Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 7010 times)
S...
1
*
Offline

Nobody...
Posts: 27

A znate poslušat?
05.01.2004 at 23:55:32
 
Z samoopazovanjem sem spet dojel eno precej fascinantno zadevo... Sploh ne znam poslušat, ko mi kdo kaj razlaga...

...včasih sem rad mislu, da sem dober poslušalec, ampak zdaj pa ugotavljam da to sploh ni res... Ko mi nekdo nekaj razlaga, jest samo razmišljam kaj bom naslednje povedu in čakam kdaj bom spet lahko odpru usta... Neverjetno...

...in ko gledam okol sebe vidim da ful folka počne isto... Konverzacija niti ni tolk izmenjava informacij kot eno tekmovanje... Kdo bo povedu več, bolš, lepš... In da tisti ki na koncu res začne poslušat to tekmo izgubi... Vsaj tko izpade vsa zadeva, čeprav se mi zdi da če res poslušaš potem si na boljšem, ker se lahko dejansko kej naučiš... No, ampak to je teorija, v praksi sem pa še vedno napol gluh... Pa me zanima – a vi poslušate? Pa če ne, a se tega zavedate?

Pa če kdo pri sebi opazil isti problem, kako ga je rešil?

...sem tak tip da sem bolj težko tiho, ampak se bom v prihodnje potrudu Wink ...

Lp, S...
Back to top
 
 
IP Logged
 
kr_eden
Ex Member




Re: A znate poslušat?
Reply #1 - 06.01.2004 at 04:51:43
 
Sej se ne gre a si bolj tihe narave ali pa rad govoriš, oboje je za nekaj dobro.
Včasih je bolje, da veliko govoriš, včaih pa je bolje, da si tiho in poslušaš.

Vse pa je odvisno od sogovornika, nekako.
Sebe včasih opazim, da tako na debelo poslušam kaj mi sogovornik govori, da še zevam zraven, kar nekako požiram njegove besede.
Včasih pa že, preden sogovornik sploh odpre usta razmišljam, kaj mu bom povedal in praktično ga sploh ne poslušam, slišim ga, vendar ga ne poslušam in takrat ponavadi izpadeš osel, ker sigurno blekneš kako neumno, ki sploh ni v kontekstu pogovora.

Najbolje se je naučiti poslušati, res, da je včasih težko poslušat ker imaš kar naenkrat v glavi 100 odgovorov, ampak, če hočeš se da.

Odvisno je tudi od trenutka, časa in razpoloženja.

Kako se tega odvadit, nimam pojma.
Back to top
 
 
IP Logged
 
kr_eden
Ex Member




Re: A znate poslušat?
Reply #2 - 06.01.2004 at 04:57:56
 
Evo, sem vedel, da sem si enkrat nekaj na to temo prekopiral.
Če ti bo v pomoč.

Objavljeno je bilo v 7.D - linka se mi pa ne da iskat, ker je že od tega doooolgoooo časa.



ALI ME POSLUŠAŠ ?

Komunikacija? Nič lažjega: eden govori, drugi posluša. Ali je res tako preprosto? Še zdaleč ne! Glede na odnos med sogovornikoma (koliko se samo poslušata in koliko zares slišita) obstajajo trije načini pogovora: govoričenje, prerekanje in diskusija.

Pri govoričenju je edini cilj govorcev, da govorita; medtem ko govori prvi, drugi čaka, da pride do besede, ko govori drugi, pa čaka prvi. Teme so nepovezane in nihče nima nadzora nad tokom pogovora, zaključkov pa praktično ni. V takih pogovorih samo mine čas, ne da bi pridobili kaj resnično koristnega.

Za prerekanje je značilno, da govorca tekmujeta; vsak ima svoje stališče, ki ga ne namerava spremeniti. Drug drugega poskušata prepričati o resničnosti svojih stališč in dokazati, da je sogovornik v zmoti. Taki pogovori so zelo utrudljivi in v njih ponavadi zmaga vztrajnejši in močnejši, ne pa nujno tisti, ki ima prav. To je lepo ilustriral Lyndon Baines Johnson, ko je rekel: "Če se dva strinjata o vsem, si lahko prepričan, da razmišlja samo eden od njiju."

