Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 
(Read 48823 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #90 - 01.10.2002 at 08:34:17
 
Quote:
Meni se zdi custvena odvisnost neke osebe predvsem nesposobnost prevzeti nase odgovornost za lastna dejanja. Iz tega izhaja potem negotovost, negotovosti pa strah. In ker oseba ni sposobna prevzeti odgovornosti za lastna dejanja na svoja pleca, si poisce nekoga, ki bo storil to namesto nje. Isce custveno varnost v drugih, namesto v sebi in tako tone v custveno odvisnost...  


Glej, jst, čustvena odvisnost sama po seb po moje ni nekaj slabega, česar bi se blo potrebno za vsako ceno izogibat. Konec koncev celo otroštvo temelji na njej in ne vidm razloga, zakaj bi si jo človek moral na vso silo losat. Znebiš se je po moje lahko le po  eni travmatični poti, če ti to čustveo odvisnost nekdo zlorab. Ponavadi so to že starši, včasih kakšen prijatelj, če pa  čustveno zaupanje investiraš v partnerski odnos, pa morda partner. Morda pa noben od njih, zakaj bi? A moraš bit po defoltu do sveta okrog sebe nezaupljiv? Maš prov, jest, da je temelj  odvisnosti v prenašanju odgovornosti, samo se je treba vprašat, a nismo pogosto v situaciji, ko tkorekoč moramo odgovornost za lastno ekistenco prepustit drugemu. Pride do emocionalne krize, se morda svetovnonazorsko zaplezaš, te zapusti zdravje, te vržejo s posla..., a ni fajn, če maš koga, ki prevzame vajeti in te pripelje nazaj k seb, čeprav tisto mogoče nis več ti, tak kot si bil prej. A si zato že odvisnik? Je problem res v tem, da ti partner sam ustvarja take kize, da bi te trajno  navezal nase, amak ti na to ponavad pristaneš zavestno v stilu pa naj ma, če  to hoče imet, ampak ti to storiš s polno odgovornostjo, ker mu zaupaš, da ma v bistvu v marsičem  bolj prav kot ti. Dvomim, da lahko odnos sam naredi od tebe odvisnika od tega odnosa, da ti v celot prepustiš odgovornost za svoje življenje drugmu, ne da bi to sam hotu, da se zgodi proti tvoji volji, da ti voljo tud zgubiš in se od takega odnosa ne moreš distancirat. Vse, kar trdim je to, da sta  za tako  zaciklanost potrebna dva po defoltu enako neodgovrna človeka, za takimi zvezami  pa ponavad stoji bližnja pa daljna žlahta, ki jih zradi svoje nezrelosti in nesposobnosti  finančno podpira pa otroke prevzame pa kar naprej eno svojo slabo vest z vtikanjem v odnos kompenzira. Če se ena taka zveza začne od nule in jo noben od zunaj ne vzdržuje, se po moje v par mesecih sama v seb razsuje. Je partnerska pa družinska scena ena prevelika jeba nasprot po defoltu ljubezeni nenaklonjeni  družbi, da bi se mogla uspet pa obržat, če vanjo niso odgovorni ljudje vpleten.

Jst, k si že ravno oglasu. Sem sred branja une knjige, ki si mi jo priporoču. V njej se kot avtorjev  notranji vodič na poti osebnostnega razvoja pojavlja fatalna ženska, s svojo erotičnostjo vred. Se mi s ob tem poraja ena teza, da ženski princip na poti osebnostnega razvoja ni nujno 'zunanja' fizična oseba ampak si človekova(moška) psiha takega vodnika lahko tud sama skreira in ga po potrebi kliče v drugih stanjih zavesti. Kako je z 'nevarostjo' čustveno odvisnosti in prelaganjem odgovornosti nanjo  v tem primeru?        
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #91 - 01.10.2002 at 23:52:12
 
Titud,

Imas vsekakor prav. Custvena odvisnost je v nekem nasem obdobju vsekakor nujna. Sploh v otrostvu, ko si od starsev tako custveno odvisen, kot glina od umetnika, ko iz nje dela npr. zelo lepo vazo.

