Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 11
(Read 47344 times)
LittleStar
Ex Member




Re: sindrom pijanca
Reply #15 - 29.12.2003 at 15:20:45
 
lola wrote on 29.12.2003 at 14:56:12:
Dober gostitelj gostu vedno izkaže spoštovanje. S prijaznim sprejemom, s časom, ki si ga vzame zanj, s ponujeno hrano in pijačo. In dober gost to spoštuje. In to tudi pokaže, se zahvali za sprejem in ponujeno hrano in pijačo.


Maš čist prav. Drugače pa, če nočemo razumet, pač ne razumemo, a ne? Govorila sem čisto nekaj drugega. Bilo je govora o gostitelju PIJANCA in izkazovanju spoštljivosti, ki se ni iznesla, ker ni bila iskrena.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: sindrom pijanca
Reply #16 - 29.12.2003 at 15:27:26
 
Lilith wrote on 29.12.2003 at 12:23:29:
Kako pa vi doživljate napade na lastno osebo in kako se nanje odzivate - predvsem imam v mislih dogajanje na forumu.

Iz tega sem se že dosti o sebi naučila in dojela tud to, da napadi skor nikol niso bli neosnovani, čeprav bistvo te komunikacije ponavadi ni blo v okviru same debate.

če nekej ni res in nima niti najmanjše osnove, pol ti je prej žal za človeka, ki take klamfa okoli, moti pa boli pa te res niti najmanj...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: sindrom pijanca
Reply #17 - 29.12.2003 at 15:45:10
 
Lilith wrote on 29.12.2003 at 12:23:29:
... ponovno prebudilo že napol zatrto razmišljanje o tem, kako je internetno okolje, tudi ta forum, pravzaprav v psihohigienskem smislu precej onesnaženo in ogrožujoče okolje.
Pogosto opažam, da primanjkuje spoštovanja človekove osebe, da se osebno napada marsikoga, ki po svoje razmišlja

Lilith,

Pa si ziher, da nisi ze tudi nekaj dni prej nekje v ozadju raziskovala odzivov poizkusnih osebkov na razne nalepke in napade na osebnost? Wink Tongue

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: sindrom pijanca
Reply #18 - 30.12.2003 at 00:28:26
 
Quote:
V čem je point pisanja nekomu? Zadnjič sem spet slišala, tokrat res malo bolj slišala eno misel, ki je zelo res: da namreč ljudje v večini sploh ne znamo poslušat. V večini namreč le čakamo na svojo priložnost, da bomo povedali svoje, medtem ko sogovornik al pa kdo govori. Isto tako je z vsem ostalim, ta površnost, um bezlja, vedno nekaj hoče , nikol nismo tu, prav tu. To se mormo naučit - da smo tu. Al kaj?  


Men se pa zdi, da je ravno na forumu težje nekomu odgovorit, če prej ne prebereš, kaj ti je napisal. če se pogovarjaš v živo, ti misli prej begajo in postaneš nepozoren. Na forumu pa, vsaj jaz, če hočem nekomu odgovorit, bom najprej prebral, kaj je napisal. In če se odločiš, da boš nekaj prebral, si potem na tisto osredotočen.

Lilith wrote on 29.12.2003 at 12:23:29:
Tole Zvezdičino pisanje je v meni ponovno prebudilo že napol zatrto razmišljanje o tem, kako je internetno okolje, tudi ta forum, pravzaprav v psihohigienskem smislu precej onesnaženo in ogrožujoče okolje.
Pogosto opažam, da primanjkuje spoštovanja človekove osebe, da se osebno napada marsikoga, ki po svoje razmišlja. Da je dobronamernost pogosto omalovaževana in popljuvana...



Mislim, da ni toliko osebnih napadov. Se sicer dogajajo, ampak to je treba vzeti v zakup, saj se takšen človek hitro naveliča, če je ignoriran. Posebej, če so v igri še kakšne žaljivke.
Če pa jaz za nekaj trdim, da je črno, en drug pa mi dopoveduje, da je belo, pač imava vsak svoje mišljenje. In če ni žalitev, je to ok. Saj veš sto ljudi, sto čudi.
Si predstavljaš, kako osladen bi bil forum, če bi se vsi o vsem strinjali? Roll Eyes

Tista primerjava s pijancem, pa je tako. Pijanec, se pravi alkoholik nima več okusa kaj je dobro in kaj ni dobro. Mislim pijačo. Važno mu je da pije in da prime čimprej. In če je mislil kaj boljšega, lahko predvidevamo, da je naprimer mislil na tisti ceneni brandy, ki hitro zadene. Ker zanj je to boljše.

