Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
(Read 23117 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Neskoncnost
Reply #45 - 10.09.2002 at 18:27:21
 
kje je konec Zemlje, če se po nej odpraviš na potovanje
tam kjer si začel
a naj ti narišem  
Smiley
Back to top
« Last Edit: 10.09.2002 at 22:06:19 by gape »  

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #46 - 10.09.2002 at 19:51:38
 
gape wrote on 10.09.2002 at 18:27:21:
kje je konec Zemlje, če se po nej odpraviš na potovanje
tam kjer si začel
a naj ti narišem
Smiley


Tudi, če si ga narišeš, bo to še vedno samo začetek neke poti, ne pa konec Zemlje (površine), saj je ne zapustiš  8)

Za boljšo predstavo predpostavimo dvodimenzionalno bitje (ploščato mravljo), za katero tretja dimenzija ne obstaja, in ki leze po površini okrogle plošče. Tako so si nekoč predstavljali Zemljo. Ugotovimo lahko, da pride do konca plošče, ko prileze do roba krožnice (ali čez).
Čisto drugačna situacija pa je, kadar leze po površini krogle. Vedno ostane na površini krogli, ne glede na to kje začne in v katero smer leze.

Analogno (le v treh dimenzijah) je v vesolju, kjer se lahko premikaš v vseh smereh, vendar ven ne moreš, ker ni nikjer roba.
Einstein je pripomnil, da če bi "zelo dobro" videl in bi pogledal v katerokoli smer, bi vedno videl samega sebe v tilnik.

Če je kdo morda pomislil, da greš lahko ven v vsaki točki (ven v četrto dimenzijo, po analogiji krogle), naj kar izvoli  8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #47 - 11.09.2002 at 07:25:43
 
Kaj je na koncu prostora-časa. Po moje nič in kaj je prazen prostor, tu do je po moje nič.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #48 - 11.09.2002 at 08:00:11
 
Oldio wrote on 11.09.2002 at 07:25:43:
Kaj je na koncu prostora-časa. Po moje nič in kaj je prazen prostor, tu do je po moje nič.

Prazno filozofiranje!

Prazen prostor ali vakuum ni nič, saj v njem neprestano nastajajo (in izginjajo) delci.
Prazen prostor je tudi ukrivljen, ne razumem pa, kako bi bil lahko ukrivljen "nič"?
Potem je tu še zero-point energija, kar sledi iz kvantne teorije, da je prisotna prav v vsaki točki vakuuma.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Neskoncnost
Reply #49 - 11.09.2002 at 08:00:54
 
število točk na daljici ni enako številu točk v prostoru;
...to men ne gre.., je preveč abstraktna predstava..prostor vsebuje predvsem več praznine kot ne karkoli drugega

Quote:
Tudi, če si ga narišeš, bo to še vedno samo začetek neke poti, ne pa konec Zemlje (površine), saj je ne zapustiš  8)
Če je kdo morda pomislil, da greš lahko ven v vsaki točki (ven v četrto dimenzijo, po analogiji krogle), naj kar izvoli  8)


V abstrakciji sem se vedno počutila kot teletino, pa sem zato nekaj takega v matematiki, nikoli dovolj praktična, pa potem vedno poskušam poenostavljat stvari (da mi jezik laufa). Ker sem se jest lahko napasla na vaših predstavah, se dejte še vi mal na moji; (beri v obliki prostega spisa in to v okviru slovenščine)

[Uvod]
...čist enostavn, zame; najprej moramo met trdno podlago - dve dimenziji ???, pol napihnemo tretjo v telo, zdej se mormo pa samo še to spomnit, kako smo že letel..(hehe, no)
[Jedro]
Kaj pa če je četrta dimenzija  spomin,  oz. ne moremo določiti prehoda zaradi nujnega procesa limitiranja na lestvici individualnih meril (približevanja največji natančnosti); to bi bila lahko točka preskoka iz analognega - neskončnega v digitalni -končni svet? Ob dejstvu, da obstaja točka, ki ponazarja center centrov in na različnih koncih ven gleda; ampak zaradi pestrosti življenja...no, ne vem...nematerialna materija, ki začenja gibanje v komplementarnem odnosu v zunanjem svetu kot notranjem? Ker se vanj spet vrača (spomin); prostor in čas sta le formalno gradivo ob tem. Vse je le formatiran prostor.
[Zaključek]
Števila vibrirajo, ker se lahko celo zatreskaš v številko. Spominjam se, kako se je vse skupaj začelo.
Pa ne me zdej zato obsojat.

