Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 
(Read 23252 times)
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Neskoncnost
Reply #60 - 12.09.2002 at 13:22:40
 
SSKJ je zaenkrat zmenjenost 2milj Slovencev:

neskônčnost  -i ž (ó) 1. značilnost, lastnost neskončnega: neskončnost prostora; bistvo, pojem neskončnosti / ekspr. neskončnost pokrajine / ekspr. neskončnost samote 2. neskončen prostor: točka v neskončnosti / ekspr. strmeti v neskončnost vesolje 3. ekspr., v prislovni rabi, v zvezi do neskončnosti, v neskončnost izraža zelo visoko stopnjo glede na trajanje: piskanje lokomotive se je ponavljalo do neskončnosti; v neskončnost ne boš tega delal; pogovori se vlečejo v neskončnost

brezméjnost  -i ž ( ) knjiž. lastnost, značilnost brezmejnega: brezmejnost morja, vesolja / spoznati brezmejnost materine ljubezni // prostor brez meje: vzdignil se je v nebesno sinjino, v brezmejnost; izgubiti se v brezmejnosti; zračna brezmejnost

brezkônčnost  -i ž (ó) značilnost, lastnost brezkončnega: brezkončnost vesoljstva; brezkončnost časa / dvigati se v brezkončnost; ladja je izginila v brezkončnosti voda / ekspr. razgovori se vlečejo v brezkončnost zelo dolgo; v neskončnost
brezprostórje  -a s ( ) knjiž. prostorska neomejenost, neskončnost: brezčasje in brezprostorje; toniti v motno brezprostorje / modro brezprostorje neba // um. neodvisnost od prostora: na sliki se zgodba dogaja v brezprostorju

brezprostórnost -i ž ( ) knjiž. prostorska neomejenost, neskončnost: kozmična brezprostornost; ravnina je vzbujala vtis brezprostornosti // um. neodvisnost od prostora: brezprostornost slikarske kompozicije; s praznim ozadjem je slikar dosegel vtis brezprostornosti

véčnost  -i ž ( ) 1. večno trajanje: kaj je tisoč let proti večnosti; trenutek večnosti; neskončnost in večnost; dolg kakor večnost zelo dolg // v nekaterih religijah posmrtno večno a) trajanje: upati na plačilo v večnosti b) obstajanje: upati na večnost; telo je v zemlji, duša pa v večnosti / rajska večnost 2. lastnost, značilnost večnega: delo za človeštvo daje posamezniku večnost / večnost resnice; večnost zla 3. ekspr. doba, ki se zdi, da traja veliko časa: vsaka ura se mu je zdela večnost; minute so se vlekle v večnost / minila je cela, dolga večnost, njih pa od nikoder / graditi hišo za večnost // v prislovni rabi, z izrazom količine zelo dolgo: čakati celo, dolgo večnost ● evfem. iti, preseliti se, stopiti v večnost umreti; ekspr. dnevi, leta tečejo v večnost minevajo; pred vrati večnosti spoznati zmoto v krščanskem okolju tik pred smrtjo



Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #61 - 12.09.2002 at 13:27:41
 


Poskusajmo si predstavljat rob vesolja ali njegovo brezrobje, cas z zacetkom in koncem ali cas brez zacetka in konca...oboje je enako nemogoce,enako brezumno !

Izbira za eno ali drugo absurdnost ?

Ne,hvala.

Torej:

ČAS in PROSTOR sta samo OBLIKI , v katerih se NUJNO izvrši moj človeški pogled na to, KAR  STA !!

NISTA torej vezana na NOTRANJO naravo sveta, ampak na takšnost mojih čutov !!

Sama BIT (notranja narava sveta), je dvignjena tako nad prostorsko-časovno  končnost kakor na prostorsko- časovno neskončnost, ker se v prostoru in času samo pojavlja, sama pa ne vstopa v ta svoj pojav!

Ali lahko torej slutimo da obstaja VEČNOST, ki je nekaj povsem drugega kot koncnost in nekaj povsem drugega kot neskončnost ??