Tretji način je povsem drugačen. Sogovornika sta odprta in od pogovora pričakujeta, da ju povzdigne na višjo raven razumevanja določene teme. Z veseljem izpostavljata svoja mnenja kritiki, ker jih želita izpopolniti in očistiti zmot. Na koncu sta oba spremenjena in zadovoljna.

Pri govoričenju so glavna tema pogovora ljudje, pri prerekanju dogodki, pri diskusiji pa ideje. Pri prvem nihče ne zmaga, pri drugem zmaga glasnejši, pri tretjem pa zmagata oba in šele na tej ravni se uspešno rešujejo nesporazumi.

Poslušam, poslušam …

Kaj je treba narediti, da bi presegli prva dva načina pogovora in dosegli zrelo diskusijo? Ni treba biti profesor (po pravici povedano se mnogi profesorji ne znajo drugega kot prerekati), dovolj je, da pozorno opazujete potek pogovora. Trudite se biti z umom prisotni, ko ima sogovornik besedo, in razumeti njegovo stališče. Kadar pa on očitno ne sledi vašemu toku misli, ker je preveč osredotočen nase, mu to jasno povejte.

Komunikacija je veščina, ki poleg tehnike terja osebno odprtost, še najbolj pa željo, da bi se izboljšali. To pa žal ni možno, če ne veste, kaj delate narobe. Kaj bi lahko bilo narobe? Razmislite o naslednjih vprašanjih: Kako pogosto se kregate z bližnjimi? Vam gredo ljudje na živce? Jih pogosteje obrekujete kot hvalite? Mogoče pa vas motijo njihova dejanja? Se kdaj počutite, kot da vas nihče ne razume? Se drugi strinjajo z vami iskreno ali samo zato, ker se vas bojijo? Se po pogovorih počutite izpolnjeni in zadovoljni ali pa vas izčrpajo in zbegajo? Kako pogosto se vam zgodi prvo oz. drugo?

Tako, pa ste že razmislili o možnih napakah, ki jih delate pri komunikaciji in jih lahko začnete odpravljati. Ko "popravite" sebe, bodite prijatelj še drugim in pomagajte tudi njim. Kako se obnaša prijatelj, lepo ilustrira naslednje razmišljanje, ki sem ga zasledil na internetu, žal brez podpisa avtorja. Čeprav na prvi pogled odstopa od teme članka, lepo ponazori odnos, ki omogoča pristno komunikacijo.

POVRŠEN IN PRVI PRIJATELJ.

Površen prijatelj začne pogovor s kopico novic o svojem življenju.
Pravi prijatelj reče: "Kaj je novega pri tebi?"

Površen prijatelj misli, da so težave, o katerih tožiš, nedavne.
Pravi prijatelj pravi: "O isti reči tarnaš že 14 let. Zmigaj se že in ukreni nekaj!"

Površen prijatelj te nikoli ni videl jokati.
Pravi prijatelj ima ramena premočena od tvojih solza.

Površen prijatelj ne pozna tvojih staršev po imenu.
Pravi prijatelj ima njihovo telefonsko številko v adresarju.

Površen prijatelj prinese gotovo jed na tvojo zabavo.
Pravi prijatelj pride zgodaj, da ti pomaga skuhati, in ostane dolgo, da ti pomaga pospraviti.

Površen prijatelj ne mara, da ga pokličeš, ko je že legel v posteljo.
Pravi prijatelj vpraša, kaj te je zadržalo, da ga nisi poklical prej.

Površen prijatelj bi se rad s tabo pogovarjal o tvojih problemih.
Pravi prijatelj bi ti rad pomagal pri tvojih problemih.

Površen prijatelj se na obisku vede kot gost.
Pravi prijatelj odpre hladilnik in si sam postreže.

Površen prijatelj misli, da je prijateljstva konec, ko se enkrat skregata.
Pravi prijatelj ve, da se prijateljstvo šele začne, ko se kdaj sporečeta.

Površen prijatelj pričakuje, da mu boš zmeraj na razpolago.
Pravi prijatelj pričakuje, da bo zmeraj na razpolago tebi!

