Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 12
(Read 59997 times)
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #120 - 21.01.2004 at 20:24:04
 
Kaj pa to, da z delnico države največ pridobi družina?
Petčlanska bi imela pet volilnih glasov in 500 EUR (no, nekoč 500) mesečno.
Verjetno bo to velik premik v političnih kalkulacijah proti dobremu počutju družine in ženske predvsem.
Take moči ženska še nikoli ni imela, zato mislim, da take ponujene šanse ne bodo izpustile. Wink
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
MP3CE
3
***
Offline

Om sai ram
Posts: 177
Ilirska Bistrica
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #121 - 22.01.2004 at 01:55:01
 
titud wrote on 12.01.2004 at 11:34:09:
Ne morem, ne znam in nočem jest tega delat, ker bom naredu jest to   zihr narobe.

Jest lahko samo povem, kaj bi z napr. apelom/peticijo/manifstom od ta nove vlade zase izterjal:

- da mi izplača dobiček, ki je bil ustvarjen na območju moje države in s katerim zdaj sama razpolaga

- da ta dobiček dejansko ugotovi, zavaruje in izterja, ker jo za to plačujem

- da me zarad tega izplačila  pri ničemer ne prikrajša, ker si stroške za upravljanje države in za vzdrževanje standrad njenih državljanov že zadosti visoko  zaračunava.

 
   


Grin Grin Grin Jao jao... mislm, dobiček od države... pa sej bom poču od smeha... ta klinčeva država dela itak sam zgubo, ki se ji strokovno reče proračnunski primankljaj.

Sicer pa, kar se mene tiče, je stvar jasna: Država je splošna, javna in neprofitna storitev, ki mora biti čim cenejša. Ali z drugimi besedami: Cenejša kot je država, manjši so lahko davki. Ampak z avioni in žičnicami ne bo naša država nikoli poceni. S "preživljanjem voluharjev" pa še toliko manj.
Back to top
 

Kdor ne poha ni Slovenc...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #122 - 22.01.2004 at 08:27:10
 
Quote:
Prvic veliki delnicarji ne morejo izglasovat, da si bodo delili dobicek med sabo, ker jih lahko mali delnicarji v tem primeru tozijo, da jim povrnejo skodo in morda se za odskodnino. Skratka, ko se doloci, da se dobicek razdeli, se ga vedno razdeli med vse delnicarje.


Res je, če firma državljanskim  delničarjem  svoj četrinski delež od dobička mora izplačat ne glede nas sklepe skupščine, da svojih delničarjev ne bo izplačala al pa vsaj ne v celoti, vsi delničarji niso v enakopravni situaciji.

Quote:
Nadzor ze sam temelji na apriori nezaupanju, ce bi veljalo apriori zaupanje, nadzora niti ne bi vpeljevali oz. samo v primerih, ko bi ugotovili, da je zaupanje izrabljeno.


Tko približno zdaj dela država, ko zakonsko predpiše pravila igre vključno z notranjim nadzorom  in intervenira le, če komu od udeležencev v igri dost do tega, da zatoži drugega, da se ne drži pravil igre. Če je to  v interesu države, se ta s svojo inšpkecijsko-sodno mašinerijo ne bo niti  zganila.    

Quote:
Nadzor trenutno ni med delnicarji samimi, temvec je na relaciji lastniki uprava, ker ima slednja zelo velika pooblastila in lahko v veliki meri razpolaga in upravlja s premozenjem delnicarjev.


Uprava je praviloma  tako močna, da sama seb določa pravila igre in nadzora.

Quote:
Vendar je moj point drugje. Ne glede na to, kaksne organe in sistem nadzora imas, v vsakem primeru, ko je lastnistvo oz. upravljalske razprseno med veliko stevilo priblizno enakovrednih delnicarjev, se bo na koncu vzpostavil sistem, ki bo v precejsnji meri podoben danasnjemu politicnem sistemu (razlicen bo kolikor bodo pac drugacna pravila)


Tle imaš prav samo pod pogojem, da med delničarji vladajo različni interesi in ne samo interes po dolgoročni stabilnosti in sistema in optimalnem dobičku. Tak splošen interes bi po moje  moral zastpat pooblaščenci državljanskih delničarjev in ga tud javno dokazovat.


