Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 11
(Read 42635 times)
stojchi
Ex Member




Re: simptomi religioznosti II
Reply #90 - 28.03.2003 at 11:41:54
 
Dragi Realbe,
če bi imel moč blagoslova, bi te za ta tvoj odgovor blagoslovil. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Natural
Guest




Re: simptomi religioznosti II
Reply #91 - 28.03.2003 at 12:03:50
 
Hm.Malo sem prebiral stojchijeve poste oziroma clanke.Lepe zgodbice in lepe besede.Ne vem ce ves ampak te lepe besede in celo identicne zgodbice uporablja ogromno mojstrov in so reden pojav na sestankih njihovih privržencev.Goreci pristasi svojih mojstrov vedno govorijo o njem kot o utelesenem bogu,dajalcu vsega,vcasih njegove lastnosti prekasajo samega boga..Ne trdim, da je pri tebi isto.Ne razlagas metod in tehnik tako, da jih ne bom razčlenjeval pa saj to ni pomembnoj.Mislim ,da gre za videnje svetlobe in slisanje zvoka.Za to ne rabis mojstra, saj je oboje del vsakega in ni nobene razlike med mojstrom in tabo ali mano razen tega, da smo pac posamezniki s svojimi specificnimi lastnostmi in vzorci.Tehnike, ki jih prakticiras so le vkaluplanje tvoje zavesti.Tehnik je lahko neskoncno veliko.Tvoj mojster ti ni nicesar dal, pa ceprav bos to morda zanikal.Samo dobil si izkusnjo, ki si jo pac potreboval v nekem trenutku.Torej si potreboval tudi mojstra, vendar s tem tvoje poti se ni konec.Nekoc bos moral prekiniti vezanost na zunanje ucitelje in postati samo sebi svoj mojster.Vedi, da si na pravi poti.Vedi pa tudi, da tvoja duhovna resnica ni tvoja ampak od tvojega ucitelja in da bos moral sam najti svojo.Vsi mojstri predavajo o enosti,nenasilju,izkusnjah ki jih ne morejo opisati i.t.d.Vendar ze iz odnosa mojster ucenec vidim avtoriteto,ki mi razlaga kaj je prav in kaj narobe.Kje je potem enost, ce nisem mojster?V zivljenju se ti razsvetljeni ljudje obnasajo cisto normalno ali celo kriminalno!!(spolni delikti, goljufije..)Njihov Mojster jih proglasi za nasledika oni pa hop na prvo bejbo in jo razsvetliti s pomocjo penisa, ceprav uporabljajo tehnike, ki ti dajo stik z bogom oziroma s samim sabo.Sicer je pa to njihova stvar.Velik ego mora imeti nekdo, ki ti obljubi sreco ali pa nekaj, kar je bistvo zivljenja.Mojster ki rece, da je mojster ni nikoli mojster.Tisti ki pravi jaz vem,ne ve.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti II
Reply #92 - 30.03.2003 at 22:54:07
 
Hi,

Ljudje, ki skusajo na tako agresiven nacin prodati neko svojo duhovnost, kot to pocne Stojchi je se najbolje ignorirati. Prijazno seveda. To ni nic drugega kot "duhovna" varianta Am-waya. Cista ekonomija.
Jest sem tukaj sam pri sebi zelo nestrpen.

Zame osebno je duhovna ekonomija povsem nevzdrzna in s pravo duhovnostjo popolnoma nezdruzljiva. Nanjo pa sem pozoren predvsem zato, da vem, kdaj in kje ne smem izgubljati casa.

Ze po nacinu, kako so njegovi posti formirani in napisani vidis, da je vse skupaj en navaden bull shit. No thanks, my friend...




Lp
Jst

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #93 - 31.03.2003 at 08:23:17
 
