Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 16441 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #15 - 09.04.2003 at 17:04:44
 
Titud,
torej so živali postale nemoralne zaradi srečanja s človeško kulturo Wink

Vseeno pa to ostane protiprimer tako imenovane "naravne" etike. Poleg tega sem pri naših prednikih mislil predvsem na opice in na nekatere njihove načine obnašanja.

Kar pa se tiče krutosti, obstaja več različnih pogledov (zame je zapor vsekakor civilizacijski napredek za razliko od predhodnih kazni - ko je npr. lahko upnik dolžniku odrezal primeren kos mesa ali ko so tatičem sekali roke).


lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #16 - 09.04.2003 at 17:23:50
 
t wrote on 09.04.2003 at 17:04:44:
Titud,
torej so živali postale nemoralne zaradi srečanja s človeško kulturo Wink

Živali nimajo morale in etike, ker delujejo po nagonu, ne po razumu. Razum ima le človek. Smiley
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #17 - 09.04.2003 at 17:30:19
 
Quote:
mind,
očitno ti manjka izkušenj z otroci, ki sploh niso takšni nedolžni angelčkii, kot se jih mnogokrat opisuje


Quote:
Vseeno pa to ostane protiprimer tako imenovane "naravne" etike



mah, ten-nej, me res zanima, kateri otrok se bo veselil npr. pogleda na krvavečo žival ? a ti nisi kot otrok (verjetno tudi zdaj) rajš videl npr. dva zajčka in se z njima igral ?


LP




Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #18 - 09.04.2003 at 19:24:10
 
mind wrote on 09.04.2003 at 17:30:19:
mah, ten-nej, me res zanima, kateri otrok se bo veselil npr. pogleda na krvavečo žival ? a ti nisi kot otrok (verjetno tudi zdaj) rajš videl npr. dva zajčka in se z njima igral ?
LP


Ne pravim, da se otroci veselijo nad mučenjem in trpljenjem, kar sem hotel povedati je, da otroci (podobno kot živali) s svojo spontanostjo ne morejo biti ravno zgled neke "etike", saj sploh ne vedo, kje je mera, ampak zadeve preprosto preizkusijo - delujejo brez etike (nekaterim se bodo zajčki zdeli pripravni za božanje - druge pa bo zanimalo, kaj imajo pod kožo - nekateri so bolj sočutni drugi pa manj). In že med zelo majhnimi otroki lahko vidimo bitko za pozornost in naklonjenost ter prevlado, ki je popolnoma egoistična in včasih tudi kruta.

Veliko dvoličnosti pa je tudi v govorjenju, da je popolnoma naravno, če volk ujame srno, medtem ko je mesar, ki zakolje kralja živali nemoralen in v tem uživa. Do tega je prišlo skozi proces odtujevanja in polnjenje naših riti - skozi civilizacijo. Ker preprosto stopiš do trgovine in si kupiš zrezek, ki ga je nekdo zate naredil. In za otroke je sedaj piščanček tista lepa rumena puhasta kepica, meso pa nekaj, kar kupi mama v trgovini.


lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #19 - 09.04.2003 at 22:10:37
 
Quote:
Živali nimajo morale in etike, ker delujejo po nagonu, ne po razumu. Razum ima le človek.


Za etiko ne bom govoril.

Morala...hja, če ga moja psička kaj polomi, pride k meni s sklonjenjeno glavo in mislim, da ima moralnega mačka. Torej je to morala?

Razum...če ga ne bi imele, se jih ne bi dalo nič naučiti. Torej razumejo. Torej je to razum?

Nagon...ima človek in žival.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #20 - 09.04.2003 at 22:15:13
 
Quote:
Morala...hja, če ga moja psička kaj polomi, pride k meni s sklonjenjeno glavo in mislim, da ima moralnega mačka. Torej je to morala?

Spoštovanje do gospodarja in strah, da je gospodar ne bi maral. To je vse.

Quote:
Razum...če ga ne bi imele, se jih ne bi dalo nič naučiti. Torej razumejo. Torej je to razum?

