Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 10
(Read 42212 times)
Miro
Ex Member




Re: Cerkev in New age
Reply #90 - 14.07.2003 at 12:25:52
 
vida wrote on 14.07.2003 at 11:47:09:
Ali lahko človek trdi za nekaj kar ne pozna in ne ve čemu služi, da tega ne potrebuje ???


Glede na to, da tisti, ki mu "sledite", vsaj po vaših odgovorih na moje vprašanje sodeč, ne poznate Jezusa skoraj nič bolje od mene, ki mu ne sledim, lahko.

Ali pa če vprašam takole: kako lahko nekdo trdi, da potrebuje nekaj, česar ne pozna?

Mogoče bi pa Samson lahko več povedal o različicah pri razumevanju Jezusovega učenja, bolj na poljudnoznanstven način? Seveda, če bi nekoliko omilil svojo propagando za RKC.
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Cerkev in New age
Reply #91 - 14.07.2003 at 15:23:13
 
Quote:
Ali pa če vprašam takole: kako lahko nekdo trdi, da potrebuje nekaj, česar ne pozna?



Trdit ne more, lahko pa verjame.
Seveda če hoče...  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Cerkev in New age
Reply #92 - 14.07.2003 at 15:53:06
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Cerkev in New age
Reply #93 - 14.07.2003 at 16:55:16
 
vida wrote on 14.07.2003 at 15:23:13:
Trdit ne more, lahko pa verjame.
Seveda če hoče...  Smiley


Ali pa verjame kaj drugega. Kar hoče. 8)

Zakaj ste vsi kristjanoidi tako nervozni, kadar govorite o Jezusu z nevernikom?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Cerkev in New age
Reply #94 - 14.07.2003 at 18:23:32
 
Quote:
Mogoče bi pa Samson lahko več povedal o različicah pri razumevanju Jezusovega učenja, bolj na poljudnoznanstven način? Seveda, če bi nekoliko omilil svojo propagando za RKC.

Hehe, Miro, saj vendar ne propagiram RKC. Le povem, kar mislim. Je pa res, da bi bilo mogoče mnogokaj povedati o Jezusovem učenju, in verjemi mi, tudi ti bi v njem našel mnogo zanimivega, in v mnogih stvareh bi se z njim strinjal. Navsezadnje se tudi ti v marsičem nevede strinjaš z Jezusom. Npr. vedno, ko poveš kaj lepega in dobrodušnega. Tega pa pri tebi niti ni tako malo.

Je pa gotovo mnogo različic, kako ljudje razumevamo Jezusa. Jaz v tem ne vidim nič napačnega. Pač vsak uporablja svojo pamet in vsak imam po malem svoj pristop. Vendar se v globalu glede osnovnih prvin Jezusovega nauka strinjamo vsi kristjani. Glede na to, da se ocenjuje dandanes število kristjanov na poldrugo milijardo, takšnega nauka ne gre kar odrivati, ne da bi prej preveril, za kaj v bistvu gre. A ne?
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cerkev in New age
Reply #95 - 14.07.2003 at 21:49:01
 
a_hero wrote on 13.07.2003 at 12:23:02:
Temu skrita krscanska terminologija, ki se boji povedati prevec, zaradi prevelike moznosti zlorabe, pravi Negativno zlo. To zlo nima popolnoma nobene veze s Pozitivnim zlo, ki je domena crnih mojstrov.

Negativno zlo se rece, ker omejuje tisto kar je slabo, Pozitivno pa se rece zato, ker siri tisto kar je slabo. Tko cist na kratko povedano.

zanimiv koncept ... lahko o njem poveš kej več ... magari na novem threadu ???
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Cerkev in New age
Reply #96 - 14.07.2003 at 23:31:15
 
a_hero wrote on 13.07.2003 at 12:23:02:
Hello,
pa to kar pisete o Jezusu zdi totalna duhovna naivnost in popolno nepoznavanje zivljenskih principov.

Tole mi je pa zanimivo. Mi gre tista civiliziranost in prijaznost, ki je postala povsod zapovedana in obvezna in postavljena pred vse ostalo včasih tudi na živce. In mi je všeč naprimer Miro, pa še kdo, ki zna biti v praksi direktno in neposredno povedat, kaj misli in občuti, kljub temu da v določeni situaciji, zato v tistem trenutku niso vsi najbolj vzhičeni. Mu pa zato kakšen pri drugih zatiran del življenja zato lahko toliko bolje funkcionira.

