Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 6 7 8 
(Read 26364 times)
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #105 - 02.11.2004 at 12:42:56
 
...
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #106 - 02.11.2004 at 14:52:05
 
japka wrote on 02.11.2004 at 12:38:32:
Odpuščanje sebi, odstranjevanje občutkov krivde, ki pestijo posiljeno osebo (spet posilstvo Roll Eyes), je čisto nepotrebno?
Odstranjevanje občutkov krivde, odpuščanje sebi, ker nismo dosegli kar so recimo starši, družba itd., pričakovali od nas, je nepotrebno?
Mislim da je kr potrebno.

V dobro vsakega ki ga pestijo te težave...


Nisva se razumela.

Pravim, da v določenem okolju (ki ga jaz poimenujem "zdravo  okolje") sploh ne bo prišlo do tega, da bi žrtev doživljala občutke krivde.  Do tega pa ne bo prišlo, ker ji ni bilo z vzgojo vcepljeno, da je za vse sama odgovorna. In kjer ni občutkov krivde je tudi odpuščanje v tem smislu nepotrebno.

Če pa so, pa hvala bogu, da si odpustiš. Sem takoj za.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #107 - 02.11.2004 at 18:32:55
 
Res ne bi prišlo do tega, a to takšno "točno določeno okolje" - "zdravo okolje",  ni svet v katerem živiš.

Si imela kdaj priložnost srečat, okusit, tvoje tako imenovano "zdravo  okolje"?, "zdravo  okolje" kjer ni občutkov krivde?
Lahko svet v katerem živiš enačiš s tem - "zdravim okoljem"?
Mislim da težko, oziroma ne. (sicer žal, ali ipak)

..in iz tega sledi da, in tu vidim da se strinjama,
da je odpuščanje sebi, in drugim, dobro in koristno.

Dobro in koristno.
In ne kot po tvojem samo v "teh mutnih karmično sprejemajočih skupnostih kje je zelo verjetno, da si bo žrtev zaradi kupa nepotrebne navlake v obliki občutkov krivde obesila", ampak v vseh okoljih,  ..še posebej v teh navadnih, in "normalnih" okoljih v katerih karme sploh ne poznajo.
(spet ne vem zakaj aktivno mešamo karmo v debato o odpuščanju,  ..no, ali pa tudi)

Dobro in koristno.
Ker občutki krivde, in zamere..    

..grizejo.





Whatever...  
..ni panike, smo na istem vlaku.


Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #108 - 02.11.2004 at 18:57:33
 
Prav imaš, bolj ali manj ne živimo v zdravem svetu. Do neke mere se to da regulirati na način, da si izbiramo v svoje življenje ljudi, ki nam ne vsiljujejo občutkov krivde.

Zdaj pa še nekaj o tem, zakaj toliko tega "karmičnega" in "sprejemajočega" zraven mešam.
Ker če se postavim v pozicijo, da se mi je nekaj hudega zgodilo - torej, da sem žrtev-  
potem se ob teh filozofijah slabo počutim, kajti vsiljujejo mi občutke krivde, češ da sem sama kriva- ker da je to moja karma... Mislim, kaj jaz vem, kaj sem v prejšnjih življenjih delala - in potem se mi to "obesi" okrog vratu kot mlinski kamen - češ saj si si zaslužila.  O zločincu pa toliko da se mu ne ploska, češ da je pomagal uresničit mojo karmo (ok, priznam, da tu zelo karikiram).

I can't help it, ampak jaz se počutim od vse3 te karme in sprejemanja POSILJENO, in kadar sem v vlogi žrtve - še  dodatno ranjeno.  To ziher ni pot k rehabilitaciji- vsaj zame ne. Zame bi bila pot k rehabilitaciji takšna- da se mi (tudi od zunaj) najprej prizna, da je to, kar se mi je zgodilo, nekaj slabega, za kar nisem jaz ne kriva ne odgovorna.


Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #109 - 02.11.2004 at 20:03:07
 
Lilith & David
(a bit twisted Robert Palmer cover)

Lilith's always running around
Trying to find certainty
She needs all the world to confirm
That she ain't lonely
David counts the words,
but she don't tire easily.

Lilith thinks the world would be right
If it could buy truth from her
David knows she never changes her mind over what's said
But he made his bet
Even when the chance was slim.

Lilith says she's willing to learn
Even when she knows that he is a fool
Lilith says she'd try many things
if she had time to
David scratches his head
Says he should be used to it
David always hedges his bets
He never knows what to think
He knows that she still acts
Like she is being discovered
Scared that she'll be caught
Without a second thought

Lilith feels she's wasting her breath
Trying to talk sense to them
David says she's lacking a real
Sense of communion
So he walks ahead
Knows she never tires easily.

