Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 28317 times)
Tradition
Ex Member




Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #30 - 08.01.2008 at 11:29:58
 
Razlika med hipnoterapijo in psihoterapijo pa je v času (torej porabljenem denarju  Wink) in da psihoterapija to počne na zavestni ravni, hipnoterapijo pa na podzavestni. Zavest se upira razkritju travmatičnega dogodka, kar je ponavadi vzrok da traja toliko časa na zavestni ravni, medtem ko je v hipnozi opravljeno v dnevu ali dveh. Bom dal en resnični primer:

Ženska v 30 letnih je močno jecljala na črko K.
-Psihoterapija bi poskusila po zavestni ravni (brez garancije da bo uspelo in s precej velikim računom Cry)
-V hipnoterapiji pa je dal terapevt klientko v hipnotično stanje. Rekel ji je samo, naj se vrne v dogodek ko je PRVIČ (v fobijah in strahovih vedno obstaja prvič) začela jecljati na črko K. Ugotovil je, da je bila otrok v vrtcu in so se igrali zunaj z drugimi otroki. Hotela se je igrati s punčko po imenu Klara zato ji je rekla: "Bi se ti igrala z mano Krava?" Ta jezikovni spodrsljaj je Klaro izjemno razburil in je nazaj zabrusila, da se z njo že ne bo igrala in da je izjemno nesramna. Ta ženska se je te napake tako ustrašila da ji je beseda zastala v grlu, kmalu pa je začela malo po malo jecljati, problem pa se je z leti stopnjeval. Terapevt je dogodek razčistil (odstranil strah in neprijetne občutke spremenil v prijetne - torej dogodka ni izbrisal kot se bojijo nekateri) ženski pa se je problem v kratkem izboljšal in naposled popolnoma izginil.

Upam da sem vam kaj pomagal.
Lp

P.S. (če koga zanima več, je moj MSN naslov enak kot mail) - da ne bo kdo mislil da je to komercialna reklama, sam počnem hipnozo samo na sebi in prijateljih, ker me izjemno zanima to področje)
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #31 - 10.01.2008 at 13:24:40
 
Quote:
Razlika med hipnoterapijo in psihoterapijo pa je v času (torej porabljenem denarju  Wink) in da psihoterapija to počne na zavestni ravni, hipnoterapijo pa na podzavestni. Zavest se upira razkritju travmatičnega dogodka, kar je ponavadi vzrok da traja toliko časa na zavestni ravni, medtem ko je v hipnozi opravljeno v dnevu ali dveh.


Nimam kakšnega posebnega odnosa ne do hipnoterapije ne do psihoterapije, imam pa nekaj pomislekov glede zgornjih trditev.Hipnoterapije so uporabljali že kakšno stoletje nazaj, pa očitno le niso bile tako učinkovite in univerzalne, da bi bile uporabne za vsak človeški problem. Kolikor vem, psihoterapevti (vsaj v tujini), uporabljajo hipnoterapijo kot del psihoterapije, tam kjer je smiselna in kjer je klient pripravljen nanjo. Odpiranje travmatičnih dogodkov prinese tudi posledice in človek jih mora biti sposoben nositi.

Resni hipnoterapevti vedno predstavijo tudi omejitve in nevarnosti hipnoterapije. Če pa gre zgolj za zaslužek,... Univerzalnih metod ni, vse je odvisno od narave problema in od človeka.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Tradition
Ex Member




Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #32 - 10.01.2008 at 21:49:32
 
Pravzaprav je hipnoza stara že več kot 2500 let ker so jo uporabljali že stari Grki. Trans, ki je podoben hipnotičnemu stanju lahko dosežemo s ponavljanjem istih gibov ali ponavljanjem besed (mantre) kot to počnejo šamani in vrači v obrednih plesih plemenskih ljudstev in nato v tem transu vstavijo sugestijo, kar si potem ostali tolmačijo kot njihovo zdravilno moč, pravzaprav pa vrači samo aktivirajo samozdravilno moč, ki je v vsakemu v nas (spomnimo se placebo efekta). Te obredni plesi pa so še dosti starejši.

Upam da nisem koga užalil, kajti moj namen ni bil zaničevanje psihoanalize. Ta veja je naredila veliko za razumevanje človeške psihe, vendar pa se ne strinjam z vsemi njenimi izsledki. Znano dejstvo je, da je Freud dejal, da če bi tisto, kar je vedel o hipnozi na koncu svojega raziskovanja vedel že ko je začel z psihoanalizo, se z njo sploh ne bi ukvarjal, ampak bi preučeval samo hipnoterapijo.

