Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 9
(Read 68972 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
16.11.2001 at 11:32:51
 
ZA DEMISTIFIKACIJO MISTICIZMA!

Opažam, da je v  dosti  debatah  in temah na gape.org moče zaznati mističnost  'dela na sebi', pa naj bo to pasivno ali  aktivno. Sam se imam za  racionalista, ki z duhovnimi iskanji osmisluje bivanje tukaj in zdaj, zato me moti mističen pristop do duhovnosti oz. da se jo mistificira.

Novodobna gibanja vidijo svojo priložnost v razpadu tradicionalnih (religije) in modernih (npr. komunizem, liberalni kapitalizem) ideoloških sistemov, ki so povzročili v krizo identite avtonomnega posameznika. Ponovno so odkrile uporabo  starih duhovnih praks, ki služijo uskladitvi posameznikove zavesti s t.i. kolektivno zavestjo, v prirejeni obliki pa so postale celo integralni del znanosti kot sta npr. psihlogija in medicina (manj sociologija).  

Nekateri sedanji duhovni iskalci se odločijo za učitelje (ali pa jih ti s svojo karizmo popeljejo za sabo), ker imajo zaupanje v družbo ( v drugega) in  si želijo zgolj boljše integracije z njo (da bi bili v družbi uspešnejši). S pomočjo duhovnih tehnik jih učitelji vodijo na področje drugačnih  in večinoma neznanih psihičnih stanj. Ker jih moderna družba obravnava kot patološka (sanjarjenja, ekstaze, epilepsije, shizofrenije...), se lahko zgodi, da iskalci s takimi duševnimi izkušnjami  še manj verjamejo v možnost svoje družbene re-integracije v realnem svetu, zaradi katere so se na duhovno pot sploh podali.  Svoj nad jaz zato praviloma začnejo dojemati kot 'ud občestva' (cerkve, sekte), brez katerega njihov osebni obstoj ni mogoč. Medsebojne odnose, posebno pa odnos do glavnega uda (uma), povzdignejo na raven trancendentalne ljubezni in vdanosti, v takem mističnem dojemanju realnosti se pa se lahko pustijo izčrpavati do skrajnih meja vzdržljivosti, saj bi jih drugače pogubile zle sile 'od zunaj' (realni svet).

Druga veja novodobnih iskalcev se na pot samoiskanja odpravlja  induvidualno. Največ zato, ker  so z (zelo ali preveč) izraženo zavestjo o samem sebi že tako v neskladju z okoljem: družbenih skupnosti se počutijo odtujene ali pa odrinjene (družba jim daje manjšo veljavo, kot naj bi si jo kot enkraten in neponovljiv induvidum zaslužili), zato praviloma tudi ne priznavajo osebnih avtoritet.  S pomočjo samouvajanja v duhovne prakse in tehnike se prav tako srečajo z novimi psihičnimi stanji (večininoma družbeno patološkimi), ki pa jih razumsko skušajo dojemati zgolj kot druga stanja zavesti, ki jih morajo iskalci zavestno postaviti pod nadzor. Če jim ne uspe, postanejo čudaki ali psihopati, če pa jih uspejo integrirati v svoj nad jaz, si izoblikujejo še superiornješo zavest o samem sebi.  Ta se lahko vrednostno dvigujejo in dvigujejo do mističnega razsvetljenja. V končni fazi se tako integrirajo s kolektivno (kozmično) zavestjo na transcedentalni ravni,  kjer se  iskalec iz družbenega obrobja dvigne  med razsvetljeno elito, ki induvidualno ali  kolektivno 'izboljšuje'  svet s pozitivnimi vibracijami. Seveda le, če od tistih smrtnikov, ki sledijo njihovi karizmi, izčrpa dovolj duhovne in materialne hrane.  

Izpostavil sem dve precej sorodni obliki mistifikacije duhovnih stanj oz. njihovih posledic na iskalčevo osebnost. Večina duhovnih iskalcev ostane nekje vmes, a večinoma prav tako pohabljenih, poleg tega pa še  neizpolnjenih in nezadovoljenih, ker jim ni uspelo transcedentirati v najvišja stanja zavesti.