Lilith's always running around
Trying to find certainty
She needs all the world to confirm
That she ain't lonely
David counts the words
Says he should be used to it.

bp (ki se mu zdi, da bi jih lahko zaradi tega dobil po buči)
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #110 - 02.11.2004 at 21:22:01
 
odpuščati sebi

to zame pomeni le to: da si odpustimo, v primeru, ko čutimo krivdo za nekaj

v primeru, če se ne čutimo krivde, si itak nimamo kaj odpuščat

Lilith, ti si navedla primer posilstva (lahko bi to temo poimenovala "veliki P"), glej, priznam nisem sledila točno tej debati na tem topiku, pa če sem iskrena se mi tud ne ljubi brat ...

v tistih časih, ko sem še dost žurala in potovala, sem doživela kar nekaj nasilnih "poiskusov" neke, kako naj se izrazim ... "spolne" nasilnosti s strani moških (itak hvala bogu moji borbeni naravi ni blo nič hujšega) ... in jaz se res nikoli, nikoli nisem počutila krivo, če je en tip tam mene nadlegoval

tko se spominjam scen iz diskotek ... recimo, sem žurala enkrat v K4 in plesala .... in en tip mene za rit ... sem pograbila njegov kozarec, ki ga je s tistm trapastim režanjem držal v roki in mu zlila vsebino tega kozarca direkt v faco ... in on, ne moreš verjet, kakšna predrznost! -- me je začel davit ... in tko, da so ga njegovi kolegi vlekl stran, valda jest obvladala ene par prijemov samoobrambe, tko da sem se zvila iz njegovega prijema ... ampak res, kaj si mislijo taki tipi?

in da bi se jaz počitila za to krivo? in mogla pol neki odpuščat sebi? no way.

sicer pa mislim, da kdaj odpuščat sebi, pač je koristno, še posebno, če nas občutek krivde tišči (ja in lahko je ta občutek povsem neracionalen, za nekoga celo smešen) in to odpuščanje je zelo pomembno. konec koncev za naše zdravje (življensko vitalno moč) ...

naša biografija je naša biologija, ...

še to: kakšni napotki in priporočila pač niso univerzalni za vse življenjske situacije in za vsakega ... men še tok lahko nekdo svetuje, pomaga ... ampak korake moram pa narediti sama, sama spoznat, sama naredit ... to pa seveda na podlagi lastnih izkušenj in ta moja življenjska pot, je moja, posebna, enkratna

in tko pri moji najboljši volji nekdo ne more meni dopovedat, da naj bi se počitila krivo, če se ne ... in po drugi plati, se bom morala sama rešit nekih občutkov krivde, ki bi me eventuelno prizadevali (vsak mora pač sam sebe vprašat)

človek bi rekel, da je vse precej odvisno od "kosmate vesti" posameznika(ce)
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #111 - 03.11.2004 at 07:54:39
 
najprej moramo v biti odpustiti le sebi. kadarkoli se v nas porodi krivica, ki so nam jo storili drugi, je edini in najbolj pravilni smisel v biti odpustiti sebi, ne drugim. že s tem, da odpustim sebi, odpustim tudi drugemu.
je pa težko odpuščat stvari, ki so nas prizadela tako močno, da ne moremo odpustiti. kaj potem? se zapredamo v sklop negativnih misli, ki nas razjedajo do kosti ali pa enostavno odmislimo vse.
težko je odpustiti krivico, ki se nam je zgodila, ker v nas samih nosi vedno nek smisel nečesa. najhuje je naprimer zavist. to čustvo nastane v zameri do drugih, enostavno nas razjeda kot žveplena kislina. takrat ne moremo odpustititi sebi, ker pač tako čutimo. odpustiti iskreno storjeno krivico, je tudi zelo plemenito dejanje. se vam ne zdi?
lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Marya
1
*
Offline

LJUBEZEN
Posts: 10

Gender: female
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #112 - 03.11.2004 at 08:30:56
 
Angel, strinjam se s povedanim, dodala bi pa še to: V življenju ni naključij. Vse kar se nam zgodi, se nam zgodi z razlogom. In zame je najpomembneje, da se iz vsake življenjske situacije skušam nekaj naučiti. Težke situacije v življenju nas ojačajo in svet vidimo za izkušnjo bogatejši. Od nas pa je odvisno kako se bomo soočali s situacijo in kako dolgo se bomo vrteli v krogu in sebe in druge krivili za nekaj kar se nam je zgodilo.

