Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6
(Read 48630 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #30 - 10.03.2009 at 13:06:26
 
gape wrote on 09.03.2009 at 15:26:24:
sanjaš sanje povprečnega zemljana
ki pa so obarvane konkretno zate

za moje pojme, če tega nisi nameravu sanjat - kar pomoje nisi - je drek
si navezan na te šihte in ta sranja
odvisen

sanje bi morale bit SANJE - neki lepga
tist kar nameravaš da je

ne pa tist kar u budnem stanju nočeš videt


Bolj kot namen teh sanj mi je bla znaimiva njihova  struktura, to je  prehod iz sanj v polbudno in budno stanje. Kolk si v (pol)budni zavesti nism uspel/upal dopovedat/priznat, da je takšna realnost kot sem jo sanjal  bolj resnična od predstave o tem, kako si realnost predstvljam v budnem stanju. Da je predstva  o realnosti v budnem stanju lepša od sanjske  sam zato  ker je lažna. Ker je  budno življenje v tem smislu kompezatorno, ne pa sanje...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #31 - 13.03.2009 at 11:44:12
 
Sanjam, da me je sin poklical  v svojo sobo, da mi predstavi eno tehnično novotarijo. Na mobitelu odpre nek križanec med  gps karto in satelitskim googlom earth in  pravi, naj bom pozoren na eno točko, ki se pomika po neki ulici. Mirno mi pove, da je to naš avto, ki ga daljinsko vodi. Mu takoj  verjamem, vendar ne zaupam sistemu, da se ne bo kam zaletel. Prava panika pa me zagrabi, ko ga nekdo pokliče po gsm-u in iz ekrana zgine slika zmeljevida. Kričim nanj, naj prekine klic in mi  vrne nadzor, on pa mirno odide iz sobe in se naprej pogovarja prek   slušalke na ušesu. Sam nikakor ne uspem najt  nazaj zemljevida in ga zmerjam, zakaj ni to zadevo inštaliral na računalnik oz. zakaj se je moral afnat preko telefona,  ker zdaj je avto brez nadzora in se bo kam zaletel. Pride nazaj in mi pravi naj ne težim, da ima vse pod nadzorom, da se tisto na zemljevidu prikazuje k samo zaradi mene, da  on itak vidi vse kot da bi sam šofiral in da zato  ni nč takega, če se med vožnjo pogovarja še po telefonu. Pri tem pokaže s prstom  na neko napravo na ušesu, ki sem jo prej imel za slušalko. Hočem, da jo da meni, da se sam  prepričam, on pa, da imam drugo frekvenco in da je  zato ne bom nč vidu in da mi je zato naštimal spremljanje avta na mobitel. Še vedno zbegan (vendar ne več tolk paničen, bolj z občutkom malodušja/vseenosti ), se zbudim.        
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
YaBB Moderator
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: titud
Reply #32 - 15.03.2009 at 18:04:40
 
titud wrote on 13.03.2009 at 11:44:12:
Sanjam, da me je sin poklical  v svojo sobo, da mi predstavi eno tehnično novotarijo. Na mobitelu odpre nek križanec med  gps karto in satelitskim googlom earth in  pravi, naj bom pozoren na eno točko, ki se pomika po neki ulici. Mirno mi pove, da je to naš avto, ki ga daljinsko vodi. Mu takoj  verjamem, vendar ne zaupam sistemu, da se ne bo kam zaletel. Prava panika pa me zagrabi, ko ga nekdo pokliče po gsm-u in iz ekrana zgine slika zmeljevida. Kričim nanj, naj prekine klic in mi  vrne nadzor, on pa mirno odide iz sobe in se naprej pogovarja prek   slušalke na ušesu. Sam nikakor ne uspem najt  nazaj zemljevida in ga zmerjam, zakaj ni to zadevo inštaliral na računalnik oz. zakaj se je moral afnat preko telefona,  ker zdaj je avto brez nadzora in se bo kam zaletel. Pride nazaj in mi pravi naj ne težim, da ima vse pod nadzorom, da se tisto na zemljevidu prikazuje k samo zaradi mene, da  on itak vidi vse kot da bi sam šofiral in da zato  ni nč takega, če se med vožnjo pogovarja še po telefonu. Pri tem pokaže s prstom  na neko napravo na ušesu, ki sem jo prej imel za slušalko. Hočem, da jo da meni, da se sam  prepričam, on pa, da imam drugo frekvenco in da je  zato ne bom nč vidu in da mi je zato naštimal spremljanje avta na mobitel. Še vedno zbegan (vendar ne več tolk paničen, bolj z občutkom malodušja/vseenosti ), se zbudim.        


