Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 9 10 11 12 13 
(Read 54135 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Sistemsko sporočilo
Reply #150 - 31.08.2004 at 08:17:46
 
Arelena, meni se to zdi nestrinjanje z izjavo.
Mimogrede- tudi jaz se ne strinjam.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Sistemsko sporočilo
Reply #151 - 31.08.2004 at 08:43:08
 
Bull shit  (če je po angleško, pa takoj vemo, kaj pomeni)  Cheesy

Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Sistemsko sporočilo
Reply #152 - 31.08.2004 at 09:00:02
 
Winkdraga Lilith , ja včasih se pa res ne strinjam prav z vsem in takrat komentiram ...
a ponavadi upoštevam tudi drugo mnenje ...
saj nas tudito , da imamo različne poglede bogati ...
in včasih se znam tudi pošteno razjeziti , kot si povedala tudi sama ...
vse je prav , le da smo to kar izražamo ...pozdravček zate in B. Thodola  Kiss
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sistemsko sporočilo
Reply #153 - 31.08.2004 at 09:28:06
 
Toni_Zamene wrote on 27.08.2004 at 09:15:14:
Titud,
to kar imam občutek, da želi Lilith povedati forumovcem jaz vidim na sledeči način ( LIlith me pa naj popravi ):

Vse skupaj nima nobene veze s t.i. senco. Kvečjemu imam občutek, da LIlith kot oseba dojema pojem univerzalne ljubezni kot nek nadrejeni arhetipični vzgib. Iz njenega pisanja je razvidno, da ima do tega pojma "odgovorni" odnos : 1. v smislu - nisem sposobna imeti vseh rada in vseh sprejemati, in 2. to je pojem, ki me presega kot človeka smrtnika. Ona torej diferencira in za to, da stvari diferenciramo potrebujemo odgovorno zavest. To pa še ne pomeni, da vzgiba t.i. univerzalne ljubezni ni sposobna " čutiti ". Čuti ,ampak vzpostavlja do njega samokritično osebno interakcijo .To kar jaz v tem njenem odnosu do tega pojma vidim je to, da si tega pojma kot oseba ne prilašča, ker je toliko ozaveščena , kritična , odgovorna in modra, da ve, da ta pojem ( univerzalne ljubezni )  ne pripada človeku posamezniku ; da je to nekaj kar presega človeka iz krvi in mesa in da sodi v krog tistih pojmov kot so npr. ljubezen, nesmrtnost, idr.

Gotovo se pa da dobro prodajati ( zakaj pa gledamo filme in beremo knjige ? ).

In za to, da tako misli in čuti , ji lahko le zaploskam ( in ostalim kateri se mogoče v tem najdete ).


Še enkrat sem prebral tole močno zadevo od toni_zameneja. Pustmo lilith pri miru, gre za koncept ljubezni, ki da nam  smrtnikom ne pripada oz. če nam, si jo po tvoje lahko samo 'prilaščamo', se pravi da si jemljemo pravico do nečesa, kar nam kot smrtnikom  ne pripada. Če se tej skušnjavi prilaščanja 'univeruzalne ljubezni'  zavestno odrečemo, a pol smo se pa s to 'samokritično osebno  interakcijo' osvobodili nadrjenosti arhetipskega vzgiba'? Toni, kaj pa je zavračanje drugega kot negativna oblika prilaščanja, le druga plat istega kovanca? Tud če 'univerzalno ljubezen' diferenciraš  na način, da do nje vzpostaviš 'samokritično distanco', jo priznavaš in iz nje izhajaš, si z njo v istem polju,  pa če to priznaš al pa ne. Ker ljubezni se ne da 'zavestno diferencirat',  ker ljubezen je enost in  je ista v tako v teb kot univerzalno.

Če se že gremo psihonalizo, pol se je pejmo do konca doseldno. Kot posamezniki smo vrojeni v 'nediferncirano' univerzalno ljubezen in pol cel lajf v bistvu nč drugega ne počnemo, kot da se  to univerzalnost trudmo  izrazit skoz jaz na  samosvoj/unikaten način. Zavestna difereciacija od ljubezni zato ni možna, so samo vaje  v slogu prilaščanja/zavračanja oz.  infalcije in odtujitve jaza od sebstva kot celovistosti/enosti, ki ima arhetipske nastavke za izražanje enosti na individualen način skoz nikol končan proces induviduacije.

