Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 
(Read 23261 times)
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #75 - 13.09.2002 at 09:26:33
 
Quote:
Ampak zame kljub temu gola praktična uporabnost ni edini  tempelj, ki bi semu moral iz hvaležnosti klanjat.

Tudi ti me (namenoma  Wink ) narobe bereš.
Kdo drug pa omenja "edini" tempelj ali "edini" kriterij, kot ti in pred tabo titud. jaz sem ga že od začetka omenjal, kot "zelo dobrega", kar najbrž znaš ločiti od "edinega".
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #76 - 13.09.2002 at 09:46:00
 
Quote:
Svet  (katerga del smo tudi mi) je dokaj natančno določen in v procesu spoznavanja tega sveta in njegovih zakonitosti so mnogi, tudi za ceno svojega življenja, prišli do določenih spoznanj o tem svetu, ki jih ne bi smeli kar tako zlahka zavreči in se v zameno za ta tako težko pridobljena spoznanja predati nekakšni poljubni "pesniški" svobodi, ki ta spoznanja nemarno zanika. Vsaj meni se to ne zdi fer do vseh tistih iskalcev, ki so za vsak korak, ki je nam danes samoumeven, porabili cela življenja.


Sem šel nazaj gledat. Polemika se je začela od tle, ko si pesniško svobodu proglasu za nemarno zanikanje natančno določenega sveta. Na to sem pravzprav reagiral, ker sem to zanikanje po moje upravičeno razumel  kot zavarčenje v celoti. Hočem ti samo zrelativizirat to totalno zanikanje in pokazat, da je 'pesniško' spoznavanje tega sveta vsaj enako legitimen spoznavni proces kot 'praktična uporabnost'. Je brez veze, da se loviva na besede. Jest sem hotu pač izpostavt, kar si ti zanikal, pa sem si vzel tud mogoče mal pesniške svobode. Saj mi  jo  dovoliš, vsaj zdaj, ko sem si jo razkril in ko si se od nje ogradil?      
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #77 - 13.09.2002 at 10:09:44
 
Jaz in milijoni ljudi, ki so ziveli pred stoletji in ki zivijo danes,
muziki, ubogi na duhu in modrijani, ki so o tem mozgali in pisali in ki v
svojem nejasnem jeziku govorijo isto - smo vsi istega mnenja o eni sami
stvari: za kaj je treba ziveti in kaj je prav.
Z vesmi ljudmi vem trdno, nedvomno in jasno samo eno, in tega ne more
razloziti razum, ker je zunaj razuma in nima nobenih vzrokov ne posledic.

Ce ima dobro vzrok, ze ni vec dobro; ce ima posledico - placilo, tudi ni vec
dobro. Torej mora biti dobro zunaj verige vzrokov in posledic.

In to dobro poznam, (vsi to poznamo).

Jaz sem zahteval cudeze in mi je bilo hudo, ker nisem pricakal cudeza, ki bi
me preprical. To pa je cudez, edini mogoci, nenehno pricujoci cudez, ki me
obdaja z vseh strani pa ga nisem opazil!

Kateri cudez bo mogel biti vecji od tega?




Nic nisem odkril. Spoznal sem samo to, kar ze vem. Spoznal sem silo, ki mi
ni samo v preteklosti  dala zivljenja, temvec mi daje zivljenje tudi zdaj.
Osvobodil sem se prevare, nasel sem si gospodarja.




Iskal sem odgovor na svoje vprasanje. Toda odgovora na moje vprasanje mi ni
mogla dati misel - misel ni v skladu z vprasanjem. Odgovor mi je dalo
zivljenje sámo s tem, ko vem, kaj je dobro in kaj slabo.
Toda tega, da to vem, si nisem z nicemer pridobil, dano mi je bilo kakor
vsem drugim, dano zato, ker tega nisem mogel od nikoder vzeti.
Od kod pa to vem? Sem morda z razumom prisel do spoznanja, da je treba
bliznjega ljubiti, ne zatirati? V otroskih letih so mi to povedali in sem to
veselo verjel, ker so mi pac povedali tisto, kar sem ze imel v dusi. In kdo
je to odkril? Razum ne. Razum je odkril spopad za obstoj in zakon, ki
zahteva, da zatiram vse, ki mi branijo, da bi si zadovoljil vse zelje. Tako
sklepa razum. Tega, da naj ljubim bljiznega, pa ni mogel odkriti razum, ker
je to nerazumno.