Anuk Karmen


Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #50 - 11.09.2002 at 08:38:43
 
Anuk Karmen, moram priznati, da sem, ko sem bral tvoj prosti spis, najbrž tudi izgledal, kot praviš, kot "teletina" (buljil in nič razumel)  Cheesy

Še pojasnilo: daljica in prostor sta matematični abstrakciji in v vesolju ne obstajata. Za dva objekta pa pravimo, da imata enako število točk, če lahko vsakemu elementu (točki) iz enega objekta najdemo par (natanko enega člana)  iz drugega objekta in obratno.
Po tej definiciji lahko rečemo, da je parnih števil enako veliko kot je (naprimer pozitivnih) celih števil, ker lahko za vsakega iz obeh skupin najdemo par takole:
1 <-> 2
2 <-> 4
3 <-> 6
4 <-> 8
5<-> 10
......
itd.

Podobno je mogoče najti tako preslikavo, ki vsaki točki na daljici najde točno eno točko iz prostora in da nič ne ostane neporabljeno (nesparjeno), iz česar sledi, da ima prostor (3D) enako število točk kot daljica.

Take preslikave naprimer ni mogoče najti med točkami daljice in celimi števili. Vse to se da dokazati.




Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Neskoncnost
Reply #51 - 11.09.2002 at 09:40:09
 
Quote:
Anuk Karmen, moram priznati, da sem, ko sem bral tvoj prosti spis, najbrž tudi izgledal, kot praviš, kot "teletina" (buljil in nič razumel)  Cheesy

Še pojasnilo: daljica in prostor sta matematični abstrakciji in v vesolju ne obstajata. Za dva objekta pa pravimo, da imata enako število točk, če lahko vsakemu elementu (točki) iz enega objekta najdemo par (natanko enega člana)  iz drugega objekta in obratno.
Po tej definiciji lahko rečemo, da je parnih števil enako veliko kot je (naprimer pozitivnih) celih števil, ker lahko za vsakega iz obeh skupin najdemo par takole:
1 <-> 2
2 <-> 4
3 <-> 6
4 <-> 8
5<-> 10
......
itd.

Podobno je mogoče najti tako preslikavo, ki vsaki točki na daljici najde točno eno točko iz prostora in da nič ne ostane neporabljeno (nesparjeno), iz česar sledi, da ima prostor (3D) enako število točk kot daljica.

Take preslikave naprimer ni mogoče najti med točkami daljice in celimi števili. Vse to se da dokazati.



Če že morem bit tele, pa ne vem več a sem rajš zdej samo  "en kos"  Smiley
Ja tole s števili lahko komu domače zgleda;
jest sem se nekaj igrala z njimi; jih parila, pa sem dobila take pare:
0 <=> 9
1 <=> 8
2 <=> 7
3 <=> 6
4 <=> 5
med zadnjima se najde "center centrov"

znam to tud narisat

Anuk Karmen

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #52 - 11.09.2002 at 10:01:17
 
Quote:
Ja tole s števili lahko komu domače zgleda;
jest sem se nekaj igrala z njimi; jih parila, pa sem dobila take pare:
0 <=> 9
1 <=> 8
2 <=> 7
3 <=> 6
4 <=> 5
med zadnjima se najde "center centrov"

Ne razumem, kaj naj bi bil, oziroma pomenil "center centrov"?
V zgornji slikci vidim le dokaz, da je cifer od 0 do 4 ravno toliko, kot cifer od 5 do 9.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Neskoncnost
Reply #53 - 11.09.2002 at 15:03:52
 
Quote:
Ne razumem, kaj naj bi bil, oziroma pomenil "center centrov"?
V zgornji slikci vidim le dokaz, da je cifer od 0 do 4 ravno toliko, kot cifer od 5 do 9.