Se v marsičem strinjam, ampakk jest nism za ignoranco. Stojčiju se je zgodl nekaj, kar za izpolnjuje. Je odkril t.i. imenovno duhovnost oz.ji je v življenju začel dajat en pomen, ki ga ji  prej očitno ni bil sposoben dat, zato je nad njo tko fasciniran. Lahko da je to tud posledica duhovne ekonomije, ampak z njo je tako kot z materialno: ali tisto, kar ponuja, dejansko rabiš, ali pa ti sama ustvrja potrebo, da bi konzumiral tisto, kar v bistvu ne rabiš, ampak pol brez tistga ne moreš. Ti povzroči eno odvisnost, moraš kar naprej konzumirat pa naprej 'prodajat', če ne si čist zgubljen. Jest v tem vidm  religioznost kot simptom, ki te nardi odvisnega. Od česa? Morda od potrebe po ljubezni, ki jo kar naenkrat nikol ne moreš prejet dost in jo dost tud razdat in  zato  tem smsilu začneš 'posiljevat' z njo sebe in okolico? Ne vem, če se o tem sploh da pogovarjat izven konteksta duhovnosti, ki sem ga nakazal. Mordabi se stojči rad tud na ta način pogovoarjal pa razkril, kar se mu je zgodl. Jest mislm, da razumen pogovor ne more škodit, ker če je tisto, kar se mu je zgodlo,  res trdno, je to  možno racionalno utemeljit, ne da bi se mu sesulo.

Jst, tud ti si zavračal možnost, da bi se o tvojem pojmovanju in prakticiranju duhovnosti dalo intelektualizirat. Pa si kar 'obvisu' tle gor tko kot jest, k sm tud mislu, da sem v svojem praktciranju 'duhovnosti' tko unikaten, da tega sploh ni možno z nikomer skomunicirat.

Ampak vse se da,  jst pa titud sva  živ dokaz za to Roll Eyes Wink Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti II
Reply #94 - 31.03.2003 at 23:44:46
 
Titud,

Dobr si razclenil celo zadevo. Kot odgovor na tvojo analizo sem ze natipkal ene tri mozne razloge, kaj bi lahko pomenila Stojchijevo duhovna agresivnost, sam bom rekel samo to:

Jest mislim, da gre predvsem za duhovnost v svojem izvoru sicer OK, vendar se je sprevrgla v duhovno ekonomijo izrazeno skozi prikriti egoizem in s tem tudi pohlep, kot posledico tolmacenja duhovnih nacel psihe/Plotinove sfere dus duse skozi fizicni plan.
Zaradi tega pa tudi tako agresivno siri svojo ljubezen na druge ljudi, saj se le-ta lahko izpolni le skozi stevilke, kot izraz materialnega. Vec ljudi, ko bo osrecil, bolj bo srecen. In v tem kontekstu smo ljudje zanj samo material/fizicni plan, ceprav uporablja termine, ki mu ne pripadajo. Kvantiteta in ne kvaliteta oz. bi lahko rekel tudi lepota, kot standard plana psihe oz. dus duse. Ta trditev naravnost seva iz njegovih postov. Zal.

Mah, vcasih je treba stvari postaviti na svoje mesto...


Bom pil na tisto, da se vse da, sploh ker mi je v uzitek. Oboje namrec  Wink.




Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
Natural
Guest




Re: simptomi religioznosti II
Reply #95 - 01.04.2003 at 08:29:42
 
Jaz bi to poenostavil in rekel, da samo zeli ugajati svojemu ljubljenemi mojstru in nekoc vsem ki so ga postrani gledali dokazati, da je imel prav.Morda se slisi banalno a vecina sledilcev se mi je zdela prav takih.Kar se pa agresivnosti tice pa je ravno med t.i. duhovnimi ljudmi zaznati veliko mero nasilja in enormne kolicine ega,licemerja laznih custev,fantazijskih zgodb dogodkov,dogmatizma,neznanja,ozkosti...Vsi govorijo o sprejemanju, a ko se srecata npr.Jehova prica in kristjan ni sledu o kaki ljubezni.Morda bi bilo bolje da se namesto z energijami in bogom ukvarjajo raje s samim sabo in odnosom do okolice.Blazeni stojci je primer ki ni cisto tipicen. Vidi se da je ze ata. Grin Vendar je vseeno nehote nasilen, ker je tako ozek da je ze prav tecen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #96 - 01.04.2003 at 11:27:28
 
Predlagam, da se o stojčijjem osebnostnem proiflu  razpravlja na topiku, ki ga je sam odpru poglavju umetnost gibanja.