LP

MIND
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #78 - 13.09.2002 at 10:36:14
 
Quote:
Hočem ti samo zrelativizirat to totalno zanikanje in pokazat, da je 'pesniško' spoznavanje tega sveta vsaj enako legitimen spoznavni proces kot 'praktična uporabnost'.

Da me ne bi spet narobe razumel, naj posebej in na glas povem, da mi poezija ni tuja in da je nisem imel namena "totalno" zanikati. "Pesniško" sem napisal v narekovajih, kar tudi tako razumem - namreč v narekovajih.

Podoben pomen dobimo, če naprimer rečemo, da nekdo preveč "filozofira". S tem nočemo "totalno" zanikati filozofije, gre le slikovito kritiko, namenjeno konkretnemu nakladaču, ki je pač po našem mnenju malce zabluzil. Če je pa poleg tega še zasanjan in preveč nagnjen v onostranstvo, se mu pa običajno prida še pridevnik "pesniški", kar pa spet ne pomeni "totalnega" zanikana poezije.

V dialogih je mogoče pogosto opaziti nenadne, sunkovite obrate v skrajnosti. Taka je tudi uporaba besed "edini",  "totalno", "vsemogočni" kar je seveda mogoče razumeti kot govorniško pirueto, ki naj bi v dialogu dosegla določen učinek.

V spoznavanju zakonitosti fizičnega sveta, čeprav upoštevajoč tudi druge vidike, dajem med spoznavnim procesom (ne bom rekel absolutno)  prednost konkretnemu in nenehnemu preverjanju spoznanega, ki mora biti izvedeno tudi in predvsem v obliki poskusa (eksperimenta) v fizičnem svetu (ki se ga spoznava). Pesniške ali če hočeš filozofske prispodobe, so na tem nivoju spoznavanja fizičnega lahko le začasni ali vzporedni pripomoček, ali kot inspiracija ali kot vzpodbuda, nikakor pa ne morejo biti tisti edini in odločilni faktor pri izzidu poskusa, ki je v spoznavnem procesu odločilen.

Poezijo razumem in cenim bolj v estetskem in manj v spoznavnem smislu. Estetika po mojem prepričanju nima prav velike spoznavne vrednosti, lahko pa spoznano naredi lepše, bolj zdržno.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #79 - 13.09.2002 at 10:41:34
 
Misu,  tud ti dobrodošel v klubu AR (anonimnih realnežev), ki  tle gor gremo eno terpavetsko samopomoč pri  na odvajanaju od odvisnosti od razuma. Odvisnosti 'samo' od razuma, da sem bolj precizen pa da mi ne bardo spet na besede lovil. Smo te z nečim že spodbudl, da si svoje ne en pesniški način prav tle povedal, kar me zelo veseli in bi bli po moje vsi zadvoljni, da se še kaj tle pa tud drgje oglasiš.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #80 - 13.09.2002 at 11:12:46
 
Quote:
Misu,  tud ti dobrodošel v klubu AR (anonimnih realnežev), ki  tle gor gremo eno terpavetsko samopomoč pri  na odvajanaju od odvisnosti od razuma.


8) Samo opozorilo, da se odvisnosti od razuma tule gor ne boš odvadil. Še bolj boš "not padu". Besede, in ponovno besede, pa internet, pa različne misli, veliko misli ... saj to je vendar prava Indija Koromandija za razum (ki se dela, kao, da to ni za njega).   8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Neskoncnost
Reply #81 - 13.09.2002 at 11:14:31
 
Quote:
Poezijo razumem in cenim bolj v estetskem in manj v spoznavnem smislu. Estetika po mojem prepričanju nima prav velike spoznavne vrednosti, lahko pa spoznano naredi lepše, bolj zdržno.

