Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 
(Read 57782 times)
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #75 - 08.03.2011 at 10:32:45
 
ja, moja razlaga res v veliki meri temelji bolj na veri, kot na osebnem spoznanju vsega tega. sploh najvišjega smisla življenja. ampak brez začetne vere se je čemurkoli nemogoče približat, spoznat. podobno kot če nimaš vere in upanja za dober odnos s svojim partnerjem, se nikoli ne boš poročil z njim. čeprav tega zakonskega odnosa še nisi realiziral imaš vero v to, da bo odnos uspel in zato greš zavestno v ta odnos. verjameš v ta odnos, ki šele kasneje se izkaže/izkusi tako ali drugače.

res je torej tudi da govorim skozi pogojena čutila in um.

in tudi to je seveda res, da Upanishade med drugim opisujejo neosebni aspekt Boga.

Hari bol
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Kaj je življenje ?
Reply #76 - 08.03.2011 at 10:36:25
 
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 10:21:29:
za dojemanje sebe ne-le kot materialno telo ni dovolj le "razmislek" in sprejetje tega zaključka v "umu", ampak je potrebna dejanska realizacija tega.

vse želje ki izhajajo iz zmotne koncepcije sebe, so materialne. nastajajo namreč v materialnem umu, ali pa na kakšnih drugih bolj subtilnih, nezavednih, astralnih ,itd..nivojih, ki so prav tako znotraj materialnega. vsi objekti ali subjekti ki jih ta materialen um in čutila zaznavajo so prav tako le materialni. odnosi ki jih vzpostavi so prav tako materialni. duhovna (onkraj materialna) realizacija sebe je nekaj povsem drugega. je nekaj kar materialen um in čutila ne morejo zaznat.  

vir zaznave je spiritualen, duhoven, večen....ki pa v tem svetu preslikava in izraža na "popačen" način skozi mrtvo materijo. tudi večina Kristjanov raznorazne subtilne nivoje zamenjuje za duhovno. tudi yogijsko meditacijo kjer lahko pride celo do zapustitve grobega fizičnega telesa se zamnejuje za neko spoznanje duhovnega. subtilno, astralno, spoznanje, itd..je res višje kot le grobo fizično...ampak tudi to je vseeno materialno, popačeno, minljivo.

z "materialnimi očali" lahko operiramo samo znotraj materialnega. odstranit teh očal izključno s svojim trudom ni mogoče.  s svojim trudom lahko samo rišemo na njih ali zamenjujemo barve, itd.. lahko torej gospodarimo nad njimi in jih prilagajamo, ampak zmeraj ostajamo znotraj teh očal. odstrani (ali bolje rečeno odvrne naš pogled skozi njih) lahko samo tisti, ki ima moč gospodariti tudi nad duhovno naravo.
   

Ne bit tako vzvišen s takšnim nakladanjem. Najprej razumi o čem bi rad pridigal. "Potrebna je dejanska realizacija tega sprejemanja sebe". To so navadne floskule. Potrebno je umreti in to vsak trenutek. Samo s sprejemanjem ne narediš ničesar, edino lahko padeš v ravnodušnost, postaneš ravnodušen v odnosih.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #77 - 08.03.2011 at 10:39:21
 
koga zanima kaj je karma joya in kakšen je njen namen ter kdo je Krishna lahko izve iz Vedskih spisov - Upanishad (ki so pisna manifestacija Šri Krishne v tem svetu) ali pa od reliziranih oseb.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Kaj je življenje ?
Reply #78 - 08.03.2011 at 10:43:32
 
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 10:32:45:
ja, moja razlaga res v veliki meri temelji bolj na veri, kot na osebnem spoznanju vsega tega. sploh najvišjega smisla življenja. ampak brez začetne vere se je čemurkoli nemogoče približat, spoznat. podobno kot če nimaš vere in upanja za dober odnos s svojim partnerjem, se nikoli ne boš poročil z njim. čeprav tega zakonskega odnosa še nisi realiziral imaš vero v to, da bo odnos uspel in zato greš zavestno v ta odnos. verjameš v ta odnos, ki šele kasneje se izkaže/izkusi tako ali drugače.

res je torej tudi da govorim skozi pogojena čutila in um.

in tudi to je seveda res, da Upanishade med drugim opisujejo neosebni aspekt Boga.