Quote:
Sicer pa sem ze Stanetu takoj na zacetku napisal, da mi je zelo vsec, kako se izracunava njegov indeks uspesnosti delovanja drzave in vlade in da se mora to cimbolj neposredno poznat na zepu drzaljanov. Vse ostalo, kar se tice delnic, lastnine, pa po mojem mnenju ne prinasa kaksnih posebno velikih sprememb, ali pa jaz vsega skupaj ne razumem prav dobro.


Po moje bi ravno vse ostalo šle omogočlo uno prvo, ker jest državi, ki samam seb določa poslovanja in na teh osnovah izračunava indeks uspešnosti, jest ne morem zaupat, da bo ravnala optimalno za državljana. Indeks bo  zamrom kazal tko, da bo se bodo dobički stekali k   politično-ekonomska eliti, izgube pa bodo pokrivali vsi ostali. Tongue Angry Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #123 - 22.01.2004 at 08:51:18
 
stane wrote on 21.01.2004 at 17:09:18:
Titud, tudi sam smatram podobno kot bp, formalna sprememba naj bo čim manjša, ker če ne, saj veš, trla baba lan, da joj prođe dan.
Zakon bi moral določiti le  lastninsko in iz nje izhajajočo volilno pravico vsakega državljana do države in nič več.
Lahko bi to bil le ustavni člen, kar bi bilo verjetno najbolje, vse ostale prilagoditve pa tako zakonodajalec uvaja postopno in po potrebi.


Sem že bp-ju pojamral, da jest v taki poenostavitvi kašnega bistvenega premika k odprtosti,  preglednbnosti in s tem k samortegulaciji ekonomsko-političnega sistema  ne vidim. Lastnino dražvljanov bi blo v tem poenostvljenem  smislu po moje brez veze predstavljat v obliki delnice, boljš je enostvno zahtevat državljansko rento, ki se izplačuje državljanom kot  neke vrste odškodnino za uparabo naravnih in človeških virov. Tako rento izplačujejo npr.  surovinami  bogate  države svojim državljanom iz koncesnin za izkoriščanje  npr. nafte ali fosfatov. Tam so rente bolj ali manj fiksne (v saudski arabiji ali katarju vsak državljan  deležen poleg brezplačnih zdrvastvenih, izobraževlnih in drugih storitev precej tisoč konkretno izpalčanih dolarjev), pri nas pa  bi ble pač vezane na donosnost kapitala oz. produktivnega dela žive delovne sile.

Osnova  za izplačilo mesečne bi bla  davek na dobiček, ki bi se deloma ali  v celoti raztalal enakomerno med državljane. Tko da davek kot davek lahko v bistvu ostane in ga država kot takega lahko tud še naprej  pobira, samo da  je ta davek, ko je enkrat pobran, samo informacija o tem, koliko rente je treba izplačat folku zato, da je  bilo ta profit sploh mogoče ustvarit s pomočjo virov, ki jih  je nudla država.

Zakon održavljanski renti bi bil res lahko karatek in jedrenat, saj v ničemer ne bi posegal v obstoječa zakonsko določena  lastninska razmerja. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #124 - 22.01.2004 at 09:05:23
 
MP3CE wrote on 22.01.2004 at 01:55:01:
Grin Grin Grin Jao jao... mislm, dobiček od države... pa sej bom poču od smeha... ta klinčeva država dela itak sam zgubo, ki se ji strokovno reče proračnunski primankljaj.


Zgubo si dela, ker si politično elita prek nje ohranja svoje položaje, saj si ne upa folku vzet že dodeljenih socilanih pravic oz jih prilagodit proračunskim prihodkom.  Zato z  velikimi stroški obremnejuje tud svojo ekonmsko bazo in v izgubo  vleče tud  firme, a ker gre tle za držano-ekonmske personlane naveze, drug drugega ščitijo tko, da so eden drugemu garant pri zapufavanju in s tem prenšajo pokrivanje zgube v prihodnost oz.na naslednje generacije.    