Sleherni clovek pride v obdobje, ko pride tako huda kriza, da dejansko potrebujes nekoga na katerega se moras nasloniti, da ti pomaga prebroditi tezavo. To je povsem normalno in zelo blagor tistim, ki imajo take ljudi/prijatelje okoli sebe.

Povsem normalno pa je tudi, da mora vsaka kriza enkrat miniti. In po moje moramo pozornost usmeriti na tisto, kar pride, ko kriza mine. To je po moje bistveno, ne pa tisto kar se dogaja, ko je kriza v teku, ko je clovek sibak.

Namrec, ce koncani krizi se vedno sledi neka custvena odvisnost, v bistvu ta kriza sploh ni bila odpravljena. Kriza je se v teku, le drugacno obliko je prevzela, saj clovek se vedno ni samostojna osebnost. To pa je ze problem.

Analogno temu lahko nadaljujes s custveno odvisnostjo med dvema partnerjema. Ce sta skupaj dva, ki sta custveno odvisna drug od drugega OK. Pustmo zdaj zdravje odnosov med tema dvema ob strani. Ampak, ko eden odide, kaj temu sledi? To je po moje bistveno.

Da povem s skrajnim primerom kaj mislim. Pri uzivalcu heroina ni problem, ko si ga vsprica v kri. Takrat je vse super. Pri njemu je problem, ko ga nima v krvi. V bistvu stanje, ko ga nima v krvi pri njemu definira stopnjo odvisnosti. In to je po moje bistveno tudi pri custveni odvisnosti.

Torej, biti custveno odvisen dejansko ni nujno, da to samo po sebi pomeni nekaj slabega.

To je vsaj za mene precej pomemben aspekt custvene in kakrsnekoli odvisnosti.

Titud said:
Kako je z 'nevarostjo' čustveno odvisnosti in prelaganjem odgovornosti nanjo  v tem primeru?        

Tezko ti karkoli pametnega povem. Knjigo sem ti priporocal bolj iz prakticne strani. Drugace pa mora po moje sanjalec predvsem imeti v stalno v mislih, da gre za njega samega in ne neko drugo osebo. Da gre za simboliko njegovih lastnih psihicnih sil. Pa obdrzati mora veliko mero prizemljenosti. Ko sanjas takrat sanjas. Ko si buden si buden. Nikoli ne smes dovoliti, da se ti ti stanji mesata. Ce to dovolis imas problem. Ker na racun fizicnega sveta v katerem zivis, postajas custveno odvisen od notranjega, custvenega sveta. Torej v bistvu je odgovornost samo na tebi samemu, saj delas samo s samim sabo. Koliko je nekdo zrel za take postopke, pa se hitro pokaze v uravnotezenosti psihe.

Upam, da sem povedal kaj pametnega.


Lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #92 - 02.10.2002 at 10:23:30
 
Quote:
Analogno temu lahko nadaljujes s custveno odvisnostjo med dvema partnerjema. Ce sta skupaj dva, ki sta custveno odvisna drug od drugega OK. Pustmo zdaj zdravje odnosov med tema dvema ob strani. Ampak, ko eden odide, kaj temu sledi? To je po moje bistveno.  


Sanjino doživljanje odvisnosti, kot ga je povzela amstel, je ustvarjanje ene permanetne krize. Krizo povzroča odsotnost nečesa ali pa strah pred odsotnostjo nečesa, na kar si usodno navezan. Zanimivo, da v sanjinem primeru ni to strah pred osotnostjo/izgubo konkretnega partnerja, ampak strah pred izgobo nečesa, kar je na tega parterja posredno vezano. Al boš z izgubo parterja ponovno podoživu zlorabo (oziroma ponovno zgubu idelaizirano sliko očeta) al pa boš z izgubo partnerice podoživu kot eno od oblik abstinečne krize (v bistvu kemične) odvisnosti.