Tle naj bi se držal teme, če je res nujno, da se reliogioznost kaže le kot simptom enga psihične bolezni oz. če to ni le predsodek ateistične družbe in so zarad tega 'simptomi' religioznosti  pravzaparv en garnat duševnega zdravja.  To se da sicer ugotavljat tud na konkretnem stojčijevem izkazovanju religioznosti, ampak pri konkretni osebi je to zlo nehvaležno delat. Nikol se namreč ne more ločit enih svetovnonazorskih pogledov od psihičnih pricnipov, skoz katere se kanalizirajo. To je tko, kot bi hotu iz rečne struge gradit podobo oblaka, ki reki dovaja vodo. Lahko se konc koncev reka izliva vsenaokrog, čeprav oblaku ni ne duha ne sluha.  Undecided Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #97 - 01.04.2003 at 17:00:21
 
Vidim, da se še vedno držite

Po moje je problem enostaven (to, da je resnica enostavna pa je dvostavna laž).
Gre za izbiro Sveto pismo ali filozofija. In v kolikor se sprašuješ o religiji, ki je kot taka neko alegorično prikazovanje resnice - posebej lep primer zase so vse zgodbice, že zapadeš pod območje filozofije. Izbira je tako predvsem navidezna - nazaj v religiozni raj ali pa naprej po poti svobode mišljenja (kako je že bilo rečeno - razsvetljenstvo je človekov izhod iz nedoletnosti).

Za neko religioznost ni potrebno nič drugega, kot da se podrediš neki avtoriteti in zadevo pelješ do skrajnosti - tu ni nobene svobode, temveč samo podreditev. Pri čemer bi sam ostro ločeval duhovnost (ki je zame predvsem v nekem etičnem odnosu) od religioznosti (ki je zame predvsem izpolnjevanje nekih veroizpovedi in religij - v pravem pomenu besede).
Ravno tako kot mišljenja in razmišljanja ne gre preprosto izenačevati z analitično-znanstvenim mišljenjem, novodobne bebavosti pa z razsvetljenjem.



haugh
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #98 - 02.04.2003 at 09:31:12
 
Ten-nej, razmereje med filozofijo in religijo oz. duhovnostjo in religioznostjo tud mnene ves cajt vznemirja.  Se strinjam, da je razlika  navidezna, tko da jest ne vidim filozofiji samo svobode in v  religiji samo podrejanja. Sem že pisal, da se človek brez boga lahko počut na svobodo obsojenga in da zatolahko pojmuje svobodo kot breme, ki se ga želi zebit  in da se človek v zavestnem podrejanju lahko počut čist svobodnega pa kreativnega. Zgodovinsko po moje ni možno utemeljevat prednosti enga al pa drugega in mislim, da je to tud temeljna značilnost post  modernega  obdobja, v katerem je zašla v neke vrsto krizo tud prosvetljenska fiozofija.

Duhovnost se dons pojmuje kot ene vrste most med to prosvtljensko miselnostjo in tradicionlno religijo. Po moje vsebuje kar precej psiholoških elementov, na katerih so gradile religije, le da jih je razvezla tradicionalnih in okostenelih religijskih spon. Današnja duhovnost skuša zadovoljejvat  religiozne potrebe izven religioznih sistemov tako, da jih obeša na filozofske sisteme in tradicionalne nereligijske, v bistvu arhaične psihološke prakse (magija in mistika). V tem smsilu se religigoznost  enkrat dojema kot simptom enega skor da izkorininjenega duhovnega anahronizma   in hkrati kot seme, na kateri lahko vzklijejo nove oblike duhovnosti, ki nas bodo odrešile strašljive praznine  duhovnega vakuma, ki so ga religije ustvrale s tem, ko so nehale zadovljevat religiozne potrebe svojih občestev in se v duhu razsvetljenstva posvetile posvetnim zadevam.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti II
Reply #99 - 02.04.2003 at 21:44:49
 
Titud,

Pr mj dus nazaj. A nismo glih ne tolk nazaj tukaj ugotovili, da sta magija in mistika del vsake religije vredne svojega imena?

Titud quote:
...da jih obeša na filozofske sisteme in tradicionalne nereligijske, v bistvu arhaične psihološke prakse (magija in mistika).

Kar se mene tice je sodobni clovek v prednosti pred starimi.

Namrec, zame je bistvo tradicije, da se stalno prilagaja novim okoliscinam in arhivira vse tisto staro, z novimi okoliscinami nefunkcionalno. Navsezadnje clovek deluje od fizicnega navzgor in je to znotraj neke tradicije lahko njen preizkus, ali je sploh sposobna vsrkati te nove hitro spreminjajoce se zunanje okoliscine pri svoji funkcionalnosti in ucinkovitosti za posameznika.

