Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 7
(Read 28651 times)
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
11.09.2001 at 00:58:32
 
Nekoč je o našem narodu bilo zapisano sledeče: "Toda to je bilo pač ljudstvo Ilirije, tako prostodušno v svojih vtisih, zagledano v svojih navadah, zvesto v svojih čustvih in mislih pa vendar tako izobraženo v vseh vprašanjih, ki se tičejo prave sreče. Bilo je to ljudstvo brez tatov, brez slabih ljudi, mogel si porkajine prepotovati z denarjem na dlani. Bil je to narod, ki smo ga skoraj morali šele učiti rabiti ključavnico in zapah, ki pa je z neomajno neustrašenostjo odklonil giljotino, sploh najboljša družba dobrih ljudi, ki jih je Bog postavil na Zemljo; sredi med njimi bi si želel umreti." /Charles Nodier; Pariz- 1813/

Res, da avtor marsikaj preveč poudari, dejal bi že skorajda pretirano olepša, a načeloma ,je to držalo, namreč: da smo si drznili reči ne, da smo bili na svoje korenine in na svojo domovino še kako ponosni. Pa danes? Menim, da se vse preveč obremenjujemo s tem, da smo mahjen narod- posebej politiki si s tem kar naprej dajejo duška- saj ni v številu vedno vse..NE razumem, zakaj ničesar ne vemo o slovenskem prispevku k razvoju civilizacije; v končni fazi pa, koliko Slovencev pa ve, da je bil "izmuitelj" znamke, ki jo uporablja danes cel svet prav Slovenec? KOliko ljudi pa ve, da je dunajska univerza imela v času pod avstrijsko cesarsko oblastjo več kot 130 slovenskih profesorjev in 13 rektorjev? Ne, tega nas pa pri zgodovini niso nikoli učili, saj dlje v preteklost kot do leta 1941 sploh ne pridemo..Je torej kriv šolski sistem, da veliko Slovencev ne zna našteti pravilno - po vrsti- barve državne zastave?.. In mi bi si želeli v EU? Kaj pa bomo tam brez lastne identitete, brez lastnega spoštovanja do korenin in zavedanja, da smo vendarle velik narod, velik v duhovnem , kulturnem, smislu- mar ni tega dokazal že Prešeren? Pa res ne vem, kaj bomo počeli v EU; tam bo Nemec v prvi fazi še vedno Nemec in FRancoz Francoz..Kaj pa bo Slovenec? Menim, da ni prav, da se v vseh stvareh skorajda, kot je rekel v enem izmed intervjujev Jurij Gustinčič, dobesedno vsiljujemo EU, le zakaj ne znamo imeti tudi svojih stališč, svojih argumetnov in jih utemeljiti tako kot se spodobi? Naši politiki pravijo, da je to danes nuja, da se uklonimo v vsem. S tem se pa sam ne strinjam- tisočletni boj za suverenost čez noč prodamo za nekaj piškavih sedežev v evropskem parlamentu, ne da bi bil naš glas tam kaj več vreden, saj lastnega mnenja sploh ne bomo imeli? Ali pač?
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #1 - 11.09.2001 at 01:46:38
 
Kolesar!

Ma ti si pravi maratonec. Cestitam za tale hread.  
Res je kar pravis. Slovenci so tako hudo zakompleksani nad svojo majhnostjo, da je to postal ze nacionalni problem. Politiki, ki so v prvi vrsti podkupljeni na silo zelijo v Evropo norme za vstop pa seveda delijo umetno. Ena od teh je nezaposlenost.
Gospodarstveniki, zlasti tisti nezmozni, mislijo, da jim bo v skupni domovini EU lazje upravljati podjetja, a to ni res.  Zmozni se pogosto ne EU bojijo, saj je neprednost, ta da bi monopoli odpadli, za njih pa bi se razsiril trg.  

A vendarle sem ze veckrat povedal, da bi bila za Slovenijo najboljsa promocija reci NE v NATO i NE v EU. To bi bil Bruseljski poraz, saj nobena "drzava v tranzitu" ne more izdaviti kaj podobnega.  Se vecje in bolj stabilne drzave, kot je recimo Svedska, Finska so se prilagodile in vstopile v EU naakr jim je bilo po letu dni zal.
Slovenija bi v primeru NE lahko obdrzala vse svoje free shope, pogoji  EU nebi bili vec lokalnega pomena, v slovenskih bankah bi se nalagal predvsem evropski denar, saj ga imajo prevec in nasa drzava bi prevzela vlogo Cipra ali Luksemburga.

A tako ne bo, v to sem preprican. Nikakor. Prevec je se bednih glav tam v parlamentu, da bi se kaj evropsko revolucionarnega lahko zgodilo.


Glede slovenske zakompleksanosti nad majhnostjo le se tole.  Islandci so po stevilu prebivalcev 10X manjsi, a tega kompleksa ni cutiti. Je prisoten seveda je, toda ne toliko kot v Sloveniji. Imajo svoj jaz, svojo zgodovino, svojo identiteto, svoj ponos. No ja, govorim o ribich in ne plansarjih.

