Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
(Read 28657 times)
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #45 - 01.11.2001 at 21:48:57
 
Jaz ne vem tocno kako se vi pocutite kot Slovenci. Ne vem koliko ste zato zakompleksani in koliko ne, osebno sem preprican, da je Slovenija v oceh tujcev drugace ocenjena kot si vi to predstavljate.

Slovenija je vsako leto bolje prepoznavna, vsako leto iz nje pride kaj novega kar dviguje ime te drzave in bi na podlagi tega vam moral padati "kompeks identitete".

Za tujca Slovenija ni vec Ukrajina, niti ni vec Jugoslavija, niti ne Bosna, v tem casu velja Slovenija kot neka drzava, "ki ni tako stara". Mnogi jo poznajo po Bledu, Portorozu ipd, a verjemite, precej je naredila tudi slovenska farmacevtska industrija, torej Lek in Krka. Oni naj kar sibajo tuje dohtarje in farmacevte v Slovenijo, na simpozije. vec ko jih bo manj boste imeli kompleksa..

In ko se to drzavo spozna, potem njegovo prepoznavnost se bolj dvigajo predvsem slovensko blago, sportniki, dosezki, Evrovizija, miss ipd.

In se zadnje dozivetje, v zvezi s slovenskimi izdelki na tujem. Pred nekaj dnevi sem obiskal predstavnistvo Gorenja. Zelo dobro se zastopimo in ker zaposlene tam precej cenim sem jim dal vrecko Fru fru in Evkalipta bonbonov.  Ta dan so bili vsi "slovensko zacarani" in verjamem precej so se prodajali predvsem Gorenje izdelki.


Moj predlog.  Nasa drzava, ki se vedno potrebuje nekoliko vec reklame naj pac investira v eno  minutno reklamo pred Evrovizijo in to v tistih drzavah kjer je Slovenija slabo prepoznavna.
Reklama je lahko tudi taksna.
     Zensko spodnje perilo BETI Metlika. Slovenian Quality.      


Pa sej to se ni naredil nihce, zakaj nebi bila Slovenija prva??????????????????? Shocked Shocked Shocked


Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #46 - 01.11.2001 at 23:23:51
 
Hvala za dodatne informacije, upam le, da jih pozna slovenska javnost.. Pa se bojim, da jih ne.. In še vedno bodo slovenski politiki lapali o mali državici etc.. Je pač tako ali kaj? Hudika, Liechtenstein je še manjši da o San Marinu ali Vatikanu sploh ne bi pa se nihče ne ponižuje, pri nas imamo pa zunanjo politiko tako ,da smo mi nič vsi ostali pa vse... NEsmisel! Mi smo nekdo in imamo nekaj za pokazat, sam to je tisto, ko večina ne ve, kaj bi sploh pokazali..
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
vesna_p
1
*
Offline


Posts: 25
Slovenija
Gender: female
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #47 - 02.11.2001 at 16:34:05
 
kolesar, ja ne vem no če sem res sebična  ??? sicer pa sem s svojim prispevkom hotela le izzvat razpravo o teh problemih, ki me že nekaj časa "žulijo"... hvala, ker si odprl temo o zgodovini, ker sem tudi sama o tem nameravala nekaj napisat. sicer pa se bom oprla na včerajšnjo izjavo nadškofa Perka iz POP TV, ko je na novinarjevo vprašanje o tem, če bo deklaracija zadostila narodni pomiritvi odgovoril: ne, do dokončne pomiritve med ljudmi lahko pride le ob popolni RESNICI. resnica o zgodovini mora priti na dan, šele takrat bodo ljudje spremenili odnos do zgodovine in posredno svoje domovine, nato sledi odpuščanje ...
gape - zadeve so stekle  
Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #48 - 02.11.2001 at 18:59:18
 
JA se strinjam, da mora priti na dan.. Problem je v tem, da se bo to zgodilo dokaj pozno... JE še vse preveč "duhovnih dedičev"/Perko/ preteklega režima, o tem je že Mike nekje pisal... Sicer pa a ne bi tole bolj pasalo pod zgodovina in naš odnos?.. Gape boš prestavil?..