Jest sem tudi ob branju najprej starih in potem sodobnih odkril, da smo naredili iz te ljubezni en tak konglomerat, da je se jo lahko uporabi povsod in ne koristi nikjer. Menda so Nemci, ko so restavrirali v 18. stol. kipe z Akropole te ne samo restavrirali, ampak celo malo 'izboljšali' oz. naredili malo bolj prijazne in manj brezbrižne.

V tem tudi vidim ključ krščanskega gledanja na ljubezen, ki jo definira predvsem kot nasprotni pol brezbrižnosti, ignoranci, tistemu 'kaj me briga'.  V svojem poudarjanju socialnosti in skupnosti same po sebi, ne pa interesov na podlagi katerih je nastala, čemur je bilo zato tudi kaj žrtvovano in  ki je gotovo pripomogla k oblikovanju zahodne civilizacije, pa se zato malo slabše znajdemo v knglomeratu ljubezen, ki obsega skoraj vsa za skupnost zaželjena čustva in zato zaradi te preobteženosti otežuje komunikacijo in orientacijo.

Ureditev in razbitje sveta v kakšen univerzalni hermetični sistem verjetno nikomur ne škod, če mu ne uspe prevladati in izriniti vseh ostalih, kot je uspelo RKC. Tistim, ki ga ne znajo brati, pri teh se tako ne more nič spremenit, tistim, ki jih poznajo več, ti bodo že uspeli navigirat in najt svojo pot po njih. Tiste, ki poznajo enega samega, pa lahko tudi kam odpelje, da se zdijo sami sebi in drugim izgubljeni. Vendar na koncu je morda tudi vsaka kultura nek hermetičen sistem, učenje drugačnih razmer, kulture, življenskih smernic in silnic, lahko samo koristi, na kateremkoli nivoju oz. planu jo že bere.

Jezusovi nauki, angelske hierarhije, raznorazne mitologije, pa tudi prostozidarji, roženkrancarji, celo satanisti, pa tja do novodobnih sistemov, kot je evolucijska psihologija, v vsakem od teh sistemov se da najti nekaj, kar jih poganja naprej, kar jih ohranja žive, nekaj kar nagovarja in odogvarja na nekatera življenska vprašanja vsaj določene skupine ljudi.

New Age pa je tako en tak konglomerat nekaterih vzhodnih in nekaterih zahodnih sistemov, ki se sicer še spreminja, a bo morda s časom postal kanoniziran in morda institucionaliziran. Zame je bolj malo užiten, spada pri meni v približno isti koš kot vraževerje, ampak glede na njegovo razširjenost, gotovo obstaja potreba, ki jo zadovoljuje. J.K. Galbraith, sicer menda ekonomist, je poimenoval našo dobo za čas negotovosti. Moje ugibanje je, da je NA odgovor na to negotovost, ki jo čutimo v življenju in proti kateri se poskušamo boriti in se ji izogniti in graditi obrambe in okope. Nova Doba pa ponuja odgovore na praktično vse, kar bi se lahko kdorkoli kdaj izmislil. Bog pa nam pomagaj, če bi kdaj postal prevladujoča ideologija, ki bi lahko bistveno vplivala in sooblikovala družbo.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev in New age
Reply #97 - 15.07.2003 at 10:00:42
 
Jst, če se ne motim, si nekje napisov (po  tvojh prejšnjih postih je zlo težko brskat ker nis registiran!!!), da se (uradno/cerkveno?!) kršanstvo ustav na točki ljubezni, gape bi temu reku n 4. nivoju, da ne uči, kako od tam naprej. Cerku kot občestvo je tako utemljeno na zapovedani ljubezni, ki ima v praksi mnogo manifestacij in prav ta zapovedana ljubezen, ki je znotraj cerkve  ni možno presečt, tud tebe goni, da v cerkveni mitologiji iščeš celovit nauk, ki realneje, boljš rečen celoviteje  odslikava delovaje univerzuma/božje razodetje.

