Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 
(Read 32048 times)
aryan
Ex Member




Re: Resnica in resničnost 2
Reply #45 - 10.09.2003 at 09:13:41
 
titud wrote on 10.09.2003 at 08:52:49:
Da je skratka induvidualna duša ovca, ki rab pastirja, če ne je  pa neprisebna.

tko kot energija ne more obstajat neodvisno od energetika tko tud individualna dusa (mi) nikol ne more obstajat izkljucno neodvisna. ogenj (energetik, substanca) ni nikol brez toplote in svetlobe (energija, potenca).

cista (brez primesi materije) individualna dusa (mi) ni nikol popolnoma neodvisna. ima pa moznost izbire (svobodno voljo), da se odloci sluzit Bogu (Vrhnovnem energetiku vseh energij) preko njegove notranje ali pa zunanje energije. ampak v vsakem primeru je individualna dusa (mi) "ovca". ce ne sluzis enmu pa sluzis drugmu delodajalcu. placa je seveda razlicna.

Quote:
Zakaj pa bi bla pol duša  sploh induvidalna, če nikol ne more odrast in se svetom v celot pokrit? Kako naj pa človek  prevzame  odgovornost za svet, čega  ne more po svoji volji kreirat?

za ljubezen sta potrebna dva individuma, ki se zdruzita v eno (v namenu, interesu) a hkrati ostajata individuma. brez individualnosti ljubezen ni mogoca, prav tako ne brez enosti (skupnosti).

preber tole :
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=...

brezpogojna ljubezen je mogoca le med "osvobojeno" individualno duso in Bogom. nic manj kot to, nas v koncni fazi ne more izpolnit in zadovoljit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Resnica in resničnost 2
Reply #46 - 10.09.2003 at 09:16:16
 
Massimo wrote on 04.09.2003 at 12:20:18:
Bog dej!  Wink
Tisti, ki pa misli, da je kozarec uporaben predmet, ne bo videl dlje kot to!


Uporaben predmet je lahko uporabljen v vseh razsežnostih človek domišljije in ne vem, zakaj bi bilo treba videt dlje.

Tudi človekovo telo je kot posoda - zelo uporabna. Smiley



Back to top
 
 
IP Logged
 
joi
Guest




Re: Resnica in resničnost 2
Reply #47 - 10.09.2003 at 10:13:52
 
Quote:
Saj kako pa določit njeno zdravost/pravilnost/resničnost? Evolucijski zakon, karmični zakon, zakon akcije in rekacije,  zakon trga,  kazenski zakonik? A niso vsi ti zakoni produkti lastne zavesti oz. abstrakcije enih procesov, ki smo smo jih sami razglasl za zunanje, da bi se jih v strahu pred njihovo 'neodvisno' 'zunajo' intervencijo bolj s strahospoštovanjem držal, od 10 zapovedi naprej? Vsi ti zakoni so ena oblika animalnosti v nas samih, z njimi živalske nagonskosti pa infantilnosti nismo z ničemer presegl, samo v eni bolj abstraktni formi se gremo naprej čredništvo in  prenašamo odgovornost za lastno ekistenco na razne avtoritete do samega  boga, v vsakem primeru nečemu  'nad' nami.  



titud,
zdaj ne vem tocno kaj hoces povedat ker ne vem od kod izhajas . . . sem prebrala samo ta topic tu . .  in sem to pac tak razumela:
ti trdis da smo rezultat nase zavesti in da iscemo opravicila za nas obstoj nekje drugje (evol.,bog,...)
v bistvu pa smo sami opravicilo za nas obstoj?
in da tendiramo k temu da si postavljamo pravila in radi priznavamo avtoritete?

ceprav ni ravno obratno: clovek raje postavlja samega sebe kot merilo in svojo resnico kot dejstvo - kot da bi priznaval resnico raznih avtoritet . .?

