Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 
(Read 48470 times)
murileon
YaBB Moderator
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: titud
Reply #45 - 20.05.2009 at 07:19:40
 
titud wrote on 19.05.2009 at 13:16:14:
Sanjam močan naliv, ki me zbudi iz spanja, vendar mu ne posvečam nobene posebne pozornosti. Zaprem le vrata balkona, da me ne bi motil v spanju. Zjutraj je pred blokom pravo opustošenje, vse avtomobile je odpalvilo s parkirišča, nekaj jih je le v daljavi videti, kako štrlijo iz naplavljemega blata na polju. Odneslo je očitno tudi moj avto, zato me domači in sosedje nagovarjajo, da ga poiščem, Sam imam do tega odpor, precej fatalistično ugotavljam, da ga je najbrž potegnilo v kakšen požiralnik in da tudi če ga bi kje našel je tako ali tako uničen.. Podredim se pričakovanju drugih in se odpravim na polje, ki pa se spremeni v idilično pokrajino z griči in jezerom (zelo podobnim bljerskemu z okolico). Hodim ob jezeru ter  med griči in opazujem lepo zeleno s soncem obisjano  pokrajino. Pozornost pa mi pritegne neobičajna arhitektura vasi, ki je  locirane na vrh grička, obdana je z viskokim obzidjem,  hiše pa špičasto štrlijo izza njega. Si to sredjeveško (čeprav bolj moderno ali celo futuristično) arhitekturo razlagam kot zaščito pred tem, da bi jo poplavilo jezero, čeprav je pokrajina prijazno zelena in ni videti, da bi bila kdaj  poplavljena...      


Moja verjetno bolj subjektivna interpretacija:

Prvi del sanj govori o tvojem načinu funkcioniranja. Verjetno raje sanjariš, se potapljaš v domišljijo, kot bi bil pozoren na stvarnost. Ko se prebudiš, vidiš, da je vse narobe. Stavba v kateri živiš, te je sicer dobro zaščitila, vendar je šlo tvoje mobilno sredstvo k vragu. Če do avta gojiš tudi kaka čustva (bi rekel, da ja) in v njem ne vidiš samo praktičnega vozila, potem govori tudi o izgubi smisla. Ko se potapljaš v domišljijski svet pozabljaš na ozaveščanje in kontrolo emocionalnega sveta, odtod neurje. Zunanji svet, tvoja socialinost, te spomni, da vse le ni brez smisla, zato se odpraviš iskati avto. Naletiš pa na nekaj precej večjega, na čudovito pokrajino, kjer se tvoja čustva lahko napasejo. Je pa tam ena vas, bolj srednjeveške arhitekture s koničastimi vrhovi in obzidjem.  Cela vas je produkt intelekta, praktičnih sposobnosti in ima seveda svoj velik smisel. V varnosti. Pa tudi nek svoj emocionalni, nostalgični naboj ima, glede na to, da je srednjeveška. Varnost mora biti, narava je nepredvidljiva in velika. Je pa način gradnje tak kot v srednjem veku, kar verjetno govori o tem, da težko sprejemaš novotarije, sploh, ker je tu čisto neadekvatno postavljeno obzidje.
Sanje verjetno govorijo o tem, da se ti odpirajo ena čisto nova obzorja, na kar se prilagajaš po svojih močeh.
Back to top
« Last Edit: 20.05.2009 at 12:35:12 by murileon »  
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #46 - 20.05.2009 at 12:21:23
 
Devi wrote on 19.05.2009 at 17:02:20:
se mi zdijo take prijetne sanje..
zunej kaos, ti pa samo zapreš okno, da te ne bi motil.. situacija v družbi je res taka da bo prej al slej načela vsakogar in vsako življenje.. tud ti zjutraj več ne najdeš avta (načina exsistence?), ampak je že v redu tako.. zakaj bi to iskal, če je šlo je šlo, popravit se ne bo dalo.. ko le greš malo pogledat za njim, naletiš na eno tako mešanico starodavnosti in modernosti, zaščiteno pred kaosom, čeprov nekako ni videt, da bi tam kaos sploh kdaj vladal.. ko da je nekje znotrej vse v redu.. četud se zunanja struktura cela ruši. mogoče tvoj pogled na svet, al pa na sebe. zaupanje v to, da rešitev obstaja, al pa da ne glede na to, kaj se dogaja v svetu določene stvari nikol ne bodo uničene. lepota in mir, skupnost, sposobnost samozaščite in preživetja.


