Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 18204 times)
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Duhovnost brez misticizma ?
01.12.2007 at 23:02:54
 
Že leta in leta iščem karkoli v zvezi z duhovnostjo in to brez misticizma, a ne najdem in ne najdem.
V Pozitivkah zadnjič zasledim vabilo na uvodno predavanje v društvu Nova akropola na temo Avantura filozofije. Sodeč po reklami si rečem super, končno nekaj pravega, tam pa v glavnem samo mistificiranje, ki me že skorajda "razpizdi".
A se res o nematerialnih problemih človeka ne da nič reči brez čaker, prane, astrala.... Če sem prav razumel, bodo filozofe nategovali na iz vzhoda poljubno napaberkovane religiozne dogme. Ravno kontra kot sem si predstavlajl.

Smo kot zahodna civilizacija zares tako hudičevo goli in bosi? Če mi kdo lahko pomaga kaj najti (v zvezi z uvodnim stavkom) mu bom zelo hvaležen.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #1 - 02.12.2007 at 00:47:00
 
Res je, da je človeštvo v veliki krizi. Ekonomski in psihološki. Ljudje iščejo nekoga, da jim pove, kaj je prav in kaj ne.
Iščejo in poučujejo razne tehnike za katere upajo, da jih bodo osvobodile in bodo le preko njih spoznali kdo so. Verjamejo v neko pot, poti, katere nekoč pripeljejo do skupnega cilja. Neumnost. Nobena tehnika in nobena pot ne more pripeljati do bistva, ker je končna in vse kar ima omejiteve je v konfliku.

Lahko ti predlagam kakšno literaturo, vendar moraš stopiti s poti. Postopnost s katero tako radi opletajo navodobni guruji, svetovalci, modreci ali kakor se imenujejo pripelje do neobčutljivosti in s tem do otopelosto. Zavest otopi in ugotoviš da je tvoje jedro do katerega si postopoma dospel prazno.

Back to top
 
 
IP Logged
 
M.L.
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1728

Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #2 - 02.12.2007 at 13:11:46
 
Se popolnoma strinjam z ajgorjem. Ljudje z pretvezo iščejo kaj je prav in kaj ni prav, ker hočejo v tem iskanju slišati tisto, kar njim godi, zato tisto, ki ni po njihovi meri, pa če je prav ali ne, nočejo slišati in poslušati. V tem je ravno problem nevednih ljudi, in vedno se bo nekdo našel, ki bo to njihovo nevednost izkoristil v svoj prid. Z pihanjem na dušo in z spretnim obljubljanjem, tistega kar mi hočemo, nam z lahkoto praznijo žepe, kar pa je glavni namen novodobnih mistikov.

Kot pravi ajgor, če hočeš spoznati pravo duhovnost, moraš začeti po drugi poti in pustiti mistiko, mage in še vse vrste podobnih filozofov. Ta instant predavanja in instant duhovne delavnice, iskalca duhovnosti še bolj oddaljijo od resnične duhovne poti, kar pa ustreza njihovim voditeljem, iskalcem pa škodijo.

Če boš začel iskati na pravem koncu, boš tudi našel, kar si se namenil, če pa ne boš iskal na pravi poti, ti že naprej povem, da ni mogoče najti tistega, kar si želiš, ampak našel boš tisto, kar ti hočeš.

Za začetek začni z ljubeznijo do bližnjega in začni v svojem srcu razmišljati, kaj je prav in kaj ni prav, kaj je pravično in kaj ni pravično, ter z srcem preverjaj besede, ki jih drugi govorijo drugim ljudem in nam, če so prave ali niso prave, če so pravične ali niso pravične. S tem boš lahko ločil pleve od zrnja in takrat boš lahko tudi izbral pravo pot, katera vodi do spoznanja duhovnosti.