Vodi naš družinski avto. Tvoj sin verjetno živi in funkcionira drugače, kot družina in kot si ti navajen, zato te je za njega strah. Strah te je tudi sprememb oziroma tega, da se boš moral navaditi na drugačno situacijo, kot si je navajen. Mislim, da so tvoje sanje v preteklosti že kazale na to, da si v procesu nekih sprememb v zvezi s tvojimi odraščajočimi-odraslimi otroki in te določene stvari zelo skrbijo. Vendar sanje kažejo, da sin svojo frekvenco, ki je ti ne slišiš, dobro obvlada in ni razloga za strah. Problem jeedinole v komunikaciji oziroma izmenjavi informacij med vama. Namesto, da bi ti kaj pojasnil, se pogovarja po telefonu s prijateljem. Malo si odrezan od njegovega sveta, zato nepoznavanje in logičen strah.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #33 - 09.04.2009 at 12:26:04
 
Današnje sanje:

Na obisk k nam na dom je prišel turški primje z namenom, da se v živo seznani z zahodnim načinom življenja (očitno smo bili izbrani kot neke vrste tipična zahodna družina...). Obnašal se je za naše pojme pretirano domačno (očitno v skladu z vzhodnjaškim pojmom domačnosti), zato smo se trudili prilgaoditi v skladu z našimi predstavami o njihovi domačnosti. Dovolili smo mu kaditi, sam pa sem poiskal neko bakreno džezvo (ki jo je sin prinesel kot spominek iz sarjeva in jo nismo uporabljali) in mu skuhal turško kavo. Nekaj časa smo se izogibali debate o politiki, vendar sin ni dolgo zdržal in ga je naravnost vprašal, kdaj nameravajo oblasti spremniti kriminalni odnos do  pamuka, ki je na zahodu priznan pisatelj in za nas bolj  kredibilni predstavnik turškega naroda kot on kot  državnik. Primje je vprašnje ignorilal oziroma reagiral nanj  s še bolj pretirano prijaznostjo: kar vlegel se je preprogo, se zaćel igrat z daljincem in se naglas čuditi temu, koliko programov imamo na televiziji... Za naše pojme se je popolnoma se je pootročil, zato se mi ni zdelo primerno oz. nevljudno, da bi ga še jaz gnjavil z neprimernostjo državnega terorja nad kurdi, hkrati pa smo se med sabo samo nemočno spogledovali in nelagodno čakali, kdaj bo tega obiska konec ...

Sanje se po moje odraz trenutne situcije, ko imam  sina v strasburgu kot simbolnem 'talilnem loncu' evrpropskih kultur in ki mi deluje popompozno/neiskreno/narejeno že po svoji arhitekturi (moderni steklojekleni kopiji rimskega imerialnega koloseja oz. babilonskega stolpa, ki sem ga včeraj dobil od njega po mms-u...)
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
YaBB Moderator
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: titud
Reply #34 - 09.04.2009 at 12:53:16
 
titud wrote on 09.04.2009 at 12:26:04:
Današnje sanje:

