spušča cvileče glasove, ki so podobni obžalovanju...
Torej tukaj se mi zdi, da gre za poskus iz obupa, da bi bili sami sprejeti in ljubljeni, ko smo navdušeni nad idejami, da bi morali vse brezpogojno ljubiti in sprejemati, tudi ljudi, ki z nami delajo nečastno in grdo.

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #113 - 18.02.2005 at 13:48:40
 
titud wrote on 18.02.2005 at 11:54:37:
Nč od tega ni sprejemanje. Vse to je sprejemanje.

Naštel si nekaj pojavnih oblik sobivanja s konkretnim drugim, ki nobena posamezna v celot ne zajema sprejemanja, ker sprejetje je lahko samo na  ravni celote, z nasprotji ki jih omenjaš  vred. Šele ko si drugega sposoben  dojet  kot celoto (vključno z  nasprotji,  ki jih ustvarja v sobivanju s tabo  vred),  ga lahko sprejmeš ne da bi ti ga blo potrebno spreminjat. To ne pomen, da si presegu nasprotja in da jih ni več, pomeni le, da se ti tud  skoznje kaže kot  celota.  

Titud,

Sem se trudil kar se da izognit dobrim ali slabim namenom, pa vsem internim stanjem in transcendenci in tudi vsemu drugemu, kar bi morda še lahko prišlo tukaj v poštev in sem se poskušal omejit samo na neposredne reakcije v sicer izmišljeni situaciji.

Torej po tvojem mnenju samo po dejanjih, akcijah in reakcijah ni mogoče ugotoviti, ali nekdo sprejema, ali ne?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: partnerski trojček
Reply #114 - 18.02.2005 at 14:08:07
 
mogoč bi blo dobr definirat kaj je sprejemanje in kaj je toleranca ker to ni eno in isto in si tako uskladit pogovorne slovarje? Smiley
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #115 - 18.02.2005 at 14:21:56
 
Quote:
NIKAKOR NI PRAV, DA JE POBIL KOPICO LJUDI ZA SVOJO IDEOLOGIJO IN PRAV JE, DA PREVZAME ODGOVORNOST ZA SVOJA DEJANJA! Želim poudariti samo to: če bi tisti fantek odraščal v drugem okolju z drugačnimi vrednotami, verjetno na kaj takšnega nikoli v življenju ne bi niti pomislil, kaj šele storil… Kaj misliš o tem?


Ja, saj tu sem ravno mislil, da človeka, ki ubije kopico ljudi, lahko razumem le v določenem okviru. In ta okvir tukaj predstavlja to, da ne nosi vse posredne krivde, ampak da je storil to, kar je moral, delno tudi zaradi tega, ker so mu "oprali" možgane, ker so ga "dresirali" za to, kar je postal - torej se neposredna krivda veže na njegove vzgojitelje, na vzgojiteljev vzgojitelje.... Gre kot neke vrste začaran krog, kot neke vrste kolektivno krivdo, ki se prenaša kot družinska zapuščina iz roda v rod. Kot že Sveto pismo pravi, iz rodu Abrahamovega bo 1000 zaznamovanih. Torej če nek rod sproducira skrajneže, ga bo z veliko verjetnostjo tudi naslednji rod in tako naprej. Vse dokler ne pride premika na družbeno-kolektivni ravni in pretrgajo verigo, se to ponavlja...

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: partnerski trojček
Reply #116 - 18.02.2005 at 14:24:06
 
Ni treba nič novega izumljati, to piše v SSKJ za pojme, sprejemanje, sprejemati, tolerirati, dopuščati:
 
sprejémanje  -a s () glagolnik od sprejemati: sprejemanje daril, podkupnine / sprejemanje predpisov, zakonov / sprejemanje gostov, strank / sprejemanje novih delavcev v delovno organizacijo / kritično sprejemanje umetniških del / sprejemanje energije, toplote / sprejemanje dražljajev / sprejemanje televizijskega programa

