Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 12
(Read 59981 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #90 - 20.01.2004 at 09:37:55
 
gape wrote on 19.01.2004 at 21:31:16:
hmnjehhh
jest ti čist rad verjamem, vidim pa da vsako leto proračunu sfali par procentov. za mene je to minus. ta minus bo nekdo pokril. kdo ga bo zdej je jasno ... davkoplačevalci.

z delnico bo verjetn glih tko ...


Minusa  dividende na delnico  ni. Dividenda je al pa je ni. Minus davkoplačevalci pokrivajio le posreedno, to je v primeru, da država umetno prikazuje uspešnost/dobiček, se pravi na način zadolževanja, deviznega primanjklaja, inflacije in kar je še teh mehanizmov za cuzanje dnarja od folka v lunje brez dna.

Pada pa lahko vrednost delnice in ker bi bla državljanska delnica neprenosljiva tega padca ne bi mogl ugotavljat drgač, kot po padanju devidende. Delnica , ki si svojim državljanom ne prinese dividende, ni vredna nč in tle ma stane čist prov, da je to znak za alaram, da je treba v tem hipu  zamenjat upravni odbord države. Če pa je delnica kljub temu donosna in me uprava priprepriča, da je tako al pa še večjo  donosnost mogoče  dosčet le z dodatnim investiranjem   v državno  insfrastrukturo,  se bom kot državljan mogoču celo pustu prepričat, da bom del svojga donosa odstopu tem namenom.   Težje bo, če me bo hotla prepričat, da bi iz svojega dobička krpal kakšno  proračunsko luknjo, ker si je pač ne bi smela ustvarit, ker z njo reskira svojo plitično kredibilnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #91 - 20.01.2004 at 09:50:17
 
stane wrote on 18.01.2004 at 20:38:02:
Daj, vzami raje moj tekst iz Pozitivk Bogastvo in začni ti dokazovati, v čem je današnji politično ekonomski sistem bolj dodelan od mojega.



Dej ne blodi:

vzel si samo sistem, ki se je itaq že izkazal kot totalni nateg
(poglej razne borzne katastrofe in razne delničarske natege, da ne govorim o nategu demokracije)

u bistvu uporabljaš ta sistem in bi rad trdil, da je tvoj kaj - to pa počneš samo hipotetično

če gledamo kako razne uprave delniških družb nategujejo cele črede delničarjev lahko takoj povem, da je tvoj sistem zanič, je krasna ideja, ki pa ne zdrži vode

gradiš na slabih temeljih in stavba se bo zagotovo podrla, sesedla, ali pa jo bo pogoltnilo močvirje, na katerem jo postavljaš


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #92 - 20.01.2004 at 10:38:40
 
t wrote on 20.01.2004 at 09:50:17:
Dej ne blodi:

vzel si samo sistem, ki se je itaq že izkazal kot totalni nateg
(poglej razne borzne katastrofe in razne delničarske natege, da ne govorim o nategu demokracije)

u bistvu uporabljaš ta sistem in bi rad trdil, da je tvoj kaj - to pa počneš samo hipotetično

če gledamo kako razne uprave delniških družb nategujejo cele črede delničarjev lahko takoj povem, da je tvoj sistem zanič, je krasna ideja, ki pa ne zdrži vode

gradiš na slabih temeljih in stavba se bo zagotovo podrla, sesedla, ali pa jo bo pogoltnilo močvirje, na katerem jo postavljaš


uživaj!



Kolkr se jest spoznam na delničratsvo, je sistem ratov nepregleden zarad poskusov, da bi lastniki upravljelce/managarje  delniških firm stimulirali  z opcijskimi delnicami oz. z udeležbo pri dobičku kot dodakom k managerski plači. Ker imajo managerji vpliv na računovodske izkaze so ga seveda izkoritil tko, da so jih sfriziral na ta načim, da svojih opcijskih delnic niso prikazoval kot strošek podjetij. Na ta način ( še na kašen drug) so umetno prikazoval dobiček in s tem napihoval vrednost delnic firme   in ko se je napinjen sitem začel rušit in ko so delnice izgubile večino vrednosti, so oni že pokasiral svoje, ta pravi delničarji pa so ostali na suhem.