Glede učinkovitosti pa tole: hipnoterapevti zatrjujejo, da ne obstajajo ljudje, ki se ne dajo hipnotizirati, ampak samo ljudje ki imajo strah pred hipnozo. Ta nato vpliva na kritični faktor, ki potem v podzavest ne spusti navodila za doseganje hipnoze, kaj šele kake sugestije. Sugestija prav tako ni uspešna, če je v nasprotju z našimi željami. Prav tako ne bo uspešna, če je za problem kriv pretekli dogodek in/ali sprožilci iz okolja, sugestija pa se osredotoči le na rešitev. Primer: nekateri debeli ljudje jedo zaradi čustvenih težav, tam preprosta sugestija "Ne bom več preveč jedel" ne bo učinkovito delovala, ker je potrebno poiskati vzroke za čustvene težave in jih nato predelati (hm... pravzaprav enako kot psihoterapija  Wink, seveda pa bo hipnoterapija to opravila precej hitreje (v hipnozi imamo absolutni spomin in lahko takoj skočimo na katerikoli dogodek, tudi kdaj smo prvič začeli jesti, da bi se čustveno potolažili).

Travmatični dogodki se nikoli ne smejo samo razkriti, brez nadaljne pomoči. Hipnoterapevt bo osebo vodil skozi dogodek in ji nadomestil strah s pozitivnim čustvom, prav tako pa bi se veliko delalo na odpuščanju in razumevanju, da oseba ni sama kriva za travmo. Zato mora biti hipnoteravet strokovno usposobljen in se z raziskovalno hipnozo (odkrivanjem vzrokov) ni priporočljivo ukvarjati laično. Avtohipnoza pa je namenjena preprostim sugestijam za vsakdanjo uporabo (»Kar se učim si takoj zapomnim«, »Iz dneva v dan raje telovadim«, itd.)

Hipnoterapevti morajo absolutno predstaviti omejitve in nevarnosti (čeprav je dejstvo, da ne sprejmemo nobene nezaželene sugestije - kar preprečuje nevarnost), glede hipnoze samo za zaslužek... pozanimajte se, kdo je strokovnjak in kdo ima opravljeno šolo za hipnozo (Božidar Grilc in Društvo hipnoterapevtov Slovenije so vsi visoko kvalificirani strokovnjaki).
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #33 - 12.01.2008 at 14:51:22
 
Po moje pa se tole s hipnozo v velki meri pretirava - je že Freud ugotovil, da se zadeva, vsaj kar se reševanja psiholoških težav, preprosto ne obnese: zato jo tudi je nadomestil z metodo prostih asociacij.

Problem hipnoze je, da vedno ostaja zgolj površinsko prepuščanje lastne volje nekomu drugemu: načeloma je danes že dokazano, da čez določene moralne ali čustvene prepreke ne pride (lahko pa pride do večje škode, kot so na primer lažni spomini in podobne zadeve).

Sem spremljal primere parih fobij, kjer je hipnoterapevt absolutno pogorel, saj preprosto ni mogel preko jedra problema (ki je bil v strahu pred smrtjo) - težava pa se je nato zelo hitro razrešila s pomočjo vedenjske terapije.

Hipnoterapija je najbrž uporabna, vendar pa je pri psiholoških problemih prej problem, kot pa rešitev.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
BaT
Ex Member




Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #34 - 13.01.2008 at 09:41:38
 
Freud je bil eden od začetnikov podrobnega raziskovanja psihologije; ukvarjal se je s psihoanalizo, spoznal, da poleg zavednega dela obstaja tudi nezavedno, da bi prišel do nezavednega pa se je ukvarjal z analizo sanj, tehniko asociacij in hipnozo. Čeprav je hipnoza stara še več tisoč let (Egipčani so jo inducirali s kovinskimi ploščicami, ki so s svojim močnim odsevanjem zaslepile vid in utrudile oči hipnotiziranim), se je resno začela razvijati šele pred približno 200 leti. Veliko je k razvoju v takratnem času doprinesel tudi avstrijec Mesmer.
Nekje sem zasledila, da Freud menda sploh ni znal hipnotizirati. Kakorkoli, današnje raziskave dokazujejo, da se da hipnotizirati vsako osebo z dovolj visokim IQ-jem, ki pa ne sme imeti hujših zdravstvenih težav in ne sme biti hujše telesno zaostala, ipd.
Seveda se s hipnozo danes zdravijo tudi psihološke težave. Pogoj za reševanje pa je lastna želja. Će si posameznik ne želi spremembe, je tudi ne bo doživel, ker se v hipnozi dogajajo samo spremembe, ki si jih želimo, ki so v skladu z moralnimi načeli, ipd.
Tradition, prosim za popravke, če so potrebni. Grin

Lp Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Dayaran
4
****
Offline

I am who I am.
Posts: 408
Ljubljana
Gender: male
Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #35 - 13.01.2008 at 22:45:02
 
Bat, a si ti pol sprobala?
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #36 - 14.01.2008 at 12:00:31
 
Quote:
Pravzaprav je hipnoza stara že več kot 2500 let ker so jo uporabljali že stari Grki.