Andres

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #2 - 11.09.2001 at 15:48:55
 
men se itak zdi da v EU hočejo samo politiki, ker je tam večja pogača in se težje opazi če kej popališ.
ljudstvo noče v eu, razen seveda tistih 'taspranih'.

na žalost smo zadnjič ko smo imeli možnost klecnili in nismo šli v zadostnem številu podpisat za referendum da zapremo free shope šele ko (dejansko) pridemo v eu.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #3 - 11.09.2001 at 18:39:06
 
Sem tudi zravn, da se začnemo obnašat kot samostojen človeka vreden narod. Ne pa se vsake tolko let združvat, pa pol spet ločvat, pa spet združvat - hm, se obnašamo tko kt eni navadni Slovenci....
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #4 - 11.09.2001 at 20:43:30
 
Problem je v naučenem miselnem procesu o tem, da smo Slovenci bili vedno, mhm, po šolsko rečeno, manj..ME pa zanima kaj in kako lahko to storimo po vašem MI, poleg tega, da smo sami ponosni na slovenski jezik in ga skušamo ohraniti in se ne strinjamo vedno in v vsem z našimi velecenjenimi politiki, ki jih je, mimogrede, izvolilo to naše velecenjeno ljudstvo z več ali manj želje,  po bpoljšem jutri. Kaj torej lahko storimo mi, konkretno tukaj? /nekaj je gotovo že to, da vsaj v grobem- kot sem opazil- pazimo na izražanje, kar sploh ni slabo:)/ Wink
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #5 - 11.09.2001 at 20:52:27
 
Kolesar!

A kaj lahko storimo. Prepricajte se da ste boljis in zmoznejsi kot tisti pred katerim imate kompleks. Kot Nemec recimo.  Slednji postavlja pravila zato, ker smo se mu mi ponizali. Spostujte ze, "jebemo" sami sebe.

Andres

Back to top
 
 
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #6 - 11.09.2001 at 21:20:26
 
Lahko reči, težje storiti...Se še vse preveč pozna vpliv preteklosti- že spet!..bo poteklo pa še veliko vode /ali pa mleka kdo bi vedel Roll Eyes/ preden bodo ljudje neobremenjeni s preteklostjo /saj veš da mislim na preteklih 50 let?- dlje tako ne pridemo!/ Me kar zmrazi, ko predsednik drave hodi po lastni zastavi za državni praznik, ali pa to kakšen film naredijo o Prešernu..Hja če bi kdo kaj takega posnel o kakem Goetheju bi že davno bingljal na Bradenburških vratih...ne vem no, mislim, da niti nimamo neke zavesti kam spadamo: tako nekako piše Trstenjak : Slovenec se najprej deli na dva dela: klerikalec ali liberalec, potem dolgo nič, nato Štajerc, Gorenjc, etc.. nato dolgo nič in šele nazadnje je mogoče SLovenec..Hm pa se potem še kdo čudi zakaj so Srbi lahko krojili našo usodo? Ne vem, menim, da bi si ja moral najprej z veliko črko napisat v vsako kapljo krvi, da smo SLOVENCI in še kako velik narod, "bolj natančni od Švicarjev" je pisalo v el Piccolo leta 1947- zanimivo v času najhujših sovražnih napetosi med  dražavama, mi pa o sami ne pišemo drugega kot da smo majhni, eh pa tak odnos..!
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #7 - 12.09.2001 at 17:15:46
 
Mogoče bi pa mogl zgodovino pustiti pri miru in se z vsemi silami vreči v lepo samostojno prihodnost!
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #8 - 12.09.2001 at 18:52:21
 
Mogoče, vendar iz nečesa moramo izhajati, od nekod moramo dobiti lastni ponos, a ga boš zgradil na pesku? Ne vem no, na tradiciji, ta je pa že tako povezana z zgodovino ali ne? Bi bilo kar prav, da jo poznamo in smo na naše dosežke/ne samo to bratomorno vojno/ malce bolj ponosni ali pa nam to res nič ne pomeni? Torej je zgodovina na nek način še kako pomembna, tuji narodi vsi od tam črpajo, le mi smo mhm "za sedanjo samostojnost" brez lastne identitete, torej nekdo, ki sploh ne obstaja kot oseba??
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #9 - 12.09.2001 at 19:55:08
 
Ja kolesar to je točno to. Lepo si povedal.

Bodimo nekaj novega, nori Slovenci, ki kar so, brez ponosa, ker obremenjuje, ker ga moraš stalno branit, izpeljimo Resnico VELIKIH, ki ravno o tem govore! Še noben narod si tega ni upal.

Al smo al nismo!
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #10 - 12.09.2001 at 20:50:51
 
V Sloveniji se gre za pomanjkanje samozavesti posameznika in nacionalne samozavesti. Ocitno imajo najvec samozavesti tisti, ki dezeli upravljajo in tisti, ki jo gospodarsko vodijo. Zato pac povprecen Slovencek ostaja nepotesen v sluzbi, za silo v kaficu, se najbolj pa to nepotesenost cuti pri svoji zeni, ki je domnevno zavrta. Seveda zaradi samozavesti, cemur sledi, da je brzkone panicna in depresivna.

Kako naj zakonski par v taksnem vzdusju normalno razmislja?? Ne more. No, in za konec. Zakonski par je zacetek druzine, le ta pa predstavlja narodnost Slovence torej. Je potem kaj cudno, ce nas poteseni in tisti z zadostno mero samozavesti elegantno vodijo "v modri objem" NATA in EU??

Andres 8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #11 - 12.09.2001 at 21:11:36
 
vse kar je potrebno je ozavestit slovenijo - slovence
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #12 - 12.09.2001 at 21:34:53
 
Ozavestit, do katere mere, slovenske, internacionalne?
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #13 - 12.09.2001 at 22:32:27
 
Mike!

Saj Slovenija je do svoje mere ze ozavescena. Problem je, da je ta zavest na nizki stopnji.


Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: slovenski kompleks manjvrednosti in Eu
Reply #14 - 13.09.2001 at 09:05:49
 
slovenija je precej zavestna dežela, na žalost pa še vedno premalo, da bi lahko naredila spremembo - make a difference - in to
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 7