7. Zlata priporočila forumaNa forumu smo med seboj vsi enaki, enakovredni in enakopravni – tako admin, moderatorji in administratorji, kot vsi ostali uporabniki in gostje foruma. Za samo organizacijo in delo na forumu skrbijo admin in moderatorji
in administratorji.
Forum je namenjen predvsem ozaveščanju in osebnostni rasti vsakega posameznika. Na njem sodelujemo ljudje, ki verjamemo, da je treba delati dobro, pomagati po svojih močeh sebi in drugim in deliti ljubezen. Na forumu sprejemamo, spoštujemo in cenimo vsakega posameznika. Delimo svoja mnenja in svoje izkušnje z namenom, da pomagamo sebi in drugim. Pišemo v prijateljskem duhu in tako, kot bi želeli, da drugi pišejo nam. Beremo tako, kot bi nam drugi svetovali in ne napadali naših stališč.
Zavedamo se, da ima vsakdo izmed nas svojo resnico. Svoje resnice med seboj delimo in skupaj poskušamo najti skupno
Resnico.
Karkoli napišemo v kateremkoli trenutku in ne glede na to, v katerem delu sebe se takrat nahajamo, na forumu pustimo svojo energijo. Četudi iz nas v nekem trenutku govori močan ego in kasneje tega, kar smo napisali, ne bi več napisali, svojih postov
ne brišemo. Naj ostanejo nam v opomin. In učenje – tako nam, kot drugim.
Na samem začetku poskušaj nekaj časa opazovati, kaj se na samem forumu dogaja, preberi, kakšen ta forum sploh je, kaj ti lahko da in kaj daš lahko ti njemu.
Preden odpreš nov thread z novo temo, najprej preveri, ali se ni o tej temi na forumu že govorilo (uporabi »
search«; na dnu strani najdeš kljukico, ki omogoča iskanje po naslovih (Subject-ih)); če že obstaja thread s takšno tematiko in v njem ne najdeš odgovora na svoje vprašanje, je zaželjeno, da svoje vprašanje/razmišljanje nadaljuješ na že obstoječem threadu. V kolikor se o tvojem trenutnem vprašanju na forumu še ni debatiralo, odpri nov thread, poizkusi ga uvrstiti v primeren direktorij.
Zaželjeno je, da na vsako vprašanje (nov thread) podaš svoje osebno mnenje. V kolikor se ti zdi vprašanje preobširno, seveda povprašaj po datajlih, če želiš podati svoje mnenje le na en del.
Pri vsakem osebnem mnenju, ki ga podaš na forum, izhajaj iz sebe. Piši o sebi in o svojih izkušnjah. Pri pisanju poskušaj biti
prijazen do sogovornikov, kar predlagaš, predlagaj na prijazen način in tako, da poskušaš sogovorniku
pomagati.
V svoje razmišljanje lahko po svoji presoji dodaš tudi kakšen citat, ki si ga kje našel in prebral in za katerega ocenjuješ, da je preko njega možen vpogled v tisto, kar si želel sporočiti ti. Naj ne bo predolg.
Razne citate, članke ali druge stvari, ki si jih našel kot čisto darilo tebi, posreduj tudi ostalim uporabnikom foruma – kot čisto darilo ljubezni.
Reklamam in propagiranju raznoraznih storitev in stvari se sicer izogibamo, vendar
sprejemamo tudi to, če je posredovano s čistim namenom – z namenom pomagati drugim in če je namen ljubezen. Reklame in propagiranje, ki izhaja iz drugih vzgibov, je pri nas nezaželjeno.
Reklamiranju je namenjen
Koledar dogodkov na
Pozitivkah.
Izogibaj se žaljenju sogovornikov in izogibaj se besedam, ki bi utegnile prizadeti sogovornika.
Izogibaj se ocenjevanju, obtoževanju, obsojanju in sojenju ljudi. Kajti – le kdo si ti in le kdo sem jaz, da bi imel/a to pravico?