Na obisk k nam na dom je prišel turški primje z namenom, da se v živo seznani z zahodnim načinom življenja (očitno smo bili izbrani kot neke vrste tipična zahodna družina...). Obnašal se je za naše pojme pretirano domačno (očitno v skladu z vzhodnjaškim pojmom domačnosti), zato smo se trudili prilgaoditi v skladu z našimi predstavami o njihovi domačnosti. Dovolili smo mu kaditi, sam pa sem poiskal neko bakreno džezvo (ki jo je sin prinesel kot spominek iz sarjeva in jo nismo uporabljali) in mu skuhal turško kavo. Nekaj časa smo se izogibali debate o politiki, vendar sin ni dolgo zdržal in ga je naravnost vprašal, kdaj nameravajo oblasti spremniti kriminalni odnos do  pamuka, ki je na zahodu priznan pisatelj in za nas bolj  kredibilni predstavnik turškega naroda kot on kot  državnik. Primje je vprašnje ignorilal oziroma reagiral nanj  s še bolj pretirano prijaznostjo: kar vlegel se je preprogo, se zaćel igrat z daljincem in se naglas čuditi temu, koliko programov imamo na televiziji... Za naše pojme se je popolnoma se je pootročil, zato se mi ni zdelo primerno oz. nevljudno, da bi ga še jaz gnjavil z neprimernostjo državnega terorja nad kurdi, hkrati pa smo se med sabo samo nemočno spogledovali in nelagodno čakali, kdaj bo tega obiska konec ...

Sanje se po moje odraz trenutne situcije, ko imam  sina v strasburgu kot simbolnem 'talilnem loncu' evrpropskih kultur in ki mi deluje popompozno/neiskreno/narejeno že po svoji arhitekturi (moderni steklojekleni kopiji rimskega imerialnega koloseja oz. babilonskega stolpa, ki sem ga včeraj dobil od njega po mms-u...)


Ta Turk je tvoj aspekt, ki ne prenese kritike. V svoji zahodno situirani družini, ki funkcionira po nekih pravilih, se malo nelagodno počutiš, ker ti to preprečuje, da bi bil avtentičen. Nek del tebe ali pa celo nekaj družinskega obstaja (kar verjetno pripada družini, ki sta jo s partnerko ustvarila ali pa sta prinesla nekaj skupnega), kar je zatrto, verjetno celo prepovedano. Ker ne vidiš izhoda, padaš v regresijo in poskušaš z otroškimi mehanizmi priti do razumevanja. Kdo je inkvizicija v družini ? Po navadi so to ženske, ki s svojimi emocijami zacementirajo neke vrednote. Pogosto jih lahko premakneš samo z resnim konfliktom, ki ogrozi njihovo eksistenco. Da povežem začetek in nadaljevanje mojih misli, ne preneseš kritike, ker moraš biti takšen, kot se od tebe pričakuje, ne pa tak, kot si, avtentičen. Posledica je, da se nisi uspel ojačati in stati za svojimi stališči, ampak se moraš ponižati na nivo otroka, da bi nekomu pokazal, da rabiš razumevanje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #35 - 10.04.2009 at 13:03:14
 
murileon wrote on 09.04.2009 at 12:53:16:
Ta Turk je tvoj aspekt, ki ne prenese kritike. V svoji zahodno situirani družini, ki funkcionira po nekih pravilih, se malo nelagodno počutiš, ker ti to preprečuje, da bi bil avtentičen. Nek del tebe ali pa celo nekaj družinskega obstaja (kar verjetno pripada družini, ki sta jo s partnerko ustvarila ali pa sta prinesla nekaj skupnega), kar je zatrto, verjetno celo prepovedano. Ker ne vidiš izhoda, padaš v regresijo in poskušaš z otroškimi mehanizmi priti do razumevanja. Kdo je inkvizicija v družini ? Po navadi so to ženske, ki s svojimi emocijami zacementirajo neke vrednote. Pogosto jih lahko premakneš samo z resnim konfliktom, ki ogrozi njihovo eksistenco. Da povežem začetek in nadaljevanje mojih misli, ne preneseš kritike, ker moraš biti takšen, kot se od tebe pričakuje, ne pa tak, kot si, avtentičen. Posledica je, da se nisi uspel ojačati in stati za svojimi stališči, ampak se moraš ponižati na nivo otroka, da bi nekomu pokazal, da rabiš razumevanje.


