Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 14
(Read 53339 times)
Loops of Infinity
Ex Member




Ultimat?
08.12.2004 at 15:22:51
 
Mam enga frenda, ki za moje pojme ful preveč trave kadi. On pravi, da to pač rabi in pika. Službo normalno vozi, ker je že tolk zverziran, da se mu ne vidi, da je zadet. Oz. vsaj misli tako. Pravi, da dokler bo sam, bo kadil. Bil je poročen, zdaj pa je skoraj zaprisežen samec. Sicer se druživa že kakšnih pet let, zveza pa je nekako med prijateljstvom in kaj pa vem. Uradno nisva par.

Recimo, včasih nanese, da se kakšen dan, dva, tri druživa, celo prespim pri njemu in takrat ne kadi, in pravi, da se super počuti tako trezno sprejemat lajf, neka realiteta in to, odgovornost, ampak nekje četrti dan že ponavadi nastopi neka napetost med nama in se že nastavljajo razlogi, da greva vsak po svoje. Postaneva si breme. Vem, da rabi, da me ni, da spet lahko sproščeno kadi - tako je navajen, ker že dolgo sam živi.

Zdaj pa me zanima vaše mnenje, glede na to, da sem mu večkrat nakazala, da me moti njegova zasvojenost, ali mu smem postaviti ultimat? Recimo, da me več ne bo v njegovi družbi, če se ne bo na nek način odpovedal. Po drugi strani pa ne vem, če sem tolk trdna, da se ne bi skozi čas omajala, če bi rekel, ja, ok pač pol, kakor želiš. Saj imamo pravzaprav vsak svoje zasvojenosti, ki se jih sploh ne zavedamo.

Nikamor ne pridem s tem, da se pač zavedam, da je to njegov life in lahko dela, kar želi oz. celo potrebuje.

Aja, naj povem, da se včasih zdim sama sebi zadrgnjena zarad tega, ker me to moti, se pokažem, da sem kul in z njim še sama kakšen dim potegnem (ampak to zlo redko).

Če me kdo namerava vprašat, kaj me sploh tolk moti, bi rekla, da zgolj to, da je pač zadet, in se potem avtomatsko zaprem, ker ga ne morem jemat kot prisebnega. Saj vem, da vsi rabimo, da si damo duška, nek odklop, teh zadev za beg iz realnosti je ogromno. Zakaj vedno vidim v ogledalu to svoje nasprotje zmeraj ko se odločim, "da se ne bom več zapustila". Morda zato, ker pravzaprav noben ne more določit, kaj je realnost?

Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
invisible
1
*
Offline


Posts: 47

Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #1 - 08.12.2004 at 15:49:54
 
Jaz sem mel pred leti podoben primer. Takratna punca je bla v nekem depresivnem stanju, mela je same cudne cimre in namesto da bi hodle na predavanja so ga zvecer pile, dopoldneve pa prespale itd.. Valda mi je slo to na zivce, kak bos pol tako osebo resno jemal. Prides tja pa se pocutis ko med norci. Dobro, prvic ko sma se vidla sma se ga oba vlila, pac je bil party, nisem pa pricakoval da se bo to skoraj dnevno dogajalo. In ja, sem postavo ultimat - jaz ali pijaca in izbrala je mene. Bil je pac zacetek necesa in nisem mel kaj dosti za zgubit, bolj globoko bi se spuscal v zadevo, bolj bi se custveno navezal in tezje bi blo, ceprav sem pri takih stvareh nepopustljiv na daljsi rok.

V glavi mores met rasciscene stvari KAJ sploh hoces in potem ni tezko nardit poteze. Ce pa dvomis potem pa se vedno lahko sekiras zakaj sem nardil to, zakaj ono. Pac si ker si cuto da je tak prav, gotovo. Ne recem, lahko s tako potezo kdaj tudi zajebes situacijo in nardis nekaj cesar si nisi zelel ampak intuicija me zlo redko prevara in vecinoma se izkaze da mam prav.

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #2 - 08.12.2004 at 15:57:46
 



Po mojem mnenju mu sicer lahko postaviš ultimat, vendar pa s tem ničesar ne boš dosegla - ničesar razen tega, da mu boš postavila ultimat.