Tko, da ko meni kaksen hare krisna razlaga, kaksen bull shit so vedno manjsi televizorji, ko je crnobel ekran 75 cm cist OK, ga raje povabim na kaksen double Big Mac.

In to vsrkavanje ustreznih spreminjajocih se zunanjih okoliscin znotraj doticne tradicije je tisto, kar ji omogoca razumevanje npr. psihoanalize, pa primerjavo razlicnih duhovnih sistemov med sabo ne da bi jih clovek podrobno studiral itd., itd., saj navsezadnje notranje korespondence ostajajo nespremenjene. Tako taksen ali drugacen okvir ostaja isti in zato se tudi rece tradicija.

Pac nekatere temeljne stvari se ne bodo spremenile nikoli, saj ima fizicno, pa tudi psihicno, nanje premajhen vpliv, ali pa ga sploh nima, da bi jih bilo sploh vredno spreminjati v njihovi funkcionalnosti, oz. pac morda trenutno nima nekega res prakticnega smisla, da bi se to storilo.

Da bi se pa stvari znotraj neke tradicije spreminjalo zgolj zato, da bi se npr. utisalo zunanje kritike o staromodnosti itd., itd., se pa tega pac ne pocne. Sploh, ce kritiki istocasno trdijo, da so ateisti.

V bistvu, kaj jih stvar potem sploh briga?




Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #100 - 03.04.2003 at 08:16:43
 
No ja,

že mogoče, da sta mistika in magija del vsake religije, vendar pa velja tudi obratno, da vsaka religija zavira obe - po moje zato, ker sta  ji v osnosi nasprotni, saj sta obe (vsaj v pravem pomenu besede) na strani spoznanja, medtem, ko je religija na strani verovanja; tudi tu se ponovno pojavi dilema Sveto pismo ali filozofija - če verovanje(religija) predpostavlja verjetje v nek kanon (Sveto pismo) in avtoriteto, se pri spoznanju vzpostavi nujnost osebne izkušnje in njene verodostojnosti nad vsako avtoriteto - tudi nad avtoriteto uma.


Seveda pa je to, kar naj bi bi bila magija in kar je magija v novodobnem pomenu največkrat samo najneumnejše vraževerje (primerljivo z naivnostjo laičnega serviserja, ki se po zgledu mojstra loti popravila televizorja z macolo).


lp

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #101 - 03.04.2003 at 09:22:14
 
Jst, valjda sta magija pa misitka nujno del vsakega živega religioznega sistema. Egipčanska magija je šla skoz tedanje egipčanske religije preko antičnih v krščansko, islamsko pa še v kateri bi jo lahko našli. Ampak zdej smo po moje v fazi, ko bi si jo želel od religioznih sistemov izolirat/distancirat  in jo nardit za eno psihološko prakso, jo kognitivno locirat nekam v možgane in jo duhovno pokrit izven tradicionalnih religij. Jst,  ti si trdno preričan, da se tega na da nardit, da mora ostat znotraj tradicionalnih okvirov, ki ga dajejo religije, če hoče ohrant svojo praktično učinkovitost. Ker tvoje prepričanje izhaja iz lastne religiozne  izkušnje, ne boš iz te  lastne izkušnje nikol vedu, če bi ble mistika in magija učinkoviti tud izven tradicionalne religije. Jest se v bistvu strinjam s tabo, da je mistika in magija delujeta smo v polju verovanja, ki mu jest pravim religioznost in ki se po mojem lahko razvije pr človeku čist izven tradicionalnih in tud novodobnih religij. Da je za učinkovanje dovolj zgolj prebujeno religiozno čustvo, ki dopuša verovanje v učinkovitost mistike in magije, ki mata tko al tko svoje na psiholoških metodah in filozofskih sistemih utemljene postopke.