LP

MIND
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #62 - 12.09.2002 at 13:39:12
 
Ker o neskončnosti ne razmišljamo samo Slovenci, v tem kontekstu niti ni toliko pomembna sama slovenska beseda "neskončnost".  Zaradi mene je lahko tudi infinity, infinitum ali karkoli, kar se na ta pojem nanaša ... sicer pa razlage tehničnih pojmov ni preveč dobro zaupati humanistom in slavistom, ki jih največkrat interpretirajo, kot znajo, z veliko pesniške svobode, s citati iz umetniške literature in podobno, kar pa običajno z realnostjo nima veze ...  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Neskoncnost
Reply #63 - 12.09.2002 at 13:50:18
 
Sem na strani poetov in tistih, ki si dovoljujejo svobodo. In kaj za vraga so tehnični pojmi? Nekdo si jih je ravno tako izmislil.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #64 - 12.09.2002 at 14:03:04
 
LittleStar, mislim, da razloga za razburjanje ni.  Smiley
Saj ne gre za to, kdo bo izpadel bolj pameten. Gre za to, da se prave stvari postavijo na pravo mesto, da se zadeve pravilno dojamejo in da se bobu reče bob, brez bluzenja kar tja v dan in v tri krasne. Bluzenje je pravzaprav ena redkih stvari, ki se jih je potrebno otresti.

Mogoče veš, kaj je učil Budha?
Naj naštejem samo prve tri točke njegove znamenite osmokratne poti, ki naj bi vodila do prenehanja trpljenja in k razsvetljenju:

1. pravilno razumevanje
2. pravilne misli
3. pravilna beseda
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Neskoncnost
Reply #65 - 12.09.2002 at 14:16:36
 
Saj ni problema, Bardo. Le da se tvoje 'pravilno' razumevanje, misel in beseda, lahko razlikujejo od mojega 'pravilnega' občutka. Raje bluzim po tvojem, in sem bolj resnična, kot pa da manipuliram z kao pravilnimi besedami. Saj štekaš, ane? Občutek imam, da si ti preveč dobesedno vzel. Budha sigurno ni mislil, da je treba ratat nek 'popolnež', ampak samo usklajen v teh treh zadevah v sebi - torej resničen. Ok, če ti je slavistika pot........ Kdo lahko reče, kaj je pravilno? Kdo lahko reče, kaj je realnost in kaj je resnica?
In če sem že pri replyu tebi, ti naj povem, da si me pravzaprav užalil, ko si me tako določil: si dobra in topla oseba in se trudiš po svojih najboljših močeh. Svašta. Je to mogoče del, ki ga ne sprejmeš v sebi? Ajde...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #66 - 12.09.2002 at 14:40:19
 
LittleStar, oprosti, vendar tistega nisem napisal zato, da bi žalil. Je že tako,  da se v glavnem vsi trudimo po (svojih) najboljših močeh. Kdor se ne,  s tem veliko izgublja, vendar je to njegova izbira in zato ni za obsojati.

V medčloveški komunikaciji je zelo pomembno, da vemo o čem govorimo ali pa, da se trudimo temu idealu vsaj čimbolj približati.
(Pre)pogosto se dogaja, da se dva na smrt skregata, čeprav mislita povsem enako in imata enaka prepričanja. Do kratkega stika pa najpogosteje prihaja zgolj zaradi različne rabe besed in s tem pojmov ter s tem različnega razumevanja in konfliktov ter na koncu trpljenja (Budha ima prav  Wink).

