Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 
(Read 23243 times)
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #90 - 13.09.2002 at 12:19:32
 
Quote:
Tole tukaj zgleda, kot da je spoznavanje funkcija razuma.
Pa ni. Pa ni, IMO, vsaj če vzameš zelo ozko opredelitev razuma, ki ne vključuje občutkov, čustev, lepote, intuicije in podobne doživljajske šare.

Pri (raz)delitvah duhovnih prostranstev smo res bolj zmedeni kot ne. Mislim, da je to posledica dejstva, da so ta prostranstva medsebojno zelo zapleteno prepletena in ne tako jasno razdeljena, kot bi jih mi hoteli zaradi lažje predstave videti.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Ponocnjak
1
*
Offline


Posts: 22

Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #91 - 13.09.2002 at 13:24:41
 
K tej levi in desni možganski polobli, o katerih je bilo na teh straneh že večkrat govora, bi dodal še tole zgodbico. Nekoč mi je ena študentka medicine poslala tole novico in povezavo na stran, kjer je bil članek z bolj podrobno razlago:

"Women have believed forever that men are at least slightly brain damaged, and now it turns out that they are actually right!

http://www.brain.com/about/article.cfm?id=21105&cat_id=12"

Seveda sem šel takoj brat in tam izvedel, da pogosto omenjano prepričanje o različni razvitosti ene in druge polovice pri moških in ženskah pravzaprav ne drži. Šlo naj bi namreč za to, da naj bi pri razvoju možganov pri moških moški hormoni nekoliko poškodovali povezavo med obema polovicama, kar naj bi imelo za posledico, da težje povezujejo razum in čustva.

Zakaj www.brain.com še vedno deluje, povezava do članka pa ne, pa ne vem. Verjetno smo na pragu novih odkritij...  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #92 - 13.09.2002 at 13:44:06
 
Quote:
Ponocnjak:
Šlo naj bi namreč za to, da naj bi pri razvoju možganov pri moških moški hormoni nekoliko poškodovali povezavo med obema polovicama, kar naj bi imelo za posledico, da težje povezujejo razum in čustva.

Grin Grin Grin
Tole bi pa bolj pasalo tja, o čemer je bilo že danes govora pod topikom
- Še mal resničnega heca:- "feminizem ali realizem"
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Neskoncnost
Reply #93 - 13.09.2002 at 14:15:35
 
Quote:
Pri (raz)delitvah duhovnih prostranstev smo res bolj zmedeni kot ne. Mislim, da je to posledica dejstva, da so ta prostranstva medsebojno zelo zapleteno prepletena in ne tako jasno razdeljena, kot bi jih mi hoteli zaradi lažje predstave videti.


Bardo Thodol
empirika + čutnost + estetskost  ima svoje nasprotje
Kdo zdaj pravi, da pesmi poudarjajo bolj estetsko plat sveta in njegovo Lepoto? No, danes še kar...
Mogoče je pa res, da se človek do pravih misli in pravih občutkov in pravih spoznanj mora tudi v ""pesništvu"" prebijat-prebit. Ker vsi smo na obeh straneh "kože" Roll Eyes, Bardo?

ČE JE KDAJ OBSTAJAL BOG , JE BIL BRUTALEN, KER SAMO ČLOVEK JE RACIONALEN. To sicer ne piše na spomeniku v vhodu v blejsko cerkev, ker tam MARIJA-PREOBRAZBA: Človek zre v obraz, bog v srce. Pa mi je tle M. Pogačnik dal spet mislit, ker je tam nad cerkvijo res skala in taka votlina.