Ko boš resnično pripravljen za duhovno pot, bo tudi prišel učitelj in nič prej, kot govori Sveto pisemski rek; ko je učenec pripravljen, pride učitelj. Duhovnost, boš lahko našel samo pri sebi in pri nobenem drugem, ki prodaja duhovnost. Zato začni v svoji notranjosti in predvsem očisti svoje srce zemeljske nesnage, ki se ti je nabrala v letih tvojega tuzemskega življenja. Potem si že zopet korak višje v duhovnem razvoju.

Želim ti čimprejšno odkritje prave poti in predvsem veliko ljubezni, ki je nepogrešljiva na tej poti.
Pa lep duhovno prizadeven dan še naprej želim.

Back to top
 

Vrnimo Življenju življenje.

 
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #3 - 02.12.2007 at 15:12:19
 
Oldi, lahko bi ti potihoma svetoval, da "napotke" za na to pot v Duhovnost-brez misticizma, lahko dokaj hitro najdeš , če le hočeš , v NR  Exclaim Roll Eyes Cool Exclaim.
Vendar ti nebi rad prinesel "vse na pladnju", ampak se moraš tudi sam nekaj potruditi za to  Lips Sealed .
Zato ti tega ne upam svetovati, ampak, le; " ko boš trkal, ti bo odprto "  Cool
Moram pa te opozoriti, da jih je malo, ki bi zmogli iti po tej poti DIREKTNO  Exclaim Shocked Exclaim.
Večinoma delamo ogrooomne ovinke, dokler ...  Angry Lips Sealed
No, pa dovolj za1x, pa se še pišemo še potlej  Cool.
+ Lp, from Bošt
Back to top
« Last Edit: 02.12.2007 at 21:02:47 by Boštyxz »  
 
IP Logged
 
Nahate.d
Ex Member




Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #4 - 02.12.2007 at 19:09:18
 
Že sama beseda DUHovnost ali DUŠEvnost je povezana z mistiko, tako da ne vem kako boste ločili mistično ter duha, dušo in vse kar je s tem povezano.   Questioning

Če te zanima duhovnost, te zanima tudi vse kar je povezano s tvojim duhom in dušo.  Druge duhovnosti ni.

Pri vprašanju duha in duše pa spet pridemo do Boga, ki pa je največji mistik, vseh mistikov, tako da duhovnost je mistika.  
Vsak novi dan je mističen, življenje samo je mistično, samo oči je potrebno odpreti.    Smiley

Lep pozdrav   Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #5 - 02.12.2007 at 21:07:44
 
Hej, pšššš, Nahatika, , ... pššššš, da te Oldi ne sliiišii .  Wink Cheesy Grin Wink
Saj potihoma me poznaš toliko, da veš, da mi je jasno, da je "Mistik vseh mistikov "ravno On, - Nedoumljivi  Lips Sealed Cool

vendar mu tega nisem hotel razkriti, ker bi slej ko prej sam moral priti do tega ,  Grin Lips Sealed Cheesy Lips Sealed Wink Lips Sealed Roll Eyes Cool Smiley Kiss
( + that's the catch  Wink )

uh, jaz se še smejati ne upam naglas,  Wink Grin Cheesy Cool Roll Eyes Lips Sealed Kiss

No, pa lep večer, ... še napreeej vsemskupaj  Kiss Cool

by Boštjanko
Back to top
 
 
IP Logged
 
Dayaran
4
****
Offline

I am who I am.
Posts: 408
Ljubljana
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #6 - 02.12.2007 at 22:49:14
 
Oldio wrote on 01.12.2007 at 23:02:54:
Že leta in leta iščem karkoli v zvezi z duhovnostjo in to brez misticizma, a ne najdem in ne najdem.
V Pozitivkah zadnjič zasledim vabilo na uvodno predavanje v društvu Nova akropola na temo Avantura filozofije. Sodeč po reklami si rečem super, končno nekaj pravega, tam pa v glavnem samo mistificiranje, ki me že skorajda "razpizdi".
A se res o nematerialnih problemih človeka ne da nič reči brez čaker, prane, astrala.... Če sem prav razumel, bodo filozofe nategovali na iz vzhoda poljubno napaberkovane religiozne dogme. Ravno kontra kot sem si predstavlajl.