Lep pozdrav vsem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #113 - 03.11.2004 at 11:51:32
 
Tole sem našla na strani karmaplus.net

Kdor je notranje zelo ranjen, ker so ga mnogi prizadeli, se počuti prav tako: nezaželen in neljubljen. Misel na odpuščanje mu je ponavadi nesprejemljiva, saj misli, da bi s tem, ko bi odpustil, zanikal sebe in svoja čustva. Odpuščanje je zelo zahteven proces, tudi zaradi tega, ker smo osebi, ki nas je prizadela pogosto zelo zaupali.Tako čustvene rane nastanejo v krogu ljudi, ki so nam najbližji in nam največ pomenijo. Če se je to dogajalo že v otroštvu, bo tak človek >zaznamovan< za vse življenje. V vsakdanjem življenju se mnogih procesov, ki se dogajajo v duševnosti ne zavedamo, kljub temu pa stare zamere in ranjenosti delujejo >iz ozadja<. Čeprav nevidne, čustvene rane ravno tako obstajajo, >krvavijo< in se ob vsaki novi prizadetosti, ker niso zares zaceljene, ponovno odprejo. Tisto, kar nas najbolj zaznamuje, pa je to, da si ob tem, ko nas nekdo prizadene, sami sebi odrečemo ljubezen.


Ta članek mi je zelo všeč, čeprav se prvi hip to kontradiktorno sliši iz mojih ust. A vendarle je ključen tisti stavek- da je misel na odpuščanje nesprejemljiva, ker pomeni zanikanje sebe in svojih čustev.

Tukaj bi jaz naredila povezavo z mojo tezo, da je potrebno najprej občutke, ki so nastali ob zlorabi javno potrditi - še najbolje je iz ust storilca slišati priznanje, da je kriv. Če storilec ne prizna krivde - potem dvojno zlorabi žrtev - v drugo na ta način, da ji ne prizna, da ji je nekaj hudega storil.
Šele po tej potrditvi žrtvinih občutkov je možna rehabilitacija ...tudi v smislu odpuščanja.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #114 - 03.11.2004 at 12:56:02
 
Lilith wrote on 03.11.2004 at 11:51:32:
Ta članek mi je zelo všeč, čeprav se prvi hip to kontradiktorno sliši iz mojih ust. A vendarle je ključen tisti stavek- da je misel na odpuščanje nesprejemljiva, ker pomeni zanikanje sebe in svojih čustev.

Tukaj bi jaz naredila povezavo z mojo tezo, da je potrebno najprej občutke, ki so nastali ob zlorabi javno potrditi - še najbolje je iz ust storilca slišati priznanje, da je kriv. Če storilec ne prizna krivde - potem dvojno zlorabi žrtev - v drugo na ta način, da ji ne prizna, da ji je nekaj hudega storil.
Šele po tej potrditvi žrtvinih občutkov je možna rehabilitacija ...tudi v smislu odpuščanja.



A za  zmožnost žrtve, da odpusti  storilcu,  zadostuje že  dokaz  krivde oz. obsodba/kazen  za dejanje? Ali je  nujno prizananje krivde oz. prošnja za odpuščanje? Kaj pa če ni ne žrtve ne krivca, če gre samo za navskrižje interesov in kompromis ni možen zaradi občutja, da bi  pouščanjem zanikal lastno čustvovanje in s tem s sebe, ker se identificiraš s tem čustvovanjem?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #115 - 03.11.2004 at 13:06:00
 
titud wrote on 03.11.2004 at 12:56:02:
A za  zmožnost žrtve, da odpusti  storilcu,  zadostuje že  dokaz  krivde oz. obsodba/kazen  za dejanje? Ali je  nujno prizananje krivde oz. prošnja za odpuščanje? Kaj pa če ni ne žrtve ne krivca, če gre samo za navskrižje interesov in kompromis ni možen zaradi občutja, da bi  pouščanjem zanikal lastno čustvovanje in s tem s sebe, ker se identificiraš s tem čustvovanjem?  


Po moje, je najboljše priznanje krivde...če tega ni, pa pride na vrsto sodba "v imenu ljudstva", ki žrtvi vendarle da priznanje, da se ji je res nekaj hudega zgodilo, četudi stroilec tega ne prizna.

V primeru navzkrižja interesov brez storjenih krivic pa je najbrž čisto dovolj, da imaš v svoji bližini somišljenike, ki so ti v oporo in podporo in preko katerih ravno tako dobiš informacijo, da so tvoja čustva in občutenja verodostojna. Da s svojimi občutki nisi sam, skratka.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #116 - 03.11.2004 at 13:47:19
 
Lilith wrote on 03.11.2004 at 13:06:00:
Po moje, je najboljše priznanje krivde...če tega ni, pa pride na vrsto sodba "v imenu ljudstva", ki žrtvi vendarle da priznanje, da se ji je res nekaj hudega zgodilo, četudi stroilec tega ne prizna.

