Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 16436 times)
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #30 - 11.04.2003 at 07:39:34
 
Quote:
Jasno. Ampak to še ne pomeni, da sem deloval po razumu.


Jasno, da si deloval po razumu, ker si razmišljal, sosed mi maha naj pridem na pir, žena gleda čez okno in je jezna, ker ve, da ne bo ostalo samo pri enem piru in si vedel, da te bo nazjala, ko boš prišel domov in si kljub temu prišel. Torej si najprej razmišljal. Grin

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #31 - 11.04.2003 at 07:41:43
 
tomi wrote on 11.04.2003 at 01:07:44:
Kako lahko govoriš takšne ne-etične/moralne krutosti??!
In ti bi rad bil nekakšen etik? Da mahaš sosedu le da bi preizkusil njegovo slo po pivu... Groza..
Sosed pa bo itak uporabil razum, ko bo videl, da ni več piva in se bo tvojemu mahanju na daleč ognil...  Grin


Tomi, sam ti ne veš, da je v kleti robe za špricerje kolikor hočeš. Grin

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #32 - 11.04.2003 at 09:07:31
 
Quote:
Ča sva midva soseda in ti bom pomahal in ko boš prišel bova spila pivo. In vsakokrat, ko ti bom pomahal boš prišel in bova pila pivo. Se boš navadil. In potem ti bom enkrat pomahal in boš prišel in jaz ti ne bom dal piva. Kljub temu boš prišel, ker ne boš vedel, da ne bo piva. Pa imaš razum.


Zakaj naj bi blo neetično, da nism  dobil piva, saj mi tud prvič nism pršov k teb zarad piva? Relativnost take etike se kaže tud v tem, da je blo pogojevnje naslednjih obiskov z mojim  pričakovanjem, da bom pr teb dobil  pivo,  neetično dejanje s tvoje strani do moje žene. Čeprav je blo po drug stran s stvoje strani gledano čisto etično, saj zakaj se pa ne bi imela oba bolj fajn, saj se imam  očitno tud jest bolj fajn, kot pa če bi šel domov k ženi. Pa spet po drugi strani pa pet ni etično, da me zavajaš z alkoholom (takšnim ali drugačnim), pred katermu je moja žena dolgoročno brez konkurence?

Evo v take etične dileme se človk lahko hitr zaplete, če si se pri sicer razumnem odločanju priseljen zanašat  na tak  etični relativizem.

Relgiozna etika ma  zato bolj fiksno določene predpostvke, ki problem etičnega relativizma maksimalno odpravjo tako,  da  razumu pustijo minimalno  polje za  odločanje. Seveda so tud te predpostavke zlo sugestivno vzpostvljene: sledijo nagonom, hkrat  pa imajo imajo opojno privlačnost z odvisnostjo vred (čist podobna vaba kot jo uporabljaš s pivom in unim neomejnim virom užitka in veselja v kleti).  In ko postanem  religiozni odvisnik, ko se okusu slast blaženosti,  sem  šele primeren material za spejemanje in izvajanje   moralnih restrikcij,  s katerimi mi je  pogojena pot v obljubljeno  blaženost ( tko sem je še naprej hodu k teb in ne k ženi,  četud pr teb ne bom dobu piva, saj si dal namig, da  maš v kleti neizčrpen vir blaženosti Smiley).

Mater, tole tole po svoje priredu. Bi skor moral dodat, da je vsaka pobnost s konkernimi osebami je zgolj naključna in nenamerna. Wink    