Kaj si misliš o zgoraj omenjenih načinih in oblikah duhovnih iskanj? Ali duhovne prakse nujno vodijo v mističnima stanja zavesti? Ali se ti zdi možno ali smiselno iz duhovnih iskanj, praks, tehnik... izvzeti mistične elemente? Je problem  morda v le v zlorabi misticizma, ki ima tudi svojo pozitivno funkcijo, ali pa sem pri vsem skupaj le  napačno uporabljal ta pojm? Ali pa sloh ni problema...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #1 - 16.11.2001 at 11:59:21
 
Prejšnjemu razmišljanju dodajam še uvod, ki ga lahko vzameš tudi kot zaključek  Razlog? Zaradi preobširnosti teksta ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE! sem ga  moral  ven 'odrezat'.

..... zato me moti mističen pristop do duhovnosti oz. da se jo mistificira. To je po mojem arhaičen pristop, ki z duhovnimi iskanji modernega človeka ne bi smel imeti nič skupnega. Je tudi temeljni razlog vseh mogočih zlorab človekove osebnosti, duševnih pohabljenj in nekaterih družbenih anomalij, ki po mojem mneju niso pravi odgovor na krizo posameznika v današnjem globaliziranem svetu. Prej nasprotno, niso izhod iz krize, ampak skrajna oblika izkoriščanja, saj se z metodami, ki so so jih tisočletja zlorabljali ideloški sistemi, komercialno in drugače ponovno nekdo okorišča.  In to na račun tistih svetinj, na katerih naj bi temeljili moderni medčloveški odnosi: človekovi osebni svobodi in medsebojni enakosti. To, da se človek navidezno svobodno odloča za pot duhovnih iskanj,  nikomur ne opravičuje njegove zlorabe. Nasledniki  velikih religioznih in drugih ideoloških sistemov v zadnjem obdobju  javno obžalujejo žrtve svoje prevelike vneme, se opravičujejo svojcem ali pa se distancirajo od zlorab, ki se še vedno počnejo v imenu vere  ali ideologije. Samo duševno stabilen, razgledan, ozaveščen in do sebe ter drugih kritičen posameznik se po mojem mnenju lahko ubrani  pastem vseh mogočih vodenj, tolažb in obljub na komercialno pestrem novodobnem duhovnem tržišču.  V nadaljevanju bom navrgel nekaj razmišljanj, za katere bi želel, da jih obiskovalci foruma  kar se da kritično pretresete.... glej prejšnji tekst!
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #2 - 16.11.2001 at 12:10:52
 
titud,

zame (samo moje mnenje in velja samo zame) je vse ukvarjanje z duhovnostjo samo pripomoček, da se lažje znajdem med vsakodnevnimi problemi in da se zares zavedam odgovornosti svojega življenja in ne bežim pred njo
vse ostalo in dodatno (videnje avre, višja stanja zavesti, izhod iz telesa itd... )je krasno in fajn - pa kaj poj? Se dogaja, a zaradi tega nismo več ali boljši ali kaj posebnega od drugih, ki takih izkušenj nimajo.

Ne bi ločevala mistike od vsakdanjega življenja - je del nas. Večina ljudi, vsaj 60%, ne glede na usmerjenost v duhovnost (ali proti njej), potrebuje vodstvo. Vedno ga bodo našli: če ne v guruju, pa v duhovniku ali šefu ali TV voditelju ali politiku.

Odrasteš, pretrgaš popkovnico šele takrat, ko lahko stojiš sam, ko se ti ni treba nasloniti na vodstvo nikogar in ko ti je vseeno, ali imaš 'svojega' učitelja ali ne. Lahko si sam, ni rečeno, da si osamljen. Večina ljudi išče družbe soljudi ravno zato, ker jih je strah samote, to se pravi, samih sebe, da bi se slišali, kako jim notranjost spregovori.

Edino, kar šteje (vsaj zame)je to, kako obvladujemo naše vsakdanje delo, težave in kako se izkažemo v konfliktnih situacijah, ko nimaš časa za premislek in odreagiraš podzavestno. Takrat se pokaže, koliko si usklajen sam s sabo oz. notranjim svetom.

Ponižnost človeka je tudi v tem, da ne obsoja sočloveka nikoli in nikdar ne zaradi njegovih misli, ne besed in ne dejanj. Če kaj obsodiš, obsodi dejanje samo, a ne človeka, ki ga je storil.

Smatram, da veliko ljudi razume besedo ponižnost na ta način, da moraš dopustiti poniževanje, kar pa odločno zavračam.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #3 - 16.11.2001 at 14:46:50
 
prijatu, jaz sem samo jaz in kaj?
in sem človek in kaj?