V primeru navzkrižja interesov brez storjenih krivic pa je najbrž čisto dovolj, da imaš v svoji bližini somišljenike, ki so ti v oporo in podporo in preko katerih ravno tako dobiš informacijo, da so tvoja čustva in občutenja verodostojna. Da s svojimi občutki nisi sam, skratka.

Zadnjič sem nekje bral, da je pravičnost simptom realnega. Realno je v lakanovski psihoanalizi (imaginarno, simbolno, realno) vse tisto, česar se ne da prav dosti razlagat in analizirat. Sem se nekaj časa praskal, kako je nekaj lahko simptom nečesa neopisljivega, dokler se nisem spomnil, da so simptomi navadno rezultat kakšne potlačitve ali česa podobnega. Tlačitev realnega, vseh tistih samo mojih impulzov in želja, naj bi privedla do tega, da postanem ogorčen, ko se nekomu dogajajo krivice. Občutki in želje, ki jih ne ne uspem izrazit, naj bi pripeljala do tega, da potrebujem pravičnost, ki je sprejemljiva zunanja potrditev mojih sicer potlačenih vzgibov in interesov in občutkov in skozi katero se lahko ti šele delno izrazijo. (npr. da s svojimi občutki nisem sam Smiley )

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #117 - 03.11.2004 at 14:05:01
 
Quote:
Tlačitev realnega, vseh tistih samo mojih impulzov in želja, naj bi privedla do tega, da postanem ogorčen, ko se nekomu dogajajo krivice. Občutki in želje, ki jih ne ne uspem izrazit, naj bi pripeljala do tega, da potrebujem pravičnost, ki je sprejemljiva zunanja potrditev mojih vzgibov in interesov in občutkov. (npr. da s svojimi občutki nisem sam Smiley )

bp


S tem bi se lahko hitro strinjala. Morda še to- da so zunanje potrditve (zunanje meje) izjemnega pomena v primeru, če notranje meje niso dovolj trdne. Torej če je človek odraščal v okolju, kjer se mu je pogosto godila krivica, bo toliko bolj potreboval zunanjo potrditev, ki bo dala verodostojnost njegovim občutkom.
Ko se notranje meje ojačajo, takrat zunanje postajajo manj pomembne.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #118 - 03.11.2004 at 14:05:30
 
Lilith wrote on 03.11.2004 at 13:06:00:
Po moje, je najboljše priznanje krivde...če tega ni, pa pride na vrsto sodba "v imenu ljudstva", ki žrtvi vendarle da priznanje, da se ji je res nekaj hudega zgodilo, četudi stroilec tega ne prizna.


Kaj pa če ti veš sam zatrdno in brez dvoma, da je tvoje čustvovanje verodostojno oziroma če si razviješ sposbnost, da se razvežeš od svojih čustev na način, da se s tem ne izneveriš sebi? Pol bi bilo  odpuščanje lahko  hipen proces in tisto priznavanje krivde, kesanje in kazen samo tetaralika, ki se te v bistvu ne tiče in je to v bistvu čist interna zadeva storilca oz. njegove osebne
katarze in družbene higene, ki če  jo izoveš ali pa ne na tvojo osebno čustovanje v bistvu nič ne vpliva.

Jest verjamem v tako sposobnost posameznika, ki je v tem smsilu lahko izredno visoko razvit, samo se mi zdi problem v tem, da je tako vedenje precej egocentrično in nesocialno, ker storilca ne stimulira h katarzi. V bistvu izpade tko, kot da razsvetljenga človeka nobena stvar ne more prizadet, ker z nobeno stvarjo ni mogoče načet njegovga obrabnega  mehanizma odpuščanja, to pa naravnost iritira storlica, da mu ne more neha sprobavat trdnosti tega obrambenga mehanizma. Taka situacija je bla opisana v hessejevi sidarti, ko je razsvetljen starec po igri usode dobil v vzgojo sina, ki je rabu ustvarjalen konflikt s  tastarim in ne vseobsegajočega razumevanja, zato se je starec razpoznal za neprimernega vzogjitelja in se mu je moral v  otrokovo dobro odrečt.              


Quote:
V primeru navskrižja interesov brez storjenih krivic pa je najbrž čisto dovolj, da imaš v svoji bližini somišljenike, ki so ti v oporo in podporo in preko katerih ravno tako dobiš informacijo, da so tvoja čustva in občutenja verodostojna. Da s svojimi občutki nisi sam, skratka.


To je spet tista socialna dimezija, ki ni nujno, da jo potrebuje vsak oz. ki jo je po moje možno presežt.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 6 7 8