Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 11
(Read 54587 times)
DolpHiN
3
***
Offline

A wet kiss to you 2 :)

Posts: 112
Slovenija, maribor
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #45 - 07.08.2002 at 15:07:32
 
hmmm a se masturbacija ko sta dva v vezi šteje kot nezvestoba ???

jaz osebno tudi ko sem v vezi, velikokrat sam poskrbim zase... pač je tako da včasih imam dan ko sem precej spolno nabit... ampak nisem nikdar gledal na to kot na prevaro...

nezvestoba ? hmmm
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #46 - 13.08.2002 at 08:53:04
 
Bi mogu vprašat seksologe.
Odvisno na katero osebo takrat misliš... če misliš na ljubljeno, mislim, da ni to prav nobeno varanje. Pisali so že tukaj gori, da takrat ne smeš misliti na nobeno določeno osebo, ampak samo nase in na svoje telo...jaz tega nisem ravno najbolj razumela, mi je nekam tuje...kako ne misliti na nič? Brez domišljije vendar ne gre...kaj vem; Drugače pa je lepše in še boljše, če svojo energijo prišparaš za ljubljeno bitje, bosta uživala oba. Mar ni to lepše?
lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #47 - 13.08.2002 at 10:16:41
 
Saj ne, da bi se šel tle kašnega purista, ko prekinjam tole razpravo,  ampak sem pred meseci, ko sem to temo odprl, hotu opozorit  na en erotičen naboj, s katerim je prežeto  duhovno oblikovanje sveta v smislu "Duhovni kreator si poželi vsega v svetu, ki mu vlada. V njegovi ustvarjalnosti naj bi bil  en erotični naboj, ki mu ga ni pametrno očitat, ker mu s tem kratiš tud ustvarjalnost".

V nadaljevanju teme smo odkrili, da je med vzgibi, zakaj se kdo ukvarja z duhovnostjo, pogosto prav erotika.  Duhovenži (predvsem uradni), zlorabljajo to erotično famo, ki se drži duhovnosti, predvsem kot  sredstvo (krinko) za zadovoljevanje posvetnih sexsuklani potreb, posvetni ljudje pa bežijo v duhovnost iz bojazni ped erotiko ("religion is only a fear of sex").

V drugih topikih smo  prek odnosa do sexa, skoz odprtost in blokade, skušal opredelit njegovo vlogo v enem širšem duhovnem dozorevanju posamaznika.

A bi se dal to tukaj  nekako povezat? Miro je ugotovu,
da

Quote:
Po mojem pa ima erotika svoje mesto tudi v duhovnosti, in sicer v vseh svojih oblikah. Na vsak način je vredna raziskovanja, pa ne samo teoretičnega.    

 
pa smo prišli tle  do mastrubacije, ki da je/ni prevara. Koga pred kom?

Pejmo naprej.

A je mogoče z erotiko varat tud sebe? Kako ohranit njen kreativen naboj in kako se obvrovat pred njeno močjo  destrukcije. Da te pelje k enosti v seb pa z drugimi, ne pa od sebe pa nad al pa pod druge? Kako ji zaupat, se ji prepustit? V teorij in praksi.        
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #48 - 13.08.2002 at 11:00:24
 
Mogoce je to podobno kot v odnosih z ljudmi?
Zaljubljena v zivljenje
ljubim zivljenje

to definitivno je erotika. Ko recem zaljubljena sem v zivljenje, cutim to telesno, custveno, umsko, duhovno...celo me preplavlja nekaksen eroticen obcutek povezanosti in ta obcutek je tako mocan, da dobesedno nosi...mocejsi je od mene.
Pri ljubim zivljenje je obcutek podoben, vendar globlji, trdnejsi in obvladan.

Zivljenje sem vzela samo za primerjavo, kako lahko navezemo odnos na nekaj precej neoprijemljivega in duhovnega.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #49 - 14.08.2002 at 10:35:07
 
Quote:
Zivljenje sem vzela samo za primerjavo, kako lahko navezemo odnos na nekaj precej neoprijemljivega in duhovnega.


Po moje bi dobr zadela, devi, ker če bi imela v mislih življenje v svoji konkretni splošnosti. Tako,  da ima vse dimenzije/plane/nivoje tud  posamezno  noter vključene, ne pa da si izpostavla samo njegovo duhovno dimenzijo.