IN JE VEČ KOT SPLOH KDO DOJEMA Tongue

in se ne obremenjujem, pa kaj?
maš idejo, preber oss, copyleft II, to ni mistika to je ralnost, enost je realnost, mistika je enost in enost je vse.

vem kaj hočeš rečt zakaj jo tolk skrivajo, tkole gre, tud jaz sem mel take ideje, stvari, ker sem hotu narest vse projekte da bi folk vedu, zdej jih delam. pol sem vidu da so se skoz trudil da bi folk vedu pa niso zanl, pa se trudmo zdej, ZDEJ SE DA!
zdej delamo tko, da bomo znal!

ti jih tud deli, s tabo smo razsuj mistiko ne nas a štekaš, nared boljše stvari pokaž in pol govor prijateljsko.

tko priajtelsko ker se ne borimo, niti z mistiko zanje nadgradnimo in to je ose, oss

A.

Wink
Back to top
« Last Edit: 30.11.2001 at 16:30:58 by A. »  
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #4 - 16.11.2001 at 15:01:08
 
TITUD:
si pa velik in obsirno in jasno napisu.

Zadeva oz. osnovno vprasanje se sila enostavno.

Zanima te torej Demistifikacija Misticizma kajne?

Ce prav razumem bi lahko mistiko uvrstil v nekaj nepoznanega, nekaj kar se z navadnim intelektom umom ne da opisati. No, da ne bom predolg. Spet se bom kot ze velikokrat naslonil na OSHA, ki v glavnem v svojih knjigah pojasnjuje tovrstna vprasanja.

Npr. INTUICIJA, kaj je to, od kod pride, kako jo izmeriti, zaznati?
Ne gre, ker prihaja iz visje zavesti, ki jo nas RACIONALNI, Intelektualni, GENIALNI UM nikakor ne more razumeti, je onstran njegovega razumevanja. Um ima koncnost svojega razumevanja. Simple. Zato se lahko kar sprijaznes z mistiko, je bila, je in bo.

Nekatere religije pravijo, locimo lahko:
znano - tisto kar smo spoznali in je de facto
neznano - tisto kar lahko odkrijemo in uvrstimo v znano
nespoznatno - tisto kar nas um enostavno ne more dojeti, skrivnost zivljenja,

Enako velja za Budnost, razsveteljenje, ....

KVA PA JEST VEM
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #5 - 16.11.2001 at 15:06:35
 
titud wrote on 16.11.2001 at 11:32:51:
ZA DEMISTIFIKACIJO MISTICIZMA!

Kaj si misliš o zgoraj omenjenih načinih in oblikah duhovnih iskanj? Ali duhovne prakse nujno vodijo v mističnima stanja zavesti? Ali se ti zdi možno ali smiselno iz duhovnih iskanj, praks, tehnik... izvzeti mistične elemente? Je problem  morda v le v zlorabi misticizma, ki ima tudi svojo pozitivno funkcijo, ali pa sem pri vsem skupaj le  napačno uporabljal ta pojm? Ali pa sloh ni problema...


Nacinov je kolikor hoces.
Ni nujno da vodijo v misticna stanja zavesti, odvisno od posameznika in njegove vere.
Misticne elemente bos tezko izvzel (omejitev UMa)
Zloraba misticizma? Pozitivna funkcija? Ne, ne, v zavedanju ni pozitivno, negativno, je zivljenje.

Res je, sploh ni problema, ga ni, problem je le ce ga naredis!

Nekdo naredi problem ze iz tega, ce mu stopis na prste. Nekdo drug bo rekel:"Lepo prosim pazi, kod hodis". Nekdo drug:"Stopi mi se na drugo nogo."

Torej ali je problem ali ni si v glavnem odgovoren sam za to!
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
e.
4
****
Offline

There is no spoon.
Posts: 295
Primorska
Gender: male
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #6 - 16.11.2001 at 19:20:46
 

titud wrote on 16.11.2001 at 11:59:21:
..... zato me moti mističen pristop do duhovnosti oz. da se jo mistificira.



Titud,

dober, dolg, natančen post. Svaka čast.
S katerimi pristopi se ukvarjate?
(eh, se lahko tikava?)

Se na celi črti strinjam s tabo, predvsem pa z Ano.
Ne bi sedaj še enkrat pisal in ponavljal vsega, kar je že Ana izpostavla...

...Bi pa dodal tole:

Menim, da je merilo duhovnega napredka urejenost in funkcioniranje vsakdanjega življenja, ne pa v skrivnosti odeta mistika.