To je ena dodatna šola, da managerji,  ki lahko vplivajo na prikazovanje bilanc in clo na nadzor, zarad svojih kratkoročnih koristi niso dobri (so)lastniki. Da je upravljanje treba ločit od lastništva, nadzor pa  od upravljanja in lastništva. Nč drugeguga, delnica sama po seb ni slaba rešitu, ker tud borza je še zmerom en sorazmerno dober samoregulativen ekonomski  mehanizem, ki ga nobeno  samupravno dogovorjanje al pa centralno državno reguliranje ne more v celot nadomestit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #93 - 20.01.2004 at 10:46:44
 
titud wrote on 20.01.2004 at 10:38:40:
To je ena dodatna šola, da managerji,  ki lahko vplivajo na prikazovanje bilanc in clo na nadzor, zarad svojih kratkoročnih koristi niso dobri (so)lastniki. Da je upravljanje treba ločit od lastništva, nadzor pa  od upravljanja in lastništva. Nč drugeguga, delnica sama po seb ni slaba rešitu, ker tud borza je še zmerom en sorazmerno dober samoregulativen ekonomski  mehanizem, ki ga nobeno  samupravno dogovorjanje al pa centralno državno reguliranje ne more v celot nadomestit.    



ne samo dobra šola - to je lep primer, da pač sistem ne dela v prid vseh, da je celoten ekonosko-demokratični sistem eno samo močvirje, kjer poleg enoceličarjev najlepše uspevajo največji krokodili


(delnica sama po sebi  Roll Eyes - tudi samo upravljanje in državno planski sistem sama po sebi nista slabi rešitvi; mogoče sta za večino celo boljši od delnice - sama po sebi pa tudi v učinku)

uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #94 - 20.01.2004 at 10:54:55
 
titud wrote on 20.01.2004 at 10:38:40:
Kolkr se jest spoznam na delničratsvo, je sistem ratov nepregleden zarad poskusov, da bi lastniki upravljelce/managarje  delniških firm stimulirali  z opcijskimi delnicami oz. z udeležbo pri dobičku kot dodakom k managerski plači. Ker imajo managerji vpliv na računovodske izkaze so ga seveda izkoritil tko, da so jih sfriziral na ta načim, da svojih opcijskih delnic niso prikazoval kot strošek podjetij. Na ta način ( še na kašen drug) so umetno prikazoval dobiček in s tem napihoval vrednost delnic firme   in ko se je napinjen sitem začel rušit in ko so delnice izgubile večino vrednosti, so oni že pokasiral svoje, ta pravi delničarji pa so ostali na suhem.

Titud,

Razprseno lastnistvo je ze sam na sebi problem, saj je zelo tezko zbrati glasove velikega stevila majhnih delnicarjev (proxy), da se lahko izvede kaksna konkretna akcija proti upravi. Uprava ima v tem primeru podobno vlogo, kot politicni razred, skupscina pa so nekaksne volitve kjer se stvari potrjujeo. Oz. je se slabse. Volitvam podobno rata sele, ko pride do bitke za glasove majhnih delnicarjev (proxy battle), sicer pa skoraj ni nikakrsnega nadzora nad upravo (razen zakonskega in drzavnega), skupscine pa so formalnost, ki potrdi razresnico (odvezo) upravi za  dejanja v prejsnjem letu.

