Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 
(Read 26446 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #90 - 02.11.2004 at 10:23:31
 
Miska wrote on 02.11.2004 at 10:05:30:
V

6. Odpustim sebi.
To je eden izmed odločilnih korakov pri odpuščanju. Ne morem namreč odpustiti drugemu, dokler nisem odpustil sebi. Ločimo tri vire nespoštovanja sebe: razočaranje, da nisem bil takšen, kot bi moral biti po idealu, ki sem si ga izdelal; besedna ali nebesedna negativna sporočila staršev in ljubljenih, spoštovanih ljudi: ko jih je več, to lahko vodi v manjvrednostni kompleks; pa tudi napadi »osebne sence«; to sestavljajo vsi vidiki osebnosti, ki sem jih potlačil, ker so se mi zdele nesprejemljive za družbeno okolje.



Te točke ne razumem. Kaj naj odpustim sebi, če me je napr. nekdo posilil???
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #91 - 02.11.2004 at 11:04:22
 
Ko in če bomo zmožni enkrat pozabit na to "posilstvo" in bomo obravnali kakšne druge stvari, bomo morda marsikaj lažje predebatirali....

Odpustiti samemu sebi.
Velikokrat kdo krivi sebe za neka dejanja, misli,  ipd.,  za stvari kot so: Quote:
razočaranje, da nisem bil takšen, kot bi moral biti po idealu, ki sem si ga izdelal; besedna ali nebesedna negativna sporočila staršev in ljubljenih, spoštovanih ljudi: ko jih je več, to lahko vodi v manjvrednostni kompleks; pa tudi napadi »osebne sence«; to sestavljajo vsi vidiki osebnosti, ki sem jih potlačil, ker so se mi zdele nesprejemljive za družbeno okolje.

..občutek krivde, ki pa je popolnoma - brezveze.
Treba je razčistit in spregledat da nismo "krivi",   ..in stopit dalje.


Tudi v primeru posilstva ima žrtev velikokrat občutek krivde, počuti se krivo ker je takrat bila tam, ker je prisedla v avto, ipd.,    ..tukaj mora žrtev te občutke krivde vrečt v koš, si odpustit,  ..ker ni nič kriva.
Odpustiti samemu sebi?
Itak.
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #92 - 02.11.2004 at 11:32:48
 
japka wrote on 02.11.2004 at 11:04:22:
Ko in če bomo zmožni enkrat pozabit na to "posilstvo" in bomo obravnali kakšne druge stvari, bomo morda marsikaj lažje predebatirali....


No, tukaj jaz namenoma izbiram posilstvo, ker se mi zdi, da je najtežje minimalizirati ga, ker je težko pogledati proč in se pretvarjati, da je storilec ena uboga ovčica, ki se ji je v življenju tako hudo godilo, da mora zdaj posiljevati.


Quote:
Tudi v primeru posilstva ima žrtev velikokrat občutek krivde, počuti se krivo ker je takrat bila tam, ker je prisedla v avto, ipd.,    ..tukaj mora žrtev te občutke krivde vrečt v koš, si odpustit,  ..ker ni nič kriva.
Odpustiti samemu sebi?
Itak.


To sem hotela slišati, ja.  In veš kaj je pri vsem tem najbolj zanimivo?  To, da bi se meni zelo hitro tovrstni občutki krivde vsiljevali, če bi živela v okolju, ki bi mi ves čas pralo možgane s karmo oz. s tem, da sem za vse, kar se mi zgodi sama odgovorna (zaradi grehov preteklosti).  Ali pa če bi me kdo ves čas prepariral, da so storilci "pač samo ljudje", ki jih je treba sprejeti in odpustiti jim.

Ja, v takem primeru bi si hitro tovrstne občutke krivde naložila. Nekaj v smislu - ah, saj sem vedela, da me lahko bilo kdo posili, ko pa smo vendar vsi kakšne travme dajali skozi.  Zakaj sem potem sploh stopila na ulico?  Angry

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #93 - 02.11.2004 at 11:41:25
 
Odpusti si.
Kr nisi nič kriva.

Zdaj si prišla do točke 6:
Quote:
6. Odpustim sebi.
To je eden izmed odločilnih korakov pri odpuščanju. Ne morem namreč odpustiti drugemu, dokler nisem odpustil sebi. Ločimo tri vire nespoštovanja sebe: razočaranje, da nisem bil takšen, kot bi moral biti po idealu, ki sem si ga izdelal; besedna ali nebesedna negativna sporočila staršev in ljubljenih, spoštovanih ljudi: ko jih je več, to lahko vodi v manjvrednostni kompleks; pa tudi napadi »osebne sence«; to sestavljajo vsi vidiki osebnosti, ki sem jih potlačil, ker so se mi zdele nesprejemljive za družbeno okolje.