Biti duhoven je pravzaprav enostavno: polna soba sveč, slike angelov po stenah in blaga mistična glasba v ozadju. Obleke svetlejših barv, blagi glas, odsotnost želja, celibat ipd…
Na žalost je duhovno življenje mnogo ljudi popolnoma v skladu z opisanim. Lahko je biti duhoven le na predavanjih Duhovne univerze ali lekcijah v Hare Krishna Templju, nič lažjega.

Vendar pa, kaj pa resnično življenje v vsakdanu? V realnih situacijah (v službi, v družini, v partnerskem odnosu, pri vzgoji, pri soočanju z drugače mislečimi itd…), kjer dejansko pride na dan resnično stanje zavesti in prisotne nečistoče v telesih posameznika?

Moje mnenje je in tudi moje izkušnje kažejo, da se duhovno življenje v bistvu začne šele, ko ima posameznik več ali manj urejeno svoje vsakdanje življenje. Sreča in zadovoljstvo v življenju (v odnosih, družini, službi itd…) je seveda posledica čistosti uma in stabilnosti čustvenega telesa – to pa je seveda nujno potrebno za uspešno raziskovanje in doživljanje duhovnega področja naše celovitosti. V nasprotnem primeru se pravzaprav o pravi duhovnosti ne da govoriti.

K napisanemu skrivnostnost, mistika in neprizemljenost seveda niti od daleč ne sodi zraven...

_________________

Prosim, vse napisano so meje osebne izkušnje in pogledi, ki so lahko tudi popolnoma zgrešene in veljajo le zame.
Kakršna koli podobnosti z živečimi ljudmi so zgolj naključne...


Back to top
 

Raziskovanje človeških potencialov in različnih poti doseganja sreče in izpolnjenjosti:&& LIFE Forum, prijazno mesto za vse &&http://www.icforums.net/lifeforum/
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #7 - 16.11.2001 at 21:15:47
 
ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE
hmmm naj ostane mistika mistična, delo na sebi pa se ja trudimo demistificirat, jest pravim da bi morali otroke v 1. razredu OŠ naučit meditirat in se koncentrirat, če jih starši še niso naučil. pa ne mistično ampak se pomirit pred naporom.

to če se odzemljiš je grdo, na tem tudi delamo (marsikdo le to izkusil), da bi se ljudem to ne dogajalo, da bi o tem nekaj vedeli - ozavestili - že prej.

Kaj si misliš o zgoraj omenjenih načinih in oblikah duhovnih iskanj?
Slaboooooo

Ali duhovne prakse nujno vodijo v mističnima stanja zavesti?
nič ni nujno ; mistično je ko ne razumeš.
odvisno tudi od tega kaj vse šteješ pod duhovne prakse, če se ti zdi tist link od tantre, ki ti lahko spremeni življenje, duhoven, tudi ok, govori pa o tem kako lahko svoj lajf tolk deleč prfuraš, da si ves čas v meditaciji, da se telo nikoli ne prenapreza.
Ali se ti zdi možno ali smiselno iz duhovnih iskanj, praks, tehnik... izvzeti mistične elemente?
MOžno je ni pa smiselno, uporabiš kar ti sede, kar je zate, kar si ti.

Je problem  morda v le v zlorabi misticizma, ki ima tudi svojo pozitivno funkcijo, ali pa sem pri vsem skupaj le  napačno uporabljal ta pojm?
čudno si uporabu ta pojem, si pa dobr napisu ni kej

Freedom of choice je moja izbira, za vse. O tem govorim(o).


Q
novodobnem duhovnem tržišču
Q
zato se nas je velik začel sploh ubadat s tem da bi čimceneje ali celo zastonj ljudem omogočili povečevanje zavesti, da si sami pomagajo, z ali brez naše pomoči.
Če jim bomo pomagal si bomo čistl karmo, čene pa tud.


tale ana bo zgleda moja prjatlca
PROV LEPO SI NAPISALA

tko kt je blo že povedano:
Lahko živimo po srednji poti, ni težko, zelo lahko je, z vsakim trenutkom je lažje.
ni se nam treba ukvarjati s temi rečmi s čimer se nas večina ukvarja (meditacije, reiki, tantra ... no zdele sm vidu da tega hudo dost velik ne poznam, poznam, pa ne prakticiram), ampak pomaga, pri tem v kakšne vzorce smo oviti, pomaga, verjetno bi pomagalo že vedenje da tko pač je in bi se ljudje spremenili ... začeli spreminjat.
pomagajo tud angeli in tako naprej, če je to misticizem naj bo, pomaga pa.