Bit navezan pa odvisen samo in direktno od partnerja je torej čist nekaj drugega, kot bit na partenrja navezan pa odvisen samo kot na eno 'dotano' odvinost v zacilklanem krogu drugih odvisnosti. Zato je po mojem partner, ki je od drugega dejansko odvisen zarad skupnih čustvovanj, navad, delitve opravkov in drugih morda čisto banalnih vsakdanjih opravil lahko popolnoma odgovorna osebnost, ki je pač usodno povezana/odvisna od druge. Ne vidim razloga, zakaj bi blo neodgovorno se totalno povezat s partnerjem pa si prznat: njegova usoda je moja moja usoda. Se tako zgodi, da en partner umre in gre drugi par mescev za njim (organsko shira, se mu ni treba niti ubit) ker mu dejansko brez njega brez veze živet. Zgleda bolno, a je v bistvu lepo, in jest se tega ne bi branu, čemi je tako ljubezen doživet namenjen.

A ni romantična ljubezen med romeom in julijo en a kultna ljubeznska scena, ki ma s svojo tragiko moč v vseh časih? A je bil romeo tko 'odvisen' od juljije, da se je šel  kar ubit in bi ga blo treba zdravt od odvisnosti? Pa dost bi še najdu takih fatalnih partnerskih scen,  tud skoz tematiko ero-tanatos, ampak tovrstna totalnost kolkr že zgleda patološko, ena bolestno odvisniška zacilanost v sanjinem smislu sigurn ni. Zato bom še enkrat napsiov, kar sem v tem topiku že parkarat: ne v simptomih  ljubezni eno pot  v zaciklanost v odnose odkrivat. Jih je treba odgovorno sprejet pa magari tud odgvorno del sebe al kar celga sebe drugmu predat in enako tud drugega v sebe sprejet. Pol pa bo, kar mora bit, predvsem je varno pa lepo, dokler traja. Traja pa itak večno, saj tud ko parnerja ni, ljubezen ne zgine. Ko tud tebe ni več, njen duh magari druge inspirira. Šekspir je to fobr vedu, zato je odnos na vrhuncu prekinu, da ga zdaj lahko  mi naprej peljemo, ne pa sebe pa  otroke pred  njim plašimo.            
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #93 - 02.10.2002 at 18:36:08
 
Titud,

Če te prav razumem trdiš nekako takole:
Če nisi permanentno nesrećen ali pa že popolnoma otopel, to pomeni, da nisi zasvojen z odnosi nasploh.

Lahko si čisto srećen in zadovoljen in hkrati odvisen on nekega specifičnega odnosa.

Lahko si hudo nesrećen in odvisen od nekega konkretnega odnosa, kar sicer ni dobro, pa vendar tega vzorca ne boš ponovil v naslednjem odnosu. To pomeni, da nisi zasvojen z odnosi, odvisen pa si od konkretnega odnosa. Kar je hkrati tvoj problem. ki ga moraš rešiti, ni pa tvoj problem zasvojenost z odnosi nasploh.

Amstel, ko si govorila o zdravljenju zasvojenosti, kaj se ti zdi potrebno zdraviti, za kaj potrebuješ zunanjo pomoč? Za odvisnost od konkretnega odnosa ali za zasvojenost z odnosi? Kaj pravi na to Rozmanova?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #94 - 02.10.2002 at 20:41:29
 
bp, tko kot zdele razumem:
Zdraviti pomeni "popraviti" sistem, čustveno mentalni sistem. Zakaj potrebovati nekoga od zunaj? Po mojem zato, ker sam ne moreš popraviti nečesa, če nimaš potrebnega znanja, zavedanja. Preprosto zato.