 
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Etika in morala
Reply #33 - 11.04.2003 at 11:47:30
 
o morali in etiki je dobr povedu kononenko zadnjič na tv piki.
on pravi da današnja znanost privzema da je vesolje, zemlja in človek nastalo naključno. in ker to privzema znanost, je to splošno sprejeto dejstvo.
dočim, to da je vse to posledica naključja (v kar nas še kar prepričujejo, čeprav tisti znanstveniki ki še raziskujejo in ne spijo na strih lovorikah že vedo da temu ni tako) ima za direktno posledico to, da življenje nima namena. in če življenje nima namena, potem etike in morale ne zmoremo začutit, ampak jo samo upoštevamo skozi prvila - zakone. in če je temu tako potem vse odpade, saj postane edini cilj in namen življenja preživetje, odpade ekologija ... odpade vse kar sledi iz tega da obstaja namen in da obsaja bog. ko to vse odpade, pridemo tja kjer smo. v dreku. eni v večjem drugi v manjšem. skupni drek pa samo raste. dobr po eni strani se zmanjšuje, po drugi pa je sproti poskrbljeno da se precej bolj veča taisti kup, kup izpod katerga se zelo malo vidi.
in smo v temi ...

drgač pa ... kolkr jest štekam je etika bolj intuicija scena ... vest bi lahko reku ... po domače navodila višjega jaza jazu. se reče ... izhaja iz božjih zakonov, ki so nekako nespremenljivi.
dočim morala, ona izhaja iz človeških ugotovitev. moralne norme je zapisal človek, ne bog in te se s časom spreminjajo. da sta bla 2 pedra skupi je blo pred časom popolnoma nemoralno, danes temu več ni tako, čez čas bo to čist 'sedlo' v moralne norme.
morala je poleg tega da je zapisana v knjigah ipd zapisana tudi v naših vzorcih ... se reče ... mi po teh moralnih načelih delujemo ... in jeba nastane ko se ti vzorci srečajo z navodili boga.
se reče ... nekatera moralna navodila/pravila, moralni vzorci niso enaki božjim pravilom in tu se najočitneje opazi dvojnost, ki povzroči izpraševanje sebe.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #34 - 11.04.2003 at 11:47:37
 
In začaran krog je sklenjen. Torej v tvojem primeru, Titud, ne šteje več morala, kajti zavedaš se, da boš imel moralnega mačka, razum ti govori, da ne hodi k meni, vendar kljub temu greš, ker te vleče tista opojnost iz kleti. Grin Ignoriraš razum, ignoriraš moralno odgovornost do žene, ravnaš se le po nagonu, ki te neustavljivo vleče v mojo klet. Shocked

Je pa problem, če ne maraš špricerja in konzumiraš le pivo. Roll Eyes

Tudi tule je vsa podobnost z resničnimi osebami zgolj naključna in nenamerna. 8)

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #35 - 11.04.2003 at 13:23:24
 
Ta glaven problem odpora znastvenih krogov do  etike, s katero  hoče kononeko kot znastvenik okužit   znanost, je v tem, da bi taka etika znanost 'prekvasila'. To pomen, da bi znanost sama postal čist ena druga kvaliteta, da bi bla osnovana čist na eni drugi paradigimi, kot je zdej.  

So zanimive ene študije, da je večina sedanjih znanstvenikov v bistvu vernih, verjamejo v en končni pravzrok in kozmični red,  večina clo v boga, ampak pri znanstvenem delu jih to ne 'ovira' oz. jim le pomaga premostit klasično zanstvenikovo travmo, da se vsega pač ne da odkrit, da bo zmerom še kašna  skrivnost.

Po moje zato v kononekovem smislu sploh ne gre za to, da bi se pri znanstvenem delu  bolj 'oziral' na kakšno krščansko al pa drugo etiko. Gre za to, da bi znanost sama izhajala iz mističnega uvida, ki bi ga  vsak potencialen znastvenik opravu  v seb in na temu  celostnimu spoznanji  utemljeval svojo znanstveno dejavnost. To nikakor ne bi bil le racionalni premislek ampak bolj ene vrste razodetje, kateremu bi sledil  pri svojem znanstvenem delu.  Iz takega razodetja izhaja njegov prjatu mitja peruš  in še nekateri sicer  akademsko izobraženi medicinci, ki na človeka gledajo holistično.

