Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 8
(Read 22483 times)
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #30 - 04.05.2004 at 11:54:29
 
Kaj pa je nujno za preživetje? Vegetarijanci ti bodo rekli, da rastline povsem zadoščajo. Vegani še teh ne jejo vseh. Sklicevanje na "ne ubijaj" se mi zdi sprenevedanje. Avtorji desetih zapovedi rastlin niso imeli za živa bitja, ta zapoved je morda takrat bila preprostejša. Nujno za preživetje? Koliko pa je to? Kje je meja med nujnim in pretiranim? Je ena hrenovka vredu, dve pa že pogoltnost?
Back to top
 
 
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #31 - 04.05.2004 at 12:24:47
 
U Roman, si se pa zapičil  Grin

Pustil bom nujnost, pretiranost, pogoltnost in avtorje desetih zapovedi.
Preprosto sem proti ubijanju.

Ne ubijam,  ..ne lovim v gozdu ne ribarim ne kenslam metuljev ne trgam rož ne lepim muh na steno ne udarjam z bejzbolko po sosedu,  ničesar ne ubijem zavestno.
Res pa je, da jem in tudi verjetno pohodim kdaj kakšno mravljo.

Bo OK?  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #32 - 04.05.2004 at 15:40:37
 
Quote:
U Roman, si se pa zapičil
Ah, ni tako hudo. Priznam, da pa me včasih pogreje (pa s tem ne mislim nate), ko kdo vehementno zatrdi, da so take in drugačne zapovedi jasne in da se jih je treba samo držati. Ali pa tale skrajnost, da če ješ meso, si pripravljen ubiti prašiča, nazadnje pa tudi človeka. No, lahko pa katero rečeva tudi o stvareh, ki sodijo pod naslov te teme.
Back to top
 
 
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #33 - 04.05.2004 at 15:51:44
 
Misliš 10 krščanskih zapovedi? Nimam se za kristjana.
Ok, rečima kakšno ki spada pod to temo  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #34 - 05.05.2004 at 07:48:23
 
Pa dajva. Teorija pravi, da je zlo prisotno zato, ker ima človek (od boga dano) svobodno voljo, s katero se lahko odloči tudi za slaba dela. Nikoli mi ni bilo jasno, zakaj po taisti teoriji žrtev nima svobode, da se zlu izogne ali upre. Njej se vedno nalaga dolžnost, da storilcu odpusti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #35 - 05.05.2004 at 08:11:50
 
Roman wrote on 04.05.2004 at 11:54:29:
Je ena hrenovka vredu, dve pa že pogoltnost?


A za tvojga mucka na slikici?  Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #36 - 05.05.2004 at 08:14:25
 
Roman wrote on 05.05.2004 at 07:48:23:
... svobodno voljo, s katero se lahko odloči tudi za slaba dela...  zakaj po taisti teoriji žrtev nima svobode, da se zlu izogne ali upre ...


Sej imaš odgovor v istem stavku. Lahko se odloči, ali pa tudi ne, torej v drugem primeru, se mu lahko izogne.

Aja, pa sorry k sem not padla.  Smiley Have fun.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #37 - 05.05.2004 at 08:18:01
 
Roman wrote on 05.05.2004 at 07:48:23:
Nikoli mi ni bilo jasno, zakaj po taisti teoriji žrtev nima svobode, da se zlu izogne ali upre. Njej se vedno nalaga dolžnost, da storilcu odpusti.


Žrtev ne prepozna svoje svobodne volje - dokler ne preseže vrtincev svoje karme.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #38 - 05.05.2004 at 08:34:37
 
Mogoče bi najprej razčistili okrog tega, ali ima žrtev svobodno voljo se zlu upret, umakniti.
Ko si napaden iz zadsede, tu več ni svobodne volje in možnosti umika...tu je le še sposobnost obrambe, ki je učinkovita le, če je žrtev fizično/psihično močnejša od agresorja.