Opcije so pa drug problem, ki lahko nastane tudi pri bolj koncentriranem lastnistvu kaze na to, da je upravo v vsakem primeru tezko nadzorovat, se posebej, ce je njena motivacija druga kot samo uspeh podjetja.
lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #95 - 20.01.2004 at 11:34:24
 
t wrote on 20.01.2004 at 10:46:44:
ne samo dobra šola - to je lep primer, da pač sistem ne dela v prid vseh, da je celoten ekonosko-demokratični sistem eno samo močvirje, kjer poleg enoceličarjev najlepše uspevajo največji krokodili


Podobno mišljenje mam o našem domačem sistemu tud jest, ampak me vsake kavtre, ko me kašen krokodil zagrab, prime, da bi mlakužo mal razširu alpa vsak zbistril.  

Quote:
(delnica sama po sebi  Roll Eyes - tudi samo upravljanje in državno planski sistem sama po sebi nista slabi rešitvi; mogoče sta za večino celo boljši od delnice - sama po sebi pa tudi v učinku)

Mene pritegne kombiniranje vsega možnega na način, da si ne bo v nasprotju ampak se bo čim bolj samoreguliralo brez pretiranga zunanjega  nadzora, ker nadzor prepostvlja interes, ki pa je zmerom posamičen, četud si ga vsak skuša predstavit kot skupnega.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #96 - 20.01.2004 at 11:57:01
 
Quote:
Titud,

Razprseno lastnistvo je ze sam na sebi problem, saj je zelo tezko zbrati glasove velikega stevila majhnih delnicarjev (proxy), da se lahko izvede kaksna konkretna akcija proti upravi. Uprava ima v tem primeru podobno vlogo, kot politicni razred, skupscina pa so nekaksne volitve kjer se stvari potrjujeo. Oz. je se slabse. Volitvam podobno rata sele, ko pride do bitke za glasove majhnih delnicarjev (proxy battle), sicer pa skoraj ni nikakrsnega nadzora nad upravo (razen zakonskega in drzavnega), skupscine pa so formalnost, ki potrdi razresnico (odvezo) upravi za  dejanja v prejsnjem letu.Opcije so pa drug problem, ki lahko nastane tudi pri bolj koncentriranem lastnistvu kaze na to, da je upravo v vsakem primeru tezko nadzorovat, se posebej, ce je njena motivacija druga kot samo uspeh podjetja.


Jest sem o izvendržavnem  o nadzoru nad profiti privatnih in državnih podjetij, ki bi si ga samoorganiziral državljani kot neposredni upravičenci do dela dividende, razmišljal zato, ker tega nadzora politika (ki nastavlja tako managerje kot določa mikro in makro pogoje posolovanja ter del dividende troši za poltično motivarne državne projekte) preko državnega aparata nima motiva dosledno izvajat. Še posebj pa ga ne bi imela, če bila dividenda dejanski kriterij njene uspešnosti, saj bi si ob slabem donosu državljanske delnice izkopala  svoj grob.

Že s tem, da politka postavlja zakonske okvire, lahko vpliva na željene bilančne izkaze, tud če je kontrola brezhibna. Amariška administracija prek zakonodaje nalašč ni naložila firmam, da  se managaerske opcijske delnice  obvezno morajo knjižit kot stroški, čeprav  je stroka vedela in oporjala oblast, da se bo v nasprotnem primeru balon razpoču. Je bush v enronu imel preveč prijateljev, da bi po prihodu na oblast z zakonom  ustavu njihovo bogatenje na malih pa naivnih  delničarjev.  

Tko če je argumnet proti uvedbi državljanske delnice samo nesposbnost zagotovit nadzor, po moje ta argument ne more čist zdržat. Jest npr.še vedno ne  verjamem, da je politično-gospodrska elita najboljši možen državni  gospodar in da tega ni mogoče dokazat ali ovrečtdrgač kot  samo 'po občutku' na parlamentarnih volitvah, ki največ kar lahko nardijo je to, da na oblast pripeljejo opozicijo z enakimi apetiti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #97 - 20.01.2004 at 12:22:29
 
titud wrote on 20.01.2004 at 11:57:01:
Tko če je argumnet proti uvedbi državljanske delnice samo nesposbnost zagotovit nadzor, po moje ta argument ne more čist zdržat. Jest npr.še vedno ne  verjamem, da je politično-gospodrska elita najboljši možen državni  gospodar in da tega ni mogoče dokazat ali ovrečtdrgač kot  samo 'po občutku' na parlamentarnih volitvah, ki največ kar lahko nardijo je to, da na oblast pripeljejo opozicijo z enakimi apetiti.