Za fizični aspket življenja namreč velja, da ma življenje v seb, če izžaeva eno težnjo po svoji repropdukciji. Tako skorajda nujno fizično izžareva en erotični naboj, sexipilnost po domače povedano. Drugi nivoji se zarad svoje 'duhovnosti'  svoje miniljivosti ne zavedajo al pa jo nočejo priznat, zato svoje vitalnosti pa kreativnosti pri zapisovanju samega sebe večnosti morda  niti ne želijo  čez erotiko kazat, je to zanje preveč zemeljsko omejujoče početje. Ampak, smola človeška, smo eno z duhom, zato se duhovna kreativnost trud v fizičnem planu skoz erotičen naboj kaže, čeprav fizično telo s tako sexipilnostjo nima kaj počet, je nima kam usmert pa potešit. Ampak signal je signal, ga ni mogoče preklicat in če se mu putiš vodit prideš počas pač do tega, da  te zemeljska   sexualnost  ne more potešit, pa če bi seb pa drugumu še tolk rad ustregu.

Duhovna pa fizična strast (če je prava) se skratka iz istega vira napajata, ju erotični naboj poganja, ni pa nujno, da imata skupen objekt poželenja. Oz. ni nujno, da vedno. Ker teh procesov drugi ne zastopjo, ponavad pa niti mi sami ne, smo  razklani pa razočarani pa nerazumljeni pa zafrustrirani pa  kar je še tega, dokler  erotičnega naboja v seb čist ne zamorimo in nas vseh zamorjenih res ne vznemirja nč več. A pa, kar je še slabše,  starsti z zlorabami  pa z manipuplacijijami začnemo  kompenzirat.

Zdaj se je pa za vprašat, devi, ali ni morda premalo  življenje v le v  eni neoprijemljivi pa duhovni varianti  ljubit? A nima  ravno življeneje vseh dimenzij v seb?  A ne bi morala jemat  življenja rajš  v svoji totalnosti, kot tisti skupen objekt ljubezni, ki pritegne in razelektri  erotični naboj skoz vse  svoje dimenzije?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #50 - 15.08.2002 at 10:36:10
 
Dobro si tole analizo speljal, titud.
Se mi pa nekak zdi, da imajo vsi nivoji na nek nacin neko teznjo....hm, po reprodukciji...pa izrazanju sebe skozi sebe, ustvarjalnosti. A ni bog nasel sebe skozi ustvarjanje, in ustvaril je nas...vsak otrok, je reprodukcija, je ustvarjalnost, je nek notranji odriv po sirjenju in nadgradnji. A je to tud erotika, sej je navezana na odriv po reprodukciji...a ni?

titud wrote on 14.08.2002 at 10:35:07:
Zdaj se je pa za vprašat, devi, ali ni morda premalo  življenje v le v  eni neoprijemljivi pa duhovni varianti  ljubit? A nima  ravno življeneje vseh dimenzij v seb?  A ne bi morala jemat  življenja rajš  v svoji totalnosti, kot tisti skupen objekt ljubezni, ki pritegne in razelektri  erotični naboj skoz vse  svoje dimenzije?  


Bi rekla, da je kar prav, da ljubimo zivljenje v njegovi celoti, ker mislim, da odvecnih stvari na tem svetu tako ni in ima tudi materialna stran zivljenja svojo vlogo in svoj plemeniti smisel. Sej z izkljucevanjem ne mores doseci celostnosti in resnicnega zavedanja zivljenja ki ga zivis in ki zajema vse nivoje.
Ampak kako na to erotiko zdaj gledat, kaj z njo si zacet, jo je treba vzet za svojo, izrazat skozi sebe...hkrati pa lahko imas tukaj, tak ko do vsega v zivljenju, en odnos. In pol lahko ta odnos opredelis po kvaliteti in sirini in mogoce lahko tudi tukaj reces: ljubezen do zivljenja in njegovo obcutenje se je zacela preko sexualnosti in fizicnega zaznavanja zivljenja, zdaj pa obcutim globljo ljubezensko povezanost skozi ustvarjanje in je koncni cilj tisto najgloblje in najsirse sprejemanje in obcutenje vsega v zivljenju, ki bo temeljilo izkljucno na socutju do vsega zivljenja okoli mene.
A mislis, da je tak?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
cleo
3
***
Offline

življenje je čudovito

Posts: 118
Ljubljana
Gender: female
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #51 - 16.08.2002 at 10:47:03
 
Devi, devi....