Hari bol

Ker iščeš nek smisel življenja. Ker ga nikjer ni, si postaviš ideal Boga in nato stremiš k njemu in to stremljenje se realizira kot vera v ideal. Ideala pa nikdar ne moreš doseči, vedno je nad teboj. Postopnost z idealom ni mogoča, nikdar se z idealom ne moreš združiti, ker je vedno ideal. Z globokim verovanjem, ga še ovreči več ne zmoreš.

Saj smisla takorekoč ni je samo to kar narediš z delovanjem ali t.i. nedelovanjem.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #79 - 08.03.2011 at 11:14:56
 
vse kar lahko jaz tukaj naredim je to, da se potrdim za čim bolj jasno preslikavo mojih misli oz. dojemanj na ta forum.

to v praksi pomeni, da če nekdo ima drugačen pogled jaz tukaj ne morem dosti naredit. vse kar lahko naredim je to, da opišem moj pogled in lahko naredim tudi to, da dopustim drugemu, da ima drugačnen pogled kot jaz, brez prevelikega emocionalnega vpletanja v njega, kot osebo.  ta oseba je tudi od Krishne in v srcu te osebe tudi prebiva Krishna. ne gre za ravnodušnost v odnosih, ampak za videnje vseh in vsega v povezavi z Njim. je pa res, da le tisti ki so Ga dejansko spoznali lahko imajo pravilen odnos z vsemi ostalimi. pri vseh ostalih so zraven vzadaj sebični interesi, pa naj gre za etično, čustveno, ravnodušno, ljubeznivo, nevzvišeno ali kakršnokoli drugo praktično obliko odnosa do drugih.
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
M.L.
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1728

Re: Kaj je življenje ?
Reply #80 - 08.03.2011 at 11:22:20
 
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 11:14:56:
vse kar lahko jaz tukaj naredim je to, da se potrdim za čim bolj jasno preslikavo mojih misli oz. dojemanj na ta forum.

to v praksi pomeni, da če nekdo ima drugačen pogled jaz tukaj ne morem dosti naredit. vse kar lahko naredim je to, da opišem moj pogled in lahko naredim tudi to, da dopustim drugemu, da ima drugačnen pogled kot jaz, brez prevelikega emocionalnega vpletanja v njega, kot osebo.  ta oseba je tudi od Krishne in v srcu te osebe tudi prebiva Krishna. ne gre za ravnodušnost v odnosih, ampak za videnje vseh in vsega v povezavi z Njim. je pa res, da le tisti ki so Ga dejansko spoznali lahko imajo pravilen odnos z vsemi ostalimi. pri vseh ostalih so zraven vzadaj sebični interesi, pa naj gre za etično, čustveno, ravnodušno, ljubeznivo, nevzvišeno ali kakršnokoli drugo praktično obliko odnosa do drugih.
 

Ja, resnično in točno tako je, kot si povedal, Hvala Aravinda.

Pa lep pozdrav.
Back to top
 

Vrnimo Življenju življenje.

 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Kaj je življenje ?
Reply #81 - 08.03.2011 at 11:30:04
 
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 11:14:56:
vse kar lahko jaz tukaj naredim je to, da se potrdim za čim bolj jasno preslikavo mojih misli oz. dojemanj na ta forum.

to v praksi pomeni, da če nekdo ima drugačen pogled jaz tukaj ne morem dosti naredit. vse kar lahko naredim je to, da opišem moj pogled in lahko naredim tudi to, da dopustim drugemu, da ima drugačnen pogled kot jaz, brez prevelikega emocionalnega vpletanja v njega, kot osebo.  ta oseba je tudi od Krishne in v srcu te osebe tudi prebiva Krishna. ne gre za ravnodušnost v odnosih, ampak za videnje vseh in vsega v povezavi z Njim. je pa res, da le tisti ki so Ga dejansko spoznali lahko imajo pravilen odnos z vsemi ostalimi. pri vseh ostalih so zraven vzadaj sebični interesi, pa naj gre za etično, čustveno, ravnodušno, ljubeznivo, nevzvišeno ali kakršnokoli drugo praktično obliko odnosa do drugih.
 