argument proti je, da je celoten sistem tako zanič, da ga nima smisla popravljati ali nadgrajevati - to je argument proti


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #98 - 20.01.2004 at 12:32:49
 
t wrote on 20.01.2004 at 12:22:29:
argument proti je, da je celoten sistem tako zanič, da ga nima smisla popravljati ali nadgrajevati - to je argument proti


uživaj!


Men ne gre tolk za popravljanje/nadgrajevnje sistema kot za eno že skor panično občutenje, da se v  delovanju v njem ne razpoznavam. Mogoče edino na način, da delujem kontra in si s tem pljuvam v lastno skledo.  Undecided Angry Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #99 - 20.01.2004 at 12:37:18
 
titud wrote on 20.01.2004 at 12:32:49:
Men ne gre tolk za popravljanje/nadgrajevnje sistema kot za eno že skor panično občutenje, da se v  delovanju v njem ne razpoznavam. Mogoče edino na način, da delujem kontra in si s tem pljuvam v lastno skledo.  Undecided Angry Smiley



Mogoče pa se prepoznavaš samo kot "jebena stranka"?


(in po moje se z nadgrajevanjem in popravljanjem ne bi nič spremenili, le vzvodi bi se nekoliko spremenili - sicer pa itaq gre za celoto)



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #100 - 20.01.2004 at 13:44:29
 
Titud,

Cim imas razprsene upravljalske pravice, pa naj izhajajo iz lastnistva, drzavljanstva ali cesa drugega, imas na koncu zelo podobno godljo.

Opcije niso balon, niti niso same po sebi problem, po mojem so celo cisto ok stvar. Problem je samo, da jih dostikrat podeljuje uprava, lastniki pa niti ne vedo, koliko opcij je zunaj in kaj jih caka v primeru, ko bodo opcije zapadle, zato ker se v bilancah ne izkazujejo kot stroski. Lahko pa precej vplivajo na financni polozaj in poslovanje podjetja v bodocnosti. Enron in Worldcom sta imela se cel kup drugih problemov, kot so opcije.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #101 - 20.01.2004 at 15:11:54
 
t wrote on 20.01.2004 at 12:37:18:
Mogoče pa se prepoznavaš samo kot "jebena stranka"?


Jap, to itak, saj v bistvu vem, da če bi mi blo dano napr. samo spremenit  'zorni kot gledanja', bi se lahko kao počutu ko bog : naj se upravljalci/lastniki vaskršne lastnine lepo jebebejo med sabo, men to ne zanima, jest nism vezan nanjo nč, mene nima kdo kaj nanjo držat, men tud če jo mam ne pomen nč, mene v ta močvirje ne bo noben zvleku. A po drug stran samo s tem, da sem, tud če ne bi imel nč, sem že v enih lastninskih kombinacaijah, sem nekograšnji objekt manipulicaije, sem  magari delček enote  na kakšnem  statističnem stolpcu ali košček na grafični pici in že zarad tega je vsaka radilkalna sprememba mojega zornega kota lahko samo samoslepilo. Tko da če se počutm jebena stranka bom valjda to svojo frustracijo skušal ne en način izživet. Sem probaval tud s tem, da probaš skoz sistem pa mim njega jebat  druge, ampak nikol ne moreš splezat tolk visok, da se ne bi počutu dost zaščitenega, da se nepočutiš  jebanga  od nobenga (še  berluskoni ma resno fikcijo, da ga jebe  država, ki ji vlada). Zato me zmerom premakne kak samoregultiven sistem s s čtimi računi in dobrimi prijatelji, samo da sem zmerej mislu, da  sistemu samoregulativnost jamči  zaprtost  (družina, narod, idelogija), zadnje čase pa se mi res opira v smeri, da je jamstvo samoregulacije edino čim večja odprtost pa preglednost. Tko da če  čutim, da državljanska delnica prinaša večjo samoregelativnost sistema tko znotraj džave kot tud globalno, ni čudno, da se ji kljub napadom skepse skor ne morem upirat, da se ne bi angažiral za kaj takega in se na ta način znebu ene frustracije jebene stranke.  Undecided Angry Tongue  