Bardo Thodol,
nič drugega kot to, da sem s seštevanjem vseh števil in vsake posebej dobila en graf, kjer se  po dve v paru - glej zgoraj -  gibljeta komplementarno/zrcalno po mreži in na pol med 4 in 5 je ta center, točka, kjer se vsa ta števila srečajo,  ki se ponovi pri vsoti obeh (9) itd.;(dalo bi se v 3D ponazorit)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #54 - 11.09.2002 at 15:49:09
 
Quote:
nič drugega kot to, da sem s seštevanjem vseh števil in vsake posebej dobila en graf, kjer se  po dve v paru - glej zgoraj -  gibljeta komplementarno/zrcalno po mreži in na pol med 4 in 5 je ta center, točka, kjer se vsa ta števila srečajo,  ki se ponovi pri vsoti obeh (9) itd.;(dalo bi se v 3D ponazorit)



Vidim, da ti je risanje v veselje, vendar pa kljub temu jaz še vedno ne razumem, zakaj ravno "center centrov"?
Zdaj me je začel že firbec matrat, kako izgleda ta 3D graf (zakaj pa 3D?), kjer se vsa ta števila po dve in dve v paru gibljejo in na koncu celo srečajo   8)

Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Neskoncnost
Reply #55 - 11.09.2002 at 21:44:13
 
Bardo Thodol,
men je zanimiv, ker sem ga tako lepo pobarvala Smiley; drugač je pa čist običajen graf, ponazorjen na mreži x in y.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Neskoncnost
Reply #56 - 11.09.2002 at 23:52:24
 
Quote:
kako izgleda ta 3D graf (zakaj pa 3D?), kjer se vsa ta števila po dve in dve v paru gibljejo in na koncu celo srečajo   8)


...

http://www.crystalinks.com/sirius.html
Back to top
« Last Edit: 12.09.2002 at 17:09:03 by gape »  

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Neskoncnost
Reply #57 - 12.09.2002 at 11:58:12
 
Jo sem v hitrici tole gor dal, brez opombe, prevod (Filozofska fakulteta)
Giordano Bruno, O neskončnem:
"Pravim, da je vse vesolje neskončno, ker nima ne roba, ne meje, ne površine, pravim pa, da vesolje ni totalno neskončno, ker je končen vsak njegov del, ki ga lahko vzamemo v poštev, in vsak od neštetih svetov, ki jih zaobsega.
Pravim, da je Bog ves neskončen, ker sam po sebi izključuje vsako mejo in ker je vsak njegov atribut eden in neskončen; in pravim, da je Bog totalno neskončen, ker je ves v vsem svetu in v vsakem njegovem delu neskončno in totalno: v nasprotju z vesoljsko neskončnostjo, ki je totalno v vsem, ne pa v delih (če jih, govoreč o neskončnosti, sploh lahko imenujemo deli), ki jih v vesolju lahko predpostavljamo."


evo tko bo bolš....

Back to top
« Last Edit: 12.09.2002 at 13:15:41 by Gru Gru »  
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #58 - 12.09.2002 at 12:27:25
 
Quote:
da je Bog totalno neskončen, ker je ves v vsem svetu in v vsakem njegovem delu neskončno in totalno


A je to tista tvoja teza, da je bog=0, nula, paraznina, vakuum kot  ravnovesje neksončnih energij...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #59 - 12.09.2002 at 12:49:20
 
Gru Gru wrote on 12.09.2002 at 11:58:12:
Pravim, da je vse vesolje neskončno, ker nima ne roba, ne meje, ne površine, pravim pa, da vesolje ni totalno neskončno, ker je končen vsak njegov del, ki ga lahko vzamemo v poštev, in vsak od neštetih svetov, ki jih zaobsega.

Ugotavljam, da bi se morali najprej zmeniti, kaj neskončnost sploh je in šele potem ugotavljati, ali nekaj (naprimer vesolje) definiciji ustreza ali ne.
To, da nima ne meje, ne roba, namreč ni preveč dobra značilnost neskončnosti, je pa značilnost brezmejnosti.
Brezmejnost pa seveda ni sinonim za neskončnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 7