Lahko da je tak, ampak erotika je lahko tudi nekaj povsem drugega...v ožjem smislu...če pa erotiko razumeš na splošno....se čisto strinjam s tabo...

Prov en lep  Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #52 - 23.08.2002 at 12:56:33
 
Quote:
Ampak kako na to erotiko zdaj gledat, kaj z njo si zacet, jo je treba vzet za svojo, izrazat skozi sebe...hkrati pa lahko imas tukaj, tak ko do vsega v zivljenju, en odnos. In pol lahko ta odnos opredelis po kvaliteti in sirini in mogoce lahko tudi tukaj reces: ljubezen do zivljenja in njegovo obcutenje se je zacela preko sexualnosti in fizicnega zaznavanja zivljenja, zdaj pa obcutim globljo ljubezensko povezanost skozi ustvarjanje in je koncni cilj tisto najgloblje in najsirse sprejemanje in obcutenje vsega v zivljenju, ki bo temeljilo izkljucno na socutju do vsega zivljenja okoli mene. A mislis, da je tak?




Erotika en smisu pa pomen sigurno ma, je en odnos do nečesa. V naši mentaliteti pa je smo iz nje naredli eno blago, ki se konzumira, ki se da nadgradit, če se vanjga 'vlaga'. In če ta odnos  razširiš na celotno življenje, moraš v to, da deluješ erotično,  dost vložit, da bo  življnje 'padlo' nato, da ga boš z enim erotizom obvladal. V tem smislu jest razumem našo popačeno predstavo o tem, da če bomo življenje zerotizirali  tud v duhovnem smislu, ga bomo 'obvladali'. Da smo kot kakšne pubertetnice, ko odkrijejo svojo sexipilnost in mislijo, da bo cel svet padel nanje (od vrstnikov in vrtsnic  prfoksov v šoli do ateka pa mamice in vsake ptičke na veji cvetlice na polju). Če ne direkt, pa s kakšno nedolžno prevaro ali pomočjo (šminko, modo, spogledovanjem, ..)

Erotika kot  sredstvo, s katerim bi podredil svojo duhovno kreacijo, pa če je to cel svet v svoji psihofizični pojavnosti, ni to, na kar bi si jest želel posedovat kot kreator. Razgalsitev enega ljubezenskega odnosa do sveta je po moje samo finta, s katero  bi si svet želu podretit, ga prinest okrog, da ti bo ljubezen vrnu. Je  ene vrste duhovna mastrubacija, ki bi me morda zadovoljila, a pustila praznega. Jest erotike, ki jo   bi jo tud sam zavidal enemu duhovnemu kreatorju, tle ne vidim, devi, sorry.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Erotika v duhovnosti
Reply #53 - 24.08.2002 at 00:01:33
 
Hi,

Erotika v duhovnosti je morda vredu zadeva, samo mislim, da je erotika kot taka vezana in po mojem mnenju mora biti vezana samo na fizicni plan. Zdej, ce je nas duhoven namen obvladovati samo fizicni plan, potem zna to biti OK..., ceprav v bistvu niti nisem prevec preprican v to, ker v tej smeri v bistvu sploh se nisem dosti razmisljal.

Tisti,  ki pa ljubezen do zivljenja enaci z eroticnostjo zivljenja, eroticnostjo do zivljenja, al kaj jest vem kaj, pa je po moje malce pomesal pojme...

Zdej, duhovnost pa naj bi bila sinteza vec planov. Eden od standardov npr. Custvenega plana, ki je direktno nad Fizicnim planom je Lepota. Tisti, ki zeli v Custvenem planu iskati erotiko bo po mojem mnenju kmalu zasel v tezave.

Namrec, niso npr. tradicionalni opisi vil, dev in ostalih naravnih sil kot prekrasnih deklic neopisljive lepote zato, ker so te sile same po sebi eroticne, sexy itd., itd.  Bog ne dej...
Njihova za nase zemeljske oci silna lepota je zgolj odsev oz. simbolika njihove naravne svetosti, cistosti kot take, ki jo nas podzavestni um zazna in prevede v skladu s standardom, ki vlada v Custvenem planu.  To je Lepota. Namrec, Custveni plan se v nasem zavestnem umu oglasa s simboli in bolj ko ti simboli predstavljajo cistejso silo, lepsi je ta simbol in obratno, da povem po domace. Zato se te sile v svojem zenskem aspektu kazejo kot prekrasne deklice. Tukaj ni prostora za fizicno erotiko ali kaj podobnega, ker fizicno navsezadnje niti ni standard Custvenega plana.
Zato, da ponovim, tisti, ki bo na Custveni plan nesel svojo fizicno erotiko, bo zasel v tezave.