Univerzum  tako ni utemeljen na univerzalni/nedeljeni/brezpogonjni   ljubezni, ampak samo je in ljubezen je skoz različne pojavne oblike in funkcije skoz njega pretaka v medsebopjni soodvisnosti in v opoziciji do njej nasprotnih silnic. Če prav razumem jezus po temu nauku služ samo za 'nevtralnega' kanalizatorja/posrednika univerzalnih princiov v življenje, ta njegova vloga pa je tako odrešujoča, da ga ljudje zmotno poistovečamo z utelesenjem zdaj ene zdaj z druge oblike nam poznanih oblik ljubzeni in dokler to počnemo, ga ne bomo nikol dosegl, nas ne bo on tud nikol odrešu.

Če vse pojavne oblike ljubezni 'zmešamo' skup v eno 'univerzalno' zemeljsko ljubezen  transedentna/religioznih dimenzij, dobimo en klasičen novodobni pogled na ljubezen, ki v real lajfu ne more delovat v smislu odrešeitve  tko kot ni mogel delovat tud v cekvenem občestvu, od katerga je bil večinoma  prevzet in katerga hoče new age nadgradit z vzhodnjašimi odrešeniškimi filozofijami in tehnikimi v kombinaciji  znastvenimimi psihološkimi terapijami (ki pa so itak utemljene na mitologiji obeh  in same zato delujejuje po mitološkem principu, napr. psihoanaliza)

Ne vem, zakaj se tud men zdi filozofija, ki nam po malem  razkriva jst, tako srhljivo realna, da bi res utegnila delovat in bi se blo nanjo vredno zanest, če bi se otresl ene patetike in iz nje izahjajoče vere v ljubezen/dobro/lepo , ki je bp opredeljuje za vraževerje.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cerkev in New age
Reply #98 - 15.07.2003 at 10:15:38
 
Quote:
Mi gre tista civiliziranost in prijaznost, ki je postala povsod zapovedana in obvezna in postavljena pred vse ostalo včasih tudi na živce.

Nova Doba pa ponuja odgovore na praktično vse, kar bi se lahko kdorkoli kdaj izmislil. Bog pa nam pomagaj, če bi kdaj postal prevladujoča ideologija, ki bi lahko bistveno vplivala in sooblikovala družbo.


pol ti bodo pa tele zapovedi (excuse) zihr ušeč ... čeprov so boljkotne NovoDobne ...

gape wrote on 14.07.2003 at 21:09:34:
za vse k ne marate brat dolgih 'litanij', ki jih kali tko nemarno pejsta po forumu:

kogarkoli moji izrazi in slengovska terminologija žalijo ali ga katerakoli beseda moti, mu je groba, neotesana, surova, neprebavljiva ali družbeno nesprejemljiva, mo priporočam izgovarjanje te besede, katero tako ostro obsoja. priporočam mu tudi odvezo od vseh družbenih programov, ki jih je prevzel in so povezani s to besedo in nje uporabo.

besede same po sebi ne pomenijo ničesar.
naša namera jim definira pomen in seveda naš družbeni dogovor o pomenu teh besed ... to jih dela slabe. v tem primeru je moja uporaba grobih besed uporabljena samo za poudarjanje 'pointa' in za opis mojega čustvenega stanja, nič več in nič manj.
in če še vedno ne zmoreš preseči svojega programa o teh besedah - jebi se.
Grin


Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cerkev in New age
Reply #99 - 15.07.2003 at 10:31:42
 
titud wrote on 15.07.2003 at 10:00:42:
Ne vem, zakaj se tud men zdi filozofija, ki nam po malem  razkriva jst, tako strhljivo realna, da bi res utegnila delovat in bi se blo nanjo vredno zanest, če bi se otresl ene patetike in iz nje izahjaoče vere v ljubezen/dobro/lepo , ki je bp opredeljuje za vraževerje.  

sm gor viši na #97 quotu glih to o čemer govoriš in me res zanima kaj je jst mislu s tem, kje je to pobral, zakaj se to skriva in a je res tko zlo 'grozna' ta Resnica o svetu - mayi, da je ne bi smeli izvedet ... ker Resnica ni čist nč bolj boleča kot neresnica, boleča je edin za egiča, ki se lahko pri tem 'spregledu' zlomi ... ampak se mi zdi da s to podporo in s tem znanjem ki smo si ga že podelil ... nebi smelo bit blema, sploh če jst primerno dozira to zananje, tko kt ga že od skoz odkar je pršu in tko kt ga je dobr znal zakodirat (skrit) med tvoje intelektualiziranje titud.