Prej sem govoril o smislu življenja, da ga ni je samo kar narediš. Ne pa o smislu foruma.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj je življenje ?
Reply #82 - 08.03.2011 at 11:45:19
 
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 11:14:56:
vse kar lahko jaz tukaj naredim je to, da se potrdim za čim bolj jasno preslikavo mojih misli oz. dojemanj na ta forum.

to v praksi pomeni, da če nekdo ima drugačen pogled jaz tukaj ne morem dosti naredit. vse kar lahko naredim je to, da opišem moj pogled in lahko naredim tudi to, da dopustim drugemu, da ima drugačnen pogled kot jaz, brez prevelikega emocionalnega vpletanja v njega, kot osebo.  ta oseba je tudi od Krishne in v srcu te osebe tudi prebiva Krishna. ne gre za ravnodušnost v odnosih, ampak za videnje vseh in vsega v povezavi z Njim. je pa res, da le tisti ki so Ga dejansko spoznali lahko imajo pravilen odnos z vsemi ostalimi. pri vseh ostalih so zraven vzadaj sebični interesi, pa naj gre za etično, čustveno, ravnodušno, ljubeznivo, nevzvišeno ali kakršnokoli drugo praktično obliko odnosa do drugih.
 


Odnos do drugega ni nujno inetresen/praktičen,  s čimer je ta drugi zgolj intstrumentaliziran objekt za zadovoljitev lastnih sebičnih interesov. Je lahko tudi celosten, življenski v smsilu, da podpira življenje v vseh oblikah, tudi nasprotujočih in protislovnih. Ta celostnsot vključuje tako čustveno angažiranost kot ravnodušnost. Kolikor se spomnim, sem arianu 'očital' ravnodušnost oz. neepmatičnost, ker konkreten odnos do drugega uravnava skozi pristnost/posredovanje višjega/transecentnega, prisotnost ravnodušnosti pa naj bi bilo znamenje neživljenskosti te religiozne usmerjenosti. Vzamem nazaj: tako kot čustvena  vpletenost sama po sebi  ni noben garant življenskosti odnosa,  tudi odsotnost te vpletenosti (ravnodušnost) ni sama po sebi še nobeno  znamenje neživljeskosti odnosa.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Dante
3
***
Offline

I Love!
Posts: 148
Slo
Gender: male
Re: Kaj je življenje ?
Reply #83 - 08.03.2011 at 11:59:52
 
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 10:39:21:
koga zanima kaj je karma joya in kakšen je njen namen ter kdo je Krishna lahko izve iz Vedskih spisov - Upanishad (ki so pisna manifestacija Šri Krishne v tem svetu) ali pa od reliziranih oseb.

Zanimiva trditev o Upanišadah - zapisana modrost v Njih sploh ne omenja Sri Krishno in od realiziranih oseb je o tem bolj borno povedano. Upanišade so kot dodatek k Vedam, iz Dwepar (bronaste!) Juge, na ta način, da jih dopolnjujejo. Isto tako kot je Jezus Kristus v evangelijih izjavl, da je prišel dopolniti Mojzesov nauk. Tako naj bi tedaj Jude učil prave postave v Jeruzalemu in ostalih shodnicah. Vede imajo v sebi mnoge resnice, vendar ... v njih ni rešitve. Glej citat v Giti, rečeno Arjuni:

Ko bo misel, podivjana od spisov (prebiranja mnogih spisov!) obmirovala,
utrjena v motrenju (samadhi!), tedaj boš dosegel Jogo (združitev z Enim!)
  (II:53)

V tem svetu je dvojna pot - pot znanja in pot dejanja.   (III:3)

Tukaj pa manjka navedba o tetji poti - o poti predanosti. Saj res o Bhakti poti je veliko pisanega v Giti, vendar zakaj potem ni to navedeno kot tretja, zadnja pot. Pot po kateri stopaš ti, Aravinda, sedaj je pot znanja. Imaš veliko znanja, poskušaš doseči zavest o Najvišjem, vendar na poti predanosti ni več miselnega klepetanja, je samo motrenje sebe v stanju satčitanande. To stanje ni praznina, v njej je neskončna Svetloba in nenapisana Glasba. Mantranje, petje Njegovega Imena, Gayatri mantra, ... tudi sam sem to poskušal. Ni blizu nisi samadhiju, samorealizaciji uma nad materijo. Toda do spoznanja duše je še daljša pot, o tem pa Vede ne dajo rešitve. Niti Vede ne prikažejo praizvorno stanje, kaj šele da bi povedale kaj o prvobitnem Bogu, ki je vse ustvaril z eno mislijo, z Besedo ali Šabdom.
Žal nekateri ne smatramo Gito kot "čisti" sveti spis. Ampak Vede so lahko koristne kot priprava za naprej, za eno drugo Pot.  Smiley