Quote:
Sicer pa, kar se mene tiče, je stvar jasna: Država je splošna, javna in neprofitna storitev, ki mora biti čim cenejša. Ali z drugimi besedami: Cenejša kot je država, manjši so lahko davki. Ampak z avioni in žičnicami ne bo naša država nikoli poceni. S "preživljanjem voluharjev" pa še toliko manj.


Dražava je lahko splošna, javna in neprofitna le, če sama ne povzroča stroška svojim državljanom. Če porabi več, kot je sposobna ustvarit, pol bi jo  državljani  po zdravi pameti moral nehat financirat oz. od nje zahtevat, da jim  pusti vsaj presežek,  ki so si ga sami ustvarli , da ga tud sami zapravijo  tko, kot njim  paše.
Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #125 - 22.01.2004 at 11:19:14
 
stane wrote on 21.01.2004 at 20:24:04:
Kaj pa to, da z delnico države največ pridobi družina?
Petčlanska bi imela pet volilnih glasov in 500 EUR (no, nekoč 500) mesečno.
Verjetno bo to velik premik v političnih kalkulacijah proti dobremu počutju družine in ženske predvsem.
Take moči ženska še nikoli ni imela, zato mislim, da take ponujene šanse ne bodo izpustile. Wink


Titud, če bi šli od aktivnega upravljanja z državo na osnovi neprenosljivega lastništva delnice, do preužitkarstava preko sistema državljanskih rent, bi to zameglilo bistvo vsega.  
Poglobi se malo v razliko glasovalne pravice na osnovi lastništva in volilne pravice na osnovi.....česa že?

Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #126 - 22.01.2004 at 11:33:53
 
stane wrote on 22.01.2004 at 11:19:14:
Titud, če bi šli od aktivnega upravljanja z državo na osnovi neprenosljivega lastništva delnice, do preužitkarstava preko sistema državljanskih rent, bi to zameglilo bistvo vsega.  
Poglobi se malo v razliko glasovalne pravice na osnovi lastništva in volilne pravice na osnovi.....česa že?




glasovalno pravico že imamo, sedaj moramo samo še zglasovati svoje rente - s tem se strinjam

(zglasujemo, da se na primer 20% BDP-ja potala nam - brezvezniška uprava itaq asamo uničuje ta denar)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #127 - 22.01.2004 at 11:44:47
 
20%?
a nebi blo 10% bdp-ja zadost?
90 jim pa pustimo da se hecajo z njimi


drgač pa ...
gape wrote on 22.01.2004 at 11:44:31:
ustanavlja se stranka, ki se nekako zavzema za duhovno prenovo Slovenije...

Zadevo si lahko pogledaš na www.zdruzena-slovenija.com, zadeva pa temelji na odprtosti duha, pravicah istospolno usmerjenih, legalizacije droge ...


http://www.zdruzena-slovenija.com/

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #128 - 22.01.2004 at 11:48:36
 
t wrote on 22.01.2004 at 11:33:53:
glasovalno pravico že imamo, sedaj moramo samo še zglasovati svoje rente - s tem se strinjam

(zglasujemo, da se na primer 20% BDP-ja potala nam - brezvezniška uprava itaq asamo uničuje ta denar)


uživajte!


Kje imaš glasovalno pravico od 0 do 18 let?

Tudi to bi bilo možno ob skrčenju razponov med plačami, le da bi ne zašli predaleč, ko bi produktivnost zaradi tega padla. Res pa je, da se produktivnost zadnjih deset let povečevanja razponov zato ni nič dvignila, toda lažje je dajati, kot jemati Grin Grin Grin




Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #129 - 22.01.2004 at 13:01:24
 