Take etike ni mogoče zapisat, jo zapovedat in se je držat, do take etike bi pravzazprov moral  vsak sam prit. V tem smislu  taka etika zanika kolektivistična izhodišča npr. krščanske etike in je kot  taka bolj dedič prosvetljenskega subjektivizma, ne pa tud njegovga relativizma, saj se etično fikisira pravilnost  notranjega mističnega  uvida, ki je bolj značilen za etiko orinetalskih religioznih sistemov.  Taka etični subjektivizem je prazprav posledica fizikalnih, kognitivnih in drugih spoznaj sedanje znanosti, zato je nova etika tkorekoč vitalna potreba znanosti same.

Nosilci zahtev po spremembi znanstvene  paradigme, ki je nujna  za njen lasten  nadljani razvoj, so pravzaprav fiziki od ajnštajna naprej, najbolj pa jo zavirajo tisti, ki jim je etika tkorekoč osnovna znanstvena preokupacija: družboslovci in dušeslovci, v ključno s psihologi in filozofi. Večina jih tako etično paradigmo ignorira ali pa se ji izogibajo, edin odziv sem jest doslej  zasledu od tomca, ki je  opozoru na naivnost perušove  etiko. Prazprav na pasti take etike, ker jih tomc kot družboslovc pač vidi boljš in je po moje prov, da je s svojo kritiko  brzdov   kakšna preveč naivna pričakovanja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Karmena
Ex Member




Re: Etika in morala
Reply #36 - 11.04.2003 at 14:35:33
 
Človek gre v svojem razvoju skozi duhovna stanja zavesti od ovce do "božjerealiziranega" duha. Živali so najmanj brez besed na tej poti. Etika je sistem vrednot njegove superiornosti, tako duha nad telesom kot človeka nad planetom. In morala prav tako. Človek naj bi vseboval nekaj  ponižnosti, odprtosti relativnosti, izničenju ega, kar izkuša v okoliščinah krize pod deluzijo egocentrične duhovne veličine. Duh je definirana zavest, ki ne mutira oz. energija, ki se ne izniči. Lahko pa spremeni obliko.

Ta duh ni lasten nobeni religiji. Vsaka vera "mi smo v pravu, oni so v zmoti" postane vojna, etnično čiščenje, genocid. "Krivda" človekovega duhovnega pada je fundamentalni pogoj odnosa človeka do človeka in do samega sebe na vseh nivojih realnosti. Sistem vrednot torej diktira specifične psihološke posledice njegove vloge, vpliv na posameznika je največkrat podcenjen. Bog naj bi bil razumljen kot razvijajoča se sila nasproti neločljivo perfektni.

Pred dvainpol tisoč leti so bili pedri povsem normalen del grške družbe, tudi duhovni učitelji so bili v večini pederasti.

Karmen




Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #37 - 12.04.2003 at 10:17:25
 
Po moje je ravno listina o človekovih pravicah pomemben poskus vzpostavitve neke humanistične etike, ki je utemeljena predvsem na človeku kot posamezniku - saj poskuša določiti pravice, ki naj bi jih imelo vsako človeško bitje. Problem je po moje v tem, da so določene preveč legalistično (ni ga grozodejstva, za katerega se ne bo našel vsaj en pravnik, ki ga bo zagovarjal in pravno opravičeval) - zato zapadejo pod vladavino prava, kjer pa kljub načelu enakosti pred zakonom še vedno velja geslo kolikor moči, toliko pravic.

Kar pa se tiče znanstvenikom ne gre toliko za vprašanje naključnosti nastanka vsega, kot za pomanjkanje humanistične izobrazbe - etika je utemeljena v svobodi delovanja ne na nujnosti. Znanost, kot izzivanje razpoložljivega vsega išče predvsem nujne povezave, medtem ko nam etika govori o svobodi našega delovanja. Etika in morala sta višek svobodnega delovanja, kjer se (paradoksno) svobodno odpovemo določenim prednostim, ki nam jih omogoča delovanje izven morale. Z moralnostjo se na račun večjega dobrega (prostovoljno) odpovedujemo svojim prednostim.