Zanimivo, kako sanje pri meni uporabijo mojo osebno percepcepcijo neke širše/splošne  družbene situacije (v konkretnem primeru moj  zavesten dvom v možnost intimnega sožitja različnih avtentičnih  kultur), da bi mi  na tak način ponazorile mojo osebno pozicijo v družini kot mestu intimnega sožitja različnosti. V bistvu na zahodu  nič novega, če  se televizija prikaže kot tisto sredstvo pobega v infantilnost, ki  s pozornostjo, ki jo zahteva, razrešuje  nujnost kofnliktov, izhajajajočih  iz različnosti. Zanimivo, da tega v sanjah ne poslužim  kot zahodnjak ampak kot vzhodnjak, ki  zaradi kulturne distance poveličuje infantilno skupnostno funkcijo  televizije in jo zavesno forsira, da bi pregnal nelagodje in ustvaril znosno skupinsko vzdušje. Kot  zahodnjak se namreč zavedam, da je televizija  bolj kot ne sama kreator  različnih kulturnih in življenskih stilov iz povsem marketinških razlogov, ki jih predstavlja  kot naše  avtentične in nas v bistvu bolj kot združuje samo umetno razdvaja in ločuje...  

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: titud
Reply #36 - 10.04.2009 at 23:24:12
 
o sanjah z nesrečo:

si priča dogodku, trku avta v zid. da bi bil dogodek zadosti pomemben, se v zid zaleti še en avto. dogodek zahteva od tebe akcijo. akcija je standardna, kličeš pomoč, precej neosebno in tako kot se spodobi. in pri standardnih in kot se spodobi rečeh se hitro pojavi zraven firma, ker biti produktiven, delati za druge je tudi nekaj, kar se spodobi. in vse je pod krasno in vse je pod nadzorom. samo ti pa ob vsem tem občutiš tesnobo.
zakaj se pojavi na tem mestu je po mojem ključno, recimo naprimer:
- zaradi nadzora, preveč nadzora, občutka ujetosti
- zaradi tvojega reakcije by the book, kjer pride na svetlo tvoj problem s tvojo avtentičnostjo (ki ga sicer ne razumem najbolje)
- tesnobno reagiraš, ker so posledice še tako standardne akcije vendarle nepredvidljive, kar te spravlja v to stanje
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #37 - 13.05.2009 at 12:19:48
 
Po daljšem času nekaj sanjam podobnega, bolj posamezne skevence, ki se pobvezujejo v zgodbo, a so precek intenzivne, tako da me 'držijo' tudi v polsnu, ko se jim še ne morem izvit, a se jim hkrati trudimdoločit pomen. Prvi del je bil itak bolj podoben halucinacijam kot sanjam, najbrž kot posledica dejstva, da sem moral zvečer vzet antibiotike in protibolečinske tablete zaradi manjših zdravstevnih težav  (v otroštvu mi je vročina v kombinicaji z antibiotiki pogosto povzročila haluciniranje v budnem stanju).

Prvi del: Vozim se v prometni gneči (nekje v območju priklopa avtoceste na celovško v šentvidu). Opazujem semafor, njegove luči (mislim da  rdeča) mi  vzbudijo vzneseno vzdušje, sploh jih ne jemljem kot opozorilne znake ampak  so čisto brez pomenov, zame imajo zgolj v estetsko funcijo. Semafor tudi blago niha, kot da bi bil živo drevo....  Ko speljem preko ljubljani, se hkarti z avtom pomika tudi vsa okolica v vidnem polju, ki je nenako zgoščena in počasna (kot bi bil podvodni slowmotoin), kar me navadaja z mirom in vse-enostjo. Tako stanje se mi zdi malo nenevadno, zato pogledam na uro, ki  se ne premika (kaže neko uro nič minut nič sekund), miruje tudi kazalec za hitrost  na neki številki (mislim da  60), vendar zaradi premikanja okolice hkrati z avtom nimam občutka hirosti. V avtu ne občutim želje/namena/potrebe, da bi bil kam namenjen, zgolj uživam v tej premikajoči se sedanjosti (morda kot neke vrste kompenzacija za popoldansko stresno prebijanje do ordinacije, kamor sem bil naročen in sem zaradi prometa zamujal).