Svet  (katerga del smo tudi mi) je dokaj natančno določen in v procesu spoznavanja tega sveta in njegovih zakonitosti so mnogi, tudi za ceno svojega življenja, prišli do določenih spoznanj o tem svetu, ki jih ne bi smeli kar tako zlahka zavreči in se v zameno za ta tako težko pridobljena spoznanja predati nekakšni poljubni "pesniški" svobodi, ki ta spoznanja nemarno zanika. Vsaj meni se to ne zdi fer do vseh tistih iskalcev, ki so za vsak korak, ki je nam danes samoumeven, porabili cela življenja.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Neskoncnost
Reply #67 - 12.09.2002 at 14:57:02
 
Razpaljuješ me (my Ego) do neskončnosti. To ti priznam. Fer, nefer? Poljubni 'pesniški' svobodi, ki spoznanja nemarno zanika napore pravih iskalcev? Tudi jaz sem goreč iskalec in eh, kaj bi ti govorila. Pa dajva nehat....
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #68 - 12.09.2002 at 15:03:35
 
Quote:
Svet  (katerga del smo tudi mi) je dokaj natančno določen in v procesu spoznavanja tega sveta in njegovih zakonitosti so mnogi, tudi za ceno svojega življenja, prišli do določenih spoznanj o tem svetu, ki jih ne bi smeli kar tako zlahka zavreči in se v zameno za ta tako težko pridobljena spoznanja predati nekakšni poljubni "pesniški" svobodi, ki ta spoznanja nemarno zanika. Vsaj meni se to ne zdi fer do vseh tistih iskalcev, ki so za vsak korak, ki je nam danes samoumeven, porabili cela življenja.


Bardo, tle se ti jest ne bi čist prdružu. Smo že v uni temi o cerkvi obdelal, za spoznanja ni dobr nikomur posebej hvaležen bit, ker pol nismo daleč od tega, da se ponižnost v za spoznanje v naprej predpostvalja. Pa naj bodo v obliki znastvenih hipotez al teoloških dogem. Jest sem zato, da so javni lasti pa vsem pod čim bolj enakimi pogoji dostopna,  pa da je pol od tebe samega odvisno, kaj boš z njimi naredu. Z vsakmu maš skor kaj za počet, vsak svoje deluje tud na način  tvojega spoznavanja, ki se po gapetu začne  s 1 in konča na 7 stopnji. Na enem nivoju  boš tako npr. na neskončnost gledal zanstveno, kakšnem drugem 'pesniško', spet na enem x boš z neskončnostjo občeval tko po pesniški kot znastveni palti hkrati... V tem smislu  ni pravila razen tega, da so v vsaki naslednji  stopnji spoznanja   vsebovane vse prejšnje, da ni mogoče nč preskočit, pa da ne vidim razloga, zakaj bi moral  iz same hvaležnosti na kakršnikoli obtičat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #69 - 12.09.2002 at 16:00:22
 
Quote:
titud:
V tem smislu  ni pravila razen tega, da so v vsaki naslednji  stopnji spoznanja   vsebovane vse prejšnje, da ni mogoče nč preskočit, pa da ne vidim razloga, zakaj bi moral  iz same hvaležnosti na kakršnikoli obtičat.

Ne morem se strinjati s tezo, da so v vsakem spoznanju vsebovana vsa prejšnja, tudi zmotna spoznanja. Prav lahko bi prišli do določenega spoznanja tudi bolj direktno in po manj zaviti poti, kot sicer.

Mislim, da mi ni treba posebej razlagati, da je spoznanje proces, ki stalno teče in da vsak postanek pomeni dejansko korak nazaj, za kar imamo v zgodovini veliko primerov. Do poti nazaj pa peljejo tudi preveč poljubne interpretacije. Jaz jim pravim nemarne, ker so pogosto posledica lenobnosti.