moja nabolj priljubljena pa je itak una:
vse je v sprejemanju in dajanju.
če boš dajal najboljše kar imaš in sprejemal vse kar dobiš in pri tem mislil (čimbolj) čiste misli, kmalu ne boš RABIL več ničesar sprejemat.
ker boš vse imel.

in če živiš po svoji vesti, se ti ne more slabo godit in lahko glih tko dosežeš razsvetljenje, če hočeš, če je razsvetljenje mistično, naj bo, ampak se boš moral šele takrat začeti ukvarjati z mističnimi rečmi, jih sprejet, in boš do razsvetljenja prišel brez mistike ..... čez pač ne, samo do vrat Smiley

mah hudo si tole dregnu ... nimam kej dost 'ugovarjat' komurkoli, lahko samo ploskam, kolk različnih 'pregnanih' ljudi se je nabralo na tem forumu.
to je to o čemer smo govoril, ko je aleš sanju o tem da bi se z drugimi pogovarju o knjigah ki so mu bile všeč ... in zdej to mamo, in on to ma ... pa se nima časa pogovarjat Sad
(mal sm zlobn)
kaj sm hotu že ... ahaaaaa
to ja; zdej naj bi se jest ukvarju z EU in to, s prvim nivojem in to, ti pa klele men prneseš na plan mistiko, vržeš totalno bombo, tri dni me ni in je cela štala !!!
Smiley Smiley Smiley

ampak je prov

s skupnimi močmi lahko naredimo več kot sami ... zato se združujemo.
no eto me je klicu en prjatu umes in je prjavu tole zgori, sicer on bi prodaju in to, pa nima veze, več nas je, lažje nam je, tko kot v ekonomiji tako tudi v življenu - lola in to.

skratka mistiko demistificirat, jo v ljudeh ozavestit, da bo postala samo po sebi umevni del življenja, da bo pomagala v transformaciji.
res dobro bi bilo nekaj narediti tudi na zamaljskem področju, tukaj ciljam na duhovneže ki delujejo odzgoraj, in ne izpolnijo svojih nalog tukaj na zemlji.
raji pomagat da se spremeni, ji dat svobodno izbiro, med vsem, ne samo med tistim, kar nekateri imajo za moralno, etično ... itd.

uglavnem da skratim ... smo na pravi poti in čeprav je važna pot, je fajn, da vemo kaj je na koncu poti.

(čist sm razpet med svetovoma, bom rajš nehu)
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
herby
5
*****
Offline


Posts: 503
SLO - NM
Gender: male
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #8 - 17.11.2001 at 11:24:35
 
Demistifikacija mistike ali duhovnosti?

To itak, da je neka skrivnostnost v duhovnosti ponavadi samo krinka pred dejanskim neznanjem in da so cudezne mantre in skrivnostni obredi samo nacin kako privlact naivneze oz. zacetnike na novodobnem trziscu.

Ampak mistika, titud ,je vsaj zame popolnoma nekaj drugega in tega ne bi zelel odstraniti. Mistika je Narava. (mist = magla) Si ze sel pozimi v gozd ko je vse belo tiho, drevesa okrasena z snegom, meglice se plazijo po tleh... To je zame mistika in tega ne bi zelel izkoreniniti iz tega sveta.

In ne vidim potrebe zakaj bi iz praks izvzeli misticna dozivetja.
Uredu pa je da so duhovne prakse cimbolj razvidne in razlozijo ozadje.
Back to top
 

Why not help one another, makin it much more easier... bob marley
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #9 - 17.11.2001 at 22:12:39
 
gape,

------
tale ana bo zgleda moja prjatlca
PROV LEPO SI NAPISALA
--------
hvala za spodbudne besede

žal mi je, če se kje osebno preveč razpišem z detajli, pač seka na dan moja ženska narava

veseli me, da sem našla skupino ljudi, ki so res usmerjeni duhovno - odkar sem se pred leti razšla s skupino (z nekaterimi dečvami sem obdržala stike), sem pogrešala družbo enako oz. podobno mislečih strpnih ljudi

hvala vsem za prijetno druženje
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #10 - 18.11.2001 at 10:56:05
 
hvala tebi Wink
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #11 - 19.11.2001 at 12:27:58
 
Se opravičujem, ker kasnim. Tale forum je bolj chatu podoben, tako hitro se odvija debata. Ker je replay  vsem predolg, ga bom na dva dela razdelil.

Ana
Ne bi locevala mistike od vsakdanjega življenja - je del nas. ...