ps.
glih tko kt lahko iščeš po userjih lahko iščeš tud po gostih ... search for all posts containing some odd word by user jst
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Cerkev in New age
Reply #100 - 15.07.2003 at 11:04:00
 
Samson wrote on 14.07.2003 at 18:23:32:
Navsezadnje se tudi ti v marsičem nevede strinjaš z Jezusom.

....

Glede na to, da se ocenjuje dandanes število kristjanov na poldrugo milijardo, takšnega nauka ne gre kar odrivati, ne da bi prej preveril, za kaj v bistvu gre. A ne?


Vsekakor se v marsičem strinjam z Jezusom, in to vede. Zaradi tega mi ni nič nerodno, niti se mi ne zdi s tem moja "vera" ogrožena.

Krščanskega nauka vsekakor ne odrivam, nasprotno, zdi se mi precej zanimiv. Res pa je, da ga gledam z drugega zornega kota, ker pač nisem kristjan.

Quote:
Je pa gotovo mnogo različic, kako ljudje razumevamo Jezusa. Jaz v tem ne vidim nič napačnega.


Samson, s tem si me pa res prijetno presenetil. Ne razumem pa, zakaj potem tvoje odklonilno stališče do new-agea, saj je med njimi kristjanov kot komarjev?
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Cerkev in New age
Reply #101 - 15.07.2003 at 11:05:24
 
Miro? ze tretjic...

Quote:
Seveda pa dopuščam možnost, da je Jezus bil duhovni mojster, vendar pa kljub temu samo človek.

dej to mal bl razloz prosim?

Back to top
 
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Cerkev in New age
Reply #102 - 15.07.2003 at 11:13:32
 
Quote:
dej to mal bl razloz prosim?


Pravzaprav ni kaj razlagati, zame je bil (verjetno) samo človek, ki je odkril v sebi sposobnosti, ki nas večina od nas ni zmožna odkriti pri sebi. Zato sem uporabil besedo "duhovni mojster". Duhovni mojster je zame tisti, ki zna odkriti "božansko" v sebi, takih pa se je do zdaj rodilo zelo malo.
Mislim pa, da ni bil bog, razen v tem smislu, da smo vsi bogovi, ampak se tega ne zavedamo.

Oprosti za pozen odgovor... zadnje čase funkcioniram kot kakšna državna pisarna.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Cerkev in New age
Reply #103 - 15.07.2003 at 11:19:02
 
Quote:
Pravzaprav ni kaj razlagati, zame je bil (verjetno) samo človek, ki je odkril v sebi sposobnosti, ki nas večina od nas ni zmožna odkriti pri sebi.

se prav eni so zmozni, eni pa ne? zakaj eni ja, eni ne?

Quote:
Mislim pa, da ni bil bog, razen v tem smislu, da smo vsi bogovi, ampak se tega ne zavedamo.

heh, to je zame najvecja pravljica ki je nikol ne bom razumel. lahko pa mi jo se ti s svojega zornega kota razlozis.

ce smo mi vsi bogovi, pol bi to pomenil da bi blo vec bogov, in ne en, najvisji, vseprisoten, vecen? in ce smo mi vsi bogovi, kako to da se tega ne zavedamo? a ni bog tud vsemogocen, ima polno znanje kjerkoli in kadarkoli?
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Cerkev in New age
Reply #104 - 15.07.2003 at 11:35:21
 
Quote:
Zakaj ste vsi kristjanoidi tako nervozni, kadar govorite o Jezusu z nevernikom?


Lej Miro, nisem nervozna zarad tega. Pravzaprav mi je vseeno, če verjameš v Jezusa al pa ne. Za sabo nimam nobene institucije in nobenih lobijev, da bi se morala trudit ali pa celo komu kaj vsiljevat. In sem tud že povedala, da nisem bila vzgojena v katerikoli veri. Vse kar napišem je le to kar sama vem ... !  Smiley

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 10