Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 15
(Read 124562 times)
aryan
Ex Member




Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #75 - 20.08.2003 at 11:22:45
 
Jakob_Ostrjan wrote on 18.08.2003 at 16:04:01:
Drugače se pa tega, da vzhodnjaški načini življenja niso za Evropejce, nisem izmislil jaz, pač pa so to besede enega od pravih indijskih bramanov. Z njim je govoril znanec, ki živi v Indiji in mi je o tem pripovedoval.

vzhodnjaski nacin zivljenja res ni primeren za evropejske razmere. ampak brahmane (duhovniki) ne ucijo le nacina zivljenja, ki je povezano le s tem telesom in "psiho". oni ucijo tudi nauk, ki je za vsa ziva bitja enak in univerzalen. ker vsa ziva bitja smo Eno po svoji notranji kvaliteti, kot dusa (atma). in nekdo, ki primarno uci o naravi, kvalitetah in aktivnosti duse je pravi brahman (duhovnik).

Quote:
Pa še nekaj je rekel: v Evropi sploh ne vemo, kaj je to pravi duhovni učitelj, pravi braman.

a je se kej vec kot to rekel? kako naj ga prepoznamo "pravega"?

Quote:
Osho, Sai Baba in vsi ostali spadajo v kasto trgovcev, ne pa bramanov, to je duhovnih učiteljev.

se strinjam, da Osho in Sai Baba nista verodostojna duhovna ucitelja glede dokoncnega samospoznanja in spoznanja Boga. sam mi je pa mal cudna izjava o tem, da nista verodostojna ker nista v pravi "kasti"? sej zato da je nekdo lahko duhovni ucitelj ni pogoj, da je rojen v taki ali drugacni kasti. tisti ki pozna Para-Brahman (torej Boga), on je lahko duhovni ucitelj, pa v katerikoli druzini se je ze rodil.

Quote:
Pravega indijskega modreca v Evropi sploh videli še nismo!

kaksen pa je pravi indijski modrec po tvoje ali njegove, da bi ga mi lahko lazje prepoznali ko/ce bo prisel?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #76 - 20.08.2003 at 11:25:49
 
t wrote on 18.08.2003 at 17:09:58:
če ti duhovna tradicija pomeni samo religijo, potem si duhovno precej na dnu - duhovnost ni samo religija ali sektaštvo in nadnaravne sile


Tega nisem še nikoli v življenju pomisli in tudi nikoli ne bom. Zame je to organsko nemogoče.

Mislim, da se nisem izrazil tako, da bi me razumel.

Poglej: na vzhodu imaš cel kup "tradicij"  - naj jih tako imenujem - ki tistemu, ki se jih loti, morajo predstavljati način življenja, če seveda hoče kar doli doseči. V mislim imam tako jogo, tantro, potem tao ipd. Te stvari - meni osebno je najljubši izraz vede (ki jih ne smeš zamenjati z Vedami) - posegajo na vsa področja človekovega bivanja. Vsebujejo tako navodila za vsakdanje življenje kot tudi visoka in skrivnostna ezoterična odkritja.

Ali imaš ekvivalent tega v Evropi?

Filozofija? Kako ona ureja način prehranjevanja, način gibanja? Vse to imaš npr v jogi.

Znanost? Kdo od naših znanstvenikov se je približal učenju starih vzhodnjaških ved. Mogoče Wilhelm Reich (zelo se je približal bistvu tantre) in pa C. G. Jung, ki se je v svojem dojemanju zelo približal Oshu Rajneeshu.

Katera evropska "stvar" torej zajema vsa področja človekovega bivanja in ga tudi vodi k Resnici? Tiste naše "variante", ki jih jaz poznam, so ali namenjene manipuliranju človeka (institucionalizirane religije) ali pa so proizvodi bolnega uma (99% znanosti in umetnosti).
Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #77 - 20.08.2003 at 11:46:20
 
Quote:
kaksen pa je pravi indijski modrec po tvoje ali njegove, da bi ga mi lahko lazje prepoznali ko/ce bo prisel?


Moram reči, da o tem ne premišljujem. Vse stvari, ki jih izvem, poskušam uporabiti zase, za lažje doseganje notranjega miru. Nikoli pa se v tem pogledu ne obračam na človeka. Nikoli nisem ugotavljal, ali naj bi bil nekdo moj duhovni učitelj.