Kar se tiče pa sebičnosti:..kolesar, sprašuješ kje je naše samozavedanje. v situaciji, ko iščeš svojo pot da bi postal človek ?? ..V tem sm mislil na sebičnost, iskati samo sebe in biti poln le sebe... Jaz sm človek in to je prvo zavedanje: z napakami, skrbmi, solzami, bolečinami in radostjo, s prešernim smehom ..  Kako naj bi postal človek? Kvečjemu boljši lahko postajam ali pa nazadujem.. A tu je govora o slovenskem človeku, o tem, da se enostavno ne znamo in nočemo predstavit, postaviti s svojimi predhodniki in predniki.. /saj vem teorija o tem, da smo "avtohtoni a la Veneti in podobno nam zbijajo moralo, a če smo pošteni nihče ni avtohtone vrste tule, v Evropi že ne.. pa to marsikomu ni jasno in se lomijo kopja.../.. Torej bomo našli svojo pot z jasno hrbtenico in znali udarit po mizi tod bo veljala naša beseda in ne tuja? Dejanje in govor zunanjega ministra danes mi daje vedeti, da ne.. Dokler ne pademo zopet v odvisnost? A smo res najbolj srečni in delovni, če nas nekdo tepe? JA če je tako, potem pa tako postanimo del Avstrije avtonomno območje pa bo... Ali pa Italije komur je pač kaj bližje...
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
vesna_p
1
*
Offline


Posts: 25
Slovenija
Gender: female
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #49 - 03.11.2001 at 11:57:30
 
..ti bom skušala pojasnit, čeprav je to ena težjih. če doživiš pekel ali greš skozi kalvarijo življenja, razdvojenost in predelaš ful bolečine, se nekaj že naučiš iz vsega tega. svet okrog sebe začneš gledat skozi drugačna očala, povežeš vzroke in posledice, razširi se ti zavest ... nekateri pravijo, da je to milost dana od Boga. kaj hočem reč ? da na planetu poteka duhovna revolucija, da smo deležni velikih sprememb, eni bolj drugi manj. iz petčutnih postajamo mnogočutni, kar vključuje intuicijo, s tem je naše zaznavanje razširjeno na poleg fizične še duhovno resničnost, dan nam je vpogled na celoto. in kaj to pomeni za narod - dosežena mora bit kritična masa ljudi, ki bo s svojo notranjo močjo (samozavedanjem)potegnila voz naprej in pokazala pot še drugim ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #50 - 04.11.2001 at 15:12:36
 
Hvala za razlago..  PA vendar bi se ne strinjal, da imamo pregled nad celoto in nam ne bo dan.. Smo pa vendarle preveč osebni, preveč subjektivni v vseh stvareh.... Kar se kritične mase tiče sem že pisal o kritiki tm pri Ameriki.. pa tudi o samokritiki je nekej prispevkov.. Do tja, da bo kritična masa v našem narodu bo pa še daleč... ČE pa hočemo iti naprej, bomo morali najprej položiti račune za nazaj, z zgodovino in našim prispevkom vanj, z našo brezbrižnostjo in tišino, v katero se zavijemo, ko govorimo o narodu.. Še vedno je delitev prevelika, še vedno smo vse prej kot narod... Pokrajinsko smo razdeljeni ljudje.. To pa bo potrebno preseči.. A do takrat bo še veliko zim in pomladi tudi.. Do kritične mase namreč... JE še vedno prejšnji režim v preobleki na oblasti /volk dlako menja, nravi nikoli/... Jaz pač delam na svojem področju med ljudmi, ki jih poznam.. Za zavednost, da smo NEKDO...NAROD... ne pa nekaj..
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #51 - 05.11.2001 at 15:12:24
 
jest pa še vedno verjamem da ne bo glih veliko pomladi preteklo do takrat.

katero pa je tvoje področje kolesar?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #52 - 09.11.2001 at 19:51:05
 
Gape, mi pojasniš zakaj misliš, da bo željeno prišlo kmalu?... MOje področje je delo z ljudmi in moje področje je osveščati..Zgodovina je zagotovo eno malo področje, ki mi je pri srcu ...
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #53 - 09.11.2001 at 20:02:54
 
No tle - kdaj bo prislo to in ono, je v casovnem okviru meseci, leta tezko definirati, ker cas v vecnosti, v stanju prebujenosti, gama stanju... nima taksne dimenzije.

Jest mislim, da je treba iti to zastavljeno pot tukaj tako naprej. Se pa zadeve odvijajo hitreje kot pred leti, desetletji, stoletji, tisocletji.

Sicer znanje o ljubezni, dobroti, clovekoljubju se ni kaj vem kaj dosti spremenilo, vendar je vedno v igri masa, kriticna masa ljudi. In z ozavescanjem se masa lahko veca ali celo tudi manjsa.
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #54 - 09.11.2001 at 21:42:33
 