Vsakršno bluzenje o karmi in svobodni volji je tle povsem neumestno in za žrtev izjemno žaljivo. Pravzaprav se jo s takim odnosom postavlja v položaj, ko postane lastni agresor. Wrong.

Zdaj pa še Roman.
Že na prejšnji strani sem izpeljala tezo o Bogu, ki je hkrati dober in slab....preden se pojavi povsem dober bog v podobi Kristusa. Žrtvi je determinirana v poziciji žrtve iz razloga, s katerim je Bog skušal Joba, ko je s hudičem stavil, da človekova vera ni pogojena z božjimi darovi in nagradami. S tem je Bog želel postati samo dober Bog skozi vero v samo  dobrega človeka. (Job kljub vsen nesrečam ohrani vero v Boga, hkrati pa ga pozove na odgovornost v smislu grdega ravnanja z njim. Bog v odgovoru pokaže svoj slabi obraz in Joba okara, ampak Job v sebi čuti, da nekje vendarle ima zagovornika, ki se kasneje dejansko pojavi v vlogi Kristusa- samo dobrega Boga).
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #39 - 05.05.2004 at 08:34:55
 
Mae wrote on 05.05.2004 at 08:14:25:
Sej imaš odgovor v istem stavku.
Ne, nimam odgovora. Pri zlem dejanju, ki se zgodi med storilcem in žrtvijo, oba nimata enakovredne udeležbe pri njem. Kakor, da bi se žrtev po svoji volji odločila biti žrtev (in stem storilca prisilila v zlo dejanje). No, ne rečem, da se ne zgodi tudi to, ampak to je druga zgodba.

Quote:
Aja, pa sorry k sem not padla.
Dobrodošla, s hrenovko ali brez.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #40 - 05.05.2004 at 08:45:21
 
Lilith wrote on 05.05.2004 at 08:34:37:
Vsakršno bluzenje o karmi in svobodni volji je tle povsem neumestno in za žrtev izjemno žaljivo.
Točno tako.

Quote:
Že na prejšnji strani sem izpeljala tezo o Bogu, ki je hkrati dober in slab
Sem prebral, a se z njo se ne strinjam. Če bi že bog obstajal, ta ne bi bil ne dober in ne slab. Dobro in slabo oziroma razlikovanje med obema je izključno človeški izum.

Quote:
je determinirana v poziciji žrtve iz razloga, s katerim je Bog skušal Joba
In to naj bi bilo dobro ali slabo?

Quote:
ko je s hudičem stavil
Se ti res zdi, da je stava nekaj, sa čimer bi se zdelo bogu vredno izgubljati čas?
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #41 - 05.05.2004 at 08:46:04
 
Žrtev je žrtev zato, ker ne ljubi, ne ljubi tako, da bi zmogla biti prijateljica do sebe.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #42 - 05.05.2004 at 08:53:42
 
Roman wrote on 05.05.2004 at 08:45:21:
In to naj bi bilo dobro ali slabo??

Ta del ne razumem skozi dobro/slabo, pač pa ga razumem skozi dramo Boga.

Quote:
Se ti res zdi, da je stava nekaj, sa čimer bi se zdelo bogu vredno izgubljati čas?

To ali se je Bogu zdelo vredno, ni nekaj, o čemer bi jaz lahko razsojala.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #43 - 05.05.2004 at 08:56:36
 
Zvezdica, žrtev je zato, ker ji nekaj ali nekdo povzroči trpljenje. Morda lahko z ljubeznijo to trpljenje omili ali ga celo obrne sebi v prid, ampak ni žrtev zaradi pomanjkanja ljubezni (pravzaprav tudi, a to je - spet - druga zgodba).
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #44 - 05.05.2004 at 08:58:39
 
Lilith wrote on 05.05.2004 at 08:53:42:
To ali se je Bogu zdelo vredno, ni nekaj, o čemer bi jaz lahko razsojala.
Aha, meniš pa, da se je res tako zgodilo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 8