Kaksne so te tezave? Sodobna psihologija jih kar precej dobro pozna, saj je navsezadnje sodobna zahodna civilizacija prakticno prepojena s erotiko in sexualnostjo.
Nas otopele ljudi lahko custveno premami pac samo se erotika njej naslednji korak sex, pa nasilje in njegov naslednji korak kri. Tega se Holiwood (al kako se ze pise) pri snemanju filmov precej dobro zaveda. Al se streljajo al pa sexajo, se naraje pa kar oboje.

Da grem dalje...
Ko npr. Zahodna tradicija opisuje Marijo kot devico, ki je brezmadezno spocela, ne mislijo to v Fizicnem aspektu, temvec v Custvenem in Mentalnem.

Tko, da tisti, ki v duhovnosti prevec isce erotiko "na vseh nivojih" je po moje malce pomesal stvari, al pa duhovnih stvari niti nima prevec v mislih...

No ja, morda se motim...

Lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk
Ex Member




Re: Erotika v duhovnosti
Reply #54 - 24.08.2002 at 08:51:08
 
Roko na srce, ne bi zmogli tkole dobr razmišljat, če ne bi ene dobre kave pred tem spil...

Nisem se prav poglabljala v prejšne poste, pa se opravičujem, če bom kaj samo ponovila.
A je Oskar Wilde rekel, da bi moral ljudje skrbeti za lepoto znotraj in kaj je to njemu predstavljalo?
Cankar je v eni ljubezenski pravljici, ki je bolj malo znana, nosi pa naslov Milan in Milena, pognal oba junaka v smrt; živela sta vsak na svojem koncu, eden v sodih drugi v lihih številih poglavij, bila oba bolj in še bolj odtujena od drugih ljudi, tako moških kot žensk, vsak na drugem koncu Blejskega jezera sta pripeljala svoji življenji do konca in posthumno sta uspela celo si seči v roki...
Naš Ivan nam veliko govori o erotiki v duhu in zakaj ne o ljubezni v telesu?
Ne vem. Kiss
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #55 - 25.08.2002 at 11:18:29
 
Uh, sem jih malo po prstekih dobla Grin
Sem sla gledat v slovar tujk, kaj erotika pravzaprav pomeni in v osnovi vedno predstavlja neko izrazanje sexualnosti, neke spolne sle. Spolno slo kot erotiko cutit v globljem duhovnem planu pa je res banalno.
Je pa res, da imam mogoce sama cudno pojmovanje erotike, nikakor je ne morem v en izkljucno telesni okvir zrinit. Za mene je erotika slavljenje neke transcendentirane sexualne energije, od katere v duhovnem planu ostane od spolne sle samo beseda "sla", sla po zivljenju, sla po intenzivnem dozivljenju zivljenja in na koncu celo brez "sle", samo dozivljanje.
Ko sem brala zen mojstra, ki je napisal (v tem kontekstu, ne pa dobesedno, ker se vec ne spomnim)
"Sedim in nic ne delam, trava raste sama od sebe, modre gore so modre gore in beli oblaki so beli oblaki."

Za mene je to erotika. Ni niti najmanj telesno, ni niti vec custveno, je eno popolno brezstrastje, cisto bivanje. Ki pa izhaja iz istega vira, transformiranega do najvisje meje, kjer ne pritrjuje ali zanika nicesar, sprejema pa vse.
Saj je mozno, da imam pomesane pojme, me pa kar strese, ko vidim, da naj bi erotika predstavljala samo telesne zaznave zivljenja, nekako cutim, da stoji za tem zivljenje samo in se mi zdi, reduciranje erotike na spolno slo kar ena zalitev do zivljenja in njegove plodnosti v najsirsem konekstu.
Je pa mozno, da je moje zaznavanje erotike pogojeno s tem, da imam Venero v 12.hisi. In kar je znotraj je potem tudi zunaj in na tak nacin potem to vidim.


Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Erotika v duhovnosti
Reply #56 - 25.08.2002 at 22:01:15
 
titud wrote on 13.08.2002 at 10:16:41:
A je mogoče z erotiko varat tud sebe? Kako ohranit njen kreativen naboj in kako se obvrovat pred njeno močjo  destrukcije. Da te pelje k enosti v seb pa z drugimi, ne pa od sebe pa nad al pa pod druge? Kako ji zaupat, se ji prepustit? V teorij in praksi.

Titud,

Klinc pa taka erotika, ki te pelje samo v enost s samim sabo (kar ste v tem topiku že tudi poimenovali s pravim imenom  Shocked), ne pa kdaj tudi pod ali nad koga drugega  Grin

A je mogoče z erotiko varat sebe? A si še nisi nikoli oddahnil, da kdaj vendar nisi sledil kakšnemu od svojih seksualnih impulzov oz. erotičnih vzgibov. Ali pa udaril po čelu, zaradi česa takega, v stilu, o čem sem pa vendar takrat razmišljal?

Kako ohranit erotični kreativen naboj, je po mojem mnenju podobno vprašanju, kako zajahat val. Valovi včasih so, včasih jih ni in to navadno ni odvisno od nas. Včasih se znajdemo v valovih, na mestu, kjer nas val zajame kar sam in nas odnese naprej. Je redko. Verjetno se pa da naučit in se postavit na mesto, kjer, če znaš pravi trenutek začet poganjat svojo desko, in potem ostat na nje dokler se val ne sesuje, kar se prej ali slej vsak val sesuje.

Po mojem mnenju se je treba naučit posikat mesta, kjer so valovi ravno ta pravi zate, da te ne raztreščijo ob skalah in ti dajo ta pravi pospešek in energijo. In se jih naučit zajahat.

Kako zajahat tak val? Tukaj ni teorije, po mojem, občutek, vaja in praksa.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #57 - 26.08.2002 at 10:16:53
 
a_hero wrote on 24.08.2002 at 00:01:33:
Hi,

Erotika v duhovnosti je morda vredu zadeva, samo mislim, da je erotika kot taka vezana in po mojem mnenju mora biti vezana samo na fizicni plan. Zdej, ce je nas duhoven namen obvladovati samo fizicni plan, potem zna to biti OK..., ceprav v bistvu niti nisem prevec preprican v to, ker v tej smeri v bistvu sploh se nisem dosti razmisljal.

Tisti,  ki pa ljubezen do zivljenja enaci z eroticnostjo zivljenja, eroticnostjo do zivljenja, al kaj jest vem kaj, pa je po moje malce pomesal pojme...

Zdej, duhovnost pa naj bi bila sinteza vec planov. Eden od standardov npr. Custvenega plana, ki je direktno nad Fizicnim planom je Lepota. Tisti, ki zeli v Custvenem planu iskati erotiko bo po mojem mnenju kmalu zasel v tezave.

Namrec, niso npr. tradicionalni opisi vil, dev in ostalih naravnih sil kot prekrasnih deklic neopisljive lepote zato, ker so te sile same po sebi eroticne, sexy itd., itd.  Bog ne dej...
Njihova za nase zemeljske oci silna lepota je zgolj odsev oz. simbolika njihove naravne svetosti, cistosti kot take, ki jo nas podzavestni um zazna in prevede v skladu s standardom, ki vlada v Custvenem planu.  To je Lepota. Namrec, Custveni plan se v nasem zavestnem umu oglasa s simboli in bolj ko ti simboli predstavljajo cistejso silo, lepsi je ta simbol in obratno, da povem po domace. Zato se te sile v svojem zenskem aspektu kazejo kot prekrasne deklice. Tukaj ni prostora za fizicno erotiko ali kaj podobnega, ker fizicno navsezadnje niti ni standard Custvenega plana.
Zato, da ponovim, tisti, ki bo na Custveni plan nesel svojo fizicno erotiko, bo zasel v tezave.

Kaksne so te tezave? Sodobna psihologija jih kar precej dobro pozna, saj je navsezadnje sodobna zahodna civilizacija prakticno prepojena s erotiko in sexualnostjo.
Nas otopele ljudi lahko custveno premami pac samo se erotika njej naslednji korak sex, pa nasilje in njegov naslednji korak kri. Tega se Holiwood (al kako se ze pise) pri snemanju filmov precej dobro zaveda. Al se streljajo al pa sexajo, se naraje pa kar oboje.