Če bi podoben ultimat postavila meni, bi dobila precej nedvoumen odgovor: da mi trava ne postavlja nobenih ultimatov.

Problematično se mi zdi tudi tvoje dojemanje prisebnosti, saj kolikor poznam sebe in ostale redne pušače tega ni znaznati: ponavadi vsak ve, kdaj mu paše in kdaj ne (in tudi kaj lahko počne bolje ali slabše) in se po tem tudi ravna.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ultimat?
Reply #3 - 08.12.2004 at 16:07:13
 
Vso pravico na tem svetu imaš, da si sama izbiraš okolje, v katerem se boš dobro počutila.  Če zaradi tega nekateri izpadejo, nisi ti slaba.

Ultimat je smiseln, če si pripravljena sprejeti tudi možnost, da ostaneš brez prijatelja. Če ne - nima smisla.
Bi se pa bilo v tem primeru smiselno poglobiti v razloge oz. vzorce tvojih medosebnih odnosov, raziskati, kaj te tako vleče k njemu, da ne moreš proč ipd.
To se da še najbolje početi ob res dobri strokovni pomoči. Ker ko smo subjektivno vpleteni , je težko biti pameten zase.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #4 - 08.12.2004 at 16:32:38
 


Seveda pa obstaja tudi druga možnost (pa najbrž tudi tretja in četrta), ki jo ob svoji punci uporablja moj kolega: ona je za razliko od tebe, kar se tega tiče še veliko bolj zadrgnjena, zato mu dovoli kaditi samo za novo leto in ker jo kolega zares ljubi tudi ne kadi (nikoli v pričo nje, seveda pa ni problemov, če se ga napije do kome) - to seveda misli ona; realnost je pač drugačna, kadi vedno kadar je ni in v tem je postal pravi mojster. Zanimivo pri njem je tudi to, da kadi tudi in predvsem v službi (zaposlen je v eni od boljših slovenskih firm) - in letos je postal inovator leta saj je prijavil največ patentov in inovacij.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #5 - 08.12.2004 at 16:53:24
 
Po moje itak ne moreš zmerom bivat s polno običjano zavestjo/pozornostjo. Jeba je v tem, da pri drugmu to človk  boljš opazi kot pri seb. Iritirajo nas že nezavedni 'odklopi',   kaj nas ne bi šele zavestni.

Edino kar nas pri drugmu ne iritira, je spreminjanje njegove zavesti na način, da vključuje nas same.  Tej spremembi  zavesti o  obstoju drugega, ki spremeni našo  običajno zavest,  se po domače rečemo ljubezen. Ta je praviloma močnejša od vsake druge oblike spremenjene zavesti, zato je treba zaupat, da dva skoz ljubezen   vedno najdeta pravi način, da so njuni 'odklopi' vzajemni in ne iritirajo nikogar od njiju.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Ultimat?
Reply #6 - 08.12.2004 at 17:44:06
 
Po mojem osebnem prepričanju je postavljanje ultimatov precej brezveze. Nikoli jih nisem. Vedno je imela prednost svobodna odločitev posameznika (partnerja bodisi stalnega, "resnega", bodisi, če je bil "prijatelj" ) - in pa v končni fazi tudi moja. To ni šlo nikdar skoz brez bolečine.

Sprejmemo pa lahko v danem trenutku točno toliko kolikor damo.

(Undecided hm kaj si pa zdej povedala siaj  ???)



Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #7 - 08.12.2004 at 17:47:03
 
titud wrote on 08.12.2004 at 16:53:24:
Po moje itak ne moreš zmerom bivat s polno običjano zavestjo/pozornostjo. Jeba je v tem, da pri drugmu to človk  boljš opazi kot pri seb. Iritirajo nas že nezavedni 'odklopi',   kaj nas ne bi šele zavestni.