Sistem razmišljanja in predstav je prvi, ki gre v popravilo. Sledijo čustva.

Predstave o tem recimo, kar je že jst lepo ugotovil...popraviti da drugi niso na svetu zato, da bi nam bili na razpolago, da bi z nami tvorili sombiotično celoto, da bi nas drugi osrečevali, da bi drugi bil bistvo našega življenja itd.
Popravek fantazije, da če drugi osebe x ne mara, če ga zapusti, to ne pomeni,d a je oseba x ničvredna.

Popravek fantazije, da oseba x rabi za to, da je lahko srečna le to, da ga drugi ljubi

Napolnjevanje praznine z zmanjšanjem obrambnega zidu... tako steče energija življenja v človeka. Okuša življenje, ga živi, ne da bi se sesul, če ga kdo ne mara... torej... večanje sposobnosti za stres...

Znaki popravljenega sistema:
- opuščanje škodljivih manevrov, oz. v naprej dobro znanih iger, ki nimajo konca in obsodijo na propad
- dojemanje sebe kot okej človeka in druge tudi
- uživanje, prepuščanje v zameno za kompulzivnost in potrebo po kontroli
- večanje sposobnosti za bližino, intimnost, pripadnost.....
- poveča sposobnost ljubiti
- poveča se sposobnost za stik z realnostjo
Pa še kaj. Trenutno se ne spomnim ničesar več.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #95 - 02.10.2002 at 21:10:57
 
Titud;

Podajam ti odgovor iz knjige Klasiki Daoizma. V bistvu je ta
filozofija edina iz Vzhoda, ki se me je res dotaknila. Zgodbica
je na mestu, ker nekako podpira tudi filozofijo, ki
jo crpam iz Zahodne tradicije in sem jo navedel tudi zgoraj,
ko sem govoril o odvisnosti. Gre pa takole:

Med ljudmi iz Weija je zivel moz iz Tong Mena po imenu Wu. Ko mu je umrl sin, se ni zalostil. Njegov hisni oskrbnik mu je dejal: "Na vsem svetu ni bilo nikogar, ki bi imel svojega sina tako rad kot vi. Kako da sedaj, ko vam je sin umrl, niste zalostni?"
Wu iz Tong Mena je dejal: "Bil je cas, ko sem bil vedno brez sina. V tistih casih, ko se nobenega sina nisem imel, nisem bil zalosten. Sedaj mi je sin umrl in spet je tako, kot je bilo prej, ko sina se nisem imel. Cemu naj bi bil sedaj zalosten?"

Namrec, ce dobro preberes zgodbico bos lahko videl, da v bistvu ne izkljucuje custvene odvisnosti med ocetom in sinom, saj mu oskrbnik rece: : "Na vsem svetu ni bilo nikogar, ki bi imel svojega sina tako rad kot vi…."
Pa vendar, ko je sin umrl, temelja za to naravno ljubezen ni bilo vec, zato je morala ljubezen umreti. S sinom ni umrl tudi Wu, samo njegova ljubezen do sina je umrla, saj ni imela od nicesar vec ziveti. Temu mozakarju se na misel ni prislo, da bi se pokoncal. Zivel je naprej.

Razumem kaj hoces povedati in se s tabo tudi strinjam. Ampak samo do tocke izgube.
Pa se tako velika custvena odvisnost Romeo/Julija, pa njuna ljubezen itd., itd. je cool in zelo super. Vsakdo si zeli kaj takega. Jst tud. Ampak s tabo se pa strinjam samo do tocke izgube Julije. Kaj ni v bistvu Romeo s tem, ko se je ubil v bistvu prelozil odgovornost za svoje zivljenje na ramena mrtve Julije? Saj, on se je ubil, ker je bila Julija mrtva. Torej zaradi nje…

Zgodbici o Wu-ju iz Tong Mena in Romeo/Julija sta si v svojem bistvu povsem nasprotni in obe s svojima primeroma enako extremni. Ce pa njuno simboliko preneses v realno vsakdanje zivljenje, kjer nam ljubljene osebe ne umirajo kar tako, pa lahko ugotovis, da ti Wu iz Tong Mena pravi, zivi naprej, Romeo pa ti pravi, obupaj in se predaj.