Drugi del: Sem v akvariju v velikosti bazena, okrog mene plavajo vse mogoče tropske ribice. Skušam se ene dotaknit, vendar gre roka kar skoznjo. Spoznam, da so ribe hologrami, da sploh ni vode in da sem v le  virtulanem akvariju. Razočarn se pritožim nekomu v belem  na robu akvarija, da to ni nobena avtentičnost, ki so jo obljubljali. Mi razloži, da je namen doživeti avtentičnost s pozicije ribe in ne človeka. Za ribo je voda tako elementarno okolje kot za ćloveka zrak, ne čuti njene mokrokote, v njej lahko diha in se  normalno giblje - enako  kot človek na suhem. V naslednji sceni sem  na robu akvarija/bazena z našpičenim debelim kolom (podobnim tistim ob cesti, ki jih postavijo pred zimo za plužnje snega). Z njim nameravam nabost kakšno večjo ribo in s tem prverit avtentičnost akvarija, saj bi po moji logiki zdaj, ko sem izven njega in zrem vanj z avtentičnostjo človeka in ne ribe, morala  biti v njem voda, ribe v njej pa prave. Hočem tako eno napičit, pa kol ne prodre vode, ki deluje kot neprebojna opna. Skočim v akavrij, v skušam palavt kot  po vodi, a  nisem ne moker niti je ne morem pit niti mi ne daje upora za plavat  niti se ne morem vanjo potopit... Začnem tokrat kar  sam v sanjah (ali polsnu) razmišljat, da gre morda  še vedno za neke vrsto sprevrnjeno občutje  izkušnje ribje avtentičnosti iz prejšnje scene ... da se mi hoče dopovedat, da  riba  naše človeško okolje občuti tako kot sem jaz 'njihovo' vodo... kot nekaj, v kar se ne da 'penetrirat'...
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
YaBB Moderator
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: titud
Reply #38 - 13.05.2009 at 13:32:51
 
titud wrote on 13.05.2009 at 12:19:48:
Po daljšem času nekaj sanjam podobnega, bolj posamezne skevence, ki se pobvezujejo v zgodbo, a so precek intenzivne, tako da me 'držijo' tudi v polsnu, ko se jim še ne morem izvit, a se jim hkrati trudimdoločit pomen. Prvi del je bil itak bolj podoben halucinacijam kot sanjam, najbrž kot posledica dejstva, da sem moral zvečer vzet antibiotike in protibolečinske tablete zaradi manjših zdravstevnih težav  (v otroštvu mi je vročina v kombinicaji z antibiotiki pogosto povzročila haluciniranje v budnem stanju).

Prvi del: Vozim se v prometni gneči (nekje v območju priklopa avtoceste na celovško v šentvidu). Opazujem semafor, njegove luči (mislim da  rdeča) mi  vzbudijo vzneseno vzdušje, sploh jih ne jemljem kot opozorilne znake ampak  so čisto brez pomenov, zame imajo zgolj v estetsko funcijo. Semafor tudi blago niha, kot da bi bil živo drevo....  Ko speljem preko ljubljani, se hkarti z avtom pomika tudi vsa okolica v vidnem polju, ki je nenako zgoščena in počasna (kot bi bil podvodni slowmotoin), kar me navadaja z mirom in vse-enostjo. Tako stanje se mi zdi malo nenevadno, zato pogledam na uro, ki  se ne premika (kaže neko uro nič minut nič sekund), miruje tudi kazalec za hitrost  na neki številki (mislim da  60), vendar zaradi premikanja okolice hkrati z avtom nimam občutka hirosti. V avtu ne občutim želje/namena/potrebe, da bi bil kam namenjen, zgolj uživam v tej premikajoči se sedanjosti (morda kot neke vrste kompenzacija za popoldansko stresno prebijanje do ordinacije, kamor sem bil naročen in sem zaradi prometa zamujal).