Seveda ne moremo biti taki prijatelji z vsakomer, ampak naš odnos do njih veliko pove o tem, kakšen odnos bomo imeli do drugih ljudi. John Maxwell je dejal: "Najprej se potrudi razumeti in šele potem pričakuj, da boš razumljen." Zaradi prepirov in nesporazumov po nepotrebnem potratimo veliko energije. Ali je to potrebno? Ne. Je pa neizogibno, dokler v pogovorih veliko govorimo, malo poslušamo in nič ne slišimo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Eva
5
p
*****
Offline


Posts: 2679
Kranj
Gender: female
Re: A znate poslušat?
Reply #3 - 06.01.2004 at 06:15:22
 
Miska wrote on 02.01.2003 at 13:09:41:
VSEBINA

PRVI DEL: Izhodišča za uspešno sporazumevanje
1. Za sporazumevanje se moramo zavzemati
2. Prepričani moramo biti, da smo dar, ki naj bi ga podarili, in da so drugi, ko se nam razkrivajo, dar, ki se nam ponuja
3. Odločiti se moramo, da bomo iskreni do sebe in pri tem vztrajati

DRUGI DEL: Kako naj uspešno delimo sebe z drugimi (govorimo)
4. Ko govorimo z drugimi o sebi, moramo vedno prevzemati nase vso odgovornost za svoja dejanja in svoje reakcije. Zato bomo uporabljali »jaz« in ne »ti« trditve
5. Govoriti moramo le v svojem imenu. Ko se pogovarjamo, moramo jasno povedati, da govorimo le svojo resnico in ne popolne resnice
6. S sogovorniki moramo deliti vse svoje pomembnejše občutke
7. Moramo biti tako pogumni, da drug z drugim delimo svojo ranljivost
8. Tistim, ki nas poslušajo, moramo izkazati hvaležnost.

TRETJI DEL: Kako naj uspešno sprejemamo, kar drugi deli z nami (poslušamo)
9. Moramo biti »prisotni« in »na razpolago« ljudem, ki se nam želijo zaupati
10. Ljudi moramo sprejemati, kjerkoli že so.
11. Pozorno moramo poslušati »notranjo konsistenco« drugih ljudi.



Quote:
12. Ne smemo se prepuščati branju misli, tako da presojamo namene in vzgibe drugih ljudi.
13. Ko se nam ljudje zaupajo, morajo v naših reakcijah čutiti empatijo in oporo.
14. Sporočilo, ki ga sprejemamo, si moramo razjasniti in skušati pravilno razumeti, kaj je hotel povedati sogovornik.
15. V vlogi poslušalca moramo le predlagati, nikoli pa ne smemo dajati navodil.
16. Kot poslušalci se moramo izogibati vsem oviram za sporazumevanje.
17. Tistim, ki so se nam zaupali, se moramo izrecno zahvaliti.

ČETRTI DEL: Splošne navade, ki podpirajo uspešno sporazumevanje

18. Uspešno sporazumevanje zahteva, da sogovornika preživita skupaj poseben čas ali čas posebnega pomena.
19. Dotik je pomembna oblika sporazumevanja.
20. Če hočemo postati pri sporazumevanju bolj učinkoviti, se moramo 'iztegniti' preko meja svojih 'območij ugodja'.
21. Pripravljeni moramo biti, da se opravičimo, kadar je opravičilo primerno in koristno.
22. Izogibati se moramo kopičenju napetosti.
23. Ob krizah pri sporazumevanju bomo morali uporabljati posebne pristope.
24. Naj govorimo ali poslušamo, vzgib dobrega sogovornika mora biti vedno ljubezen.
25. Moliti moramo za razsvetljenje in pogum, da bi se dobro sporazumevali.


Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: A znate poslušat?
Reply #4 - 06.01.2004 at 09:31:54
 
S... wrote on 05.01.2004 at 23:55:32:
Z samoopazovanjem sem spet dojel eno precej fascinantno zadevo... Sploh ne znam poslušat, ko mi kdo kaj razlaga...

...včasih sem rad mislu, da sem dober poslušalec, ampak zdaj pa ugotavljam da to sploh ni res... Ko mi nekdo nekaj razlaga, jest samo razmišljam kaj bom naslednje povedu in čakam kdaj bom spet lahko odpru usta... Neverjetno...