Tud men so pustile kar prijeten vtis, občutek nekakšnega očiščenja/olajšanja. Tista vas pa je bila malo preveč surealistična, da bi bla lahko fizično realna, je bla bolj simbolna/duhovna predstava varne skupnosti, ki ni pasala  čist v materialno relnost, bolj taka za vse čase (in nobenega..)
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #47 - 20.05.2009 at 12:50:29
 
murileon wrote on 20.05.2009 at 07:19:40:
Moja verjetno bolj subjektivna interpretacija:

Prvi del sanj govori o tvojem načinu funkcioniranja. Verjetno raje sanjariš, se potapljaš v domišljijo, kot bi bil pozoren na stvarnost. Ko se prebudiš, vidiš, da je vse narobe. Stavba v kateri živiš, te je sicer dobro zaščitila, vendar je šlo tvoje mobilno sredstvo k vragu. Če do avta gojiš tudi kaka čustva (bi rekel, da ja) in v njem ne vidiš samo praktičnega vozila, potem govori tudi o izgubi smisla. Ko se potapljaš v domišljijski svet pozabljaš na ozaveščanje in kontrolo emocionalnega sveta, odtod neurje. Zunanji svet, tvoja socializiranost, te spomni, da vse le ni brez smisla, zato se odpraviš iskati avto. Naletiš pa na nekaj precej večjega, na čudovito pokrajino, kjer se tvoja čustva lahko napasejo. Je pa tam ena vas, bolj srednjeveške arhitekture s koničastimi vrhovi in obzidjem.  Cela vas je produkt intelekta, praktičnih sposobnosti in ima seveda svoj velik smisel. V varnosti. Pa tudi nek svoj emocionalni, nostalgični naboj ima, glede na to, da je srednjeveška. Saj tudi mora biti, narava je nepredvidljiva in velika. Je pa način gradnje tak kot v srednjem veku, kar verjetno govori o tem, da težko sprejemaš novotarije, sploh, ker je tu čisto neadekvatno postavljeno obzidje.
Sanje verjetno govorijo o tem, da se ti odpirajo ena čisto nova obzorja, na kar se prilagajaš po svojih močeh.


V sanjah je šlo za zavestni proces ignorance (lahko bi npr. šel umaknit  avto ob začetku neurja, ko me je zbudu), da bi dopustu (ali celo izzval) izgubo avta, ki pooseblja mojo osebno  vpletenost v aktualna materialna in socialna  rezmerja (z njim se vozim v službo, prevažam domov in nazaj na študij otroke, se prevažam  z ženo na oddih in po nakupih...). V bistvu zavestno dopustim, da intenzivne zunanje spremembe povzročijo izgubo avta, kar me osebno napeljuje na pomisel, da  dopustim neobvladljivim materilanim silam  in socialnim razmerjem, da uničijo sredsvo, s katerim jih osebno vzpostavljam/vzdržujem  oziroma vežem nase (avto). Uničenje  avta jih razosebi, jih torej  odveže od mojega vzpostavljanja, da lahko zaživijo s svoji lastni lepoti, ki se ji dopustim končno prevzeti.  V samostojno utrjeno vas na hribu se osamosvoji/razosebi  tudi moje zaščitniško čustvo osebenga zagotovlajnja (materilne/socialne) varnosti moji ('vaški') skupnosti, na katerega lahko gledam iz daljave tako nostalgično kot tudi futuristično kot na neke vrste občudovanja vreden vendar z mojega (novega) aktulanega gledišča  čisto nefunkcionalen arhitekturni objekt...    
Back to top
 