Ne, to je nagon za preživetje. Če boš ti vsakič, ko boš hranil psa, zazvonil zvonec, se bo pes na to navadil. Naslednjič bo že priletel ob samem zvoncu, čeprav hrane ni.

Quote:
Nagon...ima človek in žival.

Ampak človek ima poleg tega še razum. Smiley
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Etika in morala
Reply #21 - 09.04.2003 at 22:46:11
 
Mnoge vrste živali imajo več razuma kot ljudje. Da o nagonu niti ne govorimo.
Se pa spomnim, da je nekdo, že precej časa od tega, napisal, da živali nimajo nobenega razuma. Narod preprosto gleda na živali zviška. Kdo ve morda so to tisti spodaj obriti, ker le tako so živalim najmanj podobni. Cheesy  Obenem tudi ni skrivnost, da volkulja lahko nahrani, pokrije, zaščiti dojenčka, enako  kot mati.  Brez razuma?  Come on.

Kdo je leta 1986 v Nemčiji držal dva tedna  dojenčka pri življenju v zaklenjenem stanovanju?  Nemška ovčarka. Zopet brez razuma?

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Etika in morala
Reply #22 - 09.04.2003 at 23:12:25
 
Andres wrote on 09.04.2003 at 22:46:11:
Kdo je leta 1986 v Nemčiji držal dva tedna  dojenčka pri življenju v zaklenjenem stanovanju?  Nemška ovčarka. Zopet brez razuma?

Še sreča, da je bila ovčarka!
A si prepričan, če bi bil ovčar, da bi  tudi znal prehraniti dojenčka?
Pa ne tega razumeti, kot da imajo (pasje) samice več razuma, kot samci   Wink
(le malce drugačno, bolj v zarod usmerjeno kemijo in seveda bolj razvite seske ...)


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #23 - 10.04.2003 at 07:51:43
 
Tole z nagonom smo z jst-om že nekak razdelal.

Nagon ni samo  genetska (matrerialna/kemična/instinktivna) kategorija, ki se odraža skoz čustvene reakcije na določene situacijo v okolju (pri čemer je okolje tud lastno telo). Recmo rajš tko, to je to le način, na katerga se manifestira duh v duši. Čustven plan, na katerem delujejo živali, je  v bistvu enako sofiticran   kot mentalni plan, na katerem se duh manifestira v človeški duši. Tle ni  terminov več/manj, boljše/slabše ipd., ki so plod egocentrične interpretacije  človekove evolucijske univerzalnosti.

Človekov  občutek superironsti izhaja iz njegove univerzalnosti, univerzalnost pa mu daje sposbnost upravljanja z mentalnim planom, sposbnost da misli/razume in da je čustvovanje podredu temu subtilnemu  'filtru'. Etika je ene vrste postopek 'strjevanje' tega mentalnega (kjer je vse možno in dovoljeno) v čustveno/čutno (kjer je nekaj ugodno/lepo/dobro ali pa neugodno/grdo/slabo). Razum/intelekt je sam po sebi neetičen, ker je hkrati 'duh' in etičen, ker je hkrati tud posamična 'duša', ki čuti/čustvuje. Ta dualizem nas mori, ker nam stalno nalaga odgovornost odločanja za prav in narobe (etika), zato se pogosto želimo prepustit instinktom, ki jih imamo v zgodovinskem spominu in ki  jih vidmo pri živalih za dost uspešen čustven odzivnik na zunanje/notranje okoliščine.

Točno to mesto zasedajo religozni sistemi, v katere večni vernikov prelaga tvegano odločanje med dobrom in zlim. Zato religija ne more bit samo razumska kategorija  v filozoskem pomenu, ampak  mora posegat globoko  v čustven plan in na tak način poudarja čustveno komponento etičnosti. Problem religije je, da mora kot sistem stalno 'skrbno tehtat' ta odnos med duhom in dušo in mora stalno ohranjat svojo univerzalost,  če ne se bodisi preveč specializira bodisi  zvodeni  in lahko cele civilizacije pahne v pogubo, tko kot se specializiranim instinktom  ni mogoče prilagodit sprembam v okolju in zato izginjajo manj univerzalne živalske vrste.