zakaj mislim ... ker vidim kar vidim ... bi lahko reku jasno vidim, ne popolnoma jasno, pa vendarle dovolj jasno, da vidim kaj se bo zgodilo.
to da se bo dogodilo več luči, je neizbežno, tudi če maitreja npr. ne pride še prav kmalu, bomo pač mi naredili lepši in boljši svet, vsi skupaj.
kaj točno se bo zgodilo niti ni pomembno - kaj bo takega da bo prečistilo ljudi v tej meri, da se bodo ovedeli. zgodilo pa se bo ker se mudi - ker se mudi zemlji in ljudem, bogu se veretno ne mudi tako zelo, mudi se nam ki smo v programu. o tem da se bo nekaj zgodilo vedo povedati svoje vsi, nihče v resnici ne verjame več da bomo šli naprej po tej poti po kateri smo hodili do sedaj. nebi našteval tuki vseh schumanovih resonanc, prevroče zemlje - njenega centra, majev (al so bli inki?), apoklipse, celestinske prerokbe, međugorja, pogačnika ... itd, itd .................................blah blah blah .............................. skratka vsi vemo, da se bomo morali spremenit. kako se bo to zgodilo niti ni važno ... bolj je važno da si kot človek (fizično in psihično) pripravljen na spremembo.

in nenazadnje ker mi delamo na tem da bo drugače!
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #55 - 10.11.2001 at 12:44:54
 
No, ko smo ravno pri kompleksih in kritični masi ter podobnih stvareh... Mhm, kdor je prebral pismo od Tomažiča in današnji odgovor v Sobotni prilogi nanj bo gotovo vedel o čem pišem;sicer pa malo osvežitve:).
Tomažič s svojo teorijo zagovarja, da smo potomci Venetov, se pravi, da mi na tem ozemlju bivamo že od vekomaj /pardon približno od leta 1200 BC/..Se pravi tu ni govora o kakšnih rimskih vplivih, Slovanih ali čem podobnim, preprosto mi smo zaključena celota, avtohtoni prebivalci, ki niso in ne dopuščajo integracij preko našega ozemlja... In tu se lomijo kopja... Zakaj? Ker jezik sam, ker kultura sama, arheologija in vsi indici, vse zabeležene zgodovinske okoliščine jasno pričajo, da prvič: noben narod /narod kot ga poznamo danes!/ ni absolutna zaključena celota, se pravi avtohono prebivalstvo... Bila so , so se in se bodo še dogajala preseljevanja...
drugič: da smo veliko bolj potomci Slovanov nam priča že naš lastni govorni jezik, da o kakšnem načinu predsedovanja pod lipami(se pravi vaške demokracije) ne govorim... Zakaj pravim, da se lomijo kopja? Zato, ker se sedanji prebivalec tega ozemlja(ki je bilo nekoč Ilirsko, pa rimsko,Gotsko,  Langobardsko, bizantinsko in nenazadnje slovansko) sprašuje: kdo za vraga pa so bili moji predniki? Ne govorim o slovenski zgodovini /specifično to pomeni o zgodovini tega ozemlja na katerem bivamo/ niti ne govorim o zgodovini Slovencev /narod kot narod Slovencev je prvič zapisano in uporabljeno šele v 16.stoletju/ ampak sprašujem se kdo so naši predniki.. ČE namreč mi nimamo jasne ozaveščenosti, in je nočemo imeti /ali pa tudi ne moremo??../, da bi presodili in ovrednotili preteklost iz katere izhajamo, kako bomo potem lahko kritično presojali sedanje in vsa prihodnja stanja.. Kane nekje pravi: kdor kontrolira preteklost bo vladal prihodnosti, kdor vlada prihodnosti, je osvojil preteklost... Kakšno za vraga? Kdo je naš prednik? ... Osebno menim, da moramo upoštevati vse preselitvene tokove, da smo po krvi torej zlitina germanske, romanske, morda celo azijatske /Huni!/ s prevlado slovanske krvi, po identiteti, ki jo, bom rekel, odražamo danes, po jeziku, ki je gotovo ključna ločnica pa zagotovo prevladuje slovanska kri.. S to razliko, da ne upoštevam  toliko J Slovanov ampak Z Slovanov ...

V čem je point tegale? V tem, da je v ljudstvu še vse preveč takih Tomažičev, ki se opirajo nekih nedogmatičnih teorij, ki ne temeljijo na kakih resničnih temeljih.. V tem, da je v narodu še vedno tista prelomljenost in sledenje mitom... Da si še vedno nismo na jasnem, da smo nekdo, če smo osvojili strateško zelo pomemben prostor, kljub številčnosti, s katero se kar naprej obremenjujemo.. Je pač tako, da je stare mite in teorije kaj težko zrušit, a jih moramo, če hočemo graditi lepši svet... ČEravno se komu zdaj stoži po bivšem režimu ali pa po Mariji Tereziji..tisti časi so minili ... In treba jih je ovrednotiti v vseh plateh... Tudi poboje, tudi eksekucije... Tudi medvojna grozodejstva...Pa naj še kdo reče,da ni potrebno pospravit temeljito kar še ni pospravljeno, in za kar sam menim, da še ne bo tako kmalu..Morda ko bom kdaj praded?Smiley)..TOrej point je zopet v dokazu za našo prvič morda neosveščenost, drugič za to, da država sama ne stori v tej smeri ničesar in tretjič, če pa že stori pa ljudje sploh nočejo videti, da je še drugačen pogled, še druga opcija... IN smo spet pri našem kompleksu...Smiley Ali pa morda ne?
Se oproščam vsem, ki sem jim bil predolg, in tistim, ki dokazov ne marajo..Vseeno morda se je pa ja kdo kej naučil?Smiley...
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #56 - 12.11.2001 at 10:43:50
 
No jest sem tukajle ze ene parkrat povedal svoje. Tko je treba. In ob tem debatiranju, jest zaenkrat vem le tole.