Smo kot zahodna civilizacija zares tako hudičevo goli in bosi? Če mi kdo lahko pomaga kaj najti (v zvezi z uvodnim stavkom) mu bom zelo hvaležen.


Oldi, te štekam. Mislm, da takšno obliko duhovnosti ponuja neka oblika zen budizma. Naj te ime "zen budizem" ne zavede, da je pa to zdej spet neka vzhodna mistika. Kolkr razumem, je to pot odkrivanja Resnice v vsakdanjem življenju, brez nekih hudih pravil, dogem itd. Kot doktrina nima neke že izdelane, "ready-made", ideje o stvarstvu ali "Resnici"; ne govori o duši, duhu, čakrah itd. Ne daje nobenih konkretnih odgovorov, ampak samo neko pot kot orodje, s katerim prideš do njih sam. Vsak naj bi sam s svojim lastnim uvidom pršou do "razsvetljenja". Sicer pa ne poznam vseh detajlov, tolk mi je en kolega k to dela, povedu o tem. Mogoče lahko mal raziščeš.
Pr nas sem enkrat naletu na tale sajt, kjer to prakticirajo: http://www.bioterapija-zen.com/

Good luck!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #7 - 02.12.2007 at 23:17:44
 
Hvala vsem

Quote:
Že sama beseda DUHovnost ali DUŠEvnost je povezana z mistiko, tako da ne vem kako boste ločili mistično ter duha, dušo in vse kar je s tem povezano.   Questioning

Sem najprej iskal izraz in šel gledat v SSKJ in pod duhovnost našel usmerjenost k nematerialnim vrednotam. V idealističnih filozofijah od telesa neodvisni, samostojni del človekovega bistva. Torej gre tudi brez Boga.

Če sem prav razumel, je to kar mi je skrival kopron prav Bog, se pravi zopet sama mistika, saj Boga še ni nihče dokazal (kar sram me je to napisat, počutim se kot bi imel 14 let), sam ga nikjer ne slutim kaj šele da bi ga čutil, torej tu ne bo poti oziroma cilja.
Ostali so torej še precej nedorečeni namigi ajgorja in M.L., zato bi prosil za več konkretnosti oziroma namig za prvi korak oziroma smer iskanja.
Tu je še povsem konkretno pisanje Dayaran-a. Z zen meditacijo sem se že srečal in je bilo takoj zelo dobro, po parih dnevih pa so začele prihajati na plan slabe stvari - kar je pri tej tehniki tudi nekaj normalnega, zato sem odnehal. Očitno imam še kaj zapopucat.

Kaj si pod duhovnost predstavljam? Kot pove SSKJ vse kar ni telesno, torej vse od filozofije, preko čustvovanja, vzgibov iz našega podstrešja, dogajanj v nezavednem.... kolk vsega, sploh če k temu prištejemo še vse to kar pripelje do vseh teh religij, nacinalizmov, obsesij, norosti... Pravi pragozd tem, ki me skorajda vse zanimajo, če nič drugega v smislu vprašanja čemu, od kod, zakaj.. Če to primerjam z nekimi vzhodnjaškimi misticizmi, gre pri vsej tej novodobni da ne rečem new age navlaki res za totalno stranpot in beg pred realnostjo, pred sabo.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #8 - 03.12.2007 at 09:34:39
 
A gremo še mal' znanstveno  Roll Eyes?