torej so fizikalni zakoni tudi rezultat nase zavesti
. . in bog - po tvoje tudi obstaja samo kot njen rezultat   . . kaj se ti ne zdi da bi lahko bil bog dejstvo ki obstaja tudi brez  nase zavesti?
in ne vem kako si razlagas sploh nas namen, vlogo - ce smo sami vir vsega?
no in potem bi me se zanimalo kaksen je nas izvor . . ker ce smo mi sami vzrok in zavest ustvari predstavo o zunanjem svetu - kako to da sprejemajo osebe enako resnico (kaj se materjalnega sveta tice ) . . in ce je vsak posameznik izvor svoje zavesti kako lahko sploh poteka sporazumevanje med ljudmi . . kaj obstaja neka podlaga nek skupni izvor?

no ce sem zdaj to vsaj pribljizno prav razumela? Undecided . . lahko kaj razlozis ce ni zdaj malo dalec stran vzeto

lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #48 - 10.09.2003 at 10:41:54
 
Quote:
Tudi človekovo telo je kot posoda - zelo uporabna. Smiley





A to ti od Kanibala pobiraš?



lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Resnica in resničnost 2
Reply #49 - 10.09.2003 at 11:01:00
 
t wrote on 10.09.2003 at 10:41:54:
A to ti od Kanibala pobiraš?


lp

Grin Jaz samo upam, da veš, da ti nisi tvoje telo. Upam tud, da zarad tega ne misliš, da moramo pol to, kaj nismo mi, vse pojest.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #50 - 10.09.2003 at 11:36:03
 
Quote:
Grin Jaz samo upam, da veš, da ti nisi tvoje telo. Upam tud, da zarad tega ne misliš, da moramo pol to, kaj nismo mi, vse pojest.



nisem samo moja duša ampak tudi telo


(za razliko od nekaterih, ki jih je sram, da se se ujeli v to umazano materialnost)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #51 - 10.09.2003 at 13:32:23
 
Quote:
titud,
zdaj ne vem tocno kaj hoces povedat ker ne vem od kod izhajas . . . sem prebrala samo ta topic tu . .  in sem to pac tak razumela:
ti trdis da smo rezultat nase zavesti in da iscemo opravicila za nas obstoj nekje drugje (evol.,bog,...)
v bistvu pa smo sami opravicilo za nas obstoj?
in da tendiramo k temu da si postavljamo pravila in radi priznavamo avtoritete?

ceprav ni ravno obratno: clovek raje postavlja samega sebe kot merilo in svojo resnico kot dejstvo - kot da bi priznaval resnico raznih avtoritet . .?

torej so fizikalni zakoni tudi rezultat nase zavesti
. . in bog - po tvoje tudi obstaja samo kot njen rezultat   . . kaj se ti ne zdi da bi lahko bil bog dejstvo ki obstaja tudi brez  nase zavesti?
in ne vem kako si razlagas sploh nas namen, vlogo - ce smo sami vir vsega?
no in potem bi me se zanimalo kaksen je nas izvor . . ker ce smo mi sami vzrok in zavest ustvari predstavo o zunanjem svetu - kako to da sprejemajo osebe enako resnico (kaj se materjalnega sveta tice ) . . in ce je vsak posameznik izvor svoje zavesti kako lahko sploh poteka sporazumevanje med ljudmi . . kaj obstaja neka podlaga nek skupni izvor?

no ce sem zdaj to vsaj pribljizno prav razumela? Undecided . . lahko kaj razlozis ce ni zdaj malo dalec stran vzeto

lp


Trudm se izhajat iz ene zahodne humanistične tradicije, ki je postavla človeka za merilo vsemu in ki je obstoj posameznika opredelia po načelu mislim, torej sem .
V tem humanizem je zame ena dost odraščena/zrela doba človeštva, ki se kaže v osvobojenosti od zunajih avtoriet, tako  od tistih naravnih zakonov oz. lastnih nagonov  kot od tistih notranjih avtoritet, ki si jih je sam postavu in naj bi mu opravljale  isto funkcijo kot so prej zunanje. Ker   je  tak  humanizem posamezniku naložu hudo breme svobode, le ta  vedno išče načine, kako bi se ga razbremenu, čeprav bi po moje moral it za to, da ga sprejme in z njim ravna odgovorno. Odgorno pa lahko ravna le, če vsaka osebna odločitu predvid/upošteva odličitve vseh drugih, zato načelo humanizma razvija mehanizme brez vladavine zakonov in avtoritet.      