Poudarjam pa, da je obema zgodbicama skupna brezpogojna ljubezen, pa tudi custvena odvisnost, ce ze hocemo.

Namrec, zgodbica o Wu-ju iz Tong Mena je na prvi videz precej kruta, brezsrcna, pa vendar ima v sebi globoko modrost. Stvari se spreminjajo, mi pa zivimo kot da se ni spremenilo popolnoma nic, ali pa zalujemo za stvarmi, ki jih ni. Potem pa tem custvom recemo vrlina. Bull shit pa vrlina. Vecinoma gre za samopomilovanje ali pa custveno izsiljevanje povezano s trajno (poudarjam trajno) nesposobnostjo prevzeti odgovornost na lastne rame v novonastalih okoliscinah.

Naj za konec se nekrat recem, da razumem kaj hoces povedati. Se strinjam s tabo. To si jst tud zelim doziveti.

Ampak, vsaka stvar ima svoj rok uporabe. Ko rok potece jo moramo vreci stran, pa ce se tako boli. Tako je zivljenje. Crpati energijo iz stvari, ki jim je rok uporabe pretekel pa je malce bolno… Tega pa decko Romeo zagotovo ni razumel.


Lp


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #96 - 03.10.2002 at 08:41:30
 
Quote:
Če te prav razumem trdiš nekako takole:
Če nisi permanentno nesrećen ali pa že popolnoma otopel, to pomeni, da nisi zasvojen z odnosi nasploh.  
Lahko si čisto srećen in zadovoljen in hkrati odvisen on nekega specifičnega odnosa.  
Lahko si hudo nesrećen in odvisen od nekega konkretnega odnosa, kar sicer ni dobro, pa vendar tega vzorca ne boš ponovil v naslednjem odnosu. To pomeni, da nisi zasvojen z odnosi, odvisen pa si od konkretnega odnosa. Kar je hkrati tvoj problem. ki ga moraš rešiti, ni pa tvoj problem zasvojenost z odnosi nasploh.  


Dobr si to ven  potegnu, bp,  da se trudm definirat eno razliko med medsebojno povezanostjo/soodvisnostjo partnerjev in njuno odvisnostjo od odnosa kar tako, pa se mi amstel ne pusti na to področje spelat. Evo, bp, teb vsaj posredno uspel, ko si jo  iz simptomov  take v odnose zaciklane odvsinosti uspel popeljat na popis simptomov, ki bi se bli vsaj po mojem  lahko komot kazal tud kot znak zdravega soodvisnega partnerskega odnosa Smiley  

Quote:
Zgodbici o Wu-ju iz Tong Mena in Romeo/Julija sta si v svojem bistvu povsem nasprotni in obe s svojima primeroma enako extremni. Ce pa njuno simboliko preneses v realno vsakdanje zivljenje, kjer nam ljubljene osebe ne umirajo kar tako, pa lahko ugotovis, da ti Wu iz Tong Mena pravi, zivi naprej, Romeo pa ti pravi, obupaj in se predaj.