Tole organski oz. biologicistični vidik etike sem moral dodat, da se  bomo laže izkopal iz njene behajvoristične interpretacije, ki je po moje samo en njen (pragatični) vidik in ne pokriva njenih duhovnih dimenzij, ki smo jih tud na tem forumu že dost dobr razdelal v kakšnem drgačnem kontekstu.          
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #24 - 10.04.2003 at 09:08:15
 
Quote:
Titud,
torej so živali postale nemoralne zaradi srečanja s človeško kulturo  

Vseeno pa to ostane protiprimer tako imenovane "naravne" etike. Poleg tega sem pri naših prednikih mislil predvsem na opice in na nekatere njihove načine obnašanja.  

Kar pa se tiče krutosti, obstaja več različnih pogledov (zame je zapor vsekakor civilizacijski napredek za razliko od predhodnih kazni - ko je npr. lahko upnik dolžniku odrezal primeren kos mesa ali ko so tatičem sekali roke).


Človek se na naravno etiko po moje ne more sklicevat, ker se etika v naravi kaže samo posamično: srna ma svojo, volk svojo, črv ma svojo, clo paraziti pa  bakterije pa  virusi majo svojo (svojih gostiteljev ne smejo do konca uničit, če ne s tem uničjo tud sebe  Smiley) Človk kot univerzalno bitje ne more potegnt skupnega imenovalca iz vseh posamičnih etik (pa ni važno al so intsiktivno al pa razumsko utemljene) in na tak način nardit seb primerno univerzalno etiko, ker je tud človk posamično bitje, ki rab čist svojo etiko. Res je, da je zarad svojega razuma (tehnološke prevlade) odgovoren praktično za vse živo, ampka za vse živo je odgovoren predvsem skoz sebe (za lastno 'korist'), zato je navadno farbanje samega sebe, da  dela karkoli zarad altruizma, zarad abstarktnega dobrega samega. To početje po moje ten-nej zameri religijam, ki slikajo človeku dobro v nekem absolutnem smislu in ga s tem v bistvu delajo nesrečnega oz. srečnega le pogojno z obljubo odrešitve,  če bo sledil njenim zapovedim o dobrem in lepem. Finta odrešitve  je losanju dualizma oz. losanju osebne  odgovornosti za svoj obstoj, ki ga prinaša zavestno  in sprotno odločanje na podlagi dost nestalnih etičnih načel, zato je najbližja pot do odrešitve, da se ta etična načela  nekam fiksira. Najboljš na kolketivno oblikovne predstave o lepem in dobrem, ki jih sprejmeš (miloma ali silom) za svoja. Problem je v tem, da kakorkoli hitro postanejo ta načela konkretna, ne morejo bit več univerzalna, ker konkretno je lahko samo posamično. Etična načela so tako lahko univerzalna samo skoz svojo subjektivnost, skoz posamično konkretnost, kar pa je paradoks, ki ga religije v svoje kolektivistične sisteme ne zmorjo  vkomponirat in se  zato etični subjektivizem lahko kolkr tolk konkretno prakticira le v ateistični družbi, kakor  se je izoblikovala na zhodu v zadnjih 300 letih.  Z vsemi etičnimo/moralnimi posledicami oz. krutostmi vred, vključno množičnimi morijami, ki jih vse vrerske vojne skupaj doslej niso premogle.  Angry Undecided ???           
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #25 - 10.04.2003 at 10:04:33
 
Po moje krustosti ne gre pripisovati sodobnim etikam ali njihovim pomanjkljivostim, temveč predvsem želji po imeti več ali želji po nečem, ki jo nekatera visoka razvita in najbolj moralna plemena izvajajo še dandanes.

Lep primer je recimo izbiranje "manjšega zla" - v neki etiki "dobrega" se za zlo sploh ne bi smeli odločati, ne glede na njegovo velikost (ampak zato je Sokrat pil strup, Jezusa so pa na križ nabili).

