titud
5 p
   
Offline

Zaznavanje mističnega je vir vsake prave znanosti.
Posts: 6736
Markomur
Gender:
|
Karmen, če te prav razumem, je etika oblika realizacija duha. Pri evolucijsko 'niže' razvitih oblikah življenja pač tiha in direktna, pri čoveku pač skoz božje realizirano obliko zavesti. S primerom bakterij/virusov sem hotu povedat, da imajo oni čist enako superiorno egostično 'zavest', da bi zavladale planetu, samo majo eno inhibicijsko 'etiko', ki prepostvalja, da vsega pa le ne smejo seb podredit, če ne si bodo odžagali vejo, na kateri sedijo. V tem smislu je debata o tem, a si ne morejo ali si nočejo brezpredmetna, če predpostvaljamo, da so tko al tko oblika realizacije duha, ki je hkrat vse skupaj in realizacija samega sebe skoz vsako posamična obliko. Tko kot je v bistvu brezpredmetna diskusija o tem, a si človek zavestno, sklicujoč se na etiko, ne iztrebi vsega kar ga potencialno ogroža v njegovi samorealizaciji, al pa tega ne nardi zarad molčeče/nezavedna oblike te inhibicije, ki jo kot živo bitje najbrž deležen enako kot navadna bakterija.
Religija po moje išče ravnotežje med prvim in drugim: sklicuje se na prisotnost tega molčečega duha v človeku, ki mu daje zavestno in zavezujočo obliko skoz moralo. Morala je v tem smislu omejujoča in prepovedujoča (ima vlogo inhibicijskega instinkta), lepo pa je bil ta religiozni proces transformacije etike v moralo prikazan skoz mojzesov prejem desetih zapvedi na gori sinaj.
Notranja pogojenost etike po moje tko ni vprašljiva, vprašanje je, kaj z njo počet, če nima svoje forme v obliki morale. Sarter je kot eksistencialist izhajal človekove obsojenosti na svobodo zato, ker se je človek osvobojen spon restriktivne, religiozno utemeljene morale zateku v objem morale, skunstruirane na izključujočih ideologijah (nacizem/kapitalistizem/marksizem). Ekistencialisti so hotl ta beg 'od' svobode presumert v pot k svobodi 'za'. Tle so seskliceval na tko abstraktna/molčeča etična načela kot so ljubezen, solidiranost, mir, sožitje..., ki niso temeljila na restrikciji ampak so omogočala precej bolj neartikulirano afirmacijo pozitivnih čustev. Taka afirmacija je bla hkrat revolt proti malomeščanstvu, potrošniški metaliteti in tedanjim resetriktiovnim ideogijam. Zgodila so se masovna uživaška gibanja od rokenrola do hipijestva in revolta '68, ki se dons kažejo skoz ekološka in post moderna new age duhovna gibnja.
Za postmoderno etiko je torej značilno, da je moralno ohlapna, a trdna skorajda na živalski/instinktivni ravni, za razliko od moderne, ki je bla etično 'prazna', a restriktivna na moralnem področju, kar se je odrazilo predvsem v vladavini prava in ideologije. Ten-nej, tebe pri postmoderni etiki očitno moti ta močna etična determinirnost, ki jo dojemaš kot restrikicijo pri svobodni izbiri. Moram rečt, da tud jest koj zastrižem z ušesi, ko kdorkoli v imenu te ali une duhovne smeri, začne moralizirat pa svoja stališča vsijevat drugmu kot zakon. Tle za zasčito ene civilizacijsko pridobljenih pravic do svobodne izbire dosežki modernega prava ziher prav pridejo. Jest se zato tud ne bojim, da bomo v naši civilizaciji sklicujoč se na etiko zabredl nazaj na religiozen moralizem bušitičnega tipa al pa kakšnega drugega ideloško fundamentalitičnega tipa.
|