 
IP Logged
 
ja in
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 63

Re: titud
Reply #48 - 20.05.2009 at 20:27:24
 
titud wrote on 19.05.2009 at 13:16:14:
Sanjam močan naliv, ki me zbudi iz spanja, vendar mu ne posvečam nobene posebne pozornosti. Zaprem le vrata balkona, da me ne bi motil v spanju. Zjutraj je pred blokom pravo opustošenje, vse avtomobile je odpalvilo s parkirišča, nekaj jih je le v daljavi videti, kako štrlijo iz naplavljemega blata na polju. Odneslo je očitno tudi moj avto, zato me domači in sosedje nagovarjajo, da ga poiščem, Sam imam do tega odpor, precej fatalistično ugotavljam, da ga je najbrž potegnilo v kakšen požiralnik in da tudi če ga bi kje našel je tako ali tako uničen.. Podredim se pričakovanju drugih in se odpravim na polje, ki pa se spremeni v idilično pokrajino z griči in jezerom (zelo podobnim bljerskemu z okolico). Hodim ob jezeru ter  med griči in opazujem lepo zeleno s soncem obisjano  pokrajino. Pozornost pa mi pritegne neobičajna arhitektura vasi, ki je  locirane na vrh grička, obdana je z viskokim obzidjem,  hiše pa špičasto štrlijo izza njega. Si to sredjeveško (čeprav bolj moderno ali celo futuristično) arhitekturo razlagam kot zaščito pred tem, da bi jo poplavilo jezero, čeprav je pokrajina prijazno zelena in ni videti, da bi bila kdaj  poplavljena...      


Glej (menda ni treba razlagat, da je to izraz individuma nekje iz kolektivnega…), te sanje so tvoje zdravstvene tezave povezane s pritiskom (al pa niso). In potem, ce so, si pred tem zapiras oci. Zavedas se, da jih je ze mnogo pomrlo na ta nacin in tako bi naj ti-tud umrl. Tvoji te prepricujejo, da se odpravis poiskati pomoc, ampak si se ze nekako vdal v usodo, in domnevas, da je ze konc...Kancek upanja te vseeno preprica, da je vredno poiskusiti, kajti po spominu ti je (bilo) lepo ziveti. Odresitev pa ti daje vedenje, da  ‘poplava’ ne nemore skodit moderni-futuristicni srednjeveski arhitekturi obdani z zidom – pokopaliscu (ker konckoncev tud, ce mu skodi in niso to une tezave, nic zato, ko si enkrat tam ‘doma’).
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
YaBB Moderator
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: titud
Reply #49 - 21.05.2009 at 07:04:57
 
Kake različne interpretacije  Cheesy. Res zanimivo.

Ena Jungova misel:

Nerazumljene sanje so le dogodek, šele razlaga napravi iz njih doživetje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #50 - 21.05.2009 at 10:27:10
 
ja in wrote on 20.05.2009 at 20:27:24:
Glej (menda ni treba razlagat, da je to izraz individuma nekje iz kolektivnega…), te sanje so tvoje zdravstvene tezave povezane s pritiskom (al pa niso). In potem, ce so, si pred tem zapiras oci. Zavedas se, da jih je ze mnogo pomrlo na ta nacin in tako bi naj ti-tud umrl. Tvoji te prepricujejo, da se odpravis poiskati pomoc, ampak si se ze nekako vdal v usodo, in domnevas, da je ze konc...Kancek upanja te vseeno preprica, da je vredno poiskusiti, kajti po spominu ti je (bilo) lepo ziveti. Odresitev pa ti daje vedenje, da  ‘poplava’ ne nemore skodit moderni-futuristicni srednjeveski arhitekturi obdani z zidom – pokopaliscu (ker konckoncev tud, ce mu skodi in niso to une tezave, nic zato, ko si enkrat tam ‘doma’).