Če mi pa začne naprimer nekdo razlagati, kako na oblaku sedi bog Zeus in ob nevihti na nas grešnike meče  strele, ga seveda ne morem jemati z enako resnostjo, kot že mi razloži kaj o negativnem naboju elektrona. Druga razlaga je sicer (za nekatere) bolj zoprna, suhoparna in težje razumljiva od prve bolj lahkotne in pesniške, vendar bolj ustreza dejanskemu stanju, resnici. (Z drugo razlago je poleg večje spoznavne vrednosti, tudi večja korist pri razumevanju in postavitvi ustrezne zaščite pred strelami)

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Neskoncnost
Reply #70 - 12.09.2002 at 17:20:45
 
Quote:
Če mi pa začne naprimer nekdo razlagati, kako na oblaku sedi bog Zeus in ob nevihti na nas grešnike meče  strele, ga seveda ne morem jemati z enako resnostjo, kot že mi razloži kaj o negativnem naboju elektrona. Druga razlaga je sicer (za nekatere) bolj zoprna, suhoparna in težje razumljiva od prve bolj lahkotne in pesniške, vendar bolj ustreza dejanskemu stanju, resnici. (Z drugo razlago je poleg večje spoznavne vrednosti, tudi večja korist pri razumevanju in postavitvi ustrezne zaščite pred strelami)

kaj pa če je resnica taka da zeus meče dol strele, in si mi pač interpretiramo to kot negativne elektrone ... in kaj če obstaja boljša zaščita pred strelo kot ta ki jo po tej interpretaciji furamo?
kako veš katere sanje so bolj resnične?
kako sploh veš kaj so sanje?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #71 - 12.09.2002 at 17:36:31
 
gape wrote on 12.09.2002 at 17:20:45:
kaj pa če je resnica taka da zeus meče dol strele, in si mi pač interpretiramo to kot negativne elektrone ... in kaj če obstaja boljša zaščita pred strelo kot ta ki jo po tej interpretaciji furamo?
kako veš katere sanje so bolj resnične?
kako sploh veš kaj so sanje?


Možno, možno, vendar me boš moral v to prepričati še kako drugače, z močnejšimi argumenti, kot z nekaj dvomljivimi vprašanji? Papir (ekran) vse prenese.  Smiley

Ker strelovodi kar dobro funkcionirajo in ker si še nihče ni izmislil nič boljšega, bolj verjamem tej, "elektronski" interpretaciji, ki se je pa izkazala za praktično uporabno ne samo pri strelovodih, pač pa še na nešteto drugih področjih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #72 - 13.09.2002 at 08:13:43
 
Quote:
Ker strelovodi kar dobro funkcionirajo in ker si še nihče ni izmislil nič boljšega, bolj verjamem tej, "elektronski" interpretaciji, ki se je pa izkazala za praktično uporabno ne samo pri strelovodih, pač pa še na nešteto drugih področjih.


Praktična uporabnost  kot edini kriterij resničnosti spoznanja je hudo civilizacijsko omejen pojm, ki bi ga danes lahko enačil z lastnostjo  ene zadeve, da ima eno hkrat tud menjalno vrednost, da ma v seb en presežek, zarad katerega ga je vredno kupit al pa splača prodat.

Poglejmo na to 'pesniško': Kaj pa če ma strelovod  svojo uporabnost pa tržno nišo samo  zato, ker z v nebo štrlečimi železobetonskimi  stavbami dražimo zevza, da vanje pošilja strele?  Če tega mi  ne bi počel, če bi živel v jamah al pa ilovnatih kočah s slamnato streho, nižjih od najnižjega drevesa,  bi v strelah ne  videli božjega srda, pred katerim se je treba zaščitit, ampak le  eno kozmično fešto, en izraz božje razigranosti, s katero nam bogovi kvečjemu kažejo savojo razigranost. Kakšno praktično vrednost bi v tem primeru imel strelovod? A ne bi z njim brez veze izzival ene pozornosti, s katerim bi iz kozmično fešte, namenjene vsem, naredl eno proti nam usmerjeno  izlivanje božjega srda? Jest sem trdno prepričan, da bi genialca, ki bi bi v takšnih okoliščinih postavu sred vasi strelovod, zatolkl par metrov pod zemljo in to danes praktično napravo proglasl za hudičevo delo norega poeta.

Je skratka pri kriterju praktične uporabnosti treba upoštevat vse časovne in prostrorske dimenzije in kulturno-civilizacijske okvire in nešteto drugih kriterijev, ki determenirajo  posameznikovo spoznavnost resničnosti.