LP Iga
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: sindrom pijanca
Reply #19 - 30.12.2003 at 07:44:07
 
Quote:
Lilith,

Pa si ziher, da nisi ze tudi nekaj dni prej nekje v ozadju raziskovala odzivov poizkusnih osebkov na razne nalepke in napade na osebnost? Wink Tongue

bp


Bp, midva sva to že razčistila preko privatnih sporočil, kar je tudi edini primerni način za tovrstno početje. In ne, nisem raziskovala odzivov, upam, da si to razumel.

LP, Lilith
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: sindrom pijanca
Reply #20 - 30.12.2003 at 07:52:41
 
Rada bi se zahvalila 1723, Bardu Thodolu, Devi, loli, m gapetu in igi za njihova razmišljanja, so mi kar pomagala.
LittleStar in ostali pa niste najbolj zaštekali, o katerem problemu pravzaprav pišem. Mogoče bi se manj osredotočali na t.i. "patologijo" gostitelja in se bolj posvetili pijančevemu pristopu k medosebnim odnosom. Ker kakršnakoli že je motivacija gostitelja za pogostitev, ima pijanec še vedno dve civilizirani možnosti: odkloniti gostoljubje ali pa ga sprejeti in temu primerno ceniti. Vse ostalo je barbarsko in človeka nevredno in ravno zaradi takih ljudi, ki brezobzirno svinjajo po vsem in vsakomur v kobajagi imenu vrednote odkritosti oz. nehinavščine (kakor misli Zvezdica), so največji agresorji na področju medosebnih odnosov. Pred svojim pragom pa itak niso sposobni pometati.
In nikar pozabiti- nisem govorila o različnih mnenjih - hvala bogu, da so, ker iz njih se kaj naučimo; v mislih sem imela predvsem medosebne odnose, saj skozi njih človek lahko največ dobi in je ob njih hkrati lahko tudi najbolj prizadet.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: sindrom pijanca
Reply #21 - 30.12.2003 at 08:26:53
 
Quote:
Maš čist prav. Drugače pa, če nočemo razumet, pač ne razumemo, a ne? Govorila sem čisto nekaj drugega. Bilo je govora o gostitelju PIJANCA in izkazovanju spoštljivosti, ki se ni iznesla, ker ni bila iskrena.



Odkod ti to, da gostitelj v svojem gostoljubju ni bil iskren?

Je to projekcija zahodnjaškega ega, ki je pozabil na vrednote, se zaprl v zlato kletko materialnih dobrin in ne sprejema gostov, če se prej ne najavijo?

Ta zgodba je dobra prilika o medsebojnih odnosih ravno zato, ker je gostoljubje vrednota, ki jo poznajo po vsem svetu in v zelo različnih kulturah. Gostoljubje je tako sprejeta vrednota, da je ponotranjena in povsem iskrena.  

Preberi kakšen potopis, ali biblijo recimo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: sindrom pijanca
Reply #22 - 30.12.2003 at 09:52:11
 
Lilith wrote on 30.12.2003 at 07:52:41:
Vse ostalo je barbarsko in človeka nevredno in ravno zaradi takih ljudi, ki brezobzirno svinjajo po vsem in vsakomur v kobajagi imenu vrednote odkritosti oz. nehinavščine (kakor misli Zvezdica), so največji agresorji na področju medosebnih odnosov. Pred svojim pragom pa itak niso sposobni pometati.



...
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: sindrom pijanca
Reply #23 - 30.12.2003 at 10:32:31
 
Lilith wrote on 30.12.2003 at 07:44:07:
... midva sva to že razčistila preko privatnih sporočil, kar je tudi edini primerni način za tovrstno početje. In ne, nisem raziskovala odzivov, upam, da si to razumel.

Lilith,

Se bom potrudil bolj na dolgo in široko razložit.

Če nekdo pretepa ženo za zaprtimi vrati in z roko ovito v brisačo, da se udarci preveč ne slišijo, to še ne pomeni, da je zato kaj bolj spoštovanja vreden človek. Primernega načina za pretepat ženo enostavno ni.