Po tvoji razlagi bi bile sanje lahko kompenzatorne, se pravi da na realen stres/frustracijo (bodisi na realno slabo zdravstveno stanje ali stresno čustveno situacijo glede na spremembo socilanih okoliščin ali pa celo kombinacija obojega) reagiram s sanjako kreacijo  nadomesntne scene, kjer je vse 'cool', vključno s sprejetjem lasne smrtnosti (pokoplaišče) kot možne razrešitve stresa. Problem take razlage se mi kaže v tem, realno gledano nisem v takšnem stresu (ne razpolagam s takšno zdravstveno  diganozo, ki bi mi napovedovala skorajšnjo smrt niti v socialnem smislu realno nisem čustveno izoliran ali eksitencialno ogrožen). Seveda pa sem glede na starost (blizu 50) in življenski socialni položaj (osamosvajojoči se otroci in iz tega izahajajoča potreba po na novo definirajočem partnerskm odnosu, nekonkurenčnejši položaj na trgu delovne sile) v položaju tako slutenj o prihajajočem koncu življenja kot ogroženosti zaradi trganja stabilne socialne mreže, v katere sem bil doslej (pre)močno vpet. V bistvu me zanima, če kompenzatorne sanje lahko sprožijo že  zgolj nezavedne slutnje ali pa je zanje potrebna dejanski stres/frustracija... Seveda dopuščam tud možnost, da sanje niso kompenzatorne kljub temu, da so name delovale razbremenilno in da ne gre za neki sanjski  nadomestek neke realne nemoči v življenju, ampak pomenijo neke vrste namig in nasvet, kako se avtentičneje povezat z notranjimi energijami...      
Back to top
« Last Edit: 21.05.2009 at 12:08:49 by titud »  
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: titud
Reply #51 - 21.05.2009 at 15:08:42
 
Jest bi samo pokomentiral, da so se ljudje včasih v podobnih obdobjih v iskanju notranje jasnosti odpravili na kakšno romanje v sveto deželo, hadž ali kaj podobnega. Danes nekateri potujejo po svetu malo bolj brez cilja obiska kakšne svete dežela, ampak itak naj bi bila bolj pomembna pot, kot pa cilj. Ne vem, če si lahko privoščiš, ne vem če si upaš, zdi se mi, pa da si želiš neke spremembe in da o tem govorijo tvoje sanje.

lp, bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: titud
Reply #52 - 21.05.2009 at 15:22:09
 
Meni se zdijo te sanje logično nadaljevanja tvojega krčevitega iskanja avtentičnosti v nekaj prejšnjih. Tukaj se prepustiš dogajanju in ga ne skušaš več kontrolirati, čeprav okolje to pričakuje od tebe. Šele zdaj lahko vse okrog tebe zaživi v svoji avtentični lepoti. Morda ti sploh ni treba nikamor iti in ničesar iskati. Ker preprosto je.

Ali pa ni tako preprosto?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #53 - 21.05.2009 at 15:36:12
 
Quote:
Jest bi samo pokomentiral, da so se ljudje včasih v podobnih obdobjih v iskanju notranje jasnosti odpravili na kakšno romanje v sveto deželo, hadž ali kaj podobnega. Danes nekateri potujejo po svetu malo bolj brez cilja obiska kakšne svete dežela, ampak itak naj bi bila bolj pomembna pot, kot pa cilj. Ne vem, če si lahko privoščiš, ne vem če si upaš, zdi se mi, pa da si želiš neke spremembe in da o tem govorijo tvoje sanje.

lp, bp


Zadnje čase je vse, kar je vezano na pot(ovanje) vezano na neko prisilo, na trud za vzdrževanje nečesa, kar v bistvo ni (več) vredno tolikšnih poti. Pot kot brezciljno 'vandranje' (na katerega sem se odpravil pod prislo oz. krinko iskanja, ker za prostovoljno potovanje zaradi prenasičenosti s potjo nisem imel motiva) se mi je tako morda šele v sanjah odkrilo kot  nekaj sakralnega (od tod prikazovanje vasi v tempeljski/pokopališki obliki) v nasprotju s prevladujočo utilitarnostjo/profanostjo običajnih poti. Jap, bliža se poletje, čas potovanj,  ki me vsaj doselj zaradi omenjene prenasičenosti s potjo niso posebej mikala in sem se jim želel na vsak način izmaknit. Prav pradoksno je, da me mora more namenskih poti osvobodit le izguba avta kot simbola posvetne mobilnosti..
Back to top
 