Poudarjam pa, da je obema zgodbicama skupna brezpogojna ljubezen, pa tudi custvena odvisnost, ce ze hocemo


Hvala za zgodbico, jst, ampak po mojem gre v obeh primerih res za enako  zdravo dojemanje odnosov v nasprotju z kronično patološko odvsinostjo, ki je izhodiščan tema tega topika. Če ostanem pri medicinski terminologiji, pri romeu gre za akutno psihično reakcijo, ko se mu je svet dobesedno sesul na glavo: v eni privzdignjenosti ene idililčne ljubezenske scene pač ni mogu prebavt tolk zavestne zlobe v rodbinah, ki so ble dotlej temelj njegove varnosti in visoke predsatve o seb, pa tud   objektivne morilske  hladnosti usode, ki se ni zmenila za njegova čisto legitimna in zdrava hotenja. Samomor je v takih okoliščinah po moje čist  normalna reakcija maldega neizkušenega fanta na patološke okoliščine.  V bistvu enako normalna kot je 'hladna' reakcija vsega hudega že preizkušenega očeta ob izgubi sina. Reakcija na nasilno prekinitev odnosa po mojem tako  ne more bit kriterij, ki bi razkrila patološkost odnosa samega oz. tisto ubijalsko zaciklanost v odvisnost od odnosov, ki jo je nakazala amstel prek sanjine osebne izkušnje.


Se bom za konc probal še skoz  formule izrazit:

romantična ljubezen  je bolezenski simptom patološkega odonosa, v katerega  vsak od partner investoira svoj del patologije

in

romantična ljubezen  je zdrav odziv obeh partnerjev   na patološke reakcije,  ki jih je njun partnerski odnos sproduciral v okolici

iz tega sledi

da ima romantična ljubezen vlogo indikitorja: enkrat nastopa  v vlogi bolezenskega  simtoma in drugič kot znak zdravja v odnosu;

sklep  

modrost  je  v uvidenju  razlike.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #97 - 03.10.2002 at 12:59:16
 
Titud, mislim, da sem ene dvakrat napisala, da patologija je del nas. Je naša realnost. Pa tudi razliko med "obče človeško patologijo" in pa zaciklanostjo v začaran krog, kot veverica v svojem koleščku, sem podala.

Bistven je nasmešek na obrazu!  Wink

Zasvojeni ga skoraj nima. Če pa že, najverjetneje ko se zadene. Trpljenje v meri smiselnega. Smiselno je, dokler je napredek... in ponovno.. nasmešek na obrazu.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #98 - 03.10.2002 at 13:15:36
 
a_hero wrote on 01.10.2002 at 23:52:12:
Povsem normalno pa je tudi, da mora vsaka kriza enkrat miniti

Namrec, ce koncani krizi se vedno sledi neka custvena odvisnost, v bistvu ta kriza sploh ni bila odpravljena. Kriza je se v teku, le drugacno obliko je prevzela, saj clovek se vedno ni samostojna osebnost. To pa je ze problem.


Jst, ja, točno tako razmišljam tudi sama.
Napredek se vidi v tem, da je kriza dosegla svoj smisel. In to je bolj polno življenje obeh partnerjev.

Biti v odnosu mora biti vsaj enako dobro ali bolje, kot takrat, ko smo sami.

To predpostavlja, da biti najprej sam, torej samostojen, prinese v odnos dober zrak.

Ne izgubiti sebe, ko se podamo v razmerje, tudi prinese svež zrak.

Imeti ob sebi zadovoljenga partnerja.... kaj je lepšega... In samo zadovoljen partner lahko podpira drugega parnterja.

In samo samostojen partner spodbuja drugega, da se osamosvaja....

Žal, prepogosto slišim varjante... tudi pri parih v zrelih letih.... "Če grem sama v hribe, ima moj rilec do tal... "

No....?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #99 - 03.10.2002 at 15:06:31
 
Quote:
Titud, mislim, da sem ene dvakrat napisala, da patologija je del nas. Je naša realnost. Pa tudi razliko med "obče človeško patologijo" in pa zaciklanostjo v začaran krog, kot veverica v svojem koleščku, sem podala