Dobr si tole spet zadel, jst. Bi samo dodal, da vile pa deve pa ostali pravljične kreature smrtnikov na fizičnem planu po moje ne 'zadnejo' v erotičnem smislu  tolk s svojo Lepoto kot s svojo neomejeno kreativnostjo, čudežnimi sposobnostmi, ki jih iz duhovnega neposredno prenašajo v fizični plan, kar smrtnikom ni dano (mu izpolnijo, vsaj pogojno, vsako željo...). Lepota, ki jo smrtnik dojema skoz njihov erotični naboj, je po moje odraz njihove duhovne kreativnosti. Če zadevo obrnem: kreativni so v enem destruktivnem smilu tud hudobne kreature iz čustvenega palna ( škratki kot eni nagajavici, hudič v svojih polživalskih podobah..), pa majo kljub svoji grodoti tud v seb en sprevžen erotični naboj, ki izhaja iz njihove kreativnosti in seveda ne lepote/grdote. To negatiovno kreativnost zan hw dobro izkoristit, kot so jo še netolk daleč nazaj v fizični plan zanale ukomponirat čarvovnice oz. tisti, ki so jim tao moč pa na namen pripisali.      

Quote:
Da grem dalje...
Ko npr. Zahodna tradicija opisuje Marijo kot devico, ki je brezmadezno spocela, ne mislijo to v Fizicnem aspektu, temvec v Custvenem in Mentalnem.

Tko, da tisti, ki v duhovnosti prevec isce erotiko "na vseh nivojih" je po moje malce pomesal stvari, al pa duhovnih stvari niti nima prevec v mislih...

No ja, morda se motim...



Tole z marijo je po moje tipičen poskus, kako je cerkev skušla skanalizirat erotizem, ki se fizičnem nivoju nujno pojavil, ko začnemo verjet o nadnaravnm lastnostim oz. praktično neomejeni duhovni kreativnosti, vezani na eno mitsko/božjo podobo (božjega sina).

Maš prov, da ni dobro mešat stari, zato sem tud ta topic  odpru.  Da potegnemo razmejitveno črto, če je to možno in če je sploh smiselno.  


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #58 - 26.08.2002 at 10:17:36
 
Quote:
Uh, sem jih malo po prstekih dobla  
Sem sla gledat v slovar tujk, kaj erotika pravzaprav pomeni in v osnovi vedno predstavlja neko izrazanje sexualnosti, neke spolne sle. Spolno slo kot erotiko cutit v globljem duhovnem planu pa je res banalno.
Je pa res, da imam mogoce sama cudno pojmovanje erotike, nikakor je ne morem v en izkljucno telesni okvir zrinit.

Za mene je erotika slavljenje neke transcendentirane sexualne energije, od katere v duhovnem planu ostane od spolne sle samo beseda "sla", sla po zivljenju, sla po intenzivnem dozivljenju zivljenja in na koncu celo brez "sle", samo dozivljanje.


Devi, po moje je erotiko mogoče čutit samo v fizičnem planu, kar samo po seb ni nč narobe. Jo pač začutmo do duhovno kreativnejših oseb al pa njihovih psihičnih nadomestkov (vil, dev...). Problem je v tem, da je ni možno izživet na fizčni ravni skozi sex. Zato se nam največkrat zgodi, da v strahospoštovanju pred njegovim potencilaom  bodisi zablokiramo al pa ga degradidarimo tud pod svojo  fizično raven.  Ena tretja pot je  sex transcendirat, ga naredit za pot do duhovnega, za kar pa ni bil skreiran.  Po moje ne pridobiš ene  duhovne kreativnosti  s tem, da erotiko transcendiraš tako, da od nje ostane samo 'sla'.  Zadeva je po moje obratna: najprej je kreativna sla, ki nima veze z erotiko, smrtnikom se kot erotičen naboj smo kaže, ker si 'slo'/ strast smrtniki znamo predstavljat smo skoz sex in njegovo malo bolj čustveno/poduhovljeno verzijo erotiko.  Pol si pa zmotno predstavljamo, da bomo do kreativnosti prišli preko erotike. Tko kot si  punca zmotno predsatvlja, da bo imela  fantov ko blata, če se bo 'transcendirla' v žensko v stilu BB/MM/maddona.