 
IP Logged
 
ja in
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 63

Re: titud
Reply #54 - 21.05.2009 at 22:23:43
 
titud wrote on 21.05.2009 at 10:27:10:
ja in wrote on 20.05.2009 at 20:27:24:
Glej (menda ni treba razlagat, da je to izraz individuma nekje iz kolektivnega…), te sanje so tvoje zdravstvene tezave povezane s pritiskom (al pa niso). In potem, ce so, si pred tem zapiras oci. Zavedas se, da jih je ze mnogo pomrlo na ta nacin in tako bi naj ti-tud umrl. Tvoji te prepricujejo, da se odpravis poiskati pomoc, ampak si se ze nekako vdal v usodo, in domnevas, da je ze konc...Kancek upanja te vseeno preprica, da je vredno poiskusiti, kajti po spominu ti je (bilo) lepo ziveti. Odresitev pa ti daje vedenje, da  ‘poplava’ ne nemore skodit moderni-futuristicni srednjeveski arhitekturi obdani z zidom – pokopaliscu (ker konckoncev tud, ce mu skodi in niso to une tezave, nic zato, ko si enkrat tam ‘doma’).


Po tvoji razlagi bi bile sanje lahko kompenzatorne, se pravi da na realen stres/frustracijo (bodisi na realno slabo zdravstveno stanje ali stresno čustveno situacijo glede na spremembo socilanih okoliščin ali pa celo kombinacija obojega) reagiram s sanjako kreacijo  nadomesntne scene, kjer je vse 'cool', vključno s sprejetjem lasne smrtnosti (pokoplaišče) kot možne razrešitve stresa. Problem take razlage se mi kaže v tem, realno gledano nisem v takšnem stresu (ne razpolagam s takšno zdravstveno  diganozo, ki bi mi napovedovala skorajšnjo smrt niti v socialnem smislu realno nisem čustveno izoliran ali eksitencialno ogrožen). Seveda pa sem glede na starost (blizu 50) in življenski socialni položaj (osamosvajojoči se otroci in iz tega izahajajoča potreba po na novo definirajočem partnerskm odnosu, nekonkurenčnejši položaj na trgu delovne sile) v položaju tako slutenj o prihajajočem koncu življenja kot ogroženosti zaradi trganja stabilne socialne mreže, v katere sem bil doslej (pre)močno vpet. V bistvu me zanima, če kompenzatorne sanje lahko sprožijo že  zgolj nezavedne slutnje ali pa je zanje potrebna dejanski stres/frustracija... Seveda dopuščam tud možnost, da sanje niso kompenzatorne kljub temu, da so name delovale razbremenilno in da ne gre za neki sanjski  nadomestek neke realne nemoči v življenju, ampak pomenijo neke vrste namig in nasvet, kako se avtentičneje povezat z notranjimi energijami...      


Kako problem? Ce so tezave, al pa ce niso, mas ti-tud tam ‘dom’.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #55 - 22.05.2009 at 10:34:38
 
ja in wrote on 21.05.2009 at 22:23:43:
Kako problem? Ce so tezave, al pa ce niso, mas ti-tud tam ‘dom’.


No, tisti 'dom' me v sanjah ni osvojil, bila je bolj kot ne neka oddaljena hiprerealistična opcija. Osvojila pa me je pokrajina tam okrog  oz. pot, ki je vodila tam mimo...

Predvčerajšnjim sem sanjal še ene na prometno sredstvo vezane sanje, ki sem si jih zjutraj lepo spominjal in buden na pamet obnovil, ampak so mi čez dan poplnoma ušle iz spomina, rekostruirat pa sem jih uspel šele včeraj zvečer, ko sem na dnevniku slišial primek, ki ga ima eneden od glavnih akterjev sanj...