Quote:
(in po moje se z nadgrajevanjem in popravljanjem ne bi nič spremenili, le vzvodi bi se nekoliko spremenili - sicer pa itaq gre za celoto)


Če celoto ne jemješ kot nekaj samo vase zaprtega, ki ji lahko nekdo vlada  v skladu z lastnim interesom in preko lastnih vzvodov  moči, se začne sitstem okrog tebe spreminjat sam po seb tud  v prid tvojih interesov.    

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #102 - 20.01.2004 at 15:29:02
 
Quote:
Titud,

Cim imas razprsene upravljalske pravice, pa naj izhajajo iz lastnistva, drzavljanstva ali cesa drugega, imas na koncu zelo podobno godljo.


Odvisno od tega, kakšen interes imajo ti razpršeni upravljalci. Če zapadejo  polepu, tko kot so enronovi pa wordcomovi, bodo slepi ko kure. Slepoto so si lahko privoščli zarad slepila, da država kot je uSA ne more dopustit propada takih mastrodontov, če s tem ne tvega tud lastnega propada.  Amerika seveda ni propadla, ker si   lahko privoščila en  vojaški rop,  da si je  pokriila  prpračunski primanjklaj, eno argentino pa so pobne mahanicije skor pokopale. Slovenijo bi slepi pohlep  malih delničarjev definitivno pokopal, ampak jest nekak ne morem verjet, da bi si folk s tolk zdrave pameti pa soli (po stanetovo) kaj takega smemu seb upal privoščit. Prej kot pa masovni pohlep celotnega naroda, ki je  prislovično nezaupljiv in varčen,      
nas bo pokopal pohlep peščice kao dobronamernih upravljalcev države in kapitala, nad katerimi res nimamo prav nobenga mehanizma  nadzora,
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #103 - 20.01.2004 at 16:06:57
 
titud wrote on 20.01.2004 at 15:29:02:
nas bo pokopal pohlep peščice kao dobronamernih upravljalcev države in kapitala, nad katerimi res nimamo prav nobenga mehanizma  nadzora,

Ti hocem dopovedat, da je v primeru, da imas razprsene upravljalske pravice, tak nadzor zelo tezko vzpostavit. Tudi v primeru, da se nadzor institucionalizira, prides spet do istega, kdo bo potem nadziral nadzornike. Ce vse to slucajno uspes zaplest v neko ucinkovito kontrolno povratno zanko, ki bi sama nadzirala vse odklone, pa lahko dobis dinozavra, ki se ne bo znal prilagoditi spremembam v okolju.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #104 - 20.01.2004 at 23:09:09
 
Pozorno sem prebral razgovore do sedaj in rdeča nit skozi vse se vleče  - nič nima smisla spreminjati, podatki bodo vedno prirejeni.
To pa preprosto ni res, pa naj gre za takšno ali drugačno vlado, kajti prikazovanje dobička, ki ga ni, se vedno odrazi v inflaciji. Nam najbližji primer je Jugoslavija.
Inflacija je vedno odraz prevelike takojšnje potrošnje, povzročene s prevelikim povpraševanjem denarja po blagu, kiga ni.
Delnica države pa je ravno regulator teh proporcev.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 12