(Velja tudi za tiste ki ne živijo v okolju kjer poslušajo o karmi in o storilcih, tudi njih velikokrat napade občutek krivde.)



Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #94 - 02.11.2004 at 11:44:05
 
japka wrote on 02.11.2004 at 11:04:22:
Tudi v primeru posilstva ima žrtev velikokrat občutek krivde, počuti se krivo ker je takrat bila tam, ker je prisedla v avto, ipd.,    ..tukaj mora žrtev te občutke krivde vrečt v koš, si odpustit,  ..ker ni nič kriva.
Odpustiti samemu sebi?
Itak.



to čemur ti praviš krivda v tem primeru ni "objektivna krivda", ampak subjektivni občutek krivde, ki je bil nekomu vcepljen z napačno vzgojo. Kot na primer, da je treba vse slabo sprejeti, ker je pač tako namenjeno.

Slika take žrtve je popačena in svojim dejanjem pripisuje pomen, ki ga dejansko na končno polsedico niso imela.

Tukaj je poterbno žrtvi zgolj pomagati, da sprevidi, da s svojim ravnanjem ni doprinesla h končnemu rezultat baš nič.

Odpuščanje je zame nekaj drugega. Glede na to, da nismo popolni od časa do časa tudi hote ali nehote prizadanemo nekoga. Priznati svoj polom v takih situacijah in prositi prizadeto osebo za odpuščanje je ODPUŠČANJE in ne obratno.

Posilstvo je še posebej delikatno tudi zaradi ostankov patriarhalne mislenosti, da je ženska z jezikanjem (ne zadosti dobrim kuhanjem, zaradi nesreče s sekiro....) prispevala svoj delež, da jo je zvečer mož/oče posilil.

Problem ni samo v miselnosti nekaterih moških, ampak tudi nekaterih žensk(običajno tistih, ki so bile same žrtve), da je to pravilno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #95 - 02.11.2004 at 11:45:45
 
Itak.
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #96 - 02.11.2004 at 11:46:14
 
japka wrote on 02.11.2004 at 11:41:25:
Odpusti si.
Kr nisi nič kriva.

Zdaj si prišla do točke 6:


(Velja tudi za tiste ki ne živijo v okolju kjer poslušajo o karmi in o storilcih, tudi njih velikokrat napade občutek krivde.)





a ni zanimivo, da se ob kakšnem prometnem prekršku manjše vrednosti noben pristaš karme ne spomni na svojo zlo usodo - karmo ... ampak zmeraj pizdi na skorumpirane policaje  Grin  Grin  Grin Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #97 - 02.11.2004 at 11:53:17
 
Zakaj bi bila karma zla usoda?
Kako si prišla od odpuščanja do karme prekrškarjev?
Ne poznam reakcij vseh pristašev karme.
Poznam tud folk ki hladno sprejme da je pač zaje**l, da je naredil prekršek, in ne pizdi na druge. Sprejme položnico in to je to,  kvecjemu zabrunda v brado da je pa danes res rastrosen in nepazljiv.

So pa vsekakor vedno zanimive reakcije ob takih dogodkih, se strinjam  Grin
Ker vidiš svega i svašta.
Grin
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #98 - 02.11.2004 at 11:57:02
 
japka wrote on 02.11.2004 at 11:53:17:
Zakaj bi bila karma zla usoda?
Kako si prišla od odpuščanja do karme prekrškarjev?


Saj ni, samo argument karme se uporablja samo pri deviancah. Ko se zgodi kaj pozitivnega ljudje pripišejo zasluge raje sebi kot pa karmi.


Če zakon karme velja ... velaj od posiljevalcev do prekrškarjev... celo to, da je bila očitno tvoja karma, da se tu in zdaj bockaš z mano Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #99 - 02.11.2004 at 12:08:16
 
..mah, sej se ne bockama  Wink  Grin

Ko imam lep dan, ko se mi zgodi kaj good, pomislim na to, da vse se plača vse se vrača...    Tudi dobre stvari..
Smiley

Sem pa že videl stvari ki jih res nisem pričakoval, pa se še pleh ni zvil kaj šele kaj drugega..   Odvzem prednosti recimo. Jaoo  Grin

Lp
(šibam v trgovino, naj bodo avti pridni  Grin)
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #100 - 02.11.2004 at 12:09:05
 
sinjeoka wrote on 02.11.2004 at 11:57:02:
Saj ni, samo argument karme se uporablja samo pri deviancah. Ko se zgodi kaj pozitivnega ljudje pripišejo zasluge raje sebi kot pa karmi.