Amstel, sem preletu cel topik, pa najdu tako opise simptomov splošne odvisnosti kot odvisnosti od odnosov pa tud kup napotkov, kako se obojega znebit. Pa tud to sem zasledu, da  prekinitev odnosa ni  nujno predpogoj, da se odvisnosti od odnosa losaš in da se  lahko na lastno iniciativo al pa s pomočjo od zunaj začneš zdravit. Vse je v svoji grozljivosti lepo opisan in tud za prakticirat pripravljen. Vse to je dobr vedet pa znat, jest samo eno bojazen izražam, da bi se človek na kakšnega od ponujenih načinov lotu 'zdrav' odnos secirat  pa razdirat al pa se  iz bojazni pred odvisnostjo sploh ne bi  upal vanjga spustit. Ker po moje so vse res usodne partnerske zveze vsaka na en svoj način patološke oz.  jih vsaj okolje kot take zavrača. Kot da bi ne bi  ble narejne za na ta svet in morajo bit prav zato blazno trdne pa močne, da lahko v tem svetu sploh uspevajo. In če jim to ne uspe, se s tem po moje razkrije  patološkost okolja, ne pa odnosa.

Bi mogoče za tak način obravnavanja partnerskega odnosa res moral nov  topik odpret in ga ne kot eno antipod sanjine odvisnosti od odnosv v tvoj topik uturavat. Jest bi se ti, amstel, zahvalu, da si me spdbodla na tak način moje mnenje izrazit in se ti hkrat opraviču, če sem ti to zanimivo temo o odvisnosti hotu v ene druge vode speljat.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #100 - 03.10.2002 at 16:01:49
 
titud wrote on 03.10.2002 at 15:06:31:
Vse to je dobr vedet pa znat, jest samo eno bojazen izražam, da bi se človek na kakšnega od ponujenih načinov lotu 'zdrav' odnos secirat  pa razdirat al pa se  iz bojazni pred odvisnostjo sploh ne bi  upal vanjga spustit. Ker po moje so vse res usodne partnerske zveze vsaka na en svoj način patološke oz.  jih vsaj okolje kot take zavrača.

Jest bi se ti, amstel, zahvalu, da si me spdbodla na tak način moje mnenje izrazit in se ti hkrat opraviču, če sem ti to zanimivo temo o odvisnosti hotu v ene druge vode speljat.        


Titud, s tole temo se ne identificiram in nimam občutka, da bi sfalili bistvo. Da si hotu kam speljat debato, tudi se mi ni zdelo.
Razumela sem bolj to, da se pri tebi dogajajo neki pomisleki, ki so tvoji in iz tega si izhajal. Kot razumem, vsak išče v tem kar je napisano, nekaj zase. Kdo lahko to, kar najde, preoblikuje, da bo prav.
Vsekakor sem hotela zbrati več dejstev, ki kažejo na razlike med zasvojenostmi in t.i. vsakdanjo patologijo. In seveda smo pokazali na še bolj zdrave varjante, h katerim stremimo.

Praviš, da imaš bojazen, kako bi lahko kdo utegnil razumeti to teorijo in pri nekaterih prakso. Hm, jaz zaupam, da bo vsak pri sebi počel tisto, kar mora. Torej, četudi bi kdo utegnil secirati svoj, sicer zdravi odnos, bo lahko le ugotovil, kako zdrav je.
Bojazen, da bi to kvarno delovalo na koga, jaz je nimam.
Stabilnost odnosa je pa tako težko definirati. Sploh pa ne, po mojem, preko tega, kako drugi nanj gledajo.
In vsak, ki se je zavedel nestabilnosti odnosa, je to vedel že prej v sebi. V tem primeru Sanja, lahko to le potrdi.
Mislim, da bomo lahko še kaj dodelali to temo, s časom in novimi izkušnjami.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #101 - 03.10.2002 at 22:46:07
 
Titud,

Naj te opozorim na nekaj stvari, ki smo jih razcistili (vsaj zdi se mi) ze v Erotika v duhovnosti.