V vsakem trenutku se zavedaj: kdor govori, govori o sebi ...
Vsakega uporabnika foruma, pa tudi vse goste foruma poskusi sprejeti takšne, kakršni so. Vsakdo med njimi je na nekem delu svoje poti, prav vsak med nami pa se poskuša naučiti prav – sprejemanja. Sebe in ostalih.
Prav zato, ker verjamemo, da se vsakdo izmed nas nahaja na nekem delu svoje potke, ki ni nujno enaka delu poti, kjer se trenutno nahajam jaz ali ti in ker verjamemo, da smo med seboj različni, pa kljub temu vsak posebej enkraten in neponovljiv, se izogibamo primerjanju. Poskušaj se ga izogniti tudi ti.
V primeru, da se debata dotakne nekega dela tebe, za katerega meniš, da bi ga težko razkril pred ostalimi in v javnosti, ali pa tega ne želiš, prosi sogovornika, da ta del predebatirata in razčistita na bolj osebni ravni – uporabi messenger, mail ali neposredni, osebni stik. Zaželjeno je sicer, da tudi takšne vrste pogovorov rešujemo na forumu, ker damo s tem možnost tudi ostalim, da se ob tem nekaj naučijo o sebi. Vendar sprejemamo in razumemo, da včasih tega ne zmoremo prav vsi.
Če sogovornik vztraja na tem, da osebne zadeve razčistita na samem forumu in ti tega ne želiš, jasno sporoči svoje stališče. V primeru, da si pripravljen nadaljevati tudi takšne vrste debato na forumu, ostani takšen, kakršen si v resnici – ne spuščaj se na nizek nivo, ne napadaj in ne žali, ne odi ciničen in sarkastičen, ne bodi žaljiv in nesramen – ne nadeni si mask obrambe.
Ko začutiš, da k takšni debati nimaš ali ne želiš več nič dodati, to povej in se umakni. Ne spusti se v igre moči in neko dokazovanje samo zato, da boš »zmagal«. Če umik predlaga sogovornik, to spoštuj in mirno sprejmi. Poskusi ostati z njim v prijateljskem odnosu.
Če se ti zgodi, da si naredil napako, poskusi to priznati. Vsi smo vsem učitelji in vsi smo vsem učenci. Naša pot je pot učenja in vsako napako zmoremo in smemo priznati. Se o njej pogovarjati. In se iz nje nekaj naučiti.
Če imaš težavo s sprejemanjem nekoga, poskusi najprej sam v sebi ugotoviti, zakaj ga težko sprejemaš. Težava je namreč v tebi (ponavadi), ne nujno v njem. Če pri tem ne uspeš, ga vljudno prosi, naj ti pri tem pomaga. Ne postavi se takoj v obrambno držo in ne začni takoj z napadanjem tistega njegovega dela, ki pravzaprav moti tebe zaradi sebe in ne zaradi njega.
Vsi smo popolni v svoji nepopolnosti. Vsi imamo svoje vrline in svoje slabosti. Če naletiš na kakšno izmed slabosti sogovornika, ga poskusi na to primerno opozoriti. In mu pomagati, da bo tvoj pogled sprejel in razumel. Ozavestil in presegel. Tudi s tvojo pomočjo.
Izogibaj se temu, da samo pokažeš na sogovornikovo napako ali slabost. In ga potem prepustiš samemu sebi. Včasih zaradi dreves ne vidimo gozda. In če nekomu želiš nekaj pokazati, za kar meniš, da je v neskladju z njim in njegovo potjo, stori to na prijazen način. In mu stoj ob strani! Pomagaj mu, da bo zmogel videti tudi gozd!
Izogibaj se temu, da samo sesuješ nekoga, potem pa ga prepustiš na milost in nemilost samemu sebi. Če veš več, daj več!
V vsakem sogovorniku poskusi videti oba dela- tako njegove pozitivne stvari, kot tudi tiste stvari, za katere ti sam meniš, da bi se moral o njih še nekaj naučiti.