Podobno velja za pogovor, ne glede na to, ali se dogaja zasebno ali javno, vedno obstaja razlika, ali se spraviš kritizirat osebo ali njeno dejanje. Vedno imaš možnost, da ostaneš pri stvari, da stvari tudi zares razčistiš, ali pa se spustiš na osebni nivo in skritiziraš sogovornika kot osebnost, brez da bi zares razložila, kaj ti pri tem človeku na živce. Kar je pri tem narobe je, da postaneš ena izmed ...

Lilith wrote on 30.12.2003 at 07:52:41:
... ravno (zaradi) takih ljudi, ki brezobzirno svinjajo po vsem in vsakomur v kobajagi imenu vrednote odkritosti oz. nehinavščine (kakor misli Zvezdica), so največji agresorji na področju medosebnih odnosov. Pred svojim pragom pa itak niso sposobni pometati.


S tem prispevaš svoj delež k temu, da ...
Lilith wrote on 29.12.2003 at 12:23:29:
... je internetno okolje, tudi ta forum, pravzaprav v psihohigienskem smislu precej onesnaženo in ogrožujoče okolje.
Pogosto opažam, da primanjkuje spoštovanja človekove osebe, da se osebno napada marsikoga, ki po svoje razmišlja. Da je dobronamernost pogosto omalovaževana in popljuvana...


Upam, da sem bil tokrat dovolj jasen (in ne prevec pameten),

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: sindrom pijanca
Reply #24 - 30.12.2003 at 10:38:28
 
Dejmo ločevat zasebna dopisovanja od javnih.  Forum je javno dopisovanje, je napisano vsakomur na vpogled, vsak se debate lahko udeleži, komentira, dopolnjuje, polemizira, hvali in žali. V tem je čar in draž foruma, zato se je brez veze pritoževat nad  negostoljubnostjo, saj forum ne predpostvlja intimnosti in jo tud ne zagotovlja. Forum je sredstvo za izražanje in izmenjavo mnenj in ne sredstvo za ustvarjanje  intimne zaupnosti. Intimnost in gostoljubnost je smislena in dopustna le toliko, da se v takem vzdušju morda laže izrazijo menenja, nista  pa gostoljubnost in intimnost sama sebi namen. Na forumu delujeta po moje celo omejujoče, saj je brez veze iz vljudnosti delat, da ti nekograšnja rit/mneje ne smrdi samo zato, da ga ne boš užalil, ker je kao tvoj gost samo zato, ker se mu ljubi debatirat s tabo.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: sindrom pijanca
Reply #25 - 30.12.2003 at 11:59:37
 
Lilith wrote on 29.12.2003 at 12:23:29:
Tole Zvezdičino pisanje je v meni ponovno prebudilo že napol zatrto razmišljanje o tem, kako je internetno okolje, tudi ta forum, pravzaprav v psihohigienskem smislu precej onesnaženo in ogrožujoče okolje.
Pogosto opažam, da primanjkuje spoštovanja človekove osebe, da se osebno napada marsikoga, ki po svoje razmišlja. Da je dobronamernost pogosto omalovaževana in popljuvana...


No ja kar se psihogigiene tiče, je še kar nekaj hujših primerov, kot so recimo razne radijske posteje, popoldanski in dopoldanski spored na POP TV, razni politični govori in nagovori ali pa Slovenske novice in podobna skropucala.

Spoštovanje človekove osebe je zelo lepa stvar, ki pa (vsaj kar se men tiče) nima ničesar skupnega, s tem kar pišem tu - ponavadi grem direktno na to, kar je zapisano. Vračam pa v isti meri - tudi to kar ti imenuješ napadanje osebe je pač samo še eden od retoričnih argumentov, ki pa je žal v pomankanju boljšega vse prepogosto v akciji.



Lilith wrote on 29.12.2003 at 12:23:29:
Sem pred časom o tem debatirala z meni zelo ljubim prijateljem, pa ga je vse skupaj asociiralo na naslednjo zgodbico, ki jo sedaj delim z vami:
"Človek je želel pogostiti pijanca, pa ga je povabil k sebi. Ker mu je želel izkazati spoštovanje, je namesto brajdovšnice pred njega postavil vrhunsko buteljko. Pijanec je tisto spil, potem pa je rekel, da je to brezveze, da je v življenju pil tudi že kaj boljšega..."