Ten-nej to religoznost opredeljuje kot sposobnost verovannja v lastno izkušnjo, ki je nad avtoriteto uma in da tako verovanje sodobnega človeka zavede v lakoverje, vraževerje, šaralatnstvo... Ti, jst, vidiš varovalko pred takimi pojavi v   religiji, ki lahko le  s svojo tradicijo razodeva pravega duha in ki, če hoče bit živa, mora odražat tega duha v prilagojeno  konkretnemu   času in prostoru.  Jest bi rad naredu tle med vama  en kompromis, ki ga skušam prakticirat: ohranjat delujoči čar mističnega  in magičnega z vero v njihovo učinovitost, za katero pa je nujno  potrebna ena razumna doza religioznosti. Če zmoreš tradicionalne (zarad mene lahko tako zahodne kot vzhodne), če ne pa čist intuitivne, ki se vsaj približno pokriva  s takim ali  drugčnim  filozofskim sistem.  Jest se drgač mističnega in magičnega  enostavno ne zmorem lotit, zarad te nesposobnosti  pa ne bi rad bil prikrajšan za to bogato dimenzijo spoznanja.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #102 - 03.04.2003 at 09:28:15
 
Quote:
No ja,

že mogoče, da sta mistika in magija del vsake religije, vendar pa velja tudi obratno, da vsaka religija zavira obe - po moje zato, ker sta  ji v osnosi nasprotni, saj sta obe (vsaj v pravem pomenu besede) na strani spoznanja, medtem, ko je religija na strani verovanja; tudi tu se ponovno pojavi dilema Sveto pismo ali filozofija - če verovanje(religija) predpostavlja verjetje v nek kanon (Sveto pismo) in avtoriteto, se pri spoznanju vzpostavi nujnost osebne izkušnje in njene verodostojnosti nad vsako avtoriteto - tudi nad avtoriteto uma.


Praviš da sta magija in mistika del vsake religije. Jaz bi raje rekel, da religija (med drugim) uprablja magijo in mistiko kot sredstvo za dosego svojega cilja (verovanja). Zato se tukaj sploh ne pojavlja nobena dilema. Spoznanje (kot rezultat magije in mistike) je pač sredstvo za dosego verovanja. Da še enkrat uporabim Slavinskega, ki pravi "kakor je v psihični sliki , tako je v fizični realnosti") oz. da je magija v bistvu način doseganja željenih rezultatov na fizičnem nivoju z vplivanjem na višje nivoje (na psihični nivo). In tudi religija počne pomoje točno to. Od nje se namreč pričakujejo rezultati na fizičnem nivoju (ker se nahajamo pač v fizicnem svetu je verjetno smiselno da se nam rezultati kažejo "tukaj in zdaj") in to počne z vplivanjem na na psihični nivo (misli in emocije).


LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #103 - 03.04.2003 at 09:50:52
 
Quote:
Jst,  ti si trdno preričan, da se tega na da nardit, da mora ostat znotraj tradicionalnih okvirov, ki ga dajejo religije, če hoče ohrant svojo praktično učinkovitost. Ker tvoje prepričanje izhaja iz lastne religiozne  izkušnje, ne boš iz te  lastne izkušnje nikol vedu, če bi ble mistika in magija učinkoviti tud izven tradicionalne religije. Jest se v bistvu strinjam s tabo, da je mistika in magija delujeta smo v polju verovanja, ki mu jest pravim religioznost in ki se po mojem lahko razvije pr človeku čist izven tradicionalnih in tud novodobnih religij. Da je za učinkovanje dovolj zgolj prebujeno religiozno čustvo, ki dopuša verovanje v učinkovitost mistike in magije, ki mata tko al tko svoje na psiholoških metodah in filozofskih sistemih utemljene postopke.  


No, po moje lahko magija in mistika kratkoročno delujeta tudi izven religijskega koncepta, amapak šele v povezavi z religijo se lahko pokaže njuna dogoročna praktična učinkovitost.  Wink Ker, kot npr. jst pravi da v osnovi človek deluje od fizičnega navzgor. Torej velja tudi obratno kot pravi Slavinski (kar tudi sam priznava, ampak on govori predvsem o magiji ki deluje od zgoraj navzdol) torej da nižji nivoji vplivajo tudi na višje. Torej npr. (z emocijami in mislimi na višje nivoje (duh,duša?) ) ki kot vemo nista minljiva tako kot npr. fizični. Torej če magijo uporablaš izven religioznega koncepta lahko vplivaš le na nižje nivoje. Torej na fizičnega za katerega pa kot vemo je minljiv. In v tem je  pomoje osnovna razlika v učinkovitosti.  



LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #104 - 03.04.2003 at 09:58:13
 

Razlika je torej v tem, da magija deluje v eno, religija pa v obe smeri.



LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 11