Drugi del: Sem v akvariju v velikosti bazena, okrog mene plavajo vse mogoče tropske ribice. Skušam se ene dotaknit, vendar gre roka kar skoznjo. Spoznam, da so ribe hologrami, da sploh ni vode in da sem v le  virtulanem akvariju. Razočarn se pritožim nekomu v belem  na robu akvarija, da to ni nobena avtentičnost, ki so jo obljubljali. Mi razloži, da je namen doživeti avtentičnost s pozicije ribe in ne človeka. Za ribo je voda tako elementarno okolje kot za ćloveka zrak, ne čuti njene mokrokote, v njej lahko diha in se  normalno giblje - enako  kot človek na suhem. V naslednji sceni sem  na robu akvarija/bazena z našpičenim debelim kolom (podobnim tistim ob cesti, ki jih postavijo pred zimo za plužnje snega). Z njim nameravam nabost kakšno večjo ribo in s tem prverit avtentičnost akvarija, saj bi po moji logiki zdaj, ko sem izven njega in zrem vanj z avtentičnostjo človeka in ne ribe, morala  biti v njem voda, ribe v njej pa prave. Hočem tako eno napičit, pa kol ne prodre vode, ki deluje kot neprebojna opna. Skočim v akavrij, v skušam palavt kot  po vodi, a  nisem ne moker niti je ne morem pit niti mi ne daje upora za plavat  niti se ne morem vanjo potopit... Začnem tokrat kar  sam v sanjah (ali polsnu) razmišljat, da gre morda  še vedno za neke vrsto sprevrnjeno občutje  izkušnje ribje avtentičnosti iz prejšnje scene ... da se mi hoče dopovedat, da  riba  naše človeško okolje občuti tako kot sem jaz 'njihovo' vodo... kot nekaj, v kar se ne da 'penetrirat'...


Prvi del je mogoče res kot ena zadetost s tabletami Smiley.
Drugi del verjetno govori o frustraciji intelekta. Intelekt je pogosto neučakan. Da se nam kaka stvar posveti, je včasih potreben čas, ki ga rabi nezavedno, da premelje, sploh če še nima vsega materijala, ki ga rabi. Zdi se mi, da si obremenjen s pojmom avtentičnosti in intelekt nima moči tega predelati, zato je potreben čas, ki je v izobilju dan v prvem delu sanj.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: titud
Reply #39 - 13.05.2009 at 13:34:33
 
Jest tega tvojega iskanja avtentičnosti nisem nikdar razumel, kaj šele začutil, ampak v tehle zadnjih sanjah sem našel en ročaj, za katerega lahko morda zagrabim.

Predvidevam, da ti je kar poznana problematika, kor pravi Thomas Nagel, da ne moremo subjektivno izkusit "Kako je biti netopir". Tu pa mi zgleda, kot da se na isti način, kot je spraševanje "Kako je biti netopir", lotevaš vprašanja "Kako je biti titud" in v tem iskanju pričakuješ najti neko avtentičnost, ki jo boš lahko pokazal drugim.