Edino kar nas pri drugmu ne iritira, je spreminjanje njegove zavesti na način, da vključuje nas same.  Tej spremembi  zavesti o  obstoju drugega, ki spremeni našo  običajno zavest,  se po domače rečemo ljubezen. Ta je praviloma močnejša od vsake druge oblike spremenjene zavesti, zato je treba zaupat, da dva skoz ljubezen   vedno najdeta pravi način, da so njuni 'odklopi' vzajemni in ne iritirajo nikogar od njiju.    




Lepo povedano: še lepše pa se vsemu temu  skupaj reče foušija: u bistvu foušja ali zavist do užitka: zakaj bi nekdo užival bolj kot jaz: najbolje, da mu to, v čemer jaz mislim, da uživa prepovem ali pa vsaj zminimaliziram in predstavim kot nemoralno, tako da bo tak kot jaz, ki bi bil najboljši v vsem, če ne bi bilo nekaterih videti, da uživaj bolj kot jaz.

Zgodba, ki je najbrž stara toliko kot človek.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ultimat?
Reply #8 - 08.12.2004 at 18:42:25
 
t wrote on 08.12.2004 at 17:47:03:
Lepo povedano: še lepše pa se vsemu temu  skupaj reče foušija: u bistvu foušja ali zavist do užitka: zakaj bi nekdo užival bolj kot jaz: najbolje, da mu to, v čemer jaz mislim, da uživa prepovem ali pa vsaj zminimaliziram in predstavim kot nemoralno, tako da bo tak kot jaz, ki bi bil najboljši v vsem, če ne bi bilo nekaterih videti, da uživaj bolj kot jaz.

Zgodba, ki je najbrž stara toliko kot človek.


uživajte!


t, ti pa zelo rad stvari na "intelektualen" način izkrivljaš, kaj?
To je zloraba samo, če se zgodi nekomu, ki je od nas odvisen.  Med dvema partnerjema pa pomeni ultimat svobodno odločitev prvega, da pod določenimi pogoji ne bo več funkcioniral in hkrati svobodno odločitev drugega, da ultimat sprtejme ali ne.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #9 - 08.12.2004 at 18:59:08
 
Lilith wrote on 08.12.2004 at 18:42:25:
t, ti pa zelo rad stvari na "intelektualen" način izkrivljaš, kaj?
To je zloraba samo, če se zgodi nekomu, ki je od nas odvisen.  Med dvema partnerjema pa pomeni ultimat svobodno odločitev prvega, da pod določenimi pogoji ne bo več funkcioniral in hkrati svobodno odločitev drugega, da ultimat sprtejme ali ne.



Seveda izkrivljanje je moje delo (čeprav v tem primeru izkrivljaš ti saj sem jasno pokazal, da komentiram titudovo izvajanje): drugače pa je ultimat termin, ki se pojavlja na polju mednarodnega prava in politike.

Ponavadi je ultimat povezan z neko grožnjo in binarnim ali ali, kjer ni nikakršne tretje možnosti. Nekdo se je pač nekaj odločil in drugega preko neke grožnje sili v svoje: to meni  ni všeč, saj ponavadi tam kjer sta mi ponujeni samo dve (slabi) možnosti raje izberem tretjo. Kjer obstaja neka grožnje in malo izbie mi boš zelo težko govorila o svobodi.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #10 - 08.12.2004 at 19:18:57
 



po domače bi ultimatu lahko rekli kar IZSILJEVANJE seveda pa se ultimat sliši jako bolj modro in učeno  Wink
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ultimat?
Reply #11 - 08.12.2004 at 19:19:59
 
t wrote on 08.12.2004 at 18:59:08:
Ponavadi je ultimat povezan z neko grožnjo in binarnim ali ali, kjer ni nikakršne tretje možnosti. Nekdo se je pač nekaj odločil in drugega preko neke grožnje sili v svoje: to meni  ni všeč, saj ponavadi tam kjer sta mi ponujeni samo dve (slabi) možnosti raje izberem tretjo. Kjer obstaja neka grožnje in malo izbie mi boš zelo težko govorila o svobodi.


uživaj!