Hari bol!                                                                                                          
Back to top
 

Pozorno prisluhni vsakomur,
vendar pa imej svoje mnenje.
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #84 - 08.03.2011 at 13:38:04
 
Dante povsem se strinjam s teboj, da sem še daleč od cilja, ki je v Vedah ali njihovem komentarju Upanishadah ali pa v Bhagavad Giti opisan kot najvišji cilj obostja. (predaj se Meni, Vsevišnji božanski osebnosti brezpogojno)

znanje samo po sebi je res nezadostno. tudi če nekdo preštudira vse Vede jih brez predaje Njemu ne bo pravilno razumel. zato je poizvedovanje samo po sebi malo vredno, če ne vsebuje vzadaj pravega namena. to je namen verza iz Bhagavd gite. da bi razumeli, da prebiranje spisov ali kultiviranje znanja ne prinaša tistega po čemer duša večno hrepeni.

tudi moje pisanje tukaj je del prakse. jaz nisem ralizirana oseba, kar pomeni da so v meni raznorazne anarthe, zaradi katerih se ne morem predati brezpogojno Sri Krishni. in prav temu je namenjena sadhana (praksa), namreč osredotočanje svoje uma in čutil na Krishno oz. postopnemu čiščenju srca. pogojena duša se ne more kar predati Bogu, ta proces je postopen. del te prakse je tudi prebiranje Svetih spisov in poslušanje od realiziranih oseb. če beremo svete spise da bi izcuzali iz njih neko znanje je res zgrešeno. praksa kot je branje spisov je pripomoček, ki je sam zase neuporaben. branje Svetih spisov (ali katerakoli oblika prakse) more biti namenjena Njemu za Njegovo zadovoljstvo. pravo znanje namreč lahko prihaja le od Njega. namen vsega tega (tudi mojega besedičenja po tem forumu) je, da se naše srce postopoma očisti, tako da se lahko v končni fazi  predamo Bogu.

če tebi uspeva meditirati v stanju sat-čit-anande, potem blagor tebi. si realizirana oseba, ki je spoznala sebe, Boga in tako vedno/večno okušaš zadovoljstvo, ki izhaja iz tega odnosa.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj je življenje ?
Reply #85 - 08.03.2011 at 14:09:36
 
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 13:38:04:
. namen vsega tega (tudi mojega besedičenja po tem forumu) je, da se naše srce postopoma očisti, tako da se lahko v končni fazi  predamo Bogu.

Lahko da nas sogovornike popstavljaš v fukcijo strgal za čiščenje nesnage s tvojega srca, ni pa nujno, da na tako enostransko instrumentalizacijo tudi pristanemo. Forumska dinamika se namreč vzdržuje na vsaj  elementarni sposbnosti vživljanja drug v drugega in na vsaj potencilani vzajmeni dojemljivosti za mnenja/stališča/prepričanja/argumente drugega. S poudarkom na vzajemni....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #86 - 08.03.2011 at 14:42:59
 
titud wrote on 08.03.2011 at 14:09:36:
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 13:38:04:
. namen vsega tega (tudi mojega besedičenja po tem forumu) je, da se naše srce postopoma očisti, tako da se lahko v končni fazi  predamo Bogu.

Lahko da nas sogovornike popstavljaš v fukcijo strgal za čiščenje nesnage s tvojega srca, ni pa nujno, da na tako enostransko instrumentalizacijo tudi pristanemo. Forumska dinamika se namreč vzdržuje na vsaj  elementarni sposbnosti vživljanja drug v drugega in na vsaj potencilani vzajmeni dojemljivosti za mnenja/stališča/prepričanja/argumente drugega. S poudarkom na vzajemni....    