Pri tem ti prve sanje o avtomobilu morda kažejo, da moraš, če želiš najti avtentičnost, opustiti iskanje avtentičnosti in preprosto biti.

lp, bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #40 - 13.05.2009 at 14:52:59
 
murileon wrote on 13.05.2009 at 13:32:51:
Prvi del je mogoče res kot ena zadetost s tabletami Smiley.
Drugi del verjetno govori o frustraciji intelekta. Intelekt je pogosto neučakan. Da se nam kaka stvar posveti, je včasih potreben čas, ki ga rabi nezavedno, da premelje, sploh če še nima vsega materijala, ki ga rabi. Zdi se mi, da si obremenjen s pojmom avtentičnosti in intelekt nima moči tega predelati, zato je potreben čas, ki je v izobilju dan v prvem delu sanj.


Je najbrž neka podtalna povezanost med prvimi in drugimi sanjami. Prve (najbrž pod vtisom halucinogenov) povsem zrelatalitvizirjao smoter/namen, ki edini lahko  intelektu 'naroča', da v (v psihološkem času kot bi temu rekel ajgor) sporocesira metode in sredtsva, kako ta namen doseči. Nekaj še hoče delovat (gledam na uro/števec), vendar se izkušnja celostnega gibanja  ne sklada povzem z merivtami in se zato umakne/prepusti prostem teku... V drugem delu sanj intelekt skuša kompenzirat svojo 'izgubo' in se  vklopi s polno paro, da bi iz izkušnje občutja avtentičnosti   (ki se me na občutenski ravni 'drži' še iz  prvega dela sanj) naredil problem, ki ga je mogoče razrešit/razložit in ekspesimentalno v takorekoč laboratorijskih pogojih zavestno (v odostnosti halucinogenih sredstev) ponovit/obnovit/reproducirat. No, taka možnost me napeljuje k že kar staremu spoznanju, da ima inetelekt pri iskanju oz. ustvarjanju avtentičnosti občutja celosti podobno vlogo kot halucinogena sredstva, da sta nekako komplementarna. Koliko je tako intelektualno  iskana/najdena avtentičnost resnično avtentična je seveda drugo vprašanje, o čemer se po moje upravičeno sprašuje bp

Quote:
Pri tem ti prve sanje o avtomobilu morda kažejo, da moraš, če želiš najti avtentičnost, opustiti iskanje avtentičnosti in preprosto biti.

s tem, da bi jest v tem primeru izpostavu tud vprašljivost občutja avtnetičnosti iz prvih sanj. Tongue

 
Back to top
« Last Edit: 13.05.2009 at 16:08:58 by titud »  
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: titud
Reply #41 - 15.05.2009 at 11:58:01
 
Bolj vidim v tvojih drugih sanjah problem, kako prodreti v izkustvo drugega. Mogoče povezuješ to sposobnost z nivojem avtentičnosti pri sebi.  Kdo pa so tisti, ki ti obljubljajo avtentičnost, pa te večkrat v sanjah okrog prinesejo? Ali gre morda za iluzijo, da lahko najdeš ključ za avtentičnost v nekom drugem, namesto da jo živiš iz sebe? V tem, da nekdo drug pripravi avtentično okolje nalašč zate, je namreč nek absurd - akvarij tudi ni avtentično okolje ribe. Daje bolj občutek ujetosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #42 - 15.05.2009 at 15:01:52
 
Quote:
Bolj vidim v tvojih drugih sanjah problem, kako prodreti v izkustvo drugega. Mogoče povezuješ to sposobnost z nivojem avtentičnosti pri sebi.  Kdo pa so tisti, ki ti obljubljajo avtentičnost, pa te večkrat v sanjah okrog prinesejo? Ali gre morda za iluzijo, da lahko najdeš ključ za avtentičnost v nekom drugem, namesto da jo živiš iz sebe? V tem, da nekdo drug pripravi avtentično okolje nalašč zate, je namreč nek absurd - akvarij tudi ni avtentično okolje ribe. Daje bolj občutek ujetosti.