Ana, tud jest vem, da je mistika prepletena z vsakadnjim življenjem.  V vsakdanjem življenju po mojem  mistifciramo tisto, kar intenzivno začutmo kot nekaj zelo kompleksnega, nimamo pa hkrati pri roki vedenj in znanj, kako zadevo izživet. Mistifciramo npr.  prijateljstvo, ljubezen,  družbene odnose nasploh.. Potem pa imamo na izbiro več možnosti: čustva ne priznamo in ga v seb skušamo zatret; se ga skušamo razbremenit s tem,da ga preložimo na drugega; skušamo ga izživet tako, da smo hkrati sposobni  sami prevzet odgovornost za posledice. Vprašanje zame je, če z duhovnimi iskanji pridemo do slednjega ali pa ostanemo ujeti v polju mističnega in s tem za nas nizživetega in nerazrešljivega . Kot vidim, je to edino pravo vprašanje, če prav zastopim, tudi zate ko praviš:

Ana
Ce kaj obsodiš, obsodi dejanje samo, a ne cloveka, ki ga je storil...

Ana, obžalujem, če  si morda moj sestavek  razumela kot obsojanje tistih, ki zagovarjajo mistficarnje mistike. Se popravljam: imajo vso pravico, samo  naj za to prevzamejo vso odgovornost!  


A.
... s tabo smo razsuj mistiko ne nas a štekaš, nared boljše stvari pokaž in pol govor prijateljsko.

A., tud tebi podobno opravičilo kot Ani. Pa še to: svoje pisarije sem tle objavil zato, ker se znate odkrito, odprto in duhovito pogovarjat o duhovnih zadevah. In storu sem prav.


Mike
...Um ima koncnost svojega razumevanja. Simple. Zato se lahko kar sprijaznes z mistiko, je bila, je in bo.

O.k., Mike, se  strinjam, nekje nanvišji stopnji ima um končnost svojega razumevanja. Tam zaradi mene mistika tudi lahko je in bo. Samo ne se sklicevat nanjo, ko se je treba v življenju odločat, a boš imel rad a boš sovražil, ali se bo uprl ali se boš pustu pogazit, a boš izkoriščal ali boš izkorščan...

Mike
Nekatere religije pravijo, locimo lahko:
znano - tisto kar smo spoznali in je de facto
neznano - tisto kar lahko odkrijemo in uvrstimo v znano
nespoznatno - tisto kar nas um enostavno ne more dojeti, skrivnost zivljenja,
Enako velja za Budnost, razsveteljenje, ....

Ja, Mike, a problem religij je, da z moralno avtoriteto, ki ga jim daje razvetljenje nespoznatnega, določajo zakone, ki naj bi veljali za neznano in znano.  

Mike
Res je, sploh ni problema, ga ni, problem je le ce ga naredis!Torej ali je problem ali ni si v glavnem odgovoren sam za to!

Mike, problem sem  zate res malo umetno naredu, ampak malo pa le moram med kompetentnimi preverit, koliko je odgovorno do samega sebe,  če si na duhovni poti z mistiko pomagaš.


Maxis
Se na celi crti strinjam s tabo, predvsem pa z Ano.Menim, da je merilo duhovnega napredka urejenost in funkcioniranje vsakdanjega življenja, ne pa v skrivnosti odeta mistika.

Maxis, se mi potrjuje, da sem med kompetentnimi iskalci.  Žal pa takšno tvoje stališče ne predstavlja grancije, da duhovno življenje prispeva vedno k utrjevanju vsakdanjega življena .  V strahu, da  urejenega vsakdanjega življenja ne sesuje kakšna čustvena, zdravstvena ali materialna travma, se lahko človek zateče k  metodam in tolažnikom, ki sicer prispevajo k stabilnosti čustvenega telesa, amapak na račun transcedence vsakdanjega življenja samega.  K temu pa skrivnostnost, mistika in neprizemljenost sodijo močno zraven.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #12 - 19.11.2001 at 12:29:39
 
Gape
..jest pravim da bi morali otroke v 1. razredu OŠ naucit meditirat in se koncentrirat, ce jih starši še niso naucil. pa ne misticno ampak se pomirit pred naporom.

To ni slab predlog, gape. A pa bi si upal k duhvonim tehnikam pripustit držvao, tako kot se sedaj nekaj gužva okrog etike in morale v šoli...  Ne pozab, da ma tisti, ki upravlja državo, zmeraj kašne skušnjave odzad.