Vsako telo je omejeno, ker prostor, ki ni omejen, to ni več. Je lahko praznina, uroboros sam, kača ki grize svoj lastni rep. Zato sva jaz Karmen in ti, Bardo. Končnost se je za človeka končala, neskončnost pa šele začela, ko je odkril, da je Zemlja okrogla. Eno telo torej je človeka soočilo z neskončnostjo. Isto je zveznostjo-nezveznostjo. Ali pa s ciframi (mi zveni kot bi ženski rekel baba), torej števili ali pa matricami, gridi, pravili, ki tvorijo našo 3 D realnost. Neskončnost se dogaja z uvidom v lastno psiho "As is above, so is below".
7 sedem je število totalnosti in popolnosti, gospodar besede; 8 osem pa je beseda sama. In rojstvo logosa? Da ima velik veze prav s tako kačo, ti opišem lahko porod našega uma (najdeš tudi v običajnem slovarju simbolov pod obsodba kače): "Ne spravlja jih na svet po naravni poti in ni jih spočela z navadnim parjenjem, pri katerem se maternica raztegne; toda brž, ko oplzka samica postane spolno razdražena, izzove samca in ga hoče popiti s široko odprtim gobcem; samec potisne svojo glavo s trojnim jezikom v grlo družice, ves razgret jo poljublja in v tem ustnem koitu izbrizgava strup svojega rodu. Tako silovita strast prizadene oplojeno samico, da pretrga ljubezensko pogodbo, pregrize samčev vrat, golta spermo v slini, medtem ko on umira. Tako ujeto seme pozneje mater stane življenje: ko odraste in ko drobna telesa začnejo gomazeti po topli jami, ko s svojim drhtenjem potresajo maternico...; in ker ni nobene porodne poti, se materin trebuh raztrga pod pritiskom fetusov v pehanju po svetlobi, tako da mladiči najdejo pot skozi drobovje... Mali plazilci pa se plazijo okoli rodnega trupla, ližejo ga, komaj rojeni rod je postal sirota...; Kača kot temeljni arhetip, povezana z viri življenja in domišljije, za to so si prizadevale poezija, umetnost, medicina, ki so od nekdaj imele kačo za atribut Pri tem z najbolj revolucionarnimi odkritji sodeluje temeljna znanost: tako je mogoče sklepati po sloviti Einsteinovi enačbi o identičnosti materije in energije...In tako ima Atena, boginja vse resnične znanosti, kljub vsem motnjam današnjega časa še vedno v roki in na prsih kačo, iz katere so se rodili Dioniz, Satan in kitajski cesarji." (Slovar simbolov, iz knjižnice v Rad., (rdeče platnice))

Jest sem poleg manjka v matematiki, tudi zelo dobro na svoji koži občutila manjko v orientaciji. (kaj čem, zame   tle niti po biologiji niti po sociali "kreator" ni pokazal kakšnega bolj znanstvenega pristopa ;- pa ne bi bilo pošteno pričakovat toliko enakosti v "kreativnosti"  Wink;
ampak tolk celosti pa še vedno vsebujem, da vem, če bom do kakšnega spoznanja v življenju prišla (kdaj), bom brez dvoma v enem konkretnem prostoru (pa četud zakajenem  Cheesy)
Na Kreti v Phestosu imajo disk z linearno A pisavo, ki še ni razvozlana (so bolj slikce kot črke); so pa besede uporabljal kot prvo za nomenklaturo (preštevanje stvari). Jaz sem se takoj vprašala, zakaj so pa pol števila? No, kdo bi vedel.

Prav pesniki in pisatelji so skozi zgodovino dajali SNOV za obdelavo znanstvenikom (popravi me Bardo, če se motim)
Po moje je tud na mestu vprašanje, zakaj so ravno odkritja v naravi Uran, Pluton, imela za posledico odkritja v znanosti; elektrika, jedrska energija; Nibiru - prebujena zavest? - bomo rajš še mal počakal

Imam eno pesmico na temo spomin, pa sem že preveč utrujala, pa še kuhat grem...je konec šole za danes.

Anuk Karmen
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Neskoncnost
Reply #94 - 13.09.2002 at 14:45:07
 
Pa še nekaj besed Mella:

"O Bogu moremo reči samo to, kaj on ni. Mnogo preveč se govori o Bogu, svet je tega naveličan. Premalo pa je zavedanja, premalo ljubezni, premalo sreče.

Štirje koraki k modrosti:
Prvič: Priti v stik z negativnimi čustvi, ki se jih ne zavedaš. (otožnosti, potrtosti, čemernosti, živčnost, napetost, hrepenenje)
Drugič: Spoznati, da je to čustvo v vas samih. Negativni občutki so v vas, ne v resničnosti. Ne spreminjaj resničnosti. Recimo, da ti dež prepreči piknik. Kdo ima negativne občutke? Dež ali vi? Umaknite človeška bitja s tega planeta in življenje se bo nadaljevalo v vsej svoji lepoti in silovitosti. Torej ni problema. Problem smo mi, speča bitja.
Tretjič: Nikoli se ne identificirajte s tem čustvom. Nikoli ne reci:”Jaz sem potrt. Otožen. Srečen.” Čustva pusti pri miru, minila bodo. Ta tri pravila si ponovi tisočkrat in prišel boš do največjega odkritja v svojem življenju. Potrebno je da ste svobodni, da ljubite.
Četrtič: Ne spreminjajte stvari, ampak razumite, da se bodo same spremenile, ko se boste tudi vi. Kako spremenite stvari? Kako spremenite sebe? Človek, ki spi vedno misli, da se bo počutil bolje, če se bo spremenil kdo drug? Ni razlage, ki bi jo lahko dali za vse trpljenje, zlo, muke, ter lakoto v svetu! Nikdar ne boste mogli tega razložiti. Življenje je skrivnost. Dva človeka, ki gledata nekaj ali nekoga, reagirata različno. Ne vidimo ljudi in stvari takšnih, kot so, ampak takšne, kot smo mi.