Fiziološko in psihično  gledano ima  človeštvo zaenkart še tolk skupne osnove,  ki je tako biološko  kot  socialno pogojena, da se mu še ni treba ukavarjat  tem, od kod nam enotna  predstava o zunajem svetu in drug o drugmu, da se lahko na fizikalne sile odzivamo ter  med sabo komuniciramo. To je v bistvu čist animalni nivo, ampak ljudje pa smo ljudje zarad svojih duhovnih sposobnosti, ki pa so izključna  posledica medsebojnega psihičnega vpliva. Duhovnost je  samozvedanje/ozveščanje te psihične realnosti, v  kakršni živi vsak od nas in vsi med  med sabo in nima noben veze s fizično stvarnostjo. Ta je podrejena naši duhovni percepciji, problem pa je v tem, da  se nam je tako prostranstvu svobode pretežko znajt, zato se oprijemamo bolj otipljivih fizikalnih zakonitosti pa njihovih kvazi duhovnih interpretacij v obliki idelogij.

Nedvomen dokaz duhovne percepcije t.i. fizične stvarnosti je ljubezen, brez katere noben človk ne more odrast ne glede na vse materialne zakone. Tud človeštvo ne in zadni čas je, da si to tud prizna.              
Back to top
 
 
IP Logged
 
joi
Guest




Re: Resnica in resničnost 2
Reply #52 - 10.09.2003 at 14:29:51
 
Ja dobro teorija je samo ne prinese nobenih odgovorov . . se meni zdi
Se vedno ne vem kaksen je sploh namen cloveka in od kod izhaja . . zame je to osnova vsega

Quote:
Fiziološko in psihično  gledano ima  človeštvo zaenkart še tolk skupne osnove,  ki je tako biološko  kot  socialno pogojena, da se mu še ni treba ukavarjat  tem, od kod nam enotna  predstava o zunajem svetu in drug o drugmu, da se lahko na fizikalne sile odzivamo ter  med sabo komuniciramo.


Zakaj ne.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Resnica in resničnost 2
Reply #53 - 10.09.2003 at 14:32:57
 
Quote:
Ja dobro teorija je samo ne prinese nobenih odgovorov . . se meni zdi
Se vedno ne vem kaksen je sploh namen cloveka in od kod izhaja . . zame je to osnova vsega

clovek, kot tudi vse drugo izhaja iz Boga. namen delckov Boga je da sluzijo Bogu. torej je namen nas (cloveka), ki smo delcek ene izmed energij Boga (ki je Vrhovni energetik, izvor vseh energij), da prostovoljno (iz ljubezni) sluzimo Bogu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Resnica in resničnost 2
Reply #54 - 10.09.2003 at 15:01:37
 
Quote:
clovek, kot tudi vse drugo izhaja iz Boga. namen delckov Boga je da sluzijo Bogu

In kakšno naj bi tako pravilno služenje Bogu bilo?

Ali je izvajanje verskih obredov potrebno?
Ali je recitiranje svetih spisov potrebno?
Ali je krst potreben?
Ali je obisk Meke in post (za ramadan), potreben?
Ali je za pravilno služenje Bogu potrebno žrtvovanje živih bitij?