Bardo,

Tudi spoznavne moči poezije ni za zanemarit, kljub temu, da se še ne namervam odvadit realnosti in me zanima praktična vrednost spoznanj.

Sem namreč doživel marsikateri aha efekt prav ob tem in celo uspel spremenit kakšno trdno vkopano pozicijo. Ne vem točno zakaj, ampak ima nekaj opravit s tem kako deluje moja glava, ki so ji metafore, metonimije, analogije, sploh če he zraven še  kakšen lep ritem in meter zraven dosti bližje, kot pa kakšna čista znanstveno eksperimentalna postavitev in kavzalna logika. Pa seveda tudi te ne gre zanemarjat, je prav tako potrebna.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #82 - 13.09.2002 at 11:30:24
 
Bardo, ko se pogovarjamo o spozanju stavrnosti, smo enako v polju  znanosti (empirično dokazljive oz. exreminetalno ponovljive 'relanosti')   kot filozofije (na logiki utemljene misli) kot  metafizike ( inituivno zaznane, religiozno transcendirane, estetsko/emocionalno utemljene 'realnosti'). Spoznaje je en mix vsega skupaj s poudarkom pač na tistem, kar rabiš spoznat. Križ je lahko prekrižan les (material in forma), mučilna naprava (uporabna vrednost), stičišče ali izhodišče različnih smeri (filozofska dimenzija)  ali simbol za boga (metafizična dimnezija).   Tle bi se jest ustavu, čeprav vem, da se da it še naprej, ampak bi pol zgledal,   iz da hočem spet en obrat v skrajnost s   to totalnostjo  delat...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #83 - 13.09.2002 at 11:31:06
 
Ja seveda, to sem pozabil pripisati.
Tule se gremo, kot da je poezija nekaj ločenega od razuma  in da obstaja v nekem svojem svetu. Tudi poezija je v prvi vrsti produkt razuma in vsakdanjih izkušenj na fizičnem planu, le da  pri izražanju daje večji poudarek čustvom in lepoti (sodobna poezija tudi tega ne več) in manj spoznavanju sveta. Je že v osnovi orientirana bolj na doživljanje in manj na spoznavanje.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Neskoncnost
Reply #84 - 13.09.2002 at 11:34:02
 
Quote:
8) Samo opozorilo, da se odvisnosti od razuma tule gor ne boš odvadil. Še bolj boš "not padu". Besede, in ponovno besede, pa internet, pa različne misli, veliko misli ... saj to je vendar prava Indija Koromandija za razum (ki se dela, kao, da to ni za njega).   8)

Edi, kje si, da poveš, da zato pa Pržanček in pikniki in podobne zadeve?

"In beseda je meso postala in med nami prebivala", ali kako že gre tisto?

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Neskoncnost
Reply #85 - 13.09.2002 at 11:39:01
 
Se mi zdi za opis in dojemanje fizične realnosti razum kar taprav, vendar naj se z razumom to ne bi nehal. Naj bi razumevanju sledilo občudovanje, dojemanje lepote in skrivnostnosti te realnosti, kar lahko popelje tudi k doumevnju drugih dimenzij. Te druge dimenzije pa itak niso doumljive z razumom, ampak z nečim drugim, lahko bi temu rekli s pesniškim spoznavanjem. Meni ustrezata oba načina, se v bistvu med seboj prepletata, sta tud en z drugim pogojena, vsaj zame.

A ni model vesolja, kakršnega  poznamo danes, ena lepa stvaritev, ena umetnina, ki se ji nikoli ne moremo načuditi, v bistvu je tako nedoumljiva v svoji pojavnosti, in gre lahko uštric s katerokoli umetnino. Lahko bi tudi rekla: pojdi v globino vesolja, in našel boš "boga".