Če zakon karme velja ... velaj od posiljevalcev do prekrškarjev... celo to, da je bila očitno tvoja karma, da se tu in zdaj bockaš z mano Grin



Pojav karme je zame nek duhovni koncept, ki skuša razložiti krivičnost, zakaj je toliko slabega na svetu, in da boš kaznovan, če boš sam hudoben, kar pa se dejansko sploh ne udejanja v realnosti. Po domače povedano velja "negirana karma", da večji barabin si, bolje prideš skozi življenje, čeprav morda taki ljudje res niso srečni, ampak morda niti ne toliko manj kot ti, ki živijo še v večji "bedi", sploh pa ne ti, ki so žrtve takšnega ali drugačnega nasilja.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #101 - 02.11.2004 at 12:19:20
 
Lilith wrote on 02.11.2004 at 10:23:31:
Te točke ne razumem. Kaj naj odpustim sebi, če me je napr. nekdo posilil???

Lilith, pri odpuščanju samemu sebi ne gre za negativne občutke, ki jih čutiš do tistega, ki te je na kakršenkoli način prizadel (ali, če že hočeš, posilil), ampak gre za negativne občutke, ki jih čutiš do same sebe ob tem dejanju. In če se že hočeš pogovarjati o posilstvu: razčistiti je treba tudi svoje občutke do sebe ob tem dejanju… verjetno si nisem želela, da bi bila posiljena… vseeno se je to zgodilo… Sem jezna tudi nase? Sem razočarana tudi nad seboj, ker tega nisem znala/zmogla preprečiti? Se ob tem čutim krivo? Se morda celo gnusim sama sebi, ker se mi je to zgodilo? In verjetno še cela paleta negativnih občutkov, ki jih doživlja posiljena ženska tudi do same sebe ob takšnem dejanju… In jaz tega nikakor ne povezujem z ne/védenjem o kakšni karmi… se takšni občutki dogajajo tudi v okoljih, v katerih karme sploh ne poznajo…
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #102 - 02.11.2004 at 12:33:39
 
sinjeoka wrote on 02.11.2004 at 11:44:05:
to čemur ti praviš krivda v tem primeru ni "objektivna krivda", ampak subjektivni občutek krivde, ki je bil nekomu vcepljen z napačno vzgojo. Kot na primer, da je treba vse slabo sprejeti, ker je pač tako namenjeno.

Slika take žrtve je popačena in svojim dejanjem pripisuje pomen, ki ga dejansko na končno polsedico niso imela.

Tukaj je poterbno žrtvi zgolj pomagati, da sprevidi, da s svojim ravnanjem ni doprinesla h končnemu rezultat baš nič.



Bravo, bravo, bravo. To sem hotela tudi jaz povedati.
DA je tovrstno odpuščanje čisto nepotrebno, če živimo v dovolj zdravem okolju, ki krivdo za zločin pripisuje zločincu in ne žrtvi.

V teh mutnih karmično sprejemajočih skupnostih pa je zelo verjetno, da si bo žrtev kup nepotrebne navlake v obliki občutkov krivde obesila.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #103 - 02.11.2004 at 12:38:32
 
Lilith wrote on 02.11.2004 at 12:33:39:
Bravo, bravo, bravo. To sem hotela tudi jaz povedati.
DA je tovrstno odpuščanje čisto nepotrebno, če živimo v dovolj zdravem okolju, ki krivdo za zločin pripisuje zločincu in ne žrtvi.
Odpuščanje sebi, odstranjevanje občutkov krivde, ki pestijo posiljeno osebo (spet posilstvo Roll Eyes), je čisto nepotrebno?
Odstranjevanje občutkov krivde, odpuščanje sebi, ker nismo dosegli kar so recimo starši, družba itd., pričakovali od nas, je nepotrebno?
Mislim da je kr potrebno.

V dobro vsakega ki ga pestijo te težave...
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #104 - 02.11.2004 at 12:41:22
 
Od-puščanje je koristno predvsem zaradi sebe, da določenih stvari po nepotrebnem ne vlačiš s sabo, ker te samo obremenjujejo.

To pa seveda ne pomeni, da storilca zlih dejanj ni treba primerno odstraniti ali kako drugače onemogočiti. Veliko lažje je namreč odpustiti (in se ga losati, kar je tudi glavni namen odpuščanja) nekomu, ki sedi v zaporu, kot nekomu, ki te s svojimi zlodeli še naprej gnjavi (ali onegavi).

Beseda karma se dobesedno prevaja kot akcija.
V originalnem kontekstu je bilo to verjetno mišljeno kot akcija, ki sproža ali je rezultat drugih akcij. Dejansko se ne more ničesar narediti ali zgoditi in da to hkrati ne bi imelo posedic še kje drugje in sprožilo nove akcije.
Kako si to razlagamo v duhovnem ali moralnem smislu, je sicer že druga zgodba, vsekakor pa drži, da če seješ krompir, ne moreš pričakovati, da bo zrasla koruza.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8