Klinc, jest na tako omejenost ne pristajam.

Jest verjamem, da v seb nosmo vse časovne in prostorske dimenzije magari od prapoka naprej pa nazaj sicer v eni   infatilni obliki in da v bistvu tud točno vemo kaj je neskončnost, samo ker ta termin v tem kulturno-civilizacijskem trenutku, omjenem z materilano potrošniško logiko hitre pokvarljivosti,  nima bog ve kašne uporabne vrednsti. Je zato  pač nismo sposbni ubesedit al ako drugče tako izrazit, da bi okrog tega dosegli en medsebojni konsenz, kar pa ne pomen, da spoznanja o njej v eni drugače arikulirani 'peniški' obliki nimamo.  Jest ne bi reku da je to spoznanje kakovostno slabše, je le drugačno, je  v eni drugi vibraciji, in od tvoje splošne ozaveščenosti je odvisno,  kolk si  jo sposben občutit  kot 'hkratno'.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Neskoncnost
Reply #73 - 13.09.2002 at 08:50:31
 
Quote:
titud:
Praktična uporabnost  kot edini kriterij resničnosti spoznanja je hudo civilizacijsko omejen pojm, ki bi ga danes lahko enačil z lastnostjo  ene zadeve, da ima eno hkrat tud menjalno vrednost, da ma v seb en presežek, zarad katerega ga je vredno kupit al pa splača prodat.  

Tale "edini kriterij" pa "menjalno vrednost" si si kar sam pričaral, ker jaz tega nisem omenjal. Trdim, da je praktična uporabnost "zelo dober" kriterij, ki hkrati tudi veliko dokazuje. Ne smemo pozabiti, da živimo (tudi) v tem materialnem svetu,  za kar je pa zahtevan predpogoj zmožnost učinkovitega funkcioniranja v tem svetu.

Običajno so največji kritiki civilizacijskih "omejenosti" tudi njeni najbolj intenzivni porabniki in če jim predlagaš,  naj se jih pač enostavno odrečejo, ker jih v to nihče ne sili in naprimer slečejo oblačila (ki so tudi ena od civilizacijskih praktičnih "omejitev") ter odkorakajo v živeti v divjino, se pa vse neha.


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Neskoncnost
Reply #74 - 13.09.2002 at 09:20:37
 
Quote:
Tale "edini kriterij" pa "menjalno vrednost" si si kar sam pričaral, ker jaz tega nisem omenjal. Trdim, da je praktična uporabnost "zelo dober" kriterij, ki hkrati tudi veliko dokazuje. Ne smemo pozabiti, da živimo (tudi) v tem materialnem svetu,  za kar je pa zahtevan predpogoj zmožnost učinkovitega funkcioniranja v tem svetu.


Sorry, bardo, za potvarjanje, ampak tud ta 'omiljena'  verzija  razumevanja praktične uporabnosti kot 'zelo dobrega kriterija'  za dokazovanje pravilnosti spoznanja men ne zadostuje. To seveda ne pomen, da jih zanikam, pomen samo, da dopuščam tud vzporedne realnosti, ki pa se med sabo seveda ne morejo izključevat pa si kontrirat. Zato je že tko poskrbljeno. Zato ni možno, da bi kdo v kameni dobi, ko še niso znal iz železove rudnine izatlit žleza, kdorkoli naumil strelovod. Zato tud ne bom kot kao  čisti 'pesnik', ki zanika praktično uporabnost oblačil v mrzlem podnebju, dlje kot eno eno poletje v eni čisti poetiki zdržov. Ampak zame kljub temu gola praktična uporabnost ni edini  tempelj, ki bi semu moral iz hvaležnosti klanjat. Mi je una bolj všeč da daš cesaraju (posvetnosti dimenziji ) kar je njenga, in bogu (drugim dimenzijam) kar je njegovega.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7