Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 14
(Read 53774 times)
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #30 - 09.12.2004 at 14:27:21
 
sinjeoka wrote on 09.12.2004 at 14:21:14:
brez lastne osebne integritete ulitamatodajalca, do ultimata sploh ne bi prišlo


bi, pride, pač...
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #31 - 09.12.2004 at 14:34:14
 
sinjeoka wrote on 09.12.2004 at 14:21:14:
jaz pa "ultimat" recimo razumem tudi kot jasen izkaz tistega, ki postavlja ultimat, da obstajajo pravila, ki se jih SAM drži ... brez te lastne kvalitete, ki ji jaz pravim samodoslednost oziroma brez lastne osebne integritete ulitamatodajalca, do ultimata sploh ne bi prišlo


Ultimat ni nič drugega kot navadno izsiljevanje, kjer stran, kateri se ultimat daje, nima kaj dosti izbirati: lahko se podredi ali pa se ne podredi in se sooči s posledicami, ki jih ultimat napoveduje: prvem primeru izgubi najmanj svojo avtonomnost, v drugem pa izgubi kaj drugega (odvisno s čim ultimat grozi).

Zato se meni zdi ultimat v kakršnemkoli partnerstvu nesprejemljiv, saj ga ukinja, najprej ga ukinja s tem, da zahteva podreditev (in potem to ni več partnerstvo enakih), lahko pa ga ukinja tudi v celoti, v kolikor stoji kot pogoj.

Ultimat je navadno izsiljevanje!




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ultimat?
Reply #32 - 09.12.2004 at 14:35:54
 
Takole. Sem se odločila, da si bom drznila napisati še nekaj. Namreč to, kaj jaz razberem med vrsticami tvojega pisanja. O tem želim spregovoriti, ker lahko ponudi gradivo za samoanalizo, pri tem pa se zavedam, da bo morda zelo boleče zate, sploh, če se boš v čem o tega sedaj (prvič) našla.
Jaz berem:
- da te ta človek straši zaradi njegove lastne nezanesljivosti in odsotnosti
- da bolečina tega odnosa izvira iz njegovega "uporabljanja" tebe (ko te rabi, si te vzame, ko te ne rabi, te odpošlje, ker nima s teboj kaj početi)
- da si si ti dovolila v tem odnosu močno se ponižati in ugotavljaš, da globje pa skoraj ne gre (ne moreš več odpirati srca)


Lahko pa se tudi v celoti motim.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ultimat?
Reply #33 - 09.12.2004 at 14:39:07
 
t wrote on 09.12.2004 at 14:34:14:
Ultimat ni nič drugega kot navadno izsiljevanje, kjer stran, kateri se ultimat daje, nima kaj dosti izbirati: lahko se podredi ali pa se ne podredi in se sooči s posledicami, ki jih ultimat napoveduje: prvem primeru izgubi najmanj svojo avtonomnost, v drugem pa izgubi kaj drugega (odvisno s čim ultimat grozi).



t
to bi držalo, če bi ultimat zajemal  pogoj, posledica česar bi bila izguba katerekoli človekove pravice, svoboščine.
Ne drži pa za primer, ko posledico predstavlja odhod osebe i z odnosa - ker osebe ni mogoče imeti, ne je posedovati in ni nikogaršnja pravica ne svoboščina.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #34 - 09.12.2004 at 14:54:28
 
Lilith wrote on 09.12.2004 at 14:39:07:
t
to bi držalo, če bi ultimat zajemal  pogoj, posledica česar bi bila izguba katerekoli človekove pravice, svoboščine.
Ne drži pa za primer, ko posledico predstavlja odhod osebe i z odnosa - ker osebe ni mogoče imeti, ne je posedovati in ni nikogaršnja pravica ne svoboščina.



Žal si pogledala napačno stran ultimata, ultimat od nekoga vedno nekaj zahteva poleg tega pa tudi grozi z nekimi posledicami, ki bodo nastale, če zahtevi v ultimatu ne bo ugodeno.

Kakor hitro se podrejamo nekim zahtevam vedno izgubljamo avtonomnost (še posebej kadar se nam ponujata samo slaba in še slabša možnost: če bi se izbiralo med samimi dobrimi možnosti grožnja sploh ne bi bila potrebna) - v vsakem primeru pomeni podreditev neki zahtevi izgubo nečesa. Človek tako lahko v primeru ultimata upa na ohranitev svoje avtonomnosti samo, če se mu ne podredi: seveda pa bo najbrž s tem izgubil kaj drugega, vendar pa bo ohranil svojo avtonomnost (no ja v realnosti obstaja še kup drugih možnosti, ki se jih vsakodnevno vsak poslužuje).



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #35 - 09.12.2004 at 15:07:13
 
saj je čist simpl, če komu kaj ne paše, mu ni treba tega prenašat ??? =vsakogaršnja pravica

obstaja pa ena zdrava meja, kjer se neha prilagajanje in prične bodisi žrtvovanje bodisi prostitucija
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #36 - 09.12.2004 at 15:12:05
 
sinjeoka wrote on 09.12.2004 at 14:46:30:
ko pa se ultimat zopersatvi drugemu ultimatu (odvsinosti katerekoli vrste) je to za moje pojme zadnji poziv na streznitev


Odvisnost ni nikakršen ultimat, je samo neko stanje.


sinjeoka wrote on 09.12.2004 at 14:46:30:
kar se pa avtonomije tiče ... avtonomija je izgubljena vtistem trenutku, ko se človek preneha rekreacijsko drogirat, ampak se drogira iz potrebe ....

problem je seveda v tistem, ki se drogira ... oziroma ... saj poznate slovenski pregovor ... pijanec ostane pijanec dokler se v grob ne zvrne, pa še takrat ne bo priznal, da je pijanec.