Občutek imam, da si ti zelo želiš imeti duhovnega učitelja ter da ga še nisi našel. Pri tem ti žal ne morem pomagati, vsaj ne na način, kot si ga predstavljaš.

Lahko ti samo povem, da se jaz učim iz sebe, iz spoznavanja sebe, iz tega, da se trudim zvedeti, kaj v resnici počnem. Preko izkušenj, doživljanj, ki jih sproti vrednotim, zbiram informacije o tem, kaj je zame dobro in kaj slabo.

Moje mnenje je, da ne rabim nobenega človeka (kot posameznika) v smislu duhovnega učitelja. Meni so vsi ljudje duhovni učitelji. Zame duhovnost ni nekaj, s čimer bi se ukvarjal. Zame je duhovnost življenje samo. Kako naj se torej ukvarjam z življenjem? Poskušam ga živeti, tako kot naj bi bilo prav. Ugotavljanje tega "prav", je pa smisel življenja.

Tuko b' jest d'jau.


Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #78 - 20.08.2003 at 12:19:10
 
Jakob_Ostrjan wrote on 20.08.2003 at 11:46:20:
Poskušam ga živeti, tako kot naj bi bilo prav. Ugotavljanje tega "prav", je pa smisel življenja.

rezultat "pravega" pa je ...

Quote:
Vse stvari, ki jih izvem, poskušam uporabiti zase, za lažje doseganje notranjega miru.

tvoj notranji mir?

Quote:
Nikoli pa se v tem pogledu ne obračam na človeka. Nikoli nisem ugotavljal, ali naj bi bil nekdo moj duhovni učitelj.

clovek in duhovni ucitelj za moje pojme ni eno in isto. clovek je nekdo, ki je "obicajen" torej tisti, ki se ni nasel svojega notranjega miru. duhovni ucitelj pa je tisti, ki ga je ze nasel, in ga lahko s svojimi nasveti iz lastnih izkusenj in prakticiranja pomaga najdit tudi drugim.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #79 - 20.08.2003 at 14:39:29
 
Aryan, lej...

Občutek imam, da govoriva različna jezika o isti stvari.

Moj notranji mir je tista stvar, preko katere vrednotim vse stvari, ki jih počnem. Če me določena stvar umiri, se je držim, če ne, se jo trudim zavreči. Počnem pa tiste stvari, ki si jih želim, ki me zanimajo, ki jih rad delam.

Odprt sem za vse, trudim se, da v meni ne bi bilo nobenih predsodkov, to je, da bi nekaj vnaprej zavračal. Zame šteje samo izkušnja.

Zelo važno pri tem je - da se mi ne bi bilo potrebno ukvarjati s stvarmi, ki so nekoristne - da si hkrati razvijam čut za to, kaj je dobro in kaj slabo, da mi ni vsega treba preveriti na lastni koži. Pri tem se opiram na zdravo pamet, oziroma na to, kaj se mi zdi naravno, kaj pa nenaravno.

Npr: plezanje se mi zdi naravno. Način gibanja in odnos do narave sta naravna, ker spodbujata telesno zdravje in psihično zbranost ter upoštevanje pravil, ki se jih je treba držati, če nočeš riniti v nesrečo.

Nogomet se mi zdi nenaraven način gibanja, ker zahteva gibe, ki sčasoma privedejo do poškodb. Tudi tekmovalna miselnost se mi ne zdi naravna. Ljudje nismo živali, da bi morali tekmovati en z drugim. Ljudje smo bitja srca, sočutje in sodelovanje naj bi bilo tisto, kar naj bi nas vodilo.
Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
Dejana
Ex Member




Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #80 - 20.08.2003 at 15:04:41
 
Jakob_Ostrjan wrote on 20.08.2003 at 11:25:49:
Poglej: na vzhodu imaš cel kup "tradicij"  - naj jih tako imenujem - ki tistemu, ki se jih loti, morajo predstavljati način življenja, če seveda hoče kar doli doseči. V mislim imam tako jogo, tantro, potem tao ipd. Te stvari - meni osebno je najljubši izraz vede (ki jih ne smeš zamenjati z Vedami) - posegajo na vsa področja človekovega bivanja. Vsebujejo tako navodila za vsakdanje življenje kot tudi visoka in skrivnostna ezoterična odkritja.

Ali imaš ekvivalent tega v Evropi?