Se mi zdi, da je potrebno imeti zelo debelo kožo, da preživimo žalitve takšnih "pijancev". In včasih razmišljam, da bi se povsem umaknila, ali pa samo prebirala tiste teme, ki me privlačijo...
Kako pa vi doživljate napade na lastno osebo in kako se nanje odzivate - predvsem imam v mislih dogajanje na forumu.



No ja tale s pijancem je lepa primerjava in vsekakor zares dobro, da se je dobri človek potrudil in mu odprl buteljko. Vseeno pa ne razumem, zakaj naj bi bil prizadet, če mu pijanec prostodušno odgovori in pove resnico, da je spil že kaj boljšega?? (mar je vino iz tiste buteljke zares najboljše na svetu??) Res je, da bi se pijanec lahko lepše obnašal, vendar pa mu je samo povedal, to kar misli. Po moje bi že s tem, da mu je ponudil svoje najboljše vino, moral občutiti največje zadovoljstvo - razen, če je pričakoval, da se mu bo pijanec klanjal (pri pijancu pač ne moreš vedeti, kaj bo naredil: če bo žejen, bo na kolenih, če pa sit in pijan pa bo povedal to kar misli - sicer je pa res, da se o okusih ne razpravlja - pijanec bi pa to že lahko vedel).

Dialektika je bitka (dveh) idej za prepoznanje, od katerih ena zmaga, druga pa izgubi. (Hegel)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: sindrom pijanca
Reply #26 - 30.12.2003 at 12:06:32
 
Quote:
Podobno velja za pogovor, ne glede na to, ali se dogaja zasebno ali javno, vedno obstaja razlika, ali se spraviš kritizirat osebo ali njeno dejanje. Vedno imaš možnost, da ostaneš pri stvari, da stvari tudi zares razčistiš, ali pa se spustiš na osebni nivo in skritiziraš sogovornika kot osebnost, brez da bi zares razložila, kaj ti pri tem človeku na živce.



Bp, če sem ti rekla, da pusti drugim živeti po svoje, sem s tem govorila o tvojem vedenju, ne o tvoji osebi. Zakaj sem to napisala, pa sem ti privatno obrazložila in mislim, da bi morali ločevati med javnimi in privatnimi temami na forumu. Tale je na primer zelo privatna, ampak sem jo dala sem iz čiste žlehtnobe, ker tudi ti ne spoštuješ meje javno- privatno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: sindrom pijanca
Reply #27 - 30.12.2003 at 12:24:02
 
Lilith wrote on 29.12.2003 at 12:23:29:
"Človek je želel pogostiti pijanca, pa ga je povabil k sebi. Ker mu je želel izkazati spoštovanje, je namesto brajdovšnice pred njega postavil vrhunsko buteljko. Pijanec je tisto spil, potem pa je rekel, da je to brezveze, da je v življenju pil tudi že kaj boljšega..."

Se mi zdi, da je potrebno imeti zelo debelo kožo, da preživimo žalitve takšnih "pijancev".

dejansko ... se tuki ne rabi gledat pijanca ... on samo je ... totalno navzorčen ... tuki je res pomembnejši človek ... preizkušnja pravzaprav ... sprejemanje ...

pijanc je vse lepo in prov naredu ... edin ... brezveze bi pa lahko izpustu ... to je zihr res ...

dejstvo je pak da se je človek odloču ga povabt k seb ... vedu je kaj vabi, pričakovanja bi lahko boljša postavu ...

ni to sploh noben sindrom pijanca in niti ni najboljši primer za ta sindrom o katerem pišeš  lilith ... men se ta sindrom zdi bolj ... kako bi reku ... sindrom zasvinjane okolice vključno z menoj ... al pa sindrom nadaljevanja svinjanja okolice ... pa ne to, da to ni najboljše vino ki ga je pil (to je ego ... jest sm pa itak že boljši vin pil (sm boljši kt ti)), ampak to da je BREZVEZE, brezveze je u bistvu blo to da mu je človek dal pozornost ... boljš bi blo da bi uno flašo spil z ženko ... če gledaš nazaj ... na začetku je hotu bit pa smo dobr (al kaj jest vem), ni mi sicer jasno kako si lahko do pijanca dober z eno flašo ... to ne vem ... ampak ok ...