Gape
to ce se odzemljiš je grdo, na tem tudi delamo (marsikdo le to izkusil), da bi se ljudem to ne dogajalo, da bi o tem nekaj vedeli - ozavestili - že prej.

Sem že pokomentiral, gape, da sem se šel nastavit kompetentnim...

gape
zato se nas je velik zacel sploh ubadat s tem da bi cimceneje ali celo zastonj ljudem omogocili povecevanje zavesti, da si sami pomagajo, z ali brez naše pomoci

Ja, gape, ste se kljub temu lotili kar odgovornega posla, ne moreš zanikat.  



gape
in ce živiš po svoji vesti, se ti ne more slabo godit in lahko glih tko dosežeš razsvetljenje, ce hoceš, ce je razsvetljenje misticno, naj bo, ampak se boš moral šele takrat zaceti ukvarjati z misticnimi recmi, jih sprejet, in boš do razsvetljenja prišel brez mistike ..... cez pac ne, samo do vrat  ti pa klele men prneseš na plan mistiko, vržeš totalno bombo, tri dni me ni in je cela štala !!! a mpak je prov

Gape, sem na forumu in  na celi strani gape.org dobil občutek, da smo si v glavnem na isti valovni. Če bi 'bombo' v prazno metal, ne bi imel nobenga haska. Če te prav razumem, ni z mističnim razvetljenjem nič narobe, če delaš naprej na tem, da ga demisticiraš. S tem bi se tud  sam strinjal, samo da je to hudo naporno. Sem to opažal pri Perušu, ki je bil  zadnjič skupaj s Kononekom in še enemu  holistčnemu zdravnikom  na okrogli mizi (na katero si ti tud vabu). Je Mitja precej sesut zgledal in precej obupan nad tem, da bi folk iz njegovih  knjig razumu, kako  je mistična spoznaja možno kognitivno znanost sprovajat. Kako je z njegovim osebnim prepričanjem ne vem, bi bilo pa fino vedet, če mu je oz. bo uspelo.  Geslo  Za demistifacijo misticizma pa sem si v Šestem čutu od Gregorja Tomca sposodil: tam se je ta punk sociolog  huho Preuša spravu, češ da mistificira mistiko in naj prizna, da je razodetje le mislena finta, če se hoče z znanostjo ukvarjat. Bi rad videl, da kdo  to naprej pokomentira. Če nimaš materiala, ti nekaj citatov  od Tomca po emailu pošljem (si ne upam objavljat, da me ne bo kdo za avtoskepravice preganjal), Peruš pa je scvojo knjigo itak objavu netu: http://zyphir.dzs.si/sk-dzs/02BIOMR/02BIOMR.HTM  


HERBY
Demistifikacija mistike ali duhovnosti? Ampak mistika, titud ,je vsaj zame popolnoma nekaj drugega in tega ne bi zelel odstraniti. Mistika je Narava. (mist = magla) Si ze sel pozimi v gozd ko je vse belo tiho, drevesa okrasena z snegom, meglice se plazijo po tleh... To je zame mistika in tega ne bi zelel izkoreniniti iz tega sveta. In ne vidim potrebe zakaj bi iz praks izvzeli misticna dozivetja. Uredu pa je da so duhovne prakse cimbolj razvidne in razlozijo ozadje.

Tud jest ne,  herby, bog ne daj. So take scene krasna slika lastnega dojemanja zavesti oz. podzavesti, ki se kaže kot meglica. Ampak si kot ti tud jest ne morem  pomagat, če me je  strah, da se ne bi iz te meglice kaj strašnega pokazal in bi  zato rad poslal zavest po njej pobrskat.

l.p. vsem in hvala za replay-e
Back to top
 
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #13 - 19.11.2001 at 19:51:31
 