...in ko gledam okol sebe vidim da ful folka počne isto... Konverzacija niti ni tolk izmenjava informacij kot eno tekmovanje... Kdo bo povedu več, bolš, lepš... In da tisti ki na koncu res začne poslušat to tekmo izgubi... Vsaj tko izpade vsa zadeva, čeprav se mi zdi da če res poslušaš potem si na boljšem, ker se lahko dejansko kej naučiš... No, ampak to je teorija, v praksi sem pa še vedno napol gluh... Pa me zanima – a vi poslušate? Pa če ne, a se tega zavedate?

Pa če kdo pri sebi opazil isti problem, kako ga je rešil?

...sem tak tip da sem bolj težko tiho, ampak se bom v prihodnje potrudu Wink ...

Lp, S...



še en dober članek na to temo:
http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=2003071809272420

najbrž smo vsi bolj ali manj taki, da ne znamo poslušati... oz. da se pogovarjamo zato, ker sami potrebujemo pogovor

verjetno je vse skupaj odvisno tudi od tega, koliko te tema pogovora resnično zanima?

sem se pa ob tem zavedla druge stvari: da ob tem, ko drugi človek govori, v sebi običajno njegove besede 'premlevam' - se mi zdi da jih spustim skozi svoj 'filter', poskušam osebno začutit, razumet skozi lastne izkušnje?
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: A znate poslušat?
Reply #5 - 06.01.2004 at 09:38:11
 
m wrote on 06.01.2004 at 09:31:54:
še en dober članek na to temo:
http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=2003071809272420

sem se pa ob tem zavedla druge stvari: da ob tem, ko drugi človek govori, v sebi običajno njegove besede 'premlevam' - se mi zdi da jih spustim skozi svoj 'filter', poskušam osebno začutit, razumet skozi lastne izkušnje?


Does this make you any better ??? I mean..., is there a difference?





Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: A znate poslušat?
Reply #6 - 06.01.2004 at 09:39:15
 
Quote:
Does this you make any better ??? I mean..., is there a difference?



m wrote on 06.01.2004 at 09:31:54:
sem se pa ob tem zavedla druge stvari:



Wink
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: A znate poslušat?
Reply #7 - 06.01.2004 at 10:22:13
 
Poslušat za vsako ceno po moje redkokdo zmore, pa tud nisem ziher, da je prav, da naj bi blo tako.
Se mi zdi, da bolj ko si tih v sebi, lažje slišiš drugega. In kadar govori kdo res iz sebe, se redko zgodi, da mu ne bi prisluhnil, pa probal razumet, ker se te ponavadi dotakne.

Sam poslušanje naj nikol ne bi blo nasilno. Ker od tega ni neke koristi, ne zate, ne za tistega, ki ti govori. Ker takrat nič ne razumeš in če ne razumeš in ne daješ fitbecka, pol je to še bolj žaljivo za sogovornika, kot če ga sploh ne bi hotel poslušat.
Pa mogoče je malo tud s spoštovanjem povezano. Bolj spoštuješ sogovornika, večjo vrednost imajo njegove besede in z večjo pozornostjo jih sprejemaš. To je tud neke vrste test, po katerem lahko ves čas vidiš, kolko je tvoja naravnanost do ljudi dobra. In če je tvoja dobra, sogovornik pa govori nekam v prazno, lahko vidiš tud to, kakšna je njegova. To je pa pol že priložnost za bolj ustvarjalno debato Smiley
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: A znate poslušat?
Reply #8 - 06.01.2004 at 10:23:38
 
feedback, Devi Grin Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: A znate poslušat?
Reply #9 - 06.01.2004 at 10:32:06
 
hvala ti za njega Kiss Grin
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: A znate poslušat?
Reply #10 - 06.01.2004 at 22:19:02
 
Eva wrote on 06.01.2004 at 06:15:22:
Uspešno sporazumevanje zahteva, da sogovornika preživita skupaj poseben čas ali čas posebnega pomena.