kar se mene tiče je cikel šel že od začetka narobe ... že človek ni imel prave namere ... pijanc se je pa samo prklopu nanjo ... zakaj pa ne ... njemu je itak vseeno ... (predvsem pa mu je vseeno in popolnoma brez veze, kaj si mi o njem mislimo in pišemo zdej tuki)

pa kle je itak jeba ... jest sm si itak blj klošarja predstavlju, ne pa glih enga ordinary pjanca ... pa pogostitev, ki se konča z buteljko ...

ne glih dober pirmer pač ... imho ... mogoče pa smo premal detajlov


zanimivo ... dej tole
Lilith wrote on 30.12.2003 at 12:06:32:
Tale je na primer zelo privatna, ampak sem jo dala sem iz čiste žlehtnobe, ker tudi ti ne spoštuješ meje javno- privatno.

malce obrazlož ...

lilith
bp
javno
privatno
meje

žlehtnoba ...

sindrom nadaljevanja svinjanja okolice ...

če ni preveč privatno seveda ... osebno ... al kako že ... očitno ni ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: sindrom pijanca
Reply #28 - 30.12.2003 at 13:40:10
 
gape wrote on 30.12.2003 at 12:24:02:
zanimivo ... dej tole malce obrazlož ...

lilith  bp  javno privatno meje žlehtnoba ...

bom jest poskusu:

bp ima partnerko, ki je vegetarijanka in si vsakic, ko zagleda meso zatisne nos in divja mimo raznih stojnic s klobasami, pleskavicami in podobnim, zavija oci ipd. prejsnji vecer pa sva za domace mackone spakirala lepo stevilo kilogramov surovega mesa in jeter v zamrzovalnik, da sem bil krvav skoraj do uses, pa ni niti z ocesom trenila. naslednji dan sem, ker vem da je tukaj se nekaj ljudi, ki imajo doma zivali in so vegetarijanci, vprasal, kako usklajujejo svoje prepricanje in svojo ljubezen do zivali. meni se zdi to najmanj zanimivo. v nekaterih primerih celo zabavno.

lilith mi je odgovorila, naj pustim ljudi zivet, pa sem jo vprasal, od kod ji ideja, da ne pustim drugim zivet, v odgovor sem dobil v osebni nabiralnik precej direktno pojasnilo, kaj si lilith nasploh misli o meni. za njeno odkritost sem se ji potem tudi zahvalil.

no potem, ko sem zacel brat, kako se lilith pritozuje nad direktnostjo, ki menda kvari medsebojne odnose, sem se odlocil, da jo (javno in verbalno) uscipnem, pa sva na koncu pristala pri vlecenju za lase. in pri tem, da ima lilith najbrz o meni zdaj se kaksno dodatno mnenje in stalisce.

in to je vse (vsaj kar se mojega pogleda tice).

bp

(sploh preden lokalne vaske opravljivke o tem ne nastrikajo se kaksnega doktor romana)
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: sindrom pijanca
Reply #29 - 30.12.2003 at 14:03:52
 
Lilith wrote on 30.12.2003 at 07:52:41:
Ker kakršnakoli že je motivacija gostitelja za pogostitev, ima pijanec še vedno dve civilizirani možnosti: odkloniti gostoljubje ali pa ga sprejeti in temu primerno ceniti. Vse ostalo je barbarsko in človeka nevredno


Mislim, da to pove bistvo.

In tudi verjamem, da je v kresanju različnih mnenj na forumu večina takšnih, ki spoštujejo osebne meje in znajo svoje mnenje izraziti odločno, strastno, bojevito, mirno, ali kakorkoli že, pa še vedno ne žaljivo.

Ne zamenjujmo žaljivost z odkritostjo in spoštovanje s hinavščino. Prav je, da svoje mnenje izrazimo na način, ki nobenega ne žali in smo hkrati zvesti samim sebi.  

Ampak ta mnenja v zadevi s pijancem in gostoljubjem, tega pa res ne razumem. Ne znam si predstaljati, da pridem h komu na obisk in na primer njegovo bivališče ocenim za kičasto, njegovo družino za ene same tečnobe, pijačo za čmigo in hrano za brezvezno.  Pa saj se vsak gostitelj potrudi, vloži nekaj sebe v sprejem, naredi to z veseljem, te pričakuje, ti ponudi najboljše, kar ima. Jaz to cenim in to tudi pokažem.  In tudi tako z gostiteljem tkeva najin medsebojni odnos, saj za to gre.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 11