Filozofija? Kako ona ureja način prehranjevanja, način gibanja? Vse to imaš npr v jogi.



100% se strinjam. Tukaj bi dodala samo to: vera je samo verovanje v Boga.

Joga pa je veda, s katero se da Boga doživeti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #81 - 20.08.2003 at 15:04:57
 
Jakob_Ostrjan wrote on 20.08.2003 at 14:39:29:
Moj notranji mir je tista stvar, preko katere vrednotim vse stvari, ki jih počnem. Če me določena stvar umiri, se je držim, če ne, se jo trudim zavreči. Počnem pa tiste stvari, ki si jih želim, ki me zanimajo, ki jih rad delam.

ja, to je ciz naravno. vcasih pa se zgodi tudi to, da nas je neka stvar najprej umirjala pa se je scasoma izkazala da nas na dolgi rok vznemirja. torej je treba bit pazljiv.

Quote:
Odprt sem za vse, trudim se, da v meni ne bi bilo nobenih predsodkov, to je, da bi nekaj vnaprej zavračal. Zame šteje samo izkušnja.

izkusnja nakazuje obstoj. prijetna izkusnja nas pozivi, neprijetna nas ubija.

Quote:
Zelo važno pri tem je - da se mi ne bi bilo potrebno ukvarjati s stvarmi, ki so nekoristne - da si hkrati razvijam čut za to, kaj je dobro in kaj slabo, da mi ni vsega treba preveriti na lastni koži.

zato je pametno vcasih poslusat nasvete "izkusenejsih" oseb. sam teb tako poslusanje najbrz ne gre lih, ker si prej govoril o tem, da sledis le sebi. torej bos moral ocitno vse sprobat na svoji kozi, tko neprijetne kot prijetne izkusnje.

Quote:
Pri tem se opiram na zdravo pamet, oziroma na to, kaj se mi zdi naravno, kaj pa nenaravno.

kaj je naravno in kaj ni, je odvisno od nasega poistovecanja. jedenje zivega mesa je naravno za tigra, med tem ko za cloveka ni. znotraj cloveske vrste pa je tudi veliko razlicnih stopenj zavesti. kar je za nekoga naravno mogoce za drugega ni. ko bos ugotovil tvojo izvorno in cisto naravo, bos "zazivel" v naravni spontanosti in vecnem zadovoljstvu.

Quote:
Npr: plezanje se mi zdi naravno. Način gibanja in odnos do narave sta naravna, ker spodbujata telesno zdravje in psihično zbranost ter upoštevanje pravil, ki se jih je treba držati, če nočeš riniti v nesrečo.

Nogomet se mi zdi nenaraven način gibanja, ker zahteva gibe, ki sčasoma privedejo do poškodb. Tudi tekmovalna miselnost se mi ne zdi naravna. Ljudje nismo živali, da bi morali tekmovati en z drugim. Ljudje smo bitja srca, sočutje in sodelovanje naj bi bilo tisto, kar naj bi nas vodilo.

vse kar si nastel so vec ali manj aktivnosti tega nasega telesa. nekateri se kasneje zacnejo ukvarjajo se s svojim subtilom. nekateri pa se ukvarjajo z naravo in aktivnostmi duse.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #82 - 20.08.2003 at 16:29:18
 
Quote:
100% se strinjam. Tukaj bi dodala samo to: vera je samo verovanje v Boga.

Joga pa je veda, s katero se da Boga doživeti.


Ko bi le obstajale tabletke na recept, da bi dozivel Boga. Zal je to varljiva in zlagana logika, ki jo ti zagovarjas in del potrosniske miselnosti. Danes bom meditiral in spoznal BOga, to ne drzi, joga je le tehnika za sproscenje, relaksacijo, nic drugega. Ti isces sredstvo, da bi nasla Boga, eni v opojnih substancah, drugi v seksu, tretji v nevem cem.... Ti gledas zgolj na fasado. Tongue

Boga je recimo spoznal Jezus in to v socloveku.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #83 - 20.08.2003 at 17:57:33
 
Jakob_Ostrjan wrote on 20.08.2003 at 11:25:49:
Ali imaš ekvivalent tega v Evropi?

Filozofija? Kako ona ureja način prehranjevanja, način gibanja? Vse to imaš npr v jogi.