Titud said:
romantična ljubezen  je bolezenski simptom patološkega odonosa, v katerega  vsak od partner investoira svoj del patologije

Jst:
Ce je romanticna ljubezen bolezenski simptom patoloskega odnosa, to ljubezen zagotovo ni. Ljubezen zagotovo ne more biti bolezenski simptom.

Titud said:
romantična ljubezen  je zdrav odziv obeh partnerjev   na patološke reakcije,  ki jih je njun partnerski odnos sproduciral v okolici

Jst:
Ljubezen je neodvisna od vsem zunanjih drazljajev. Ce je ljubezen pogojena s zunanjimi drazljaji okolice to zagotovo ni ljubezen. Morda povecana privrzenost, zvestoba, naklonjenost itd., itd. v nekem trenutku krize. Ampak ko kriza mine se bratovscine razpusti, ljubezen pa ostane, saj je neodvisna od krize.

Titud said:
da ima romantična ljubezen vlogo indikitorja: enkrat nastopa  v vlogi bolezenskega  simtoma in drugič kot znak zdravja v odnosu;  

Ljubezen lahko nastopa samo kot znak zdravja v odnosu in nic drugega. Ce ljubezen nastopa v vlogi bolezenskega simptoma ne moremo govorit niti o socutju. Morda kvecemu o izkrivljeni obliki socutja, ki je pomilovanje itd., itd. Ljubezen pa vsekakor to ni.

Pa se nekaj me je zbodlo.

Amstel said:
Torej, patologije v odnosih so človeško izhajajoče in naravne. Torej tu ni treba biti v skrbeh, da gre za neko življensko aseptičnost in bluzenje.  

Po moje se je Amstel malce zatipkala, ko je rekla, da so patologije clovesko izhajajoce in s tem naravne. Se strinjam, da so clovesko izhajajoce, ampak niso pa naravne. Patologija ni naravna, nikoli ni bila naravna, nikoli ne bo naravna in nikoli ne sme biti naravna. Ena od asociacij, ki jih jaz dobim, ko mi nekdo rece Narava je harmonija. S tem je vsaj meni povedano vse, saj patologija to vsekakor ni.



Lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #102 - 03.10.2002 at 23:34:49
 
Jst, maš prow. Naravno verejtno ni, je pa človeško. Človek s svojo malo napakico, da ne more biti v harmoniji z naravo.. napakica, ki se imenuje kot jogurt.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #103 - 04.10.2002 at 08:28:59
 
Amstel wrote on 03.10.2002 at 23:34:49:
Jst, maš prow. Naravno verejtno ni, je pa človeško. Človek s svojo malo napakico, da ne more biti v harmoniji z naravo.. napakica, ki se imenuje kot jogurt.


Se mi ne zdi tolko napaka, in tudi vsega ne moremo metati v koš za Ego. Človek je razumsko bitje, in ves čas smo v zmoti, ko se hočemo enačit z preostalo naravo. Lepo je, da nam je za vzgled, ampak ljudje smo patološka bitja, saj nam je v naravi, da evolucijsko posegamo z razumom v + ali - ??
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: ODVISNOST OD ODNOSOV - ROMANTIČNA LJUBEZEN
Reply #104 - 04.10.2002 at 09:09:54
 
Ljudje smo tudi del narave in zato ne moremo ravno trditi, da so človekova dejanja nenaravna. Ravno tako mislim, da naša dejanja niso nič bolj "patološka" od dejanj drugih živih bitij, ki so tudi del narave. V okolico posegamo na nam svojski način, tudi z razumom in čustvi (ki znajo biti še bolj destruktivna).

Bolj vprašljiva se mi zdi usklajenost naših delovanj s samimi sabo in z okolico. Kadar si z našimi dejanji žagamo vejo, na kateri sedimo, so ta dejanja sicer še vedno naravna, vendar zaradi (samo)destruktivnosti verjetno niso usklajena niti z nami samimi, niti z okolico, ki nam življenje omogoča in od katere smo (organsko) odvisni.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9