Kar se mene tiče ne vidim nobene razlike med rekreacijo in potrebo: imamo potrebo po rekreaciji in rekreacijo po potrebi.

In kje je problem? Po moje je smiselno o problemu govoriti šele takrat, ko neka dejavnost zavira pedenanje življenja.

Obstaja izredno malo ljudi, za katere bi lahko dejal, da na tak ali drugačen način niso odvisni od nečesa in vseeno pedenajo svoje življenje, poznam pa tudi take, za katere vem, da niso zasvojenci in so navadni luzerji.

To ali nekdo hoče živeti trezno ali ne, to je odvisno samo od njega: je pa tudi nekaj na tem, da so tisti trezni bolj pridni, uporabni in lažje vodljivi.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Ultimat?
Reply #37 - 09.12.2004 at 15:18:39
 
sinjeoka wrote on 09.12.2004 at 13:20:03:
tole bom pa jaz vzela za izhodišče ... glede na tvoje izkušnje življenja z alkoholikom

ali bi dopuščala, da se ga tvoj partner uliva?

(ko smo že pri izbiru pravil ... ) seveda pa je vprašanje kdaj jih postaviš ... v naprej, ali ko si že do vratu v zosu.



Grin Grin Grin

itak, da tega nebi prenesla, da se partner "uliva" -- spet mu pa nebi zapovedala totalne abstinence  Smiley

jap, včasih je treba tudi pravila sproti postavljat ... jih imam pa tudi jaz v glavi (neka določena) ...

v bistvu pa še vedno ne vem, zakaj mi ultimate prejemat in postavljat ne diši  Undecided   Grin


Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Ultimat?
Reply #38 - 09.12.2004 at 15:23:25
 
sinjeoka wrote on 09.12.2004 at 14:21:14:
sijaj se je identificirala z osebo, ki je soočena s pravili in ultimatom change or go (in pazite identifikacija je bila odprta tudi v smer ultimatodajalca)




sijaj je dialektična oseba  Wink


Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #39 - 09.12.2004 at 15:30:46
 
siaj wrote on 09.12.2004 at 15:18:39:
v bistvu pa še vedno ne vem, zakaj mi ultimate prejemat in postavljat ne diši


kaj pa je narobe z ultimatom: "ali mi nehaš lagat ali pa te zapustim?"
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ultimat?
Reply #40 - 09.12.2004 at 15:40:50
 
t wrote on 09.12.2004 at 14:54:28:
Kakor hitro se podrejamo nekim zahtevam vedno izgubljamo avtonomnost (še posebej kadar se nam ponujata samo slaba in še slabša možnost: če bi se izbiralo med samimi dobrimi možnosti grožnja sploh ne bi bila potrebna) - v vsakem primeru pomeni podreditev neki zahtevi izgubo nečesa. Človek tako lahko v primeru ultimata upa na ohranitev svoje avtonomnosti samo, če se mu ne podredi: seveda pa bo najbrž s tem izgubil kaj drugega, vendar pa bo ohranil svojo avtonomnost (no ja v realnosti obstaja še kup drugih možnosti, ki se jih vsakodnevno vsak poslužuje).

uživaj!


Ne gre nujno za izgubo avtonomnosti. Šlo bi, če bi se na silo podredila, če bi me kdo v to prisilil. Če se pa jaz odločim, da je zavoljo tega in tega smiselno odreči se drogi, potem je to moja AVTONOMNA odločitev. Ja, tudi ob ultimatu mi ostane svoboda odločanja- za obe varianti.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Ultimat?
Reply #41 - 09.12.2004 at 15:42:21
 
ixtlan wrote on 09.12.2004 at 15:07:13:
saj je čist simpl, če komu kaj ne paše, mu ni treba tega prenašat ??? =vsakogaršnja pravica

obstaja pa ena zdrava meja, kjer se neha prilagajanje in prične bodisi žrtvovanje bodisi prostitucija


Ni treba prenašat??? Men se zdi, da glih mora prenašat potem sebe, ki mu tisto nekaj ne paše. A ni tako?
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #42 - 09.12.2004 at 15:48:29
 
drgač pa imaš pa itak na vsak neopravičeni ultimat možnost zagovora, torej kot prejemnik ultimata razložiš svoj pogled na stvar, zakaj to tebi ustreza kar drugega moti in s tem imaš tudi možnost prepričat ultimatodajalca, da ultimat umakne...če ti ga ne rata prepričat, pa jebiga...spremeniš zadevo, če pri sebi pogruntaš, da ima ultimatodajalec prav (good) ali pa ga lepo pustiš, da gre - ker hoče posegat v tvojo avtonomijo, svobodo in te kljub zelo dobremu pojasnilu ne razume...(spet good)
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #43 - 09.12.2004 at 15:50:09
 
Quote:
Ni treba prenašat??? Men se zdi, da glih mora prenašat potem sebe, ki mu tisto nekaj ne paše. A ni tako?


Morš sam umret  Tongue
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Ultimat?
Reply #44 - 09.12.2004 at 15:53:38
 
ixtlan wrote on 09.12.2004 at 15:50:09:
Morš sam umret  Tongue


Ne. Ni ti treba Grin Grin Grin.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 14