Lastništvo neprenosljive delnice bi  mi   prinašalo polno  upravljalsko pravico le, če bi bila država dejanski lastnik vsega kapitala in bi sama sebi ustvarjala dobiček oz. izgubo. Ko bi pod bilanco svojih podjetij potegnila črto bi mi izplačala  1/2000000 diveidendo od prinosa državljanse delnice in to bi bilo to. Seveda bi se mi to izplačilo zgodilo le ob svetem nikolik,  ker bi taka  država sama sebi določala stroške/pogoje  poslovanja in zato dobička ne bi nikol prikazala. Potencialni dobiček bi poniknu v žepih upravljalcev državne lastnine, ki seveda nikol ne bi priznali, da je karkoli mogoče raztalat tistim 'lastnikom', ki niso pri upravljalskem koritu.  Še ni bil izumljen političnogospodrski  sistem,  ki bi v pogojih državne  lastnine kapitala in proizvjalnih sredstev državljanu kot dejaskemu lastniku zajamču izplačilo svojega dejankega lastniškega deleža. Al  državljan ni imel dejanske volilne pravice na podlagi svoje dejanske lastnine (aktivno volilno pravico je imela le partija), al  pa ta lastnina ni bla tko eksplicitno državljanova (je bla npr. družena oz. od tisitih, ki jim je bla pod določenimi političnimi pogoji zaupana).

Tko da  državljanska delnica bi održala 'bistvo vsega' le v takem političnem sistemu, ki bi v pogojih državne lastnine vsem omogočal aktivno volilno pravico na podlagi 1/2000000 te lastnine.  V pogojih mešano državno zasebne lastnine mojo aktivno volilno pravico določa kapital, ki ga imam  kot  potencilani politik  za sabo, tako državni kot privatni. Interes tega kapitala je  ustvarit profit in hkrat reprudicart upravljalsko elitio, ki se v ta profit zajeda, tko  jest  kot en   državljan z v bistvu  samo pasivno volilno pravico na podlagi  ene fiktivne državljanske delnica ziher nimam istga interesa kot en držvlajn, ki ima možnost svojo volilno pravico  aktivno realizirat . Moj interes je k večjemu, da  1/4 od 1/20000000  profita ustvarjenga na ravni države  gre k men v žep, stroški za upravljanje pa da so čim manjši in da je hkrat proračunsko  pokrit moj javni standrad.  Ta moj  interes jest lahko čist enako uresničujem skoz fiktivno državlajnsko delnico kot pa skoz  fiktivno rento. V obeh primerih gre le zato, da si prisvojiom del proračunskega kolača in da na ta način prisilim upravljalce kapitala in države k manjšemu pohlepu in večji odgovornosti do državlajnov  s pasivno volilni pravico.

Izraz lastništvo  v pogojih, v katerih država participira pri dobičku pri njej registiranih podjetij le preko davkov, je zato čist enko zamegljevanja dejstva dejanskega državljanskega nelasništva kot je to  državljanska renta.  


 
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #130 - 22.01.2004 at 13:07:28
 
stane wrote on 22.01.2004 at 11:48:36:
Kje imaš glasovalno pravico od 0 do 18 let?



Aja, tle se pri teb se ne izide enečaj  med aktivno volilno pravico, utemljeno na lastnini oz.  državljanski deklnici, in sedanjo volilno pravico, utemljeno na polnolestnosti državljana.
Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #131 - 22.01.2004 at 14:01:26
 
titud wrote on 22.01.2004 at 13:01:24:
Lastništvo neprenosljive delnice bi  mi   prinašalo polno  upravljalsko pravico le, če bi bila država dejanski lastnik vsega kapitala in bi sama sebi ustvarjala dobiček oz. izgubo. Ko bi pod bilanco svojih podjetij potegnila črto bi mi izplačala  1/2000000 diveidendo od prinosa državljanse delnice in to bi bilo to. Seveda bi se mi to izplačilo zgodilo le ob svetem nikolik,  ker bi taka  država sama sebi določala stroške/pogoje  poslovanja in zato dobička ne bi nikol prikazala. Potencialni dobiček bi poniknu v žepih upravljalcev državne lastnine, ki seveda nikol ne bi priznali, da je karkoli mogoče raztalat tistim 'lastnikom', ki niso pri upravljalskem koritu.  Še ni bil izumljen političnogospodrski  sistem,  ki bi v pogojih državne  lastnine kapitala in proizvjalnih sredstev državljanu kot dejaskemu lastniku zajamču izplačilo svojega dejankega lastniškega deleža. Al  državljan ni imel dejanske volilne pravice na podlagi svoje dejanske lastnine (aktivno volilno pravico je imela le partija), al  pa ta lastnina ni bla tko eksplicitno državljanova (je bla npr. družena oz. od tisitih, ki jim je bla pod določenimi političnimi pogoji zaupana).