Toni, v bistvu nism zihr, a s tabo polemiziram a te v bistvu razlagam, hočem samo poudarit, da nas transcedentonost/presežnost/univerzalnost  pojma ljubezni spremlja ves čas in da se ga v procesu induviduacije ni treba prav nč trudit  diferencirat, nasprotno, v njegovi celovitosti  se je edino možno centrirat in iz njega izhajat. Žal pa to znamo na induvidulen način samo tako, da si  ga bodisi prilaščamo bodisi zavračamo. Oba načina si med sabo nista v hierhičnem odnosu, sta dve plati iste medalje in ko se jih naučimo kot take sprejemat,  smo v zavestno vstopl v proces induviduacije, v katerem pojm ljubezen lahko tud zavestno sprejememo v svoji paradokskni induvidulani in hkrat univerzalni dimenziji.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Sistemsko sporočilo
Reply #154 - 31.08.2004 at 09:37:04
 
arelena wrote on 31.08.2004 at 09:00:02:
Winkdraga Lilith , ja včasih se pa res ne strinjam prav z vsem in takrat komentiram ...
a ponavadi upoštevam tudi drugo mnenje ...
saj nas tudito , da imamo različne poglede bogati ...
in včasih se znam tudi pošteno razjeziti , kot si povedala tudi sama ...
vse je prav , le da smo to kar izražamo ...pozdravček zate in B. Thodola  Kiss


Arelena, nujno moram drugače formulirati - ker se nisva razumeli: meni se x-ova trditev zdi indikator, da se x ne strinja z izjavo "če si iskren, ne boš prevaran".
Tudi jaz se s to izjavo ne strinjam.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Sistemsko sporočilo
Reply #155 - 31.08.2004 at 09:41:48
 
 Smileyjap...razumela ...sva že dve...
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Sistemsko sporočilo
Reply #156 - 31.08.2004 at 11:03:37
 
Se je pa dogajalo na forumu  teh 14 dni, kar sem bil na dopustu.

Zanimivo
Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Sistemsko sporočilo
Reply #157 - 31.08.2004 at 11:26:19
 
Grin Smileyjap , zanimivo , a tudi poučno  Grin Grin
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Sistemsko sporočilo
Reply #158 - 31.08.2004 at 11:45:12
 
Titud pozdravljen.
S pojmom diferenciranja sem želel povedati, da Lilith ( in vsak drug, ki se v tem prepozna )zavestno diferencira svoj Jaz od arhetipičnega vzgiba " univerzalne ljubezni ". To pa še ne pomeni, da ta ( njen )jaz "ne živi  " skozi ta vzgib. Seveda živi, ampak živi , vsaj zame , v zdravi obliki osebne interakcije s tem nadrejenim arhetipičnim   vzgibom ( t.i. univerzalne ljubezni). Zakaj v zdravi ? Zato, ker je kot človek ( v tega ozavedeni obliki), v tej osebni interakciji s tem nadrejenim vzgibom ,vedno znova prisiljena v iskanje osebnega in dušnega ravnotežja ( nujna posledica), kar  pa ji ( ravno zaradi tega ) omogoča sledečo pozitivno napetost : potrebo po spoznavanju vzvodov realnosti sveta (  razume in  čuti kako se "ta svet suče "); omogoča ji  osebnostno rast in neomejeno širitev obzorja  življenja( beri: odprtost za resnico). S tovrstnim ( kritičnim in diferenciranim ) odnosom do vzgibov te vrste ( arhetipov ) prepreči tisto, kar je Jung imenoval z "inflacijo osebe" .  

Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Sistemsko sporočilo
Reply #159 - 31.08.2004 at 12:03:38
 
Razumem tudi mgd-jevo izjavo, da z iskrenostjo do sebe nisi nikoli prevaran. Če si namreč dovoliš, se prevara se namreč izkaže le za dvojnost, ki je neobhodna za spregledat na poti do sebe.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sistemsko sporočilo
Reply #160 - 31.08.2004 at 13:55:49
 
Toni_Zamene wrote on 31.08.2004 at 11:45:12:
Titud pozdravljen.
S pojmom diferenciranja sem želel povedati, da Lilith ( in vsak drug, ki se v tem prepozna )zavestno diferencira svoj Jaz od arhetipičnega vzgiba " univerzalne ljubezni ". To pa še ne pomeni, da ta ( njen )jaz "ne živi  " skozi ta vzgib. Seveda živi, ampak živi , vsaj zame , v zdravi obliki osebne interakcije s tem nadrejenim arhetipičnim   vzgibom ( t.i. univerzalne ljubezni). Zakaj v zdravi ? Zato, ker je kot človek ( v tega ozavedeni obliki), v tej osebni interakciji s tem nadrejenim vzgibom ,vedno znova prisiljena v iskanje osebnega in dušnega ravnotežja ( nujna posledica), kar  pa ji ( ravno zaradi tega ) omogoča sledečo pozitivno napetost : potrebo po spoznavanju vzvodov realnosti sveta (  razume in  čuti kako se "ta svet suče "); omogoča ji  osebnostno rast in neomejeno širitev obzorja  življenja( beri: odprtost za resnico). S tovrstnim ( kritičnim in diferenciranim ) odnosom do vzgibov te vrste ( arhetipov ) prepreči tisto, kar je Jung imenoval z "inflacijo osebe" .  