Znanost pa išče nujne povezave, ki naj bi postale zakon, gre za iskanje takih postopkov, s katerimi lahko sprožimo točno določene učinke - v znanosti in tehniki ni nobene etike. Rrazne profesionalne etike so bolj cehovska pravila in kot taka z znanostjo in tehniko samo nimajo nobene veze - ponavadi je znanost pred etiko in moralo, saj se zlo njenih učinkov (negativne posledice) lahko pokaže precej kasneje.

Zato sta etika in morala nad religijo, saj kot taki (svobodni odpovedi določenih prednosti v imenu dobrega) ne potrebujeta nobenega drugega utemeljevanja in garanta (ni potrebe po vsemogočne bitju, peklu, nebesih, kazni, nagradi, karmi . . .), gre za svobodno odločitev za dobro in proti vsakemu zlu.


lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Karmena
Ex Member




Re: Etika in morala
Reply #38 - 12.04.2003 at 11:12:33
 
Ločiti prav od narobe je isto kot najti etiki primernejše mesto v naravi in družbi.  Vsak  razvoj zahteva nazadovanje ali vsaj onemogočanje obstoječega stanja.

Zagotovo pa virusi, bakterije in paraziti nimajo svoje etike. Za preživetje niso bili primorani razviti imunskega sistema, razmnožujejo se nespolno in s kloni. Nimajo idealov in po božje podob. Ne poznajo dvojnosti , problemov superiornosti ali kakšnega razvoja oz. dinamike ločitve in združevanja.

Karmen





Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #39 - 12.04.2003 at 11:30:11
 
Družba pa je narava človeka Wink



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Etika in morala
Reply #40 - 12.04.2003 at 21:59:50
 
t wrote on 12.04.2003 at 11:30:11:
Družba pa je narava človeka Wink

uživajte!

Aha, oni Karl Jaspers, pa Hana Arendt, pa podobni zahodnjaki, ki so nekaj o pogojenosti bluzili da o vseh vzhodnjakih ki so dosti napisali in povedali o tem, so bili pa po tvoje pravi bedaki, ten-nej, ali kako?

lp bp

P.S. Ekonomija pa je narava družbe Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #41 - 13.04.2003 at 14:26:07
 
Seveda smo vsi vpeti v neke vzročne zveze, ki jim lahko rečemo nujnost ali pogojenost. Kljub temu pa se v svojemu življenju nenehno soočamo s svobodo izbire (čeprav jo lahko reduciramo na banalno levo-desno, navzgor-navzdol, dobro-zlo) in na tem polju svobodne izbire se lahko dogaja etika, če nimaš svobode izbiranja etika ni možna (oziroma o njej nima pomena razpravljati).


lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Etika in morala
Reply #42 - 13.04.2003 at 23:45:58
 
Ten-nej,

Jest vidim svoje polje svobode tudi v tem, čemur pravi Jaspers >>Human Condition<<, in kar ti  poimenuješ kar >>nujnost<<.

Se mi zdi, da se tako etika, kot moje delovanje morata začeti že veliko prej, kot z izbiro. Prav skozi izbiro, moja svoboda lahko postane nujnost in ni več svoboda, kar lahko opaziš na vsakih volitvah in referendumu, ko izbiraš manjše zlo.

Kaj pa lahko sploh pride pred izbiro? Določitev okvirja izbire, zamejevanje, ločevanje, kategoriziranje, razumevanje. Vse tisto iz česar nastane izbira. In je prav tako polje moje svobode in mora biti zato tudi vključeno v kakršnokoli etiko.

Pripravljeni okvirji izbire me dostikrat spomnijo na tisto Zen koano, ko mož visi na veji drevesa nad prepadom in se samo še z zobmi drži za vejo. Mimo pride popotnik in ga sprašuje  o smislu Bodidharmovega potovanja na zahod. Kaj nas si izbere, naj razsvetli popotnika in se pogubi, ali naj prepusti popotnika samemu sebi, sam pa naj poskusi rešiti sebe?

Mogoče bom zaradi svojega pojmovanja svobode enkrat tudi slabo končal, ker bom trčil ob kakšno posebej veliko in močno >>avto-rit-teto<<.