Duhovnost , bi se mogoče dalo prevesti v "energijskost"... Cool

In, tako bi morda nadaljeval, da je duhovnost tudi upravljanje, manipuliranje, urejanje, živetje , - življenje z to vedo o "energijskosti ", o energiji, "prosti energiji, ki je prisotna vsepovsod po E-prostoru  ...  Roll Eyes... Cool

Torej, tale naš wacoom , sploooh NI "prazen, niti najmanj , - nasprotno ; še kakooo poln je ( vseh mogočih vrst energij ) . Shocked Lips Sealed

In, ta "prosta" energija, se je začela inteligentno razvijati ter sama sebe prepoznavati , ... nekako tako kot smo si ljudje zamišljali električne superračunalnike, ... ki bi se začeli učiti , in zatem začeli samostojno razmišljati , ... itd, itd ,  Roll Eyes

and so on, and so on , ...  Cool

2B continued,

Boštyx + Kopron Energy team


Back to top
 
 
IP Logged
 
M.L.
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1728

Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #9 - 03.12.2007 at 10:17:21
 
Vidim, da še ne veš kaj hočeš, kot sem predpostavljal in to se je potrdilo. Nihče ti ne more dati namiga ali pokazati prave poti, ker je pač ne boš verjel. Dokler boš rinil po materijalnem blatu in to tudi hotel,želel si boš pa duhovnosti, tako dolgo tudi ne moreš spoznati  in razumevati duhovnega.

Duhovnost je stvar, ki se je ne da kupiti, ali kar tako doboti za zabavo ali zaradi človeške radovednosti. Duhovnost je izredno resna stvar, zato se je treba tudi resno odločiti za njo, in ne samo na pol, ampak v celoti.

Kot sem že večkrat povedal, v življenju delamo tako kot hočemo, želimo si pa kaj drugega, ampak dokler se ne potrudimo, da bi se nam želje izpolnile, to pomeni, da teh želj še nočemo.

Kar se pa tiče mistike, seveda je vsa duhovnost mistična, ampak ne moremo se prej ukvarjati z mistiko preden spoznamo duhovnost, ker to ni prava pot, šele po poti duhovnosti se začne razumevanje in razkrivanje mistike in nič prej.

Pa lep dan in lepo po vrsti.
Back to top
 

Vrnimo Življenju življenje.

 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #10 - 04.12.2007 at 22:00:41
 
Svetujem ti, da bereš in premisliš predvsem kaj so napisali oz. so drugi dobesedno napisali kar so izrekli razsvetljeni ljudje. Za začetek ti predlagam knjigo PLATON Izbrani dialogi in odlomki v prevodu Gorazda Kocjančiča.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #11 - 04.12.2007 at 22:47:03
 
Hvala ajgor, kar se pa ostalih tiče je pa zame vsa duhovnost plod naših možgan, zato nimam nobenih pogojev, da bi šeu po vaši poti, po poti sprejetja množice enih dogem, pri mnogih od njih mi gre skorajda na bruhanje. Katoliška vera je v bistvu nedolžna, ima teh par dogem, v katere redkokdo verjame, v new ageju je pa tega toliko, da glava boli.
Pa brez zamere.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #12 - 04.12.2007 at 22:54:42
 
Ha, seveda, je v New Age-ju prepolno tega, vendar : ne smeš se vsem prepustiti , ...

"ampak vse preverjati, in najboljše obdržati ... " ... Wink

+ Lp,
Bošt
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #13 - 05.12.2007 at 09:37:21
 
Govoriš neumnosti in si popolnoma zmeden. Kdo pa govori o kakšnih verovanjih in dogmah? Ne vem o katerih ljudeh govoriš s katerimi si bruhal in doživljal glavobole. Glede na to kaj si ti predstavljaš kot duhovnost (new age), ti predlagam, da bo bolje, če obiščeš psihiatra in mogoče ti bo odpravil tudi glavobole. In pa, ne boj se Sokrata.
Back to top
 
 
IP Logged
 
M.L.
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1728

Re: Duhovnost brez misticizma ?
Reply #14 - 05.12.2007 at 09:46:04
 
Ajgor, prav govoriš.
Back to top
 

Vrnimo Življenju življenje.

 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3