Na nek način posedujem avtobus, kar me navdaja s ponosom kot da je to moj življenski dosežek. Z njim se ponosno odpeljem v nekadnji domači kraj, kjer naložim osnovnošolske sošolce in sošolke, da jih odpelejm na izlet. V Portoružu, ki je ves razrit (mislim, da tem obalno cesto dejansko obnavljajo) se zaplezam  pri manevriranju, iz avtubusa pa se na vseh kocnih začne cedit črna smola/katran. Avtobus sem poll skrbi primoran pustit na gradbišču, sošolci pa avtobus zapustijo brez pripomb. Ednega od njih opazim, da se odpravi proti v bližini parkiranem avtomobilu, v katarem ga že čakajo. Pove mi, da je vedel da se bo to zgodilo, saj je opazil da  avtobus med vožnjo  ' žre baker' in da ga čudi, da tega kot šofer nisem  opazil. Ko se je ta sošolec približl avtu, se je pri odprtem prtljažniku karavana iz ležečega položaja v sedečega dvignil njegov očitno mentalno odsoten oče. Sošolec mu je mirno rekel, naj se uleže nazaj in oče se je samoumevno ulegel (tega sošlca se spominjam kot vedno malo bolestnega/bledičnega, ki je bil dober za matematiko/fiziko in  za katerega je oče  nekoč pred celim razredom dejal, da je posebno občutljiv  in da moramo zato bit do njeg posebej pazljivi/obzirni, s čimer  je v meni kot tedanju športniku vzbudil le prezir/posmeh do sina). Z nekaterimi drugimi sošolci (tistimi, s katerimi smo šolanje nadaljevali tudi v gimnaziji) smo skupaj šli še na pijačo in vsem razen mene se je situacija zdela čisto samo po sebi umevna, z mano pa niso delili skrbi niti  glede  avtobusa niti mi nihče ni nič očital. To samuomevnost so podkrepili še s tem, da so se po tem tudi oni  posedli v svoje avtomobile na parkiriščih, ki so jih tam očitno že čakali, kar me je že v sanjah prepričalo, da so polomijo z izletom  pričakovali vsi (razen mene) in se zato nanjo že v naprej pripravili in da zato v bistvu spoh ni bila polomija,   tako da sem se tudi zbudil brez občutka skrbi/krivde/odgovornosti  niti za avtobus niti za potnike...
Back to top
« Last Edit: 22.05.2009 at 13:37:15 by titud »  
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: titud
Reply #56 - 22.05.2009 at 15:22:49
 
Jest sem tisti del z avtobusom občutil drugače, kot skrb za skupnost, sošolce pa kot ljudi, ki so ti bili v določenem življenskem obdobju najbolj pomembni, tvoje pleme bi rekli v novoreku. Temu sledi presenečenje, da tega od tebe nihče ne pričakuje in da je vse čisto v redu in ne rabiš v resnici skrbet za nikogar. Polomija pa je v sanjah zgleda predvsem v tvoji glavi.

Tvoja vloga, odnosi z drugimi, tvoje poslanstvo. Morda je tu kakšna luknja in in od tod izvirajo tudi problemi z občutki avtentičnosti.

Kot je rekel Charlie Kaufman: "You are what you love, not what loves you."
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #57 - 22.05.2009 at 16:13:22
 
Quote:
Jest sem tisti del z avtobusom občutil drugače, kot skrb za skupnost, sošolce pa kot ljudi, ki so ti bili v določenem življenskem obdobju najbolj pomembni, tvoje pleme bi rekli v novoreku. Temu sledi presenečenje, da tega od tebe nihče ne pričakuje in da je vse čisto v redu in ne rabiš v resnici skrbet za nikogar. Polomija pa je v sanjah zgleda predvsem v tvoji glavi.


Ta odsotnsot skrbi za pomebnega drugega  iz lastne perspektive lahko izgleda kot 'odpisnanost' (zamoriziran avtobus).  V sanjah se bojazen  pred 'odpisanostjo' izkaže za prazno, saj  se dejanska 'odpisanost' ne izkaže kot usodno za te pombene druge, saj  jih ne presneti in so jo dejasko predvideli in se nanjo prilagodili.

Quote:
Tvoja vloga, odnosi z drugimi, tvoje poslanstvo. Morda je tu kakšna luknja in in od tod izvirajo tudi problemi z občutki avtentičnosti.


Ja, nekako v smsilu, da je avtentičnega ni mogoče reproducirat (poustvarijat) ali iskat/najt, ker samo preprosto je...

Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
YaBB Moderator
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: titud
Reply #58 - 22.05.2009 at 19:25:58
 
Uporabljaš besedo seciranje v pomenu, da nekdo nekoga na živo reže in v njega gleda. Ne znam si predstavljati, da te naše amaterske analize, ki so celo kao čisto mimo, nekdo tako doživlja, ker sam tega niti najmanj tako ne doživljam in se me kakeršnakoli analiza nikoli ne dotakne z iobčutki, da me nekdo razrezuje. To mora biti res grozno. Včasih sem kaj prizadet, jezen, žalosten, zainaten, vesel, navdušen, presenečem,....nikoli pa še nisem imel občutka, da me nekdo reže. Mogoče imam obrambne mehanizme v smislu relativizacije toliko razdelane in znam vse opravičit ali imam predstavo o subjektivnosti interpretatorja tako razvito, mogoče projiciram dobronamernost, mogoče je moja samopodoba tako super, čeprav ni,....
Zdaj sem se spomnil enih sanj izpred let, ko sem začel s svojo partnerko. V nekaterih nekaterih stvareh bistveno močnejšo od mene. Povozila me je, ne da bi upoštevala drobtinico mojih občutkov. S čustvenim izsiljevanjem seveda, kjer sem bil najšibkejši. Kujala se je kot zmešana in se še, če kaj ni po njenem. Le da sem zdaj močnejši in ve, da bom zaradi tega prekinil odnos, če bo pretiravala. Sanjal sem mojo pokojno zmešano babico, ki je bila vrhunska čustvena izsiljevalka in me je kot otroka s tem načinom čisto pohabila. Sama je bila seveda totalno stravmirana in pohabljena (patriarhalno okolje, mož padel v nemški vojski, povojna šikaniranja, revščina, poškodbe, samohranilka....). Preživela je s pomočjo histerije in garanja, drugega ni imela. Sanjalo se mi je, da se velika za ped pelje na primerno velikem biciklu, mislim, da je celo zgledala brez kože, cela jokava in cmerava, jaz pa sem jo mlatil. Svoj čas sem zaradi zatrte agresije to kanaliziral v silno zajedljiv in pikajoč sarkazem, ki je vračal milo za drago. Kot najstnik sem se s takim bolečine polnim sarkazmom z veseljem znašal nad mamo in babico, ki sta trmasto vztrajali v svojih napačnih razmišljanjih za ceno, da raje crkneta kot spremenita svoje razmišljanje ali vedenje. Mislim, da so sanje govorile o tej mučni vojni, ki se, čisto mogoče, vleče v moj način analiziranja, čeprav tega ne opazim.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: titud
Reply #59 - 25.05.2009 at 13:01:19
 
Namen čustvenega izsiljevanja je discipliniranjev drugega v smislu podrejanja  drugega tako, da ti bo ta podreditev prinesla čustveno izpolnitev. Ponavadi gre za vzdrževanje razmerja medsebojne odvisnosti po načelu 'ker sem jaz odvisen od tvoje pozornosti mi jo je dovoljeno tudi od tebe tudi izsiliti, izsilm pa jo lahko le tako, da  te naredim (če gre partnersko razmerje) ali ohranjam (če gre za straševsko razmerje) odvisnega od moje pozornosti'. Zaciklanosti se ni mogoče rešit z analizo motivov za tako čustveno izsiljevanje, saj ti predpostaljao pozornost, pozornost pa vzdržuje igro moči in 'vojno stanje.' Terpevt, ki zavestno prevzame  preko transferja vlogo čustvenega izsiljevalca z namenom, da bi skušal ugotovit motive pacienta zakaj se nanj odizva tako kot se,  pa preko kontratrsferja (ki se napaja v moči terpevtove vsevedne strokovne pozicije in zaprisežne zdravilske dobronamernosti) fiksira v pacientu pozornost na igro moči z namenom, da mu ojača pozicijo in okrepi možnosti da njegovo zmago nad čustvenim izisljvalcem ali da se vsaj izvije njevovo nadmoči. Tak terapvetski pristop ustvarja (dobronamerno) iluzijo osvobajanja od čustvenega izsiljevanja, saj ravno zaradi uspešnosti, ki jo proklamira, kreira znova in znova situacije odnose čustvene zaciklanosti (lahko tudi v obrnjenih vlogah), da bi lahko znova in znova dokazavoval/potrjeval  svojo učinkovitost...          
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6