Zdej so zaceli spet grobove odpirat, iskat zrtve. Na nek nacin obzalujem, z gnusom berem kolumne odkritih dejstev. Vojne so kruta stvar, te zadeve nas lahko tudi opozarjajo kaki ne smemo biti. Menjave sistemov so poklale, postrelile mnogo nedolznih, takih ki sploh niso vedli za kaj se gre. Mir in spokoj jim želim.

Toda vrtanje, iskanje, zame osebno nima pomena. Za nekoga, ki se ukvarja s tem ziher ima. Saj v bistvu bi lahko rekel, da nam zgodovina kaze kaj lahko v nadaljevanju zivljenja izboljsamo, kje so vzroki, da je clovestvo tako kot je....

No po drugi strani, pa kopanje po tem od kod smo, najbrz privede do osamljenega plemena, ki je mogoce zivelo v nekem cisto drugem podrocju, kjer smo mi danes Slovenci. In zato se mi zdi Haiderjeva bedarija do kdaj nazaj upostevati tokove zgodovine. Njemu bi pasalo, da do takrat ko je Avstroogrska bila najvecja po ozemlju. Turkom, bi pasala zgodovina do takrat, ko so zasedali pol Evrope. Aleksandru velikemu spet njegovo. Francozom bi pasali časi Napoleona. Italjanom, bi godil Rimski imperij. No ce mene vprasas, bi mi najbolje godil čas, ko bodo vsi zrušili meje in se ne opirali na zgodovino iz tega stališča.
Kot ta denacionalizacija. Zakaj pa mojemu dedu, ki je leta 1000 posedoval pol Gorejnjske tega ne vrnejo? Taka, podobna vprašanja si lahko zastavljamo v neskončnost, in ali ima to sploh kak smisel, do kje in zakaj kopati po zgodovini z zakoni, z parlamentom. Tisti, ki se ukvarjajo s tem že vedo. Vendar dragi prijatelji, s pametno mero razuma.

Zame osebno ima smisel zdele, a sem lačen al nisem. Al me zebe al mi je toplo.

KVA PA JEST VEM?
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #57 - 24.11.2001 at 14:01:10
 
No ti pa povem, da brez opiranja na preteklost ne bo šlo, ker, če se sam spomniš na kakšne dunajske šnicle ali pa pariški zrezek, hja recepti so tudi del preteklosti.. Pa boš potem še bolj lačen, ob zelenjavi /aja tudi to je del preteklosti, saj so jo morali spoznat...Smiley/ Evo vidiš, potem boš pa še bolj lačen... MAMI, jest bi pa matevža jedu;))
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #58 - 25.11.2001 at 16:50:17
 
Sinoci sem sel ven v life in po nekaj urah sem se "nadrgnil" na neko Irko, ki zivi v Londonu. Po kratkem casu mi je predstavila se tri prijatelje s katerimi je prisla na krajsi dopust semle.
Od teh treh prijateljev sta bila dva moska in Dave s katerim sem govoril malo dlje je v trenutku prepoznal Slovenijo. Prvi njegov impulz je bil: Slovenci so v nogometu premgali Romune in se s tem kvalificirali na SP. Zal mi je le za novinarsko predstavitev Slovenije, saj kot je rekel Dave, jeangleski komentator predstavil Slovenijo kot neko "krizno" drzavo.

In tale Dave je bil ze druga oseba na katero sem naletel, ki je Slovenijo prepoznal skozi omenejno fuzbal tekmo.


Andres


Back to top
 
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #59 - 26.11.2001 at 15:11:37
 
Saj ne trdim, da je treba History pozabit, treba je najti pravo mero, nic drugega, pravo mero.

Kar se pa tice dunajcev, pariskih zrezkov, pa se dobro znajdem tudi brez teh pojmov, npr. pohan zrezek, zrezek v gobji, zelenjavni, sadni omaki. Saj je res, da smo si pojme tako ali drugace definirali, pa vendar clovek je clovek, ne glede na to ali je Indijski ali Kitajski riž.

Matevž-a pa lahko tudi v Fizolov pire spremenimo, ce bo zaradi tega kaj vec miru na svet.
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 7