Pri izbiranju manjšega zla je po moje napaka v tem, da sploh ni meril (oziroma se jih ne upošteva) in določitve kaj je najvrednejše. Kar pa seveda ni res. Imamo človekove pravice (mogoče še celo preveč), katere pa so očitno samo mrtve črke na papirju - totalna neumnost. Cena človeškega življenja je pač v primerjavi z ostalimi stvarmi premajhna.

lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #26 - 10.04.2003 at 10:42:45
 
Človekove pravice so tipičen primer poskusa vzpostavitve enih  univerzlnih etičnih načel po religijskem vzoru, ki pa jim  manjka  ravno temeljna religiozna dimenzija: vera v njihovo učikovitost. Te pa ne more bit, ker se sklicujejo na pravice abstrakntega/splošnega  posameznika, ki pa kot tak konkretno sploh ne obstaja: posmeznik je lahko le  pripdanik take pa take religije/ideologije, take in take države in konc koncev čist konkreten in unikaten subjekt.   Razumsko sicer čisto kosnsiteten dokument (bolj kot marsikateri sveti spisi), ki pa nima v seb nobenga čustvenega presežka, ki bi mu dal duhovno dimenzijo in s tem tud na metafizičnem utemljeno avtoriteto. Clo nasprotno, kadar se kdorkoli sklicuje nanje, je treba koj zastričt z ušesi in pogledat, v imenu kašnih pragmatično-sebičnih interesov se na ta univerzlni dokument sklicuje.  

Relativizmu oz. pragmatični izbiri manjšega zla so skor v celot podlegle  vse sodobne religije, zato za folk duhovno tud niso več privlačne. Prava religioznost terja absolutno gotovost, ki jo je zrad tega mogoče dons lažje najt  čist subjektivno, tko kot sta jo morala vsak v svojmu cajtu najt takratna  disidenta sokrat pa kristus.  

Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #27 - 10.04.2003 at 21:19:50
 
"Spoštovanje do gospodarja in strah, da je gospodar ne bi maral. To je vse."

Ali strah ne izhaja iz razuma?

"Ne, to je nagon za preživetje. Če boš ti vsakič, ko boš hranil psa, zazvonil zvonec, se bo pes na to navadil. Naslednjič bo že priletel ob samem zvoncu, čeprav hrane ni."

Ča sva midva soseda in ti bom pomahal in ko boš prišel bova spila pivo. In vsakokrat, ko ti bom pomahal boš prišel in bova pila pivo. Se boš navadil. In potem ti bom enkrat pomahal in boš prišel in jaz ti ne bom dal piva. Kljub temu boš prišel, ker ne boš vedel, da ne bo piva. Pa imaš razum.


"Ampak človek ima poleg tega še razum."

Večkrat nima razuma, da bi razumel žival.

LP Harry


Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #28 - 11.04.2003 at 00:17:39
 
Quote:
Ali strah ne izhaja iz razuma?

Ne. Razum premaga strah.

Quote:
Ča sva midva soseda in ti bom pomahal in ko boš prišel bova spila pivo. In vsakokrat, ko ti bom pomahal boš prišel in bova pila pivo. Se boš navadil. In potem ti bom enkrat pomahal in boš prišel in jaz ti ne bom dal piva. Kljub temu boš prišel, ker ne boš vedel, da ne bo piva. Pa imaš razum.

Jasno. Ampak to še ne pomeni, da sem deloval po razumu. Smiley
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
tomi
5
*****
Offline

Kaj pa če je vse RES???

Posts: 519
MB
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #29 - 11.04.2003 at 01:07:44
 
Quote:
In potem ti bom enkrat pomahal in boš prišel in jaz ti ne bom dal piva. Kljub temu boš prišel, ker ne boš vedel, da ne bo piva. Pa imaš razum.


Kako lahko govoriš takšne ne-etične/moralne krutosti??!
In ti bi rad bil nekakšen etik? Da mahaš sosedu le da bi preizkusil njegovo slo po pivu... Groza..
Sosed pa bo itak uporabil razum, ko bo videl, da ni več piva in se bo tvojemu mahanju na daleč ognil...  Grin
Back to top
 

Pametni razpravljajo o idejah,&&povprečneži o dogodkih,&&omejeni pa o ljudeh. &&(Hyman Rickover)&&
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4