Ja, definitivno, da ljudje skozi celotno zgodovino poznajo vrsto terapevtskih praks. Hotela sem samo poudariti, da je hipnoterapija priznana kot del sodobne zahodne medicinske prakse praktično hkrati z začetki ostalih sodobnih terapij (ker o teh sodobnih terapijah govorimo). In definitivno se tudi znanja o hipnozi poglabljajo, tako kot pri drugih terapevtskih praksah.

Pred leti sem brala Pajntarjevo predstavitev hipnoze in bil mi je všeč njegov pošten pristop. Vsaka tehnika je dobra za določena področja in vsaka ima določene omejitve. Tako, da absolutno ne verjamem, da lahko določena tehnika kvalitativno nadomesti vse druge. Poleg tega, če mora hipnoterapevt dodatno delati na predelavi določenih dogodkov ali vzorcev, pravzaprav počne isto kot psihoterapevt.

Quote:
Hipnoterapevti morajo absolutno predstaviti omejitve in nevarnosti (čeprav je dejstvo, da ne sprejmemo nobene nezaželene sugestije - kar preprečuje nevarnost)


Tudi hipnoterapevti opozarjajo, da lahko nestrokovni pristop v hipnozi pripelje človeka (z določeno psihično strukturo) do psihoze. Sama poznam primere, ki so se podvrgli sicer nekaterim drugim tehnikam pod vodstvom ljudi, ki niso bili medicinsko ali kako drugače usposobljeni, ampak kakorkoli - našli so najhitrejšo pot do psihiatrične bolnišnice. Meni se zdi nujno, da si pod vodstvom strokovnjaka.

Drugače pa upam, da bo Bat kaj poročala, kakšne so njene izkušnje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
BaT
Ex Member




Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #37 - 14.01.2008 at 15:20:17
 
Pozdrav Smiley

V sredo grem na prvo terapijo. Wiii Wink

Poročam, kako je blo. Cheesy

LP Grin pa držite pesti Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #38 - 15.01.2008 at 16:43:59
 
Quote:
Nekje sem zasledila, da Freud menda sploh ni znal hipnotizirati. Kakorkoli, današnje raziskave dokazujejo, da se da hipnotizirati vsako osebo z dovolj visokim IQ-jem, ki pa ne sme imeti hujših zdravstvenih težav in ne sme biti hujše telesno zaostala, ipd.


Freud je hipnozo vsekakor obvladal, vendar pa jo je zarai neučinkovitosti opustil. Hipnotizira se lahko vsakoga, ki se pusti hipnotizirati in v taki meri, kot se pusti oziroma kolikor je labilen.

Quote:
Seveda se s hipnozo danes zdravijo tudi psihološke težave. Pogoj za reševanje pa je lastna želja. Će si posameznik ne želi spremembe, je tudi ne bo doživel, ker se v hipnozi dogajajo samo spremembe, ki si jih želimo, ki so v skladu z moralnimi načeli, ipd.


S hipnozo se lahko zdravi marsikaj (od jecljanja pa do premajhnih prsi  Wink ), vendar pa je to zdravljenje v veliki meri neučinkovito oziroma ima slabše uspehe od ostalih metod.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Dayaran
4
****
Offline

I am who I am.
Posts: 408
Ljubljana
Gender: male
Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #39 - 15.01.2008 at 22:04:03
 
t wrote on 15.01.2008 at 16:43:59:
S hipnozo se lahko zdravi marsikaj (od jecljanja pa do premajhnih prsi  Wink ), vendar pa je to zdravljenje v veliki meri neučinkovito oziroma ima slabše uspehe od ostalih metod.

t, a si ti bral tisto knjigo, Visoka šola hipnoze? Tam not so kr zanimive stvari opisane in zelo dobri rezultati pri zdravljenju marsikaterih problemov...
Back to top
 
 
IP Logged
 
catja
2
**
Offline

čista vest je največji
generator energije
Posts: 50

Gender: female
Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #40 - 16.01.2008 at 10:23:26
 
tukaj me je zmotlo tole razmišljanje:

če ugotoviš nek vzrok, potem lahko težavo odpraviš. vzrok pa je nek vzorec razmišljanja, ki kot posledico
pusti neko motnjo. motnja, ki jo želimo s hipnozo odpraviti je le simtom, ki pa se prenese na nek
drug organ, če ne spremenimo našega škodljivega vzorca razmišljanja.

poznam ljudi, ki so šli na hipnozo ali pa tudi kakšno drugo "terapijo", potem pa so se težave samo
prenesle na neko drugo področje.

