Pravzaprav je hipnoza stara že več kot 2500 let ker so jo uporabljali že stari Grki. Trans, ki je podoben hipnotičnemu stanju lahko dosežemo s ponavljanjem istih gibov ali ponavljanjem besed (mantre) kot to počnejo šamani in vrači v obrednih plesih plemenskih ljudstev in nato v tem transu vstavijo sugestijo, kar si potem ostali tolmačijo kot njihovo zdravilno moč, pravzaprav pa vrači samo aktivirajo samozdravilno moč, ki je v vsakemu v nas (spomnimo se placebo efekta). Te obredni plesi pa so še dosti starejši.
Upam da nisem koga užalil, kajti moj namen ni bil zaničevanje psihoanalize. Ta veja je naredila veliko za razumevanje človeške psihe, vendar pa se ne strinjam z vsemi njenimi izsledki. Znano dejstvo je, da je Freud dejal, da če bi tisto, kar je vedel o hipnozi na koncu svojega raziskovanja vedel že ko je začel z psihoanalizo, se z njo sploh ne bi ukvarjal, ampak bi preučeval samo hipnoterapijo.
Glede učinkovitosti pa tole: hipnoterapevti zatrjujejo, da ne obstajajo ljudje, ki se ne dajo hipnotizirati, ampak samo ljudje ki imajo strah pred hipnozo. Ta nato vpliva na kritični faktor, ki potem v podzavest ne spusti navodila za doseganje hipnoze, kaj šele kake sugestije. Sugestija prav tako ni uspešna, če je v nasprotju z našimi željami. Prav tako ne bo uspešna, če je za problem kriv pretekli dogodek in/ali sprožilci iz okolja, sugestija pa se osredotoči le na rešitev. Primer: nekateri debeli ljudje jedo zaradi čustvenih težav, tam preprosta sugestija "Ne bom več preveč jedel" ne bo učinkovito delovala, ker je potrebno poiskati vzroke za čustvene težave in jih nato predelati (hm... pravzaprav enako kot psihoterapija

, seveda pa bo hipnoterapija to opravila precej hitreje (v hipnozi imamo absolutni spomin in lahko takoj skočimo na katerikoli dogodek, tudi kdaj smo prvič začeli jesti, da bi se čustveno potolažili).
Travmatični dogodki se nikoli ne smejo samo razkriti, brez nadaljne pomoči. Hipnoterapevt bo osebo vodil skozi dogodek in ji nadomestil strah s pozitivnim čustvom, prav tako pa bi se veliko delalo na odpuščanju in razumevanju, da oseba ni sama kriva za travmo. Zato mora biti hipnoteravet strokovno usposobljen in se z raziskovalno hipnozo (odkrivanjem vzrokov) ni priporočljivo ukvarjati laično. Avtohipnoza pa je namenjena preprostim sugestijam za vsakdanjo uporabo (»Kar se učim si takoj zapomnim«, »Iz dneva v dan raje telovadim«, itd.)
Hipnoterapevti morajo absolutno predstaviti omejitve in nevarnosti (čeprav je dejstvo, da ne sprejmemo nobene nezaželene sugestije - kar preprečuje nevarnost), glede hipnoze samo za zaslužek... pozanimajte se, kdo je strokovnjak in kdo ima opravljeno šolo za hipnozo (Božidar Grilc in Društvo hipnoterapevtov Slovenije so vsi visoko kvalificirani strokovnjaki).