Back to top
 
 
IP Logged
 
joi
Guest




Re: Resnica in resničnost 2
Reply #55 - 10.09.2003 at 15:06:04
 
Quote:
clovek, kot tudi vse drugo izhaja iz Boga. namen delckov Boga je da sluzijo Bogu. torej je namen nas (cloveka), ki smo delcek ene izmed energij Boga (ki je Vrhovni energetik, izvor vseh energij), da prostovoljno (iz ljubezni) sluzimo Bogu.


to se tudi meni zdi se najboljsa razlaga za naso vlogo
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #56 - 10.09.2003 at 15:14:54
 
Quote:
Zakaj ne.


Zato ker zasluge za to enotno  predstavo sklej ko prej predpišemu delovanju takega al pa drgačnega nezmotljivega naravnega zakona (kar dela razvetljenska znanost) , posegu tega la pa drugega boga (kar delajo religjije), skupne ideje naroda/plemena (kar dela ideologija). Nč od tega ne odraža zunanje resničnosti, ampak le duhovno stanje tistga, ki tako  izhodišče kreira. Ob tem ne bi posebej poudarjal, da je  tako iskanje supnih izhodišč kljub drugačnemu namenu povzroča diferenciacijo in ne enosti.

Človk preprosto vedno znova izhaja iz svoje psihične /duhovne predstave o seb in  je za to  v bistvu vedno tisto, kar še ni. Tko da če smo čist natančni, je ta psihična osnova ena popolna  praznina, te popolnosti pa se ustrašmo in se zatečemo h kakršnikoli kompenzanciji, ki nam je kulturno najbližja. Tko hodmo okrog riti v aržet namest da bi si bli eno z vsem  v tej popolni praznini. Več o tem sem že pisal v topiku  o osebnih prepričanjih, ki ga je odprl bp. Tam sem opisal, kako sm prišel do tega, da je bistvo pishčne/duhovne  stavrnosti in s tem človekove ekistence v nejeni popolni praznosti in kako na tej točki prideta skupaj ekistencialzem kot eden zadnjih velikih zahodnih humanističnih filozofij  in humanizem z vzhoda v filozofiji budizma, predvsem praksi  zena.     
Back to top
 
 
IP Logged
 
joi
Guest




Re: Resnica in resničnost 2
Reply #57 - 10.09.2003 at 15:35:35
 
ja saj samo jaz si stem npr. ne morem pomagat . . zame mora imet zivljenje neki drugacn smisel . . moram izpolnjevat neko nalogo pa to . . predstava praznine pa mi je nekaj neprijetnega
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #58 - 10.09.2003 at 16:26:44
 
Quote:
ja saj samo jaz si stem npr. ne morem pomagat . . zame mora imet zivljenje neki drugacn smisel . . moram izpolnjevat neko nalogo pa to . . predstava praznine pa mi je nekaj neprijetnega



Ampak to je to - to je dejanskost, resničnost, realnost . . .

Lahko sprejmeš, ali pa potisneš glavo nazaj v pesek in jo še naprej tam držiš.


(praznina je povsod, je v vsem, prihaja iz vsega in se v vse vrača, lahko jo zapolniš in napolniš pa je še vedno tu)

vse se dogaja v praznini in iz praznine,
iz nje prihaja in se vanjo vrača,


bp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #59 - 10.09.2003 at 22:38:38
 
titud wrote on 10.09.2003 at 13:32:23:
ki se kaže v osvobojenosti od zunajih avtoriet, tako  od tistih naravnih zakonov oz. lastnih nagonov  kot od tistih notranjih avtoritet, ki si jih je sam postavu in naj bi mu opravljale  isto funkcijo kot so prej zunanje


Težko sledim. Kaj je narobe z avtoriteto? V smislu nekega dela v strukturi psihe?

Kako se osvobodiš naravnih zakonov, če si jim pa podvžren?

Kje sem že brala... da je nek "štoser" hotel, da mu bog pove najboljši vic...

In menda  Grin je bil odgovor... "Da mislite, da imate svobodno voljo"
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6