pri hipnozi mi torej manjka ozaveščanje in s tem spreminjanje škodljivih vzorcev razmišljanja.
Back to top
 

ljubi me, ko si to najmanj zaslužim,&&ker takrat to najbolj potrebujem
 
IP Logged
 
samma
1
*
Offline

Ljubezen je najboljše
zdravillo!Paracelsus

Posts: 4

Gender: female
Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #41 - 16.01.2008 at 13:48:56
 
Pozdravljena v tem ljubem dnevu! Pošiljam ti ltopline poln objem, preden se odpraviš na hipnoterapijo. Zanima me tvoje mnenje, izkušnja in nekega dne tudi moteč faktor, ki te je pripeljal do takšnega napredka. Sama sem bila pred leti pri enem priznanejših v tujini, danes pa vidim, da mi na redke čase zariba na čustvenem nivoju, ki pa je vsekakor pogojen s podzavestjo, kar mi bolj učinkovito razkrije holistični pristop moje psihoterapevtke. Priporočam ti, da si pogledaš njeno knjigo, ki nič znanstvenega, ampak vsakdanje navedbe naših napak in odlično vodilo na poti samospoznavanja in osebne rasti- naslov je Vražji zakonci  Cheesy Naj te naslov ne zmoti, če nisi poročena, če si ločena ali zagozdena v sebi- ni odveč, pa še poceni je.

Napredno in zadovoljujoče bivanje same s seboj ti želim.
Ljubeč pozdrav
Back to top
 

Kjer vlada ljubezen, ni potrebe po moči. Kjer prevladuje moč, primanjkuje ljubezni.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #42 - 16.01.2008 at 14:00:40
 
Dayaran wrote on 15.01.2008 at 22:04:03:
t wrote on 15.01.2008 at 16:43:59:
S hipnozo se lahko zdravi marsikaj (od jecljanja pa do premajhnih prsi  Wink ), vendar pa je to zdravljenje v veliki meri neučinkovito oziroma ima slabše uspehe od ostalih metod.

t, a si ti bral tisto knjigo, Visoka šola hipnoze? Tam not so kr zanimive stvari opisane in zelo dobri rezultati pri zdravljenju marsikaterih problemov...



Ne tiste knjige nisem bral, vendar pa sem predelal precej literature na to temo, imam pa tudi nekaj lastne prakse s tem...

Osnovna napaka je že strukturna - hipnoterapevti po večini sploh ne znajo oziroma niso sposobni ločevati med nezavednim in podzavestjo: če lahko za podzavest mogoče še sprejmemo, da se do neke mere odziva na običajno logiko (logiko posledice in vzroka, logika "kmečke pameti"), za nezavedno tega ne moremo reči: torej z običajno vsakdanjo logiko sploh ne moremo v nezavednem doseči tistega, kar naj bi doseglo, saj nezavedno deluje po svoji logiki in ima svojo sintakso (asociaciativna logika, logika časa in prostora - slikovna logika, ne pa verbalna logika).

Hipnoterapevti se torej pri svojem "odpravljanju težav" največkrat lotevajo nečesa podobnega, kot če bi Kitajce z igranjem na harmoniko učili Slovenščine.

(pri čemer seveda ne gre spregledovati moči sugestije in placebo učinka: ljudem največkrat pomaga že misel na to, da jim nekaj pomaga, oziroma da ima nekdo vsaj nekakšno rešitev zanje in da so za nekaj dobro plačali)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
BaT
Ex Member




Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #43 - 16.01.2008 at 16:59:38
 
Pozdrav Smiley

Mi je kar malo nerodno Embarrassed...

Sva se dobila in sva ugotovila, da so to problemi, značilni za moja leta. Grin In da me bo minilo prej ali slej. Smiley
Povedal je veliko pametnih stvari, razložil mi je malce, zakaj se sekiram, ipd. Povzel je moje značajske lastnosti.

Najbrž se bom reč čez kakšno leto vsem temu že smejala. Grin
Torej hipnoza ni bila potrebna. Wink
Ampak njegovo prepričanje da bo vse v redu, me je prepričalo... Tongue

Bom še kaj poročala o spremembah... Brez pomoči hipnoze! Cool

Lp Kiss Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Psihoterapija vs. Hipnoterapija
Reply #44 - 16.01.2008 at 22:03:17
 
Mi je prišla na miseu varianta, da bi hipnoterapevt naredil samo uvid, ki bi ga posredoval kalsičnemu terapevtu.
Sicer sem se pa pogovarjal z eno terapevtko (integralna gestalt), ki je reševala z bioenergijo "obdelanega" pacienta. Bioenergija ga je "odprla" in mu je bilo to tako nevzdržno, da so imeli hude probleme ga spraviti v normalno življenje. Verjetno se tudi s hipnozo da kaj takega zafurati, če pa samo diagnosticiraš in s tem klasičnemu terapevtu pomagaš z uvidom v problem, pa verjetno ne moreš nič zafurati.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4