Tole mi je všeč....
Ko preživimo čas skupaj, brez hitenja, pričakovanj, se zgodi čas posebnega pomena. Takrat se najbolje sporazumemo, ker se komunikacija ne dogajajo samo na ravni možgana.... Wink
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
S...
1
*
Offline

Nobody...
Posts: 27

Re: A znate poslušat?
Reply #11 - 06.01.2004 at 23:21:01
 
Thanx...

Bom se probal naslednjič umirit, prisluhnit, pa šele ko sogovornik konča razmišljat o odgovoru...

Sam nekak se mi zdi, da je tut na splošno tematika 90% debat danes na takem nivoju, da če bi res poslušal nekak zgubil voljo do odgovora...

Kaj je sploh komunikacija? A je to res ista fora kot z padlim drevesom v praznem gozdu??? ...a sploh živimo če nobenemu tega ne povemo, če noben ne ve za nas? Ok, zdej vidim da je odgovor da, sam useen pa gledam okol sebe folk ki drug drugemu razlagajo (razlagamo) kje smo bili prejšnji vikend, kaj počnemo v službi, na faxu, kaj se nam na splošno dogaja v življenju... To so najbolj razširjene teme danes... Sam v čem je sploh fora da jest nekoga poslušam kaj se mu dogaja? Al pa da on mene posluša kaj jest počnem? Od kje ta potreba, lepo smo podlegli samooznačbi da je človek socialno bitje in to kar se dons dogaja je popolna zloraba komunikacije, če mene vprašaš...

Hihi, mal pretiravam, ampak dejansko je tko... Pa pravjo, če ma kdo kej za povedat nej se ga posluša... sej se čist strinjam, ampak se žal ne spomnim kdaj mi je nazadnje kdo kej konkretnega povedal, čemur bi bilo res vredno prisluhnit... Mogoče se je pa ta način (ne)poslušanja razvil kot posledica nesmiselnosti debat?

Nevermind, čuden dan, tole se mi je sam mal podil po glavi pa sm nakucal, grem naprej iskat prave razloge... tiste v meni Wink ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Eva
5
p
*****
Offline


Posts: 2679
Kranj
Gender: female
Re: A znate poslušat?
Reply #12 - 06.01.2004 at 23:43:53
 
maš prav S...
in
kadar nam je dolgčas, nam je zato, ker premal riskiramo

recimo men so zanimive kake take ezoterične al mistične teme.. al pa kaj o notranjem doživljanju..
ampak če si že vnaprej mislim, da ljudje ne bodo razumeli, oz, da si ne drznem o tem govort, al pa sebe razgaljat z besedami.. pol sem pač tiho, al pa se še celo strinjam, kadar se po resnici ne... in pogovor je brezvzen, komaj čakam, kdaj bo konec.. .

v bistvu je eden izmed ciljev žilvjenja, da se izrazimo - sebe unikatnega, nobeden drug tega ne more naredit za nas, ker pač nista dva človeka ista, temu je posvečena peta čakra in ostale se vpletajo v to...
zihr živimo, da se izrazimo, pa če z besedami, pa z besedami... 100% pa ne zato, da smo tiho, oz se delamo, da se strinjamo, kadar mamo kej za povedat.

uf spet to učenje projicastično  Grin

sej boš videl, je vedno lažje, čeprav so vedno večji izzivi  Grin Roll Eyes
god help us
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: A znate poslušat?
Reply #13 - 07.01.2004 at 10:06:29
 
sem jaz tud mela eno tako obdobje, letos, ko so se mi običajni pogovori, o vremenu, politiki, o tem kak je ta pa ta, kaj dela, kakšen je... zazdeli brezvezni, prazni, izguba časa

ko me je zanimalo edino pogovarjat se o sebi, o stvareh ki se dogajajo v meni, ter o stvareh, ki jih doživlja sogovornik... sem lahko tud po par ur se tako pogovarjala in se res fajn imela Smiley

pa pride spet čas, ko se malo potegnem vase, ko mi ni za brskanje po sebi...

in spet rabim trenutke, ko grem s prijatelji na pijačo in je pogovor bolj lahkoten, se pohecamo in nasmejimo, sprostimo Smiley
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: A znate poslušat?
Reply #14 - 07.01.2004 at 11:01:09
 
Kakorkdaj kakorkoga kakorkaj. Shocked
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Pages: 1 2