Skratka, kreativnost se kaže skoz erotiko in ne obratno. Če si v svoji medativnost tako kreativen, da izžarevaš en blažen zanos, pol  se to po moje navzven kaže kot erotičen naboj. Naboj je skratka samo en stranski produkt duhovne kreativnosti, en zunanji izraz, ki nas smrtnike navdihuje in zavaja hkrati. Vprašanje je, če ga duhovni kreator občuti kot takega oz. če ga ta erotični naboj goni h kreiranju. Po moje ne, ker bi pol težil le  k njegovi razelektritvi oz. potešitvi, kar pa so po moje omejitve, ki si jih na duhovnem področju ni mogoče zamislit. Na fizičnem pač, amapk mi se kretivnosti drugač ne znamo predstavljat.  

Quote:
Kako ohranit erotični kreativen naboj, je po mojem mnenju podobno vprašanju, kako zajahat val. Valovi včasih so, včasih jih ni in to navadno ni odvisno od nas. Včasih se znajdemo v valovih, na mestu, kjer nas val zajame kar sam in nas odnese naprej. Je redko. Verjetno se pa da naučit in se postavit na mesto, kjer, če znaš pravi trenutek začet poganjat svojo desko, in potem ostat na nje dokler se val ne sesuje, kar se prej ali slej vsak val sesuje.

Po mojem mnenju se je treba naučit posikat mesta, kjer so valovi ravno ta pravi zate, da te ne raztreščijo ob skalah in ti dajo ta pravi pospešek in energijo. In se jih naučit zajahat.  

Kako zajahat tak val? Tukaj ni teorije, po mojem, občutek, vaja in praksa.  
   


Bp, ti tle pojmuješ erotiko kot transportno sredstvo, val, ki te nosi / odese, če je taprav pa če ga znaš izkoristit. Kot nekaj, kar se je treba naučit pa znat izoristit. Jest pravim, da je erotika zunanja manisfestacija ene tvoje kreativne sposobnosti, da znaš tak val skreirat. Erotizem je po moje  s kreativnostjo skreiran, je v njej vsebovan, ne pa za kreativnost porabljen, izkoriščen.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Erotika v duhovnosti
Reply #59 - 26.08.2002 at 12:28:54
 
titud wrote on 26.08.2002 at 10:17:36:
Bp, ti tle pojmuješ erotiko kot transportno sredstvo, val, ki te nosi / odese, če je taprav pa če ga znaš izkoristit. Kot nekaj, kar se je treba naučit pa znat izoristit. Jest pravim, da je erotika zunanja manisfestacija ene tvoje kreativne sposobnosti, da znaš tak val skreirat. Erotizem je po moje  s kreativnostjo skreiran, je v njej vsebovan, ne pa za kreativnost porabljen, izkoriščen.

Ne titud, ne.

Surfanje zame ni transportno sredstvo, je čisti užitek. Erotika prav tako ni nobeno sredstvo, s katerim bi jaz prišel kamorkoli, ampak čisti užitek. Kako se manifestira, skozi spontanost, ustvarjalnost, navdušenje, energijo, je pa stvar mene, tako kot kam znam to obrnit. In koliko znam to kontrolirat, da me kje ne raztrešči na čereh moje osebnosti.

Sorry, ampak ne znam kreirat valov, ne delam neviht in pa toče, ne tresem zemlje, ne bruham lave. Prav tako ne znam doseči, da bi imel erotičen odnos s svojim računalnikom, svinčnikom in listom papirja, v dialogu s samim sabo. Za erotičen odnos je potreben vedno še nekdo drug. Subjekt. Kar pa nujno pomeni, da zadeva ni povsem v moji kontroli, da je ne morem ustvarjati, ampak jo lahko kvečjemu kanaliziram, usmerjam, sooblikujem.

Erotični vzgibi so lahko sicer tudi usmerjeni proti neznani osebi, lahko sprožijo kreativna dejanja za ne povsem znano publiko. Pa vendar ta dejanja ne kreirajo mojega erotičnega vzgiba, ampak so rezultat le tega. Lahko pa to potegne naprej koga drugega in to zadevo malo zakomplicira, ampak vseeno, metafore se skoraj nikoli ne ujemajo v 100% s situacijo in jih zato ne gre zamenjevat.

lp bp

P.S.
...
So the platonic year
Whirls out new right and wrong
Whirls in the old instead
All men are dancers and their tread
Goes to the barbarous clangour of a gong.

(WB Yeats, 1919)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 11