z vsem in vsemi ki prihajamo v stik, so neke vrste inštrumenti na naši poti, ki nam na takšen ali drugačen način pomagajo. ta cel svet je inštrumentalen. moja predpostavka vzajemnosti temelji na tem, da z služenjem Boga lahko služim na pravilen in najbolj možen sočuten in vzajemen način tudi vse druge, ki iz Njega izhajajo. ali je vzajemnost enega in drugega združljiva se najboljše pokaže v praksi. če je je, če ni pač ni. to je tako, kot da bi ta oseba ki jo imaš v podpisu od tebe želela, da ti pristaneš na njegovo obliko oz. definicijo vzajemnosti.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj je življenje ?
Reply #87 - 08.03.2011 at 15:09:58
 
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 14:42:59:
z vsem in vsemi ki prihajamo v stik, so neke vrste inštrumenti na naši poti, ki nam na takšen ali drugačen način pomagajo. ta cel svet je inštrumentalen. moja predpostavka vzajemnosti temelji na tem, da z služenjem Boga lahko služim na pravilen in najbolj možen sočuten in vzajemen način tudi vse druge, ki iz Njega izhajajo. ali je vzajemnost enega in drugega združljiva se najboljše pokaže v praksi. če je je, če ni pač ni. to je tako, kot da bi ta oseba ki jo imaš v podpisu od tebe želela, da ti pristaneš na njegovo obliko oz. definicijo vzajemnosti.  

Vzajemnost jest definiram kot sredstvo proti ujetosti/zaciklanosti v naše ( moje/tvoje) lastne definicije, vključno z definicjo vzajmnosti same. Kot sredstvo preboja, kamorkoli se že uspe kdo prebit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: Kaj je življenje ?
Reply #88 - 08.03.2011 at 15:17:38
 
titud wrote on 08.03.2011 at 15:09:58:
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 14:42:59:
z vsem in vsemi ki prihajamo v stik, so neke vrste inštrumenti na naši poti, ki nam na takšen ali drugačen način pomagajo. ta cel svet je inštrumentalen. moja predpostavka vzajemnosti temelji na tem, da z služenjem Boga lahko služim na pravilen in najbolj možen sočuten in vzajemen način tudi vse druge, ki iz Njega izhajajo. ali je vzajemnost enega in drugega združljiva se najboljše pokaže v praksi. če je je, če ni pač ni. to je tako, kot da bi ta oseba ki jo imaš v podpisu od tebe želela, da ti pristaneš na njegovo obliko oz. definicijo vzajemnosti.  

Vzajemnost jest definiram kot sredstvo proti ujetosti/zaciklanosti v naše ( moje/tvoje) lastne definicije, vključno z definicjo vzajmnosti same. Kot sredstvo preboja, kamorkoli se že uspe kdo prebit.  


če ta takšen princip vzajemnost razširiš širše na celoten Absoult, ne le na trenutno vidno/čutno, dobiš vzajemnost kot jo definiram jaz. brez tega sredstva (vzajemnosti med dvema osebama) se težko kam prebijemo..
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj je življenje ?
Reply #89 - 08.03.2011 at 15:41:23
 
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 15:17:38:
titud wrote on 08.03.2011 at 15:09:58:
Aravinda wrote on 08.03.2011 at 14:42:59:
z vsem in vsemi ki prihajamo v stik, so neke vrste inštrumenti na naši poti, ki nam na takšen ali drugačen način pomagajo. ta cel svet je inštrumentalen. moja predpostavka vzajemnosti temelji na tem, da z služenjem Boga lahko služim na pravilen in najbolj možen sočuten in vzajemen način tudi vse druge, ki iz Njega izhajajo. ali je vzajemnost enega in drugega združljiva se najboljše pokaže v praksi. če je je, če ni pač ni. to je tako, kot da bi ta oseba ki jo imaš v podpisu od tebe želela, da ti pristaneš na njegovo obliko oz. definicijo vzajemnosti.  

Vzajemnost jest definiram kot sredstvo proti ujetosti/zaciklanosti v naše ( moje/tvoje) lastne definicije, vključno z definicjo vzajmnosti same. Kot sredstvo preboja, kamorkoli se že uspe kdo prebit.  


če ta takšen princip vzajemnost razširiš širše na celoten Absoult, ne le na trenutno vidno/čutno, dobiš vzajemnost kot jo definiram jaz. brez tega sredstva (vzajemnosti med dvema osebama) se težko kam prebijemo..

Tale vzajemen   preboj v absolut mi zveni tavtološko, ker absolut vsebuje/pokriva  tud tisto, kjer smo že zdej,  vsak na svojim  relativnim  odnosom do tega celostnega/abusolutnega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8