V sanjah je nedvoumen ključ do občutenja iskustva drugega lahko le  lastno izkustvo. Ne moreš izkusit avtentintične  izkušnje ribe znotraj ambienta, ki obkoroža/določa ribo, ampak le znotraj ambienta ki obkroža/določa mene kot človeka. V tem ambientu riba zame sveda ne more obstajat snovno, ampak zgolj abstraktno (energetsko/virtulano). To ne pomen, da me ne more očarat (vzbujat esteskih in drugih čustev - želim se je dotaknit), lahko, ampak le kot svoje lastne projekcije (hologram). Iz tega bi se dalo izpeljat, da je moje izkustvo avtenttičnega občtja drugega možno samo znotraj mojega lastnega avtnetičnega okolja in le pod podgojem, da je ta drugi zgolj abstrakcija/projekcija. To bi se lako bralo kot kritika kultorološko/antropološih in zadnje čase tudi eko-bioloških teorij/praks. da je avtentičnost občutja drugih kultur in biloških bitij mogoče pridobit le znotraj  njihovega kulturnega in eko sistema, z 'vživljanjem' v ta okolja. Sanje me napotujejo k temu, da je edino možno izkušnjo avtentinčnosti občutja  drugega mogoče pridobit skozi izkušnjo očutja lastne avtentinčnosti. Seveda najbrž  obstaja razlog, zakaj me sanje napotujejo k temu, najbrž čutim željo po občutju avtentinčnosti drugega, ki izvira iz moje  potrebe ali celo zunanje  prisile... Akvarij je morda simbol te notranje/zunanje pirsile kot tisto umetno okolje ustvarjeno iz potrebe, da bi se občutje izkušnje avtentičnosti drugega realiziralo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #43 - 19.05.2009 at 13:16:14
 
Sanjam močan naliv, ki me zbudi iz spanja, vendar mu ne posvečam nobene posebne pozornosti. Zaprem le vrata balkona, da me ne bi motil v spanju. Zjutraj je pred blokom pravo opustošenje, vse avtomobile je odpalvilo s parkirišča, nekaj jih je le v daljavi videti, kako štrlijo iz naplavljemega blata na polju. Odneslo je očitno tudi moj avto, zato me domači in sosedje nagovarjajo, da ga poiščem, Sam imam do tega odpor, precej fatalistično ugotavljam, da ga je najbrž potegnilo v kakšen požiralnik in da tudi če ga bi kje našel je tako ali tako uničen.. Podredim se pričakovanju drugih in se odpravim na polje, ki pa se spremeni v idilično pokrajino z griči in jezerom (zelo podobnim bljerskemu z okolico). Hodim ob jezeru ter  med griči in opazujem lepo zeleno s soncem obisjano  pokrajino. Pozornost pa mi pritegne neobičajna arhitektura vasi, ki je  locirane na vrh grička, obdana je z viskokim obzidjem,  hiše pa špičasto štrlijo izza njega. Si to sredjeveško (čeprav bolj moderno ali celo futuristično) arhitekturo razlagam kot zaščito pred tem, da bi jo poplavilo jezero, čeprav je pokrajina prijazno zelena in ni videti, da bi bila kdaj  poplavljena...      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: titud
Reply #44 - 19.05.2009 at 17:02:20
 
se mi zdijo take prijetne sanje..
zunej kaos, ti pa samo zapreš okno, da te ne bi motil.. situacija v družbi je res taka da bo prej al slej načela vsakogar in vsako življenje.. tud ti zjutraj več ne najdeš avta (načina exsistence?), ampak je že v redu tako.. zakaj bi to iskal, če je šlo je šlo, popravit se ne bo dalo.. ko le greš malo pogledat za njim, naletiš na eno tako mešanico starodavnosti in modernosti, zaščiteno pred kaosom, čeprov nekako ni videt, da bi tam kaos sploh kdaj vladal.. ko da je nekje znotrej vse v redu.. četud se zunanja struktura cela ruši. mogoče tvoj pogled na svet, al pa na sebe. zaupanje v to, da rešitev obstaja, al pa da ne glede na to, kaj se dogaja v svetu določene stvari nikol ne bodo uničene. lepota in mir, skupnost, sposobnost samozaščite in preživetja.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6