Joj, da ne bom dol padla od silovitosti tvojega izkrivljanja. Se še spomniš originalnega primera?
Če se jaz odločim prekiniti nezadovoljujoč odnos, vkolikor se stvar ne izboljša, potem drugega v nekaj silim??? V kaj pa? Dajem mu na razpolago dve opciji - mojo prisotnost in mojo odsotnost. Pri tem pa vsaka opcija pelje za seboj določene spremembe.
V življenju je pač treba sprejeti odgovornost za svoje vedenje. Ali pa predlagaš, da bi se morala SILITI v odnos, ki mi je beden?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #12 - 08.12.2004 at 20:01:59
 
Lilith wrote on 08.12.2004 at 19:19:59:
Joj, da ne bom dol padla od silovitosti tvojega izkrivljanja. Se še spomniš originalnega primera?
Če se jaz odločim prekiniti nezadovoljujoč odnos, vkolikor se stvar ne izboljša, potem drugega v nekaj silim??? V kaj pa? Dajem mu na razpolago dve opciji - mojo prisotnost in mojo odsotnost. Pri tem pa vsaka opcija pelje za seboj določene spremembe.
V življenju je pač treba sprejeti odgovornost za svoje vedenje. Ali pa predlagaš, da bi se morala SILITI v odnos, ki mi je beden?



Odgovornost za svoje vedenje, ne pa za vedenje kogarkoli drugega.

Če se jaz grem neko partnerstvo, mora delovati skozi dogovarjanje, ne pa skozi izsiljevanje in ultimat je klasišno izsiljevanje, kjer se neka določena grožnja uporablja za dosego svojega željenega stanja.

Ko govoriš o odnosu, je to vedno dvostransko, če imaš ti problem z nečim, kar nekdo počne, je to tvoj problem, še posebej, če ta drugi v svojem početju ne vidi ničesar problematičnega in še posebej če "mu to paše," kot je navedeno v originalnem primeru. In če se lotiš problem reševati na drugem koncu z izsiljevanjem, to po moje ni dober način za reševanje problema.

(kolikor vem je v tem primeru poudarjeno, da se nekdo ne počuti lagodno zaradi nečesa, kar drugi počne in da bi ta nekdo to reševal z ultimatom, ultimat ali izsiljevanje je eden od načinov za reševanje problemov v odnosih, vendar pa se ni izkazal za najboljšega)



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ultimat?
Reply #13 - 08.12.2004 at 20:19:58
 
t wrote on 08.12.2004 at 20:01:59:
Odgovornost za svoje vedenje, ne pa za vedenje kogarkoli drugega.


(kolikor vem je v tem primeru poudarjeno, da se nekdo ne počuti lagodno zaradi nečesa, kar drugi počne in da bi ta nekdo to reševal z ultimatom, ultimat ali izsiljevanje je eden od načinov za reševanje problemov v odnosih, vendar pa se ni izkazal za najboljšega)


uživaj!


Odgovornost za moje vedenje je ta, da grem, če mi razmere ne ustrezajo.
Ultimat pa je edino sredstvo, ki bo zasvojenca morda prisililo, da se bo zmigal. Zasvojenca, ja, eni enostavno ne morejo brez trave.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ultimat?
Reply #14 - 08.12.2004 at 20:34:55
 
Lilith wrote on 08.12.2004 at 20:19:58:
Odgovornost za moje vedenje je ta, da grem, če mi razmere ne ustrezajo.
Ultimat pa je edino sredstvo, ki bo zasvojenca morda prisililo, da se bo zmigal. Zasvojenca, ja, eni enostavno ne morejo brez trave.



In zakaj se ti zdi potreben ultimat, če lahko preprosto greš?

V danem primeru se mi zdi, da je problem na drugi strani: za nekoga, ki pedena svoje življenje in je njegova zasvojenost v tem, da kadi travo (jaz ne poznam nikogar, ki ne bi zmogel brez trave), bi težko rekli, da ima problem s kajenjem.

Velika večina nas je zasvojenih s čim, če gledamo najširšo možno definicijo zasvojenosti (tako kot ti lahko rečem, da si kronik, če se ga napiješ enkrat v letu), vendar pa biti zasvojen še ne pomeni, da imaš problem z zasvojenostjo; problem imaš, če zaradi svoje zasvojenosti ne moreš pedenati svojega življenja.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 14