TUTID:  ...obsojanje tistih, ki zagovarjajo mistficarnje mistike. Se popravljam: imajo vso pravico, samo  naj za to prevzamejo vso odgovornost!  
---- ja saj to je to. Naj prevzamejo odgovornost, to je misticnost življenja. Prevzemanje odgovornosti za dejanja ki jih storimo.
===========
TUTID: O.k., Mike, se  strinjam, nekje nanvišji stopnji ima um končnost svojega razumevanja. Tam zaradi mene mistika tudi lahko je in bo. Samo ne se sklicevat nanjo, ko se je treba v življenju odločat, a boš imel rad a boš sovražil, ali se bo uprl ali se boš pustu pogazit, a boš izkoriščal ali boš izkorščan...
---- ja spet, saj to je to. Mistika je misticna. Kruh je pa kruh. Voda je voda. Mistika je v pojmovniku opisana (bom kar iz angleskega slovarja):
mysticism- the doctrine that it is possible to achieve communion with God through contemplation,...
vague, obscure, or confused thinking or belief,
To sem jest mislu. Da je to point. Demistificiranje mistike. Da hoces pojasnit, nekaj kar je po pojmovni definiciji nemogoce. Tako kot sem ti dal za primer Intuicijo. Tako kot je nemogoce pojasnit Boga.
Sej to je tudi mistika, kaj bom v življenju naredu, ko me postavi v sovraži ali ljubi. To je zame mistika, ne vem. Še vedno mislim, da se 100% ne obvladam. Torej, ce me boš užgal, ne verjamem, da ti bom nastavil še desno lice.
=================
TUTID- Mike, Nekatere religije pravijo...
Ja, Mike, a problem religij je, da z moralno avtoriteto, ki ga jim daje razvetljenje nespoznatnega, določajo zakone, ki naj bi veljali za neznano in znano.  
---- caki malo, to je pa cisto druga zadeva. A je tebi katolicizem, budizem, islam, moralna avtoriteta? Mislim da ne. Poleg tega, pa je bilo ljudstvo tisto, vedno so ljudje tisti, ki dajejo moralno avtoriteto religiji in tukaj je razlika.
Dokler bodo ovce hodile v cerkev in ne ljudje bo tko.
Poglej, jest lahko zdele recem, da vidim avre, da te ozdravim na daljavo, da komuniciram z ne vem kom, pa kolk mislis da se jih da prepricat danes. Malo, ce si zaprt. Veliko, ce das glavo na tnalo. To kar pa pocenjo Velike religije danes, pa je oh, in sploh skoda vrstic tukajle!
======================
TUTID - Mike, problem sem zate res malo umetno naredu, ampak malo pa le moram med kompetentnimi preverit, koliko je odgovorno do samega sebe,  če si na duhovni poti z mistiko pomagaš.

------Prvic, sploh nisi vedu da ti bom odpisal. Kaj je to? Tvoje predvidevanje prihodnosti? Tvoja in moja usoda? Moja in tvoja KARMA? Je to Reiki, Tai Jai, Budizem, Katolicizem? Ali splet življenjskih okolišcin?
Zame je jasno to zadnje. Ti napišeš jest odgovorim. To je mistika. Naceloma nisi vedu, kaj boš dobil nazaj v branje, nisi pricakoval takega odziva. Torej. Niti usoda, niti prihodnost. Nic. Eno navadno življenjsko prepletanje. Skrivnost zivljenja. Pa še tole. Kolk sem jest kompetenten, ali kdorkoli? Jest zaenkrat dam roko v ogenj samo za ogenj in vem da me bo to fino speklo.

Drugace, pa great thread, spet skupek neke posebnosti, na naš nacin.

KVA PA JEST VEM
Back to top
« Last Edit: 19.11.2001 at 21:06:15 by MIKE »  

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: ZA DEMISTIFIKACIJO MISTIKE!
Reply #14 - 19.11.2001 at 20:28:43
 
Q
A., tud tebi podobno opravičilo kot Ani. Pa še to: svoje pisarije sem tle objavil zato, ker se znate odkrito, odprto in duhovito pogovarjat o duhovnih zadevah. In storu sem prav.
Q
hvala za pohvale

Q
A pa bi si upal k duhvonim tehnikam pripustit držvao
Q
bi, ker da nekoga naučiš meditirat in se koncentrirat, je to lahko samo dobro, slabo ne more bit, edin mogoče če bi jih 'iniciral' in pol kej šmudlal, ampak to nebi, ker bi raja opazila takoj, bi učitlce povedale, v nižjih razredih so boljše učiteljice, tiste ki znajo z otroci, pa jih tega ne smejo učit, ne ne smejo, niti same ne vedo da to obstaja in da bi to otrokom zeloooo pomagalo pri osnovnih težavah - koncentracije na snov in nato sproščanj itd - življenje v meditaciji.

Q
Ja, gape, ste se kljub temu lotili kar odgovornega posla, ne moreš zanikat.
Q
ne zanikam.



se mi zdi da bi se reklo kao ...
dejmo mistične dogodivščine začet obravnavat tko kot da so nekaj najbolj navadnega, kot bi npr primerjal sprehod in meditacijo ... to je eno in isto, kar se tiče mističnosti ... a si to hotu rečt?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 9