sprejémanje  -am nedov. () 1. z izražanjem svoje volje delati a)  da preide k osebku, kar mu kdo daje, ponuja: sprejemati darila, denar, podkupnino / pismene prijave sprejemamo do petnajstega aprila / sprejemati različne funkcije b) da kdo (lahko) uresničuje, kar želi v določeni zvezi z osebkom uresničevati: sprejemati pomoč, povabila / sprejemati gostoljubje, prijateljstvo c) da postane kaj veljavno: sprejemati stave / sprejemati odloke, zakone 2. delati, da kdo (lahko) pride k osebku, navadno za krajši čas in z določenim namenom: sprejemati goste; gostoljubno, prijazno sprejemati / danes pacientov ne sprejemajo 3. navadno v zvezi s s, z delati, da je kdo ob svojem prihodu deležen tega, kar izraža dopolnilo:  sprejemati koga s smehom, ekspr. z rožami 4. delati, da kdo, kaj kam pride, se kje vključi z določenim namenom  a) navadno s prislovnim določilom: v tej organizaciji sprejemajo nove delavce; na šoli sprejemajo učence z dokončano osemletko / sprejemati na stanovanje b) z glagolskim samostalnikom: sprejemati obleke v čiščenje; sprejemati kaj v popravilo 5. delati, da pride kaj v zavest in postane njena sestavina: sprejemati nove ideje, teorije / sprejemati besede iz tujih jezikov // soglašati s čim, upoštevati kaj: sprejemam vaš predlog, zahtevo / sprejemati družbene norme / sprejemati rezultate ankete s pridržki 6. imeti, izražati pozitiven odnos do kakega (umetniškega) dela: nekateri so roman sprejemali, drugi odklanjali / gledalci so sprejemali njegove filme z navdušenjem 7. s svojimi lastnostmi, dejavnostjo omogočati a) da kaj prehaja k osebku: sprejemati energijo, toploto; sprejemati in oddajati / rastline sprejemajo hranilne snovi iz zemlje črpajo, dobivajo; les sprejema vlago vpija, vsrkava b) da kak pojav v stiku z osebkom povzroča določen drug pojav: antena, radijska postaja sprejema signale / celice sprejemajo dražljaje 8. z radijskimi, televizijskimi napravami delati, da kaj postane zaznavno: sprejemati obvestila / sprejemati televizijski program // ptt zapisovati sporočilo, posredovano na daljavo z Morzejevimi ali analognimi znaki: radiotelegrafist sprejema in oddaja sporočila / sprejemati Morzejeve znake spreminjati oddajane električne, svetlobne, zvočne signale v Morzejeve znake pri posredovanju sporočila na daljavo ◊ fiz.  sprejemati elektrone; rad. sprejemati spreminjati električne signale, ki jih prenašajo elektromagnetni valovi, v zvok, sliko sprejemajóč -a -e: poslušal jo je, z navdušenjem sprejemajoč novico sprejéman -a -o: z odporom sprejemana zahteva



tolerírati  -am nedov. in dov. () 1. dopuščati, da ima kdo o določeni stvari drugačno, nasprotno mnenje, nazor:  tolerirati drugače misleče / tu si tujec, ki ga tolerirajo, nimajo pa ga radi / tolerirati ideje, nazore 2. dopuščati, da obstaja kaj, do česar ima osebek odklonilen odnos: tolerirati krajo in goljufanje; uživanja mamil ne tolerirajo / tolerirati manjšine, verske sekte / knjiž. nikakor ne morem tolerirati, da se tako vedeš // dopuščati kaj nezaželenega, negativnega kot še sprejemljivo: tolerirati manjše napake; tolerirati razlike med teorijo in prakso toleríran -a -o: tolerirana veroizpoved; državno toleriran

dopúščati  -am nedov. (ú) 1. ne preprečevati, ne braniti, da se kaj zgodi, godi: oče nam je dopuščal, da smo se igrali po mili volji / o tem ne dopuščam razgovora; ne, kot predsednik tega nikakor ne dopuščam ne dovolim / bolečine mu niso dopuščale, da bi sedel; vstal bom, če mi bodo dopuščale moči če bom mogel 2. priznavati za možno: dopuščam, da je moje mnenje zmotno / dopuščam možnost, da si le bil na sestanku / pravilo dopušča izjeme; enačba dopušča dve rešitvi ● ekspr. njegova izjava ne dopušča niti najmanjšega dvoma je neovrgljiva, resnična dopuščajóč -a -e: govoril je jasno in odločno, ne dopuščajoč ugovore
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: partnerski trojček
Reply #117 - 18.02.2005 at 14:33:27
 
Po moje so nesporazumi jezikovne narave, nekateri govorijo o sprejemanju, mislijo pa na dopuščanje.



Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: partnerski trojček
Reply #118 - 18.02.2005 at 14:44:44
 
titud wrote on 18.02.2005 at 11:54:37:
Šele ko si drugega sposoben  dojet  kot celoto (vključno z  nasprotji,  ki jih ustvarja v sobivanju s tabo  vred),  ga lahko sprejmeš ne da bi ti ga blo potrebno spreminjat. To ne pomen, da si presegu nasprotja in da jih ni več, pomeni le, da se ti tud  skoznje kaže kot  celota.  



se strinjam, v sobivanju sem še poudarila.
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: partnerski trojček
Reply #119 - 18.02.2005 at 14:53:59
 
vida wrote on 18.02.2005 at 10:56:56:
Odgovornost, koliko so izrečene besede v skladu z njegovimi mislimi in motivi (nameni) pa nosi vsak udeleženec foruma sam zase.


ok, odgovornost ....

ampak kaj, ko se ljudje naših lastnih motivov niti ne zavedamo najbolje

seveda, potem ko kaj bleknemo, imamo pa idealno možnost, da prepoznamo in sami sebe spoznavamo


Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9 10