Tko da  državljanska delnica bi održala 'bistvo vsega' le v takem političnem sistemu, ki bi v pogojih državne lastnine vsem omogočal aktivno volilno pravico na podlagi 1/2000000 te lastnine.  V pogojih mešano državno zasebne lastnine mojo aktivno volilno pravico določa kapital, ki ga imam  kot  potencilani politik  za sabo, tako državni kot privatni. Interes tega kapitala je  ustvarit profit in hkrat reprudicart upravljalsko elitio, ki se v ta profit zajeda, tko  jest  kot en   državljan z v bistvu  samo pasivno volilno pravico na podlagi  ene fiktivne državljanske delnica ziher nimam istga interesa kot en držvlajn, ki ima možnost svojo volilno pravico  aktivno realizirat . Moj interes je k večjemu, da  1/4 od 1/20000000  profita ustvarjenga na ravni države  gre k men v žep, stroški za upravljanje pa da so čim manjši in da je hkrat proračunsko  pokrit moj javni standrad.  Ta moj  interes jest lahko čist enako uresničujem skoz fiktivno državlajnsko delnico kot pa skoz  fiktivno rento. V obeh primerih gre le zato, da si prisvojiom del proračunskega kolača in da na ta način prisilim upravljalce kapitala in države k manjšemu pohlepu in večji odgovornosti do državlajnov  s pasivno volilni pravico.

Izraz lastništvo  v pogojih, v katerih država participira pri dobičku pri njej registiranih podjetij le preko davkov, je zato čist enko zamegljevanja dejstva dejanskega državljanskega nelasništva kot je to  državljanska renta.  


 


No, ja če ti je pa vseeno ali je renta ali dividenda, pa vsaj lepšo besedo izberi.
Ob besedi renta dobim kar neke asociacije na bivše domove onemoglih Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed Undecided
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #132 - 22.01.2004 at 14:07:53
 
titud wrote on 22.01.2004 at 13:07:28:
Aja, tle se pri teb se ne izide enečaj  med aktivno volilno pravico, utemljeno na lastnini oz.  državljanski deklnici, in sedanjo volilno pravico, utemljeno na polnolestnosti državljana.  


Seveda, da ne, pa tudi sicer se mi starostna meja zdi neumnost. Otroci so najbolj pravičen del naroda, le poslušati jih je treba znati.
Seveda pa lahko imajo recimo do petnajstih let, do male mature, pooblastilo njihovi starši ali skrbniki.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #133 - 22.01.2004 at 14:24:19
 
stane wrote on 22.01.2004 at 14:01:26:
No, ja če ti je pa vseeno ali je renta ali dividenda, pa vsaj lepšo besedo izberi.
Ob besedi renta dobim kar neke asociacije na bivše domove onemoglih Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed Undecided


Ob taksi jest dobim algerijo, licenca je bolj strokoven izraz,  državljanska koncesnina bi morda še najbolj odgovarjala dejstvu,  da se  tud visina  državne/občinske koncesije odreja glede na pričakovan prihodek koncesionarja od izkoriščanja  dražvne/občinske lastnine.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #134 - 22.01.2004 at 19:12:25
 
Če se nerazdelna lastnina državljanov pripiše individualnim državljanom, to ne more biti druga, kot neprenosljiv delež, delnica. Delnica je lahko glasovalna, prednostna, neglasovalna itd, toda njen donos je vedno dividenda in nič drugega.
Za državljana bo to seveda glasovalna delnica za upravljanje države, za podjetja pa bo to neglasovalna prednostna delnica, ki se ne bo v bilance niti knjižila, ker jo država ne more umakniti iz nobenega podjetja, niti prodati.
Država ima le pravico kontrole točnosti podatkov, ne pa tudi pravice efektivnega upravljanja s posameznim podjetjem.
Če pa je kako drugače lastnik kakega podjetja, mora to biti tudi v bilancah vknjiženo in prevzema tudi  v celoti rizik, da ta kapital lahko tudi izgubi.
Če mene vprašaš, pa bi morala država od tega rizika pobegniti čimprej.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 12