So časi, ko postane vera pomembnejša od Jezusa, Bog od soseda, cerkev od življenja, pobožnost od ljubezni. Tu je nevarnost. Zato se zavedajte; kaj govorite, mislite, delate, od kod izhajate, kaj so vaši motivi.

Ljudje se sprašujejo: Kdo si ti? Kdo je Jezus? Ali Bog obstaja? Ali obstaja posmrtno življenje? Po mojih izkušnjah, se prav tisti, ki ne vedo, kaj bi s tem življenjem, vneto in vznemirjeno ukvarjajo s tem drugim življenjem. Večnega življenja si človek sploh ne more predstavljati. Trajanje je še vedno v okviru časa-večen pa pomeni brezčasen. Človekov um tega ne more dojeti, lahko samo razume ali zanika čas. Mistiki pa nam dopovedujejo, da je večnost tu in sedaj. Ljudje so užaloščeni, ko jim rečem naj pozabijo na preteklost. Tako ponosni so nanjo. Ali se je celo sramujejo. To je bedasto. Preprosto jo odvrzite.

Kaj je tisto čemur rečemo svoja osebnost. Mislite da razumete astronomijo, računalništvo, Jezusa... sami pa ne veste kdo ste. Kdo je oseba ki razumeva? Ugotovite to! Kdo živi v vas? Mislite, da ste svobodni, toda verjetno ni kretnje, misli, čustva, ki ne bi prihajali od nekoga drugega. Sprogramirani ste. Takoj, ko ste stopili iz otroštva so vam oprali možgane, danes jih peremo že otrokom. Vse reakcije, ki jih imate danes, so zmes vaših prejšnjih izkušenj, vaše pogojenosti in programiranosti. Vse te naučijo, lepo, grdo, dobro, slabo, pravično, nepravično. "

Za vse nas z mnogimi vprašanji!

Edi
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Neskoncnost
Reply #95 - 13.09.2002 at 14:45:44
 
Quote:
Možno, možno, vendar me boš moral v to prepričati še kako drugače, z močnejšimi argumenti, kot z nekaj dvomljivimi vprašanji? Papir (ekran) vse prenese.  Smiley

niti te nisem mislu prepričevat
bolj sm mislu če si kdaj pomislu: kaj pa če je vse res (ali pač laž)
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Neskoncnost
Reply #96 - 13.09.2002 at 14:47:11
 
Mello:" Predstavljaj si, da si sam v sobi in da se opazuješ izven sebe, kot bi te opazoval nekdo drug. Poizkusi se opisati. Kdo si? Kdo je tisti, ki opazuje? Jaz opazujem sebe-”mene”. Tega živali niso sposobne. Ali lahko oko vidi samo sebe? Pomembno je ugotoviti kaj “jaz” NI.
Sem jaz moje misli, misli, ki jih mislim? Ne. Misli pridejo in gredo. Sem jaz moje telo? Ne. Vsako minuto odmre in se rojeva na milijone novih celic, po semih letih se vse zamenjajo. Jaz torej nisem moje telo, temveč je nekaj več. Ves čas ima isto ime a nenehno se spreminja. Tako tudi Niagarske slapove ves čas enako imenujemo, toda tvori jih voda, ki se nenehno spreminja.
Jaz tudi ni ime (lahko ga spremenimo), poklic, vera,... Toliko življenja preživimo z odzivanjem na nalepke, te sodijo k “meni” ne k “jaz”. Mene se stalno spreminja, “jaz” ostaja isti. Ali se opazovalec kdaj spremeni?




Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #97 - 13.09.2002 at 14:57:20
 
gape wrote on 13.09.2002 at 14:45:44:
niti te nisem mislu prepričevat
bolj sm mislu če si kdaj pomislu: kaj pa če je vse res (ali pač laž)

Pomislu, seveda, saj sem že omenil, mislim, da v zvezi s filmom Matrix.

Tudi, če je ta svet virtualen, pa vendar mislim, da nismo slučajno tu in da ga je vredno spoznavati in pravilno razumeti.

Zanimivo vprašanje je, kdo sem jaz, ki spoznavam, ki se zavedam? Če so vse to le sanje, kdo je tisti, ki sanja?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7