Seveda, konec koncev se je tudi pri nas odvijala gnostična in alkemistična tradicija, ki zajema iste osnove ideje, kot jih zagovarjajo vzhodnjaki. Seveda pa je zadeva ostala na nivoju skritega znanja (politika) - itaq pa se biserov ne meče svinjam.

Stvari se pač spreminjajo - tudi joga, ki se odvija pri nas ni več ista kot v indiji (pa tudi tam je nešteto različnih šol ) poleg tega pa smo v kultivaciji telesa sedaj v povprečju precej nad indijsko ekipco.

Ali si slišal za Pitagoro, Plotina in ostalo ekipo - vsi so imeli posnemovalce. Mogoče si slišal za omiko in ostale zadeve - kultivacija duha in telesa (ok tu so pač krščanarji nekoliko pretiravali s svojim povzdigovanjem duha nad telo - vendar dandanes najdeš takšne ekstreme samo še na vzhodu in v tretjemu svetu).

Res mi ni jasno od kje takšno povzdigovanje vshodnjakov. Konec koncev se je tu skoraj do 20. stoletja živelo takorekoč popolnoma naravno. (vsaj na podeželju - v mestih je pa itaq povsod višek izumetničeosti in dreka)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #84 - 21.08.2003 at 09:02:16
 
t wrote on 20.08.2003 at 17:57:33:
Res mi ni jasno od kje takšno povzdigovanje vshodnjakov. Konec koncev se je tu skoraj do 20. stoletja živelo takorekoč popolnoma naravno. (vsaj na podeželju - v mestih je pa itaq povsod višek izumetničeosti in dreka)


Rekel bi, da tisti Evropejci, ki povzdigujejo vzhodnjaške tradicije, to počnejo zato, ker jim tisto, kar so dobili evropskega, ni bilo dovolj. Ni bilo možnosti seznaniti se.

To, ko praviš, da naj biserov ne bi metali svinjam, je v določenem kontekstu sicer res, samo v tem primeru pa malo diši po zganjanju elitizma in duhovnega snobizma. Kar nekaj sedanjih učiteljev človeštva je namreč izjavilo, da je prišel čas, ko naj bi vsak, ki želi, imel možnost seznaniti se s skrivnostmi ezoterike.

Če pa trdiš, da se je odtujenost evropske civilizacije začela šele pred cca 100 leti, pa žal ne vidiš celotne slike, oziroma ti ni jasno, da se je propad začel že davno davno prej. Najhujša laž, ki jo moramo kot zahodnjaki prenašati, pa so nam servirali kleriki, ki so nam oziroma nam še hočejo oprati možgane s tem, da smo izvirno grešna bitja ter da rabimo odrešenika od zunaj.
Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #85 - 21.08.2003 at 09:21:06
 
Jakob_Ostrjan wrote on 21.08.2003 at 09:02:16:
Najhujša laž, ki jo moramo kot zahodnjaki prenašati, pa so nam servirali kleriki, ki so nam oziroma nam še hočejo oprati možgane s tem, da smo izvirno grešna bitja ter da rabimo odrešenika od zunaj.

zakaj pa je po tvoje to laz?

a ni ocitno, da nekaj narobe pocnemo (eni recejo temu gresimo) in smo zarad tega nezadovoljni in v tesnobi?

in, kako se lahko nekdo "pogojen", torej nima znanja odresi samega sebe, za kar je nujno pravilno znanje in delovanje?

kako se lahko bolan (pogojen) clovek pozdravi (odresi) izkljucno sam, ce pa ne ve, kaj je vzrok bolezni in tudi ne pozna zdravila? ker najbrz ce bi ga poznal, pol ze zdej ne bi bil bolan, a ne? torej tak bolan (pogojen) ocitno potrebuje pomoc nekoga, ki je ze zdrav (odresen).
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #86 - 21.08.2003 at 12:03:38
 
Quote:
zakaj pa je po tvoje to laz?


Rezultate poglej!

Cela civilizacija tako rekoč zafurana!

Prava duhovnost je lahko samo iz človeka, nikoli od posrednikov!

Si bral Oshota? Njegovo predavanje Priests and politicians? Pojdi to prebrat, potem boš mogoče razumel, kaj mislim.

Ne gre za to, kakšni smo. V tem se strinjam s tabo: omejeni. Gre za to, da nam nekdo, ki nima pojma, hoče vsiliti način, kako spoznati Resnico. Način pa je tak, da temelji na manipulaciji!