PS: Je v bistvu tačas že nekaj postov napisanih z isto idejo.
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #86 - 13.09.2002 at 11:40:12
 
Quote:
Tule se gremo, kot da je poezija nekaj ločenega od razuma  in da obstaja v nekem svojem svetu. Tudi poezija je v prvi vrsti produkt razuma in vsakdanjih izkušenj na fizičnem planu, le da  pri izražanju daje večji poudarek čustvom in lepoti (sodobna poezija tudi tega ne več) in manj spoznavanju sveta. Je že v osnovi orientirana bolj na doživljanje in manj na spoznavanje.


Bardo, ti si začel čist jst-ovo terminologijo uporabljat,  s katero sem jest hotu večdimezionalnost pa medsebojno kvalitivno različnost pojma erotike v duhovnosti bp-ju razložit. Se ne bi še enkrat  v take stvari zapletov...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #87 - 13.09.2002 at 11:48:12
 
titud wrote on 13.09.2002 at 11:40:12:
Bardo, ti si začel čist jst-ovo terminologijo uporabljat,  s katero sem jest hotu večdimezionalnost pa medsebojno kvalitivno različnost pojma erotike v duhovnosti bp-ju razložit. Se ne bi še enkrat  v take stvari zapletov...  

Kaj hočeš, določene zadeve so nalezljive  Cheesy
Ali pa so že v tebi, pa ti jih nekdo ven zbeza.

Quote:
Valentina:
Te druge dimenzije pa itak niso doumljive z razumom, ampak z nečim drugim, lahko bi temu rekli s pesniškim spoznavanjem. Meni ustrezata oba načina, se v bistvu med seboj prepletata, sta tud en z drugim pogojena, vsaj zame.

Pa ja, kar ne razumejo desni možgani, pa mogoče razumejo levi in obratno.
O tej dvojnosti sem enkrat že nekaj napisal, izhaja pa iz dveh možganskih polobel, ki jih imamo v glavah. Ena je racionalna, druga pa bolj iracionalna in harmonično uskladiti to dvoje, ne da bi eno polovico zavestno  zanemaril, to pa je umetnost.


Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Neskoncnost
Reply #88 - 13.09.2002 at 11:56:28
 
Quote:
Tule se gremo, kot da je poezija nekaj ločenega od razuma  in da obstaja v nekem svojem svetu. Tudi poezija je v prvi vrsti produkt razuma in vsakdanjih izkušenj na fizičnem planu, le da  pri izražanju daje večji poudarek čustvom in lepoti (sodobna poezija tudi tega ne več) in manj spoznavanju sveta. Je že v osnovi orientirana bolj na doživljanje in manj na spoznavanje.

Tole tukaj zgleda, kot da je spoznavanje funkcija razuma.

Pa ni. Pa ni, IMO, vsaj če vzameš zelo ozko opredelitev razuma, ki ne vključuje občutkov, čustev, lepote, intuicije in podobne doživljajske šare.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Neskoncnost
Reply #89 - 13.09.2002 at 12:18:37
 
Quote:
O tej dvojnosti sem enkrat že nekaj napisal, izhaja pa iz dveh možganskih polobel, ki jih imamo v glavah. Ena je racionalna, druga pa bolj iracionalna in harmonično uskladiti to dvoje, ne da bi eno polovico zavestno  zanemaril, to pa je umetnost.

Hmm, meni pa tukajle nekaj ne gre skupaj…

Desno polovico možganov sem si vedno predstavljala kot tisto polovico, ki je povezana s čustvi, emocijami in kreativnostjo. Iracionalno pa kot nekaj nerazumskega, domišljijskega. Zdaj pa tele tvoje razlage, Bardo, ne znam povezati skupaj. Mi pomagaš?

Se pa definitivno strinjam s tistim, da je umetnost to dvoje povezati skupaj…

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7