Ma v bistvu hočem samo  povedat, da je izvorna celovitost (imenujmo jo 'univerzalna ljubezen') že v nas, in da ni nujno nanajo gledat kot na  nek ideal/cilj, ki bi jo morali šele dosečt al pa je glih zrad svoje idalnosti nedosegljiva. Je hkrati  izhodišče  in  tud cilj naše induviduacije, ki gre od  inflacije jaza  (poistovečanju jaza sebstvom skoz aktivno inflacijo) prek  odtujenosti (zavrnitev sebstva, kes in  ponižnost), do ponovnega vzpostavljanja stika s sebstvom  (sprijaznjenje) in od tam skoz pasivno inflacijo v ponovno izvorno celovitost,  v identiteto jaz-sebstvo.

Hočem samo povedat,  da nobena od faz ni 'višja' od te izvorne celovitosti,  da je vsaka samo njen izraz v ciklusu osebnega razvoja. Da ne moreš nekoga, ki se je  sposoben zavedat stalne  naveze z lastno izvorno celovitostjo in jo razpoznava  kot stanje univerzalne ljubezni,  'obtoževat' infalcije jaza in mu dajat za zgled nekoga, ki 'univerzalno ljubezen' čuti kot neuresničljivo utopijo. Nihče ni za drugega v poziciji dajat vrednostne sodbe v imenu nobene stroke ali vere,  kako globoka ali plitka, inflatorna ali  odtujena  je naveza njegovega jaza   z  lastno izvorno celovitiostjo in kako se mora v skaldu s to sodbo do drugega obnašat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Sistemsko sporočilo
Reply #161 - 31.08.2004 at 14:29:40
 
titud wrote on 31.08.2004 at 13:55:49:
 Da ne moreš nekoga, ki se je  sposoben zavedat stalne  naveze z lastno izvorno celovitostjo in jo razpoznava  kot stanje univerzalne ljubezni,  'obtoževat' infalcije jaza in mu dajat za zgled nekoga, ki 'univerzalno ljubezen' čuti kot neuresničljivo utopijo. Nihče ni za drugega v poziciji dajat vrednostne sodbe v imenu nobene stroke ali vere,  kako globoka ali plitka, inflatorna ali  odtujena  je naveza njegovega jaza   z  lastno izvorno celovitiostjo in kako se mora v skaldu s to sodbo do drugega obnašat.


Titud, s tem sporočilom se seveda strinjam. Mislim, da je s tem veliko tega razrešenega v tem smislu, da se bomo v naši različnosti lažje poznali.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Sistemsko sporočilo
Reply #162 - 31.08.2004 at 15:46:02
 
Smiley Wink Smiley
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Sistemsko sporočilo
Reply #163 - 01.09.2004 at 23:01:39
 
Quote:
Ampak, ce je nekdo iskren ne bo nikoli prevaran.


Ne glede na življenjske izkušnje, se s to izjavo ne strinjam iz cisto semanticnih razlogov. V zgornjem stavku imata iskrenost in prevarana žrtev nekako toliko skupnega kot pecikl in zlata ribica. Besedica 'prevaran' je namrec napisana v trpniku, torej pasivu in že to pove, da je prevarani v tem primeru prevaran 'od zunaj', torej od neke tretje osebe. A ta prevara je v njegovem notranjem krogu unicujoca le, ce prevarani zaupa, torej, ce je zaupljiv (do te osebe, ki ga je prevarala). Iskrenost s tem nima nobene veze. Tudi ce si ful iskren, te lahko nategnejo, da se še mesece kasneje od šoka vrtiš kot centrifuga.

Skratka, bolj smiselna bi bila izjava:

Quote:
Ampak, ce je nekdo nezaupljiv ne bo nikoli prevaran.

Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sistemsko sporočilo
Reply #164 - 02.09.2004 at 08:58:06
 
Po moje je prvotna izjava kar dobra.

Ker če si  iskren, pol itak  nimaš iluzornih pričakovanj, ker prevara ni nč drugega kot vbuditev in izpolnitev lastnega  ilozornega pričakovanja. Noben te ne more prevarat od 'zunaj', za prevaro moraš imet nastavek v seb. Nezaupljivost pa izhaja iz predpostavke, da prevara prihaja 'od zunaj' in da zato obstajajo tud zunanji kriteriji, po kateri jo je mogoče pripoznat kot prevaro. Kdor je iskren, ta ne rabi bit nezaupljiv, ker ne priznava zunanjih kriterijev za ugotavljanje prevare in se z nezaupljivostjo  pred prevaro zato niti ne bi  znal sčitit. Iskrenost in nezaupljivost sta tako med sabo izključujoča pojma.  

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 9 10 11 12 13