Torej: narobe je to, kdo in kako nas hoče odrešiti.
Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re:  SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #87 - 21.08.2003 at 12:20:47
 
Jakob_Ostrjan wrote on 21.08.2003 at 12:03:38:
Prava duhovnost je lahko samo iz človeka, nikoli od posrednikov!

posrednik ti pomaga najdit v tebi lastno "duhovnost". brez njega ne gre, brez nasega sodelovanja pa tudi ne.

Quote:
Si bral Oshota? Njegovo predavanje Priests and politicians? Pojdi to prebrat, potem boš mogoče razumel, kaj mislim.

heh, Jakob. zakaj bi bral nekaj od nekoga "drugega", torej posrednika? s tem sam sebe kontradiktiras.

sicer pa Osho za moje pojme ni tak "posrednik", ki bi nam lahko omogocil dokoncno odresenje. lahko le lajsa neke simptome bolezni, ampak v korenini ozdravit pa ne more.

Quote:
Gre za to, da nam nekdo, ki nima pojma, hoče vsiliti način, kako spoznati Resnico. Način pa je tak, da temelji na manipulaciji!

s tem se strinjam. ce se nekdo samo razglasa za "odresenika" pa v resnici ni (ker je najbrz se on sam zelo pogojen) nam njegovi nasveti ne bojo kej dost koristil. ampak to ne pomen, da pravih odresenikov ni in da princip nujnosti odresenika zavrzemo.

brez pomoci zdravnika, ki je zdrav (odresen) se nihce od bolnih (pogojenih) ne more sam odresit. ce pa ne verjames, pa poskusi. veliko jih je ze.

Quote:
Torej: narobe je to, kdo in kako nas hoče odrešiti.

odresi nas lahko le nekdo ki je sam resen. vodi nas lahko le tisti ki vidi. drgac en slepec vodi drugega slepca in oba na konc padeta v prepad.

torej je treba s pomocjo nase iskrenosti poiskati "odresenega", ki nam bo pomagal pri nasi lastni "odresitvi".
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #88 - 21.08.2003 at 18:16:55
 
Quote:
Kolker je meni znano, so shizofreniki norci, kateri so v zaprtih oddelkih psihiatričnih bolnišnic.

Ne vem kaj je tu tako čudnega.

Mogoče blodnje   Grin Grin Grin Grin


Kreden si se opazil, da nisi kaj prevec kriticen sam do sebe, ampak se prepuscas mislenemu toku clotne druzbe s skupkom tvojih predsodkov. Primer tvojih stereotipov:

- duhovniki so pijanci in narkomani
- Slovneke so slabe v postelji
- Bosanci so dobri delavci

Ce bi imel shizofrenika za soseda, se ne bi nikoli vec prepiral z nikomer v svoji soseski, ker so izredno miroljubni ljudje z zelo majhnim egojem. Joj, ne vem zakaj se nekateri daste naplahtat, preko hollywoodskih utvar, amerskih filmov, ki pacijo realnost. To je se en tvoj predsodek do drugacnih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: SHIZOFRENIJA, bolezen ali dar
Reply #89 - 21.08.2003 at 18:43:21
 
Quote:
Exo, kaj ti je že postalo dolg čas  ???

A greva z kakšno debato naprej  ???


Kritičnost do sebe pa kar ti imej, je bolše in lepše.   Grin Grin

Kaj, a si ti tudi shizofrenik ???


Ja, tako je Kreden, ce verjames vse medijem, kar te sopajo in polnijo. Shizofrenik ni "norec", je dusevni bolnik, nikar si ne misli, da si ti imun na sodobne bolezni duha danasnje razvrednotene in egoisticne druzbe.

Bi me zanimala tvoja diagnoza pri psihiatru, saj si pravil da si imel ze v rani mladosti dovolj izkusnenj s socilogi in psihologi, ko ci ceckal hitlerske krize po klopeh?

Zivi predsodki te so Kreden, ki najbrz izhajajo iz tvojih lastnih kompleksov in frustracij.

Kaj bos sedaj se rekel, da so narkomani prekleti junkyji, ki bi jih morali  pobit, brzezdomci lenuhi, ki samo popivajo in so si sami krivi za svojo usodo?

Se kaj hitro se ti lahko zgodi, da se najdes ti na tem mestu, katere sedaj obsojas. Pa breberi si kako strokovno knjigo na shizofrenijo preden kozle strelas.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 15