No, kakorkoli, lepo se imej,

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #43 - 14.04.2003 at 00:47:54
 
Kaj pa Sartre pa obsojenost na svobodo?


lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Etika in morala
Reply #44 - 14.04.2003 at 08:45:18
 
Karmen, če te prav razumem, je etika oblika realizacija duha. Pri evolucijsko 'niže' razvitih  oblikah življenja pač tiha in direktna, pri čoveku pač skoz božje realizirano obliko  zavesti. S primerom  bakterij/virusov sem hotu povedat, da imajo oni čist enako superiorno  egostično 'zavest', da bi zavladale planetu, samo majo eno inhibicijsko 'etiko', ki prepostvalja, da vsega pa le ne smejo seb podredit, če ne si bodo odžagali vejo, na kateri sedijo. V tem smislu je debata o tem, a si ne morejo ali si nočejo brezpredmetna, če  predpostvaljamo, da so tko al tko oblika realizacije duha, ki je hkrat vse skupaj in realizacija samega sebe skoz vsako posamična obliko. Tko kot je v bistvu brezpredmetna diskusija o tem, a si človek zavestno, sklicujoč se na etiko, ne iztrebi vsega kar ga potencialno ogroža v njegovi samorealizaciji, al pa tega ne nardi zarad  molčeče/nezavedna oblike te inhibicije, ki jo kot živo bitje najbrž deležen enako kot navadna bakterija.

Religija po moje išče ravnotežje med prvim in drugim: sklicuje se na prisotnost tega molčečega duha v človeku, ki mu daje zavestno in zavezujočo  obliko skoz moralo. Morala je v tem smislu omejujoča in prepovedujoča (ima vlogo inhibicijskega instinkta), lepo pa je bil  ta religiozni proces transformacije  etike v moralo prikazan skoz mojzesov prejem desetih zapvedi na gori sinaj.

Notranja pogojenost etike po moje tko ni vprašljiva, vprašanje je, kaj z njo počet,  če nima svoje forme v obliki morale. Sarter je kot eksistencialist  izhajal človekove obsojenosti  na svobodo zato, ker se je  človek osvobojen spon restriktivne, religiozno utemeljene morale zateku v objem morale, skunstruirane na izključujočih ideologijah (nacizem/kapitalistizem/marksizem). Ekistencialisti so hotl ta beg 'od' svobode presumert v pot k  svobodi 'za'. Tle so seskliceval na tko abstraktna/molčeča etična načela kot so ljubezen, solidiranost, mir, sožitje..., ki niso temeljila na restrikciji  ampak  so omogočala precej bolj neartikulirano afirmacijo  pozitivnih čustev. Taka afirmacija je bla hkrat revolt proti malomeščanstvu, potrošniški metaliteti in tedanjim resetriktiovnim ideogijam. Zgodila so se masovna uživaška gibanja od rokenrola do hipijestva in revolta '68, ki se dons kažejo skoz ekološka in post moderna new age duhovna gibnja.

Za postmoderno  etiko je torej značilno, da je moralno ohlapna, a trdna skorajda na živalski/instinktivni ravni, za razliko od moderne, ki je bla etično 'prazna', a restriktivna na moralnem področju, kar se je odrazilo predvsem v vladavini prava in ideologije.  Ten-nej, tebe pri postmoderni etiki očitno moti ta močna  etična determinirnost, ki jo dojemaš kot restrikicijo pri svobodni izbiri. Moram rečt, da tud jest koj zastrižem z ušesi, ko kdorkoli v imenu te ali une duhovne smeri, začne moralizirat pa svoja stališča vsijevat drugmu kot zakon. Tle za zasčito ene  civilizacijsko pridobljenih pravic do  svobodne izbire dosežki modernega prava  ziher prav pridejo. Jest se zato tud ne bojim, da bomo v naši civilizaciji sklicujoč se na etiko zabredl nazaj na religiozen moralizem bušitičnega tipa al pa kakšnega drugega ideloško fundamentalitičnega tipa.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4